Wereldbeker naar Engeland? S P 0 R T vTn vandaag 1 Willy's dagboek KRANTEN BEZORGER RIJEN VAN HONDERDEN METERS LENGTE VOOR KANTOREN VAN DE LONDENSE BOOKMAKERS Karstens wint na machtige solo Weinig strijd op de laatste dag Aura van Zelda won de Zilveren Zweep Duits legioen trekt van stad naar stad LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) De persclub in Londen wordt langzamerhand even druk als de Kalverstraat in Amsterdam tijdens een lunchpauze. De journalis ten, die de wedstrijden in de groepen 2, 3 en 4 volgden, zijn naar Londen gekomen om de strijd om de eerste vier plaatsen te ver slaan. Het zijn er ruim 1700. In Londen staan degenen die een kansje willen wagen om enkele tientallen guldens of meer te winnen by de kantoren van de bookmakers in rijen van honderden meters lang. Wie wordt wereldkam pioen voetbal: Engeland of West- Duitsland? De cote van de wedden schappen verandert met de minuut. Acht van Chaam Een spectaculaire solo veertig km van de Acht heeft Gerben Karstens gisteren de -inning gebracht in Nederlands bontste wielerspektakel. De jon- Leidenaar, het enfant terrible van Kees Pellenaars' ook nu weer bijzon der actieve TeleVizier-ploeg, ont snapte na bijna 120 km aan de aan dacht van het peloton. Knap ge steund door zijn makkers in de gro- groep kon Karstens, die geen mo ment verslapte, zijn voorsprong zo uitbouwen dat deze twaalf km de eindstreep nog 1 min. 35 sec. bedroeg. In de ochtenduren behaalde Riny Wagtmans, „Het kind van de streek", een overtuigende overwinning bij de amateurs. De donkere krullebol uit St. Willebrord, die zich voortdurend actief had getoond en halverwege de wedstrijd een tijd lang de leiding had, liep in de laatste halve lus met opvallend gemak van zijn vier vluchtmakkers weg en won met rui me voorsprong. De uitslagen luidten: Amateurs (120 km): 1. Riny Wagtmans (st.- Willibrord) 2.46.14, 2. Leen de Groot (Utrecht) op 20 sec., 3. Harry van Piere (Uithoorn) z.t. 4. Ab Duyker (Berverwijk) z.t., 5. Piet Kettenis (Den Haag) z.t., 6. Frans Staes (Belg) op 35 sec., 7. Hans Hesen Ge leen z.t., 8. Piet Schreur (Wolvega) z.t., 9. Jan van Kessel (Deurne» z.t., 10. Jack de Goede (Roozendaal) z.t.. Profs (160 km)1. Gerben Kar stens (Leiden) 3.47.25, 2. Jos Verach- tert (Belg.) op 45 sec., 3. Rik Luyten (Belg.), 4. Marinus Paul (Den Haag), 5. Henny Peters (Heemstede), 6. Henk Nijdam (Zundert), 7. Cees van Espen (Arnhem), 8. Rik Wou ters (Baarle-Hertog)9. Albert Hit- chen (GB 10. Nico Lute (Bever wijk). Maar dit is zeker: In deze laatste dagen voor de finale om de wereld titel gaan er miljoenen om. De merkwaardigste weddenschap die men officieel kan afsluiten, is die op de sportiviteit. De bookma kers geven 5 tegen 1 dat de finale van zaterdag niet door 22 man zal worden beëindigd. Degene die een pond, iets minder dan tien gulden, hadden gezet op een 2-1 overwinning voor Engeland op Portugal, hebben er gisteren voor ieder tientje 500 gulden terug ge kregen. Zelfs de Duitse journalis ten denken, dat Engeland zater dagmiddag in triomf de Coupe Ju les Rimet zal ronddragen in het volgepropte Wembleystadion, waar voor. nu het zeker is dat Engeland een plaats in de finale heeft be vochten. een zitplaats die dertig gulden kost, voor het tienvoudige van de hand gaat. Londen is beze ten van dit wereldtoernooi. Iedere taxi-chauffeur begint direct de vraag te stellen of je denkt dat Engeland zaterdag een kans heeft. Hij vraagt ook waarom je denkt dat Engeland wint of West-Duits- land. Hij wil gewoon weten op welk elftal hij zijn geld moet zetten. Hij tast iedere mogelijkheid om inlich tingen te krijgen af.. Het wedden op de uitslag is voor iedere En gelsman. en sinds twee weken ook voor buitenlanders, een belangrijke zaak geworden. Kansen Wat denken buitenlandse journalis ten van de kansen in de finale: Svend Nielsen, de Deense sportre dacteur van „Ekstra Bladet" uit Kopenhagen: „Bij Engeland-Por- tugal kwam voetbal van de bodem tot de top. De eerlijkste en meest opwindende wedstrijd die ik hier heb gezien. Als Engeland op dezelf de manier speelt is er voor mij Gouden vierdaagse De tweede dag van de Gouden Vierdaagse van Nijmegen heeft 298 „slachtoffers" geëist, waardoor het deelnemersaantal zakte tot 14.203. Een triest slot kreeg deze jubileum vierdaagse voor een vrouwelijke wan delaar. Op één van de overvolle we gen die naar Wychen voerde, werd zij aangereden door een haar tege moet komende auto. Haar verwondin gen waren weliswaar van vrij lichte aard. maar aan het voortzetten van de tocht viel niet te denken. DUIVENSPORT Leidse Postdulvenclub Wed vlucht vanaf St.-Ghislain. Aantal duiven 307. Eerste duif 09.48.06. Uit slag: 1. 2. 3. 9 J. Alphen sr.; 4. L. v. d. Nieuwendijk; 5. P .Schenkel veld; 6. A. Flippo: 7. H. van Riet} 8 H. Abrahams, 10. J. Schouten. Leidse Postduivenclub Wed vlucht vanaf Bordeaux. Aantal dui ven 50. Eerste duif 14.12.31. Uitslagt 1, 2, 3 J. van Alphen sr.: 3. 7 L. v. d. Nieuwendijk: 4. A. Krol5. P. Langhout; 6. H. Abrahams; 8. W. Bev; 9. Bink-v. d. IJssel. Het Nederlandse dames-hockey team heeft gisteren zijn eerste ne derlaag op de trip door Zuid-Afnka geleden. De Nederlandse dames wer- 2—1 verslagen door Het 20ste UEFA-jeugdvoetbal- 1967 toegewezen aan Turkije. Het toernooi wordt van 5 tot 13 mei gehouden. Evenals dit jaar aen mei i verslagen uour een uui io mei geuouucii. un. I westelijk selectie-elftal, dat bij de in Joego-Slavië worden slechts 16 Nieuw Loosdrecht-week (Van zeilmedewerkeri. geen Hans Körfer van SID, de sportinfor- mationsdienst uit Diisseldorf: „En geland was grandioos in tactiek, in de verdediging vooral. En ook hij zegt dat naar zijn inzichten Enge land de meeste kans heeft op een overwinning. Bobby Charlton, Sti les en Moore zijn grote spelers. Zij speelden beter dan West-Duitsland deed tegen Rusland. En hij beëin digde het korte gesprek met deze woorden: „lk waag een gokje op de Engelsen". Iedere nacht om vier uur staat de Canadees Brim Brimble voor de microfoon. Hij is reporter van Ra dio Jamaica. Hij vindt Engeland's verdediging onwaarschijnlijk goed en Banks, de doelman, acht hij een van de grootste doelverdedigers al ler tijden. Zijn mening: „Enge land". De gebroeders echtsen Jcickif nkele twijfel: Engeland zal En Viterio P<»zzo van het dagblad l". i 'La Stampa' uit Milaan zei: „De eerlijkste wedstrijd van dit toernooi. Een mannelijke match". En ook hij baltraining wedt op Engeland. i een partij Charlton. Bobby hebben hun voet- verwisseld voor De Nieuw Loosdrechtweek is ten I einde. Het zeilcircus gaat door met de j Hollandweek I aan de overzijde van de Loosdrechtse plassen. Uiteraard zijn de hoofdprijzen verdeeld en wel I geheel volgens schema. De klassen I die gisteren belangrijk waren werden j dit nu helaas niet. omdat de heren De Bilt niet de juiste windrich ting hadden voorspeld, waardoor de Wereldklasse Koersen in Nootdorp Juan Miraglia maakte de lange reis uit Montevideo om deze titelstrijd te verslaan. Deze sportredacteur van het dagblad „La Manana": „De tactiek van de Engelsen was zeer goed. In Bobby Charlton heeft Engeland een speler van wereld klasse. Engeland n (Van medewerker „Voetbal is gerehabiliteerd dankzij Engeland en Portugal". Dat vertel de Jean Eskanazi Alles wat je in voetbal kunt vinden werd door het Engelse elftal ge bruikt. Voetbal is geen straatge Schlachtenbummlern De finale van de seriedraverij met als inzet een voor de eerste keer uitgeloofde Zilveren Zweep werd beheerst door de beide seriewinnaars Aura van Zelda (Bouwhuis) en Ce- lina van H (Lugies). Direct nam kunnen I eerstgenoemde hel commando, maar Celina viel direct hevig aan. In de rondenlange nek-aan-nek race bleek op deze baan de voordelige reling- I positie van Aura en deze triomfeerde Paris Soir j onder hevige aansporingen van pi keur Bouwhuis in 1.25.8. De moe gestreden Celina van H kreeg geen loon naar werken, want op de streep moest zij de tweede plaats nog prijs geven aan een verrassende Ypsilon. De door Aura van Zelda gewonnen eerste serie bracht een verrassend trio door de tweede en derde plaats van resp. Bram Williams en Xandor, met een betaling van f. 1149.30 als (Van onze speciale verslaggever) Met tienduizenden zijn ze naar Engeland gekomen: De Engeland vaarders uit West-Duitsland. Vaak rijden ze met eigen bussen door het trotse Albion om hun „Manschaft", hun nieuwe „wunder-team" toe te juichen. Met grote spandoeken heb ben ze in de afgelopen weken de velden omzoomd waar Uwe Seeler en zijn makkers hun hele of halve hel dendaden verrichtten. Nu komen ze naar Londen, waar ze zaterdag in groten getalen in Wembley hopen te zijn bjj de finale. Voor Westduitse reisbureaus moet het een goede gok geweest zijn om reizen naar de wereldkampioen schappen te organiseren. Beter dan voor het Braziliaanse reisbureau dat een gezelschap per comfortabele oceaanstomer naar Londen had ge zonden om daar Brazilies verrich tingen in de kwart-finale gade te slaan. Dit gezelschap heeft onmid- dellyk na aankomst in Londen re tour geboekt voor een vliegtuig. Maar de Duitsers zijn niet alleen in grote gezelschappen gearriveerd. Vaak zijn ze met een volledige kam peeruitrusting naar Engeland geko men in kleine auto's In de buurt van Sheffield waar het eerste Duitse trainingskamp was, hebben ze hun tenten opgeslagen, vandaar zijn ze naar Liverpool getrokken. Kaartjes gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel I, Leiden. kopen voor de halve finale, kampeer terrein -zoeken, tent opslaan, even de stad in voor de bezienswaardigheden beatkelderswedstrij d bekij ken naar de tent om te slapen, volgende ochtend opbreken naar Londen om kaartjes te kopen voor de volgende wedstrijd enzovoort. Zo reist de Duitse kolonie nu door Engeland. Er is een zeer speciaal woord voor deze tienduizenden, wier vanen en spandoeken ook veelvuldig op de televisie te zien zyn geweest: „Schlachtenbummlern". Ik dacht eerst dat het een wat moeilijke om schrijving voor supporters was. maar blikken in woordenboeken hebben mij beter geleerd. „Schlachtenbumm lern" betekent zoiets als zwerver op de slagvelden, oorlogscorrespondent. Welnu ze hebben hun slagvelden ge had. de slagen meebeleefd tegen Ar gentinië. Uruguay en Rusland. Maar de overwinning vieren, daar hebben ze nog nauwelijks de tijd voor gehad. De reizigers hebben het veel te druk gehad met heen en weer trekken. Toto gekopp. 10.6 Margrietprijs: 1.28.8; 2. pl. 2.1 2.20. luk) L Scotch J. Ge- 1.60. pl. 1,50, 2.10, geaopp. o.öo, cov. isprijs (2de afd.); Gravenhof: Delph IIi ï.eo, .20^ trio 42,60. ilwljn1.33.3: S f; 3. Doekle Ma< pl. 4.80. 4.60. 2.00, cov. y,10. Azaleaprijs: 1. Bretteur P (J. Wage naar jr.) 1.27,9; 2. Wilfield; 3. Brome- lia. Toto: winn. 1,70, pl. 2.00, 8,40, ge kopp. 18.80. cov. 13,90. iprijs: 1. Zus Hanover (T. H. - '.26.-; 2. Bastogne; 3. Xeres 2,00. pl. 1.30. 1.40. gekopp. s,3U. cov. 4.10. trio 10.20. Hortensiaprijs: 1. Corinna (A. Haarselhorst Jr.) 1.25.7, T L. T-*- 19,00 Kooyman rello V: 3. Zoagll T I pl. 1,60, 2,20, TÉ 8,20. Totalisator-o gekopp. 6,00, f 150.537.--. 3,80 kruisrak geheel bezeil- elke strijd aan de wed strijden werd ontnomen. Ulbe de Vries in de Valkenklasse is hierdoor wel het ergst gedupeerd, omdat hy flinke opmars niet tot een positie kon doordringen en Egon Rolf von den Baumen daardoor de hoofdprijs veroverde. edstrydleiding heeft trouwens de gehele dag met- dit probleem ge worsteld. Tot driemaal toe moest men met de wind meedraaien en een an dere baan aan de zeilers geven. Dit leidde tot teleurstellingen die echter onvermijdelijk waren. Vooral bij de Valken werd de race in mineur uit gezeild. In het eerste en enige kruis rak splitste de Valken zich in twee groepen. De een koos zijn slagen op de derde, de ander op de tweede plas. Reeds drie dagen is de tweede plas zeer winstgevend. Ook nu weer was Ank Roose ditmaal haar mannelijke tegenstanders te vlug af. Snel stond de groen-zwarte spinnaker op de An- nemarie en zeilde Ank Roose weg van Ben Staartjes. Ulbe de Vries lag op een zesde, Stenhuis op een vyfde en Piet van Buren op een zestiende plaats. Van Buren was dus uitge schakeld. maar Rolf von den Baumen lag vijftiende en kon slechts hopen dat De Vries of Stenhuis een eerste plaats veroverden. Hiervoor zorgden Ank Roose en Ben Staartjes, maar voor het grootste deel de wind die van noord-west naar noord draaide. Jan Stenhuis ging spinnakerend niet hard en werd door o.a. Scherpel ge passeerd. Rolf von den Baumen hield Van Buren achter zijn spiegel, maar was toen al zeker van zijn hoofdprijs. Ulbe de Vries heeft alles gedaan wat mogelijk was. De Vries werd vijfde. Ank Roose was het stralende middel punt aan de wal. Terecht want zij zeilde sterk Rolf v.d. Baumen werd toch negende. Daar het slechtste re sultaat afviel, werd Rolf v. d. Bau men toch nog met een grote punten- voorsprong winnaar. Tweede in totaal werd verrassend Kirkenier <3-4-12) door een fraaie tweede plaats in de slotrace. De uitslagen van de laatste dag luiden Flying Dutchmanklasse1. M. Christian 'Belg.», 2. B. Smit. hoofd prijs M. Christian. Sharpies: 1. Ch. van Swol. 2. D. Kum jr.. hoofdprijs Ch. van Swol. Valkenklasse: 1. mej. A. M. Roose. 2. H. Kirkenier. hoofdprijs E. Rolf van den Baumen. Streepklasse: 1. W, Spaargaren. 2. J. de Ruyter. hoofdprijs J van Riet schoten. Flving Junior: 1. H. Ozinga. 2. P. Lengton, hoofdprijs D. Dudok van Heel. Finnjollen: 1. H. van Eist, 2. IC Kruyer, hoofdprijs A. J. M. Otto. Olympiajollen1. J. K. Corts. 2. W. d. Voort, hoofdprijs W. van der Voort. Vrijheidsklasse: 1. B. J. v. d. Laan, 2. A. van Hemmel, hoofdprijs G. A. Paulich. Pampusklasse: 1. O. P. Besseling. 2. C. Tjebbes, hoofdprijs O. Besseling. Stern: 1. G. van Dusseldorp, 2. T. Dike, hoofdprijs R. E. Vrolijk. Vaurienklasse: 1. J. Steenbergen, 2. G. de Bie, hoofdprijs G. de Bie. Spanker: 1. H. G. Rienks. 2. P. C. Kroers. hoofdprijs H. Rienks. Schakel: 1. C. Smit. 2. E. van Maa- nen. hoofdprijs C. Smit. Soloklasse: 1. A. van Vemde. 2 R. van Deursen, hoofdprijs J. Kersber gen. De voor Anderlecht spelende Jan Mulder, is in de legerplaats Ossen- dvecht opgekomen om zijn dienst, plicht te vervullen. Hier krijgt hij aanwijzingen om correct te groeten. In tegenstelling hiermee was de Cliviaprijs, een „favorieten-koers". I Zus Hanover (Kooyman) won in1 1.26.- vóór Bastogne en Xeres en dit i trio gaf slechts f. 10.20 voor f.1.—. Demokrater V (Bolwijn) zorgde in de zesde draverij voor de surprise <w. f. 27.70). Deze nam direct een dus- danig grote voorsprong, dat hij niet meer te bereiken was. In niet al te beste draf finishte de noordelijke vertegenwoordiger in 1.33.3 en ver- 1 beterde zijn record met niet minder dan 7 seconden. Volann: 3. Uitslagen n) 1.37,9; 2. Edward Zweepprijs. 1ste gekopp. 7.30, cov 2de serie1 Lugies) 1.26,7; Ypsilon. Toto: w 3,60. gekopp. 8.6 1.31,3; 2. Earl Magowan; Buyte- Ellen Fraiiz Beckenbauerde 20-jarige Westduitse halfspe- ler, zal zaterdag in de finale tegen Engeland mee mogen spelen, ondanks het feit dat hij in de wedstrijden tegen Argentinië en Rusland een waarschuwing heeft gekre gen. Dit besloot de discipli naire commissie van de FIFA in haar zitting van gistermid dag na bestudering van het rapport van scheidsrechter Lo Bello, die de wedstrijd te gen Rusland leidde. De Rus sische speler Schislenko, die in de ivedstrijd tegen West- Duitsland van het veld werd gestuurd, werd door de com missie voor drie interland wedstrijden geschorst. Schis lenko zal dus in de ivedstrijd van vanavond tegen Portugal niet mee mogen spelen. „Waarom, jongens, huil den jullie?", vroeg het Portu gese blad „A Voz" zich af. Jullie waren niet slechter, alleen wat minder gelukkig gaat het blad verder, dat zijn nabeschouwing over de ived strijd Engeland—Portugal be sloot met: Jullie hebben je goed geweerd en ook na deze nederlaag zijn we trots op jullie, net zo trots als na de overwinningen" Dat het harde spel bij de wereldkampioenschappen ook het persoonlijk leven van een voetballer kan beïnvloeden, ondervond de Italiaanse voet baller Giacomo Bulgarelli. De Italiaan raakte in de wed strijd tegen Chili zodanig ge wond, dat zijn been in het gips moest. De hinder van deze blessure ondervond Bul garelli gisteren nog eens dui delijk, toen hij in het huwe lijk trad Moeizaam lopend leidde hij zijn bruid, Carla Adalgisi uit Bologna, naar het altaar waarvoor hij ech ter niet kon knielen Engeland zal zaterdag niet in de gebruikelijke witte shirts en zwarte broeken spe len. Een F IF A-commissie be sliste dat de Britten in de fi nale in rode shirts, witte broeken en rode sokken zul len uitkomen. De West-Duit sers mogen hun witte shirts en blauwe broeken handha- Koningin Elisabeth en de hertog van Edinburgh zullen zaterdag aanwezig zijn bij de finale. Het vorstelijk paar ivas ook aanwezig bij de ope ningswedstrijd op II juli. De Argentijnse voetbal ploeg heeft bij de terugkeer in Buenos Aires een ivelkom gekregen dat een held waar dig was. Er werden opnieuw beschuldigingen gehoord te gen Engeland en de FIFA. Ongeveer twintigduizend doorweekte enthousiastelin gen trotseerden een zware winterregen en juichten luid toen de spelers op het vlieg veld Ezeira aankwamen. Er werden kreten gehoord als „weg met de Engelsen, weg met de FIFA" toen het toe stel landde. Duizenden andere stonden in de stromende re gen langs de route naar de hoofdstad toen de ploeg naar het presidentieel paleis werd gereden voor een speciale audiëntie bij president Juan Carlos Ongania.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7