SPORT Kampioen Gerben Karstens nieuwe generaal van wielerrijk Duitse spelers als helden ingehaald jouwde grote baas Pellenaars uit Wielerwijs Limburg STILLE STRIJD Zestig kilometers Ontkracht IN FRANKFORT 100.000 MENSEN OP DE REEN... MAANDAG 1 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD van vandaag 2 (Van onze correspondent in Bonn» Er i* een stille strijd uitgebroken tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R. over het. succes ran het Westduitse elftal. Nadat de regermg- Ulbricht had moeten ingrijpen, toen Oostduitsers hun Westduitse landge noten in café'8 voor de beeldbuis hadden toegejuichtop het moment dat dit elftal ran de Soxvjet-Unie won, besloot zij door ervaring wijs geworden de westelijke ploeg voortaan als Gesammt-Deutschelftal te beschouwen. De verwikkelingen die nog zullen ontstaan als de Oostduitsers door blijven gaan het Westduitse nationale elftal dringend uit te nodigen ook de toejuichingen van de Ulbricht-onderdanen in ontvangst te komen nemen, zijn niet te overzien. Vice-kanselier en minister roor zaken be treffende de beide Duitslanden, Erich Mende, zal met zijn kabinet de komende ..drie weken" de handen vol werk hebben om dit oetbaltech- nische probleem volgens de traditionele speelwijze te klaren. door slecht slagwerk De kleine promotiekans die SVL nog bezat, hebben de Leidenaren 1 verspeeld, doordat zij op het redelijk goed te bespelen honkbalveld in Ro; - ter dam - N oord een 43 nederlaag moesten incasseren tegen Libanon. Oorzaak van deze nederlaag was het i bijzonder zwakke slagwerk van de Leidenaren die op de weinig geva rieerd werpende Valtzer (1382» i slechte twee honkslagen konden I plaateen. 1 De basis voor de overwinning werd al in de eerste innings gelegd toen pitcher Kopper! (953t nog wei nig controle bleek te hebben en drie maal 4-wyd moest toestaan. Mede door enkele fouten namen de Rotter-1 dammers een 30 voorsprong. Kop- pert maakte door goed honklopen 3—1 maar Sohekveld met 0.667 I verreweg de beste man van het veld zorgde met een prachtige horne- i run voor 4—1. In de vijfde innings konden de SVL'ers door veldfouten en enkele nogal vreemde beslissingen van de hoofdscheidsrechter (er wa ren gistermiddag liefst 4 scheids rechters» nog tot 4—3 inlopen, maar pitcher Valtzer liet het. goed ge steurd door z'n Infield, niet verder meer komen. De Duitse voetuaneis met oonas- trainer Melmut Schön en zyn as sistenten Udo Lattek en Dettmar Cramer zijn zondagmiddag in Frankfort als waren zij de wereld kampioenen binnengehaald. De ontvangst had bij het behalen van de wereldtitel niet overweldigender kunnen zijn Met een half uur vertraging arriveer de ploeg op Frankforts vliegveld Rhein-Main. waar reeds een groot aantal prominenten, zoals de vice- kanselier, dr. Erich Mende, de voor zitter van het Duitse Olympische Comité Willi Daume en Frank forts oberbürgemeister prof. dr. Win mail... „er verwelkoming aanwezig was. Als eerste verscheen bovenaan de vliegtuigtrap World Cup Willie, de lilliputer mister Clayton. Na de stormachtige ontvangst ging het gezelschap in open auto's van de luchthaven naar Frankforts cen trum. In dichte %fjen stonden de mensen langs de straten, die de stoet volgde. Zó drongen de mensen op om de spelers toe te juichen, dat de auto's slechts stapvoets konden rfjden. Vijfhonderd politie-agenten tracht- i ten tevergeefs de zaak ln de hand Duitsland heeft Uwe Seeler en zijn mannen op grootse wijze in gehaald. Er waren in Frankfort 100.000 mensen op de been en ve len van hen wensten van aan voerder Utoe middeneen hand tekening. te houden De politie schatte de me nigte op 100000 mensen, van wie velen met vlaggetjes in de zwart- rood-gele kleuren zwaaiden en spandoeken droegen, waarop de Jubel ln allerlei toonaarden werd bezongen. i (door Fred Racké) Beek, zondagavond Waren het tranen, die de kleine Kees Haast wilde verbergen met dat bruuske gebaar? Was het de teleurstelling, die het nietige mannetje uit het Brabantse over mande? Even, heel even, stond Kees Haast alleen, daar boven op de heuvel die Adsteeg heet en die een berg is geworden als men er dertig maal een racefiets tegenop heeft gesleurd. Dan liep Kees Haast naar Gerben Karstens, de bejubelde, de nieuwe generaal van het wielerrijk, dat door president Pellenaars wordt geregeerd.; „Gefeliciteerd Gerben", zei Kees Haast een- i voudig. Vermoeid keerde hij terug naar het dal. De pion in het schaakspel, die door de groot meester der tactiek was opgeofferd aan de ko ning. Kees Haast had zijn plicht gedaan. delyk maken dat Jan Janssen ei genlijk gelyk had gehad. Was er dan niemand in dit kam pioenschap. die de getrainde televi- zieren wilde aanvallen? Misschien. Maar anders dan vorig jaar was de oppisitionele combine afwezig. Als eenzame vechters, zonder medestan ders of hulp van hun zwakke ploeg (Caballero» hebben Schepers. de streekfavoriet, de vlijtig lijdende Den Hartog en de voor verkiezing in het wereldkampioenschaps- team strij dende Post soms tijdens de race steun by elkaar gezocht. Maar Gel dermans was ziek en Cees Lute kampt met gebrek aan vorm. Hu- gens reed allerminst overtuigend en Janssen en Braspennincx hadden de aftocht geblazen. En de rest van het veld voegde zich, tevreden met de eventuele grijpstuiver die aan lager geklasseerden wordt uitbetaald, krachteloos naar de normen die de televizieren voor deze koers wensten aan te leggen. Wanhopig zag men Post, na een tempoverhoging, een actie omkijken naar iemand die de kop zou kunnen overnemen. Hy blikte slechts in het grijzende gelaat van zyn vroegere plcegmakker Huub Zilverberg. ..Nee. Peter, jongen, ik mag niet Zestig kilometers lang draafde de kleine boerenzoon in zijn merk waardig wiegende gang voor de verzamelde Nederlandse beroepswiel renners uit. Een groep, die zich zuchtend achter herr. bewoog, lamge legd in haar bewegingen door de manschappen van de ..grote baas" aan de wegkant. Geen meter winst wordt toegestaan, had Kees Pellenaars besloten. Luister hier", had hij zijn mannen op de grauwe, regenachtige zondagmorgen in het Limburgse dorp gezegd, ..luister hier: dit kam pioenschap wordt door Televizier geregeerd. Dit zijn de namen: Kar stens, De Roo. Nijdam. Zij krijgen de vrijheid om te strijden voor de kampioenstrui. De anderen helpen. Niemand van de vijand, hoe zwak ook, mag ons dwarsbomen. En nu: naar de start" Zes uren later was Gerben Kar stens sterker dan ooit langs de meu te gerend. Op weg naar de kampi oenstitel, die hem toekomt: Neer- lands nieuwe „sterke man" op de Europese wegen. Maar zes uur later ook jouwde wielerwijs Limburg naar een even onthutste Pellenaars. De ploegleider, toch even geschokt, ar riveerde toen voor het forum der wielersupportersEen schare die ge nadeloos oordeelde: Kees Pellenaars. jij hebt het Nederlands kampioen schap ontkracht. Ach. „de Pel" had het de mensen wel willen toeschreeu wen: „Hoor toch hier. Wat moest ik anders doen? Ik kon myn werkge ver niet teleurstellen. Er was geen tegenstand". Behoefte Meer dan ooit heeft nu Neder land behoefte aan een tweede (en derde) sterke wielerploeg. Wie in Beek doorzag hoe een Jan Janssen zelfs niet eens wilde stryden te gen de overmacht, hoe een Peter Post wanhopig de krachten voelde wegvloeien na elke mislukte aan val, hoe kleine renners zonder kansen op succes toch nog werden geknecht door de Pellenaarstroe- pen, wie met de duizenden langs de route de regering van Pelle naars naar een toppunt van macht zag groeien, die besefte hoezeer Nederland eindelijk een bundeling van overgeblevene krachten be hoeft. Nóg was men bereid om Gerben Karstens te bejubelen. De Leidenaar heeft het verdiend. De 24-jarige rydt zeer sterk. Twee volle seizoenen temidden der be- roepsryders hebben hem gevormd. Twee jaren bewind van Pellenaars hebben zijn moreel gescherpt, zijn inzichten verbreed. Karstens is een wieleratleet van de eerste or de geworden. Hy demonsteerde dat in Beek, in zijn begerige jacht naar de zege. waarin hij de een zame Haast overmeesterde, hem toestond nog even méé te jagen naar een volgende ereplaats. Kar stens draagt het nationale tricot met ere. Maar zijn vazallen droe gen hem naar het rood-wit-blauw. Noodkreet Limburg nam het tenslotte niet meer. Het barstte, op de top van het Adsteeg-circuit. los in een ge scandeerd: Jans-sen, Jans-sen. Lim burg, dat de wielersport soms be lijdt als ware het een geloof, dat Limburg slingerde een noodkreet te gen de grijze hemel. Het gebruikte de naam van een oneervol van het strijdtoneel verdwenen renner toch, om te vertolken wat het verfoei de, gebrek aan stryd, de overheer sing. Ook Jan Janssen zou de over macht niet hebben kunnen breken. Hy wist het, de slimme tourrenner, en hy wierp de handdoek in de ring. Toen om elf uur 's ochtends de meute stond aangetreden voor de ti telstrijd ontbrak Janssen. Even werd gewacht, maar ook een vedette als de oud-wereldkampioen behoort zich aan de reglementen te houden. Het vertreksein werd zonder hem en zijn ploeggenooit Piet Braspennincx gegeven. Zes minuten later arriveer de Janssen aan de startstreep. ..Lek ke band onder aan de heuvel toen ik hier naar toe op weg was", luidde zijn verontschuldiging. Na enig overleg hees het tweetal van Pel- forth zich dan toch op de fiets om de achtervolging in te zetten. En ziet: binnen een ronde was de ach terstand al teruggelopen. Krabbers" Smadelijk Toen, bij het ingaan van de tweede ronde, bleek echter de ware bedoeling van Janssen. Hij kneep in de remmen, reed naar zijn automo biel, verkleedde zich en wendde het stuur in de richting van het Franse Dyon, dat zeshonderd kilometer zui delijker dan Beek zijn komst op een vandaag te rijden criterium ver beidde. Jan Janssen had het nutte loos en onnodig geacht te stryden tegen de al op voorhaand bestaande overmacht van de televizieren. Een smadelyk vertrek. Maar enkele uren later brulde de massa ..Jans- (sen. Jans-sen". De massa wilde dui- 99- Z ver ging de macht van de te levizieren. dat ze zelfs in het eer ste uur van de koers geen helpende hand uitstaken naar de kleine man nen. die in de wielersport de „krab bers" worden genoemd. Slechts met de bedoeling toch even op te vallen en in de zekerheid dat nog zo'n 160 kilometer van de 250 de lamp toch zou doven, zwoegden zich Sythoff, Geurt Pos. Henk Koopmans en Ko Tolhoek naar voren. Maar zelfs in dat groepje weigerden Wouters en Zilverberg het werk: „Nee jongens, we mogen niet Wim de Jager, van de Klundert en Swaneveld wipten even naar voren. Rentmeester sloot remmend aan: „Nee jongens, ik mag niet Harings glipte weg. Sche pers en Den Hartog gingen gretig op jacht. Van der Vleuten. Haast en Van Espen lieten zich meezeulen „Spijtig jongens, meewerken mogen we niet" en toen trokken de Pellenaars-renners op een lichte, nauwelijks merkbare aanwijzing van de grote baas. vól zekerheden glim lachend rondstappend op de verzor- plaats, het scherm definitief dicht, Kees Haast werd rond 150 ki lometers naar voren gezonden. En elkeen die probeerde hem te achter halen. kreeg een trein van acht, ne gen tergend langzaam rijdenden achter zich. Generaal Gerben Karstens met adjudant Haast in zijn kielzog. Kees Haast duwde zich naar een voorsprong van vier minuten. Mis schien, in die ogenblikken, heeft de kleine man uit Rijsbergen gedacht dat baas Pellenaars toch nog hem een titel gunde. Hij. die in de tour zo had gefaald als kopman van de formatie. Maar nog was het spel niet uitgespeeld. Want toen Haast lang zaam begon terug te vallen, haalde Pellenaars zyn grootste troef uit het spel. Een lichte tempoverhoging bracht het peloton op redelijke af stand van Haast. Toen sprong Ger ben Karstens weg. groots, impone rend. Want Karstens kan zeer hard rijden, nu hij in deze dagen n a de Tour de France zo zorgvuldig ge soigneerd wordt. Grimmig rukte de Leidenaar in enkele kilometers op tot by Haast, die hij beval: „Blijf aan het wiel zitten. Dan wordt je nog tweede" Zó oppermachtig kan Karstens regeren in de laatste kilo meters. Blij finishte de nieuwe na tionale kampioenhij had de trui verdiend Nijdam wrong zich nog naar een derde plaats, Jo de Roo won de sprint van het peloton, maar zó ver wilde de jury zelfs kennelijk niet gaan: zij zag Schepers eerder finishen. Het. was dan ook genoeg ge weest, Maar het protest was geboren en Kees Pellenaars heeft het ge hoord. toen de massa de man uit jouwde. die toch niet anders kón. Wie veel geld in een wielerploeg steekt, wil er de revenuen van heb ben. Die heeft televizier gekregen Maar ach. geef Nederland toch snel nóg een sterke ploeg Uitslag 1. Gerben Karstens Leiden» 252 km in 6 uur 19 min 12 sec. 2. Cees Gerben Karstens. Neerlands Troef nieuwe sterke man op de weg. ge tooid met kampioenstrui en -krans. Links op de foto grote baas Pellenaars. Haast (Rijsbergen» op 8 seconden. 3. Henk Nijdam (Zundert» op 1 min. 59 sec.. 4. Wim Schepers (Steini op 2 min. 35 sec.. 5. Jo de Roo (Krui- ningen» zt„ 7. Huub Harings (Sibbe» zt., 8. Cees Lure (Beverwijk) zt„ 9. Jos van der Vleuten Mierlo-Hout) zt., 10. Piet Steenvoorden (Heemste de» zt.. 11. Arie den Hartog (Els- loo) zt., 12. Jan Schroeder <Konings- bosch» zt 13. Eugene Beckers (Schaesbergen» zt.. 14. Wim de Ja ger (Den Haag» zt.. 15. Jacq van der Klundert (Hoogerheide» zt. Wielernieuws Zoetemelk tweemaal (licht bij zege (Van onze wielermedewerker». Joop Zoetemelk is dit week- einde heel dicht bij de overwin ning geweest. Zowel zaterdag als zondag ivas de jeugdige Rijpwete- ringer in de slag. Beide malen kwam hij op het beslissende ogen blik echter juist iets tekort. Za terdag. in Utrecht, moest Zoete melk zich met een derde plaats achter Meijer en Koelemey tevre den stellen, terwijl de Sivift-ren- ner gisteren in de Ronde van Op meer voor de zevende maal in dit seizoen tweede werd Tinus De- geling uit H oogkarspel ging met de bloemen strijken. De uitslagen luiden: Utrecht: IJ, Meijer (Utrecht» de 100 km in 2.25.13: j 2. M. Koelemey (Haarlem»3. J. Zoe- i temelk (Rijpweteringi4 A. Werner (De Bilt»; 5. A. Veenedaal (Zeist» Harry Jansen uit Amsterdam, die als j eerste over de streep ging. werd we- I gens duwen gedeklasseerd. Opmeer: 1. T Degeling (Hoogkars- pel» de 100 km in 2.20.43: 2. J. Zoete- i melk (Rijpweteringi: 3. J. v. d. Voort (Poeldijk»; 4. W van Dok (Groote- broek»; 5 D. Zeeman (Oudkarspel). Castricum De na zyn val in de Ronde van Midden Zeeland weer langzaam in vorm komende Leidenaar Nol Kloos terman heeft in de sterk bezette Ronde van Castricum de zesde plaats veroverd. De Swift-renner won de sprint van een groepje achtervolgers (met o.a. Serpentie». dat de vijf kop lopers tot op 600 meter was genaderd. Van de vijf vluchters toonde de Alk maarder Harm Ottenbros zich de snelste. De uitslag luidt: 1. H Ottenbros (Alkmaar» de 90 km in 2.07.33; 3. H. van Pierre (Uithoorn»; 3. A. Koster (Leeuwarden»: 4. B Janbroers (Am sterdam»; 5. W. Duiker 'Beverwijk». 6. op 600 meter A. Kloosterman (Lei- VOETBALLERS WEER ACTIEF In verschillende steden zijn dit weekeinde vriendschappelijke voet balwedstrijden gespeeld. De resulta ten zijn: VitesseHapoel Tel Aviv 71 »50», GraafschapFeijenoord 04 <0—2). Wageningen—Elinkwijk 1—5 tl4). AGOVV—Ajax 1—5 <0—3». Heeren veenHildesheim 24. Bayer Lever- kusenSittardia 51 <20» IFC SaarbrückenPSV 7—5 '42» SC CambuurOnsnabrück 12 <11». Xerxes—OFK Beograd 4—0 (1—0). De Zweed Olie Petterson heeft gisteren in het Finse Hyvinkaa een internationale motorcross, die mee telde voor de strijd om het wereld kampioenschap in de 250 cc klasse gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5