Individuele jood wordt niet vervolgd in Rusland Er is weer water in Indore Soekarno sprak zelf over .raad van generaals' Grote drukte van terugkerende vakantiegangers en komende Duitsers NEDERLANDSE BOORMACHINE SLAAT PUTTEN IN INDIA MET EEN ENKEL WOORD Familieberichten PAOINA 2 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 1 AUGUSTUS 1961 JOODS WERELDCONGRES IN BRUSSEL: Het is een gebrek aan begrip en selfs een verdraaiing van de feiten om In het lot van de drie miljoen joden in de Sowjet-Unie een mani festatie van antisemitisme te zien. DH it vandaag op het joodse we reldcongres in Brussel verklaard. Aan de vijfde plenaire zitting van het congres, dat tot 10 augustus duurt, is vandaag een rapport over de wereldsituatie van het jodendom voorgelegd. Het congres wordt bijge- Langharige steekt „kaalknipper" Tijdens een vechtpartij op een kampeerterrein ln Berg en Terblijt, nabij Valkenburg, is omstreeks 3 uur in de nacht van vrijdag op za terdag een 20-jarige jongeman uit Zwanenburg met een mes inde buik getroffen. Samen met een viertal vrienden had hij enkele uren tevoren een Am sterdamse langharige kaal geknipt. De bedoeling was, dat ook nog twee Amsterdammers hetzelfde lot zouden ondergaan. Omstreeks 3 uur sloop het culbje uit Zwanenburg naar de Amsterdamse tent. Daar sleurden zij een 16-jarige jongen aan armen en benen naar buiten. Deze greep tij dens de worsteling die ontstond, naar een kampeermes en sloeg wild om zich heen. Daarbij werd de Zwa nenburger gewond. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De verwonding is niet van levensgevaar lijke aard. De zestienjarige is aange houden. Vice-admiraal Omar Dhani, die als getuige wordt gehoord in het proces tegen de voormalige kolonel van de luchtmacht Atmodjo, heeft, naar de bladen In Djakarta gisteren onder grote koppen afdrukten, zaterdag in de rechtszaal verklaard dat presi dent Soekarno hem zelf had verteld van het bestaan van een „raad van generaals", die het bewind van Soe karno ten val wildien brengen. Ook generaal Soetarto, de nog voort vluchtige voormalige chef van de in- lichtingenddenst van dr. Soebandrio, en vice-luchtmaarschalk Herlambang hadden hem over zo'n raad gespro ken. (Het bestaan van de raad van generaals, dat nooit is bewezen, was het voorwendsel van de communisten voor hun staatsgreep). woond door 400 joodse leiders uit alle delen van de wereld. Volgens het rapport zijn toestand en toekomst van de joden der Sow- jet-Unie het ingewikkeldste en nete ligste probleem van het wereldjoden- dom. Hieraan wordt echter toege voegd: „Uit recente ontwikkelingen blijkt, dat er, zelfs in de communisti sche wereld sprake is van een toe nemende mate van begrip voor de buitengewone aard van het probleem der Russische joden". Gisteravond heeft voorzitter Gold man in zijn openingsrede verklaard: ondanks de antisemitische tendenzen die hier en daar in de Sowjet-Unie zijn te constateren wordt de individuele joodse Russische burger niet vervolgd. Zijn politieke rechten worden hem niet ontzegd, noch zijn economisch bestaan noch NIEUW UNIFORM VOOR DOUANE (Van onze Groningse correspondent) Nadat vele klachten door het douanepersoneel tegen het thans ge dragen uniform waren ingebracht, heeft een werkgroep zich geruime tijd met het ontwerpen van een nieuw model douane-uniform bezig gehouden. Begin 1966 is het proef- uniform gereed gekomen. Na de ge bruikelijke show waaraan ook een douane-uniform niet ontkomt, bleek dat alle vakorganisaties unaniem van opvatting waren dat het nieuwe uni form grote verbeteringen inhoudt ten opzichte van het huidige. Het uniform is meer in overeen stemming gebracht met de heren mode van de laatste tijd. De voor naamste veranderingen ten opzichte van het thans bestaande uniform zijn: het uniform is eindelijk uniform geworden. Voor alle rangen wordt er een zelfde uniform van dezelfde stof verstrekt (kamgaren-barathea) het uniform wordt tweekleurig. Het colbert is donkerder van kleur (groen-blauw) dan de pantalon (groen-grys)Het model en de snit zijn modern: smalle revers, inge zette zakken, sluiting met drie kno pen, ceintuur met zelfklemmende gesp, en de rug met split en oud- zilverkleurige knopen. Bovendien krijgt het douanepersoneel een ge heel nieuw model regenjas in de zelfde kleur als de uniformjas en vervaardigd van wollen waterafsto tende gabardinestof. Nieuwe onder scheidingstekens completeren het ge heel. Het ligt in het voornemen de invoering van het nieuwe uniform binnen een periode van 3 jaar tot stand te brengen, terwijl 1 mei 1967 als begindatum is vastgesteld: de mogelijkheid om deel te nemen aan het wetenschappelijk, culturele en artistieke leven van zijn land. Niet collectief „Maar het is buiten kijf, dat de joodse minderheid als zodanig in de Sowjet-Unie zowel als godsdien stige en nationale minderheid krach tens de wetten van de Sowjet-Unie erkend ln tegenstelling tot vele andere minderheden niet ln staat wordt gesteld als joodse collectieve groep te leven. Dit houdt het ernstige gevaar ln dat wij deze op een na grootste en in cultureel opzicht zo buitengewoon creatieve gemeenschap in de loop van een of twee generaties verliezen", aldus Goldman. Ten aanzien van het neo-nazisme en het antisemitisme ln Duitsland en Oostenrijk wordt in een rapport ge zegd dat het nog te vroeg is voor een conclusie maar dat waakzaamheid vereist is. Zaterdag, de laatste dag van de vakantie in de bouwvakken en andere bedrijfstakken, heer ste er op verscheidene autowe gen een grote drukte van terug kerende vakantiegangers. De stroom van auto's, die zich veertien dagen geleden naar het bui tenland bewoog, veroorzaakte nu in omgekeerde richting opstoppingen op de vaderlandse wegen, vooral op de weg van Limburg naar Eindho ven ter hoogte van Weert. Hier ont stond zaterdagochtend een file van acht tien kilometer, wat tot aan zienlijke vertragingen leidde. Duitse auto's Een andere stroom van voertuigen bewoog zich van Duitsland naar wes telijk Nederland, hoofdzakelijk over Arnhem. Deze stroom bestond voor het merendeel uit Duitse auto's. De schoolvakanties in de Bondsrepu bliek begonnen zaterdag. Per uur kwamen ongeveer 1.000 auto's met Duitse vakantiegangers de grens over. Ook op andere wegen leidde de vakantiedrukte tot opstoppingen. Bij het verkeersplein Oudenrijn stonden files van enkele kilometers lang en op de weg Utrecht-Den Haag ont stonden opstoppingen tussen Bode graven en Waddinxveen door ket tingbotsingen. Filevorming kwam ook voor op de Oude Zuiderzeestraat weg tussen NIjkerk en Harderwijk. Ook in Duitsland was het op de grote wegen zeer druk, met name op de routes Roergebied- Keulen- Frankfort en Roergebied- Hanno ver. Achterblijven De spoorwegen konden zaterdag eveneens goed merken dat de bouw vakvakantie afliep en dat de vakan ties ln Duitsland begonnen. Na tien uur zaterdagochtend werd het op alle Nederlandse stations plotse ling erg druk. In Arnhem moesten in de loop van de ochtend enkele tientallen mensen op het perron ach terblijven, omdat zij zich met geen (Van onze Amsterdamse correspondent) Dankzij de Nederlandse actie „Eten voor India", die haar hoogtepunt beleefde in de campagne „Zaterdag luiden de kerk klokken voor hongerend India", is er weer water in Indore. In deze door droogte geteisterde stad van meer dan een half miljoen mensen heeft een Nederlandse boormachine veertien bronnen geboord, die elk 100.000 liter water per dag leveren. mogelijkheid meer ln de overvolle treinen uit de richting Duitsland konden wringen. In Nijmegen was het extra druk door de „afvoer" van vierdaagse-gangers. De spoorwegen brachten opvallend veel mensen naar de Waddeneilanden, terwijl an dere drukke routes de trajecten noord-zuid en, omgekeerd Limburg- Holland waren. Bouwvak trof het ook dit jaar niet (Van onze weerkundige medewerker) De bouwvakkers zijn met iets betere weereïjfers naar huis geko men dan verleden jaar, al werd het toch te nat en bleef het te koel en te somber. De afgelopen 16 dagen gaven in De Bilt 82 uren zon, tegen normaal 102 uren, tegen verleden- jaar 70 uren zon. De gemiddelde maximum temperatuur bedroeg 19 graden, hetgeen 3,5 graad beneden normaal was, verleden jaar 4 grar den onder normaal. In het gehele land was het te nat. Mag er normaal in deze 16 juli dagen 35 a JfO mm regen vallen, nu viel er gemiddeld over het hele land 85 mm. De Bilt zelf behoorde met. 137 mm tot de natste streken, Groningen met. 48 mm tot de minst natte. Alleen op dinsdag 19 juli werd in het noorden en oosten van ons land een zomerse dag van 26 tot 27 graden gemeten, het overige deel van Nederland, zelfs zuid-Lim burg, kreeg niet één zomerse dag boven 25 graden. Globaal genomen waren er van de 16 dagen, waarop de bouwvakkers vakantie hadden, 10 met slecht tot matig vakantieweer en 6 met goed tot volop zonnig, waaruit wél blijkt dat de balans toch naar de ongun stige kant is uitgevallen. Het water komt van veertig tot 75 meter diep, zo vertelde zaterdag op Schiphol de man die drie maanden lang de leiding over het boorproject heeft gehad, de 42-jarige Bussum- mer Jos Volkerijk. Aan het hoofd van een ploeg van vijf man heeft hij het leven ln de Indiase stad een hoogst noodzakelijke „injectie" ge geven. Een ander heeft zijn plaats nu Ingenomen, want het boren moet doorgaan. „Er is werk genoeg aan de winkel. We zijn al voor drieduizend bronnen benaderd". Zeventien gaten Half mei kwam Jos Volkerijk met de machine in Bombay aan, en een kleine week later zat hij ermee in Indore. Het was 31 mei toen met het boren kon worden begonnen. „De volgende dag hadden we al het eer ste water boven. In totaal hebben we, tot ik naar huis terugging, 17 gaten geboord. Er waren er maar drie niet produktief." Op een Industrieterrein ging de eerste keer de boor de grond in. Omtrent 42 graden Celcius wees de thermometer in het barre, droge ge bied. In een seizoen, waarin de moes son eigenlijk nat had moeten zijn, viel maar weinig meer water dan in de kurkdroge overeenkomstige pe riode van vorig jaar. Altijd tekort De eerste boring was al meteen raak. Het betekende dat het drama tische besluit om de bedrijven wegens watergebrek te sluiten, op het laatste moment niet hoefde te worden geno men. Het betekende ook het begin van verlichting in de ellendige levensomstandigheden in Indore. Na j een week of drie was het zover dat de Inwoners weer gedurende een uur I per dag fris water konden gaan I halen. Het hoefde niet meer te wor den aangebracht met tankauto's die nooit genoeg, altijd tekort aanvoer den. I De Inwoners van Indore toonden, zeker althans in het begin, nauwe lijks dankbaarheid. „Pas na een paar weken, toen de minister van Land- I bouw een bron van ons ik meen de vijfde in gebruik was komen j stellen, kwamen mensen ons zeggen dat ze erg blij waren met wat wij deden". Jos Volkerijk meent dat I daaraan een Russische schenking i niet vreemd is. „Op 1 april kwam een Russische boormachine daar aan. Deze werd met veel bombarie inge- j haald. Ze zullen gedacht hebben dat daarmee de oplossing was gekomen. I Die machine staat nu nog op zijn tweede gat. Stil". Twee miljoen Het comité „Eten voor India" heeft tot dusver twee miljoen gulden uitgetrokken voor het boorproject. Dit jaar en hoogstwaarschijnlijk ook volgend jaar zal de boormachine blij ven draalen. Het is de bedoeling dat de machine eerst nog wat putten maakt voor water dat in de hoogst noodzakelijke behoefte kan voorzien. Daarna is het stellig het plan putten te slaan opdat het land kan worden bevloeid. Daarmee zou de produktle van voedingsmiddelen vergroot kun nen worden en zou een begin zijn gemaakt met het uitschakelen van de oorzaken die aan de honger ln India debet zjjn. Het wegnemen van deze oorzaken is nu trouwens één van de belang rijkste doelstellingen die het comité zich heeft gesteld, nadat het eerst voor twaalf miljoen gulden voedsel naar het hongerende land had gestuurd. In nauw overleg met de Indiase overheid en op verzoek van adviseurs is besloten nu' eerst weer voor vier miljoen gulden aan kunstmest naar India te sturen. Men hoopt daardoor volgend jaar een grote oogst te bereiken. W ereldcongres humanisten Het wereldcongres van de „Inter nationale humanistische en ethische unie", dat deze week in Puteaux bij Parijs is gehouden, is gisteren ge ëindigd met de goedkeuring van eei aantal resoluties, waaronder een in zake de wereldvrede. In deze resoliu tie wordt gepleit voor een wapenstil stand in Vietnam, terugtrekking de buitenlandse strijdkrachten een internationale politiemacht die die vrede dient, te bewaren tot het Vietnamese volk een nieuwe regering zal hebben gekozen. Het congres, dat is bijgewoond door Afgevaardigden van nationale orga nisaties uit 28 landen achtte het voorts noodzakelijk dat men komt t»t een meer eensgezinde vorm ontwikkelingshulp en bijstand de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. Het congres heeft er tenslotte de nadruk 0p gelegd, dat ook in de toe. komst een harde strijd gevoerd zal moeten worden voor de vrijheid en gelijkgerechtigheid van de mens op het gebied van levensovertuiging, po litieke overtuiging en seksualiteit. De desbetreffende resolutie dringt in het bijzonder aan op verbetering vai wetgeving inzake huwelijk en echt scheiding, anti-conceptionele midde len en homo-seksuaiiteit. BINNENLAND In bij Zwitser verdronken Nieuwvlieg is gistermiddag de 41-ja- rige H. Bissig uit Luzern (Zwitser land) verdronken. De man. die de avond tevoren met. zijn echtgenote en zeven kipderen op een kampeer terrein in Nleuwvllet. was aangeko- raakte in zee in moeilijkhe den. Twee dochtertjes waren bij hem Deze konden zeer snel worden ge red. Bij de man bleken echter, on danks het meer dan een uur toe passen van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten reeds te zijn ge weken. C. van Leeuwen onderschelden De gevolmachtigd minister W. F. M. Lampe van de Nederlandse An tillen heeft zaterdag in zijn ambts woning in Den Haag aan de heer C. van Leeuwen de onderscheiding uitgereikt van ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Van 27 januari 1928 tot 1946 is de heer Van Leeuwen als onderwijzer op Curacao werkzaam geweest. Aan de Hendrik-school, de normaalschool en de toenmalige a.m.s. heeft hij jarenlang les gege- Vijfdaapse werkweek De rege ring van de Nederlandse Antillen wil voor het gehele overheidsperso neel de vijfdaagse werkweek invoe ren, zo heeft de regeringsvoorlich tingsdienst in Willemstad bekend gemaakt. Aan de Sociale en Econo mische Raad is verzocht op zo kort. mogelijke termijn hieromtrent ad vies te geven. Blikseminslag in school Zater- r_ dagavond is de bliksem ingeslagenling Timbertop van het Geelong. ln de nok van het. dak sohool voor meisjes aan de Klooster straat in Orschot. Er ontstond geen brand, maar er werd een ravage aangericht ais door een bomsinslag. In de gevel werd een gat geslagen ongeveer vier vierkante meter het dak werd vernield over een oppervlakte van twaalf vierkante me ter. Tot dertig meter ver in de om trek werden dakpannen weggeslin gerd Veel vernielingen werden ook aangericht aan de elektrische instal laties. BUITENLAND Regering Sato De belangrijkste leden in de demissionaire Japanse regering behouden hun functies in het nieuwe kabinet, dat premier Sato heeft bekendgemaakt. Alle leden van het kabinet waren zaterdag afgetre den teneinde premier Sato de gele genheid te geven wijzigingen aan te brengen. Aardschok De Russische stad Tasjkent is gisteren door een mid delzware aardschok getroffen, binnen een uur gevolgd door enkele lichtere bevingen. Het aantal aardschokken in dit gebied heeft de afgelopen drie maanden de 600 overschreden. Na de schok van vandaag kwamen geen meldingen over slachtoffers of scha de binnen. Recordomzet De vellingen van Sotheby's in Londen en New York bereikten het afgelopen seizoen een recordomzet van ruim 210 miljoen gld. Prins Charles De Engelse kroonprins Charles heeft de afde- gymnasium in de Australische staat Victoria, waar hij verscheidene maanden gestudeerd heeft, verlaten op het tijdstip dat daar examens be gonnen. Vandaag zou hij via West- Indië naar Engeland terugkeren. Dochter voor Alexandra Prinses Alexandra, nicht van de koningin m Engeland, heeft gisteren het le- >n geschonken aan een meisje. De -jarige prinses, gehuwd met lord Angus Ogilvy, heeft al een zoon nu twee jaar is. Moeder en kind ken het uitstekend. Sluiting universiteiten Alle uni versiteiten in Argentinië zullen op van president Ongania de ko mende twee weken gesloten blijven met het oog op de onrust die onder studenten en hoogleraren is ontstaan door het regeringsbesluit, de tot dus- autonome universiteiten recht streeks onder het ministerie van On derwijs te plaatsen. Zaterdag vielen bij een botsing tussen politiemannen en studenten in Buenos Aires vijftig gewonden. Ontzet Abram Salomon, voorzit ter van de Newyorkse commissie tot herdenking van de opstand in het getto van Warschau, heeft ver klaard ontzet te zijn over de toe stand, waarin sommige joodse be graafplaatsen in Polen verkeren. Sa lomon zei op enkele begraafplaatsen in en om Warschau open graven en rondzwervende beenderen gezien te hebben. Walkie-talkie Dieven hebben gisteren uit een juwelierszaak in Mia mi voor honderdduizend dollar aan contanten en Juwelen gestolen. Zij hadden een met een walkie-talkie uitgeruste vrouw op de uitkijk gezet, zo vertelde later de nachtwaker die door hen was vastgebonden. Maurenbrechers (vergane) zeilboot gevonden Het wrak van een zeilboot op het Bligh rif 350 mijl ten noorden van Cairns, de havenstad in de noordoostelijke Australische staat Queensland is dat van de „Take- bora" waarmede lt-generaal Hans Maurenbrecher enige tijd gele den uit Cairns was vertrokken voor reis naar Europa, aldus is be- gd door de bemanning van een Australische politieboot die een on derzoek naar het wrak heeft in gesteld. Van Maurenbrecher zelf is geen spoor gevonden. Wel bracht de politie van het wrak een kist vol kaarten en een logboek mee terug. President Nyerere van Tanzania poseert geduldig voor de Britse beeldhouwster mevr. Clara Quien die de laatste hand legt aan een beeld van het staatshoofd, ln Italië zal hiervan een bronzen af gietsel worden gemaakt. (overgenomen uit andere bladen). Geboren: Helena Aleid, d. v. hr. en mevr. Stork-Schmidt, Aruba. Getrouwd: M. Th. Eetgering en G. J. A. Burgers, Amsterdam. Chr. R. Heynold en V. M. Kaplan, Hilversum, M. A. van Holten en M. de Wolff, Heemstede. Ir. S. W. Andreae en J. A. McLaughin, Ver. St. A. A. Potho ven en S. J. R. Richter, Amsterdam. Overleden: C. Berkenbosch Be- rends-wan der Kas, 92 jr., Velp. R, Schut, 5 jr., Amstelveen. Ch. Th, Stork, 73 jr., Huizen. M. A. Honig- Laan, 92 jr., Overveen. siAos G^cfencla MAANDAG ,us Botanicus: Excursie Kon. Natuurhistorisch 5 Vereniging Film „De schat i Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. LakenhalK. „Gabriël Metsu" Pieterskerk: Avondgebed 7.30 uur Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. [ogewoerd 175: Dienstve: i Jehovah's getuigen. 7.25 t Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG. H ogewoerd 175. Wachttorenstudie an Jehova's getuigen. 4 en 6.30 uur tam. Open/hare lezing: 2.30 en 5.15 u. Christus van de heiligen der laa dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 BIOSCOPEN Trianon: „Fantomas slaat a.l. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 dag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Camera: „De vrouw die hij begeérde" 18 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 Studio: „Gold Rush", a.l. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Elke morgen 10.30 uur, behalve dags: „Sjors en SJimmle". a.l. Lldo: „Mary Poppins", a.l. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Het masker van Zorro" 14 Jr. Dagelijks 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: ren toonstelling „De mens van toen" leven en bedrijf van ie prehistorisch* Werkd. 10-17 nabije Oosten" (tot 1 oktober). RU kam use um van Oudheden Dage- der natuurwetenschappen: Dag 10-4 bouwwerken van Wim Rijvers. Dage lijks 10 u voorm.5 u nam.; boven dien dtnedag 810 u nam.; aondags gesloten (t/m 4 augustus). Avond- en nachtdienst der apotheker i zijn de gehele 1 op dokterstelefoon 28232. HAAGSE AGENDA DINSDAG 2 AUGUSTUS Openluchttheater Zuiderpark, 14.0( uur: „De geheimzinnige kluizenaar" WOENSDAG 3 AUGUSTUS Kurzaal, 14,30 uur: Harleklno To. neelgroep: „Hopfaldera, de straatmu: zikant". DONDERDAG 4 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: Het Residentie. Orkest. DAGELIJKS: geen voorst.) ABC Cabaret i Wim Kan en Corrle Vonk, WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Luxor: „Le gi pez", a.l. Dagelijks 2.30, 7 en Zondag 2,30. 4,45. en 9.15 WASSENAAR Astra: Donderdag- 8 uur, vrijdag 8 uur. zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 2.30, 7 en 9.15 uur: „De eend en de cadillac". a.l. I'ISNTOONHTEM.INGKN Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg 11). Exposities Werkd. 11 uur voorm, 6 uur nam. Zondag en maandag geslo ten. (T/m. 7 september). Hortus Botanicus: Aqua/Flora Hor- (t.e.m. 7 augustus). Lakenhal, Tentoonstelling Gabriel Metsu Werkdagen 10 uur voorm 5 uur nam bovendien donderdag 8 10 uur nam zondag 1 5 uur nam (tot 5 september) De Lakenhal Dag 10-5 uur zond Molenmuseum; Moie Amsterdam Den Helder Y pen burg Twente Eindhoven Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo ETopenhagei Aberdeen Londen Luxemburj Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berljjn (vi u nchen ZOricb ü-néve 19 12 1 licht bew 18 10 3 half bew 22 11 O licht bew 22 10 0. half bew 25 17 0 onbewolkt 21 onbewolkt 34 26 O licht bew 26 17 0 geh. bew 22 20 O onbewolkt 32 15 O onbc 'Olkt 29 18 O half bew 27 16 0

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2