LEIDSCH DAGBLAD Ky zal geen kandidaat zijn voor presidentschap JAMIN Jongens mishandelen politie-agent Geldigheid Chinese visa verlengd Indonesië vraagt een jaar uitstel van Fokker-project Vrouw neergeslagen en beroofd van ƒ2000 Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1966 No. 31933 Directeur; E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, fO,9S per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 8lngel 1, Lelden Giro no. 57065 Zuidvietnamese premier terug naar de luchtmacht De Zuidvietnamese premier Ky heeft tegenover het Ameri kaanse blad de „Washington Post" verklaard dat hij zich bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar niet kandidaat zal stel len. Hij wil terugkeren naar de Zuidvietnamese luchtmacht waar hij „aan het front kan zijn en niet in de achterhoede". Ky heeft zijn medewerkers verteld dat hij geen belangstelling heeft voor welke andere functie dan ook. STEUN Ky steunt luitenant-generaal Ngoe- Jen van Thieu als nieuwe president van Zuid-Vietnam. Thieu is tech nisch de chef van het vit tien man bestaande militaire directoraat. Of Thieu zich kandidaat zal stel len voor een volksstemming of dat hij door een nationale vergadering zal worden gekozen, zal afhangen van de nieuw te ontwerpen grondwet. Er zijn ongeveer 600 kandidaten onderzocht en goedgekeurd voor de 104 te bezetten zetels in de grond wetgevende vergadering. De politieke richtingen van al deze kandidaten zijn niet duidelijk, behalve dan dat het allen anti-communisten zijn. Bombardement Amerikaanse vliegtuigen hebben dit weekeinde twje keer een bombar- dement uitgevoerd op de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam, zo heeft eer Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Dit gebeurde naar zijn zeggen omdat Noordvietnamese troepen deze tien kilometer brede strook gebruiken voor infiltraties in het zuiden. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen voeren al enige tijd direct ten zuiden van de gedemilitariseerde zone een grootscheeps-- actie ope- ratie-Hastiings" genaamd uit tegen wat zowel Noordvietnamese geregelde troepen als Vietcong-eenhedeti zou den zijn. Drie dagen geleden diende Noord-Viebnam bij de internationale controlecommissie een klacht in naar aanleiding van een beweerd Ameri kaans bombardement op een dorp in het noordelijk deel van het bewuste gebied. Deze jongste intensivering van de strijd in de lucht komt een maand na d« eerste Amerikaanse luchtaanval len op buitenwijken van de Noord vietnamese hoofdstad Hanoi. Een commissie bestaande uit In diase, Canadese en Poolse functiona rissen, oefent het toezicht uit over de gedemilitariseerde zone die als buffer tussen de twee delen van Vietnam fungeert. Volgens de Amerikanen en Zuidvietnamezen heeft Noord-Viet nam de afgelopen weken via dit ge- Russen Twee kolonels van de Sowjetrussi- sche grensbewakingstroepen hebben de Noordvietnamezen geïnstrueerd hoe zij zo efficiënt mogelijk hun grensbewaking kunnen inrichten. Het Russische blad „Moskowslri Hoover in rapport: Communisme kan sterker worden in V.S. De directeur van de federale Ame rikaanse recherche (FBI), Hoover, heeft gisteren gezegd dat verwacht kan worden dat de Amerikaanse communistische partij agressiever te werk zal gaan om haar doel, een revolutie in Amerika, te bereiken. In een rapport aan de sub-com missie voor binnenlandse veiligheid uit de Senaat zei Hoover dat de par ty, in een krachtiger positie verke rend en volkomen toegewijd aan een vreemde macht de Sowjet-Unie een ernstige bedreiging van de Ame rikaanse nationale veiligheid blijft Met „krachtiger positie" doelde Hoo ver op een recent besluit van het op perste gerechtshof dat individuele le den van de party zich niet by het ministerie van justitie hoeven te la ten inschryven als agenten van een vreemde regering. „De party zal nu agressiever wor den en bondgenoten onder niet-com- munisten zoeken", aldus Hoover. De Amerikaanse communisten heb ben moeten ervaren dat zij er niet in konden slagen grote aantallen ne gers voor het lidmaatschap te inte resseren. „Tot hun biyvende ver dienste moet worden gezegd dat de grote meerderheid van de negers de valsheid van het communisme heeft onderkend en het heeft afgewezen", aldus Hoover. Op Terschelling Hevig bloedend heeft een rUksppli- tieman op Terschelling twee jeug dige Friezen overmeesterd, die hem ernstig hadden mishandeld. Het ge- WEERBERICHT Minder wind Het KNMI in De Bilt verwacht tot morgenavond: veranderlijke bewol king met enkele buien, krachtige tot matige, maar langs de kust aanvan kelijk nog af en toe harde wind tus sen zuidwest en west. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt cm 11.15 uur). STRANDVERWACHTING De depressie, die van Engeland naar de Noordzee trok, geeft augus tus een slecht begin. Morgen iets meer opklaringen en een kleine kans op buien. Tot krachtig of matig af nemende zuidwesten wind. Overdag 17 k 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Na morgenavond zal ons nog een depressie van de oce aan bereiken, waardoor sterk wissel vallig strandweer. 2 AUGUSTUS Zon op: 5.02 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 21.33 u.; onder: 5.38 u. Hoogwater in Katwyk te 3.50 en 16,17 uur. Lr.agwater te 12.08 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's gevecht begon toen de politieman beide jongemannen er op attent maakte, dat het op het eiland ver boden is 's avonds na tien uur een bromfiets met draaiende motor te be raden. Een 20-jarige timmerman uit Leeuwarden en een even oude elek- triciën uit Sneek toerden in de nacht van zaterdag op zondag ieder met een meisjes achterop door het dorp West-Terschelling. De op Terschel ling gedetacheerde politieman N. Iiager uit Stiens hield hen aan voor een bekeuring. De twee bouwvakkers wensten de boete niet te betalen. Ze wilden alleen maar doorryden. De verbalisant vroeg naar hun namen, maar die konden zij zich niet her inneren. Daarop gelastte wachtmees ter Hager het tweetal mee te gaan naar het bureau. Maar hij moest de bromfiets tegen houden, waarop de timmerman wilde wegrijden. Woe dend ging de jongeman de politie man te ïyf, waarop ook zijn vriend zich in de strijd wierp. De wacht meester werd door de twee Jeugdige vrienden hard geslagen. Hij liep ern stige verwondingen aan het gelaat op, bloeduitstortingen en een blauw oog. Vergeefs trachtten de beide meisjes hun jongens tot andere ge dachten te brengen. De twee vech tersbazen werden tenslotte door de wachtmeester overmeesterd, die hen overbracht naar het politiebureau, waar ze werden ingesloten. De Jongelui zyn met het passa giersschip „De Friesland" naar Har- Ungen gebracht, waar ze opnieuw achter slot en grendel werden gezet. Vandaag zyn ze voor de officier van .justitie en Leeuwarden geleid. De laatste dagen zyn tientallen oproerkraaiers van Terschelling ge zonden. bevat een reportage van het werk van de inmiddels naar hun land teruggekeerde officieren. Het is de eerste maal, dat in de Rus sische pers openlijk wordt gesproken van de aanwezigheid van militaire adviseurs in Noord-Vietnam. Twee Amerikaanse vliegtuigen worden boven Noord-Vietnam ver mist. Een van deze toestellen, een C-47 transportvliegtuig, was twee da gen geleden opgestegen voor een ge heime opdracht. De militaire woord voerder in Saigon wilde geen bijzon derheden over de vlucht verstrekken. Aan boord van de C-47 bevonden zioh acht bemanningsleden. Uit Europa De Amerikaanse regering bestu deert, naar van betrouwbare zijde in Washington verluidt, plannen om de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa met 75.000 man of meer te be perken. Met name zou men onder zoeken of volgend jaar logistieke en bevoorradingseenheden in West- Duitsland kunnen worden ingekrom pen. Volgens het „Washington Post" kan een dergelük besluit nog wel maanden op zich laten wachten. De Amerikaanse regering zou echter nu doende zyn om de stap psychologisch voor te bereiden. De V.S. hebben than^ bijna 40.000 militaire specialisten bij hun stryd- krachten in Europa teruggeroepen om tegemoet te komen aan de t die de strijd in Vietnam stelt, 2 door goedingelichte kringen klaard. Dit aantal gaat met ongeveer tienduizend man uit boven hetgeen enige tijd geleden officieel werd be kendgemaakt. De democratische fractieleider in de Amerikaanse senaat Mansfield heeft verklaard dat er een sprankje hoop is dat de leiders in de Sowjet- Unie langzamerhand steun zullen ge ven aan het denkbeeld van het hou den van besprekingen ter beëindiging van de Vietnamese oorlog. „Het resultaat van het bezoek van Wilson aan Moskou is niet zo slecht geweest als het is afgeschilderd. Hij heeft daar voor ons goed werk ge daan inzake Vietnam." Mansfield ging daar niet verder op Nieuwe toeristische attractie De geldigheid van de visa van de acht Chinezen die de afgelopen nacht zouden aflopen, is verlengd tot 4 augustus. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van ochtend bekend gemaakt. De woordvoerder verklaarde dat hij aan deze mededeling niets kon toevoegen. Overigens duurt het beleg bij de Chinese legatie in Den Haag, waar de acht Chinezen, die op 4 juli naar ons land kwamen om een congres voor lastechnici by te wonen, onver minderd voort. De paspoorten van de Chinezen, die af en toe per auto uit rijden, voornamelijk naar het minis terie van Buitenlandse Zaken, wor den steeds nauwlettend by vertrek en terugkomst gecontroleerd. „Chineesje kijken" Den Haag heeft er nu een toeristi sche attractie by. Tienduizenden heb ben zich bezig gehouden met het spelletje „Chineesje kyken". Vakan tiegangers en badgasten uit eigen land en ook veel buitenlanders ryden hun auto's langzaam een paar keer de Adriaan Goekooplaan door. Een Haagse onderneming heeft de diplo matieke kanselary van de Volks republiek China zelfs in het toeris tisch programma door nachteiyk Den Haag opgenomen. Daardoor ryden 's nachts en in de vroege och tend herhaaldeiyk autobussen langs het legatiegebouw. Soms wordt er gestopt, zodat de reisleider dan ter plaatse zyn verhaal kan vertellen. De Chinezen laten zich evenwel maar weinig zien. Achter de muur en de bomen, Neemt Kosigin weldra ontslag? Het Britse blad Observer bracht gisteren het bericht van zyn Mos- kouse correspondent dat premier Kosigin binnenkort zyn ontslag zal indienen. De correspondent schreef uit ge loofwaardige kringen te hebben vernomen dat het hoofd van de Russische regering een slechte ge zondheid geniet, maar dat hy het bovenal moe is leiding te geven aan de aanhangers van een te starre houding in de buitenlandse politiek. Na de by eenkomst van de Opper ste Sowjet, dinsdag as. zou volgens de Observer een belangryke wijzi ging in de Russische regerings ploeg bekend gemaakt kunnen wor den. tegenover de Chinese legatie ligt de tuin die by het Catshuis behoort, de woning van de minister-president. Daar heerst rust, want de familie Cals bevindt zich ergens in zuid- Frankryk in een kampeerwagen. Wel wandelt van tyd tot tyd een mare chaussee met Bruno Cals een eindje op. Deze hond die alle belangstelling op de Adriaan Goekooplaan zeer welgezind is, kwistelstaart vriende- lyk tegen de mensen, die gedurende het beleg bekenden van hem zyn ge worden. (Van A'damse correspondent) De Indonesische regering heeft de N.V. Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker meegedeeld, dat zij het pro ject voor de oprichting van een eigen vliegtuigfabriek één jaar wenst uit te stellen. Financiële en economische moeilijkheden zyn er de oorzaak van. Wel blyft, zo hebben de nieuwe be windhebbers in Djakarta laten we ten, grote belangstelling voor het project van onze voorgangers" be staan. Maar kennelijk heeft het pro ject een lagere urgentie gekregen nu de nieuwe minister van Economische Zaken ernst maakt met de sanering van de Indonesische staatshuishou ding. Niet vlot Danktelegram van Beatrix en Claus Prinses Beatrix en prins Claus heb ben in een telegram aan gouverneur N. Debrot uiting gegeven aan hun erkenteiykheid voor de gastvry- heid welke zy by hun bezoek aan de Nederlandse Antillen hebben genoten. De tekst van het telegram, luid de: ,JIet is ons beiden een behoef - m u nogmaals hartelijk te be danken voor de gastvrijheid die wij van u en van de regering van de Nederlandse Antillen hebben mogen ondervinden. Wij kunnen u slechts zeggen dat het weerzien van hen en de kennismaking met alle eilanden van uw land voor ons beiden een onvergetelijke er varing is geweest. Wij willen u vragen onze oprechte dank over te brengen aan allen die dit be zoek hebben voorbereid. Maar vooral gaat onze dank uit naar de bevolking van de Nederlandse Antillen die ons overal met zoveel spontane hartelijkheid heeft ver welkomd en ontvangen. Bea trix en Claus". Speuractie naar twee (laders nog zonder resultaat (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdamse politie is zaterdagmiddag een uitgebreid onderzoek begonnen naar de twee daders van een roofover val. die omstreeks zes uur werd gepleegd, op de 22-jarige mej. T. Vrolijk. De twee mannen sloegen haar in haar huis aan de Schieweg in Rotterdam neer en roofden uit een brandkast een bedrag van 2000 gulden aan buitenlandse valuta en uit de slaapkamer een flink aantal sieraden. Het slachtoffer werd met flinke hoofdwonden naar het Dijkzigtzie- kenhuis vervoerd. Uit het feit dat commissaris Ardon, chef recherche afdeling, de leiding van het onder zoek zelf in handen heeft genomen, kan men afleiden dat de politie meer dan normale belangstelling voor dit misdryf heeft. De toestand van het slachtoffer is niet ernstig. Volgens de vrouw belden de twee mannen aan de huisdeur van haar woning aan. Gewoontegetrouw open de zy niet de deur, maar het tocht- raampje. De gebeurtenissen daarna volgden zich in razendsnel tempo op. Eén van de mannen spoot uit een bus een vloeistof in het gezicht van de vrouw. De ander opende met zyn hand door het tochtraampje de deur. In de gang volgde een korte worseling, waaraan een eind kwam toen één van de twee indringers de vrouw met een yzeren voorwerp neersloeg. De twee mannen, die ken- neiyk goed de weg wisten, spoedden zich daarna naar de keuken waar en brandkastje forceerden en de vreemde valuta meenamen. Daarna volgde het stelen van de sieraden. Nadat de mannen waren verdwenen liep de vrouw naar de buren, die de politie waarschuwden. Tegenover de politie heeft de vrouw verklaard de beide mannen niet te kennen, zy schatte hun leeftyd tussen 24 en 28 jaar. Ondanks een uitgebreide speurac- e was de politie er gisteravond nog niet in geslaagd de twee daders op te sporen. nesië zou de gebouwen plaatsen, maar Nederlandse technici zouden behulpzaam zijn by het inrichten van de produktielyn, waarop Indone sië binnen enkele jaren honderd F 27 Friendships onder licentie hoopt te vervaardigen. Voor de betaling van deze hulp en de licentierechten was Indonesië van plan produkten te le veren, die op de wereldmarkt zouden worden gebracht door de handel maatschappij t,Die West-paghe" van de Zwolsmangroep. Uit Djakarta wordt vernomen, dat ook dit deel van de overeenkomsten niet vlot ver loopt, maar de heer Zwolsman be toonde zich by navraag nogal opti mistisch. Teneinde meer klaarheid in de af faire te verkrijgen vertrekt half augustus een delegatie van Fokker, onder leiding van directeur F. J. L. Diepen naar Djakarta. In Djakarta is het contract „onethisch" genoemd, maar Fokkerdireoteur Diepen ziet daarin niets verontrustends. „Het komt wel meer voor dat men na ge wijzigde omstandigheden een con tract wil veranderen", zegt by. Fransen gingen met vakantie: tientallen doden Vyf personen zyn gisteravond le vend verbrand na een frontale auto botsing by Montpellier. In geheel Frankryk zyn gisteren 50 personen om het leven gekomen door de verkeersongelukken die ont stonden toen miljoenen Fransen zich voor hun vakanties naar het zuiden begaven. Sinds vrydagavond zyn ln totaal 90 personen op de Franse wegen om het leven gekomen. Het aantal ge wonden bedraagt 640. Door de uittocht naar Spanje zyn enorme verkeersopstoppingen in zuid Frankryk ontstaan. Gistermiddag en -avond stonden op de toegangswegen tot Montpellier en Beziers ryen auto's van 12 tot 15 km lengte. Via Perpignan passeerden per uur 1000 automobielen in de richting Spanje. Het verkeer in Frankryk wordt ge regeld door 43.000 politiemannen. Koopvaardij - comité voor geschenk aan Margriet Nu Prinses Margriet, petekind van de koopvaardy, onlangs van de Sta- ten-Generaal toestemming heeft ge kregen in het huweiyk te treden met mr. P. van Vollenhoven, is een „Koopvaardy-comité huweiyksge- schenk Prinses Margriet" opgericht. Een aantal organisaties van werk nemers en werkgevers in de Neder landse zeescheepvaart heeft zich in dit comité verenigd. Een circulaire hierover zal worden toegezonden aan alle Nederlandse zeeschepen en scheepvaartkantoren, waarin „op allen, die ln deze bedryfstak werk zaam zyn of geweest zyn, hetzy op zee of aan de wal, een beroep wordt gedaan voor dit doel een bydrage te geven". Liefst voor 1 november en op postrekening 127.00.00. Over de aard van het geschenk er is geen streefbedrag kon nog niets worden meegedeeld. Zeker is. dat het huweiyksgeschenk voor beider gebruik zal zyn, en niet een privé-geschenk van de koopvaardy aan Prinses Margriet. Initiatiefnemer van de actie is de heer J. Hudlg, voorzitter van de Konlngiyke Nederlandsche Reeders- vareenlging. Dit merkwaardige vleugelloze „vliegtuig" is de Amerikaanse M2- F2. Het is bestemd voor „taxi diensten" tussen de aarde en be mande satellieten. De aërodyna mische vorm veroorlooft het toe stel, uit de lege ruimte in de dampkring terug te keren en daarbij door de wrijving snelheid te verminderen. De Jijt" van de plompe romp is daarna voldoende om het toestel als een vliegtuig te doen landen bij een snelheid van tegen de 1000 km per uur. Het toestel heeft onlangs een proef vlucht gemaakt waarbij het van 15 km hoogte viel na losgelaten te zijn van een zware bommenwer per. Betrekkelijk dicht bij de grond ging het in een normale vlucht over. die eindigde in een landing op de Edwards lucht basis. Recordtijd onder de grond De 27-jarige Brit David Lafferty zit al 127 dagen alleen ln een grot op 120 meter diepte in de buurt van Chedder in zuidwest-Engeland. Hy heeft daarmee het record gebroken van de Fransman Antohie Sennl, die vorig jaar 126 dagen doorbracht in een grot in de Franse Alpen. Het enige contact dat Lafferty met de buitenwereld onderhoudt, is één telefoongesprek per dag. Slechte enkele muizen houden hem gezel schap. 12.000 kaarsen heeft hy al opgebrand. Hy studeert Frans en Italiaans en leest veel. Het ls de bedoeling dat hy donderdag naar boven komt. Rhodesië wijst lectoren uit De Rhodesische regering heeft aan acht van de negen lectoren die woena- dag jJ. by een politie-actie In het gebouw van de universiteit van Salisbury tezamen met tien studen ten werden aangehouden, een ultwR- cingsbevel doen toekomen. Onder hen bevindt zich de Neder lander dr. J. van Velsen die sociolo gie doceert. De uit Ierland afkom stige echtgenote van dr. Van Velsen verklaarde na een bezoek aan haar man, dat de acht lectoren tot woens dag 3 augustus de tyd hebben ge kregen het land te verlaten. Dit geldt behalve voor dr. Van Velsen voor vier Britten, een Canadees, een Noor en een Italiaan. De negende gevan gen lector, die van Britse afkomst ls, had zelf aangeboden het land te ver laten, als men hem zou vryiaten. Hy zou oorspronkeiyk ook aan het eind van deze maand zyn vertrokken om een post in de Engelse plaate York te aanvaarden. AD VERTE1 ,TIE biscuits niet duur wel heerlijk (§uct Qlie. uwó De Gemeenteraad van Arnhem heeft benoemd tot leeraar aan de hoogere bur gerschool voor de wis- en na tuurkundige wetenschappen Dr. H. van der Stadt te Lei den, op een traktement van flCOO,—. Te Scheveningen en te Zwolle schijnt de cholera na het branden van teertonnen op de straten en pleinen af te nemen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1