FANTA lassale opkomst voor lannenkoor „Jubilate" kunst kalei öoscqqp MIMETHEATER WILL SPOOR KAN HET NIET BOLWERKEN krijgt u 6 boekjes ORANGE Verdere ontwikkeling verzekeringbedrijf CONCERT IN KATWIJK Medewerking van rganist Schoneveld Weg uit Scheveningen Prijsvraag van Het Dorp" in Rijnsburgs bloemencorso Totaalbedrag 66 miljard IDERDAG 4 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 iet concert van het Katwijkse Mannenkoor Jubilate", waar de Rijnsburgse organist Dirk Schoneveld meewerkte, oogstte massale opkomst in de Nieuwe Kerk. Voorwaarde voor een slijk succes is natuurlijk een tegemoetkomend programma en jen deze perken is men dan ook gebleven. Bach, Buxtehude ItValther kwamen van de zijde van de organist. 'lands Duin, Zonnezang, „Caro om daarna over te gaan op het gril- en" om in te zingen: het kleurt lige „Praeludium, Fuge und Clacon- ne" in D van Buxtehude, bezield en toegewijd weergegeven, en met name in de juichende Chaconne met durf en veerkracht. Een goede beurt ^inegenheid voor de romantiek. hierin en in al het verdere pst kenmerk heerste, is de ste- jciplineerde ensembleklank, 'en door een opvallend wellui- Iftoonfundament van de bassen. i al veel, in positieve zin, waar Negatiever momenten tegenover de eerste groep (gemakke- I liederen ontstonden wat in- [everschillen en werd enige ruwheid bij stemuitzetting Niet helemaal juist is, dat ^unpunten (die zijn er, er staat nateriaal beschikbaar) zich te laten gelden. Dit maakt de weliswaar indrukwekkend, tegelijk uniform. In koorzang [ividuele herkenbaarheid uit den een volgende liederengroep in we Silcher's „Houd gij mijn en beide". Daar hadden we H half toon gewenst en meer l^ing in de lijnen en in de zins- geen plaatsing van toon naast S Maar zowel in de tweede als |s derde groep stonden composi- lie van huis uit voor mannen- zyn gedacht als Bortnians- Herder Israels", „De 12 rovers Tmjalof" en Griegs „Lander- alle drie vaste bestandde- it een zeer gangbaar repertoire. allemaal gaaf, goed geboet- en meeslepend, zowel in het flwppella als met de orgelbegelei- kele baritonsolo's (Giordani, Im- Grieg) waren weggelegd voor jorbariton Aat Hasenoot, die de ne kerkruimte beheersen kon een echt mooie kleur op de en met een ongerept toonbe- Dirigent Leen Manneke, be er ook van enkele zangen, wist w te zorgen, dat de solostem »ns door de koorklank werd weg- ikt. k Schoneveld bracht, soms even geremd, eerst twee koraalvoor- a van Bach keurig in de klank, 5u] Afscheid van CS. illem Brederode 9 augustus a.s. om 12.30 uur zal foyer van de Kurzaal In Sche- ?en officieel afscheid worden len door orkestleden, bestuur, ent en administratief personeel fde heer Willem Brederode, die esidentie-Orkest op 31 juli heeft |ten wegens het bereiken van de jioengerechtigde leeftijd. het bestuur van de Vereniging nden van het Residentie-Orkest ierbij aanwezig zyn. maakt hij vervolgens in een concert allegro van Walther en in een van de acht, op naam van Bach staan de z.g. „kleine Praeludia et Fugae", vertolkt met een plezierige vlotheid en frisse registrering. Briljant leef de Schoneveld zich uit in de tege moetkoming zijnerzijds: Asma's „Komt als kinderen van het licht" De herderlijke omraming van het programma, met samenhangen, was toevertrouwd aan ds. D. Bouman. Schilderijen van Rubens en Terborch in New York vermist Lawrence A. Fleischman, een zakenman en een van Amerika's grote kunstverzamelaars, heeft gisteren bekend gemaakt dat twee 17de eeuwse schilderijen met een totale waarde van 300.000 dollar uit zijn collectie zijn verdwenen. Het ene is een schilderij van Ru bens op hout, „Oordeel van de Cam- byses". Het andere is een schilderij op doek van Terborch, „Portret van Johanna Quadacker Bennier". Fleischmanis in juli van Detroit naar New York verhuisd. De ver missing werd geconstateerd toen de collectie in New York uit een ver huiswagen werd gelost. (Van onze Haagse correspondent). Will Spoor, de 38-jarige mimespeler, die zich bij Etienne Decroux in vele jaren een naam als een goed vakman verwierf, moet voor lopig zijn initiatief van een reizend theater opgeven. De gemeente Den Haag heeft bepaald dat zijn fraaie tenttheatertje, dat Spoor enkele jaren geleden van een kermisfamilie overnam, gisteren van het Gevers Deynootplein te Scheveningen moest verdwijnen. veningen toen het een maand ge leden de tent naast de bowling op sloeg. Het slechte weer ls er echter de oorzaak van geweest, dat daar weinig publiek naartoe is gekomen. Vele voorstellingen haalden nog niet een derde van de minimumrecette. De Hagenaars stapten niet gemak kelijk naar binnen. „Zij bleven een half uur met open mond voor de tent staan, maar hielden daarna de por temonnee toch in de zak" stelt Spoor vast. Op één assistente na moest Spoor de leden van zijn gezelschap naar huis zenden hoewel zij ook zon der honorering wel door wilden Teveel tegenslag Het is bitter voor Will Spoor. HU maakt zich geen Illusies dat zijn mi- mes hem rijk zullen maken, maar alle tegenslag, die hem de laatste tijd heeft getroffen is hem teveel geweest. De financiële positie van vele gemeenten maakt dat de kleine subsidies, die er vroeger nog wel voor hem aanzaten geheel verdwenen zijn. In Den Haag was hem gesugge reerd dat er wel enige tegemoetko ming zou kunnen komen, maar het is een volledig eigen risico geworden. Maar de groep van Spoor rekende op de Internationale badplaats Sche- Kunstvervalsingen bij filmpremière Als onderdeel van de filmpremière „How to steal a million" by de ope ning van het Rembrandttheater in Amsterdam op 31 augustus, zal in de nieuwe bioscoop een groot deel wor den getoond van een zeldzame col lectie kunstvervalsingen die speciaal ls afgestemd op de Inhoud van deze film. De totale collectie, die zowel uit schilderijen en beelden bestaat, vertegenwoordigt een geschatte waarde van 100 miljoen dollar. De Parke-Bernet Galleries in New York heeft de werken reeds eerder geëxposeerd en er de nodige sen satie mee verwekt, daar de schep pingen niet als vervalsingen zonder meer maar als authentieke imitaties worden geannonceerd- De collectie is geïnspireerd door oude en moderne meesters en gebaseerd op verdwenen of niet voltooide werken. Op de rand Het mimitheater balanceert op de rand van het bestaan. De reis naar Meppel, die f 1600 kost, moest wor den geannuleerd, aan een optreden in Edinburgh durft de Amsterdamse mimespeler helemaal niet meer te denken. De mogelijkheden van een faillissement acht Spoor niet zo groot. De tent wordt voorlopoig opgeslagen. Door engagementen in het winter seizoen (onder meer bij toneelgezel schappen), waarmee hij de laatste jaren successen heeft geoogst, zal hij zich de middelen verschaffen om zijn schulden te voldoen. Onder meer wil h(j het geld verdienen om het theatertje af te betalen, dat hij vol idealisme heeft gekocht en dat hij in de toekomst tot een bekend rei zend theater wil maken. it it In het sculp- turenmuseum te Berlijn wordt werken gehouden. Hier de „Heilige Florian" (1638/39) van het hoogaltaar van de stadskerk Wasserburg aan de Inn, een werk van Martin Zürn. Kledingzaken voor duizenden benadeeld Verdacht van diefstal van bont mantels, suède-jasjes en andere kle dingstukken werd gisteren een vrouw uit Zutphen voor de officier van Justitie in Arnhem voorgeleid. B(j huiszoeking trof de politie kle dingstukken aan, die voor een groot- deel van diefstal afkomstig moeten zijn. Bij deze voorraad vond men al leen al voor ruim zevenduizend gul den aan gestolen mantels en jasjes. Waaronder vier bontmantels en ze ven suède-jasjes, ontvreemd in Doe- tinchem en in Arnhem. Eén van de bontmantels heeft een waarde van meer dan drieduizend gulden. De politie kwam de vrouw op het spoor door een tip van een bontzaak, waar zij twee nieuwe bontmantels had gebracht die vermaakt moesten worden. Hierbij was de jas, die meer dan drieduizend gulden waard bleek te zijn. De politie ging de herkomst van de jassen na. Verlo (loet het bod op wettenfabriek gestand De directie van de NV Vereenigde Touwfabrieken maakt bekend, dat een zeer grote meerderheid van de aandeelhouders van de Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co NV gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid tot omruil van aan delen Apeldoornse Nettenfabriek in aandelen en/of certificaten Veree nigde Touwfabrieken. Hiermede is dus voldaan aan de voorwaarden, ver meld in het omwisselingsbericht van 17 juni, zodat het aanbod definitief gestand wordt gedaan. ADVERTENTIE •.'^FANTA WEEKEND BIBLIOTHEEK Witte pompen wat buiten adem (Van onze Haagse correspondent) In de prijsconcurrentie van de grote benzinemaatschappijen en de witte pompen biyken de witte pom pen wat buiten adem te komen. Lang niet alle witte pomphouders kunnen hun aangekondigde korting van vyf cent per liter superbenzine waar maken. Desondanks biyven de bor den buiten hangen. Een enkele witte pomphouder geeft toe dat hy de laatste prijsverlaging van de grote maatschappyen niet heeft kunnen volgen. Anderen zyn biykbaar niet op de hoogte van de prysverlaging van de merkbenzine op 1 augustus, zy doen verrast en hou den vol dat hun super-benzine vyf cent goedkoper is. Wie nu 49.1 cent rekent, geeft inderdaad die korting. Maar die prys geldt lang niet by alle „vrije pompen". De prijzenoorlog wordt nu zo fel gevoerd, dat de benzinemaatschap- pyen verlagingen niet meer aankon digen. Sinds Esso eind mei, meteen gevolgd door de andere maatschap pyen, zyn prijzen verlaagde is de benzineprys steeds in beweging. Op de hoofdkantoren van de maatschap pyen wordt zelfs gezegd dat er dage- ïyks in enkele plaatsen in Nederland de pryzen weer zakken. Overleg tussen de grote maatschappyen zou daarby niet worden gevoerd. Haagse Salon 1966 Voor de vrijdagavond 5 augustus te openen „Haagse Salon" hebben 260 personen in totaal 665 werken inge leverd. 228 werken van 152 deelne mers zyn geaccepteerd. Onder hen zyn 111 beroepskunstenaars. Vergeleken by 1965 zyn er 30% meer inzenders en 80% meer werken. Meer profijt van Uw vrije tijd Fantastische zomeraanbieding. Weekends en vakantie: tijd voor recreatie, dagjes uit. picknicks, ontspannen en genieten, met volle teugen. Daar hoort Fanta Orange bij. de sprankelende vruchtenlimonade in de grote gezins- fles. En... die 6 leuke, instruktieve boekjes van de Fanta Weekend Bibliotheek. Rijk geïllustreerd. Handig pocket boekformaat Spaar de zegels uit de kroonkurk. Vraag Uw winkelier de spaarkaart. i |n Nederland gebotteld met toestemming van The Coca-Cola Company Door een goede samenwerking tus sen Stichting „Rijnsburgs Bloemen corso" in Rynsburg en Stichting „Het Dorp" in Arnhem is het moge- lUk dat in het Rynsburgs Bloemen corso van zaterdag a.s. extra aan dacht wordt gesohonken aan „Het Dorp". Zoals bekend, is er door de grote offervaardigheid van het Nederland se volk, tijdens de grote T.V.- en radioactie „Open Het Dorp" in no vember 1962, ruim 20 miljoen gulden byeengebracht. Deze 20 miljoen gul den worden thans aangewend voor de bouw van „Het Dorp" Hier zullen, te beginnen in no vember a.s., ernstig lichameiyk ge handicapten de mogeiykheid vinden tot het bereiken van werkeiyk le vensgeluk in eigen gemeenschap. Vanaf 1969 zullen 405 biyvend li chameiyk minder validen in Het Dorp hun eigen woning .verzorging, arbeid, kerkelijk en cultureel beleven De bekende Nederlandse „modekoning" Max Heymans schrijft thans in Parijs een boek, dat „Knal" zal heten. Hij legt hier op een terrasje in de lichtstad de laatste hand aan zijn manuscript. Koninklijke Schouwburg krijgt een nieuwe repetitieruimte Het nypend tekort aan kantoor- en repetitieruimte bij de Koninklijke Schouwburg in Den Haag kan wor den opgelost. De gemeenteraad ls ter goedkeuring een plan voorgelegd om op de binnenplaats van het schouw burgterrein een nieuw pand te bou wen in drie bouwlagen. Realisering van dit plan zal een uitgave van driekwart miljoen gul den vergen, maar dan zal er ook een nieuwe magazynruimte zyn ont staan. De bouw zal naar schatting anderhalf jaar duren. Het Bureau Voorlichting Levensverzekering publiceert het volgende: Eind 1965 waren er in ons land per 1000 inwoners 225 polissen van levensverzekering. Het totale aantal polissen van de Nederlandse levensverzekeringmaatschappijen steeg in c» I I c*at ïaar met mi'j°en en bereikte een totaal van 28.7 miljoen. Weerzien na 24 jaar waarvan circa 900.000 in het buitenland waren afgesloten. Op al deze polissen samen was f. 66,3 miljard verzekerd. Hiervan had omstreeks 5 betrekking op verzekeringen buiten Neder land, zodat de Nederlandse bevolking eind 1965 gemiddeld per hoofd verzekerd was voor f. 5330. In het Bommelerwaardse dorp Rossum zijn gisteren de uit Tje- cho-Slowakye afkomstige gezusters Wendler na een scheiding van 24 jaar herenigd. De vrouwen dachten van elkaar dat ze waren gestorven. De ln Rossum woonachtige mevr. HoukesWendler had de nasporin gen naar haar zuster (die in Beieren biykt te wonen) gestaakt, maar de andere zuster had het zoeken voort gezet. De moeiiykheid daarbij was dat de Rossumse zuster, sinds 1943 getrouwd met een uit Rossum af komstige man, weduwe was gewor den en daarna was hertrouwd met een andere inwoner van Rossum, waardoor zy een andere naam had gekregen. Resultaten Unilever De omzet- en winstcyfers van Uni lever over het twee-'e kwartaal en het eerste halfjaar van 1966 zullen op woensdag 10 augustus direct na beurs bekend worden gemaakt. Eind 1964 was dat f4.662. Het to tale verzekerde bedrag steeg ten op zichte van 1964 met f 6,7 miljard. Dit is het saldo van een vermeer dering met f 11,2 miljard en een ver mindering door het tot uitkering ko men en het beëindigen van polissen van f 4,5 miljard. Van de 52 binnenlandse levens- verzekeringsmaatschappyen, die in 1965 hun bedryf in ons land uitoe fenen, hadden 18 maatschappyen aan het eind van dat jaar verze kerd bedrag van meer dan een mil jard gulden. Teneinde de toekom stige uitkeringen te kunnen garan deren, moeten de levenverzekering- maatschappyen over een wiskundig berekend bedrag, de premiereserve beschikken. Deze premiereserve, die van de verzekerden kan worden be schouwd, bedroeg f 12,5 miljard, ter- wyi er daarnaast een extra zeker heid ter grootte van 7,5 van dit be drag was. Voorlopige cyfers omtrent de gang van zaken by het levensverzekering- bedrijf ln 1965 wyzen voorts uit, dat de kosten gestegen zyn van f 340 miljoen tot f 358 miljoen. Zowel het winstaandeel voor Individuele verze kerden als de korting die in verband met de rentestand op premies en koopsommen voor collectieve verze keringscontracten gegeven wordt, namen belangrijk toe. Op individuele polissen werd in totaal een winstaandeel van f 29,5 miljoen uitgekeerd tegen f 17,7 mil joen in 1964. De korting op collec tieve verzekeringen beliep f 62,1 mil joen tegen f 41,4 miljoen. Het totale winstsaldo van de maatschappijen, dat in 1964 een daling te zien gaf, steeg in 1965 met f 21 miljoen en bedroeg f133 miljoen. en verantwoorde ontspanning vinden. Een en ander zal mede gefinancierd worden uit subsidies e.d. Subsidies voorzien echter altijd in het hoogst noodzakelyke. De byzondere dingen, die het leven van de individuele Dorpsbewoner wat veraangenamen, zullen geput moeten worden uit het fonds, gevormd uit de jaarlijkse bij dragen van de „Vrienden van Het Dorp". Men hoopt onder de bezoekers van de tentoonstelling van vrijdagavond en zaterdagmorgen a.s., alsmede on der de toeschouwei's van het corso van zaterdagmiddag vele nieuwe vrienden van „Het Dorp" te vinden. Om dit te animeren heeft men ge meend, gen ieder, die zich al« blij vend „Vriend van Het Dorp" opgeeft aan een prysvraag te laten deel nemen. De prijsvraag bestaat uit het raden van het juiste aantal ver werkte bloemen in wagen no. 40, on der het motto „Het Dorp". Degene, die het juiste aantal bloe men raadt, of het juiste aantal zó dicht mogelijk benadert, wint de prijs van een prima verzorgde gratis win tersport-vakantie voor twee personen voor de tyd van 14 dagen. By meer dere goede oplossingen beslist het lot. Gestegen resultaat Kon ./SlieUgroep Het nettoresultaat van de maatschappijen der Koninklijke/ Shell groep over het eerste half jaar van 1966 bedroeg 114.8 miljoen pond sterling, hetgeen een stijging van 6,4 °/o betekent ten opzichte van de overeen komstige periode van 1965. Het nettoresultaat over het tweede kwartaal bedroeg 56,6 miljoen pond sterling. Dit ls 2,9 ho ger dan in 1965. Over het eerste halfjaar steeg de opbrengst van de verkopen, na aftrek van omzetbelastingen enz., met 8.5 Deze stijging weerspiegelt een toeneming in de verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieprodukten van 6,4 en een aanzienlijk grotere omzet van chemische produkten. In Noord-Amerika waren de prijzen voor olieprodukten iets hoger dan in het eerste halfjaar van 1965. Elders bewogen zich de gemiddelde verkoopprijzen voor olieprodukten op ongeveer hetzelfde niveau als in de eerste helft van verleden jaar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11