LEIDSCH DAGBLAD MOORDPARTIJ IN TEXAS JAMIN tudent op universiteitstoren in lustin schiet vele mensen neer Terreur Onderzoek in gebouw Prins Mauritslaan Motorjacht „Darlwin" met 31 opyarenden vermoedelijk vergaan (9ud Qfóe, -jerlcht 1 maart 1860 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1966 No. 31930 iteur; E. A. E. van Dlshoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon DlrecUe en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 81ngel 1, Lelden - Giro no. 67055 Geen dienst 'mM S m ,t t K. 'je i' M i 3en 24-jarige student heeft gisteren in Austin, de hoofdstad n Texas, in een toestand van volslaqen razernij veertien per- men gedood, onder wie zijn moeder en vrouw, en er eenendertig trwond. Er kan zelfs van vijftien doden gesproken worden, aar een van de door hem afgevuurde kogels een zwangere rouw trof, als gevolg waarvan het ongeboren kind overleed. »e vrouw zelf werd zwaar gewond. dader, Charles Joseph Whit- een oud-marinier die bouxo- xde studeerde, oefende gedurende ierhalf uur op het terrein van de iversiteit van Texas een ware reur uit, voordat hijzelf door de \itie werd gedood. Hij had zich rschanst op de 26ste verdieping de toren van het universiteits- bouio en schoot vandaar met een weer op iedereen die binnen zijn zichtsveld kwam. De schietpartij gon kort voor het middaguur. De nacht daarvoor had hij, naar :r bleek, zijn moeder en vrouw al het leven gebracht. De politie «ft een door hem achtergelaten Lefje gevonden waaruit blijkt dat al van plan was zijn '23-jarige i middelbare oen hij haai den van het tele- waar zij in de vakantie ïrkte. Het briefje besluit met de „Drie uur zowel vrouw er dood". Whitman schreef rder over „een neerslachtig gevoel, rare hoofdpijn en een drang tot ge- eld". Zijn vrouw vermoordde hij et een mes, zijn moeder schoot hij heid munitie. Zo verschanste hij zich in de universiteitstoren, de hoogste van Austin, vanwaar men over de gehele stad uitkijkt. Zijn eerste slachtoffer was een meisje, dat ge wond door omstanders in veiligheid kon worden gebracht. Daarna volg den snel anderen, o.a. een hoogleraar en een politieman, die het leven lie ten, en een journalist die werd ge wond. Whitman, die het bij de ma rine tot scherpschutter bracht (zoals Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy) vuurde met ongelooflijke precisie. Zo trof hfj een elektricien, die op ruim vijfhonderd meter afstand aan het werk was. Doden Het terrein van de universiteit was al spoedig bezaaid met doden en ge wonden. Studenten die op het geluid van de schoten het gebouw uit wil- Wapens s Ochtends begaf Whitman zich aar de universiteit met een koffer aarin een klein arsenaal wapens geweren van zwaar kaliber vaarvan een met televizier), arabijn met afgezaagde loop, een vare revolver, een lugerpistool, een root Jachtmes en een flinke hoeveel. WEERBERICHT Ipnieuw regen I Het K.N.M.I. .verwacht van heden- >t morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met regen, aarschijnlijk van lange duur. Iets igere middagtemperaturen. Matige >t krachtige, aan de kust mogelijk arde of stormachtige wind tussen uidoost en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING. De opklaringen van vandaag wor- pp|en morgen alweer door een regen- sjyont gevolgd, van een depressie naar fSuid-Engeland. Afnemende, morgen (jjpenemende wind tussen zuidoost en Uid. Overdag ongeveer 18 graden, j^eewater 16% graad. Vooruitzichten 3 AUGUSTUS op: 5.04 uur; onder: 20.27 uur. iaan op: 21.48 uur; onder: 6.50 uur. hoogwater te Katwijk te 4.27 en 16.54 Jur, laagwater te 0.27 en 12.46 uur. mé?n FMMaa ,Hr„, bestaat uit 12 pagina's Konijnenplaag in Ochten Het Betuwse dorp Ochten kampt met een konijnenplaag. Vooral de bewoners van enkele straten in het centrum hebben er bijzonder veel last van. Moestui nen worden keer op keer leegge plunderd en velen hebben hun kool al drie keer moeten planten. Steeds werd het gewas door de konijnen geconsumeerd. Enkele jaren geleden vestigde een ivïld konijnenpaar zich in het puin, dat als vulling gébruikt werd onder een ivoning aan de Waaldijk. Dit konijnenpaar heeft zich sterk vermenigvuldigd, zodat er een hele kolonie huist in tal loze gangen en holen onder het huis. De dieren zijn alles behalve schuw: 's avonds spelen ze vaak krijgertje in het licht van de lan tarens, die langs de hoofdstraat van het dorp staan. De pijl op deze foto geeft aan van welke plaats Whitman op de toren van het universiteitsgebouw in Austin zijn schoten loste. den rennen, werden binnengehouden om de schutter geen nieuwe doelen te geven. Het verkeer werd omgeleid en voorbijgangers in een nabijgelegen straat verscholen zich achter bomen en huizen. Politiemannen probeerden de sluipschutter met behulp van ge weren met televizier te raken, maar dit werd bemoeilijkt doordat de man telkens uit een ander raam schoot. Ook pogingen van de brandweer om de man met waterkanonnen onscha delijk te maken, mislukten. Met pant serauto's werden onder het vuur Whitman doden en gewonden wegge haald. De sluipschutter werd tenslotte neergeschoten door politiemannen die op de 26ste verdieping hadden kunnen komen na het torengebouw via een ondergrondse ingang te zijn binnengedrongen. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Men trof in torenkamer nog een plastic ben zinetank en een kist met levensmid delen en water aan. De politieman die een einde maak te aan Whitmans leven had geen dienst. Hij had zich naar het univer siteitsterrein begeven toen hij ove" de radio hoorde wat er aan de hand was. Tezamen met een personeelslid va<n de universiteit en nog een poli tieman was hij de toren ingegaan. Toen Whitman hem zag. opende hij het vuur, waarna de politieman, Ra mon Martinez, zijn pistool leegschoot en de student dodelijk trof. Voor de toren werd bestormd had men nog getracht uit een licht vlieg tuig de student buiten gevecht te stellen, maar deze verdreef het toe stel met schoten. Whitman had een briefje voor de politie achtergelaten waarin hij zei dat in zijn woning een filmcamera lag met een belichte film welke moest worden ontwikkeld. Naar de politie meedeelt is het een kleuren film die niet in Austin kan worden ontwikkeld, maar naar Dallas moet worden opgestuurd. Leuke jongen Mensen die Whitman kenden wa ren verbijsterd toen zij hoorden wat hij gedaan had. Buren en studiege noten noemden hem een leuke, vlotte jongeman. Hjj en zijn vrouw vorm den, zo werd gezegd, een gelukkig I paar. Volgens de politie moet Whit- j man „een dodelijke haat" jegens zijn vader hebben gekoesterd, die al ec» In een tweede briefje dat de politie in de woning van zijn moeder vond. schrijft Whitman het te betreuren dat zij „de vijfentwintig mooiste ja ren van haar leven aan die man had gegeven", en dat bij haar nu „uit 1 haar lijden wilde verlossen". De universiteit van Texag geniet grote bekendheid. De oudste dochter van president Johnson, Lynda, stu- deerde er in juni af. In Washington heeft de Democra tische senator Yarborough. die uit Austin komt. verklaard dat deze gru weldaad moet leiden tot ernstig na denken over het gebruik en licentie van vuurwapens in de V.S. Hij achtte herhaling niet uitgesloten „tenzij Amerika ophoudt de bevolking te on derwijzen in geweld". „Avond aan avond leggen televisie-1 programma's de nadruk op geweld. Moord wordt in elk huis binnenge- bracht als amusement." Het Chinese incident De 24-jarige Charles JosepK Whitmandie de ramp in Austin aanrichtte. KVP kamerleden houden spreekuur (Van onze Bossche correspondent) Brabantse K.V.P.-Kamerleden gaan in het komende parlementaire jaar proberen wat persoonlijker in con tact te komen met hun achter ban, door in tal van Brabantse ste den en dorpen regelmatig spreekuren te gaan houden, waar iedereen met zijn problemen terecht kan. De komende kamerverkiezingen, de voor velen onrustbarende winsten van de Boerenpartij in de laatste jaren en het ontbreken van een behoor lijk contact tussen kiezers en geko zenen zijn natuurlijk mede aanlei ding tot het originele plan van de Brabantse K.V.P.-centrale, die daar toe werd geinspireerd door het Bre dase tweede kamerlid mej. Van Kes- sel. In de plaatsen waar de kamer leden vanaf de derde dinsdag in sep tember spreekuur zullen houden, gaat de K.V.P. zaaltjes huren om de bur gerij daar in de gelegenheid te stel len contact aan te knopen met de kamerleden, die een open oor zul len hebben voor alle regionale pro blemen. Op vluchtheuvel doodgereden In het Wilhelmina Gasthuis In Amsterdam is gisteravond de 35-ja- rige hoofdmonteur van het gemeen telijk vervoerbedrijf H. J. Doorne bosch overleden aan de verwondin gen die hij 's middags had opgelo pen bij een verkeersongeval op de kruising van de Middenweg en de Kamerlingh Onneslaan. De monteur stond daar op een vluchtheuvel op de tram te wachten, toen de bestuurder van een auto, een 18-jarige scholier, juist voor de vluchtheuvel ging inhalen. De wagen slipte, reed de vluchtheuvel op en schepte het slachtoffer. Een tweede inzittende van de wagen, eveneens een 18-jarige scholier, moest met hoofdletsel worden opgenomen. Weer onrust in Omaha In een negerwijk in Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska heeft de politie gisteren in de lucht ge schoten om 150 tot 200 opgewonden negers te verspreiden. Later veroor zaakten kleine groepen nog ongere geldheden. Zij gooiden enkele win kelruiten in en er zou zijn geplun derd. 27 personen zijn gearresteerd en een 18-jarige negerjongen werd met een schotwond opgenomen in een ziekenhuis. De ongeregeldheden hadden plaats in de wijk waar het vorige maand drie nachten onrustig is geweest. Rechercheurs van de Haagse politie hebben gisteren een onderzoek inge steld in het gebouw aan de Prins Mauritslaan, waar de Chinese delega tie voor het las^ongres heeft verble ven. Dit onderzoek is mogelijk gewor den, doordat eergisteravond de huur van het gebouw afliep. Voor dit ge bouw werd de 42-jarige ingenieur Hsoe Tzoe tsjai ernstig gewond op straat aangetroffen, nadat hij, vol gens berichten uit Peking, uit het raam op de eerste etage was gespron gen. De politie heeft zich op de hoogte gesteld van de situatie ter plaatse. Het kon, volgens de officier van Jus titie en hoofd van het arrondisse mentsparket, mr. A. W. Roslngh, geen reconstructie worden genoemd, omdat er (nog steeds) geen getuigen zijn gehoord. De 17-Jarige zoon van de Neder landse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, is Inmiddels per lijnvliegtuig via Moskou in ons land teruggekeerd. De tot persona non grata verklaarde Nederlandse zaak gelastigde heeft nog steeds huisarrest en mag het gebouw van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Peking niet verlaten, voor dat de acht Chinese ingenieurs veilig naar hun land zijn teruggekeerd. Zeelieden De rassenincidenten in Chicago hebben zeer veel schade aange richt in de stad. Een mars voor gelijke burgerrechten van negers in een blanke wijk leidde tot vechtpartijen en vele vernielin gen. Hier ligt een aantal auto's ondersteboven te branden in een traat van de desbetreffende wijk. Gistermiddag rond vier uur meld den zich twee Chinezen met fototoe stellen bij het bureau van de Chinese zaakgelastigde. De politie hield de beide mannen staande. Daar de Chi nezen echter onverstaanbaar waren, werden ze naar het hoofdbureau ge bracht. Het bleken zeelleden te zijn die werken op het schip Almkerk van de N.V. Vereenigde Scheepvaart maatschappij, dat thans in Amster dam ligt. Ze wilden Chinese tijd schriften en boeken bemachtigen. Na het verhoor wensten ze niet meer naar het legatiegebouw aan de Adriaan Goekooplaan terug te gaan. Li Ming Het Chinese vrachtschip Li Ming heeft voor de derde maal binnen twee weken een nieuwe ligplaats gekregen in de Rotterdamse haven. Het ligt thans in de Waalhaven waar de laat ste balen kunstmest aan boord wor den gehesen. Met het schip verplaat sten zich ook steeds enige mannen van de Rotterdamse rivierpolitie, die de Li Ming nauwlettend in het oog houden. Als alles volgens plan ver loopt vertrekt het schip morgenavond uit de Rotterdamse haven recht streeks naar de thuishaven in China. Johnson zal nu ingrijpen in staking De commissie voor arbeidsbetrek kingen van de Amerikaanse Senaat heeft een wet goedgekeurd die pre sident Johnson moiet machtigen een opschorting van de staking by Ame rikaanse luchtvaartondernemingen voor zes maanden te gelasten. Het ontwerp zal wellicht vandaag reeds in de senaat worden behandeld. De stemming achter gesloten deu ren was tien tegen zes ten gunste van het ontwerp. De wet is geba seerd op de bevoegdheid van de pre sident in te grijpen by dreigende verstoring van het verkeer tussen de staten onderling. De 35.000 stakende boordwerktuig kundigen van de Amerikaanse lucht- vaartmaatschappyen, wier staking van 25 dagen reeds byna 200 miljoen dollar gekost heeft, zullen slechts aan het werk gaan indien de lucht- vaartmaatschappyen onmiddeliyk de lonen en de secundaire arbeidsvoor waarden verbeteren. De stakers heb ben geweigerd nieuwe collectieve ar beidscontracten te ondertekenen waarby hun geleideiyke verbeterin gen worden toegezegd. Duitse generaal Von Falkeiihausen (88) overleden (Van onze correspondent in Bonn) Generaal Alexander von Falken- hausen is op 88-jarige leeftijd giste ren in Nassau aan de Lahn over leden. Von Falkenhausen was op 20 mei 1940 de eerste „Wehrmachts- befehlshaber" in België en noord- Frankrijk. Korte tjjd vervulde hU dezelfde functie ook In Luxemburg en In ons land. Von Falkenhausen was verant- woordeiyk voor het fusilleren van 240 Belgische gyselaars. Hy verbleef vier jaar in voorarrest in Belgische gevangenissen en werd daarop in 1951 tot twaalf jaar dwangarbeid veroordeeld door een byzonder® rechtbank In Luik. Drie weken later zetten de Belgen de generaal over de grens. Falkenhausen had daarmee 58 kampen en gevangenissen achter de rug in zes landen, ook in eigen land. Na de mislukte aanslag op Hitier op 20 Juli 1944 was de generaal In Dachau terecht gekomen, zyn rol ln de opstand tegen Hitler was niet byzonder groot, maar hy was van het plan op de hoogte geweest en hy had de mogelijkheden besproken met de Duitse militaire opperbevelhebber in Frankryk, Von Sttilpnagel en met veldmaarschalk Rommel. Zowel Von Stülpnagel als Rommel verloren na de aanslag op Hitier als uitvloeisel van de wraakoefeningen van de Flihrer het leven. Von Falkenhausen leerde In Dechau de Franse socialisten-leider Leon Blum kennen, die er voor zorg de dat de Duitser in Frankryk van de lyst van oorlogsmisdadigers werd geschrapt. Na zyn terugkeer naar Duitsland leefde Von Falkenhausen teruggetrokken ln Nassau aan de Lahn. Voor het laatst kwam Von Falkenhausen ln 1959 in het nieuws toen hy op 81-Jarige leeftyd met een Belgische in het huweiyk trad. Er bestaat nog maar weinig hoop dat de eenendertig opvarenden van het sinds zondagavond voor de Zuidengelse kust vermiste 'motor jacht „Darlwin" levend worden te ruggevonden. Het jacht was door vakantiegan gers gehuurd voor een plezierreisje van een dag langs de kust. Men ver moedt dat de motoren tydens een zware storm zyn uitgevallen, waar door de vyftien meter lange boot een speelbal van de golven werd. De opvarenden zyn vermoedeiyk allen Engelsen. Er bevinden zich ze ker 7 kinderen onder hen. De vrees dat het jacht gezonken is werd gis teren versterkt toen zyn reddings sloep acht myl uit de kust leeg werd aangetroffen. Schepen, vliegtuigen en helikopters hebben vanochtend het zoeken hervat Een woordvoerdci van het Britse ministerie van Handel in Londen verklaarde dat hel jacht geen certi- ADVERTENTIE chocolade niet duur wel heerlijk eumo Uit het Leidsch Dagblad van 1 Augustus 1866: Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat te Tilburg op een bevolking van ruim 18.000 zielen, van den 20sten tot den 29sten dezer maand, slechts één akte van overlijden (van een kind, oud circa 1 jaar) in de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven. AdvertentieBrood- en Meelfabriek te 's-Graven- hage. De Directeur dezer fa briek heeft de eer te berigten dat D. F. Blote op de Heeren gracht te Legden, opgehou den heeft te zijn Depóthouder der Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage. De Directeur voornoemd, F. W. van der Putten

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1