LEIDSCH DAGBLAD Visa Chinezen afgelopen Weer bommen op tussen Noord en zone Zuid JAMIN PENICILLINE IN MELK? V.S. nemen Squadrons drietal terug Weinber wordt niet uitgeleverd eDarlwin" gevonden SAMEN •Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1966 No. 31938 directeur; E. A. E. vac Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,60 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie: 31607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67066 Delegatieleden: „Wij hebben niets te maken met dood van Hsoe Tzoe-tsjai" De 42-jarige Chinese ingenieur Hsoe Tzoe-tsjai is volgens het onder zoek naar aanleiding van de sectie op diens stoffelijk overschot noch vergiftigd, noch mishandeld. Tot deze slotsom is de patholoog-anatoom van het gerechtelijk geneeskundig labo ratorium. dr. J. Zeldenrust. althans tot op dit ogenblik gekomen. Hij zei het niet helemaal uitgesloten te ach- Drie eenheden naar Engeland overgebracht (Van onze Utrechtse correspondent) De waarnemend directeur van de Utrechtse keuringsdienst van waren, de heer A. H. Hillege, toont zich ongerust over de aflevering van met penicilline besmette melk aan de Utrechtse melkfabrieken. Hij heeft het vermoeden dat sommige veehou ders in het district van de keurings dienst penicilline uit een klandestien aangelegde voorraad gebruiken bij de bestrijding van uier-ontsteking bij koeien. Op elke boerderij komt het voor dat koeien last hebben van uier-ontsteking. Er wordt dan een in'gtön meegedeeld injectie met penicilline gegeven, maar dit heeft tot gevolg dat de boeren Een vierde squadron zal van de drie dagen lang de melk van deze actieve lyst worden afgevoerd en de Zes Amerikaanse squadrons ver kenningsvliegtuigen die in Frankrijk hun basis hebben, zullen deze maand worden teruggetrokken. Drie van deze eenheden zullen in Enge land worden gelegerd, zo heeft het ministerie van Defensie in Wash- ten. dat bij het onderzoek, dat bijna koeien niet voor consumptie kunnen andere twee zullen naar de Verenig- voltooid is, nog nieuwe gegeven wor- den gevonden, waardoor hij zijn con clusie zou moeten wijzigen. vijanden. Ons recht is dus naar hun mening anti-Chinees. Op deze gron den js het niet te verwachten, dat beëindiging van het conflict door overleg kan worden bereikt. afleveren. Blijkbaar geschiedt die de Staten terugkeren aflevering by clandestien penicilline- De terugtrekking maakt deel uit gebruik toch. zodat de consumenten van een uitvoerig plan in verband geregeld penicilline bij het drinken van die melk binnen krijgen. Het is duidelijk dat dit ongewenst is. omdat de uitwerking van penicilline in ziektegevallen duidelijk vermindert, wanneer het lichaam gewend raakt aan penicilline. De zaak is in onder zoek. met de terugtrekking van Frankrijk op 1 juli uit de geïntegreerde NAVO- structuur. Behalve de 4.400 militairen zullen ongeveer 7.000 bloedverwanten Frankrijk verlaten. Naar schatting 600 Franse burgerlijke employé's zul len hun betrekkingen verliezen. geëindigd (Van onze Haagse correspondent) De visa van de acht Chinese lasdeskundigen, die verblijven f eerden het legatiegebouw aan de Adriaan Goe .kooplaan in Den Haag, j vwj*ijn niet voor een tweede maal verlengd. Gisteravond om twaalf uur liep de periode van het legale verblijf van de technici op Nederlandse bodem officieel af, nadat de tijdelijke zaakgelastigde w van Rood-China in het ministerie van Buitenlandse Zaken met een schriftelijke verklaring nog een laatste poging had gedaan om te ontkomen aan de Nederlandse eis van een verhoor der ^"^delegatieleden in verband met de dood van ingenieur Hoe van de Chinese delegatie te verhin deren Nederland te verlaten en naar China te gaan. De Chinese delegatie eist dat in deze onrechtvaardige si tuatie onmiddeliy verandering komt". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er geen misverstand over laten bestaan, dat het wenst vast te houden aan de Nederlandse rechtsregels, nog geheel afgezien van „onaanvaardbare aantijgingen", die in de verklaring voorkomen. Aan de tijdelijk zaakgelastigde is nogmaals duidelijk gemaakt, dat het onttrekken van de leden van de de legatie aan de Nederlandse justitie door hen te huisvesten in het gebouw van de diplomatieke missie, zodat dagvaardingen te hunnen behoeve niet kunnen worden getekend, volle- dig in strijd is met het internationaal gebruik. S. Onderwerpen aan a na 1 Nederlands recht mvnf De van vakantie teruggeroepen (taatssecretaris van Buitenlandse ►it. ïZaken, mr. M. van de. Stoel, heeft r uwfle communistische functionaris ech- 9°.^ter duidelijk gemaakt, dat een schrif- 18, nbelijke verklaring van de acht Chi- age fpese technici niet als wettelijk stuk ■t.],1'Jkan worden erkend en dat een twee de verlenging van de visa onder deze ^ipmstandigheiden was uitgesloten. De tbondeden van de delegatie, aldus een be kendmaking van het ministerie, zul- VflD,ien Nederland moeten verlaten en £(bmdat zij geen diplomatieke immu- 'elef. initeit bezitten zullen zij zich moeten onderwerpen aan alle bepalingen van anP>het Nederlandse recht: in dit geval )e8*?een getuigenverhoor en daarnaast Loólceen paspoortcontrole en douanevisi- ool .tatie. bel.De verklaring afkomstig van de ude- acht delegatieleden, die de tijdelijk "^'zaakgelastigde in het ministerie Spö overhandigde bevatte geen nieuwe ioertugezichtspunten Zij grijpt terug naar de beschuldigende Chinese nota van en ai20 juli en zegt vervolgens: „De feiten irfo tonen duidelijk aan, dat de dood van isautoHsoe Tzoe-tsjai veroorzaakt is door emit activiteiten van geheime agenten van 1 Of de Verenigde Staten en hun mede- Hooiiplichtigen, die hem hadden aangezet om af te vallen en d&t de verant- >n af woordelijkheid daarvan bij Tzoe-tsjai e6ftllzelf berust. De overige leden van de "ij delegatie hebben in het geheel niets ïillstr te maken met de dood van Hsoe 7- W Tzoe-tsjai. Het is volkomen onrede- {JJJlijk, dat de Nederlandse regering zo i. tel ver is gegaan om dit incident te ge bruiken teneinde de overige leden "opi WEERBERICHT Opklaringen Het K.NM.I. verwacht van heden- iatct tot morgenavond: Opklaringen, maar 19^ ook hier en daar nog een bui. Matige :en* t°t krachtige westelijke wind. Weinig or verandering in temperatuur. 10 (Opgemaakt orr 11.15 uur). i. I* STRAND VERWACHTING t Een buienstoring, die vandaag pas- seert, wordt morgen door een verbe- 11 ternig met meer opklaringen gevolgd. I Echter nog een koele en vrij sterke westen-wind. Overdag 16 a 17 graden. 1 Zeewater bijna 17 graden, t Vooruitzichten: verbetering, maar ten zuid-westen van Ierland ligt nog een depressie, die naar het oosten komt. 5 AUGUSTUS Zon op: 5.07 uur; onder: 20.24 uur. Maan op: 22.13 uur; onder: 9.11 uur. I Hoogwater te Katwijk te 5.34 en 17.56 i uur, laagwater te 1.38 en 13.51 uur. riad Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Niet alleen bij de ingang van de Chinese legatie houdt de poli tie de wacht, ook aan de achter zijde zijn posten uitgezet. China van nu onder enorme druk staat van de proletarische massa. Een andere factor, die de onder handelingen zeker bemoeilijkt en be grip in de weg staat, vormt het ge brek aan getrainde beroepsdiploma ten bij de Chinezen. Beroepsdiploma ten van lange ervaring ontbreken vrijwel, omdat de ambtenaren van de oude Kwomin-tang uiteraard niet meer te gebruiken zijn in de commu nistische sfeer. China is daarom in het buitenland veelal vertegenwoordigd door diplo maten die slecht op hun taak zyn voorbereid en bijvoorbeeld meestal geen andere taal dan Chinees spre ken. „Opercitie-Hastings De terugtrekking is een voortzet ting van de Amerikaanse stappen die nodig werden doordat Frankrijk zich teruggetrokken heeft uit de militaire structuur van de NAVO. Her Amerikaanse zware bommenwer pers van het type B 52 hebben van daag voor de derde maal aanvallen gedaan op doelen in de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Saigon heeft mee gedeeld. dat de op Guam gesta tioneerde stratosfeerforten Noord- vietnamese infiltratieroutes hebben gebombardeerd, alsmede plaatsen waar artilleriestellingen worden ver moed. De zone is tien km breed. Gisteren eindigde de „operatie- Hastings", het offensief van de Amerikaanse mariniers, dat Noord- vletnamese troepen die zich ten zuiden van de gedemilitariseerde zone hadden samengetrokken, ver pletterd heeft. Bij de verbitterde ge vechten, welke 15 juli zijn begonnen, zijn grote eenheden van een divisie Uit Noord-Vietnam buiten gevecht gesteld. Amerikaanse militaire autoriteiten verklaarden, dat de Amerikaanse ver liezen bij de operatie matig geweest zijn, hetgeen betekent dat op zyn minst 10 procent van de 5.000 mari- Anti-Chinees In de communistisch-Chinese op vatting is recht: de macht van de heersende klasse. He recht uit onze wetboeken beschouwen zij als macht van de bourgoisie, van hun klasse- Gevaarlijke Nederlandse Volgende stap.' autorijders Hoewel de situatie thans van dien j aard is dat de volgende stap van dei In de nieuwsbrief van de Vrije Chinese legatie moet komen, is in het I Democratische Partij in de West- ministerie van Buitenlandse Zaken nog steeds druk beraad gaande over de middelen, die ter beschikking staan om eventueel nog druk uit te oefenen op de Chinese vertegenwoor diging. Daarbij verheelt men zich echter niet, dat Nederland volledig machteloos is zolang de Chinezen het nodig oordelen de delegatieleden op het beschermde terrein van de lega tie, te laten verblijven. De Chinezen hebben in het alge meen een extreme angst voor contact met het Westen n wensen voor alles hun isolement te handhaven. Het is ook duidelijk, dat de leden van de delegatie, die het congres in Delft hebben bijgewoond, althans ir meer derheid behoren tot de intellectuelen, een groep die in het. Communistische duitse deelstaat Hessen wordt ge waarschuwd „voorzichtig te zijn in verband met de invasie van Nederlandse autobestuurders op de Duitse autowegen Volgens de nieuwsbrief leggen vele Nederlandse toeristen de Westduitse verkeersregels naar eigen goeddunken uit". Het gebrek aan discipline blijkt vooral uit riskante inhaalmanoeuvres en „koppig" linksrijden. „De Nederlanders zijn ons ook als passerende toeristen bepaald lief". Het zou echter toe te juichen zijn als ze in West- Duitsland van dezelfde discipline en netheid blijkgavenwelke hun vaderland van oudsher heeft ge kenmerkt en nog kenmerkt" ADVERTENTIE De meest gekochte bromfiets 5^=5. TTlobulette f399.- NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR. GRBR. HOGEWOERD 66—68 H I) S >1 A LEIDEN Verdachte bankoverval Amersfoort blijft ontkennen De 57-jarige in Wenen gearresteerde Oostenrijker Ludwig Weinber blijft ontkennen iets met de bankoverval op de Nutsspaarbank in Amersfoort te maken te hebben. Inmiddels is het zeker dat Weinber door Oostenrijk niet lan de Nederlandse justitie zal worden uitgeleverd. Wel wordt hij in Oosten- rUk gevangen gehouden, zodat het mettertijd mogelijk zal zyn tegen Weinber een proces over zyn deelneming aan de bankoveral te openen. i nlers, die er rechtstreeks bij betrok - ken waren, gedood of gewond zijn. Zeker is, dat 824 Noordvietname- zen gesneuveld zijn, maar het is waarschijnlijk dat het totaal byna duizend groter is; 17 Noordvietna- mezen hebben zich overgegeven en ruim 200 wapens werden buitge maakt. Dit bleken wapens van prima kwaliteit te zijn. Guerrillastrijders van de Vietcong hebben vrijdag JJ. op 40 km ten noordwesten van Hoeé op klaarlichte dag een geheel Zuidvietnamees batal jon in de pan gehakt, zo heeft het Noordvietnamese persbureau gisteren bekendgemaakt. Volgens dit bericht hadden de Vietcongleden zich de vorige dag al In hinderlaag gelegd, waarby zy zich zo uitstekend hadden gecamoufleerd, dat een vliegtuig en twee patrouilles die de weg voor het Zuidvietnamese bataljon hadden verkend, niets hadden ontdekt. In een gevecht dat slechts 20 minuten duurde, sneuvelden van het bataljon 416 militairen, onder wie Amerika nen, en werden er 30 gevangen ge nomen. Voorts werden 25 voertuigen vernield en acht mortieren, zeven machinegeweren en 45 andere vuur wapens met een grote hoeveelheid munitie buitgemaakt, aldus dit Noordvietnamese bericht. rvormmg Een sub-commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport over de NAVO gepleit voor verregaande hervorming van deze organisatie, die ..er niet in is geslaagd de ontwikkelingen in Europa en in de wereld by te hou den". Amerikaanse pogingen om andere NAVO-leden tot zinvol deel genootschap te brengen waren tot voor kort „sporadisch en inadequate geweest en gekenmerkt door tegen strijdigheid". De Verenigde Staten waren eveneens ongevoelig geweest voor de veranderingen in Europa en waren eerder geneigd te „dicte ren dan te leiden". De commissie beveelt in haar rap port nieuwe initiatieven aan om overeenkomsten te bereiken met de landen van het pact van Warschau in het byzonder voor vermindering van de landstrijdkrachten in Euro pa. Het vraagstuk van gedeelde kern- J verantwoordeiykheld behoeft de grootste aandacht. Het rapport be vat echter op dit stuk geen aanbe velingen. Spanje wordt een logische kandi daat voor het NAVO-lldmaatschap geacht. De aanwezigheid van Amerikaan se troepen in Europa dient recht streeks verband te houden met de wyzlging van de veiligheidsbehoef ten en dient niet al permanent te worden beschouwd. Een wachtmeester van de rijks politie heeft Weinber pertinent her kend. Hij heeft de man in Hamers- veld in een auto zien zitten op de dag van de overval. De bewuste auto was door de bankrovers gebruikt. De beslissing dat Weinber niet wordt uitgeleverd is genomei. door de Weense rechter van instructie, die gistermiddag een gesprek had met de inspecteur R. W van Soest van de Amersfoortse politie in aanwezigheid van de advocaat van Weinber. Foto's De Amersfoortse politie wil nu in Wenen gemaakte foto's van Weinber aan getuigen voorleggen. Mogelijk moeten dan enkele getuigen naar Wenen voor een nadere confrontatie met de vermoedelijke dader. Een aan knopingspunt vormt voor de Amers foortse politie misschien nog de 34- jarige Belgische zakenvrouw Yvette Marie Angele Baeyens. Zij heeft een dag na de overval aangifte gedaan van de diefstal van haar groene Tau- nus, die bij de overval werd gebruikt. De politie acht het vrywel zeker dat zij deze auto de overvallers ter be schikking had gesteld. Ludwig Wein ber wilde zelf vrijwillig naar Neder land komen, maar dit is hem door de rechter van instructie niet toege staan. Koning Boudewijn en Konin gin Fabiola zijn gisteren op het vliegveld Funterrabia bij San Se bastian aangekomen voor een maand vakantie in het verblijf van de familie van de koningin in Zarauz. Zij werden verwelkomd door de Belgische ambassadeur in Spanje. Spaarse functionarissen en bloedverwanten. Het was hei eerste bezoek van de Koningin aan Spanje sinds een operatie on langs een einde maakte aan haai zwangerschap. Wat bleekjes stap te de Koningin aan de arm van haar echtgenoot uit het vliegtuig Zij droeg een bruin-witte jurk met witte handschoenen en tasje Bijgaande foto werd genomen bij hei vertrek uit Brussel. ADVERTEx TIE limonade niet duur wel heerlijk Aan de kust van Cornwall heeft men vanochtend de lichamen gevon den van vier passagiers van de zon dag met 31 personen verdwenen Britse plezierboot „Darlwin". Uit ge vonden wrakstukken biykt dat het schip door de storm op een door de scheepvaart gevreesde rots is gewor- ADVERTENTIE NATUURLIJK - GEZELLIG I Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL 24905 (9uc/ Qlteutvd a Uit het Leldsch Dagblad van a J 3 Augustus 1866 l Toen de heer V., te 0 0 Utrecht, Dinsdagavond met 0 0 zijn familie van een reis te- 0 0 rugkeerde, vond hij zijn huis 0, f ledig, terwijl men tijdens zijn f 0 afwezigheid al zijn goederen, f zelfs het beddegoed. had ont- 0, 0 vreemd: alle kasten varen 0 0 geopend. De Justitie doet 0 0 ijverig onderzoek. 0 f Wij vernemen dat ter ver- a vulling der openvallende be- a J trekking van Secretaris der a commissie van administratie a J over de gevangenissen alhier, a J ten gevolge vahet door den j Wa heer W. C. Baert verzochte f a eervol ontslag, zijn aanbevo- j a len de H H. Mrs W C. D. Oli- f a vier en I. C. du Pui, advoca- t f ten alhier. f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1