LEIDSCH DAGBLAD Willis# DKW FI000-L Vliegdrama eindigt in een blijspel Beatrix en Claus terug iemconv JAMIN TOUW AAN WIELEN BELET RECLAMEVLIEGER TE LANDEN Harde ingreep Chinees vraagt asiel in Syrië Geeu gelukkige week voor George Br •own Engelse minister vergat t Maode zivemmer Prins dacht al aan een tweede bezoek Tliant bevreesd voor uitbreiding oorlog al 75jaar HoogeHuys teumo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 JULI 1966 No. 31934 Directeur; E. A. E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) lo6se f 0,35 (ingaande 1 augustus i Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 (Van onze Enschedese correspondent Terwül de tranen over zyn gezicht liepen, zette gistermiddag de 30-ja rige Rotterdamse piloot Herman de Jong zijn toestel veilig en wel op de landingsbaan van het vliegveld Teuge, even buiten Deventer. Even tevoren speelde hij nog de hoofdrol in een vliegdrama, dat wonder boven wonder eindigde in een blijspel. Eenmaal met de vaste grond weer onder zijn voeten drukte hij stevig en langdurig de hand van Leendert Gravemaker uit Bergen op Zoom. Deze had met gevaar voor eigen leven, een ernstig ongeluk voorkomen. Het was een uniek drama dat zich gistermiddag voor de ogen van vele honderden toeschouwers boven het anders zo rustige vliegveld Teuge afspeelde. Herman de Jong was opgestegen om achter zijn Tiger Moth een reclamedoek over de vierdaagse-stad Nijmegen te trek ken. Door een start die iets te laag uitviel kwam het doek echter niet aan de staart maar aan de wielen van het kleine vliegtuigje te hangen. Geen weg terug Ontzet zag men op het vliegveld toe hoe daarmee de weg terug werd afgesneden. Direct steeg een twee de toestel op, en boven Nijmegen kon men De Jong door middel van een tekst op een schoolbord duide- De Britse regering heeft, zoals reeds in onze editie van gisteren vermeld, een loon- en prysstop aan gekondigd die door de wet zal wor den gesteund. Deze maatregelen, de verstrekkendste die ooit in vredestijd zijn genomen, zijn onmiddellijk fel aangevallen door de zakenwereld. Het wetboek dat de rering heeft gepubliceerd schrijft een algemene stilstand van lonen en prijzen voor tot het eind van dit jaar, gevolgd door „een strenge beperking" die een half jaar zal duren. Zeker zes mil joen werknemers meer dan een op de vier zullen loonsverhoging die hun periodiek zou toekomen hun neus voorbij zien gaan. Ook de divi denden worden bevroren. De regering kan prijs- of loonsverhogingen die zij na 20 juli ongerechtvaardigd acht ongedaan maken. Een minister kan opdracht geven elke prijs en elk salaris terug te brengen tot een peil niet lager dan dat van 20 juli, de dag waarop premier Wilson de eerste ver- fioberingsmaatregelen bekendmaakte. Vakbondsfunctionarissen hebben ge zegd dat er naar hun mening een chaotische toestand in de industrie zal komen als de maatregelen worden toegepast. WEERBERICHT Koel en nat Boven het Noordzeegebied bevindt een depressie, die vrijwel niet van plaats verandert. Het depressie ;d is geheel gevuld met onsta biele polaire lucht, waarin zich buien voordoen, waarvan sommige onweer vergezeld gaan. Er kun nen enkele opklaringen voorko men. Deze toestand zal waarschijn lijk de komende dagen maar weinig veranderen. De winden blijven ma tig, af en t»e vrij krachtig uit zuid west tot west. De temperaturen blij ven onder normaal. Warm weer wordt alleen aange troffen ten zuiden van ie Alpen en Pyreneeën, aldus het weerover- zicht van het KMNI van 10 uur. STRANDVERWACHTING. De depressie boven de Noordzee verandert weinig van plaats en voert ook zondag onstabiele lucht aan. En kele buien, afgewisseld door opkla ringen. Vrij sterke zuid-westenwind. Te koel: 16 17 graden, zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig onsta biele lucht met begin volgende week afnemende buienactiviteit. 31 JULI. Zon op: 4.59 uur; onder 20.32 uur Maan op: 20.48 u.; onder: 3.16 uur Hoogwater te Katwijk te 2.27 en 14.55 uur. Laagwater te 10.41 en 23.07 uur. (1/8 hoogwater te 3.09 en 15.38 uur, laagwater te 11.26 en 23.48 uur). DU nummer bestaat uit 16 pagina's lijk maken in welke benarde posi tie hij zich bevond. Landen was niet meer mogelijk. Op het vliegveld Teuge waarschuwde men intussen de brandweer en ambulancewagens, die zich in de omgeving opstelden. In koortsach tige haast begon men zich tevens af te vragen hoe De Jong zonder al te veel brokken op de vaste grond kon terugkeren. Het touw doorsnijden waaraan de reclame boodschap hing bleek tenslotte de enige oplossing. Vrijwillig Vrijwillig meldde zich daarvoor oud- oorlogsvlieger Gravemaker, die sa men met collega Tijsens zijn toe stel (een Piper Cup) tot op ander halve meter van het vliegtuigje van de onfortuinlijke reclamesle per stuurde. Daar trok de heer Tijsens zijn mes, bond dit aan een twee meter lange stok, en sneed het touw van het reclamenet door. Op het vliegveld, waar men ademloos deze gevaarlijke manoeuvre op 80 meter hoogte volgde, ging een zucht van verlichting door de me nigte, toen De Jong even later zijn toestel ongeschonden aan de grond Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd dat een Chinese burger de Amerikaanse ambassade in Damas cus heeft benaderd en om politiek asiel heeft verzocht. De perschef Robert McCloskey zei, dat de man wiens naam hij niet mocht noemen op het ogenblik in de Amerikaanse ambassade in Da mascus is. Een Oostduits echtpaar en een Roemeense musicus hebben politiek asiel gevraagd in Griekenland, zo heeft het Griekse ministerie van binnenlandse zaken vandaag bekend gemaakt. De 35-jarige Michai Popa, violist bij het opera en balletorkest uit Boe karest dat op het festival van Athene optreedt, verliet zijn landgenoten gisteravond na de repetities. De 26-jarige Gunther Deim en zijn 21-jarige vrouw Monica kwamen aan boord van een Oostduits vrachtschip waar Deim kok was naar Grieken land. Op Kreta vluchtten zij en meld den zich bij de havenautoriteiten. Zijn commentaar wa me in vooral kalm dacht: beneden kom ik geval, hoe dan ook" ,Ik prentte blijven en Conflict opgelost in VS-luehtvaart President Johnson heeft gister avond meegedeeld, dat het conflict met de boordwerktuigkundigen van vijf Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen opgelost is. De stakende 35.000 werktuigkundigen zal worden verzocht het akkoord morgen te be krachtigen. De voorwaarden zijn niet dadelijk bekendgemaakt. De staking is ruim drie weken aan de gang. President Johnson had vertegen woordigers van de stakers en van de maatschappijen voor een bespre king naar het Witte Huis" uitgeno digd. De Britse minister van Economi- sihe Zaken George Brown is gister avond niet verschenen in een televi siestudio van de BBC om mee te doen aan een debat over de nieuwe economische maatregelen van de re gering. Het duurde uren voor Brown was opgespoord. Toen hij in zijn huis in Carlton Gardens, Westminster, aan kwam, uren nadat het programma was geannuleerd, zei hij: „Het is mij helemaal door het hoofd gegaan". Brown, die duidelijk wanhopig was over het gebeurde, zei: „Ik ben naar het ziekenhuis gegaan om mijn doch ter Freda te bezoeken en daarna ben ik naar mijn schoonzuster gegaan. Toen heb ik rustig met mijn vrouw gedineerd. Het was de eerste avond sinds maanden dat mijn vrouw en ik samen waren geweest". In het speciaal voorbereide pro gramma waarin zou worden gedebat teerd over de door de regering voor gestelde bevriezing van lonen, prij zen en dividenden, zou Brown zich geplaatst hebben gezien tegenover drie vakbondsvertegenwoordigers. Brown heeft de laatste tijd nogal eens moeilijkheden gehad. Gemeld is dat hij tweemaal zijn ontslag heeft ingediend in het kabinet en het beide keren weer heeft ingetrokken na met premier Wilson te hebben gepraat. Eerder deze week raakte hij ken nelijk in een debat in het Lagerhuis over de economische politiek de draad kwijt. Vooraanstaande socialisten en mi nisters waren toen verstoord en ver wonderd over de rede van Brown. Een veel gehoord commentaar onder de socialisten was dat dit het einde zou moeten betekenen van de politie ke carrière van Brown. De minister stuitte tijdens zijn rede op een on- onderbroken reeks van interrupties. Hij legde voortdurend verklaringen af die hem blootstelden aan spot en gelach van de oppositie. Na de bekendmaking dat Brown vrijdagavond niet in de tv-studio was verschenen, werd het programma voortgezet met een film. De vakbondsleiders die met Brown zouden debatteren, verlieten de stu dio vlak voor elf uur, een uur en een kwartier nadat het programma had moeten beginnen. Toen had nie mand Brown nog kunnen vinden. Brown, die om kwart voor tien op het televisiescherm had moeten ko men, verscheen tenslotte om tien voor twaalf voor een interview dat acht minuten duurde. „Het klinkt misschien dwaas, maar ik heb dit hele programma vergeten", zo verklaarde de minister. De interviewer merkte op dat dit in zijn elfjarige loopbaan bij de tv de eerste keer was geweest dat een poli ticus niet op tfjd kwam. Brown zei: „Ik was helemaal alleen en niemand kon my er aan herinne ren. Jk zou graag iedereen mijn ex cuses aanbieden. Na de verontschul digingen van Brown zei de intervie wer: „Het is niet uw week geweest". Brown antwoordde: „Het is niet mijn week geweest. Dat is het un derstatement van de week". (Van onze A'damse correspondent) Met het lijnstoestel van de K.L.M. uit New York zijn van ochtend vroeg op Schiphol Prinses Beatrix en haar echtge noot Prins Claus teruggekeerd van hun reis door Suriname en de delen van de Nederlandse Antillen. Het speet hun zeer dat zij de zon niet mee naar het vanochtend door de regen nog al druilerige Schiphol hadden kunnen meebrengen. Voor Prins Claus, dié nu pas kennismaakte met de rijksdelen in de West, was het bezoek zó aange naam geweest, dat hij (hardop den kend), al sprak over een tweede be zoek. Hij achtte dat wel noodzake lijk ook in het kader van zijn werk- Kwestie-Zuid- Vietnam De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, heeft vandaag op een persconferentie op het vliegveld van Moskou voor zün terugkeer naar New York de waarschuwing geuit, dat het conflict in Vietnam kan uit groeien tot een grote oorlog. „Ik raak er hoe langer hoe meer van overtuigd dat het conflict zich zal uitbreiden tot over de grenzen wanneer de huidige ontwikkeling zich voortzet", zo verklaarde hij. Oe Thant zei verder dat zijn be sprekingen met premier Kosigin en partijleider Brezjnew nuttig waren geweest, maar legde er de nadruk op dat de Verenigde Naties volgens hem op het ogenblik geen actieve rol in de kwestie-Vietnam kunnen spe len. Wat de door hemzelf onlangs gedane vredesvoorstellen betreft, merkte hij op. dat de reactie „van Het Chinese persbureau heep deze foto vrijgegeven van de 73-jarige communistische leider Mao-Tse- toeng, die de wereld de afgelopen dagen nogal verbaasd heeft doen staan over zij:, zwemprestaties in de rivier de Jangtsekiang. Mao legde een afstand van 15 km in zeer snelle tijd af. Hier wuift hij in bad jas naar andere zwemmers. Storm verraste bergbeklimmers in Oostenrijk Vijf bergbeklimmers, die tijdens de beklimming van de zuidelijke wand van de Dachstein in Oostenrijk door een sneeuwstorm werden verrast en in nood geraakten, zijn gisteren ge red. Na aankomst in Ramsau zijn zij naar een ziekenhuis overgebracht. Zij schijnen echter geen nadelige ge volgen van het avontuur te onder- vinden. Voor drie van hun metgezel len was geen redding meer moge- lijk. Zij moesten de klimpartij met hun leven betalen. De Dachstein. een keten steile rotswanden en gletschers doorploegd met diepe kloven, is het toneel ge- j weest van verscheidene dodelijke on gelukken. In april 1954 kwamen Westduitse schooljongens met hun leraren om in een verblindende sneeuwstorm op het Dachstein-plateau. enkele kilo meters van de top. Zij stierven van honger en kou, en het duurde meer dan een week voor hun lichamen werden gevonden. Het plateau, dat zeer geliefd is bij toeristen, kan uit de provincie Salzburg met een kabelbaan worden bereikt. sommige betrokken partijen niet erg positief waren". Op het Russische standpunt in de kwestie-Vietnam wilde Thant niet nader ingaan: „Dat is welbekend". Oostduitse fabrieken zijn deze week begonnen met de levering van staal aan Noord-Vietnam, zo meldt het Oostberlijnse blad „Der Morgen". Noord-Vietnam had hierom gevraagd bij een bezoek van een handelsmissie uit Hanoi aan Oost-Berlyn. Men zou al begonnen zijn met het verschepen van 625 ton staal. De Westduitse regeringswoordvoer der, Von Hase. heeft gisteren ver klaard dat bij de Amerikaanse troe pen in Zuid-Vietnam geen West duitse soldaten en evenmin West duitse vrijwilligers in Amerikaans uniform zijn, zoals de „Prawda" had beweerd. De Westduitse regering weigert elke militaire deelneming in dat deel van de wereld: Washington heeft ook nooit een verzoek in die richting gedaan. De uit Noordviet- namese gevangenschap gevluchte Amerikaanse luitenant Dieter Deng ier was reeds in 1957 naar de V.S. geëmigreerd, aldus de woordvoerder. programma, dat beoogt hem op de hoogte te stellen van en in te wijden in de problemen en mogelijkheden van zowel Nederland als zijn rijks delen in de West. De reis die hij nu met kroonprinses Beatrix maakte, was eigenlijk niet meer dan een ken nismaking en een zich voorstellen aan de bevolking daar. Voor een echt werkbezoek dacht hij nog spoedig eens opnieuw naar Suriname en de Antillen terug te gaan. Gevraagd of daarvoor al plannen bestonden die enige vaste vormen hadden aange nomen, antwoordde Prins Claus ont kennend. Hij geloofde ook niet dat het er dit jaar nog van zou kunnen komen. Spontaan Prinses Beatrix vertelde na haar aankomst, dat zij dingen had ont dekt waarvan zij vroeger meende dat ■IllllillllllllM VOLAUTOMATISCHE LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING De mooiste bestelwagen met de laagste laad bodem en de meeste deuren Laadruimte van 6,6 ni* slechts 36 cm boven de grond, dank zij voorwielaandrijving. Nuttig draagverm. 1100 kg. Grote achterdeuren: breedte 1.20 m, hoogte 1.36 m. Extra deur van 90 cm.'breed in beide zijkanten. Tweetaktmotor van 45 p.k., on gevoelig voor koude start. Prijs f 6975,-. Nadere inlichtingen bij ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Leidsestraatweg 1 - Telef. 01710—51855 - OEGSTGEEST New York, waar zij gisteren met Prins Claus even verbleef na het bezoek aan Suriname en de Neder landse Antillen. zij ze al kende. „Maar nu hebben we ook met twee paar ogen geke ken". Hoewel haar laatste bezoek van niet zo heel lang geleden da teert. was het haar opgevallen dat in de West al weer veel is veranderd. Een hoogtepunt was, zo zei zij, wel geweest de bijzondere hartelijkheid van de bevolking. „Overal zijn wy heel spontaan ontvangen", vertelde zy. Haar echtgenoot was het daar helemaal mee eens. Over de werk loosheid op Curacao vertelde de Prinses dat men bezig is aan een structurele verandering. De ontwik keling van het toerisme was haar opgevallen. „Er staan veel plannen op stapel, en er zyn byzonder veel mogelijkheden. Ook het binnenland van Suriname is by voorbeeld erg boeiend". Het prinseiyk paar zorgde in het koninklyke gezin voor een primeur. Voor het eerst kreeg het eilandje Saba gasten van het koninklijk huis op bezoek. „Wij hebben er voor de familie het ijs gebroken". Volgens de Prinses is het zeker de moeite waard een bezoek aan Saba te bren gen. Prinses Beatrix en Prins Claus blyven een paar dagen in Nederland om uit te rusten van de vermoeienis sen van de reis. In de loop van de volgende week zullen zij zich in Porto Ercole bij de overige leden van de koninklyke familie, die daar vakantie houden, voegen. Advertentie ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 Tijdens verbouwing SPECIALE PRIJZEN. als "toetje** na de maaltijd ijS van niet duur we! heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 30 Juli 1866: i Z.K.H. Prins Frederik heeft voor de Loterij ten be- J hoeve der nagelaten betrek- J kingen van cholera-overlede- J nen een prachtig voetkussen J geschonken. Die Loterij vindt J zoowel buiten als binnen Lei- J den veel bijval door het ne- J men van loten en het geven a van prijzen. i Te Neerlangbroek is voor enkele dagen een boerderij afgebrand van den heer Mr. J K. J. F. C. Kneppelhout van J Sterkenburg, lid van de ge- J meenteraad te Leiden. Alles J is, met 3 paarden, 5 kalveren J en 2 varkens, een prooi der vlammen geworden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1