©nu ®p m® a (ai© icaïïm&na Door Henk de Ridder •'OND zijn alle forellen in het Bau-isenmeer dronken geworden r(js( inzian, kwistig uitgedeeld door e meisjes. Menig glaasje ver- 5 Jr4er de rug van de kennelijk Tre- gewend zijnde Nederlanders het meer. Het was noch de d 2 it de meisjes, wier Karinthische Van. zeer laag uitgesneden recht- Van'traag ook zeer werd ge- d, noch van het heel hoge al- 2 entage van het verraderlijke -.jj. maar louter en alleen van de Dele directeur van de Vereniging •rijs: Vreemdelingenverkeer van Vanr*' ^et ^ein We»h ""d Ge- de tijd dat hij in de lijfwacht der»r Frans Joseph diende nog ft beste middel vond om zijn zig te houden. ïine, sluw lachende oogjes zat toe te kijken hoe met de stem- son de waardering voor het meer inderdaad verrukkelijke omge- ïg. Zo zegevierde hij zonder stoot in de hevige public rela- tussen de 200 meren van het arinthië, de rivièra van Oosten- 5 toen nog geen foldertje aan ikomen. gende morgen toen de schade- lar aangename invloed van de loor een gezonde slaap was ver bleek dat het Weissenmeer ze nooi was als de avond ervoor, mste charme ervan is de adem- ide rust, mede een gevolg van dat er een bouwverbod geldt ene oever van het zich langge- sen grillige bergtoppen kronke- eer. Van de hotels daartegen- en blijft een uitzicht op een be- aagdelijke bergwand gegaran- d, die van het Weissenmeer iden is in goed vorstelijk gezel- vant ook keizer Frans Joseph eer dan eens zijn waardering het schoons, dat een blik op het meer biedt, geuit. Een plateau en een koperen plaat met de datum 8 septem ber 1856 herinnert daaraan. Geen toe rist, in handen van de zijn keizer nog steeds trouw gebleven VVV-directeur ontkomt aan een beklimming van deze bezienswaardige hoogte. Niet alleen het Weissenmeer maar ook het Faakermeer en het Pressegger- meer zijn de eldorado's voor de rust- zoekers. Onder de miljoenen, die samen het toeristenleger uitmaken, zijn echter ook mensen, die helemaal geen rust willen, die overdag alle vormen van watersport willen beoefenen en zich 's avonds wil len onderdompelen in een roes van mu ziek en dans. Voor hen staat de richtingaanwijzer naar het Wörthermeer, met de beetje kersmisachtige plaatsen als Velden en Pörtschach, waar maar één parool geldt: in de zon bakken, zwemmen wa terskiën, lekker eten, drinken en dansen. Velden dat eigenlijk één groot hotel is, waar de jonge mooi gebruinde mensen uitdagend op de skiën over het water suizen en waar zij 's avonds in pakken en jurken dernier cri op muziek van de Silver Moons de maan tegemoet zweven. Alleen Velden boekte in 1965 al 900.000 overnachtingen. In het seizoen bent U er dus niet alleen. Aan datzelfde Wörthermeer, waarvan daan de toerist binnen een uur Italië en Zuid-Slavië kan bereiken, ligt ook het lieflijke Maria Wörth met een paar kerkjes, die dateren uit 1100 en 1600. Zittend in de oeroude banken en kijkend naar de prachtige kleuren van de oude fresco's schijnt de tijd even stil te staan. Een dag uittrekken voor het beklim men van een berg tijdens de vakantie in Karinthië is de mode. Nou ja, be klimmen! Eerst met de kabelbaan (toch wel een beetje griezelig met zijn veer tigen in zo'n stalen cabine) en daarna tot tweemaal toe met de stoeltjeslift langzaam en zeer genoeglijk naar de Kanzelhöhe bungelen. Onder je de witte koeien, die bij elke stap die ze zetten een bel laten rinkelen, en het zilverachtige water dat van de berg helling stroomt. Het was tijdens die tocht naar boven dat zij voor het eerst ons pad kruiste, het oude gebochelde vrouwtje dat onmiddellijk de eretitel van Frau Holle uit Zwolle verwierf en dat later telkens weer opdook, met een ander gezicht weliswaar, maar steeds gebocheld en gerimpeld. Het was tij dens die tocht ook dat plotseling op het bergpad een hert stond, dat helemaal niet schrok van de aardse wezens maar rank en waardig tussen de bomen ver dween. Eenmaal boven met een groot glas frisse Almdudler in de hand wa ren we het roerend eens met de geeste lijke vader van de volgende zinnen: Auf der Alm gibt kein Sünd, weil die Manner zu müde sind. Een hoofdstuk apart in het verhaal over Karinthië, over heel Oostenrijk trouwens zijn de hotels en de restau rants. Architectonisch tot in de details juweeltjes, wat de service betreft on berispelijk en met de heerlijkste gerech ten op de menukaarten, is er geen en kele vergelijking met een Hollands ho tel mogelijk, 't Meest exquise voorbeeld daarvan is de Burgruine Landskron aan de het Ossiachersee waar de borrel in de Ruinebar Burggeist genoemd wordt en waar je meerval kunt bestellen, een grote vis die er met zijn lange stevige snorharen dreigend uitziet, maar die zo verrukkelijk is, dat je er je vingers bij op zou willen eten. Het in- en exterieur van de Landskron is heel indrukwekkend. Nog een juweel van een meer is het Faakermeer, privébezit, dus niet ont sierd door te veel opdringerige cam pings noch door hotels noch door ha vens. Er is maar één hotel aan het Faakermeer, dat slechts te bereiken is over het water. De boot vaart voor de gasten van het hotel, het strand is slechts voor hen, waarborgen voor ab solute rust. Ja, de Oostenrijkers kunnen er wat van. De gast krijgt daar nog het gevoel inderdaad gast te zijn; de hof Voor alle m lichtingen over Ka rinthië en Oostenrijk over cam pings en hotels bij voorbeeld: bel of schrijf het Oostenrijks Toeris ten verkeersbureau, Herengracht nr. 437 Amsterdam, telefoon 020 239178. felijkheid van de mensen is spreek woordelijk. Natuurlijk, toerisme is voor Oostenrijk de meest belangrijke bron van inkomsten. Maar dat merk je nu net niet als je er vakantie houdt. Kurorten en Thermalbader. Ieder Ort is wel een Kurort en ieder Ort heeft wel een of meer Thermalbader. Zo gezond en zo heerlijk. De Hollander dat weten ze daar ook staat heel sceptisch tegenover dit soort zaken. In Villach en in Bad Kleinkirchheim zien ze uitsluitend Duitsers en Engelsen. En geen wonder, want het is een naargees tig gezicht zo'n thermalbad; al die oude mensen met thermalgezichten, die hun lelijke lichamen berustend laten bespui ten en die zonder een sprankje hoop de door de Kurarzt voorgeschreven baden nemen. Akelige bijkomstigheid is dat niemand er in die plaatsen gezond uit ziet. Nee, die Hollanders hebben toch wel gelijk door deze plaatsen angstval lig te mijden tot groot verdriet van de Kurdirektoren overigens. Gewoon links laten liggen en over de goede wegen, waar echter steeds wel iets aan gedaan wordt naar de Pres- segger See en vandaar omhoog naar de Nassfeltpas in de zomer de kortste ver binding tussen Miinchen en Italië. Karinthië wordt wel eens de rivièra van Oostenrijk genoemd. Dat gaat ge lukkig maar gedeeltelijk op. Karinthië heeft alles: water, stranden, bergen, hotels voor elke beurs (de goedkopere wat verder van het water en de steden af). Karinthië mist echter de harde za kelijkheid in het toerisme waaraan de Cöte d'Azur niet is ontkomen. Hoe het zal worden weet niemand. Oostenrijk beseft op het ogenblik heel goed dat er, wil het een belangrijke plaats tussen de Europese toeristenlan- den blijven innemen, veel zal moeten gebeuren. De toeristenindustrie is nu eenmaal een industrie. Wat er ook ge beurt, we geloven en we hopen vurig dat de Oostenrijker zijn karakter nooit zal verloochenen. Hij blijve een eminent gastheer. Bij de foto's: Pörtschach aan het Wörthermeer: bakken in de zon, watersport en dansen op muziek van de Silver Moons (links boven). Tijdens wandelingen vanuit Vel den, dat evenals Pörtschach aan het Wörthermeer ligt, staan u dergelijke vergezichten te wachten (rechts boven). Techendorf aan het Weissenmeer is nog een paradijs voor rustaoekers. Keizer Frans Joseph sprak er ruim honderd jaar geleden al over (midden). Het was niet de schuld van de beide meisjes in Karinthische klederdracht dat die avond de forelten dronken werden. (rechts onder).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7