stad van molens Salarissen van Winden gestolen SOEKARNO SPRAK OVER AFTREDEN Worden Joop en Jan in Zweden verpleegd? ZWEDEN HEEFT VOORSPRONG OP NEDERLAND MET HARING Het kon dus wel, in Loosdrecht „China bewijst Amerika een grote dienst"" MOORDZAAK DROST E.E.G.-politiek kan verandering brengen De Noorse visserij boekt een record INBRAAKJES IN LEIDEN Donderdag 4 augustus 1966 LEfDSCH DAGBLAD advertentie Lit Amsterdamse inrichting I ''van onze A'damse correspondent) De Vereniging tot werkverschaf fing aan blinden „De Plantage" in Amsterdam is gisternacht voor j f 17.000 bestolen. Inbrekers roofden het geld voornamelijk bestemd voor salarissen aan blinden uit 1 het gebouw van de vereniging aan j de Postjesweg. I De inbrekers hebben bij hun nachtelijke escapade het geluk danig meegehad. Nadat zy langs de achter- I kant waren binnengedrongen door- zochten zij het kantoor en de ka- mers van de directeur en de adjunct- directeur. Het moeten amateurs zijn geweest, want anders zouden ze nooit hebben geprobeerd met een boor de deur van een kluis open te krijgen. Bij het overhoop halen van de hele boel vonden zy echter de sleu tels van de brandkast en van een kleiner kluisje, dat in de kamer van I de directeur stond. In de eerste la- i gen de salarissen ongeveer f 16.000 j alsmede een paar geldkistjes met j enige honderden guldens. In de an- j dere kluis lag ook nog een paar honderd gulden in contanten. Probeer het maar als u wilt, hier is mijn wasmachine, daar is de geyser en hier hebt u wasgoed. Maar u krijgt het niet witter hoor, dat kan eenvoudig niet". Dat zei mevrouw E. Schipper Oud Loosdrechtsedijk 15A in Loos drecht, tegen de dames yan een Sunil team. Maar het kon wel witter. Dat zag me- vrouw Schipper toen zij het resultaat vergeleek met haar vorige was. Het is werkelijk ongelofelijkgaf zij toe Kijkt u maardie lakens en mijn nylon bloesjes en de tandartsjassen van mijn man... alles... Sunil is in een woord geweldig.' Leiden, sinds eind vorig jaar een „grote" stad met ruim honderdduizend inwo ners, heeft behalve de als museum ingerichte molen „De Valk" nog vele andere molens binnen zijn grenzen. Bovenstaande foto laat er al direct twee zien: het uit 1735 daterende wipmolentje met zijn Oudhollandse wiek vorm (links) aan de Mare- dijk en de houtzaagmolen (rechts) aan de ter plaatse omgelegde Haarlemmer- trekvaart. Dit idyllische plekje is gefotografeerd vanaf de universitaire flats aan de Boerhaavelaan. Op de voor grond ziet men een deel van de Zweilandlaan. Toespraak tot kunstenaars lde President Soekarno van Indonesië. die zich vóór de staatsgreep tot staatshoofd voor het leven liet be- e! noemen, heeft vandaag voor het eerst van aftreden gesproken. Tegenover een groep Indonesische architecten en kunstenaars verklaar de de president dat de honderden schilderyen en andere kunstvoorwer- Rtpen, die hij gedurende zijn bewind verzameld heeft, het eigendom van het volk zullen zijn nadat hy het dMpresidentschap heeft neergelegd. Vorige maand trok het voorlopige ofd volkscongres de benoeming tot pre sident voor de duur van het leven in. S Algemeen wordt verwacht, dat de 3fd ambtsperiode van Soekarno na de algemene verkiezingen, die in 1968 moeten plaatshei'ben zal eindigen. Amerikaan tegen A „slinkse gedraai" van Moskou uit De Veiligheidsraad der Ver. Na ties heeft gisteren de door Jordanië en Mali ingediende ontwerp-resolu- H tie verworpen, waarin Israël werd veroordeeld voor de luchtaanval van j!' 14 juli op Syrische doelen. De re- solutie kreeg niet de vereiste negen voorstemmen. Slecht zes landen I J stemden voor: Jordanië, Mali, Sow- jet Rusland, Bulgaryë, Nigerië en H Oeganda. De negen andere leden van de raad, waaronder Nederland, onthielden zich van stemmen. I De afgevaardigden van Sowjet- Rusland en Bulgaryë, die tydens het tiendaagse debat het optreden van le Israël herhaaldelijk vergeleken met 14 de Amerikaanse bombardementen n op Noord- Vietnam, begonnen daar gisteren weer over, wat een scher pe reactie tot gevolg had van de Amerikaanse afgevaardigde Joseph Sisco,. Sowjet- Rusland moest, naar hij zei, „ophouden met dat slinkse gedraai" en zijn invloed aanwenden om vredesbesprekingen over Vietnam tot stand te brengen Enerzijds ver oordeelt de communistische wereld de Amerikaanse politiek in Vietnam ronduit, anderzijds probeert Moskou binnen die wereld elke verantwoor delijkheid voor de ontwikkeling in Vietnam van zich af te schuiven en verwacht het daarbij dat men begrip voor zijn politiek opbrengt op grond van het argument, dat de toestand in Zuidoost-Azië zo verschrikkelijk 1 gecompliceerd is, aldus Sisco. Langdurige slaap van tante Pos t If Ralph Henry Graves uit Hillsboro in North Carolina behaalde zulke 5 uitstekende resultaten op de univer- siteit van Virginia, dat hij recht had I op tien diploma's. Hij heeft die diplo- ma's nooit gekregen. Deze week kwa- men zij op de universiteit terug met de aantekening „onbestelbaar". De t diploma's zaten in een ingedeukte o blikken bus van het soort, dat in de j 19de eeuw werd gebruikt voor het verzenden of bewaren van documen- f ten. Graves studeerde aan de univer siteit van Virginia van 1872-1874 Soekarno zei, dat hij in de afgelo pen 25 jaar „uit eigen zak" een aan tal kunstwerken had gekocht, die een zaal zouden kunnen vullen. Op deze wijze zouden kunstminnaars uit alle delen van de wereld van mijn verzameling kunnen genieten, aldus de president, die er bescheiden aan toevoegde, dat een eventueel museum niet te veel nadruk op de figuur Boeng Karno zou moeten leggen. Confrontatie Een Maleisische missie is vandaag naar Djakarta vertrokken voor be sprekingen met de Indonesische lei ders over beëindiging van de „con frontatie", zo is in Koeala Loempoer officieel bekendgemaakt. De leider van de Indonesische mis sie in Koeala Loempoer, kolonel Moerdani, verklaarde gisterochtend dat de vooruitzichten op ratificering van het akkoord van Bangkok door Indonesië en op hervatting van de normale betrekkingen tussen beide landen „buitengewoon gunstig" zijn. Het nieuws over het vertrek van de Maleisische missie is met enige verrassing ontvangen na de recente verklaring van president Soekarno volgens welke de „confrontatie zou voortduren". De Britse minister van Defensie, Healey, heeft gisteren in het Lager huis gezegd dat 10.000 man Britse troepen uit Borneo zullen worden teruggetrokken als de overeenkomst van Bangkok is geratificeerd. Het Indonesische leger heeft zestien vooraanstaande Indonesische com munisten gearresteerd, die zich actief bezig hielden met het veroorzaken van onrust in midden-Java, zo is vandaag van militaire zijde bekend gemaakt. Premier Kosigin van de Sow jet- Unie heeft gisteren in een rede tot de Opperste Sowjet, in Moskou bij een, China verweten dat het „door zijn aanvallen op de Sowjetrussische leiders het Amerikaanse imperialisme een grote dienst bewijst". Sinds kort waren de aanvallen van de Chinese leiders en de Chinese pers op de Sowjet-Unie zelfs heftiger ge worden en alle pogingen, die het Kremlin in de afgelopen maanden had gedaan om de betrekkingen met China te verbeteren, hadden niets uitgehaald. Premier Kosigin wees er op, dat de Chinese leiders en pers bij hun felle kritiek de waarheid over de Sowjet- Unie en haar buitenlandse politiek volkomen verdraaien. Dit alles nam echter niet weg dat de Sowjet-Unie zou biyven proberen tot betere be trekkingen met Peking te komen op basis van het marxisme en leninis me. Betere betrekkingen tussen beide landen zouden ook in het belang zijn van het Chinese volk zelf". (Van onze speciale correspondent) Het staat geenszins vast dat de tenuitvoerlegging van de door de Stockliolmse rechtbank bevolen krankzinnigenverpleging van de bei de daders van de moord op Henk Drost in Nederland zal kunnen wor den voortgezet. Dit staat geheel los van het feit dat de daders na be handeling in Zweden naar Neder land zullen worden uitgewezen. De vraag is juist of de uitwijzing zal kunnen geschieden voordat de be handeling in Zweden is beëindigd, met andere woorden, of de behan deling in Nederland kan wor den voortgezet. De tenuitvoerlegging van een bui tenlands vonnis in Nederland is hier wettelijk niet mogelijk. Zulks afge zien van de vraag of de Neder landse en de Zweedse justitiële auto riteiten hieromtrent tot een overeen komst kunnen komen. De enige manier om de verpleging van Joop en Jan in Nederland te laten geschieden is dat zij in Ne derland door de rechtbanken van hun woonplaatsen (Arnhem en Rot terdam) onder toepassing van de krankzinnigenwet op erklaringen van psychiaters krankzinnig worden verklaard. En dan zal moeten wor den afgewacht of de Nederlandse psychiaters tot dezelfde conclusie zullen komen als hun Stockholmse Een op de twee Amerikanen bezit een vuurwapen Er zijn „waarschijnlijk meer dan honderd miljoen" vuurwapens in handen van Amerikaanse particulie ren, een op de twee Amerikanen be zit er één, heeft de directeur van de „Nationale Schuttersvereniging" Dickey, gisteren verklaard. Het juiste aantal is onmogelijk te schatten, zei hy. Er zyn 700.000 ver zamelaars van vuurwapens in de V.S., 20 tot 25 miljoen Amerikanen beoefenen het schieten. Vooral in het zuiden, het middenwesten en het westen bezitten velen een vuurwapen. Uit een onderzoek in Texas bleek, dat op het platteland 80 tot 90 procent van de gezinnen een of meer vuurwapens bezaten, aldus Dickey. Hoewel Zweden geen grote fa- I eigenaar zijn van de schepen, kan brieksschepen heeft doch slechts een men eensgezind optreden. Hierdoor vissersvloot van het bekende kotter- vertoont de Zweedse visserij een ge- type, heeft dit land toch een visse- j stadige groei, waardoor het mogelijk ry, die van belang is voor de voed- i is de oude schepen geregeld te doen I - vervangen door nieuwe. Sedert lange tyd staat het pro- dukt van de Zweedse visser hoog aangeschreven: dit komt in hoofd zaak doordat de vis en de haring op zee in kisten worden verpakt. Deze „Zweedse kist" heeft in de loop der jaren een internationale naam ver kregen. Ook in ons land staat dit fust zeer goed aangeschreven. Door dat de vloot uit kotters bestaat is de reisduur meestal kort en wordt de gevangen vis in hoofdzaak aangevoerd, vooral in Denemarken. In 1963 was dit byna de helft van de vangst, in 1965 reeds 55%. By de Zweedse westkust wordt 83% van de vis, vertegenwoordigende 77% van de totale waarde, gevangen (370 mil joen kilo voor een waarde van 265 miljoen Zweedse kronen in 1965). Hiermee heeft Zweden de aanvoer van ons land benaderd, de waarde ervan loopt boven de Nederlandse uit. Holland en Shutteliers naar Wenen Een aantal jeugdige sportmensen heeft een interessant reisje naar Wenen in het vooruitzicht. De uitverkorenen, die dinsdagochtend 9 augustus vanaf het Stadhuisplein vertrekken, zyn een jeugdploeg van de A.V. Holland en leden van de badmintonvereniging ,De Leidse Shutteliers". De trip staat onder auspiciën van Eurosportring. Produktie opgevoerd met 651.000 ton De spectaculaire vooruitgang die de Noorse vissery de laatste jaren boekt heeft zich ook in 1965 voort gezet. Voor de eerste maal over schreed de produktie de top van de twee miljoen ton; dit betekent zelfs een record voor de Europese visserij historie. Het feit dat een land als Noor wegen in één jaar tyd zyn produktie weet op te voeren met 651.000 ton eist wel een nadere uitleg. De uitermate gunstige weersomstandigheden en de uitzonderlyke rijkdom van de ha- ringbanken hebben voor een groot aandeel in dit succes bygedragen. Verder moet worden gewezen op de modernisatie en de rationalisatie die de Noorse vissery betracht. Een groot deel van de haringvloot is nu uit gerust met een nieuw type sleepnet aat cirkelvormig is. Zo is er een net gemaakt met een oppervlakte van 110.000 m2 dat 13 ton weegt. De prys van dit reuze ringnet bedraagt 140.000. gulden. Nadat het jaar 1964 een jaar van proefnemingen was en de produktie byna 750.000 ton bedroeg, werden het vorig jaar de meest optimistische gedachten verre overtroffen door maar liefst 1.094.540 ton haring aan te voeren voor een waarde van f 185.000.000 De vissery op de gron den van de Noordzee en het Skager- rak boekte een grote vooruitgang: van 32.419 ton in 1963 en 189.668 ton in 1964 werd het vorig jaar een record bereikt van 618.111 ton (to tale waarde f 106.000.000). By de IJslandse gronden daarentegen lie pen de vangsten achteruit. De kabel j au wvissery. slachtoffer van overbevissing in de poolwateren, vertoonde een lichte styging en wel tot een waarde van f 112.000.000 (184.173 ton». Aanvoer In de nacht van 2 op 3 augustus is ingebroken in een werkkeet aan de Voorschoterweg in Leiden. Ont vreemd werden twee straatmakers- hamers, een breekyzer en een stel rubber knielappen. Uit een pand aan de Oude Vest. eveneens in Leiden, is een elektrische handboormachine ter waarde van tweehonderd gulden gestolen. De diefstal moet tydens de bouwvak- akantie zyn gepleegd. Hieronder volgt een opsomming van de aanvoer van de voornaamste vissoorten (in tonnen) en tevens een vergelyking tussen 1964 en 1965: Schelvis 33.917— 50.461 Kabeljauw Ig9.394—181.625 Gullen 144.290—131.749 Winterharing 286.254226.400 Vette haring 60.459— 94.332 Kleine haring 106.745—116.972 Noordzeeharing 189.668604.747 IJslandharing 92.003- Makreel Concurrentie Evenals ons land is Zweden zeer nauw by de haringvangst betrokken; vroeger viste men alleen by de kust, later is men de gehele Noordzee voor haring opgevaren. De aanvoer steeg van 18,6 miljoen kg in 1946 tot 95 miljoen kg in 1961 (ons land in dat jaar 130 miljoen kg). Het zouten en kaken op zee wordt nog niet toege past en deze verwerking aan wal is zeer gering. De meeste haring wordt geëxporteerd naar West-Duits- land, waar dit produkt voor de West- duitse concervenindustrie een grond stof is. Behalve dat de haring in De nemarken (Skagen en Hirthals» wordt aangevoerd, gaat deze ook wel direct naar West-Dultsland; spora disch ziet men Zweedse kotters in IJmuiden. Door de goede organisatie van de vissers heeft men prysdalingen op dagen van grote aanvoer tot een minimum weten te beperken. De ver werking tot gezouten haring is ge ring en dit produkt wordt dan hoofdzakelyk naar Oost-Duitsland en Tsjechoslowakye afgezet. E.E.G. Hoewel West-Duitsland tot de E.E.G. behoort en Zweden niet heeft dit land hier nog weinig hinder door ondervonden met de haringafzet. Het zal er voor Zweden van gaan afhan gen hoe de toekomstige visserij poli tiek van de E.E.G. zich tegenover derden gaat gedragen. Dit geldt ook voor Denemarken. Als de Nederlandse haringvisserij zich blyft toeleggen op de kwali teitsverbetering van de verse haring zal de voorsprong van kwaliteit van de Scandinavische landen minder worden, terwijl het er bovendien j naar uitziet dat in West-Duitsland 1 de belangstelling van de haringaan- Nederlandse omgekomen De voer door de eigen vloot zal gaan politie in de Westduitse stad Rosen heim heeft gemeld dat de 65-jarige mevrouw N. Beyaart uit Utrecht is omgekomen by een val tydens een bergtocht op de naburige Wildbar- rengipfel. Mevrouw Beyaert- die sa men met haar zoon, een missiepries ter die met verlof was, liep, gleed uit 35.2811 op een steile wand en kwam op een 51.386156.338 plateau terecht. toenemen. Het is best mogelyk dat de situatie voor Zweden er over en kele jaren geheel anders uitziet. De stadsbussen in Perth, Australië, hebben haken aan de achterzijde, waaraan kinderurn- gens kunnen worden opgehangen. Speciale rekken voorkomen be- schadiging van de bus. De mogelykheid de moordenaars in een Nederlands krankzinnigenge sticht te doen opnemen zou geheel op losse schroeven komen te staan indien de Nederlandse psychiaters alleen tot verminderde toerekenings vatbaarheid der daders zouden con cluderen. En aangezien de moorde naars na het in Stockholm tegen hen gewezen vonnis niet opnieuw in ons land kunnen terechtstaan, zou daar mee tevens de theoretische mogelyk- neid geopend worden dat zy na uit- wyzing naar Nederland op vrije voe ten zouden moeten worden gesteld. Zover zullen de Zweedse justitiële autoriteiten het zeker nooit laten ko men. De mogelijkheid is daarom groot dat Joop en Jan de eerstko- G. van Duijn. 73 Jaar. v mende jaren toch in Zweden zullen |^k:ca; t.' varfder Ifwet moeten blUven. bersberg', 65 Jaar. man. BURGERLIJKE STAND LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3