ENGELAND HOUDT PORTUGAL UIT FINALE SPORT Willy's dagboek KRANTEN BEZORGER Engelsen favoriet tegen Duitsland Sportief voetbal NOORD KOREA: De grote verrassing van het toernooi GEEN WOORD ENGELS... Rusland te sterk voor Polen PAGINA 4 WOENSDAG 27 JULI (Van onze speciale verslaggever) Engeland in de finale van het toernooi om de wereldbeker voetbal. De band van de roodgejaste Welshguard had bijna, in plaats van 'God save the queen' gespeeld 'God save Gordon Banks'. Engelands doelverdediger sloeg, een mi nuut voor het einde een schot, dat de Portugees Coluna duidelijk richtte op de rechterbovenhoek van het Engelse doel, een meter hoog draaiend als een kunstrijder in een drievoudige sprong, de bal over de lat. 'God zegene Banks'. Engeland had gewonnen. Zaterdagmiddag de finale: Engeland—West-Duitsland. Donderdag de strijd om de derde en vierde plaats: Portugal tegen Rusland. Reeds elf overwinningen Wat de Engelse voetbalfans ge hoopt hebben is werkelijkheid gewor den. Engeland, naast Brazilië als de grote favoriet getekend, staat voor de eerste maal in de finale van een toernooi om het wereldkampioen schap. De beste speler was zonder twijfel Bobby Charlton, die in de 31ste en Vreugde in het Engelse kamp. Bobby Charlton (9) heeft het eerste Britse doelpunt gescoord. „God zegene Banks". Het was eigenlijk een raadsel hoe de Engelse doelman de bal, die onbedaarlijk hard in de bovenhoek werd geschoten, nog kon bereiken. Banks is één van de beste doelverdedigers die ooit op de voetbalvelden heeft rondgelopen. Misschien is hij minder spectaculair dan een Yashin, maar Banks heeft geen behoefte aan show. Hij is gewoon, precies op de plek waar de bal komt. De Zuidamerikaanse verslagge vers en, nadat nu dus de vier vnnnaars van de groepen, zijn ge concentreerd in Londen, zijn dat er ruim vierhonderd wilden geen woord wisselen met hun collega's. Zij zagen voetbal zoals dat volgens de regels die de FIFA aangeeft wordt gespeeld. Zij waren met stom heid geslagen. Eerlijk Eerst na 23 minuten floot de Fran se scheidsrechter Pierre Schwinte voor de eerste maal. Het was eerlijk, maar mannelijk voetbal. Het zou mij niet hebben verbaasd als op dat ogenblik een deel van de Latijns- Amerikaanse verslaggevers hun tas sen had gepakt en was weggegaan. Beschaamd. Want nu eerst moeten ze hebben beseft dat voetbal welis waar stevig, maar toch eerlijk kan worden gespeeld. De tovenaar droeg in deze wedstrijd niet de naam Euse- bio: hij werd Bobby Charlton ge noemd. Tweemaal versloeg En gelands nummer 9 doelman Pereira glansrijk: In de eerste en in de tweede helft. Het doelpunt in de tweede 45 minuten was er een waar voor een voetbalsupporter alleen maar diep en nederig kan buigen. Zo kaarsrecht, zover buiten het bereik van Pereira. Al mag een belangrijk deel van deze bewondering dan wor den geschoven naar Bobby More, die (Van onze speciale verslaggever) Iedereen in het hotel waar de Noord- Koreanen wonen in Londen, is bijzonder vriendelijk. Iedereen lacht, iedereen schijnt tevreden met de bereikte resultaten. Noord- Korea heeft niet alleen laten zien dat er ook daar gevoetbald wordt, maar dat het peil nauwelijks on der doet voor dat in de rest van de wereld. Drie Jaar veertig spelers bij elkaar in een trainingskamp. Alle spelers werden meteen tot militair gebom bardeerd Jedereen beloofde, en zij zetten er hun handtekening voor, niet te zullen trouwen voor de strijd om het wereldkampioenschap voet bal. Belangrijker nog dan de resul taten vinden de Noordkoreaan- se officials dit: „Zij hebben good will voor hun land gekweekt. Good will in Engeland, dat Noord-Korea als natie officieel niet eens erkent". Verscheidene van de Noordkoreanen zijn niet tevreden over de Russen. „Zij speelden bikkelhard", zei Oh Yoon Kyun en hij voegde er, wat droevig aan toe, „Ze waren alle maal zo groot". De Noordkoreanen hebben inderdaad tegen dat hun posturen aan de kleine kant is. Voor een groot deel slagen zij erin dit nadeel op te heffen door een, waarlijk verba zingwekkende conditie. Weest niet "s een Noordkoreaan, halve meter van de grond komt om een kopduel met een tegenstan der grandioos te winnen. Wat bij na iedereen heeft verbaasd is ook dit: zij speelden het 4-3-3-systeem al jaren geleden. En zij doen dat goed. Noord-Korea was de grote verras sing van dit toernooi. Een surpri se ook voor de journalisten, die proberen een gesprek aan te kno pen. Niemand van het uit 75 per sonen bestaande Noordkoreaan- se gezelschap spreekt ook maar één woord Engels. 75 man sterk: voor ieder van de 22 uitverkoren spelers, die naar Engeland mochten gaan, zijn er twee beschermers. In 'n gesprek met collega Chang Hong Hoon van het dagblad „Donga II- bo" uit Seoul, Zuid-Korea, die links en rechts handen schudde, kwam het volgende naar voren: „We wil len zo graag", zei hij, „dat we weer één land hebben, Zuid en Noord samen". Maar ook aan Chang wilden de Noordkoreanen niet ver tellen wanneer zij Londen ver lieten. Niet met welk vliegtuig en niet om welke tijd. Wel is het volgende duidelijk gewor den: In Noord-Korea zal men, met grote spoed, proberen grasvelden aan te leggen. Tot nu toe speelden de elftallen gewoon op, wat wij noemen aarde. De bal komt en Pak LI Sup trok een angstig gezicht, zo langzaam naar Je toe. Hij stuit haast niet. Je verliest je tem po". Vergeet voor het komende wereld kampioenschap, in Mexico, de Ko reanen niet. Er gebeurt, in tech nisch en tactisch opzicht, daar meer dan men kan vermoeden. Hands Misschien had scheidsrechter Schwinte nog voor de rust Portu gal een strafschop kunnen geven toen Nobby Stiles, de man die het wonder Eusebio op de voet volgde, in het strafschopgebied de bal tegen zijn arm kreeg. De Portugezen had den het graag gezien. Schwinte deed het niet. Maar Stiles had geen enke le opzet de bal te spelen: Hij ont nam niemand een scoringskans. En ook die tweede maal in het strafschopgebied van de Engelsen, ver in de tweede helft, toen Jack Charlton de bal tegen zijn arm kreeg, scheen een penalty zeer nabij. Schwinke volgde zijn eerste principe en wederom terecht. Dit Engeland moet zaterdag West-Duitsland kun nen verslaan. Al kregen de Engelsen dan ook voor de eerste maal in dit toernooi een doelpunt tegen. Een strafschop, toen Jack Charlton, om doelpunt te voorkomen, de bal domweg wegsloep. Eusebio doelpunt te natuurlijk. Een Eusebio, die dit maal tegen de Engelse verdedigers nog geen meter van de ruimte kreeg waarnaar hfj zo zeer verlangde. Eusebio betaalde vanavond in het stadion Wembley, de prijs voor zijn faam. Iedere verdediger lette op hem, er was niemand die het tegen deze Engelse defensie beter had kunnen Een poging van Eusebio om de I door Nobby Stiles (If) en Ray WïL- Portugese achterstand weg te wer-\ son (S). ken. Hij wordt op de huid gezeten In het toernooi om de Europese volleybalkampioenschappen voor ju nioren heeft de Nederlandse jongens- ploeg met 3-0 van Turkije verloren. Nederland speelt mee in de strijd om de negende tot de zestiende plaats. De Nederlandse meisjes, dJie meedoen aan de strijd om de zevende tot de twaalfde plaats, verloren met 3-0 van Joego-Slavië. Het hoofdbestuur van de stich ting Nederlandse draf- en rensport heeft op diens verzoek de heer F. D. Fokkema met ingang van 1 augustus op de meest eervolle wijze ontslag verleend als algemeen-secretaris-pen ningmeester van de stiichting N.D.R. De heer Fokkema, die zeventien jaar lang deze functie heeft bekleed, is met ingang van dezelfde datum be noemd tot algemeen secretaris in vaste dienst bij de Europese overkoe pelende draf sportorganisatiede Union continentale pour les trotteurs. Tot zijn opvolger als algemeen secre taris is benoemd de heer J. Govers en tot penmingmeesteresse mej. J. H. Snel. van vandaag 1 Het Rotterdamse Feijenoord speelt woensdag 3 augustus Rotterdamse stadion een lichtwed- strijd tegen het Oostenrijkse Austria. De Rotterdammers proberen in deze wedstrijd hun niem winst Ove Ktndvall Nationale titelstrijd in Eindhoven gestart Zwemjeugd met toekomst De Nederlandse zwemkampioen- schappen, die zaterdag en zondag zullen uitmonden in een felle strijd de beschikbare startplaatsen bü de Europese kampioenschappen in Utrecht, zijn gisteren als een groot familiefeest begonnen. In het schit terend, drie miljoen kostende zwem- complex aan de Aalteweg in Eind hoven was op deze eerste dag het woord aan de allerkleinsten. De 46 series in de leef tijdsgroep beneden de 12 jaar en de 7 series de 400 meters nummers van de groep onder de 14 jaar vormden het overtuigende bewijs dat het jeugd- nmen met hoeveel bezorgd heid de meer conservatieven er ook tegen aankijken niet weer is weg te denken uit de organisatie van de KNZB. De plaatselijke favorietjes werden aangemoedigd door de op de bassinrand meelopende ouders, vriendjes en trainers, de overigen door een enkele bekende, maar voor allen bedoeld was het applaus van het zeer geïnteresseerd publiek, dat reeds in groten getale was opgekomen Er vielen zowaar prestaties van be lang te noteren. Yvonne van Kuilen burg, 13 jaar, een paar weken gele den bij toeval ontdekt en meteen opgenomen in de nationale ploeg te gen Groot-Brittanndë, won de series van de 400 meter vrije slag in 5.04.0, waarmee ze het op haar naam staande adspirantenrecord met één seconde verbeterde. Een toekomstig concurrent je voor de schoolslagazen diende zich aan in de persoon de 11-jarige Annemarie Schipperijn, die de 50 meter won in 39,5 Opvallend was dat de meisjesnum mers meestal aanzienlijk sneller gin gen dan die van de jongens. Enkele uitslagen beneden de 12 jaar: 50 m schoolslag meisjes Annemarie Schipperijn (Polar Bears) 39,5; 50 m schoolslag jon gens: 1. Cees Roels (DVZ) 43,4; 50 m vrije slag meisjes: 1. Rita der Woud© (GDZ) 32,4; "50 m vrije slag jongens: 1. Niek Deekens (Jo nas) 32,6; 50 m vlinderslag meisjes: 1. Rita van der Woude (GDZ) 37,6 50 m vlinderslag jongens: 1. Henk Jan van Brandenburg (HPC) 38,2 50 m rugslag meisjes: 1. Lenie Tee- kens (VZC) 37,2; 50 m rugslag jon gens: 1. Jos Berens (AZPC) 37,1. 80ste minuut voor Engeland scoorde. Te laat voor de Portugezen kwam de strafschop die door Eusebio de 82ste minuut werd ingeschoten, Het betekende tevens de eerste tref fer die de Engelsen moesten toela ten, wel een bewijs hoe enorm sterk de defensie is. De ontmoeting stond op veel hoger niveau als 24 i tussen West-Duitsland en Rus land. De finale zal dus zaterdag gaan tussen West-Duitsland en Engeland, Engeland, dat zich altijd verre heeft gehouden van de toernooien om de wereldbeker omdat men meende dat het moederland van het voetbal, En geland, de ongekroonde koning was, un voor het eerst deel in 1950. Men kwam toen met een grote te leurstelling thuis. In de onbelang rijke wedstrijd tegen de Verenigde Staten lieten de Britten .baltovenaar' Stanley Matthews op de reservebank verloren toen met 01. Engeland eindigde achter Spanje slechts op de tweede plaats en kon zich niet kwalificeren. Ook de andere pogin gen mislukten. In 1954 in Bern loren de Engelsen met 24 van Uru guay en in 1958 in Zweden werden zij derde in de groep achter Bra zilië en Rusland. In Chili won mer Portugal, maar kwam niet der dan de kwartfinales, omdat Bra zilië hen met 31 uitschakelde. In Londen, op eigen terrein, geland 00 tegen Uruguay, 20 van Mexico en Frankrijk, slechts met 10 van Argentinië en de halve finale met 21 van Por tugal. Tegen de Westduitsers wannen de Engelsen elfmaal ,de laatste keer in 1965 toen met 10 werd gewonnen. Eenmaal werd het een gelijkspel: 3—3, dat was op 10 mei 1939 in Berlijn. De Britten scoorden in to taal 39 doelpunten tegen elf voor de Duitsers. Eusebio heeft zijn eerste plaats op de ranglijst der doelpuntenmakers verstevigd door de penalty die hij inschoot en staat nu met acht pun ten vóór Helmut Haller (W-Dld) met punten. Franz Beckenbauer (W- Dld), Beene (Hong) en Parkouian (Rusl) bezetten met vier doelpunten de derde plaats. Alf Ramsey zei na afloop „Het komt erop aan tegen wie men speelt Het was een faire wedstrijd waarbij onze ploeg het beste van het spel had". Portugals trainer Otto Gloria zei „De finale heeft plaats gevonden. De Duitsers spelen niet mooi voetbal. De Hongaren en de Engelsen waren voor mij de beste ploegen, alleen de En gelse verdediging is sterker. De twee handsgevallen van de Engelsen had- dim penalty's moeben zijn. Na de 2—1 zege van Engeland over Portugal hebben de bookmakers niem Engeland tot favoriet uitgeroe pen. De koersen liepen 1410 voor Engeland tot 2410 voor West-Duits- (Advertentie) gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel I, Leiden. Met 174 tegen 155 punten zegevier- de in Minsk heit Russische atletiek- team over Polen. De Poolse 1 kwamen slechts vier punten tekort 108 tegen 104 hetgeen een zeer goede prestatie Is. Bij de dames werd het 66-51 voor Rusland. De opvallendste prestaties op de tweede dag bij de heren de 16.44 meter hiihkstap- springen van de Pool Jan Jaskalskt en de 68.32 meter kogelslingeren van Romuald Klim. De Poolse Irena Kirzenstein die op de eerste dag reeds de 100 meter had gewonnen zegevierde eveneens 200 meter in Wé sec. Een bijzonder goede prestatie leverde Kirzenstein eveneens bij het verspringen. Tatjam Schelkanova en Irene Kirzensteir sprongen beiden 6.55, maar Schelka nova won omdait zij een betere twee de sprong had. De storm is nog lang niet geluwd. Verwijten, kri tiek, chauvinisme er is losge barsten na de wedstrijden voor de kwartfinales en de halve finale ontmoeting tus sen West-Duitsland en Rus land. De Zuidamerikanen willen niet meer met de in ternationale voetbalbond te maken hebben, de scheids rechters zijn omgekocht en verstaan hun vak niet. Kort om: het wereldkampioen schap voetbal is bezig zijn eigen graf te graven. Dit kei harde voetbal, toegejuicht door miljoenen die wel an ders weten, maar alleen maar de zege zien, heeft niet meer met sport te maken, dat zeg gen de Duitsers, de Engelsen, de Zuid-Amerikanen. Op het voetbalveld is alles echter vergeten; dan is het oorlog. Men stelt dat Engeland deze wereldkampioenschap pen zichzélf op het lijf heeft geschreven door de indeling in de zwakste groep met de meeste aantal rustdagen. De Duitse scheidsrechter hielp de Engelsen en de Engelse scheidsrechter de Duitsers. In Zuid-Amerika hebben zij hierover een uitgesproken mening: Het scheidsrechters- systeem is verouderd. Aan hen ligt het namelijk dat al les zo verloopt. Zij moeten een dokter in de psychologie en de geschiedenis zijn, zij moeten een alziend oog heb ben liefst ook een op hun rug, zij moeten judo en vijf tien talen beheersen, zij moe ten voor hypnotische gaven beschikken die zelfs de sterk ste reuzen doet afdruipen, zij moeten een jaar voor het we reldkampioenschap in een klooster verbannen worden en helemaal niet weten welke landen naar de titelwedstrij- den komen. Om het kort te maken: Laat een superman een James Bond fluiten. De fouten zijn reeds van te voren gemaakt. Hoe kon men een Peruaan bij de wedstrijd SpanjeArgentinië als lijn rechter inzetten, daar toch iedereen weet, dat de mensen in Peru honderden jaren ge leden zo te lijden hebben ge had van de Spaanse verove raar Pizarro. Hoe is het mo gelijk dat een Spanjaard de ontmoeting RuslandNoord- Korea fluit. Aangezien toch iedereen weet hoe de Russen over Franco denken. Geen wonder dat de Koreanen van Italië wonnen, aangezien de scheidsrechter uit het land van De Gaulle kwam, dat de laatste tijd zo verdacht vaak met Moskou in gesprek is. Wedden dat men al deze ge wichtige punten bij de uit verkiezingen van de scheids rechter over het hoofd heeft gezien? Oh ja, maandag kwam er een bericht uit Los Angeles, dat de Amerikaanse tienkamper Russ Hadge een aan hem verleende trofee aan de Australiër Ron Clarke had gegeven omdat hij vond dat deze daar meer recht op had. Als in Londen nu eens een beetje van deze Califor- nische zon zou schijnen Het grote avondblad La Razon uit Buenos Aires heeft alle correspondenten die in Londen verblijven naar huis teruggeroepen. Waarom men dit had gedaan? Wel La Ra- zon zei: „De strijd om de we reldbeker heeft niets meer met sport te maken. Het is een beroving." Juan Carlos Ongania, de Argentijnse president heeft een gouden beker ter beschik king gesteld, waarom dit jaar nog zal worden gestreden door de nationale elftallen van Brazilië, Chili, Uruguay Spanje en Argentinië. Ook Noord-Korea heeft een uit nodiging ontvangen om aan de strijd om deze beker, „de 150 jaar Argentinië"deel te nemen. Het behoeft geen be toog dat hier sprake is van een felle reactie op de recen te gebeurtenissen in Enge land. De Russische pers ivas mild in haar oordeel over de beslissing van scheidsrechter Lo Bella toen deze Schislenko van het veld stuurde. Haar enige kritiek ivas gericht op de onoplettendheid van de scheidsrechterdie het onge oorloofde aanvallen van Schnellinger niet bemerkt had. De 29-jarige Uwe Seeler verklaarde na de overwinning op Rusland: „We kunnen nu eigenlijk nog niet begrijpen, lat wij zaterdag op Wembley in de finale uitkomen. Het is meer dan wij ooit hadden durven hopen." De London Times, alom bekend om zijn neutraliteit, schreef: „Alleen iemand die nog aan sprookjes gelooft, kan tijdens de halve finales schoonheid en gratie in het spél verwachten. Het was werkelijk een onverkwikke lijke zaak, maandagavond in Liverpool. Er werd nog blij moedig nog lichtvoetig ge speeld, er was veeleer sprake van een zeeslag met zeer zwaar geschut. Net zo min als in de wedstrijd tegen Uru guay konden de Duitsers in Liverpool een uitgebluste te genstander veel zout op zijn loonden strooien, ofschoon zij dit graag hadden gedaan. Hun ontmoeting was er niet een met voetballers van groot allure, nee, het was de geest van Stalingrad

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4