Beeldige collectie van Arlette Nastat Ratna Sari Dewi gaf heel wat uit in Europa GEEN LICHT IN ZAAK VAN GEWOND MEISJE Grond nog altijd onrustig in Agrigento en cjióteren KLACHTEN OVER POLITIEMANNEN Het is een volkomen onschadelijk middel LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van een speciale verslaggeefster) PARIJS Het gerucht deed de ronde In Parijs, dat zelfs de oudere generatie van couturiers met iets nieuws zou komen. Ook zij zouden de rok zeer kort gaan brengen, of, wat waarschijnlijker leek, tot het andere uiterste over gaan, en de rok tot de kuit laten komen. Balmain heeft ons gis teren echter laten zien, dat hij in elk geval in sensationele verande ringen niets ziet. Zijn collectie had net zo goed verleden jaar ge toond kunnen worden of mis schien zelfs het jaar daarvoor. Hij maakt zijn modellen voor een groep privé-klanten en of hij met zijn tijd meegaat of niet, laat hem koud. Zijn rokken zijn dan ook niet ver schillend van zijn vorige collectie en vallen op de knie. Soms is de knie net niet zichtbaar, soms net wel. Dit wordt typisch een collectie voor de wat oudere vrouw, die niet wil opval len. Zij zal er in een jurk van Bal main deftig, maar wel wat stijfjes uit zien. De kleuren zijn gedekt: veel beige, bruin/grijs en olijfgroen. De modellen zijn door hun eenvoud soms smaakvol. De een of twee keer dat een jurk iets jeugdiger aandoet, komt doordat een felle kleur, zoals hard- rood is gebruikt. Balmain laat veel mantels zien, waaronder talrijke bontjassen en hiervoor geldt weer hetzelfde: mooi gemaakt, deftig uitziend, maar o zo saai. Bij de mantels dragen de man nequins steeds eenzelfde soort hoed, een ronde of ovale bol zonder rand, die het hele hoofd bedekt, en waar onder ronde oorknoppen uitkomen. Het materiaal en de kleur van de hoed is in overeenstemming met de mantels, de oorknoppen zijn of zwart, of zilver. Pas wanneer hij avondjurken toont, wordt Balmain iets gedurfder, dit vooral doordat hij dan fellere kleuren gebruikt. Mooi is het paars-fluwelen hesje met de zijden avondrok met lila, rose, paars en groene strepen in de breedte. Real Geheel in tegenstelling tot deze show was de wintercollectie van het modehuis Real, het bekende huis waar Brigitte Bardot en Syl via Vartan hun kleren kopen. Andere bekende filmsterren die zich door Real laten kleden zijn: Jane Fonda, Julie Christie en trancoise Hardy. Het is geen wonder dat zij elk jaar weer terugkeren, want wat Real brengt ij werkelijk beeldig. Gisteravond presenteerde Arlette Nastat, de couturière van Real, haar collectie. In deze zaal worden ge woonlijk bokswedstrijden gehouden en de mannequins toonden de crea ties dan ook in de ring. Voor het eerst werd duidelijk dat de mode met deze tijd mee kan gaan, gewaagd kan zijn en toch volkomen vrouwelijk kan blijven. Tien allerschattigste mannequins, zeer jong, met tot op de schouders vallend haar, toonden ons deze mode, waarvoor, mede door de vele pastel tinten die gebruikt werden, geen an dere namen dan beeldig, lieflijk en snoezig zyn. Beeldig zijn de bontmanteltjes, vaak van konijnenbont, dïe erg slank maken. Bijna alles wat Real brengt, is draagbaar en hoewel het jeugdig aandoet, zal ook de oudere vrouw zich beslist op haar gemak voelen in vele van de jurken en tailleurs. De mili taire stijl, waarvoor Sylvie Vartan een voorkeur schijnt te hebben, werd ook nu weer getoond, met de epauletten op de schouders en de dubbele rij knopen. Zodra echter de coctailjurken aan de beurt zijn, keert Real weer terug naar het super-vrouwelijke en hier zien we voor het eerst de avond jur ken op kuithoogte. Erg mooi zijn deze jurken, die vaak gemaakt zijn van zijde en jersey, maar af en toe hele maal met pailetten bedekt zijn, zoals het sluikvallende zilveren avondjurk je, waarbij ook zilveren schoenen worden gedragen. Buiten de collectie werden drie creaties getoond die Brigitte Bardot Een lang-kort" model van Esterd. Het onderste deel van het. jurkje kan worden opgeritst. in haar volgende film onder regie van Serge Bourgignon zal dragen. Dit waren een soort harempakken, heel grappig, maar ze vielen naar mijn mening in het niet bij de rest van deze zeer geslaagde modeshow. (Van onze Arnhemse correspondent) Hoewel de 16-jarige Rikkie Gra- fen, die veertien dagen geleden zwaar gewond langs de Zevenaarseweg werd aangetroffen, sinds zaterdag weer bij kennis is, heeft zij nog geen aan wijzingen kunnen verstrekken, welke de politie nader tot de oplossing van dit geheimzinnige drama kunnen brengen. De toestand van het meisje dat in het gemeentezieken huis in Arnhem is opgenomen is nog niet van dien aard, dat zij aan een verhoor kan worden onderworpen. Hoofdinspecteur J. C. Vos heeft van de artsen te horen gekregen dat het nog wel twee a drie weken kan du ren voordat een redelijk onderhoud met het slachtoffer mogelijk is. Men blijft bij de Arnhemse recherche een kleine hoop koesteren dat het meisje zich iets van het gebeurde zal kun nen herinneren. Ondanks het vele speurwerk tast de politie nog steeds in het duister. Het is nog steeds een vol komen raadsel wat er precies gebeurd de nacht van maandag 11 op dinsdag 12 juli. De uit Lexmond af komstige Rikkie, die bij haar ge trouwde zuster mevrouw M. Jansen- Grafen in de Tweede Wijkstraat 26 in Arnhem inwoonde, werd om tien voor twee 's nachts bewusteloos en zwaar gewond langs de Zevenaarse weg, even buiten de bebouwde kom van Arnhem gevonden. Zij bleek te gen middernacht te zijn uitgegaan. Volgens getuigen zou ze in een rode auto zijn gestapt. Omdat zich na de vele publikaties geen automo bilisten hebben gemeld, lijkt het steeds onwaarschijnlijker dat het meisje i6 aangereden. Sinds de aardverschuiving in Agri gento, waarbij op 19 juli bijna een zesde van de bevolking dakloos werd, is de grond nog steeds onrustig. In strumenten die op gebouwen zijn aangebracht wijzen uit dat er in de fundamenten nog enige beweging zit. Ongeveer 6000 personen die de in gestorte of ernstig beschadigde ge bouwen ontvlucht zijn hebben onder dak gevonden bij vrienden of familie en in grote tenten. Gisteren maakte premier Moro met president Saragat een rondgang door de stad. Het aantal daklozen is vandaag met één uitgebreid. In een van de overvolle tenten die op de vlakte bui ten de stad zijn opgeslagen, is een baby geboren. Indonesiërs leren Soekarno's echtgenote iets beter kennen Mevr. Ratna Sari Dewi, de jonge en beeldschone echtgenote van pre sident Soekarno is (het zal wellicht verbazing wekken) voor het Indone sische volk nog een grote onbekende. Er zijn over haar heel wat meer pu blikaties verschenen in de buiten landse pers dan totnutoe in de Indo nesische. „Totnutoe", want de wat grotere persvrijheid laat thans toe dat zij met naam worden genoemd. In het verleden heeft de pers nooit voluit over de belevenissen van Soe karno's echtgenote durven schrijven. Het bekende weekblad „Trisakti" pu bliceerde begin mei een artikel over „de echtgenote van een hoge Indo nesische functionaris", die een ple zierreisje maakte door Europa en met geld smeet, terwijl het Indone sische volk leed. In het artikel werd een interview met een Westers blad aangehaald, waarin „deze dame" zegt zo van sneeuw te houden en ook ont hult dat het dansen haar in het bloed zit. Let wel, er werd geen enkele naam genoemd. Niettemin riep president Soekarno de voorzitter van de jour- nalistenbond bij zich om zich te be klagen over sensatiebladen. Voor het sinds 1 juli verschijnende dagblad van het studentenactiefront „Kami" blijkt het nieuws rond „Dewi" nu echter een lekker hapje te zijn. On der een foto, waarop Boeng Karno juist onder het schilderij van Dewi zit, drukte het het eerder genoemd interview af met mevrouw Ratna Sa ri Dewi Soekarno. rustig de naam voluit. Rothschild Cannes is onuitputtelijk in het vinden van onderwerpen die een C jss-verkiezing mogelijk maken. Na de „Koning van de melk en de bouillabaise" in de persoon van Frank Fernandel en de „Mooiste ogen ter wereld" in de persoon van Danielle Den in, was het dezer da gen de beurt aan Miss Beat De gelukkige werd El sa, hoofd vertolkster in „Tristesse". Wacht even. zei toen kennelijk de redactie van „Trisakti" en drukte in zijn blad van 20 juli op de voorpa gina twee grote foto's af van Dewi al dansende met baron De Rothschild en herhaalde haar uitspraak over het dansen. De baron werd beschreven als een „beroemde joodse bankier". In zijn editie van 24 juli drukt het blad weer op zijn voorpagina een foto af van een twistende Dewi, gekleed in leen creatie van een Parijse modeko- ning. Twisten is in Indonesië op de dansvloer verboden! Het weekblad „Djakarta Week" blijft in zijn editie van deze week niet achter en publiceert een groeps foto, waai* zij met de president op r komt en waaronder hij geschre- heeft: „Dewi. Laat ons naar deze foto kijken als wij, zo God het wil, oud zijn. Deze foto toont hoe geluk kig ik met je ben". Hierna volgen enkele uitlatingen van haar In de buitenlandse pers en voorts een klei- onkostenrekening. Tijdens haar vijfdaags verblijf in januari 1965 in Londen maakte zij 50.000 gulden op tijdens haar vakantie in april van dit jaar 36.000 gulden. HULP VOOR CIRCUS HEROS De Franse circusdirecteur Bouglione heeft de helpende hand geboden aan het Italiaanse circus Heros, dat vrij dag in moeilijkheden raakte toen zijn directeur-dompteur Bruno Togni tijdens een voorstelling in Rotterdam door een aantal leeuwen werd aan gevallen en gewond. Togni moest naar een ziekenhuis worden overge bracht en kan voorlopig niet meer optreden. Circus-directeur Bouglione, die het incident van vrijdag zag gebeuren, heeft nu zes van zijn grote Bengaalse j tijgers ter beschikking van Heros ge steld. De dieren kwamen gisteren in Rotterdam aan na een treinreis uit Parijs. De Franse dompteur Jeff van Ben oefent vandaag met de tijgers. Als de proef bevredigend verloopt zal Bouglione's tijgergroep vanavond voor het eerst in Heros' programma worden opgenomen. De toestand van Bruno Togni gaat volgens de laatste berichten goed vooruit. Men verwacht dat hij over enkele dagen uit het ziekenhuis zal kunnen worden ontslagen. NEDERLAND 1 VARA—VPRO Studietoelagen Bezuiniging van 19 miljoen Tijdens een mondeling overleg met de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Tweede Ka mer heeft minister Diepenhorst mee gedeeld, dat de recente wijziging in het rijksstudietoelagenbeleid 'n jaar lijkse bezuiniging van f. 19 miljoen betekent. Deze bezuiniging zal ten dele on gedaan worden gemaakt door de toe kenning van meer kinderaftrek en meer kindertoelagen aan ambtena ren. Bij gebrek aan gegevens was het de bewindsman niet mogelijk hiervan een raming te geven. Na beantwoording van een aantal vragen verklaarde men van verschil lende zijden in de commissie op zich zelf waardering te hebben voor de verbeteringen die in het bestaande systeem zijn aangebracht. Op de grondslagen van het huidige systeem en op de hoogte van de toelagen in het algemeen wil men echter bij een latere gelegenheid, bijv. de begro tingsbehandeling nog terugkomen. Aan het verlangen van de com missie alsnog tot een overgangsrege ling te komen is inmiddels voldaan. De commissie acht het voorts van het grootste belang, dat het gewij zigde beleid met ruime en begrijpe lijke voorlichting gepaard gaat. Men vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn elke beslissing op een aan vraag, indien dit voor de betrokkene een vermindering of afwijzing bete kent, van een korte en duidelijke verklaring te 9.00 uur 9.45 i 10.10 i 10.25 i 10.30 i Ieder diertje zijn pleziertje, kinderprogramma Kinderprogramma 10 Sluiting Nieuws in het kort. NTS Voor de kleuters: Klaas Vaak Huis te huur, comedy caper Uitzending Stichting Socutera Patrouillewagen '54 antwoord! VPRO Journaal en weeroverzicht, NTS Politiek bekeken Caveau Cabaret, Franse chansons De ander, speelfilm Verhalen van Guy de Maupassant Extra, gesprek Journaal NTS Sluiting. 8.00 uur 8.01 uur Soepeler rechtspraak van Britse Hogerhuis Het Britse Hogerhuis (de hoogste gerechtelijke instantie in het land) behoeft zich voortaan by de beoor deling van zaken niet meer strikt te houden aan precedenten, uitspraken in soortgelijke gevallen in vroeger dagen. De rechters kunnen in hun uitspraken afwijken van eerdere over eenkomende gevallen indien het hun juist lijkt, ook al zullen vroegere be slissingen van het huis normaal bin dend blijven. Een woordvoerder schatte dat een afwijking wellicht slechts eenmaal in de vijf jaar zal voorkomen. In een bekendmaking van het Hogerhuis is gisteren gezegd dat een te strikt volgen van het precedent in bepaalde gevallen tot onrecht kan leiden en de goede ontwikkeling van het recht onnodig kan belem- De wijziging betekent dat het Brit se recht op dit punt meer in over eenstemming komt met de praktijk in vele andere landen- Het besluit van het huis was een grote verrassing voor Britse juristen. m NEDERLAND 2 VARA Nieuws in het kort, NTS Avontuur, documentaire 8.30 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.55 uur Kolonel Hyde contra Scotland Yard, M misdaad-comed ie 10.40 uur Journaal NTS 10.45 uur Sluiting. 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA: Uitgezochte Operafragmenten. s Levendig voetbalcommentaar De parel van Mozambique heeft het tegen de witte rotsen van Dover niet kunnen redden. De wedstrijd Engeland-Portugal liet een herboren Engels elftal zien, dat met veel kunst, en vliegwerk van doelman Banks de productiefste voorhoede van het wereldtoemooi van het sco ren wist af te houden, totdat ver in de tweede helft een pe nalty, feilloos genomen dooi- de parel van Mozambique, voor het eerst een deuk schoot in het Engelse doel. Een gelijkspel zou de verhouding beter hebben weergegeven, hoewel Engeland bepaald niet onverdiend gewon nen heeft. Het was een uitstekende wed strijd, die in kwaliteit kon wed ijveren met Brazilië-Hongarije. Grootste verrassing was boven dien, dat er „weerzinwekkend" fair gespeeld werd. Het commentaar van Herman Kuiphof was levendig, voor zijn eigen gevoel blijkbaar te leven dig, want tegen het eind ver ontschuldigde hij zich voor het feit dat hij teveel sprak. Een ernstig misverstand, de commen. tator moet zich laten drijven op de golven van het spel. Gaan die golven hoog, dan gaat hij dus ook hoog. is er slechts spra ke van gekabbel. dan mag zijn gebabbel ook kabbelend zijn. Camera-technisch gezien was deze reportage beter dan wat we in de loop der weken te zien 1 hebben gekregen, al verviel men natuurlijk weer in de onvergeef- g lijke fout om na de wedstrijd de 1 camera op een nietszeggende massa juichende mensen op de 1 tribunes te richten, juist op het 1 moment dat de historische ont- 1 moeting plaats greep tussen de match-winnaar halfedelsteen 1 uit Manchester) en de parel van li Mozambique. Gesprek met de heer Van der Meulen I De Anna Moffa-show viel nog. al tegen. Anna is een soort Ca- tharina Valente, iemand die haar persoonlijkheid verdeelt, over zeven verschillende kunst jes, die allemaal uitstekend be heerst worden, zonder dat je het ook maar een moment iets doet. In „Silhouet" maakten we ten slotte kennis met de voormalige bestuursambtenaar Van der Meulen, die in Arabië en Indo nesië menige vooraanstaande persoonlijkheid bleek te hebben ontmoet, waarover hij nu een autobiografisch boek geschreven heeft. Dat laatste was wel te merken, want de heer Van der Meulen bleek alles wat hij ver telde letterlijk uit zijn boek te citeren (zonder te spieken). De heer Van der Meulen bleek een enigzins omslachtige manier van vertellen te hebben, en wat hij openbaarde was eigenlijk ook niet zo bar interessant. Voor de kindei kinderen. 19.30 Lichte klanken Mexico (gr). 20.00 Nws. 20.05 De macht: documentair 5 greep klank- Jonge -oi" 22.25 "Sport. beantwoordt vra- 21.55 Stereo: Metropole-orkestamusementsmuziek. Weerklank, 23.55-24.00 Nws. 17.50 Overheidsvoorlichting: samenleving. Interview met Cultuur, Recrea- 99- „Nogmaals, in Europa heeft men die foto's al eerder gezien, maar voor de Indonesiërs is het niets minder dan een sensationale onthulling! Over het tijdvak van 9 maart tot 16 juni 1966 zijn in het rechtsgebied van het gerechtshof in Amsterdam, Arnhem, 's Gravenhage, 's Hertogen- bosch en Leeuwarden resp. zes, vijf, drie. zeven en twee klachten tegen politiebeambten buiten Amsterdam bij het openbaar ministerie ingeko men. Van deze klachten hebben ach tereenvolgens drie, drie, twee, drie en één betrekking op vermeende door politiebeambten in de uitoefening van hun functie gepleegde strafbare feiten. Omstreeks begin juli waren nog vijf vam deze klachten in behan deling. In de overige gevallen had het openbaar ministerie geen aanlei ding gevonden tot het instellen van een strafvervolging. De ministers Samkalden (Justitie) en Smallenbroek (Binnenlandse Za ken) hebben dit geantwoord op vra gen van het tweede kamerlid Brug- geman (PSP). VASOLASTINE (Van onze Utrechtse correspondent) ..Als vasolastine hier wordt verboden, dan krijgt Nederland tegenover de hele wereld een enorme klap. Dat staat vast." Een van boosheid trillende biochemicus G. M. van Leeuwen (57) in zijn kantoor van de Enzypharm aan de Soesterengweg 4 in Soest, vindt het onbegrijpelijk dat het door hemzelf uitgevonden ge neesmiddel tegen hart- en vaatziekten zou worden verboden door Je commissie op de verpakte geneesmiddelen. „Al 18 jaar is het middel in de handel. Het heeft zichzelf verspreid, zonder reclame, over de gehele we reld. Wetenschapsmensen van naam hebben het onderzocht en goed be vonden. Er zijn talloze wetenschap pelijke publicaties over verschenen. En wat deed de commissie? Die schoof alle publicaties zonder meer weg. Dat kan toch niet. Als dit zo doorgaat, verkoop ik mijn boeltje hier en dan ga ik het land uit. Maar ik zal tot de laatste druppel bloed strijd leveren, geloof dat maar". Door de berichten in de kranten hebben lijders aan hart- en vaat ziekten al in grote wanhoop aan de bel getrokken aan de Soesterengweg. „Ze wilden een hoeveelheid vasolas tine inslaan", valt de heer W. J. Eilers, procuratie-houder, zijn direc teur bij. „Maar dit middel is uit sluitend op dokters-recept via de apo theek te krijgen. In die 18 jaar zijn er nog nooit ongelukken mee gebeurd. Het volkomen onschadelijk In beroep De heer Van Leeuwen zegt dan weer: „Vasolastine is verspreid over de hele wereld, wy exporteren het naar 40 landen. Nu zou het in het land van origine na 18 jaar ineens worden verboden. Dat is te gek om los te lopen. Zestig miljoen ampul len ervan zijn al in de handel ge bracht. Nee. ik begrijp hier niets van. Ik zou wel eens willen weter wat er achter zit". Met nog meer heftigheid vervolgt de Soester biochemicus ten slotte: „Wij zijn de eersten die in beroep zijn gegaan tegen de uitspraak van de commissie. Wy zyn niet bang voor het aureool dat dit college omgeeft. Myn enige hoop is nu nog op de minister gevestigd. en Maatschappelijk Werk. :ellentie C. Egas over dienstverle- ig voor de burger in de stadswijk. X) Orkestenparade (gr) 19.00 weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 21.30 Toerist, zijn i lezing. 21.50 Mod. gewijae muz. (gr), 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws en herh. SOS-ber. 22.40 Stereo. Licht in strumentaal kwintet 23.00 Modern Calvinisme, lezing (3) 23.15 Stereot Platennws. 23.55-24.00 Nws VOOR DONDERDAG M 91U Hilversum 1. 402 in AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klas. oudere luisteraai J.00 Voor de kleuters. 10.10 list. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- Journaal en beursber. 13 30 Stereo: Klass. kamermuz. (gr.). 14.15 Hulsh. zaken, praatje. 14.30 Stereo: Altmezzo "~i piano: mod. liederen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Nws. 16.02 Onderweg: :ht progr. 17.00 Voor de Jeugd. Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. Voor de Jeugd. 8.30 Nws. 8.32 Licnte vakantletlps. 10.00 Ope- 11.00 Voor de zieken. VPRO: Mededelingen 12.30 Nws. 12.4U ueze wees. praatje. 12.45 Act. 13.00 Pro memorie, praatje. muz. 13.45 Voor de 15 Metropole orkest: 1500 Bijbeloverden- king. 15.30 Stereo: Macbeth, opera (gr), 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Sport ru- opmerklngen (Om - Nws 12 02 )00 en t. 12.05 JM. -_.30 Lichte l 13.00 Nws. 13.02 Act. 14 05 Lichte pla- voor de vrouw. 15.00 Nws. lcht ensemble met v. gram.muz. 16.00 1602 Act. 16.05 Zorro: een pro- na voor tieners. 17.00 Nws 1702 Act. 17.05-18.00 Gev. platenprogr EVISIEPRfM ederlai Voor de het kort. Verrekijker, internationaal '"15 Van gewest tot gewest Ëuro- ereldkamploenschap voetbal finale om de 3e en 4e plaats (20.15- 20.25 Journaal). AVRO: 21.15 Route in Glen Canyon. TV- progr. 22.25 AVRO s Televizier. NTS: 22.40-22.45 Journaal (1 II NTS: Nws. in het kort. KRO (20.01 Zomercarrousel 1966 Televisie). 20 45 iocumentalre van Kroonkolonie

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5