Richard Strauss ontving zijn visum voor Frankrijk MUZIEKFESTIVAL AIX ENPROVENCE (I) Na BrahmsWagner9 Bruckner en Mahler Richard Speck zegt niet schuldig te zijn Holland week I Rolf van den Raumen onbedreigd naar zege Ook zuivering in liet Chinese leger PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 AUGUSTUS 196 Ariadne; triomf! Ariadne is de triomf van Strauss" en van deze grandiose manifes tatie van neo-barok, he^ft Ai* on der leiding van de Frans-Hongaarse dirigent George Sebastian, een niet minder verbluffende reproduktie ge presenteerd. Een vertolking die door de 23-jarige Amerikaanse zangeres Tatiana Troyanos in de rol van com poniste, om 't met een „show-busi- ness-term" te zeggen werd „gestolen", maar waarbij in de ganse bezetting nauwelijks één zwakke plek kon worden aangewezen. En eerlijk ge zegd geloof ik dan ook wél dat de dubbele fascinatie van deze gecom bineerde virtuositeit zéér aanzienlijk heeft bijgedragen tot genoemde afgif te van zijn muzikale verblijfsvergun ning aan Richard Strauss die als de welbewuste incarnatie van „Deut sche Geist" en humor voorlopig vermoedelijk toch wat scheef in het panorama van het Provencaalse fes- j tival zal moeten blijven staan De politie van Kopenhagen heelt sinds kort schilders en teke naars toestemming gegeven hun kunst op straat te tonen. Hierbij een fraai voorbeeld van een van hun „scheppingen"welke grote belangstelling trok. (Van onze Parijse correspondent) "IJ" et internationale muziekfestival van Aix-en-Provence, dat in 1946 begon, heeft zijn tweede kruisje bereikt, om vol gend jaar de meerderjarige leeftijd deelachtig te mogen worden. En uw berichtgever, die u gedurende (welhaast) die ganse pe riode van zomer tot zomer trouwhartig op de hoogte mocht hou den van het wel en wee van deze ontwikkeling, kan nu getuigen dat de groei opmerkelijk en aanzienlijk is geweest. Kwantitatief gesproken, heeft Aix zijn publiek van getrouwen in die twintig jaren tot ruim 50.000 zien vertienvoudigen, en deze zomer zijn er nu voor het eerst ook flinke contingenten Japanners en Brazilia nen onder de muzikale pelgrimvaarders. Tegen tijdsgesel Er zijn ook andere symptomen die aantonen dat de „muziek" sedert de geboorte van het Festival daadwer kelijk bezit van Aix heeft genomen, een stad die door haar karakter en haar goudgele facades en bruisende fonteinen inderdaad om een bepaalde muziek vroeg. Geen winkel, of er nu schoenen, brood, dameslingerie of boeken worden verkocht, die zomers de étalages niet met partituren, vio len, cello's en portretten van com ponisten heeft gedecoreerd. En die muzikale penetratie gaat nog verder: beweerd wordt dat nergens in Frank rijk zo veel piano's per hectare wor den aangetroffen en als aan en ach ter de platanen van de Cours Mi- rabeau. Piano's die zelfs worden be speeld, zoals de wandelaar overigens niet steeds tot zyn onverdeelde geest drift constateren kan. Zodat dit Fes tival ook nog een büdrage heeft ge leverd om in Aix tenminste die ge sel van onze tijd, de transistorradio, voorlopig nog zegevierend te weer- Anders dan anders zyn 20ste verjaardag heeft Aix intussen niet onder het gelukkigste gesternte mogen herdenken. Aix be hoort tot de zeer sporadische Festi valsteden die zich de luxe kunnen veroorloven alle concerten en opera voorstellingen onder de blote hemel te geven, en in die twee decennia was het niet één keer nodig vanwege kou of regen een uitvoering af te gelasten. Tjjdens dit kroonjaar van 1966, heb ben we Aix echter met kippevel over alle ledematen teruggevonden, zodat we verplicht werden de belevenissen van Don Giovanni en van Adriadne (auf Naxos) gehuld in dekens en on der paraplu's te volgen. Dit Festival onderscheidt zich ech ter ook door nog andere oorzaken van vorige jaargangen. De belang stellende lezer zal weten hoe Aix, 20 Jaar geleden, een huwelijk uit liefde en voor de eeuwigheid met Mozart heeft gesloten, en aan die verbin tenis wordt, gelukkig nog steeds met geen vinger getornd. Maar behalve als leverancier van opera's dit maal Don Giovanni en Idomeneo fungeerde Mozart voor Aix ook nog altijd als een soort ideaal van muzi kale waarden, waaraan alle an- re componisten dus werden getoetst. Die ideaal nu, lijkt men de laatste jaren steeds wat nonchalanter te hanteren en tenslotte vrijwel op nonactief te stellen. Er zijn heel wat componisten te noemen die, zonder hen globaal over boord te willen werpen, qua geest en „muziekgemiddelde", om een uitdruk king van Pijper te gebruiken. nu eenmaal in dit Festival niet pasten. De exclusiviteit van die categorie, waartoe een Tsjaikowsky, een Sibe lius een Brahms, een Wagner beho ren, is nu wel definitief verbroken met de introductie van Richard Strauss op het opera-repertoire van Aix. Heroriëntatie Bewuste heroriëntatie der muziek- politick? Of muzikale weerslag van een al gehele toenadering der voormalige erfvijanden Frankrijk en Duitsland onder de noemer en het motto van de „Europese geest?" Constateren we slechts dat de Fransman, onder in vloed van radio en grammofoon, zijn gezichtsveld de laatste jaren toch al intussen heel wat taboes inzake Brahms, Mahler, Bruckner of Hin- demith zijn opgeheven. Niettemin blijft het een opmerkelijk feit dat Richard Strauss zijn muzikale vi sum voor Frankrijk post hu um nu uitgerekend in Aix moest worden uit gereikt. Een scène uit een der opera-op voeringen op het muziekfestival te I Zijn „Adradne auf Naxos". waar van hier de tweede versie werd ge bruikt, die in 1916 in Wenen haar sen wel verschillende aspecten die voor een Frans publiek het eerste con tact konden bevorderen. Strauss heeft de drie lezingen welke hij van Ari adne in samenwerking met Hu- go von Hofmannstal, vervaardig de, immers steeds geënt op Molière's „Bourgeois gentilhomme", waarvanL men de diverse personages in zijn figuren, meer of minder getransfor meerd, dan ook terugherkent. Niet temin werd de ballet-comedie van Molière en Lully in een toch wel zéér Duitse en soms zelfs Teutoon se geest gedrenkt, waardoor de ironie en de hoofse spot op de 17de eeuwse parvenu zo dubbeldik zou worden onderstreept en aangezet, dat ook om diè reden uit Le Bourgeois al een heel nieuw werk moest voorkomen. Trouwens Strauss' doelmerken wa ren óók totaal en principieel verschil lend, en inplaats van de rijkgewor- den burgerman (die men bij hem nauwelijks te zien krijgt) stond de componist een persiflage op de conven tionele opera voor ogen die met con ventionele middelen werd uitgevoerd en waarvan, als figuur en mik punt. de verwaande, opgeblazen prima donna" de „vervelende I De verschrikkingen van Hirosjima De beeldhouwer L. P. J. Braat heeft gisteren in De brakke Grond in Amsterdam een tentoonstelling geopend die onder de titel „hiro sjima" de dessatreuze gevolgen van een atoomaanval toont. De expositie wordt tot zondag 7 augustus gehouden als onderdeel van de jaarlijkse Hirosjima-her- denking door het comité voor de vre de. afdeling Amstrdam. Zowel in exacte cijfers. Uitspraken als in schilderijen en beeldhouwwerk wordt op deze expositie de afschuw voor het atoomgeweld uitgedrukt. Op 6 augustus zal het comité voor de vrede 1961 een stille tocht hou den van de Westermarkt naar het Amsterdamse Cinetoltheater. In deze bioscoop zal de film „Dr. Strange- love" worden vertoond. Betalen toeristen hogere prijzen? Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Kessel (KVP) heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of het waar is, dat in toeristencentra, o.a. aan de Zeeuwse kust. extra hoge prijzen worden gevraagd voor de da gelijkse levensbehoeften van de toe risten, met name voor brood, zonder dat van duidelijk aanwijsbare extra- kosten voor deze artikelen sprake is? Als dit waar is wil de minister dan een onderzoek laten instellen naar de vraag of deze hoge prijzen in strijd zijn met het gevoerde prijs beleid en wil hij eventuele noodza kelijke maatregelen treffen om deze prijsverhogingen ongedaan temaken? De moord op acht verpleegsters De 25-jarige Richard Speck heeft gisteren in Chicago voor de rechter verklaard niet schul dig te zijn aan de tenlasteleg ging dat hij op 14 juli in een zusterhuis acht verpleegsters heeft vermoord De enige verpleegster die er het leven heeft afgebracht door zich onder een bed schuil te houden, gaf van de moordenaar een beschrijving waaraan Speek beantwoordt, terwijl ook diens vingerafdrukken op de plaats van de moorden zyn gevon den. Twee dagen na de moorden, toen een bevel tot inhechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd, poog de Speek een eind aan zijn leven te maken door zijn polsslagaders door te snijden. HU werd in ernstige toe stand naar een ziekenhuis overge bracht, waar een arts hem herkende aan een op zijn arm getatoeëerde tekst „Geboren om rotzooi te ma ken". Een „grand jury" heeft op 26 Juli acht afzonderlijke aanklachten we gens moord tegen hem uitgebracht, zodat er acht mogelijkheden zijn om hem schuldig aan moord te verkla- Speck, die o.a. zeeman is geweest, verscheen gisteren ongeboeid voor de rechter, die hem Gerald Getty als verdediger toewees, nadat de be klaagde had verklaard niet zelf een advocaat te kunnen bekostigen. Op een nader te bepalen tijdstip zal Speek worden berecht door rechter Herbert Paschen. Esperanto In Boedapest wordt op het ogenblik het 51ste wereld congres ter bevordering van de stu die van het esperanto gehouden. Aan dit congres, dat tot 6 augustus duurt en dat zich intensief bezighoudt met de mogelijkheden van deze kunst taal, wordt deelgenomen door 3.800 esperantisten uit 40 landen, onder wie 152 uit Nederland. NSR protesteert tegen arrestaties in Rhodesië Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad heeft naar aanlei ding van de arrestatie van negentien studenten en lectoren in Rhodesië in een telegram aan Ian Smith te Salis bury scherp geprotesteerd tegen deze arrestaties. De Nederlandse Studen tenraad noemde deze actie van de illegale blanke minderheidsregering een schending van de democratische rechten van het Rhodesische volk. Men heeft onmiddellijke vrijlating gevraagd. In het telegram werd solidariteit betuigd met het streven van het volk van Rhodesië naar e^n representa tieve en democratische regering. Janssen wint in Chatean-Chinon Jan Janssen heeft maandag een kriterium over 110 km te Chateau Chlnon op zijn naam gebracht. De Nederlander klopte de Italiaan Motta en de Fransen Stablinski en Grain in de sprint. De uitslag luidt: 1. Jan Janssen (Ned.) de 110 km in 2 uur 42 min. 7 sec., 2. Gianni Motta rit.) 3. Jean Stablinski (Fr.), 4. Michel Grain (Fr.) allen z.t., 5. Roger Pin- geon (Fr.) op 14 sec., 6. André Darri- gade 'Fr.) cp 20 sec., 7. Maurice Izier (Fr.), 8. Lucien Aimar (Fr.), 9. Rudi Altig (W.Dld.), 10. Jacques Anquetil (Fr.) allen op 20 sec. Voor de deelnemers aan de Hol- landweek I waren de weersomstan digheden gisteren eindelijk wat gun stiger, hoewel het voor de zeilers niet eenvoudig bleek hun schip in bedwang te houden. Enkele buien die over de Loosdrechtse Plassen trok ken brachten velen in moeilijkheden. Een tiental schepen in de kleinere klassen sloeg om. Vooral de deelne mers in de Solo-, Vaurien- en Vrij heids B-klasse hadden het bijzonder moeilijk. De organisatoren hadden gisteren een goede keus gemaakt met de baan, die een groot aantal interes- Record aantal deelnemers Sternweekeinde Een recordaantal van 78 jachten heeft ingeschreven voor het Inter nationale Sternweekeinde, dat van 6 tot en met 8 augustus op het Alk- maardermeer wordt gehouden. Vast staat reeds dat ender meer de Franse Kampioen Didier Parquini, alsmede een Antilliaanse equipe, be staande uit de stuurlieden Schoonen, Van der Eem en Roeterink aan de start zullen komen. Er worden vyf wedstrijden gezeild. De vier beste prestaties van alle jachten tellen voor de eindklassering. SCHAKEN Studenten houden kans op plaats in de eindstrijd Het Nederlands studenten schaak team. met o.a. de Leidenaar A. M. J. van den Berg, heeft gisteren de eer ste wedstrijd gespeeld in de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor studen tenteams. De Nederlanders kwamen in groep twee uit tegen Tsjecho-Slo- wakye. De voorlopige stand van deze ontmoeting eindigde met 21 in het voordeel van de Tsjechen plus één afgebroken party van Zuidema. Als Zuidema er In slaagt de party remise te houden, dan staan de Nederlan ders geiyk met IJsland, dat ook in groep twee speelt en dat eveneens met 1%2% van de Tsjechische stu denten verloor. De wedstrijd Neder land—IJsland, die vandaag wordt gespeeld, zal dan beslissend zyn welk van de beide teams er naar de finale overgaat. Biyken.s een bericht van het pers bureau Nieuw-China heeft onlangs in het Chinese leger een zuivering plaatsgehad waarvan verscheidene hoge officieren het slachtoffer werden. Radio-Peking maakte gisteren be kend dat de oorlogsveteraan Yan Tsjeng-woe, die in Korea heeft ge vochten, tot waarnemend chef van de generale staf is benoemd. Wat er met zyn voorganger, vice-premier Lo-Joe-Tsjlng, is gebeurd werd er niet by gezegd. Lo is de laatste tyd niet meer in het openbaar gezien. Het persbureau Nieuw-China haal de vandaag een hoofdartikel aan. dat verschenen was in het dagblad van het bevrijdingsleger, de spreekbuis van vice-premier en minister van Defensie Lin Piao. Daarin werd ge sproken van een „grote strijd" bin nen het leger niet erg lang geleden, waarby vertegenwoordigers werden ontmaskerd van de bourgeoisie, „die belangrijke posten in het leger had den weten te bemachtigen en voor aanstaande leden waren van de con tra-revolutionaire, tegen de party gerichte en anti-socialistische kliek, die kortgeleden door onze party is blootgelegd". Een van de beschuldi gingen aan het adres van de betrok ken legerleiders was, dat ze boven politiek voorrang gaven aan mili taire zaken, technische kwesties en gespecialiseerd werk. BRAKENSTRIJD De Zweedse gebroeders Ulf, Peter en Goeran Sundelin, hebben de gis teren gezeilde race, op de vijfde en voorlaatste dag van de wedstrijden om het Europese kampioenschap Draken, gewonnen. De Amerikanen Robert Mosbacher en Friederichs eindigden achter elkaar op de tweede en derde plaats. Mosbacher en Friederichs staan na 5 wedstrijden eerste en tweede in het algemeen klassement met res- pectievelyk 6 en 8.7 punten. De Deen Aage Birch, die gisteren als vierde over de aankomst lijn kwam, staat met 13,7 punten op de derde plaats. TENNIS Clubtoernooi Leimonias De Haagse lawn-tennisclub Lei monias houdt op 5, 6 en 7 augustus weer een internationaal clubtoernooi. Aan deze wedstrijden, die op de ba nen van Klein Zwitserland worden gehouden nemen de dames- en herenteams van de All England Club (met o.a. Crump en McDonald), Rot Weiss, Aarhus 1900 en Leimonias deel. In het herenteam van de Haagse vereniging speelt ook de Leidenaar Richard Kasten. De wed strijden beginnen dagelyks om 1 uur. santé kruisrakken telde. In de Flyinj Dutchmanklasse hadden Fred Iml hoff en Bart Kraan een vliegend# start. Ze gingen ah eerste en tweedfj rond de eerste boei. Er kwam deze volgorde, ondanks verwoede pof gingen van Kraan, geen wyzigini meer. Beide zeilers liepen alleen v< der van hun tegenstanders weg. By de Valken was er aanvankeiyi wel enige strijd, maar ook dez« klasse had spoedig een duidelykl: leider. Egon Rolf van den Baumen was in het eerste kruisrak alle con|| currenten reeds te snel af en bouwdé direct een hechte voorsprong op et kwam niet meer in gevaar. Reinier Siebrand eiste de dagpriJl in de 16 m2-streepklasse v<x op. Eindeiyk kreeg hy voldoend! snelheid uit zyn schip. De ni mast deed het kennelyk goed, op de derde plaats in de wedstryJ van zondag liet hy nu een schitte-| rende overwinning volgen, waarn hij in de totaalschikking op tweede plaats kwam. Ooms, diel| maandag zevende werd, veroverde óef hoofdprys. In de Sharpieklasse. die slecht bezet, was de hoofdprijs voor Ook by de Sterntjes is na de drieï wedstrijden de strijd al beslist. Vro-j| lyk stuurde opnieuw zyn schip alal eerste over de iyn en kan met driegt overwinningen niet meer onttroond worden. Uitslagen De resultaten luiden: Flying Dutchmanklasse: 1. Imhoff,^ 2. Kraan. Valkenklasse: 1. Rolf v. d. Bau-ss men, 2. Prins. - 12 m2-klasse: 1. Vink (hoofdprijs)," 2. Van der Glas. 'e Vryheidsklasse: 1. Hellemans jr.7€ 2. B;leeker. Finnjollenklasse: 1. Bryan Tre- leaven (N.; Zeel.), 2. Sleeswyk. j, 16 m2-streepklasse: 1. Siebrand, 2, De Ruyter. Hoofdprijs: Ooms. 111 Pampusklasse1. Knoppers, 2. Van. der Zee. Sternklasse: 1. Vroiyk. 2. VanK Essen. d 12-voetsjollen: 1. De Vlaming, 2.,e Lodewyks. Schakelklasse: 1 Smit, 2. Kruit.1 Soloklasse: 1. Swierenga, 2. Del< Jonge van Ellemeet. Hoofdprys: Kersbergen. Vaurienklasse1. In 't Veld, 2. Van der Wal. 1 Olympiajollenklasse: 1. Van der» Voort, 2. Kraan. Ais BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 et. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post VAKANTIEADRES Straat: Te: doorhalen wat niet van toepassing is. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6