LEIDSCH DAGBLAD Washington berust in verhoging van de stuntprijzen Fors Romeins protest in Bonn en in Wenen JAMIN Mislukte overval op fotograaf in Geleen Route Rijnsburgse bloemencorso HOTEL DE STAD ROME TE WARMOND Vlieland jgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1966 No. 31939 •ecteur; El A. E. van Dlsnoeck Ofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week. (bjj vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Tot en met gisteravond hadden elf Amerikaanse staalonder- mingen<waaronder ook de grootste staalproducent ter we id. n.l. de United States Steel Corporation prijsverhogingen in een tot drie dollar voor ongeveer 30 procent van haar pro- iktie aangekondigd. President Johnson zou volgens de Wash- gton Post hebben besloten niets aan deze prijsverhoging te >en. ofschoon hij, zowel bij monde van de woordvoerder van ?t Witte Huis, Moyers. als door de voorzitter van zijn raad van onomische adviseurs, dr. Gardner Ackley, een duidelijk protest reft laten horen. Indien de prijzen op het nieuwe peil gehand- lafd worden betekent dit een tweede belangrijke nederlaag >or de economische politiek van de president in één week: de tdere tegenslag was de verwerping van een nieuw arbeids contract door het onderhoudspersoneel van de vliegvelden. pohnsons economische top-advi- dr. Ackley verklaarde gisteren, de verhoging van de sommige jtlprüzen (n.l. voor plaat- en ktd staal, dat gebruikt wordt voor I automobielindustrie en de indus- van verbruiksgoederen) zonder regering daarvan vooraf in is gesteld „onverantwoorde- ang is en „spot met het openbaar Volgens dr. Ackley is het liet eon houding, waarop het jfsleven in kwestie trots kan wel dat het, nu Amerikanen in het buitenland vechten, van het grootste belang is een stabiele economie te handhaven. Dat houdt in, dat prijzen en inflatoire loonregelingen moeten worden beteugeld. De staalindustrieën hebben de prijsverhogingen van een tot drie dollar voor walsprodukten „beschei den en onvermijdelijk" genoemd. De regering spreekt daartegenover van ..onverantwoordelijk ei inflationls- tisch", maar president Johnson zou tot de conclusie zijn gekomen, dat hij de industrie niet kan duingen de prijzen tot het oude peil terug te brengen, al hoopt hij, dat de staal industrie uit eigen beweging op haar dragen tot inflatie in de V.S., maar beslissing zal terugkomen. Bergbek limmers omgekomen Vier bergbeklimmers, twee Kngel- sen en twee Fransen, zijn gisteren in een zware sneeuwstorm op de Mont Blanc om het leven gekomen. Zes personen worden nog vermist. Een helikopter pikte twee andere Fransen op, die de nacht tevoren hun leven hadden weten te redden door muren i zich heen te bou- Ze zijn met bevriezingsverschijn selen en volkomen uitgeput naar een ziekenhuis in Chamonix gebracht, waar hun toestand enkele uren la ter bevredigend werd genoemd. Tijdens de langdurige sneeuwstorm bevonden zich in totaal vijfentwintig alpinisten op de Mont Blanc, met ziin 4.800 meter de hoogste berg van West-Europa. In 24 uur tijd viel op I de hoger gelegen hellingen ongeveer een meter sneeuw, terwijl het in Chamonix zelf stroomde van de re- j gen. Plaatselijke gidsen hebben er hun verbazing over uitgesproken dat I zoveel mensen zich in dit slechte 1 weer de berg op hebben gewaagd. Deze week zijn op de Matterhorn. aan de Zwitsers-Italiaanse grens. 1 twee bergbeklimmers omgekomen, een Italiaan en een in Duitsland ge- I legerde Amerikaanse militair. Jrandkast met 16.400 ontvreemd it het kantoor van Rijkswater- |aat aan de Koningskade in Den Taag is een brandkast, inhoudend $16.400, gestolen. De brandkast, een zwaar gevaarte van 80 bij 60 by |i cm, is letterlijk weggesleept van eerste etage. Alle traptreden zijn gmelijk beschadigd. De politie heeft zaak in onderzoek. Crotman Lafferty uitdekte zichzelf De 27-jarige Engelsman David yfferty, wereldkampioen grotbewo- <r, is, zoals gisteren gemeld, na een rblijft van 130 dagen in een grot, 0 meter diep, naar boven gekomen. jn grootste zorgen waren de voch- ;pe atmosfeer en de verveling ge last- Duizenden belangstellenden airen er getuige van toen Lafferty het daglicht trad. De voormalige luchtmachtofficier |.gon zijn eenzaam avontuur op uit- .giging van de eigenaar van de grot, e 500 pond sterling uitloofde voor jjnderd dagen ondergronds en vijf >nd voor elke dag langer. Lafferty nam 200 boeken mee naar sneden. Hij heeft ze allemaal twee aal gelezen by het licht van 850 tarsen. Elke vierkante centimeter in de grot, die niet al te groot is, ïeft hij onderzocht en steeds weer itdekte hij iets nieuws. Maar het -elangrykste vindt hy wat hy van chzelf heeft ontdekt. „Een menigte ingen die ik vroeger onderging zon- er er by stil te staan, zal ik nu aarderen, dat verzeker ik u", aldus afferty. ^WEERBERICHT BUIEN 1 Het K.N.M.I. verwacht van heden- 3t morgenavond: Opklaringen, maar laatselijk ook enkele buien. Matige ot krachtige wind tussen zuidwest en rest. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING De depressie bij de Doggersbank leemt in betekenis af, waardoor mor ren overwegend droog weer en vele iren zon. Er is echter een nog te terke en koele westen wind by een emperatuur van 17 a 18 graden, zee- vater 16% graad. Vooruitzichten: zondag wellicht ets gunstiger by minder wind. De lepressie van de Azoren nadert in fertraagd tempo Engeland en zal roor maandag geen invloed hebben. 6 AUGUSTUS Zon op: 05.09 uur; onder- 20.22 lur. Maan op: 22.24 uur; onder .0.20 uur. Hoogwater in Katwijk te 1P.05 en 18.26 uur. Laagwater te 02.00 ïn 14.11 uur. Aanstichters van aanslagen als heldenop de t.v. (Van onze Romeinse correspondent) De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, heeft een zeer krachtig protest gericht tot de regeringen van West-Duitsland en Oostenrijk. De aanleiding is een uitzending door de Beierse televisie waar in aan twee neo-nazi's, prof. Burger en de heer Kienesber- ger, gelegenheid gegeven werd te spreken over de aanslagen in Alto Adige en zich er op te beroemen dat het gelukt was daar twee Italiaanse soldaten te vermoorden. Tevens kon digde Burger aan dat zeer bin nenkort nieuwe aanslagen zou den worden gepleegd, wat in tussen reeds is geschied. De Italiaanse regering en ook het gehele publiek zijn uiterst verstoord over deze zaak. De eerste aanslag werd gepleegd in een klein dorpje vlak aan de Oostenrijkse grens waar drie Italiaanse militairen die laat in de avond naar hun kazerne terug keerden, vanuit een hinderlaag met machinepistolen werden beschoten. Van de drie is er een onmiddellijk gestorven, de tweede heeft nog vijf dagen geleefd, doch is thans even eens overleden. Het waren twee dood gewone jongens, de ene uit Calabrië, de ander uit Sardinië, die daar in dat voor hen zo verre en onherbergzame gebied van de Dolomieten hun dienstplicht vervulden. Vanzelfsprekend Is men in Italië buitengewoon verontwaardigd over deze laffe moord, die door de neo- nazistische beweging in Duitsland werd georganiseerd en uitgevoerd. Maar nog veel erger heeft men het gevonden, dat de aanstichters en daders van die moorden in plaats van te worden gearresteerd, in Duits land voor de televisie over hun hel denfeiten verslag kunnen uitbrengen. De Duitse ambassadeur in Rome is bfj minister Fanfani ontboden, die hem er met nadruk op heeft gewezen dat die televisie-uitzending een bui tengewoon ernstige inbreuk is op de tussen Italië en Duitsland bestaande vriendschappelijke betrekkingen. De houding van de Duitse overheid en de onverschilligheid waarmee men toestaat dat Duitse nazistische groe pen propaganda maken voor terreur daden in noord-Italië werd door Fanfani in buitengewoon krachtige bewoordingen gelaakt. Nog meer is men hier gebelgd over de houding van Oostenrijk. In Inns bruck konden Burger en Kienesber- ger, die beiden door het gerecht van Milaan by verstek zyn veroordeeld, dezer dagen voor de nazistische Tur- nerbund propaganda maken voor terreurdaden in het Italiaanse grens gebied. De twee aanstichters tot moord zaten daarbij aan de eretafel tussen de burgemeester van Inns bruck en de Oostenrijkse minister van Onderwijs, Percevits. 9 Slot pag. 2 Nu de druiven weer beginnen te rijgen heeft men op de bergen van Palts weer bijzonder veel last van de vogels. Zoals de foto toont wordt de overlast zelfs met kleine raketten bestreden. Dader achter slot Zwaar srewond (Van onze Roermondse correspondent) De politie van Geleen is er niet zeker van dat zij met de man die door collega's in Heer len werd aangehouden, de da der van de brutale overval op de fotograaf L. Wishaupt (58) uit Geleen achter slot heeft. De man heeft een alibi opgegeven dat pas vandaag kan worden nagegaan. W. Vogelzang uit Oude Pekela in Geleen op vakantie heeft in hem de man herkend, die hij be smeurd met bloed gisteren uit de winkel van de heer Wishaupt heeft zien wegrennen. Rond tien uur 's ochtends vroeg een naar schatting 40-jarige man aan fotograaf Wis haupt aan de Markt in Geleen en kele camera's te mogen bekijken. Toen de ongehuwde alleenwonende fotograaf de eerste camera uit de vitrine haalde, viel de fors gebouwde donkerharige klant hem van achte- Beelden int Porto Ercole in i schoonzoon. Prinses irene. die Italië. Een vrolijke foto van Prins vandaag haar 27ste verjaardag Bernhard temidden van zijn beide viert, zonnig gezeten bij de villa schoonzoons en aanstaande 1 Elefante Felice. ren aan en sloeg hem hard met een stomp voorwerp op het achterhoofd. Hevig bloedend verzette de fotograaf zich. Dit verzet joeg de onverlaat op de vlucht. Zijn slachtoffer met zeven diepe wonden aan hoofd, nek en handen achterlatend. „Ik zag een man met veel bloed aan zyn handen de winkel uitkomen" zei de heer Vogelzang. „Ik zag ook in de winkel een gewonde man naar de deur strompelen. Ik dacht direct aan een overval. Ik zag de overvaller nog net de hoek van het Marktplein omgaan". Ook enige verkopers van een warenhuis zagen vanaf de overzijde van het Marktplein het tafereel. Zij konden de politie een signalement van de man geven. Operatie Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het Rijnsburgse bloemencorso, dat dit jaar als motto heeft „Als iemand verre reizen doet", rijdt morgenmiddag van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en terug. De route ls als volgt: Rijnsburg: 1.30 uur. Vertrek van terrein Veiling „Flora", Oegst geest erweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Petronella van Saksenstraat, Evertsenstraat, Piet Heinstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Kat- wijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z. Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeesterweg. Van Rijns burg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. Oegstgeest: plm. 2.30 uur. Rijnzichtweg. Van Assendelftstraat, Rhijngeesterstraatweg, Endegeesterlaan, Geversstraat, en via Leid- sestraatweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden: plm. 3.10 uur. Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Hogewoerd. Breestraat (ongeveer te 3.45 uur namiddag), Noord- einde, Rembrandtstraat. PAUZE IN DE DOELENKAZERNE. 5.15 uur: Noordeinde, Witte Singel. Zoeterwoudse Singel. Lam- menschansweg, Tomatenstraat, Zoeterwoudseweg. Vijf Meilaan, Boshuizerkade, Ter Haarkade. Haagweg. Rynzichtbrug. Morsweg, Morssingel, Stationsplein en via de Rijnsburgerweg naar Oegstgeest. Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg. Rijns burgerweg naar Rijnsburg. Avondroute door Rijnsburg: Flora, Rijnsburgerweg. Oegstgeester weg, Herenweg. Sandtlaan, Langevaart, Kanaalstraat, Burg. Mey- boomstraat, Noordeinde, Koestraat, Vliet ZZ., Smidstraat. Oegst geesterweg. Rijnsburgerweg, Flora. Auto geslipt twee (loden In de gemeente Hardinxveld is gisteravond even voor eeven uur een personenauto door de zware regen val geslipt en met grote kracht op de punt van een vangrail gebotst. De 65-jarige A. van der Linden uit Zuylichem. bestuurder van de auto. en zijn 29-jarige zoon J. van der Linden uit Ammerzoden werden hierbij gedood. De echtgenote van de bestuurde en een kleindochter werden gewond. „Dode waard" draait in 1968 Eind volgend jaar zal de bouw van de eerste Nederlandse kernenergie centrale te Dodewaard geheel zijn voltooid. Er is „goede hoop" dat de exploitatie van deze centrale in het eerste kwartaal van 1968 kan worden begonnen. Dr. R. van Erpers Royaards, een van de directeuren van de Arnhemse instellingen van de elektriciteitsbe drijven. deelde dit mee. Voorts is meegedeeld, dat „zonder twijfel" kernenergiecentrales van grotere omvang (die te Dodewaard heeft slechts een nominaal elektrisch De fotograaf werd in zorgwekkende toestand in een Geleens ziekenhuis opgenomen. Gistermiddag werd hij naar Heerlen overgebracht, waar hij onmiddellijk een hersenoperatie on derging. Gevaar voor zyn leven was gisteravond laat niet meer aanwezig Uit de fotozaak wordt niets gemist 1 "crmogen van 50 megawatt) in ors De man. die verdacht van de overval lend zullen worden gebouwd wan- in Geleen is opgesloten, zou vandaag neer dit economisch verantwoord is. met een huisvrouw in de Elisabeth- De Arnhemse instellingen beste straat in Geleen worden geconfron- i den thans ook aandacht aan het teerd. De vrouw kreeg gisteren even vraagstuk van de luchtverontreini- na tien uur bezoek van een haar ?inB en speciaal wat betreft aan de onbekende man. die vroeg zijn han- verspreiding van de verbrandings den te mogen wassen. 1 produktie uit de huidige conventio nele centrales. ADVERTENTIE OPGELET GERT TIMMERMANS met zijn orkest a.s. ZONDAG in Aanvang 7.30 jur. VRIJDAG EN ZATERDAG, aanvang 7.30 uur DANSEN met het Zuid Amerikaans THORN WOOD KWARTET. 14 augustus ANDRE VAN DUIN. TELEFOON 01711—309 ADVERTENTIE SLAKKEN LUIZEN MIEREN SCHIMMELS VLIEGEN MUGGEN HORZELS WESPEN bestrijdingsmiddelen. KLAVER WEEGBREE MADELIEFJES PAARDEBLOEM vraag raad bij vakmensen. m alles ADVERTENTIE (3uc/ ^}lteutuo V Uit het Leidsch Dagblad van 4 Augustus 1866: De sterfte te Antwerpen is in de laatste maand ont- 4 zettend geweest. Tr zijn 2103 4 personen overleden. Het aan- 4 tal geboorten bedroeg 349. i Men beweert dat de Pruis- sische officieren aan den Ko- J ning den eerenaam f? willen toekennen van ..Willem den J Veroveraar". De heer Von Bismarck zal door den Ko- a ning met den titel van Prins" worden begiftigd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1