Dolle vreugde in Engeland SPORT Nacht van Londen Het derde doelpunt... Willy's dagboek SPANNING.. Britten verslaan - na verlenging - Duitsers met 4-2 Grote sportiviteit ff #7 v,vyr-nr#. a.rtawfKWi-'fi, iw* Portret van een manager FERENC PUSKAS: Beckenbauer speelde tegen Bobby Charlton PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD M MAANDAG 1 AUGUSTUS 1906 - (Van onze speciale verslaggever) In de fontein op Trafalgar Square sprongen drie meisjes juichend In het water: In Kensington High- street, langs hotel Royal Garden, waar de sterkste vier voetballanden ter wereld aan het diner aanzaten, reden in een lange, lange rij, luid claxonerende auto's, een ry van tientallen kilometers. Van half acht zaterdagavond tot vier urn- zondagochtend scheen het alsof iedere Engelsman die een auto be zat zyn weg had gekozen langs het Royal Garden Hotel. Engeland won de wereldbeker. Engeland ver sloeg, in de finale, West-Duitsland met 42. Zaterdagavond hier in Londen, rUdt de bus met de Duitse spelers tus sen een haag van Duitse en Engelse vlaggen. Dit is Engeland. Toe juichingen voor de winnaar, maar ook voor de verliezer. Honderd duizenden stonden urenlang in de omgeving van het Royal Garden Hotel, waar de vlaggen van dezes tien landen die dit eindtoemooi om de wereldtitel bereikten, triest neerhingen in de druilerige regen, die Londen omfloerste. Engeland vierde feest. Niemand ter wereld kan ons nog wijsmaken, dat de Engelsen stijf en terughoudend zijn. Wij hebben ze, zaterdagavond, ge zien. Urenlang roepend om hun hel den. De elf die het wereldkampi oenschap behaalden. Wuivend met vlaggen, genietend van ieder ogen blik dat de elf glimlachend ver schenen op het bordes van het hotel. Engeland aan de top van de wereld. Het verkeer, zaterdagavond in het West-End van Londen, was volle dig gedesorganiseerd. Auto's ston den, midden op straat, stil, duizen den droegen de Engelse vlag als triomf van de zege. Hoog, op de schouders van het standbeeld van Nelson, de grote admiraal, stonden jongens, wuivend met de vlag. Er werd, op Picadllly Circus een nieu we dans gecreëerd: twee meisjes, in bijzonder korte rokjes, swingend op de maat van de jel die Engeland begeesterde, deze afgelopen drie weken. 'Eng-land, Eng-land'. Alf Ramsey, de coach, na de eerste wedstrijden van zijn team verguisd, hield de gouden Coupe Jules Rbnet trots in belde armen. De wereld beker. Het was niet de echte. De puur gouden stond zaterdagavond in de safe van het Royal Garden Hotel, Alf Ramsey zelf wist het niet. Het was een imitatie. De menigte hield niet op: 'Eng-land, Eng-land'. Het duurde uren. Twee uur voordat de vier teams arriveer den in het hoofdkwartier van de wereldbekerorganisatie was het ver keer al gestremd. Vanaf Wembley- stadlon tot aan Hotel Royal Gar den hingen tienduizenden uit de ramen de weg die de bus met de Engelse spelers koos. Maar al deze toejuichingen gingen verloren in het tumult bij het hotel. Zestig politiemannen poogden ver geefs de menigte op een afstand te houden. De eerste die getooid met een rode anjer uit de bus stapte, was aanvoerder Bobby Moore, daar na manager Alf Ramsey, dan de andere spelers, allen met een bloed rode anjer. Vanaf het balkon gooi den de spelers hun bloemen naar het publiek. Beneden, op straat, koesterden degenen die een anjer bemachtigden de bloem aan het hart alsof het de wereldtrofee was. Dit was de nacht van Londen. (Van onze Londense correspondent) In de koninklijke loge was de spanning minstens zo groot als J onder de rest van de 93.000 toe- schouwers in het Wembley Sta- dion. Koningin Elizabeth, naast de voorzitter van FIFA, Sir Stanley Rous, vroeg steeds weer, toen de tyd opschoot: „Hoe lang m Prins Philip was met haar m gekomen. Behalve premier Wil- j son zaten ook twee andere i nisters, namelijk vice-premier jj George Brown en kanselier i de schatkist Callaghan, op de ij tribune. Dc bekende conser tieve politicus Qurntin Hagg j was op een gegeven moment buiten zichzelf, dat hjj een voi hem zittende deftige dame, ee trap gaf. Zij beklaagde zich bitter Koningin Elizabeth overhan digt Bobby Moore de wereldvoet- balbeker. (Van een speciale verslaggever) In een twee uur durende, alles van de spelers vergende enerverende strijd met een reeks van dramatische hoogtepunten, waarin spelers en toeschouwers overspoeld werden door vreugdegolven, of met lome schreden door een tranendal waadden, versloeg Engeland in de finale van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal West-Duitsland na verlen ging met 42. Toen het laatste fluitsignaal van de met straffe hand leidende Zwitserse post beambte Gottfried Dienst klonk, dat echter verloren ging in de van dolle vreugde dan sende, zingende en met de nationale vlag wild zwaaiende menigte op de kleurige tribunes van Wat een feest is deze finale geworden. Zelfs voor de duizenden Duit sers hun aantal werd geschat op 10.000 die de nederlaag van hun favorieten met een grote sportiviteit hebben opgenomen en na de strijd overwinnaars en verliezers uitbundig toejuichten. Het zwart-rood-geel bleef hoog en terecht, want met ere was ,,die Manschaft" van Helmut Schön ten onder gegaan. Op de valreep dwongen de Duitsers hun tegen standers nog een verlenging af en hierin pas konden de Engelsen zich de wereldtitel eigen maken. Jacky Charlton schoof een lange breedtepass naar de vrijstaande Mar tin Peters, die van de rand van het strafschopgebied vuurde. Tilkowski dook met succes naar de bedreigde hoek. Vlak daarop wederom een schot van Peters nu echter naast. Enge land had de weg naar het doel ge vonden, maar de bal nog niet. De Duitsers waren op dat moment nog niet verder dan een aftasten van de vijandelijke defensie, zonder echter daarin een zwakke plek te kunnen ontdekken. En toch zou de Engelse verdediging als eerste moeten capi tuleren. Verward het Wembley-stadion, vielen de triomfators in eikaars armen, oververmoeid, maar dolgeluk kig. De coupe was geslaagd. Engeland, van waar het voetbalspel zijn vlucht nam tot in de verste uithoeken van de wereld, dat vóór de tweede wereldoorlog als de grootste macht op het groene veld gold, maar daarna zijn roem zag tanen mede door zijn matige resultaten in de wereldtoemooien, waarin de Engelsen voor het eerst in 1950 uitkwamen had zich voor de eerste maal in zijn lange historie in een krachtmeting met de sterkste landen ter wereld aan de top weten te plaatsen. SPREEKKOREN In spreekkoren „Uwe, Uwe, Uwe... en „England, England in liederen, waarbij het „when the saints go marching in" by de Engelsen favoriet was, en in teksten op spandoeken in allerlei variëteiten begon al uren voor het begin van de wedstrijd op de vol stromende tribunes van het machtige Wembley- stadion de kamp tussen de suppor- tersscharen van beide finalisten. Zelfs het Engelse volkslied daarna gevolgd door het Duitse na de intocht van de gladiatoren vermocht de enthousiaste menigte nauwelijks tot zwijgen brengen. De atmosfeer was geladen. Wanneer zou de eerste donderklap vallen? Hij kwam in de achtste minuut van de wedstrijd, toen Geoffrey Hurst by een aanval op doelman Hans Tilkowski sprong. Tilkowski bleef liggen, maar geluk kig niet voor lang. De eerste gevaar- ïyke Engelse aanval, waarin Nobby Stiles (voorzet) en Hunt het belang- Het gebeurde in de dertiende mi nuut bij een verwarde Duitse aanval, toen Wilson de bal voor de voet van Helmut Haller, de 27-jarige „Ita liaan uit Augsburg", kopte. Haller had weinig bedenktijd nodig. Het schot van zijn voet trok, via. de schoen van Jacky Charlton, een baan naar de rechterhoek, die dcor Gor don Banks niet meer was af te rykste aandeel hadden, eindigde op stuiten. West-Duitsland leidde met commando van scheidsrechter Dienst. 10. Pas nu bleek goed, hoe groot De Engelsen kwamen echter terug. I het Duitse legioen was Met stomheid geslagen zat zes mi nuten later echter reeds datzelfde legioen toe te kyken, hoe de Engelse spelers Hurst om de hals vlogen. Uit vrije trap tegen Wolfgang Ove- rath, de uitblinker in de Duitse ploeg, van wie zyn tegenstanders zeggen: „sportief is hy niet, der Overath" en zyn aanhangers: ..HU heeft te veel temperament", plaatste aanvoerder Moore de bal hoog in de doelmond. Op het juiste moment sprintte Hurst in de baan van het shot en diens kopstoot was Tilkowski te machtig: 1—1. In schaduw De stryd verplaatste zich snel het ene naar het andere doel in moordend tempo. Duitse aanvalsacties wisselden elkaar af. Hierby bleven echter twee sterren in de schaduw: Bobby Charlton en Frans Beckenbauer, die het met el kaar te druk hadden om voor de ploeg van grote waarde te kunnen zyn. Vergeefs wachtten de Engelsen op Charlton-de-scherpschutter e J Duitsers op de flitsende rushes „Der Franz", de twintigjarige bege nadigde Münchener, van wie Helmut Schön eens heeft gezegd: „wat Bec kenbauer kan, dat kan men niet le ren. Dat heeft men in de wieg mee gekregen". De hoofdrollen schenen By de Engelse aanvallers Geoffrey Hurst, die drie doelpunten voor zyn ploeg produceerde, en by West-Duitsland verdediger Wolf gang Weber. het 22-jarige veelzydige voetbaltalent uit Keulen, de maker in de laatste seconden van de wed- <4 strijd van de geiykmaker, welke een verlenging noodzakeiyk maakte. En hieruit biykt het duideiykst, waar het bjj de Duitsers aan man keerde: de aanval. Zonder voldoende steun van Beckenbauer en door een volkomen falen van scherpschutter Lothar Emmerich had de Duitse aanvalslinie onvoldoende gewicht om de sterke Engelse defensie te kun nen ontwrichten. Als enige kon Ove rath zich soms met succes met zjjn tegenstanders meten. Maar wat is een eenling, ook al heeft hy de maarschalkstaf in de ransel? Nadat Tilkowski, zy het met moei te, in de 33ste minuut een kopbal Hurst als afronding van een mooi opgezette aanval onschadeiyk had gemaakt, stelde drie minuten later, toen de Duitsers de aanval weer had den overgenomen, Overath doelman Banks op de proef. Banks, de beste doelman van het toernooi, bewees zyn betrouwbaarheid, evenals twee minuten voor de rust by een hoog schot van Uwe Seeler. Het was de slotacte van het eerste bedryf. Hadden de Duitsers zich in de eer ste helft als vrijwel geUjkwaardigen met de Engelsen kunnen meten, na de rust begon zich de Britse supe rioriteit af te tekenen. Op het hoge tempo van de Engelsen lagen de Duitsers steeds iets achter en opval lend was het slechte afgeven van de bal door de Duitsers, die hun enkele aanvallen zagen dood lopen in de buitenspelval. Door hun snellere in grijpen, hun meer resolute acties en scherper toegespitste aanvallen ver kregen de Engelsen een overwicht. Bobby Charlton waagde zich nu ook meer naar voren en was in de 26ste minuut nauw betrokken by een bot sing tussen Tilkowski en Becken bauer. In de volgende minuut kreeg Charlton een schietkans. De bal ging echter voor het doel langs. Het wa ren de inleidende stormlopen voor het tweede Engelse doelpunt, dat werd gescoord door Martin Peters: 21. Het scheen de beslissende tref fer te zyn. De Duitse ploeg was aan geslagen en bleef nog nauweiyks op de been. zy had niet meer de macht om terug te slaan en toch tot ontzetting van de Engelsen, die reeds een gewonnen party speelden, kwa men de Duitsers in de laatse secon den van de officiële speeltyd nog op geiyke hoogte: 22. Welk een sen satie, welk een ontgoocheling voor al wat Engeland sympathiek was. De directe aanleiding van Jacky Charlton, die hoog opspringend een overtreding tegenover een tegenstan der beging. Vrije schop, even bui ten het strafschopgebied, schuin voor het doel. Emmerich, die nog één keer de kans kreeg zyn opstelling te recht vaardigen, plaatste zich achter de oranje bal. Via een Engels been kwam de bal in de doelmond, waar Held hem onderschepte om vervol gens in te schieten, zyn schot stuit te echter af. de bal voor een Duitse voet, name lijk die van Uwe Seeler. Op de flank zag Seeler in een schim Weber en Schnellinger staan, beiden met ge- ïyke trefkansen. Hij plaatste het leer in de richting van Weber, die zich als scherpscsutter deed kennen. Gor don Banks was kansloos. Er werd niet meer afgetrapt. Helpers schoten toe. Een veeg met een spons hier, korte massage daar En te midden van de drukte zat op de grasmat scheidsrechter Dienst. Ook hy was moe. De hoop, die het Duitse legioen koesterde, dat hun Nationalmann- schaft in de verlenging zou terug komen, bleek ydel. De „yzeren" En gelsen toonden een grotere veer kracht en over de meeste reserves te beschikken, zy wilden de stryd spoedig mogeiyk in hun voordeel beslissen en ofschoon ook by hen in de siytageslag de precisie had ge leden de tengere Nobby Stiles leed duideiyk aan ademnood en kon nog nauweiyks een bal weg- krijgen, laat staan plaatsen gin gen zy dadeiyk in de aanval. Ball loste een hoog schot, dat Tilkowski deed opveren. De Duitse doelman stompte de bal corner. Bobby Charl ton trof met een verraderiyk laag schot de paal en Hunt zag een kogel in niemandsland achter het doel ver- dwynen. De Duitse tegenacties smoorden in de Engelse defensie, die steeds vastere greep kreeg op de Bom De grote klap ylel in de twaalfde minuut van de verlenging en sloeg in als een bom, overigens in beide kampen. Was het inderdaad een doelpunt, dat vliegende schot van Geoffrey Hurst, waaruit de bal via de lat en de grond terugsprong in het veld, waar Willy Schulz hem vervolgens met het hoofd onder schepte en over het doel uit het veld kopte? Scheidsrechter Dienst, die in het veld stond, had het niet kunnen beoordelen en wuifde protesten op zijn „neen" weg. HU overlegde daar op met zUn grensrechter, de Rus Tofik Bakhramov, die aanvankeiyk in het geheel niet had gereageerd ook uit zyn positie geen goed zicht op de situatie had. Bakhramovs antwoord was echter positief: doel punt, en zo leidde Engeland voor de tweede maal, nu met 32. Een om streden, maar in de krachtsverhou ding van dat moment verdiend doel punt. Nog meer schrompelde de Duitse tegenstand ineen. De vermoeidheid deed zich steeds meer gelden. Met hun laatste krachten speelden de bei de ploegen zich naar het einde, dat kwammet een doelpunt. Terwyi al te uitbundige Engelsen de bobby's, die de afzetting vormden, hadden verrast en zich op de grasmat be wogen om de nieuwe wereldkampioe nen in triomf op de schouders te nemen, schoot Hurst voor de derde wederom kwam maal de bal langs Tilkiwski: 4—2. van vandaag 1 M Alf Ramsey is in zUn opzet ge slaagd: Engeland te brengen naar de top van het wereldvoetbal. De 44-jarige voormalige back van het Engelse elftal 32 caps), bygenaamd de „generaal", die in 1963 het En gelse elftal onder zijn hoede nam als opvolger van Walter Winterbot- tom, heeft ongetwijfeld een groot aandeel gehad in het succes van zyn ploeg. ALF RAMSEY De veel bekritiseerde Ramsey heeft het steeds gezegd: Engeland wordt wereldkampioen", zyn zelfvertrou wen was ongeschokt en hy werd hierin gesterkt door de resultaten van zyn ploeg. De overwinning in de finale van het wereldtoemooi op West-Duitsland bracht het totaal aantal wedstryden, waarin Engeland Binds de nederlaag in oktober 1905 in het Wembley-stadion tegen Oos tenrijk ongeslagen bleef op zestien. De laatste nederlaag van Engeland op het continent was al van veel ouder datum: februari 1963 tegen FrankrUk (2—5). Dit was de eerste wedstryd van Engeland onder Ram sey's management. Na zyn afscheid als voetballer bi) Tottenham Hotspur werd Ramsey manager by de derde divisieclub Ips wich Town, een toen onaanzienlijke club. In zes jaar tyd bracht hy Ipswich van de derde naar de eerste divisie, een van de meest opzienba rende prestaties in het Engelse voet bal. Hy werd daarna benoemd tot manager van het Engelse nationale elftal met vergaande bevoegdheden. Ramsey kreeg om. het recht geheel alleen het elftal samen te stellen. Een van de geheimen van zyn succes is ongetwyfeld, dat hy van de ploeg een eenheid heeft weten te maken. Hy heeft de spelers zelfvertrouwen gegeven en bovendien de trots voor him land te mogen spelen. Ramsey,, alityd keurig gekleed en meer het type van een bankdirecteur dan een voetbalmanager, is voor de buiten wereld bepaald geen overvriendeiyke man. Evenmin een groot causeur. Onder zyn spelers legt hy echter zyn .masker" af en weet door zyn optreden een band te smeden, die de geworden van het suc- Alf Ramsey heeft gehjk gekre gen: Engeland is wereldkampioen. (Van onze correspondent) Gevraagd naar zyn oordeel over de finale tussen Engeland en Duitsland, verklaarde Ferenc Puskas 's avonds aan het slotbanket in het Royal Garden Hotel in Londen, waaraan ongeveer 500 mensen aanzaten: „De grote fout van de Duitsers is geweest dat zy hun grootste talent. Franz Beckenbauer. de bewaking hebben opgedragen van Bobby Charlton. Dat hadden ze nooit mogen doen. Beckenbauer is het best als hy offensief kan spelen en hy is dan voor elke verdediging byzonder gevaariyk. Nu kreeg hy de opdracht Bobby Charlton te bewaken. Charlton zorgde ervoor dat Beckenbauer op het middenveld bleef en geen kans kreeg mee in de aanval to gaan. Met deze tactische fout om Beckenbauer geen offensieve opdracht mee te geven, verzwakten de Duitsers in hoge mate hun aanvalskracht. De Engelsen waren veel verstandiger Zy gaven Bobby Charlton niet de opdracht om Beckenbauer uit te schakelen. Waarschyniyk was men op de hoogte dat Charlton als bewaker Beckenbauer zou krijgen. En Alf Ramsey zal dan ook zeker tegen zijn topspeler hebben gezegd: „Zorg ervoor dat Beckenbauer niet in zijn eigen aanval komt. Lok hem weg. Voor de Duitsers was het beter ge weest dat Charlton tegen Beckenbauer had gespeeld. Maar het is nu om gekeerd geworden, Beckenbauer speelde tegen Charlton". (Van onze correspondent) Het omstreden derde doelpunt van de Engelsen, door Geoff Hurst in de verlenging gescoord, is zaterdag na- tuuriyk lang besproken. De Duitse televisie gaf het spelmoment diverse malen weer, enkele keren vertraagd en men liet de film stilstaan op het het. moment, dat de bal van de lat naar beneden kwam en de grond raakte. Duideiyk was op de film te zien, dat de bal achter de doellijn de grasmat raakte. Dus doelpunt? Het leek erop, maar we zouden het niet met zekerheid kunnen zeggen, want voor een doelpunt moet de bal geheel en al het doel vlak hebben gepasseerd. Het is best mogelijk dat juist nog een klein stukje van de bal op de doeUyn is gekomen. De Duitse spelers Uwe Seeler, Hans Tilkowski en Karl Heinz Schnellinger waren het er .natuuriyk" over eens dat de bal voor de doellUn terecht was gekomen. Hans Tilkowski, de Duitse doelman, verklaarde met grote stelligheid dat de bal via de lat vóór de doellijn te recht kwam. Hy zei: „De Russische grensrechter gaf eerst geen doelpunt. Hy kon het ook niet zien. Maar toen scheidsrechter Dienst op hem af kwam was de Rus plotseling zeer be- Engelands omstreden derde doelpunt. Via de onderkant van de lat caramboleert het schot van de niet op de foto zichtbare Hurst in het doelvlak slist en was het volgens hem een treffer, waarna de heer Dienst de goal toekende". Uwe Seeler toonde in dit gesperk voor de televisie dat hy een goed aanvoerder is. Uwe zei: „We willen er niet langer over praten. Het doelpunt is toegekend en daarmee is het een doelpunt. Het heeft geen nut om er verder over te discussiëren. Wy zyn verheugd dat wij een goede wed stryd hébben gespeeld. Het belang rijkste is, dat het een faire en spor tieve wedstryd is geworden, tussen twee goede ploegen". Het Nederlandse dames hockey team heeft zaterdag in Kaapstad met 0-2 verloren van Zuid-Afrika. By rust was deze stand reeds bereikt. In Orebroe is gisteren het toer nooi om het wereldkampioenschap schaken voor studententeams begon nen met de voorronden. Nederland had de eerste dag vry. Groep 2: Tsjecho-Slowakye—IJsland 21 en 1 afgebr. Nederland vry. De 93.000 toeschouwers in het Wembley Stadion heb ben bij de finale voor een recordrecette gezorgd. De plaatskaarten brachten rond 200.000 pond sterling op ongeveer 2 miljoen gulden hetgeen volgens de Britse statistici een wereldrecord voor een voetbalontmoeting zou zijn. Bondspresident Heinrich Lübke heeft de Duitse voet ballers die in de dramatische finale verslagen werden za terdag telegrafisch ervan in kennis gesteld dat zij zijn on derscheiden met het zilveren ereteken van de bondsrepu bliek. Ook in Wembley is de stelling bewezen dat de for matie die de score opent wei nig kans heeft op de titel. Bij de 8 finales die om het we reldkampioenschap werden gespeeld is het slechts een maal voorgekomen dat het elftal dat een 1—0 voor- sprong nam zich enkele uren later titelhouder mocht noe men. De gelukkige was Italië dat in 1918 in Parijs zijn we reldkampioenschap kon pro longeren door Hongarije met 42 te kloppen. De Portugese wonder- voetballer Ferreira Eusebio bleek de beste schutter in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1966. Zijn schoten troffen negen maal doel. Op de tweede plaats kwam de Duitser Helmut Haller met 6 treffers. De der de plaats wordt gedeeld door Bene (Hong.), Beckenbauer (Did.) en Porkujan (Rusl.) met ieder 4 goals. Een ge deelde zesde plaats wordt in genomen door Hunt. Bobby Charlton, Hurst (alle GB), Artime (Arg.), Augusto, Tor res (belden Port.) en Malo- feev (Rusl.) met 3 doelpun ten. Veertien ex aequo met twee treffers plaatsten zich Marcos (Chili). Meszoly (Hong.), Seeler (Did.), Schis- lenko (Rusl.) en Sec Yang Seung Kook (N.-Korea). Naar schatting hebben 1.500.000 toeschouwers de 32 wedstrijden bijgewoond tus sen de 16 rivalen in het eind toemooi om de wereldbeker. De grote winst voor de zwart handelaren in plaatskaartjes voor de finale Engeland West-Duitsland is uitgeble ven. De voorspelling dat een kaartje van 5 pond sterling (ca f 50) voor 40 jond sterling (ca. f400) van de hand zou gaan bleek te optimistisch. Toch boekten de zwarthan delaren een aardige winst. Kaartjes van tien shilling (ca. f5) brachten 4 pond sterling (ca. f40) op en voor plaatsbewijzen van ruim drie ëneenhalf pond (ruim f35) werd bijna het driedubbele neergeteld nl. tien pond (ca. f100). De Engelse aanvoerder Bobby Moore door de in ternationale sportpers uitge roepen tot de beste voetballer van het toernooi heeft drie jaar achtereen in het Wem- bley-Stadion een beker ge wonnen. In 1964 won hij hier met West Ham United de En gelse beker, in 1965 legde hij door een overwinning op München 1860 beslag op de Europese beker voor beker winnaars (wederom met West Ham United) en nu in 1966 was hij de aanvoerder van het Engelse elftal, dat de wereldbeker ivon. Momenteel staat Moore bij geen enkele club onder contract. Door een meningsverschil met West Ham United heeft hij zijn contract (nog) niet verlengd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4