Films Leiden Fok veedag in Leimuiden DAG VAN FORMAAT Louis de Funès als gendarme, commissaris en inbreker Veeverbetering maakt vorderingen MARKTBEELD IS VRIJ GUNSTIG Gras verplaatst Leidenaar beboet This sporting life uitstekende film VRIJDAG 29 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Leidse kok aan de sloop I Een 19-jarige kok uit Leiden had een handje geholpen by het slopen ;van de woning, waarin een kennis had gewoond. j De eigenaar van het pand had overigens die hulp niet erg kunnen j waarderen, want de kok had het j I sloopwerk ten eigen bate verricht. i Dat hy een stoel, een hoeveelheid zeil en nog het een en ander uit het leegstaande pand had meegeno- men. was nog tot daaraan toe Naar de kok voor de Haagse poli- tierechter verklaarde verkeerde hij j in de mening, dat de kennis daar geen bezwaren tegen had- Maar dat hij tevens voor f 35 aan lood had meegenomen, dat kon er j beslist niet mee door. j ..Dat had de eigenaar van het huis I I ook wel kunnen gebruiken", zo con- stateerde de rechter. De bewering dat de vroegere be woonster van het huis wel akkoord ging met het verwijderen van stoel en zeil. werd door de rechter in twij fel getrokken. Om haar dit nu zelf I te laten vertellen, besloot hij om die I reden de verdere behandeling van de zaak aan te houden. Voor vele bezoekers van de ten- komt omdat deze kassen andere ope- toonstelling Aqua-Flora Hortus "66. ningstijden hebben dan de tentoon- die op het ogenblik in de Leidse telling De kassen van de hortus van de hortus niet open zijn. Da. (Van een deskundige medewerker) De rundveefokverenigingen van de Rijnstreek hebben elkaar gevonden en gisteren is in Leimuiden de eerste grote fokveedag voor dit gebied gehouden. Vóórdien was er ook wel eens een plaatselijke fokveedag of een jongveekeuring, maar ditmaal was het een dag van formaat, waaraan deelgenomen werd door zwartbonte zowel als blaarkoprunderen uit wijde omtrek. De belangstelling voor deze keu ring was goed; er waren diverse autoriteiten en het weer gedroeg zich voorbeeldig. Handel is er niet veel gepleegd; dat komt eventueel later. Deze keuring is in de eerste plaats bedoeld om te laten zien, hoe het met de rationele rundveefokke rij gesteld is in dit gebied en als dat goed blijkt te zijndan komt later de koper vanzelf wel opdagen. Uit de streek zelve was er blijkbaar veel medeleven met het gebeuren; er waren tenminste vele prijzen be schikbaar gestéld. Als we een vergelijking willen gaan maken tussen de dieren van de beide veerassen in dit gebied dan kunnen we zeggen dat de exterisur-verbete- ring heft meest opvalt bij de blaar koppen, doch de zwartbonten hebben in doorsnee fraaie uiers. Diverse zwartbonten hadden niet al te veel formaat. Dat er eendracht bestaat in het streven naar veeverbetering en dat die verbetering vordering maakt kan blijken uit het verhaal van een succesrijke blaarkopfokker die een zwartbonte koe heeft die na genoeg 10.000 kg melk gaf in 320 .da gen. En de kleindochter van deze koe kreeg een 2de prijs. Blaarkoppen Het was veel dat er te zien was op deze dag. Bij de blaarkoppen waren vele zeer goede, zelfs Beste koeien en de kampioenskandidates vormden 'n imponerend gezelschap. Waaruit ten slotte als kampioene werd aangewe zen de 7 j. roodblaar Aaltje 53 K.S., V. Frits v. Asinga, f.e. H. Angenent en Zn. te Woubrugge. Reserve-kam pioene werd de bijna 6 j. Jopie 6 K.S., V. Gustaaf v. Alma, f.e. H. F. J. Mooren en Zn. te Leimuiden. Als derde, vierde en 1B na de kampioe ne waren er een rode van Angenent. een zwarte van Mooren en weer een rode van Angenent. Als de beste produktie-koe werd aangewezen de 9 j. Minke 8, V. Pan da f.e. Mooren en Zn., als haar ern stigste rivale was daar Jopie 6. Beide met zeer goed ruim en v'erkant uier en beide met heel hoge produktie! Mooie successen voor stallen Ange nent en Mooren. In deze volgorde werden ook ge plaatst de groepen van 6 eigengefokte volbloeden. Beide van best gehalte en mooie uniform. IC werden de ook goede ouderen van L. Eikelenboom Advertentie gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. te Rijnsaterswoude, 1D de groep van C. I. J. Verhaar te Ter Aar (één is iets kleiner) en IE de jongeren van Eikelenboom. Als fokfamilie zegevierden de rode Aaltje's van Angenent, direct gevolgd door de mooie en uniforme groep Jamnie's van Eikelenboom; de Anna's van Verhaar (no. 4 iets kleiner) en de Jopie's van Mooren. Als groep afstammelingen waren de rode dochters van Frits van Asin ga, ingezonden door Angenent, onbe twist de IA; prachtgroep! De groep van Noorman (Eikelenboom) was een heel mooie en uniforme IB. IC werd de groep Panda (Mooren) ID die van Granvilla (Eikelenboom). Zwartbonten Bij de zwartbonten ging de strijd om de hoogste onderscheidingen tussen de bestsoortige 9 j. Sjoukje 90 K.S., V. Haskera Xerxes, f.e. Ge broeders A. A. v. d. Boon te Leimui den en de even goede 4 j. Aagje 14, V. Tjerk Hiddes 2. f.e. dezelfden! Als produktie-koe kwam Sjoukje bo venaan als kampioene Aagje 14 en werd telkens de andere re/serve. Qua produktie-koe prefereerden wij trou wens ook de jonge Aagje. Sjoukje zondigt nogal wat in haar hanguier en in de voorkwartieren. Hier waren bedrijfsgroepen naast groepen eigengefokte volbloeden. Van de laatste zegevierden terecht het beste, edele, brede en vlakke vijftal van Gebr. A: A. v. d. Boon. In door snee, goede uiers. 1B werd het mooie uniforme liefsoortige vijftal van H. J. Splinter, Zevenhoven; IC de groep van A. Bol. M. v. d. Vis te Aarlan- derveen. Van de eigenaren-groepen werd IA de goede groep van P. van Stra len te Woubrugge. Het kampioen schap der groepen was verdiend voor v d. Boon's. Deze v. d. Boon's werden ook vlot IA met hun fokfamilie der Sjouk- je's; 1B werden de Dirkje's van A. Bol M. v. d. Vis knap viertal waar van een paar uiers iets beter aange sloten konden zijn; IC wei-den de Griet's van H. J. Splinter te Zeven hoven. Als stamvader werd Haskera Xer xes met zijn Sjoukje's IA (Gebr. v. d. Boon), gevolgd door de groep van Kielervierster Stilma (Bol M. v. d. Vis), wel aardige telgen met goede uiers; IC werd de groep van Arnold. H. J. Splinter - Zevenhoven. Van half negen tot omstreeks half drie was er een drukte van belang aan de 'Leimuidense Heilige Geest laan. Daar werd een veekeuring ge houden, waarvoor meer dan twee honderd beesten waren bijeenge bracht. (Foto LD/Holvast) Jaarverslag Markt- en Havendienst Met de beide markten in Leiden de woensdagmarkt en de zaterdagmarkt is het in het afgelopen jaar vrij gunstiq ver lopen. Er is destijds over de huidige situatie (Nieuwe Rijn. Hoog landse Kerkgracht) nogal wat te doen geweest, met name van de zijde van sommige marktkooplieden. Over de woensdagmarkt zegt het vandaag verschenen jaarverslag van de Gemeentelijke Markt- en Haven dienst, dat deze markt in toenemen de mate last ondervindt van het lossen en laden van vrachtauto's van aan de marktroute gelegen bedrijven. De vrachtwagens, die vaak de hele rijbaan in beslag nemen, bezorgen veel hinder aan het publiek. Ook de melk- en broodbezorgers maken het vooral 's ochtends de markt moeilyk. Verkeer Uit het jaarverslag blykt ver der. dat de Leidse kaasmarkt op nieuw een geringe achteruitgang ver toonde, zowel bij de Goudse als bij de Leidse kaas. Ook de kaasmarkt on dervindt in toenemende mate hin der van het verkeer. De aan de Roo- seveltstraat gevestigde groot-han delsmarkt voor groente en fruit ver toont gestadig groeiende omzetten. De grote veemarkt op vrijdag deed het in 1965 beter dan in 1964. Vooral het grootvee en de lichte varkens en big gen kwamen in grote aantallen aan de markt. De slachtvarkens brach ten het vrijdags tot een stijging van ruim 33%, dit evenwel ten koste van de vette varkensmarkt op dinsdag. Deze markt heeft het in 1965 slecht gedaan. Met grafieken en tabellen geeft het keurig uitgevoerde jaar ver slag van de Markt-en Havendienst een uitvoerig beeld van het verloop vande handel in de verschillende sec toren over de afgelopen jaren. De totale ontvangsten van de dienst be droegen in 1965 f 180.360,67 (1964 f 166.887,43). Deze cijfers hebben be trekking op marktdienst, waagdienst en havendienst. De totale aanvoer op de veemarkt steeg van 146470 in 1964 tot 147872 in 1965. Uit de cijfers van de havendienst blijkt onder meer, dat het aantal woonsche pen in Leiden daalde van 9588 in 1964 tot 8632 in 1965. Het verloop van het aantal malen dat per dag een Leidse brug open moet biedt perspectieven voor de mensen die zich altijd ergeren.als zij voor de brug moeten wachten. Het gemiddelde aantal openingen per brug per dag daalde van 14,2 tot 13,8 In 1955 ging een brug gemiddeld 21,2 maal per dag open. Dit cijfer zal over enkele jaren waarschijnlijk heel wat lager zyn. Dan gaat alle door gaand scheepvaartverkeer buiten Leiden om. Officiële publikaties DOORSTROMING8VERORDENING Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er nogmaals de aan dacht op. dat op grona van de „Door stromingsverordening'een tegemoet koming in verhuis- en inrichtingskos ten kan worden verleend aan hen. die verhuizen hetzij naar een kleinere wo ning (verhuizing „groot naar klein"), hetzij naar een woning met hogere huur, welke naar Inhoud gelijkwaar dig of kleiner is (verhuizing „goed koop naar duur"). De verordening is met terugwerken de kracht in werking getreden per 1 januari 1966. Een aanvraag om een uitkering moeten worden ingediend bij het Bureau Hulsvesting, Hooigracht 79. binnen twee maanden na de da tum. waarop de verhuizing plaatsvindt of heeft plaatsgehad. In afwijking hiervan kunnen aan vragen betreffende verhuizingen, wel ke hebben plaatsgehad In de periode tussen 1 januari en 1 juni 1966. nog worden ingediend tot uiterlijk 15 au gustus aanstaande. Advertentie VERLOVINGSRINGEN DESIREE Toen een perk aan de VondeUam m Leiden werd opgeheven, in ver band met plaatselijke wijzigingen ten behoeve van het verkeer, zag een bewoner van een woonschuit daarin de kans in het bezit te komen van- enkele rollen grasmat, welke door gemeentewerklieden waren klaar ge legd om naar een ander plantsoen over te brengen. Twee rollen, in totaal twintig meter gras verhuisden van het Vondelr laanperk naar de plaats waar de woonboot van de verdachte lag. „Het bleef gelijk, dat terrein was ook van de gemeente", luidde zijn versoeer. „De gemeente had er andere plannen mee wist de Haagse politie rechter. De officier van Justitie vond het ook met te pas komen en eiste tegen verdachte en diens helper ieder f waarop zij nogal wat aan te merken hadden. „Als u niet gauw uw mond houdt, maak ik het veel hoger, de boete is eigenlijk te laag", aldus de rechter. Verdachten, die verder maar zwegenwerden conform de eis ver oordeeld. BURGERLIJKE STANDI LEIDEN GEBOREN:' Adrianus Gljsbertus. zn van L. J. van Duyn en G. Houtzager; Louis Laurentlus Adrianus FrEinciscus. zn van F. M. G. van Bers en G. M. C. Verhoeven; Cornelia Catharlna Maria, dr van J. M. van Leeuwen en M. Sie- rat; Everhardus Josephus Maria, zn van A. F. Boot en A. M. Kraan; Griet je Cornelia, dr van J. Godwaldt en G. C. van der Horst; Diana, dr van E. L. M. Wareman en E. M. van Toorn; Mo nique Antoinette, dr van P. Dubbe- laar en P. Piket; Maria Helena, dr van J. J. Carstens en M. Remmelzwaal; Heieen Corien. dr van J. Fraanje en J. de Kok. GETROUWD: B. A. van Dorp en A. J. M. de Jongh; H. F. Roman en J. Rijsbergen; N. G. de Jong en N M. Boot; R. P Meer- poel en M. E. Conners; C. D. H. Gru- newald en W. G. Kooreman; A. C. Toonen en A. de Groot. OVERLEDEN: M. de Jong, 72 Jaar wed. van W. F. H. Schroder; J. W. Stapel, 63 jaar, man; P. J. Ammerlaan, 61 Jaar echt- gen. van A. van Wetten. CAMERA Engelse sociolo gen hebben vastgesteld dat de grote opgang die voetbal in dat land kon maken, een recht streeks gevolg is van de indus triële revolutie. De daarmee ge paard gaande grauwe eentonig heid voor grote groepen arbei ders deed de behoefte aan een vorm van vermaak ontstaan, waarby grote hoeveelheden men sen zich tegelijkertijd konden uitleven. In sommige streken werd die functie van volksver maak en afleiding van de dage- lykse sleur vervuld door een an dere sport: rugby. Dat de sociale betekenis van de beste spelers in deze zo uiterst belangrijke rugby-teams een heel andere werd. dan die waartoe zij krachtens hun milieu of be roep in staat zouden zijn. ligt voor de hand. Dit is het motief van de uitstekende Engelse speelfilm, die deze week weer naar Leiden is gekomen. „This sporting life" (we vermelden de Nederlandse titel niet. omdat de maker daarvan de inhoud van de film volkomen is ontgaan'. Een sterke, wat domme, maar gevoelige jonge mynwerker krijgt een contract bij de plaat selijke rugbyclub en dat bete kent welstand. Frank Machin (voortreffelijk gespeeld door de Mary Popping LIDO ..Mary Poppins", het nieuwste grote succes van het genie Walt Disney, blijft ook de komende week nog in Leiden. Julie Andrews en Dick van Dyke zijn de hoofdrolspelers in dit moderne sprookje. Zeer knap is de wijze waarop Disney hier normale speelfilm en tekenfilm motieven dooreenweeft. jonge Engelse acteur Richard Harris, voor deze rol in Cannes terecht bekroond met de acteur- prijs) krijgt door zijn uitzonder lijke rugbykwaliteiten de kans om al zijn wensen te vervullen, op één na: de genegenheid van een weduwe, by wie hij een ka mer heeft gehuurd. De gedroom de wensen en de realiteit in het leven van de rugbyspeier zijn in de film opmerkelijk dooreenge- weven door het in beeld brengen van de dromen van Frank Machin tydens en na zijn nar cose ten gevolge van een bles sure. De iflm geeft een vaak be- klemmenr beeld van de mentali teit in bepaalde sportkringen in Engeland en is wat sfeerteke ning betreft vergelijkbaar met een andere befaamde Engelse film „A taste of honey. LUXOR/TRIANON/REX In maar liefst drie Leidse bioscopen draait deze week een film met in de hoofdrol Louis de Funès. op het ogen blik Frankrijks populairste komiek. Het nijdige manneke met zijn enorme mimiek en overvloed aan gebaren, dat zich vroeger tevreden moest stellen met rolletjes op het tweede plan. heeft sinds zijn fameuze dubbelrol van werk baas-politiecommissaris in „La belle Amèricaine" veel opgang gemaakt. Hij heeft de laatste jaren een hele reeks films gemaakt, waarin hij meestal een caricaturale po litieman uitbeeldt die op moeilijke wijze de eenvoudig ste klusjes opknapt. In LUXOR speelt hij „De gen darme van St.-Tropez", een ab surde politieman die zich inge nieus in de nesten werkt, dap per bijgestaan door zijn zwierige dochter (Geneviève Grad). Gen darme De Funès is nog maar nauwelijks in Zuid-Frankrijks luidruchtig toeristenoord voor snobs, of hij krijgt de taak met enige zonderlinge manschappen het bloot te weren van het tot folklore verheven naaktstrand. Dat. lukt hem ook nog. zij het diverse vermakelijke ver- en ontkleedpartijen. Het ls een ple zierige film voor de verregende vakantieganger, die even een glimp van Franse zonnigheid wil opvangen. TRIANON draait „Fantómas slaat weer toe", het vervolg op ..Fantómas", en ook hierin beeldt De Funès een waanzinnig eigenzinnige, steeds weer falen de politieman uit. Het is wel te kenend voor zijn succes, dat zijn aandeel in dit vervolg aanzien lijk groter is dan in de eerste aflevering, zo groot zelfs dat deze keer de bijdrage van een andere hoofdrolspeler. Jean Ma rais. volledig wordt overscha duwd. Voor de rest verschilt deze tweede Fantómas-film weinig van de eerste, maar dat is wel vaker het geval, als men pro beert een succes te prolongeren. In REX zien we o uitzonde ring Louis de Funès nu eens niet als commissaris of gendar me. maar in de rol van een han delaar in jachtartikelen. die door een bevriende! bankdirecteur is bedrogen. Hy heeft namelijk op diens aanraden zijn geld in een niet-rendabele firma gesto ken. De film heet dan ook „Fluiten naar je duiten". Om zijn geld terug te krijgen besluit hij bij de bank te gaan Inbreken. Hoe zoiets kan lukken en tege lijk mislukken, kan natuurlijk alleen Louis de Funès overko men. De directie van het Rex-theater heeft vandaag de film van Louis Funès uit de roulatie genomen en vervangen door „Het masker van Zorro". Gold rush STUDIO Het is even nutte loos als overbodig over een zo beroemde Chaplin-film als „Goldrush" nog veel te zeggen. Dit werk. dat nog stamt uit de stomme-filmperiode doet het nog altijd best met heel dat ar senaal van sentimentaliteit, zie ligheid. romantiek, humor en scherpte. Overigens is het niet geheel en al die oude versie die men krijgt voorgezet. Er is wat. muziek op de achtergrond toege voegd en voorts treedt Charle6 Chaplin nu als een soort expli cateur op. hetgeen de film bij zonder ten goede komt. Goldrush is een produkt uit een ver filmverleden, dat merkt men aan alles, en juist daarom een (hernieuwe) kennismaking ten volle waard.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3