LEIDSCH DAGBLAD Commissie samengesteld Zeer van scherp Britse ingrijpen regering HOFNAR JAMIN Ouders moeten f 16.000 betalen Noodtoestand in Donaugehied alles Vlieland BEZOEKT MET FOTO - WOLFSLAG DE PHOTOKINA 1966 (§ud Qïteuwo pirecteur; E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwei Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 JULI 1966 No. 31933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse f 0,25 (ingaande 1 augustus Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Onderzoek naar moeilijkheden in Amsterdams politiekorps (Van onze parlementaire redacteur) De commissie van onderzoek, die een onderzoek moet instellen __iar de moeilijkheden in het Amsterdamse politiekorps welke hebben geleid tot het ontslag van hoofdcommissaris H. van der Molen, is thans door minister Smallenbroek (Binnenlandse Za ken) en Samkalden (Justitie) samengesteld. de Rijksuniversiteit in Utrecht, te Zeist; prof. mr. P. J. Verdam, hoog leraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Als secretaris: mr. E. J. Anneveldt, rechter in de arrondissementsrecht bank in Den Haag. te Voorschoten. Prof. Enschede voorzitter zijn benoemd: ft voorzitter: prof. mr. Ch. J. En- jchede, hoogleraar aan de Stede lijke Universiteit van Amsterdam. Is leden: mr. J. A. H. J. van der Dussen- oud-burgemeester van Dordrecht, lid van het College van Rijksbemiddelaars in Den Haag; D. J. van Gilse, oud-procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag; J. A. Middelhuis- oud-voor- litter van het N.K.V. in Utrecht; dr. H. Schamhardt, secretaris van [WEE LIFTERS lij BOTSING OMGEKOMEN 0p de Seeserweg In Ommen vloog ktêravond een auto, bestuurd door 22-jarige inwoner van Hengelo, it de bocht van weg en botste tegen boom. Twee lifters die een paar londerd meter eerder in de auto gestapt, de 17-jarige Folkert lensens en de 18-jarige Jan Huiting, eiden afkomstig uit Onstwedde, lerden hierbij zo zwaar gewond, dat lij later zijn overleden. De bestuur der, die bij de botsing uit de auto werd geslingerd, liep nagenoeg geen letsel op. Zwam bedreigt geluidsarchief van de V.N. Als zoveel historische monu menten wordt het geluidsarchief van de Verenigde Naties in New York bedreigd door de invloe den van de tijd. Zo heeft men geconstateerd dat duizenden grammofoonplaten, waarop de debatten van alle raden, com missies en andere organen der Verenigde Naties in de jaren 19461963 staan, zijn aangeval len door een microscopisch kleine zwam, die zich te goed schijnt te doen aan de vernis- achtige bovenlaag van de platen. In talrijke gevallen zijn de ge sprekken onverstaanbaar ge worden. Een reddingsactie moet nu voorkomen dat tenminste de debatten van de Veiligheidsraad van verscheidene jaren bewaard blijven. Men legt ze vast op de if geluidsband. Om dit goed te 4 doen is echter een krediet van f 86,000 dollar (309.000 gulden) J nodig en dat is moeilijk vrij te maken, gezien de precaire fi- J nanciële omstandigheden waar- f in de volkerenorganisatie ver- f keert. Van 1963 af worden de debat- ten op de geluidsband opge- nomen. WEERBERICHT ENKELE BUIEN Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: veranderlijke be- olking met enkele buien, waarvan »mmige met onweer Koel weer. Overwegend matige wind tussen noordwest. 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Depressie trekt var? Schotland naar I® Wadden met ook morgen enkele en een tot matig afnemende *ind, die naar west tot noordwest fr&ait. Daardoor bij 16 a 17 graden belangrijk te koel, zeewater bijna 17 ïaden. Vooruitzichten: Hoge druk bij oorwegen en boven de oceaan komt kngzaam naderbij met eerst na zon ula? stabieler weer. 30 JULI Zon op: 4.58 uur; onder: 20.34 uur. laan op: 20.12 uur; onder: 2.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.40 en 14.11 uvr, laagwater te 9.52 en 22.20 uur. &lt nummer bestaat uit M pagina's Feiten verzamelen heeft tot taak feiten, die ter zake van belang zijn, te ver zamelen en vast te stellen. In het ministeriële besluit tot instelling van de commissie wordt dit als volgt om schreven 1. Te onderzoeken welke gedragslij nen de autoriteiten ter plaatse en alle andere autoriteiten, die met de politie bemoeiing hebben, se dert omstreeks 1960 en in het bij zonder in het laatste jaar hebben gevolgd met betrekking tot het Amsterdamse politiekorps. Een onderzoek in te stellen met name voor de periode sedert sep tember 1965 naar de bevelsver houdingen ten aanzien van de handhaving van de openbare orde in Amsterdam en van de overige daarmede samenhangende politie taken en naar het mede ter uit voering van de op dit punt gege- Ook in Andorra een rustdag per week Op aandringen van Frankrijk en Spanje is de regering van Andorra ook met sociale wetgeving begonnen. De bewoners van het staatje in de Pyreneeën krijgen recht op één rust dag per week, twee weken vakantie per jaar, een achturige werkdag en er komt een ziekteverzekering van staatswege. Deze laatste helpt Frank rijk financieren door Andorra de helft te betalen van de opbrengst van de Franse postzegels die in An dorra worden verkocht. Aan het hoofd van het staatje staan de Franse president en de bis schop van Urgel in Spanje gezamen lijk. Het telt 13.500 van 8.000 buitenlander Na „kattekwaad" van hun kinderen (Van onze Amsterdamse correspondent) Tweeëntwintig Amstelveense ouders zijn door het gemeente bestuur van hun woonplaats aangeslagen voor f 16.300, zijnde de aangebrachte schade aan een inmiddels afgebroken huis. Elk van de gezinnen moet ten minste f 740,91 opbrengen. Nadat enige protesten waren bin nengekomen over deze niet mis te verstane rekening heeft het Am stelveense gemeentebestuur beslo ten de zaak opnieuw te bespreken, als de burgemeester van vakantie terug is. De geschiedenis gaat terug tot 27 en 31 mei van dit jaar, toen hun kin deren in twee huizen aan de Wol- fert van Borsselenweg, die op de nominatie stonden te worden af gebroken, waren binnengedron gen. Een politieagent betrapte de jeugd op heterdaad en noteerde de namen. De ouders zeggen van deze „ontwikkeling" niet op de hoogte të zijn geweest. Ook zijn de ouders het niet eens met de gedachtengang van het ge meentebestuur. „Het waren oude huizen, die toch moesten worden af gebroken. Er was alle gelegenheid voor de jeugd, gelaten om katte kwaad uit te halen. De ramen wa ren kapot en de deuren hingen uit de scharnieren. En waarom zijn de brieven niet gespecificeerd? De een zal heus wel meer hebben uitge spookt dan de ander dat moest ook in de rekening tot uitdrukking komen". Hoewel de huizen leeg stonden is dat volgens de gemeente nog geen re den om binnen te dringen en on gemotiveerd schade toe te brengen. Geadviseerd wordt in het 13 regels grote briefje de rekening die voor enkele gezinnen zelfs dubbel is maar te verhalen op de ver zekering. Maar van deze kant is al meege deeld: „Nu de woningen zijn afge broken kunnen wij de rekeningen niet accepteren, omdat wij geen expertiserapport meer kunnen op- De ouders wachten nu maar gelaten de terugkomst van burgemeester D. Rjjnders af ven bevelen gevoerde politiebeleid. 3. Een onderzoek in te stellen naar de organisatie en structuur van het Amsterdamse politiekorps en naar het dienaangaande gevoerde beleid. 4. Een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van een reeks van ordeverstoringen, welke se der4 omstreeks september 1965 in Amsterdam heeft plaats gehad, zomede naar de directe aanleiding van het verloop van de gebeurte nissen op 13 en 14 juni 1966. Tenslotte verzoeken de bewindslie den de commissie haar rapport zo spoedig mogelijk uit te brengen; zij machtigen de commissie haar oordeel over onderdelen van haar taak in in terimrapporten neer te leggen. Economische controle drastischer dan in A0-A5 (Van onze Londense correspondent) De Britse regering krijgt -zoals onlangs aangekondigd de wettelijke bevoegdheid om salarissen en prijzen gedurende zes maanden volkomen te bevriezen. Dat is één van de Britse anti- inflatie-maatregelen voor de controle van prijzen en lonen. Van daag wordt de officiële bekendmaking verwacht van het wets ontwerp dat deze maatregelen behelst. Uit wat tot nu toe bekend is ge- PrntPQtPn worden, lijken de door premier Wil- 1 lUlColCil son te nemen maatregelen de scherpste die ooit in Engeland zijn toegepast. Zij overtreffen zelfs die uit de tijd van de tweede wereldoor log. Na de bevriezingsperiode heeft de regering opnieuw zes maanden de tijd om de inkomens aan de strengste beheersing te onderwerpen. Op over treding staat een maximale boete van van 500 pond (5000 gulden). Di videnden vallen buiten de controle regeling, maar vennootschappen moe ten gedurende 12 maanden vrijwillig van verhoging afzien. Als zij dit niet doen, zal fiscaal tegen hen worden opgetreden. De regering zal er voor zorgen dat maatschappijen de dividenden thans niet op andere wijze ontduiken, bij voorbeeld door de uitgifte van bo- ;-aandelen of door opgepotte be dragen als extra dividend uit te ke- zoals jaren geleden, toen wijlen Stafford Cripps soortgelijke maatregelen afkondigde. De Tsjechische en Hongaarse auto- rlteiten hebben gisteren de noodtoe stand afgekondigd in het Donauge bied nadat de door de regen sterk gezwollen rivier dreigde grote delen laagland te overstromen. In Bratislawa, stond het peil van de Donau op 7.82 meter en In Boe dapest bereikte net Donauwater een hoogte van 6.24 meter. Er zijn vrijwilligers opgeroepen om de dijken in de bedreigde gebieden te bewaken. In zuidelijk Moravië heeft de rivier de Morava honderden hectaren bouwland en bosgrond overstroomd. Verwacht wordt dat door de aan houdende regenval in het Donauge- bied de toestand nog slechter zal worden. Op het Schiereiland Sorrento ten zuiden van Napels hebben zich over stromingen en aardverschuivingen voorgedaan. Verscheidene auto's wer den door aardverschuivingen bedol ven, hoge golven sloegen badhuisjes kapot en straten kwamen onder wa ter te staan. Briefport naar Frankrijk en Monaco 20 cent (Van medewerker) Met ingang van 1 augustus kost het verzenden van een brief naar Frankrijk en Monaco, die niet meer dan 20 gram weegt nog maar 20 cent. Deze drastische verlaging is het re sultaat van langdurige onderhande lingen tussen de P.T.T. en de Fran se postadministratie. Van de Westeuropese landen zijn het nu nog slechts Groot-Brilttamnië, Zwitserland en Spanje, waarvoor het buitenlandse briefport van 40 cent geldt. Het tarief voor brieven naar West-Duitsland, Berlijn, België, Lux emburg, Italië, San Marino en Vati caanstad werd al eerder tot 20 cent worden 'bevroren. Ver wacht wordt, dat de vakbeweging he vig zal protesteren tegen het feit dat de dividenden niet rechtstreeks door de regering worden gecontro leerd. De werkgevers zullen ongetwij feld bezwaren maken tegen eventuele wettelijke prijscontrole, omdat er op deze manier weinig of niets terecht komt van de vrijwillige medewer king die de regering van iedereen verlangt Reeds overeengekomen loon- en salarisverhogingen zullen zes maan den worden uitgesteld. En dat is ook - De Zwitserse zending radio-ac tieve lichtgevende verf, die is be- stemd voor Rood-China, is gister middag per vrachtwagen, voorzien van grote waarschuwingsborden naar Schiphol gebracht. Voorlopig zijn de stoffen daar opgeborgen in een speciale stralingsvrije kluis in het K.L.M.-vrachtgebouw. Het is nog niet bekend hoe en wanneer de zending zal worden teruggestuurd aan de afzender. Volgens het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zouden de stoffen, wanneer zij voor een be trekkelijk lange tijd in een afgeslo ten ruimte zouden worden opgesla gen stralingsgevaar gaan opleve ren. Vandaar dat de Stoomvaart Maatschappij "Nederland de zending heeft geweigerd naar Communis tisch China te vervoeren, toen bij toeval aan het licht was gekomen wat er zich in de zakken bevond, die per trein uit Zwitserland waren ge zonden met automatische verhogingen het geval. Een speciale moeilijkheid is dat In vele bedrijfstakken loonsver hogingen een onderdeel vormen van een overeenkomst tot verhoging van de produktiviteit. Deze dreigt duide lijk in gevallen als deze in het ge drang te komen. Advertentie NOG VIER DAGEN OPRUIMING VOGELKOOIEN Ruime verkoperde kooi met roest vrije bak en lade van 29,75 voor 19,75 grote verchr. kanariekooi met plastic morsranden van 24,75 voor 15,15 moderne ruime kooi. Plastic bak (roestvrij). Elegant wit tafeltje gra tis bijgeleverd, van 52,50 voor 44,75 grote houten kamer-volière met glas. Géén tralies, vrij zicht. Mors- en tochtvrij van 32,50 voor 24,75 weet heeft Uw bezoek aan deze wereldtentoonstelling der fotografie in Keulen op MAANDAG 3 OKTOBER A.S. en/of ZATERDAG 8 OKTOBER A.S. kost, incl. toegangsbewijs, f 15.— p. p. en wordt op aangename wijze per luxe touringcar verzorgd door: FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG N.V. BREESTRAAT 123 - LEIDEN - HAARLEMMERSTRAAT 102 (Plaatsbespreken aan onze beide zaken). Advertentie vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, ballen gehakt, vacuum verpakte Homburgers en de... beroemde rookworst UITSLUITEND TABAK Op de Fransche spoorwe gen is in de nabijheid van het station Lagny weder een moord in een waggon ge- pleegd. Het slachtoffer is een min, die door den moorde- ir, welke zich met haar alleen in een waggon bevond, werd geworgd; den zuigeling slingerde hij het portier uit. De moordenaar bevindt zich reeds in handen der justitie. Aan Burgemeester en Wethouders van Leyden is vergunning gevraagd door M. CMeure, weduwe H. T. Cos- ter, winkelierster, wonende alhier, om hare koffijbran- derij te mogen verplaatsen van de Korte Langegracht naar de Haarlemmerstraat, wijk VI, no. 292 (thans no. 119).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1