Eentiende van Cuba's bevolking emigreert Volgend jaar tv-reclame Aantal BLOKKEN VAN 3 MINUTEN ROND HET NIEUWS programma DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 DE UITTOCHT ZAL ZEVEN TOT TIEN JAAR VERGEN Aspirant-emigranten raken alle bezittingen kwijt ADVERTENTIE t Volgens goed ingelichte kringen in Havana it zal ongeveer een half miljoen Cubanen (een L tiende van de bevolking) van een onlangs ge- t schapen mogelijkheid gebruik maken om het J eiland te verlaten. Naar verwacht wordt zal deze exodus 7 tot 10 jaar vergen. Sinds 1 de cember 1965. toen een ..luchtbrug" werd ge opend tussen Cuba en de V.S., zijn 28.000 Cu banen naar Miami overgebracht. meestal van familieleden worden ge leend. 4) Om te voorkomen dat hij toch nog iets van zijn bezittingen ver koopt. wordt er toezicht uitgeoefend op paketten die zijn woning binnen komen of verlaten. In flatgebouwen is meestal de concierge belast met deze controle. Over het totale aantal potentiële emigranten lopen de meningen uit een. Fidel Castro noemde in een recente toespraak een aantal van 200.000. In de V.S. woonachtige Cu banen gaven de namen op van ruim 700.000 familieleden die Castro's re publiek zouden willen verlaten. In stanties die belast zijn met de ze massale emigratie houden reke ning met een half miljoen. Op het ogenblik bevinden zich al ruim 260.000 Cubanen in het buiten land: 225.000 in de V.S., ruim 20.000 in Latyns-Amerika (vooral Mexico», en een 12.000 in Spanje. Wanneer de laatsten van de geschatte half mil joen de Cubaanse republiek hebben verlaten, zal 10 procent van de ei landbevolking zich in het buiten land ophouden. Toespraak Hoewel aan beide zijden de „hu manitaire" aspecten van deze exo dus worden benadrukt, moeten de Cubaanse aspirant-emigranten zich voorbereiden op een weinig mense- lyk bejegening van hun eigen rege ring. Van het ogenblik dat zy hun voornemen te vertrekken bekend hebben gemaakt, is hun positie te vergelijken met die van vogelvrij verklaarden. „Vogelvrij" De volgende zijn enkele van de door de Cubaanse regering getrof fen maatregelen: 1) Wanneer een Cubaan zich voor emigratie heeft gemeld. wordt krachtens „wet 989" een inventaris opgemaakt van zyn bezittingen. Hiermee is de Cubaanse republiek latent eigenaar geworden van zyn auto, woning, seiraden, zelfs van zyn lyfgoed. Hy mag niet meer ver kopen, weggeven, of op andere wijze van de hand doen. Deze door weinig publiciteit omge ven exodus begon met een in okto ber verleden jaar door Fidel Castro gehouden toespraak, waarin hy aan kondigde dat zij die Cuba wilden verlaten in het havenplaats Cama- rioca afgehaald konden worden. Dui zenden begaven zich daarop uit Ha vana en het Cubaanse binnenland naar de kust terwyl honderden mo torbootjes. zeiljachten, en ande re pleziervaartuigen uit Miami en Key West de niet ongevaarlijke oversteek naar Cuba waagden om de evacué's op te halen. Diplomaten gissen nog steeds naar een juiste interpretatie van Castro's toespraak. De meest gangbare ver klaring is dat Fidel Castro wilde be- wyzen dat Cuba, in tegenstelling tot Oost-Duitsland, geen „muur" no dig heeft om zyn bevolking op het eiland te houden. Of Castro ver rast is geweest door de reactie op zyn aankondiging, is niet bekend. De plotselinge stroom van emi granten, vaak zonder documenten, plaatsten de V.S. voor immigratie- en veiligheidsproblemen. Mede on der druk van deze ongebruikelyke toestand kwam tenslotte op 6 no vember 1965 een „memorandum van overeenkomst" tot stand tussen het Cubaanse. ministerie van Buiten landse Zaken en de voor de Ameri kanen onderhandelende Zwitserse ambassadeur in Washington. Kosten V.S. De overeenkomst garandeert gra tis luchtvervoer voor een minimum van 3000 tot 4000 personen per maand, op kosten van de V.S., en maakt een prioriteits-onderscheid tussen Cubanen met en zonder naas te bloedverwanten in de V.S. De „luchtbrug" trad op 1 decem ber 1965 in werking en wordt door twee Amerikaanse lyntoestellen on derhouden tussen Miami en de Cu baanse vakantieplaats Barra- dero, 100 kilometer oostelyk van Havana. De vliegtuigen hebben een gezamenlyke dag-capaciteit van on geveer 150 passagiers (vyf ml per week). Deze quota beperking werd niet gestipuleerd door de Cubaanse regering, maar ook door de V.S. Be trouwbare bronnen berichten ook dat Washington geen gebruik heeft gemaakt van een aanbod van Cas tro om familie-bezoeken mogelyk te maken tussen Cubanen in Cuba en in de V.S. Geheimzinnige holbewoner m Schaijk (Van onze Bossche correspondent) Dank zij een tip van een Bossche kampeerder heeft de politie in de bossen van het Brabantse dorp Schaijk een hol gevonden, dat onge veer een maand bewoond moet zijn geweest door een man, naar wie nu intensief wordt gezocht. In het vakkundig aangelegde en met gestolen balken gestutte onder grondse verblyf werden een tent, een luchtbed, dekens, een jerrycan, le vensmiddelen en andere van diefstal uit caravans afkomstige voorwerpen aangetroffen. Op zeer korte afstand van het ge camoufleerde hol vond de politie een tweede hol in aanbouw. Het staat nog niet vast of de vreemde bewoners een misdadiger, een psychopaat, een Ne derlander of een buitenlander is. Een ongeveer 30-jarige keurig ge klede man met golvend haar zou wel eens de geheimzinnige ex-bewo- ner kunnen zijn, want diverse kam peerders hebben tegenover de po litie verklaard de laatste weken een dergelyk persoon te hebben zien rond zwerven in de omgeving van de plaats, waar beide holen werden ge vonden. Een handjevol Cubanen op weg naar een nieuw leven. 2) Hij wordt uit zyn baan ont slagen (iedere Cubaan is met de ver doorgevoerde nationalisatie van de maatschappy in staatsdienst». 3). De bankrekening van de aspi rant-emigrant wordt gesloten. Hij mag nog 200 pesos opnemen (ln koopkracht gelijk aan 200 gulden» maar hy moet dit bedrag by zyn vertrek terugbetalen. Omdat hy zonder werk is, zal het geld daarom Ruim zeven jaar geleden deed Fidel Castro zijn intrede in Ha vana en riep de Cubaanse repu bliek uit. In Latyns-Amerika begon toen voor het eerst een experiment met een naar com munistisch voorbeeld georgani seerde samenleving. Onze reis- redacteur. mr. H. L. Leffelaar, die in 19,'»5 in Cuba was, bracht een bezoek aan Havana en zal in een reeks artikelen verslag uitbrengen van zyn bevindingen. In zyn eerste, hierbij afgedrukte artikel, belicht hy het opzien barende probleem van 500.000 Cubanen die het eiland willen verlaten. Villa De avond voor zyn vertrek moet de emigrerende Cubaan zich melden in een onopvallende villa in een bui- tenwyk van Havana, bekend onder de naam „Lagito". De volgende mor gen wordt hy per bus overgebracht naar het vliegveld van Barradero. Wanneer hy tegen de middag aan boord van het Amerikaanse lyntoe- stel stapt, bezit hij het kostuum dat hy draagt en 20 kg voorgeschreven bagage. De staat is dan eigenaar geworden van al wat hy achterlaat. Zijn woning wordt aan anderen toegewezen of ter beschikking ge steld van het ministerie van Onder wijs voor schoolruimte. Zyn auto wordt naar een van de grote gara ges overgebracht, zoals die onder de grote hotels, en in staatsdienst ge bruikt. zyn inboedel wordt gebruikt, of verkocht aan buitenlandse zaken lieden die zyn bezit dan byvoor- beeld in Toronto op de veiling bren gen. „Waarom zouden wij ze anders be jegenen?" zei een Cubaanse rege ringsfunctionaris. „Ze hebben zich vflanden van de revolutie betoond". NEDERLAND 1 NCRV: 8.20 10.10 10.35 10.45 10.50 uur Nieuws in het kort, NTS uur Voor de kleuters: Klaas Vaak uur De Verrekijker, jeugdjournaal uur Van gewest tot gewest, regionaal programma uur De Lucy show, NCRV uur Journaal. NTS uur Stille waters hebben diepe gronden, klucht uur Attentie, actualiteiten uur Vanavond spreekt tot u ds. J. Langeraad uur Journaal, NTS uur Sluiting. NEDERLAND 2 VPRO: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Patrouillewagen '54 antwoord! 8.25 uur Trio Hellénique 8.50 uur Chantagetv-serie 9.35 uur Een muzikant is ook een mens 10.10 uur Journaal, NTS 10.15 uur Sluiting. 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 13.30 uur Het Radio Kamerorkest HILVERSUM 2: 23.15 uur Guus Hoekman, bas en Erna de Bruyn, piano. I en cjióteren Met de bouw van de spoorwegtun- nel ter vervanging van de Hembrug over het Noordzeekanaal in Amster dam zal in 1967 worden begonnen. Dit meldt het jaarverslag 1965 van de Scheepvaart Vereniging Noord. Aangezien het Noordzeekanaal in 1965 reeds op de vereiste diepte van 15 meter werd gebracht zullen straks wanneer de nieuwe havenmond in IJ muiden wordt geopend, schepen met een diepgang van 43 vt by laag water tot Amsterdam kunnen opsto- men. Thans is Amsterdam reeds be reikbaar voor schepen van 39 vt. Ook de verbreding van het Noordzeeka naal vordert goed. De werkzaamhe den aan de zuidzyde, waar het ka naal 85 meter breder zal worden zullen omstreeks 1969 gereed komen. Daarna volgt nog een verbreding aan de noordzyde teneinde de totale spiegelbreedte op 270 m en de bo dembreedte op 170 m te brengen. Hiermee blyft het Noordzeekanaal, wat betreft zyn afmetingen, het eerste kanaal ter wereld, aldus de 8.V.N. Hoogtepunt Hoogtepunt van het program ma op Nederland 1 was een her haling, althans een samenvat ting van twee programma's die Hans Wortel boer, samen met de cameramensen Mat van Hens- bergen (geen onbekende in de jongste Nederlandse filmwereld) en Ferenc Kallmann Gall in Tsjecho-Slowakije heeft ge maakt over de verhouding tus sen christendom en communis me. Volstrekt uniek in deze do cumentaire (en ik was büj het nog eens terug te zien) waren de geïmproviseerde interviews met de Tsjechische regeringslei ders (president Novotny en mi nister Ployari op het balkon, terwijl zij op 1 mei de toejui chingen van de honderdduizen den passanten van de Praagse bevolking in ontvangst namen. Vakwerk, vooral ook van de ca meramensen. maar toch ook van de interviewer, die het dan toch maar klaar speelde, dat de hoogsten in den lande hem op zo'n ongebruikelijk moment te woord stonden. Vakmanschap Verder was er niet veel opmerkelyks op Nederland 1. ..Brandpunt" had wel een cu- rieuze reconstructie ten behoeve I van de Engelse commerciële te- le visie van de gebeurtenissen 1 rond de Chinese legatie in Den Haag. de vorige week. Een iet wat onbeholpen filmpje, waar noch Engeland noch Nederland eer mee inlegden bij de Chine zen. De reportage over de nujn- sl ui ting en in Limburg getuigde daarentegen wel van vakman schap. de reportage over het be jaardenprobleem mocht er ook wel wezen, maar het onderwerp is kortgeleden al uitputtend be handeld door Jan van Hillo. dus veel nieuws viel er niet in te ontdekken. Circus Over het oircusprog ramma valt ook weinig meer te zeggen dan, dat het goed in elkaar zat. en niet meer boo<j dan circus nummers alleen. Maar ook hier was er weer geen sprake van een uitschieter, zodat die kij kers. die expres thuis zyn ge bleven en niet met vakantie zijn gegaan dit jaar vanwege de te levisie. ernstig tekort kwamen. Zij keken trouwens al sinds 20.40 naar de thriller „dodelyk pa tent." van de bekende detective- verhalenschrijver Michael Gil bert. een Duitse televisie-opvoe ring, die in de plaats van de we kelijkse 2de speelfilm kwam. Men behoeft het niet te betreuren, dat het „maar" een televisiespel was. want er werd. zoals door Duitsers gebruikelijk, uitstekend geacteerd, en de van oorsprong Engelse thriller zat ook goed in elkaar. VOOR DONDERDAG 4 AUGUSTUS Hilversum 1,402 in AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Weekendwegwljzer: gev programma. 19.10 Sportparade. 19.30 Jeugd en rit me. 20.00 NW8. 20.05 Noordelijk Phll- Wohlfahrt weer in vrijheid gesteld De Westduitse Waldemar Wohl fahrt. die onlangs in Spanje werd aangehouden omdat men hem er ten onrechte van verdacht de „Vampier van de Autobahn" te zyn. is gisteren uit de gevangenis van Alicante vry- gelaten. Met de term „Vampier van de autobahn" wordt een man aan geduid van wie men vermoedt dat hij in de omgeving van Karlsruhe enige jonge vrouwen heeft vermoord. Wohlfart verklaarde dat hy een proces zal beginnen tegen een West duits weekblad dat de actie tegen hem was begonnen. De invoering van reclame in de televisie zal niet op 1 ok tober kunnen geschieden, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Televisiereclame zal nu hoogst waarschijnlijk op 2 januari 1967 beginnen. Het ministerie van CRM. heeft meegedeeld dat voor het uitzenden van reclameboodschappen op de televisie voor het eerste jaar een tijd van 95 minuten netto per week voor beide netten gezamenlijk beschikbaar zal worden gesteld. De tyd voor de omlysting van en intervallen tussen de reclameboodschappen zal afzon- derlyk worden bepaald op 20 procent van de netto-tyd, t.w. 19 minuten per week. Zowel voor de netto-tyd als voor de tyd, noodzakelyk voor omlijsting etc. zal een zendmachti ging worden verleend aan de „Stich ting tot uitzending van reclame". Dit is dezer dagen beslist door de minis ter van Cultuur. Recreatie en Maat- schappelyk Werk. mr. M. Vrolyk. De zendtijd zal ais volgt over de dagen van de week en de beide net ten worden gespreid: in de avond programma's van de dagen maandag t.m. zaterdag (met uitzondering van feest- en herdenkingsdagen) zuilen blokken worden ingevoerd, die drie „Rotterdam in klein bestek' De Rotterdamse locoburgemeester, mej. mr. J. Zeelenberg, zal zaterdag 6 augustus in Ede de tentoonstel ling „Rotterdam in klein bestek" openen, die van 8 t/m 20 augustus te bezichtigen zal zyn. Deze ten toonstelling is samengesteld door het bureau voorlichting en publici teit van de gemeente Rotterdam en reeds in het buitenland, o.a. in We nen. Franfurt. Manchester. Birming ham en Straatsburg te zien geweest. Naast 130 panelen, aangevuld met modellen en maquettes, die een beeld geven van Rotterdam wordt er ook j Rotterdams tin geëxposeerd en werk van Rotterdamse beeldende kunste minuten reclame bevatten en wel op het eerste net na het nieuws van 19.00 uur, voor en na het nieuws van 20.00 uur en op het tweede net na het nieuws van 20.00 uur en voor het laatste nieuws om plm. 22.15 uur. Daarnaast zuilen op het eerste net op saterdagmiddag twee blokken van 2minuut reclame worden ingelast. Wat de beloning voor bemiddeling door reclamebureaus betreft gelden dezelfde regels, als die voor de ove rige reclamemedia van toepassing zyn. Ofschoon op dit moment nog niet alle voorbereidende werkzaamheden zyn voltooid en de datum van ingang derhalve nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, is het streven er op gericht 2 januari '67 met televisie reclame een aanvang te maken, zo is door de minister van C.R.M. meege deeld. Jean Shrimpton, de best be taalde mannequin ter wereld, is op het ogenblik bezig haar eerste film te maken. Zij is hier samen met de zanger Paul Jones bij de opnamen voor de film „Privilege". Jean speelt in de film de rol van een schilderes. Jones, ook voor het eerst in een film. speelt de rol van pop-zanger Audrey Hepburn kom l toch De filmster Audrey Hepburn zal op 31 augustus by de openingspremière van haar film in het nieuwe Rem brandt-theater in Amsterdam niet aanwezig kunnen zyn. zo wordt van de zijde van Twentieh Century-Fox Nederland meegedeeld. Op die dag zal Audrey Hepburn zich n.l. in Frankryk bevinden voor de opnamen van de film ..Two for the road" met tegenspeler Albert Finney onder regie van Stanley Donen. De fans van de ranke actrice van Nederlandse afkomst behoeven ech ter niet in zak en as te zitten, want hun idool zal op 16 september haar echtgenoot. Mel Ferrer, vergezellen by diens bezoek aan het Leidseplein- theater in Amsterdam by de Neder landse première van „El Greco". Beatle Leuiiou alleen in film Eén van de Beatles zal voor de eerste maal sinds het bestaan van dit gezelschap alleen optreden. Gita rist John Lennon heeft een rol aan genomen in een film getiteld ..How I won the war". Hy speelt hierin een soldaat ir. de tweede wereldoorlog, zonder zang of gitaar en vermoede- lyk met normale haardracht. Het nieuwe arbeidsterrein van Lennon betekent niet, dat de Beatles uiteen vallen. harmonisch Orkest. Toonkunstkoor en solisten: mod. gewijde mut. 21.05 Een volk kijkt naar de televisie, of: De dood speelt rechtsbuiten, detective- hoorspel. 22.15 Licht lnstr. ensemble. 22.30 Nws. 22.40 Act. 28.00 Jazz Óocte il. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m NCRV 17.50 Sportrubrlek. 18.10 Zuld- amerlkaanse klanken (gr). 18.40 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraat- Je. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Hells (gr.). 19.45 Opera aria's (gr). 20.00 Donderdagavondmo- zaïek. gev. progr. 22.00 Geeste'IJke lie deren (gr). 22.15 Avondoverdenking. 22 30 Nws. en herh SOS-ber. 22 40 Boekbespreking. 22 45 Kerkorgelcon cert: oud* muz. 23.15 Stereo: Bas en Eiano (opn.): mod. liederen. 23 40 lchte gram muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 5 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Gelukwens. Aanslultendi Nws.. ochtendgym. en social, strijd- Llchte gram muz. 9.00 Te land en te water, een Informatief progr. voor weg en waterweggebruikers. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Romantische operamuz. (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 1140 Stereo: Bariton en plano: mod. liede ren. 12.00 Elektronisch orgelspel: amu- sementsmuz. 12.27 Mededelingen t b v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting: Voor de landbouw. 12 40 Plano en accordeon: amusementsmuz. 12.55 Act. AVRO: 13 00 Nws. 13.10 Jour naal en beursber. 13.30 Stereo: Fluit en plano: mod. muz. 13.55 Carlllonmuz. 14.15 Schakerlnge: cultureel progr. ln woord en muz. 15.15 Lichte gram muz. VPRO 16.00 Nws Aansl Thuis, praatje. 16.30 Holland Festival 1966: Belaardconcours 1966. 16.40 Radio Ka merorkest klass. muz. 17.30 Voor de Jeugd 17.50 Act. I Hilversum 2. 298 m NCRV 7.00 Nws 7.10 Dagopening, l' 7.20 Lichte gram muz (7.30 Nws 7 45 Radiokrant 8.00 Nws 8.10 Lichte gram.muz 8.30 Nws. 8.32 Mod. orkest- muz (gr). 9.00 Voor de zieken 9 35 Muslclana muzikale herinneringen. 10.00 Stereo Radiophllharmonlsch or kest: mod. muz 10.30 Morgendienst. 11 00 Mod. gram .muz. 11.15 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte grammuz. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 'Nws 12 40 Stereo: Lichte I 14.00 Vrljdag-Weekendtlps. 14.20 Am sterdams vocaal kwartet mod muz. I 14.50 Declamatie. 15.10 Voor de vrouw. I 15.40 Seml-klass. gram muz. 16.30 Dui zendschoon. praatje over planten. 16.45 Stereo: Licht orkest (gr). 17.05 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. Hilversum 3. FM en 240 m NRU/AVRO 9.00 Nws. 9 02 Vrolijk platenprogramma (Om 10.00 Nws) 12 00 Nws. 12.02 Operettemuz NRU KRO 13.00 Nws 13 02 Lichte Om 14 00 en 15 00 Nwsi NRU AVRO 16.00 Nws. 16 02 Licht gev. platenprogr. 17.00 Nws 17.02 -18.00 Gev. platenprogr. voor automo bilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 19.00 Nws. In het kort. 19.01 Klaas Vaak. AVRO 19.05 De avonturen van Robin Hood TV-fllm voor de Jeugd. 19.30 Toppers op bezoek. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz AVRO: 20.20 AVRO's Tele- vlzler. 20.45 Route 66 De lokstem van de roem. TV-fllm. 21.35 Voor de vuist weg NTS 22 40 Toeristische tip» van de ANVV. 22 45-22 50 Journaal I Nederland II NTS 20 00 Nws ln het kort. KRO: 20.01 Les trols val- ses. operette (programma van de Frnn- ae televisie). NT8; 22.10-22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5