Conflict met zijn partijgenoten achtergrond Spaaks vertrek Handleiding voor staatsgreep Paarden uit de Rijnstreek bekroond DRUKTE BIJ NIEUWKOOPSE PLASSEN PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 JULI 1966 België's bekendste politicus verdwijnt van politieke toneel Paul Henri Spaak, België's bekend politicus, is gisteren met stille trom van het politieke toneel verdwenen. Zonder het be stuur van zijn socialistische partij vooraf te verwittigen, heeft Spaak in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer zijn ontslag als kamerlid aangeboden. Als reden voor zijn terugtrek king uit de politiek gaf Spaak op, dat hij de tijd gekomen acht om zijn memoires te schrijven. Reeds 3 jaar geleden tekende hij met een Parijse uitgever het contract. Voorwendsel Voor de meeste Belgen is het ech ter duidelijk dat het schrijven van memoires slechts een voorwendsel is. Spaak had evengoed kunnen aanvoe ren dat hij zich om gezondheidsre denen terugtrok. Iedereen hier weet dat hy al sedert 20 jaar aan jicht ïydt, doch dat dat hem nooit weer houden heeft soms 2 tot 3 belang rijke functies gelyktydig uit te oefe- Het is dan ook een publiek geheim dat de ware rede voor het ontslag gezocht moet worden in Spaaks bit tere teleurstelling in de politiek van zyn eigen party. Tydens de kamer debatten over de vestiging van Shape in België, enige weken geleden, werd het duidelyk dat het niet langer bo terde tussen Spaak en de partyiei- ding. De in de oppositie zynde so cialistische party stemde tegen de vestiging van Shape, terwyi Spaak als enige socialist voor stemde. TU- dens zyn rede merkte hy toen op „voor de eerste maal in de 32 jaar dafc ik zitting heb ik in deze kamer spreek ik uit eigen naam en niet uit die van de socialistische party". Maar het conflict tussen Spaak en de linkervleugel van de party is eigenlyk al enige jaren aan de gang Met 67 jaar is een politicus van het kaliber van Spaak natuuriyk nog veel te jong om zich terug te trekken. Zijn moeder was tot haai' 82ste jaar nog lid van de Belgische Senaat. En zelfs zyn meest intieme vrienden waren er steeds van over tuigd dat Spaak dit voorbeeld zou volgen. Churchill Paul Henri Spaak kreeg wereld vermaardheid toen hy in 1945 als eerste tot voorzitter van de VN-As- eemiblee werd gekozen. Een anekdote uit die tyd vermeldt, dat toen Spaak eens in Amerika een rede moest hou den, iemand vroeg „Spaak, Spaak, wie is dat ook weer", waarop hy het antwoord kreeg: ach, dat is die man die er uitziet als Churchill, maar Engels spreekt als Charles Bo- yer. Spaak, die dit ter ore kwam, opende zyn toespraak met deze be- schryving van zichzelf, maar voegde er aan toe „ik wilde maar dat het net andersom was". Doch lang voor hy internationaal bekend werd was Paul Henri reeds een groot man in België. Zyn eerste roem vergaarde hy evenwel niet als politicus, doch als tennisspeler. In de jaren twintig is hy enige malen in de Belgische nationale tennisploeg uitgekomen. Tegenstander Spaak is zich reeds jong voor de buitenlandse politiek gaan interesse ren, en hy heeft zich sedert de oor log eigenlyk nog maar één keer met de binnenlandse politieke problemen Ringnetvisserij in Engeland een succes De eerste proefnemingen van de twee Engelse vaartuigen, die thans aan de ringnet vissery deelnemen, zUn een succes geworden. In twee weken tljds hebben deze schepen 1500 cran (4500 kisten) haring aan gevoerd en hiervoor f 120.000 be- somd. Het ene schip is de „Glenugie III uit Peterhead (Schotland) 78 voet lang en voorzien van een Kelon mo tor van 240 PK. Dit schip vist met een ringnet 240 vadem lang en 70 vadem diep. Het andere vaartuig is de „Princess Anne", een treiler uit Huil. Dit schip heeft een ringnet aan boord van Noorse makely. Deze schepen vissen in de omge ving van de Shotlands eilanden en voeren de gevangen haring vers aan. zy vissen dus betrekkelijk dichtby de wal. Tot op heden is de ringvissery, die in ons land wordt uitgeoefend nog geen daverend succes. Momenteel gaan er in Engeland stemmen op voor meer toezicht uit te oefenen op buitenlandse vissers (on der wie Nederlandse) die in deze maanden tussen Whirthy en Flam- borough binnen de territoriale grens van 6 myl zouden vissen en boven dien schade zouden toebrengen aan het vistuig van Engelse vissers. ingelaten. Dat was in de periode '45- '50, toen hy zich ontwikkelde tot grootste en felste tegenstander van Koning Leopold, die hy tegen de wil van de meerderheid van het volk tot aftreden dwong. Zonder overdryving kan gezegd worden dat Spaak gedurende de laat ste 25 jaar de Belgische buitenland se politiek heeft gemaakt, ook in de perioden waarin zyn party geen deelnam aan de regering. Kort voor de tweede wereldoorlog was Spaak een der jongste Belgische premiers. Hy had ook zitting in het Belgische kabinet toen de tweedy we reldoorlog uitbrak. In Londen was hy een der eerste promotors van de Benelux-gedachte en in de jaren na 1945 trad hy ook internationaal steeds meer op de voorgrond. Hy is een der voorvechters van de Europese gedachte, waarvoor hy zich letterlyk en figuurlijk met het volle gewicht heeft in gezet. Grote faam als internationaal onderhande laar verwierf hy ook als secretaris generaal van de NAVO. Het moet voor hem een bittere pil zyn geweest dat zyn partygenoten zich onlangs by het debat in de Belgische volks vertegenwoordiging hebben gekant tegen vestiging van NAVO-hoofd- kwartieren op Belgisch grondgebied. Aantal ongelukken op Duitse wegen sterk gestegen Het aantal dodelyke verkeersonge lukken op de Westduitse wegen is in het eerste kwartaal van dit jaar op alarmerende wijze gestegen en een woordvoerder van de regering in Bonn heeft meegedeeld dat de on gelukken in toenemende mate kun- worden toegeschreven aan het rijden onder invloed en aan te hoge snelheden. Als de tendens zich voortzet, zullen verkeers voorschriften strenger moeten worden gemaakt, aldus Wer- Krüger op een presconferen- in Bonn. Er bestaat in West- Duitsland buiten de bebouwde kom geen snelheidsbeperking. Krüger zei dat de ongelukken als gevolg van te snel rijden in januari met 33,1% zyn toegenomen, in fe bruari met 75% en ir. maart met 53.9', Het ryden onder invloed veroor zaakte in dezelfde maanden resp. 63, 1 en 36 procent van alle ver keersongelukken. Voor dezelfde maanden van het vorig jaar waren de cyfers voor ongelukken ten ge volge van dronkenschap 22,4, 41,7 en 25,6 procent. Wapen bestaat anderhalve eeuw Dczër dagen herdacht Hazerswou- de dat anderhalve eeuw geleden goedkeuring werd verleend aan hel gemeentewapen. In de zestiende eeuw had Hazers- woude overigens al een wapen, dat enigszins verschilt van het huidige eveneens een wapen met een dwars balk en drie sterren. Daarboven een vizier met helm en een van v sierselen voorzien borststuk en naast twee met een uit bladeren gras gemaakt „broekje" geklede mi De ene hand van elk van beiden rust te op het wapen in de andere hand was een knots. Stokken en hoorns maakten voorts deel uit van het Het wispelturige Midden-Oosten heeft er al zo'n 30 meegemaakt De militaire staatsgreep is zoiets als politieke praktijk geworden in het wispelturige Midden- Oosten dat misschien alleen door Latijns-Ame- rika wordt overtroffen als het meest tot staats grepen geneigde deel van de wereld. Het is mogelijk dat democratische denkbeel- den of jaren de macht verschaft, Officieren Er zUn in de Arabische wereld sinds het einde van de tweede we reldoorlog 29 geslaagde of mislukte grepen naar de macht gedaan, voor het grootste gedeelte uitgevoerd door legerofficieren, die ontevreden waren over burgerregeringen of militaire regimes van tegenstanders. Als een soort byprodukten zyn in dezelfde periode op zyn minst 17 ge slaagde of mislukte aanslagen op de levens van politieke persooniykheden ondernomen. Het aantal in de kiem gesmoorde complotten is waarschynlyk groter maar het kan niet worden vastge steld, omdat de kandidaat-slachtof fers begrijpeiykerwyze dat onprettige nieuws niet graag aan de grote klok hangen. Enkele van de opstanden zyn gerijpt tot revoluties, die ingrij- pende maatschappelyke en economi sche veranderingen hebben gebracht, zoals die van Nasser van Egypte te gen koning Faroek in 1952. Andere omwentelingen hebben haar aanleggers slechts voor enkele maan den langzaam veld winnen i Arabische wereld, de snelle aanval op het ge zag in de uren voor de morgenschemering onder begeleiding van het geratel van machinegewe ren, schijnt nog altijd de meest geliefde methode te zijn om aan de macht te komen. Geslachtsziekten verdubbeld In vergeiyking met 1959 is het aantal geslachtsziekten in ons land dan verdubbeld, nameiyk van 204 tot 477, een toename van 130 percent. Sinds 1959 is er vooral een toename te constateren van het aan tal manneiyk patiënten, in het by- zonder in de leeftydsgroep van 20 tot 39 jaar. De meeste gevallen van ge slachtsziekten worden gevonden In Noord- en Zuid-Holland en in het by zonder in de drie grote steden. Dit biykt uit de door het staatstoe zicht op de volksgezondheid gepubli ceerde resultaten van een enquête, die in 1963 werd gehouden onder de huisartsen en dermatologen in ons land. Uit het thans gepubliceerde rap port komt om. naar voren, dat er geen aanwijzing gevonden is, dat in ons land het geslachtsziekten- probleem onder de tieners van toe nemende betekenis is. Internationale contacten spelen ook in ons land in de epidemiologie van de geslachts ziekten een belangryke rol. In het voorwoord van het rapport schrijft de arts H. J. Dykhuis, ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dat het probleem in zyn totaliteit naar het schijnt weliswaar nog geen verontrustende proporties aanneemt, maar dat er wel reden is om het verloop van deze venerische ziekten in ons land nauw lettend te volgen. den waarna een nieuwe staatsgreep hen terugslingerde in de vergetelheid. Niet alle omwentelingen verliepen volgens het geykte patroon. Een mi litaire premier van Irak heeft b.v. na slechts tien dagen aan de macht te zyn geweest een bizarre draai ge nomen en geprobeerd zyn eigen re gering omver te werpen en in de Soedan hebben in 1964 de burgers in verbysterende tegenstelling tot de normale procedure de militairen om vergeworpen. Ongeacht of een revolutie wordt uitgevoerd met behulp van een ver ouderde tank die een paar granaten in een koninkiyk paleis werpt of met supersonische duikbommenwerpers en ongeacht de oorzaken, er is in de loop der jaren een soort standaard patroon ontstaan. Als ooit een boek wordt geschreven over de manier om in het Midden- Oosten een staatsgreep uit te voeren zal Syrië zo goed als zeker het auteursrecht ervan hebben, want het heeft in 17 jaar 15 staatsgrepen be leefd. Aanwijzingen Q Ondanks de gebruikelyke avond klok van 24 uur en het uitvallen van verbindingen zult u zeker binnen en kele uren nadat u zich hebt meester gemaakt van de radio worden over stroomd met telegrammen uit alle delen van het land, waarin u steun wordt toegezegd. Verslap niet, Indien in de meeste wordt gezegd: „Ga voorwaarts met uw heilige zending. Wy staan met al onze mannen vast- n bloedver staatsgreep te camoufleren als het maken buitenopnamen voor een film. heeft kolonel Boumedienne in 1965 in Algerije Ben Bella omver gewor pen. Zo goed als niemand werd ge wond. Als u wint, toon uw grootmoe digheid door uw tegenstanders on- middeliyk gevangen te zetten of ik ballingschap te zenden. Als gy ver liest, geef de schuld van alles aai uw jeugd. U bent immers in elk ge val een jeugdig officier. Nadat vorige week vrijdag verschillende mensen tevergeefs naar het Dordtse overstroomde sportpark waren gereisd, is c de landbouwtentoonstelling gehouden onder gunstige weersom standigheden en op een goed opgedroogde bodem. Er was op deze tentoonstelling on der meer de centrale kroonkeuring van de afdeling Zuid-Holland van het warmbloedpaardenstamboek de V.L.N. voor stermerriën van het Gro ningse type en voor een paar mer- rlën van het Gelderse type: de kroonkeuring voor het Gelderse type is overigens op 6 augustus in Meer kerk. Naast de voor de kroon te keuren merriën waren hier toch ook ver scheidene andere merriën en veulens en de Rynstreek was uitstekend ver- Stal Den Haan uit ging met Viefst drie van de zes warmbloed kampioensprijzen strijken Het was wel vooral by de paarden van het Gelders» type dat de Ryn streek uitstekend voor de dag kwam! Er waren daar 4-7 jarige kroonmer- riën waarvan twee een eerste prijs kregen: de bestsoortige zesj. Bottle, V. Ulex, van H. P. den Haan uit Oegatgeest en de heel weinig minder goede Reina, V. Murat, van A. Ph. v. d. Breggen uit Waddinxveen. De goede klasse der 4-7 jarige ster- merr'Jën telde vier eerste prijs-dieren waarvan twee tot voorlopige kroon- merrie werden geproclameerd: de sterke harde, fraaie en droge vierj. vos Desiree, V. Wachtmeester pref., f.e. H. P. den Haan en de eveneens zeer goede.vierj. bruine Dorothea, V. Olaf v. Wiittenstein pref., f.e. dezelfde Beide ook van moederszyde van bes te afstamming, beide uit een kroon- moeder, reep. Zerla en Valentina. Van de 4-7 j. stamboekmerriën kreeg een 1ste pr. een n talogus vermelde vos v beek uit Waddinxveen en van de driejarigen kregen twee een 1ste pr. met als IA de Vlieland]-dochter Efcer- lia van H. P. den Haan. De tweej. merriën (3 eersten) za gen als IB Francyntje, V. Vicomte, M. Reina, van A. Ph. v. d. Breggen en als 2A de vosbles Trieneke, V. Ad miraal, U. Wieneke, kroon, f.e. Ph. A, v. d. Breggen uit Waddinxveen. En van de enters (3 eersten) Wer den IA en 1B resp. de vosbles Gon- ra'ie, V. Commandant, M. Bottie, f.e. den Haan en de Gelderse Gilady, V. Ulex. M. de kroon Zilady, van de zelfde. Een zwart merrieveulen, Hierriane, V. Adrlaan, M. Wieneke, f.e. Ph. A. v. d. Breggen uit Waddinxveen kreeg een 1ste pr. evenals twee hengstveu lens, zonen van Boris uit de (nieuwe) kroonmerries Dorothea en Desiree, f.e. den Haan. Aan hengstveulens worden voor een hoge bekroning ook hoge eisen gesteld en hier heeft de beste af stamming van moederszijde een woordje meegesproken. Kampioene der ster- en kroonmer- riën werd de harde 6 J. Bottie; kam pioene der driej. en ouder stamboek - merriën werd de driej. Eterlia en kampioene der jeugd werd de éénj. Gonmie, alle drie van- H. P. den Haan Bottie uüb Gelderland, beide anderen door de eigenaar gefokt. Van het Gronings type kreeg de 9 j. Overijselse bruine kroonmerrie Madeline, V. Ideaal pref. van H. p, den Haan een 1B pr., evenals haar 4 j. ster-dochter Diana, V. Norton, gefokt door Den Haan, eig. M. J.' Dam uit Heenvliet. Bij de trekpaarden kreeg in de kleine maat de elfj. bruinsch. Mlzza, V. Nico v. Annie, van J. G. de Raadt uit Rijnsaters woude de 1B pr. kregen de tweejarigen, de vos CarU van Donck, V. Carlo v. Neufmalson en de bruinsch. Nellie, V. R Lusthof, van dezelfde eigenaar, IA en IB in de kleine maat. Hafttoger paardjes zagen 4 enter- merriën met een 1ste pr. bekroond waaronder Fennie, V. Nobel, van E. Bulk uit Rijnsaterswoude IC) i van de twenters (4 eersten) werden IA en IC de Welkom-dochters Sabri. na en Hedi van dr. ir. G. H. A. Leye. naar u't Wassenaar. Van de merriën met veulen kreeg een 2de pr. in de lichte klasse Wienna (6), V. Maat van J. H. v. d. Ham uit Zoeterwoude, Tenslotte waren er de geiten, van de verenigingsgroep van de afdt. ling Stolwijk de 1B pr. kreeg. In de produktie-klasse kreeg de 2 j. Jantje 2 van A. J. den Bok uit Sleeuwijk de 2A pr. en de 4 j. Willie 4 Verrips uit Stolwyk werd 2C. Den gaf als 3 j. 1803 kg melk met 4.37fr vet in 274 dagen! Dezelfde Verripi kreeg op zijn tweej,, geiten Mieke t Pari tweede prijzen. Familieberichten (overgenomen uit andere bladen), Geboren: Marie Antoinette, Estrel- le Chantal, d. v. hr. en mevr. Han- Russel, Amsterdam. Saskia en Onno, d. en z. v. 't HartRejack, Amstel veen. Annemarie, d. v. Eykman- Letschert, Amsterdam. Willy d. en mevr. Van Eschv. d. Handel Rotterdam. Johannes Cornells, hr. en mevr. PeeckHaasnoot. Rul ger Jan Willem, z. v. hr. en m Van HoogstratenLaman Trip. Gehuwd: M. Hoebée en Emmy C, M. Bouwman, Dordrecht. Overleden: S. T. Verberg, vr Den Haag. C. H. CosterusHooy, 0 jr., Den Haag. G. J. van Drimmelea m., Den Haag. H. Waisvisz—Van Leeven, 75 jr., Den Haag. L. M. Jo- hanSarkies, 56 jr., Driebergen. W. H. Heyungs, 68 jr., m., Amsterdam. E. H. la Chapelle, nr., Utrecht. A. R J. de Bruin, m., 64 jaar, Hilversum P. G. Hennings, m., 56 jr.. Amster dam. D. J. Groen, m. 63 jr., Haar lem. U '.Proost, 80 jr., nr., Amsterdam J. Hörter, 62 jr., m. Boekei. K. tema, 65 jr., nr., Breda. M. W. Munfe 66 jr., m., Rotterdam. Wie u ook bent en wie u ook wenst te verdringen, u hebt enkele onmisbare Ingrediënten nodigeen I paar heethoofdige jonge officieren, de steun van een paar representa- tleve legerafdelingen, een geluids band met wat opgenomen militaire marsen en verscheidene toepasseiyke communique's. Maak u meester van de radio, anders hebt u geen enkele kans. Ge bruik in geval van nood een eigen klandestiene zender maar regel goed hoe dat ding gebruikt zal worden. Sommige opstanden zyn mislukt doordat officieren er in de ether ru zie over maakten wie de communi qués zou voorlezen. Wat die communiqués betreft: u behoeft om te beginnen niet al te duidelijk te zyn. De andere partij beschuldigen van „afwyking van de beginselen" van „de" beweging en de eenheid van Rechtvaardig uw actie door te verklaren, dat u het juk van de ty rannic van de hals van het volk zult Marsen De militaire marsen moeten zo opwindend en lang zyn als mogeiyk is om de omroepers gelegenheid te geven adem te halen. Weest niet al te kieskeurig wat hun oorsprong be treft. In het verleden zyn enkele antiwesterse staatsgrepen uitgevoerd op muziek van marsen van John Philip Souza. Velen zoeken tijdens de va kantie hun geluk op het ivater en trekken per boot van meer tot meer. Daardoor is het dagelijks bij de toegangen tot de meren een grote druktevooral als ei- voor een tocht over de Nieuw- koopse plassen eerst moet worden geschud, omdat het water van deze plassen nog altijd enkele me ters lager staat dan Rijnlands Boezemwater. Op zich zelf vinden de opvarenden van de pleizier- jacht j es zo'n oponthoud niet eens zo heel erg vervelend. Wel erg vinden zij het. dat zij voor het binnenvaren van de Nieuivkoopse polder en plassen een vaargeld muisoen betalen van 8,5ü. Waar voor dat nodig is kon dan ook me nig „schipper" maar moeilijk be grijpen en zeker niet erg waar deren. De sluiswachter aan de Ziendesluit heeft het dan ook niet alleen druk met het schutten en het innen van de vaargelden maar ook het aanhoren van de vele klachten betreffende vaargeld neemt veel tijd in slag. Hopelijk zal het weer voortt bezoekers van de Nieuwkoop plassen veel goed maken t de extra uitgave snel doen vergt ten. Wij schoten van de drukte W de Ziendesluis bij ZwammerdP dit plaatje. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4