LEIDSCH DAGBLAD :N A VO - onderdeel |naar Limburgse jmijn Hendrik? F I Moordenaar leed aan ernstige hersentumor JAMIN ij aantal lijfstraffen in Zuid-Afrika Bijna 30.000 Britten stierven aan longkanker VONNIS IN ZAAK-DROST Gevaarlijk gas stremt verkeer aan grens DE SCHIETPARTIJ IN TEXAS Lot van Ironsie is nog altijd niet bekend Psychiater BANKROOF AMERSFOORT Verdachte overval in Wenen gegrepen *T\ eis ijs- (9uc/ euwo .Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1966 No. 39937 directeur; E. A. E. van Dlshoeck ■^Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losae nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67056 De kans bestaat dat de gebouwen van de buiten gebruik ge- itelde staatsmijn Hendrik in Brunssum onderdak zullen gaan ver- chaffen aan het Afcent-hoofdkwartier van de NAVO, dat thans nog in Fontainebleau is gevestigd. De keuze is mede op de Lim burgse mijnonderneming gevallen omdat het ondergronds bedrijf ruime mogelijkheden biedt voor de inrichting van ondergrondse commando-stations. Een kleine groep officieren van tiet militaire hoofdkwartier van de AVO voor Centraal-Europa bracht gisteren een oriëntatiebezoek aan de ;oeddeels verlaten gebouwen van de Jtaatsmijn Hendrik, en aan Maas tricht. Onder meer werden daar de :angen van de Cannerberg en de Tappijnkazerne bij het onderzoek aar de mogelijkheid van vestiging van het militaire hoofdkwartier op bruikbaarheid en uitbreidingsmoge lijkheden onderzocht. Geen conclusies De commissie is gisteren weer naar Parijs teruggekeerd om rapport uit te brengen aan de geallieerde op perbevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer. President-directeur van de Staatsmijnen in Limburg, drs. A. C. Rottier, die zich bij het militaire Toeneming van fl De laatste 20 jaar hebben Zuld- i Afrikaanse rechtbanken mannelijke imisdadigers tot bijna een miljoen Ikast tijdingen veroordeeld. In dezelfde periode zijn 1200 personen, groten- Vüdeels Afrikanen, In de centrale ge- g jvangenis van Pretoria aan de galg gestorven. Deze cijfers zijn verstrekt Vloor het Zuid-Afrikaanse gevange niswezen. De enorme toeneming van lijf straffen en doodstraffen in de laat ste 20 Jaar heeft rechters, politici en geestelijken verontrust. In 1946 wer den slechts 20 personen terechtge steld. Het vorig Jaar werden 113 men sen opgehangen wegens moord, ver krachting of roof met behulp van wapens. In de eerste vijf jaar van het huldig decennium werden 391 misdadigers opgehangen, vergeleken met 181 terechtstellingen in de V.S., een land waarvan de bevolking tien maal zo groot is als van Zuid-Afrika. Voor de doodstraf in Groot-Brit- tannië (bevolking 54 miljoen) werd afgeschaft, werden elk jaar minder dan tien personen opgehangen. De kastijdingen in Z.-Afrika zijn gestegen van 17.152 slagen voor 2819 misdadigers in 1946 tot 79.038 voor 16887 in 1964. Het aantal kastijdin gen is echter aan het dalen omdat de wet, die lijfstraf voor bepaalde misdaden verplicht stelt, is gewijzigd. Het wordt nu aan de rechter overge laten om deze bestraffing op te leggen. De Zuid-Afrikaanse gevangenissen zijn nog nooit zo vol geweest. De ge middelde dagelijkse bevolking van de gevangenissen is tot 72.627 gestegen. In 1945 was dit aantal slechts 22.929. WEERBERICHT Harde wind Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: verander lijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aanvan kelijk aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING De depressie boven de Noordzee geeft nu wisselende bewolking en enkele buien. Een te krachtige zuid westen wind veroorzaakt ongunstig strandweer. Vrij zachte lucht; over- dag ongeveer 18 graden, zeewater 16% graad Vooruitzichten? de depressies blij ven voorlopig te actief om verbete ring te mogen verwachten. 4 AUGUSTUS Zon op: 05.05 uur; onder; 20.26 uur J Maan op: 22.01 uur; onder; 08.01 uur Hoogwater in Katwijk te 05.03 en 17.26 uur; laagwater te 01.03 en 13.21 uur. gezelschap, onder wie zich ook de Nederlandse luitenant-generaal Ziel- stra bevond, had gevoegd, meende dat er nog geen conclusies konden worden gehecht aan het bezoek van de NAVO-commissie aan de eerste Nederlandse mijn die aan de kolen- crisis ten offer is gevallen. „Het was alleen een oriëntatie- bezoek. Over het doel is zelfs met ons Het vorig jaar zijn in Engeland bijna 30.000 mensen aan longkanker gestorven, zo heeft de Britse minister van Gezondheid bekendgemaakt. In de meeste gevallen werd de ziekte veroorzaakt door het roken van si garetten. De twee jonge Nederlanders Joop D. en Jan van 't H. zijn vandaag door de Stockholmse rechtbank schuldig bevonden aan de moord op Henk Drost, gepleegd in de avond van 1 december vorig jaar in een verlaten pand in de Stockholmse af- braakwjjk „klara". De rechtbank be sliste dat de moordenaars wegens ontoerekeningsvatbaarheid worden ontslagen van rechtsvervolging en dat zij ter verpleging zullen worden opgenomen in een psychiatrische in richting. Daarna zullen zij worden uitgewezen. Zij zullen ook nimmer meer in Zweden worden toegelaten, zo besliste de rechtbank. niet officieel gesproken. Een gedeelte van de gebouwen was aan het mi nisterie van Financiën verhuurd om er een belastingkantoor in onder te brengen. Financiën zal naar wat an ders moeten uitzien, als het mijn- complex in zijn geheel aan de NAVO zal worden overgedaan", zei de pre sident-directeur. Met de vestiging van het NAVO- hoofdkwartier in de uit 1910 date rende gebouwen van de mijn Hen drik in Brunssum zou Maastricht haar Nederlandse garnizoen verlie zen. De minister van Defensie heeft de Tappijn-kazerne in Limburgs hoofdstad al beschikbaar gesteld voor de huisvesting van militair per soneel van de NAVO. Daarnaast zul len in Brunssum en omgeving enkele honderden militaire employé's en hun gezinnen snel aan onderdak moeten worden geholpen. In deze parate hal van het Amerikaanse 32ste squadron op de Vliegbasis Soesterberg deed zich gisteren een ontploffing voor (zoals wij in een groot deel van onze oplage van gisteren nog meldden), waarna brand uitbrak. Een vliegtuig, de Delta Dagger F102 ging verloren en het dak stortte in. Niemand werd gewond. Twee personen in ziekenhuis Een bijzonder agressief gas was er gisteravond de oorzaak van van half zes tot laat in de avond de grensovergang Wernhout- Wuustwezel voor alle verkeer was gestremd. Het gas (chloor-picrine) wordt wel gebruikt als strijdgas cn een concentratie van 60 kubieke millimeter per kubieke meter lucht is dodelijk. Twee personen zijn als gevolg van de schadelijke uitwer king van het traanverwekkende gas dat over de weg hing, in een ziekenhuis opgenomen. Het gas stroomde uit een lek vat op een vrachtauto die uit Frankrijk kwam. De lading bestond uit 67 vaten met vloeibaar gemaakt gas, bestemd voor een in Rotterdam gevestigde firma, die zich bezig houdt met het vervaardigen van landbouwbestrijdingsmiddelen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Twee van de belangrijkste politici in West-Nigeria, de opperhoofden Awolowo en Enahoro. zijn vrijgela ten, zo meldt de militaire regering in Lagos. Zij hebben sinds 1962 ge vangen gezeten op beschuldiging van samenzwering tegen het bewind. Awolowo is premier van West-Nige ria geweest. Hij was tot tien jaar veroordeeld. Het nieuwe bewind onder leiding van de 31jarige stafchef luitenant- kolonel Jakoeboe Gowon probeert op allerlei manieren een einde te maken aan de gespannen verhouding tussen de twee grootste stammen, de mo hammedaanse Hausa-stam in het noorden en de in het zuidoosten ge De nieuwe machthebber in Nigeria, It.-kolonel Gowon. vestigde Ibo-stam. De opstandige be weging in het afgelopen weekeinde ging uit van militairen van de Hau sa-stam die vreesden voor overheer sing door de Ibo's, die in januari JL een einde maakten aan het burger lijke bewind. Over het lot van ge- neraal-majoor Ironsi, het staats hoofd dat vrijdag door de muiters werd ontvoerd, is officieel nog niets bekend. Hij behoort tot de Ibo-stam. Naar van welingelichte zijde ver luidt, zou hU door opstandige mili tairen in een dorp nabij Ibadon zijn doodgeschoten, Het grensverkeer bij de doorlaatpost werd volledig stilgelegd en omge leid over Nispen-Roosendaal. Nadat men had gemerkt dat er een vat was gaan lekken, was de toe stand aanvankelijk verward, vooral ook door de veelheid van talen die aan de grens wordt gesproken. Zo kon het geburen dat een paar lif ters naar de vrachtauto met de ge vaarlijke lading liepen en dat één van hen wat gas op de hand op ving en eraan snoof. De lifter moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Een vrouw die meereed in de cabine van de vrachtwagen heeft ook nadelige invloed van het gas ondervonden en is eveneens in een Belgisch ziekenhuis opgeno- Van Belgische zijde werd de B.B. in gezet, die werkte met perslucht- maskers. Men probeerde het lekke vat leeg te krijgen door er zuur stof in te blazen, maar de voor raad zuurstof raakte uitgeput. La ter op de avond hielden Belgische militairen met gasmaskers uitge rust zich met het karwei bezig. Maar ze moesten hun werkzaam heden staken, omdat hun filters niet tegen de sterke concentratie van het gas bestemd bleek. Na dien werd weer zuurstof aange voerd. Sinds vanochtend vijf uur is het verkeer aan de grens, weer nor- maal. De wagen met vaten staat j nog steeds aan de grenspost. I Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd ver klaard. dat het vervoeren van j chloor-picrine en dergelijke stof-1 fen nog niet wettelijk is geregeld, j Dit is lot dusver alleen het geval met ontplofbare en licht ontplof bare stoffen, waartoe chloor-picri ne niet behoort. Vermoedelijk vol gend jaar zal echter een wetsont werp, dat reeds door de Staten- Generaal is aangenomen, van kracht worden, waarbij ook het vervoer van gevaarlijke stoffen in ternationaal wordt geregeld. Ne derland heeft de ontworpen inter nationale regereling al geratifi ceerd, andere landen echter nog Een lijkschouwing heeft gisteren uitgewezen dat Charles Whitman, die gisteren van de universiteitstoren in Austin (Texas) veertien personen dooschoot, een ernstige hersentumor had. In een nagelaten brief aan de politie had Whitman zelf om een lijkschouwing gevraagd. Hij schreef dat een autopsie mis schien de oorzaken zou onthullen van de zware hoofdpijnen, de neerslachtigheid en de drang tot geweldpleging, waaraan hij leed. Dr. Heatly, die als psychiater aan de universiteit van Texas is verbon den, heeft verklaard dat Whitman hem op 29 maart had gezegd, dat hij „lust had met een geweer boven op de universiteitstoren te klimmen en op de mensen te schieten". De student had de indruk dat het met zijn studie niet zo goed ging, hoewel ln werkelijkheid zijn prestaties boven het gemiddelde waren. In zijn ge sprek met de psychiater had Whit man er blijk van gegeven, dat hy leed onder de disharmonie tussen zijn ouders. De vader van Whitman, een lood gieter, heeft verklaard dat zijn zoon bloot stond aan geweldige spannin gen omdat hij overwerkt was. Beleg nenging, had hij voldoende uitrusting bij zich om een beleg van enkele dagen te doorstaan. De politie heeft gisteren alle arti kelen uitgestald die er in de kist van militair model zaten, die Whit man had meegesleept. De houten kist bevatte o.a.: stuk ken touw, lucifers, hamer, kleine bijl, Engelse sleutel, metaaldraad, toilet papier, vloeistof om houtskool aan het branden te krijgen, kapmes, elek triciteitsdraad, draagbare radio, bat terijen, isolatieband, drie handdoe ken, een stuk geolied linnen, een pot honing, blikken ananas, worstjes, pinda's, dieetvoedsel op basis van melk, ravioli, frultcocktail, varkens vlees met bonen, enkele dozen rozij nen, twee jerrycans van ongeveer tien liter, waarvan een met water en een met benzine. Verder: padvindersbestek, zonne bril, wasknijpers, talkpoeder, mercu- rochroom, blikopener, twee paar handschoenen, veldfles, eerste-hulp- zakje, sigarettenaansteker, tanden borstel. oordopjes, metalen splege^ veiligheidsscheermes en wekker. Wet Lemnitzer vindt Chièvres niet zo geseliikt Naar in Brussel wordt vernomen, twijfelt generaal Lemnitzer. de ge allieerde opperbevelhebber in Europa aan de geschiktheid van de Belgische plaats Chièvres-Casteau voor de estiging van het militaire NAVO- hoofdkwartier (Shape). De afstand Brussel, 50 km., vindt hij wat België heeft deze plaats voor gesteld omdat de regering daar grote stukken land bezit, zodat onteige ning niet nodig is. Lemnitzer heeft gisteren Chièvres- Casteau bezocht, evenals de omge ving van Waveren, dat 25 km. van Brussel ligt. Van gezaghebbende Belgische zijde verklaart men dat Brussel in een half uur per autc te bereiken zal ziin als de autoweg eenmaal klaar volgens plan einde 1968. De omge ving van Waveren acht het Belgi schs kabinet weer minder geschikt, (Van onze correspondent in Wenen) Door het handige optreden van een knappe vrouwelijke politie-agent werd Ludwig Weinber in Wenen gearresteerd. Hij staat onder verden king dat hij medeplichtig is aan de roofoverval van 24 juni op de Nuls spaarbank in Amersfoort. Hij is in Wenen geboren, 57 jaar oud en woont vanaf 1945 in Brussel, waar hij zich uitgeeft voor juwélen- handelaar. Zeker is dat hij in contact staat met misdadigerskringen in Wenen, en juist van deze kringen had de Weense politie een tip ge kregen. Weinber bracht elk jaar zijn vakantie in Oostenrijk door en zo hield hij zich ook in de loop van juli in Schladming op met zijn vrouw en zijn twee kinderen. Tijdens deze vakantie las hij op 10 juli in een Oostenrijkse krant dat de Nederland se politie hem zocht. Ofschoon hfj zich van geen schuld bewust was. zo verklaarde hij. ging hij met vrouw en kinderen naar Wenen, waar de familie bij zijn schoonzuster in de 20ste wijk logeerde. Ten slotte stuurde hij zijn familie naar Brussel terug en bleef zelf in Wenen achter als onderduiker, waar hij bij vrienden uit de onderwereld onderdook en onder andere contact opnam met zijn vriend Eichberger. Achtervolging Vier dagen lang werd hij door de Weense politie vergeefs achtervolgd, maar ten slotte kreeg de politie een tip dat Weinber maandagochtend in de Argentinierstrasse een enveloppe zou ontvangen van zijn vriend Eich berger. Om tien uur twintig stapte inderdaad de heer Eichberger in de genoemde straat uit een taxi. waarop Weinber een huis verliet. Na de over gave van de enveloppe kwam een knappe vrouwelijke politie-agent ln De 57-jarige Ludwig Weinber, één van de twee verdachten van de overval op de Nutsspaarbank in Amersfoort, die in Wenen is aangehouden. burger op hem af en hield hem aan de praat, totdat haar collega's ver schenen die het tweetal arresteerden, In de enveloppe bevond zich een vliegbiljet naar Brussel op de naam van Weinber. In zijn bagage vond men een vrij groot bedrag aan Oos tenrijks geld en buitenlandse devie zen. De twee gearresteerden ontkennen dat zij iets met de overval in Amersfoort te maken hebben. Wein ber beweert bovendien dat hij op 24 juni in Oostenrijk op vakantie was, maar hy kon geen verklaring geven voor het feit dat hy ln Wenen als onderduiker had geleefd, waarom hy de politie had ontlopen en waarom hij zelf het vliegtuigbiljet niet had afgehaald. De politie hoopt nu in samenwerking met twee rechercheurs uit Amersfoort licht in deze zaak te brengen. President Johnson heeft gisteren gepleit voor een spoedige aanvaar ding van het ingediende wetsvoorstel tot beperking van de mogeiykheden om ln de V.S. vryeiyk wapens aan te schaffen. Het bewuste wetsontwerp, dat be oogt de verkoop van vuurwapens door postorderbedryven te beperken, werd vorig jaar ingediend als een reactie op de moord op president Kennedy. Het voorstel heeft veel verzet ont moet, vooral door toedoen van de nationale schuttersvereniging, die de voorgestelde beperkingen in stryd acht met het grondwettige recht van iedere Amerikaan om wapens te dragen. Volgens Senator Edward Kennedy kon Whitman het bloedbad van gis teren aanrichten, dankzy een „wets- stelsel dat het iedere misdadiger, krankzinnige, verslaafde aan verdo vende middelen en zelfs ieder kind belacheiyk gemakkeiyk maakt dode- lyke vuurwapens te krygen. Oiul-SS-er gaat schat zoeken bij Berelitesgaden Een voormaligs 8S-er, genaamd Lange, heeft bekendgemaakt, dat er by Berchtesgaden. waar Hitier zich indertyd graag ophield, een schat be graven ligt. Van de Amerikaanss eigenaars van het bewuste gebied op de Obersalzberg heeft hy al toestem ming om te gaan graven. De nodigs installaties moeten nog uit Joego slavië worden overgebracht. Volgens het Beierse ministeris van Financiën heeft Lange al vaker der- gelyke speurtochten op touw gezet, die dan op niets bleken uit te lopen. Over de vraag aan wie de bewuste schat straks toekomt, maakt men zich daarom nog niet druk. ADVERTENTIE van heerlijk veel en met duur Uit het Leldscli Dagblad van 2 Augustus 1866: H.M. de Koningin heeft Dinsdagmorgen weder een bad in open zee genomen. In Chili, Peru, Mexico en andere heete luchtstreken, waar de cholera inheemsch is, groeit een boomvrucht, die op voortreffelijke wijze deze gevreesde ziekte bestrijdt. De ze vrucht gelijkt veel op prui men en heet ,Jabouticavas". Een geneesheer te Brussel, heeft een gansche kist dezer vruchten ontvangen en met het gunstige gevolg aan meer dan 40 cholera-lijders toege diend.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1