Aqua Hortus de boekt tienduizendste Tour trekt door de Frats morgen LEIDEN Brand in Indonesische ambassade Verrast Mej. dr. F. S. de Vrieze benoemd tot lector Vietcong roept op tot Proces-Ben Barka i op 5 september boycot verkiezingen WOENSDAG 27 JULI 1966 LE1DSCH DAGBLAD Op vijfde tentoonstellitigsdag J. W. STAPEL OVERLEDEN In de afgelopen nacht is na «in langdurig ziekbed op 63-jarige leef tijd in het Diaconessenhuis overleden de heer J. W. Stapel, die gedurende ongeveer 40 jaar in onze stad dfe tandheelkundige praktijk heeft uitge oefend. De heer Stapel, die op 27 juni 1924 in Utrecht het tandartsdiploma be haalde, vestigde zich kort daarna hier ter stede als tandarts, aanvan kelijk in het pand Breestraat 56, in latere jaren in het perceel Stations- weg 10. Enige jaren geleden deed hij zijn praktijk over aan de heer De Ridder, j De heer Stapel, een zoon van de I vroegere commissaris van politie, wij-1 len de heer P. Stapel, bekleedde ge- j durende een aantal jaren het voor- j I zitterschap van de Leidse Tandart- l senvereniging en was voorts een be- kende figuur in bridgekringen. Ook was hij één der drijvende krachten van de Moveo, de organisa tie, die zich beijvert om in de vorm van regelmatige autotochten e.d. méér ontspanning te bezorgen aan ernstig gewonde oorlogsslachtoffers. Zijn bescheiden, evenwichtige en vriendelijke persoonlijkheid zal bij velen in de herinnering voortleven. De crematie van het stoffelijk over schot is bepaald op a.s. vrijdagmid dag 3 uur in het crematorium op Nieuw Eykenduynen te 's-Graven- Busongelukken in Italië met vele gewonden Bij twee afzonderlijke busongelukken in het gebied van Padua in noord- Italie zijn gisteren 62 Italianen, on der wie veel kinderen, gewond. Acht van de 27 die in ziekenhuizen moesten worden opgenomen, zijn Een bus met 36 kinderen en vijf vol wassenen, die van vakantie terug keerden, slipte en kwam tegen een boom terecht. De kinderen werden naar voren geslingerd en velen vlogen naar buiten. Achtendertig inzittenden moesten in een zieken huis worden behandeld. Zeventien, onder wie een arts en drie bege leidsters, moesten blijven. De be stuurder behoorde tot de zwaarge- De andere bus, met leden van een zangkoor, slipte eveneens en stortte neer van een steile helling. Het voertuig kwam tegen een boom tot stilstand. 24 van de 34 inzit tenden liepen verwondingen op. Tien van hen moesten in een zie kenhuis blijven, maar hun toestand is niet gevaarlijk. Twintig personen zijn gewond ge raakt. van wie 12 ernstig, toen een bus vandaag in de buurt van Hong kong van een rots reed. Met Marianne De wielerkaravaan, die Tour de Frats heert, is vanmiddag in Sassenheim aangekomen. Met stralend weer zijn de jongens vanochtend in Amsterdam aan hun derde etappe begonnen. De stemming onder de wielrenner- Overigens hebben de jongelui gis- tjes laat, mede dank zij de aanwe- i teren in Amsterdam een fijne dag zigheid van tourmiss Marianne gehad. Als ware triomfators werden Molotow-cocktail naar binnengegooid de rennertjes 's middags door de Am sterdamse verkeerspolitie de stad bin nengeloodst. Van de gelegenheid om het Rijksmuseum te bezichtigen maakten de jongens wat graag ge bruik. Tot drager van de gele trui werd na de rit Driebergen-Amsterdam Bert achter op de fiets door het dorp Schut uitgeroepen. Bert kreeg deze scheuren". Maar Marianne gaat felbegeerde trui, omdat hij de eerlijke niet met „iemand alleen uit". Zij vinder was van een zoekgeraakte is meestal te vinden bij een groep portemonnee. Het is weliswaar zo dat jongens, die haar trakteren. Zo jongens die goed kunnen sprinten, de niet dan zit Marianne, die „dol" i beste papieren hebben, maar ka- op grammofoonplaatjes is. in de j meraadschap, eerlijkheid en discipli- geluidswagen van de tourkaravaan, ne worden ook beloond. De ploegen werden na een ener- verende tijdrit als volgt geklasseerd: 11. Albert Heyn, 2. Ned. Kaasunie (Leiden), 3. Wehkamp, 4. Drugabel, 5. Hilo, 6. Hopax, 7. Televizier, 8. I Lee Cooper, 9. Sony, 10. Galerie Mo- dernes. De jongens, onder wie vele uit Lei- den en omgeving, rijden morgenoch tend van Sassenheim via de Sleutel stad naar Rotterdam. steeds Marianne (14) is de enige vrouw in de tour en zij heeft al heel wat uitnodigingen van tourrenners gekregen. Deze uitnodigingen hiel den het midden tussen „ga je mee j een ijsje halen", „zullen we een eindje wandelen" Inbraken in LEIDEN, Katwijk en Noordwijk Vliegtuigmaker veroordeeld Terwijl in de Oranjerie van de Hortus Botanicus vele uitroe pen als ,,oh. wat mooi", ,.ach. kijk daar toch eens" en ,,ah, hoe fantastisch" weerklonken, mel de zich vanochtend aan de lo ketten van de door ,,De Natuur vriend" in samenwerking met de Stichting Rijnsburgse Bloe- mencorco georganiseerde jubi leumtentoonstelling ,,Aqua Flo ra Hortus '66" de tienduizend ste bezoeker met zijn gezin. Het was de Boskoopse boom kweker A. van Oyen, die spe ciaal voor deze aquariumten- toonstelling met vrouw en twee kinderen (Berry en Diane) naar Leiden was gekomen. De heer en mevrouw van Oyen belangstellenden naar voren werden gehaald. De heer J. H. Visser bood het Boskoopse echtpaar namens „De Natuurvriend" een fruitmand aan, de heer D. N. Den Haan overhandig de namens de Stichting Rjjnsburgs Bloemencorso een grote bos roze an jers. Evenals alle andere bezoekers was het Boskoopse gezin verrukt over hetgeen het op de tentoonstelling aan kleurrijks te zien kreeg. Geen wonder, want een betere omgeving cm de expositie tot haar recht te laten komen kon niet gevonden wor den. Al bij het betreden van de Hor tus Botanicus, die op zichzelf een bezichtiging waard is, wordt men ge ïmponeerd door de schoonheid van de daar op deskundige wijze gear rangeerde bloemen en planten. Tref fend is de harmonische combinatie tussen bloemen en aquaria, die op de „Aqua/Flora Hortus *66" tot stand is gekomen. Enorm De tentoonstelling trekt dagelijks toonden zich bijzonder verrast, toen grote belangstelling, zowel uit eigen uit de lange ry Het Boskoopse boomkwekersgezin Van Oyen kocht vanochtend om streeks elf uur op de tentoonstel ling Aqua Flora Hortus '66" het tienduizendste kaartje. De heer en mevrouw Van Oyen (in het middenwerden door de heer J. H. Visser (geheel linksmet een fruitmand verrast. Het echt paar kwam vandaag met. de twee kinderen, Berry en Diane speciaal naar 'Leiden om de tentoonstelling (Foto LD/Hol vast) land als uit Duitsland en België. Ge middeld worden per dag 2500 kaar tjes verkocht, hetgeen tot gevolg heeft dat de bezoekers zich in lange rijen moeten opstellen. „De toeloop is,- we hebben het trouwens wel zien aankomen, enorm", zeggen de orga nisatoren van dit Leids-Rijnsburgs evenement. De tentoonstelling duurt zoals be kend tot en met 7 augustus. Zy is dagelijks geopend van 's-ochtends 9 uur tot 's avonds 11 uur, zondags ech ter van 's middags 12 uur tot des avonds 11 uur. Leidse jeugd niet naar Kikkerpolder Met het oog op de onzekere weers omstandigheden neemt de Commis sie voor Leidse jeugdvakantiebezig- heden morgen geen enkel risico met de voorstelling „Het geheim van het Kokos-eiland" in de Kikkerpolder. Besloten is om deze voorstelling mor gen niet in de Kikkerpolder, doch om 10 en 12 uur in de Stadsgehoor zaal te houden. CORRESPONDENTIE. J. S. te L. Leiden, Woubrugge, Kieuwveen, Mijdrecht, Loenersloot, Bussum, Amersfoort, Barneveld, Hoenderlo. Woeste Hoeve, Loenen. Eerbeek, Brummen, Bronkhorst, Baak Hengelo (Gld.). BURGERLIJKE STAND LEIDEN Kooker; Johanna Gerarda. dr i H. M. Visser en M. P. G. Clemens: Ronaldus Jacobus, Juffermans na Sophia Adrlana, dr M. Zonderop; Ti- dr van P. den A. de Jong: Karin, dr H. Nagtzaam en J. A. Mak; Petronella Hendrlka Elisabeth, dr van J. de Groot en A. T. L. Knijnenburg; Albert Ro nald. zn van A. van Winkel en G. Guijt. OVERLEDEN: de Jonge. 83 Jaar, echtgi Aan Leidse Universiteit P. Tiemstra; J. Ouwerkerk, 51 jaar, I. Schouten, 63 Jaar, wed. der Kwaak: A. H. Hartwijk M. 1 jaar, dochter. Advertentie ZOEKT U EEN v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. Mejuffrouw dr. F. S. de Vrieze werenschappeljjk hoofdambtenaar, tevens docente in de Zweedse en Deense taal- en letterkunde aan de Leidse Universiteit is by k.b. be noemd tot gewoon lector in de fa culteit der letteren om onderwijs te geven in de Scandinavische taal- en letterkunde. Mejuffrouw dr. Folkerdina Stien- tje de Vrieze, die in 1915 te Veen- dam is geboren, studeerde aan de universiteit van Amsterdam, waar zij in 1946 het doctoraal examen in de Germaanse taal- en letterkunde af legde. De volgende twee jaren volgde zij colleges in de Zweedse, Deense en Oud-Noorse taal- en letterkunde aan de universiteit van Stockholm. In 1949 werd zij hoofd van de Scan dinavische afdeling van de Amster damse universiteitsbibliotheek. Sinds 1952 is mejuffrouw dr. De Vrieze lid van de examencommissie voor M.O.-A en tolk-vertaler in de Scandinavische talen. In de loop van 1964 werd zij benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse universiteit. Zy promoveer de in 1958 te Utrecht op een proef schrift getiteld „Fact and Fiction in the Autobiografhical Works of Sel- ma Lagerlöf". Enkele jaren later volgde een beschouwing over het le ven en werken van Selma Lagerlöf in het aan deze schrijfster gewijde deel van de serie „Pantheon der win naars van de Nobelprijs voor litera tuur". Het Hoog Militair Gerechtshof m AT 1 1 1 h«'t gisteren een 18-j.rige vlieg- j WCC iN Cdd'hl 11 (lCfS i tuigmaker van het marinevliegkamp j Vlammen knetterden vannacht in het gebouw van de Indone- ^riyke^en^drie" ma^nden^vooï- sische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag. De j Waardeüjke hechtenis veroordeeld j brand was ontstaan in de ontvangstzaal. Bij het onderzoek door voor heling, inbraak en het maken de politie zijn aanwijzingen gevonden, dat van buitenaf I heeft ztch ee-j Molotov-cocktail naar binnen is gegooid. durende het afgelopen jaar samen j De politie in Salisbury heeft gls- Er zijn glasscherven gevonden en de vloer van de ontvangst- 1 met een andere militair schuldig ge- teravond negen Europese lectors in Rhodesië gearresteerd zaal was ongewoon diep ingebrand. Een monumentaal bankstel veroor zaakte een enorme rookontwikkeling en gaf de brand een ernstiger aan zien dan in werkelijkheid het geval was. De brandweer kon voorkomen, dat het vuur zich uitbreidde tot het trappenhuis. Het stukje exterritoriale grond mocht onder geen beding door an deren dan politie- en brandweerman nen worden betreden. De Haagse po litie, inmiddels zeer bedreven in het bewaken van buitenlandse stukjes Haagse grond, hield daar strikt de hand aan. Recherche was aanwezig om eveneens een oog in het zeil te houden. Schade f 75.000 De brand werd om kwart over twee ontdekt door de heer K. Lau- wers, een hoofdconducteur van de spoorwegen. Hij hoorde knette- Examen Engels M.O. Voor het examen Engels M.O. zijn geslaagd de heren M. M. B. Blonk (Leiden». H. J B. M. de Klerk Noordwijkerhout), C. W. v. d. Lin den (Alphen a/d Rijn». P. M. Palm (Valkenburg), G. Rolling (Nieuw koop) en de dames J. W. B Stapert- ter Braak, J. G. de Vries. A. van Wessel (Leiden (Leiderdorp». litie en brandweer werden gewaar schuwd en betraden na enige aar zeling het terrein. De deur van de ambassade bleef dicht. Er was nie mand aanwezig. In een nevengebouw vond men een 46-jarige huisbe waarder. De man kon echter in zijn agitatie de sleutels niet vinden. De brandweer forceerde tenslotte de voordeur. By de brand is voor naar schatting f 75.000 brand- en rookschade aan gericht. Meubels, wandbekleding en gordijnen liepen schade op; het glas servies is door de hitte gebarsten en de rolluiken, die normaal altyd open zyn, kwamen de touwen wa verschillende vergrijpen i tenminste negen Afrikaanse studen- Leiden, Katwijk. Noordwijk en Den Haag, waardoor hij in april door de Zeekrijgsraad is veroordeel tot twee maanden onvoorwaardelij ke en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De 11-jarige Gérard Hamer uit Oegstgeest behaalde tijdens zijn va kantie in de Franse badplaats Saint Raphael een zwemdiploma tijdens een wedstrijd over 1000 meter, die werd georganiseerd door het „Centre Sportif et nautique de la plage du Veillat". Hij slaagde er ook in het diploma reddend zwemmen 4de graad te behalen. Kiky Hamer behaalde een diploma op de 100 meter. Maart je en Wim Hamer op de 400 meter. de universiteit van Rhodesië gearresteerd. De lectors die zyn aan gehouden zijn vijf Britten, twee N e- derlanders, een Canadees en een Italiaan. Zij zouden de wet op handhaving van de openbare orde en de wet heb ben overtreden. Sinds de onafhanke lijkheidsverklaring vorig jaar is het aan de universiteit onrustig geweest. Gisteren werden 29 negers en 2 Europeanen geschorst, zij kregen be vel de universiteit te verlaten omdat zy zich elf dagen tevoren aan orde verstoringen zouden hebben schuldig gemaakt. Gisteravond waren zy nog niet vertrokken. Politie, regering en leiding van de universiteit wilden geen commentaar leveren. De Vietcong heeft vandaag opge roepen tot een boycot van de Zuid Vietnamese algemene verkiezingen die voor september zijn uitgeschre ven, aldus meldt het Noord Vietname se persbureau. Volgens de Vietcong zijn het „scherts-verkiezingen", waarmee „de verraderskliek van Thieu en Ky" op G. C. Slegten j last van „hun Amerikaanse mees ters" proberen „een democratisch vernisje aan te brengen op hun door VOORSCHOTEN ZIEKEN IN AVIFAUNA Gisteren meerde de grote salon boot „Avifauna" aan de Molenlaan in Voorschoten en 24 langdurig zie ken en vele kloosterzusters scheep ten zich in voor een tocht naar de Brasem en Alphen aan den Rijn. In de middaguren werd een bezoek ge bracht aan Avifauna en de zieken bezochten zelfs de speeltuin. Vanmiddag gaan de zieken winke len in het dorp, vanavond vindt de grote slotavond plaats en komen ook reeds de militairen van de Ge neeskundige Troepen naar Bijdorp, die donderdagochtend vroeg de zie ken weer naar hun huis zullen bren gen. motten opgegeten troon". Indien de regering in Saigon er ondanks deze boycot in slaagt een hoog percentage van de Vietnamezen naar de stem bussen te brengen zal dit, althans in de Zuidvietnamese hoofdstad en in Washington worden uitgelegd als een teken van zwakheid van de Viet cong. Onthouding op grote schaal zou wyzen op een sterke positie van de communisten. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft gisteren op een persconferentie de Amerikanen voor de keus gesteld: een invasie in Noord-Vietnam om „het communis tische heiligdom te vernietigen" of het geduld op te brengen nog 5. 10 of 15 jaar door te vechten. De Noord- vietnamezen. zo zei hij willen de oor log zo lang mogelijk rekken. Als Amerika en de andere bondge noten dat geduld hebben, Het proces tegen verscheidene per sonen die ervan worden beschuldigd te hebben deelgenomen aan de ont voering van de Marokkaanse oppo sitieleider Ben Barka. zal 5 septem ber beginnen. Verwacht wordt, dat het drie of vier weken zal duren. Ben Barka verdween in Parys op 29 oktober 1965 en sedertdien werd niets meer van hem vernomen. Al gemeen wordt aangenomen dat hy vermoord is. Onder hen die ervan worden be schuldigd een rol te hebben gespeeld in zyn verdwijning is Mohamed Ouf- kir. de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, maar hij zal niet op het proces verschijnen. Ver der enige politiemannen en leden van de Franse geheime dienst. Een poging van drie beklaagden om te worden vrijgelaten vanwege beweerde juridische onregelmatighe den is gisteren door het Franse hoog gerechtshof van de hand gewezen. het Zuidvietnamese volk bereid de tweede oplossing te gaarden qq^ RUSSEN WILLEN j Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft zich ter stond van Ky's opmerkingen gedis- tancieerd. De Amerikaanse Senaat heeft gis- teren besloten een Westduitse over- I eenkomst om communistisch China te helpen by de bouw van een staal- fabriek te brandmerken als een ern- stige klap „voor de veiligheid van Amerikaanse en geallieerde troepen" 1 in Vietnam. De Westduitse regering heeft klaard dat de bouw DAT THANT BLIJFT ALS VN-SECRETARIS Zaterdag 6 augustus trekt het Rijnsburgse bloemencorso door ie straten van RijnsburgOegst geest en LEIDEN. De stoet wordt gevormd uit dertien praalwagens en véle personen auto'sdie met veelkleurige bloemen zijn getooid. In de hal len van de Rijnsburgse bloe menveiling ..Flora" is men thans druk bezig de praalwa gens te bouwen; zeven zijn er reeds volledig klaar. Onder su pervisie van de heren J. H. Visser en W. Ziegelaar werken reeds twee weken zeven perso nen van 's ochtends vroeg tot laat in de middag om de wa gens er zo mooi mogelijk uit te doen zien. Voor dit corso wordt van geheel nieuw materiaal ge bruik gemaakt: schuin} plastic in plaats van het gebruikelijke karton. Hierdoor worden de- kleuren minder fel dan ze vorig jaar waren. Het grote voordeel van het plastic is dat het weer er geen invloed op heeft. Op de foto ziet men de heer J. H. Visser en zijn helpers bezig de laatste hand te leggen aan de door ,,Olga" aan de aquariumvereniging „De Na tuurvriend" aangeboden wagen „Jules Verne". (Foto LD, Holvast) China's st-aalpotentieel niet zal ver hogen en ook geen invloed op de I fabricage van oorlogsmaterieel zal Ruimtespiegel Een belichting zoals by dag van de nachtelyke oerwouden in Vietnam zou een van de mogelijkheden kun nen zijn van een ruimtespiegel, voor de vervaardiging waarvan het Ame rikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) opdracht heeft gegeven aan Boeing en Westinghou- se. De spiegels moeten een doorsnee hebben van 600 m en het zonlicht naar de aarde kaatsen. De Sowjet-Unie, die zich tot dus ver als enige van de grote mogend heden onthouden heeft van instem ming met een herverkiezing von Oe Thant. als secretaris-generaal der VN. heeft bij monde van premier Kosigin iat*n weten dat zij een tweede de fabriek ambtstermijn zou verwelkomen. Oe Thant brengt op het ogenblik een bezoek van vier dagen aan de Sowjet-Unie. Hij had gisteren een gesprek met Kosigin. die de hoop uit sprak dat de Russische regering hem later opnieuw als secretaris-generaal in Moskou zou kunnen begroeten. De kans dat Oe Thant, wiens ambtstermijn op 3 november afloopt, zich opnieuw beschikbaar zal stellen, is nu aanzienlyk vergroot. Burcerlijke Stand VOORSCHOTEN R. Brender Bran- f De NASA denkt met behulp van f deze reusachtige spiegels (nachtely- l ke) gebieden te kunnen belichten ter l lengte van 600 km. Het weerkaatste licht zou minstens tweemaal zo sterk f zijn als dat bij volle maan. De kunst- f manen waaraan de spiegels beves- l tigd zyn. zouden op een hoogte van 35.680 km ten opzichte van de aarde l een vaste positie moeten innemen. I Het Amerikaanse blad „Technolo ge gy week" merkt in dit verband op, I Elonka, dr van G Winkelmanen C. I Hermsen; Coenraad J. A zn van P. A. 2en Bos ?n ,Th- J M Roeleven; Silvia, dr van A. M. Reltsema en A Verschoor: Martin J.. zn van T Taal de Zoete; Albert F., zn van dat de NASA met het opdrachtge ven tot de vervaardiging van spie- gelkunstmanen zich voor het eerst in het ruimte-onderzoek voor militai re doeleinden heeft begeven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3