EIDSCH DAGBLAD Busstaking verliep snel Eindelijk akkoord over het Jven n ed y -mand aat' JAMIN Inkomen Koningin ivordt verdubbeld R.K. Kerk Z.-Afrika: geen apartheid pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 JULI 1966 No. 31931 Hrecteur; E. A. E. van Dlshoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 (ingaande 1 augustus a.s TelelooD Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 6705» Emotionele nachtvergadering fin categorale organisatie Het actiecomité dat vannacht in Hilversum op de protestverga- lering van buschauffeurs bij de streekvervoerdiensten een lande- jjke staking van buschauffeurs uitriep, besloot vanochtend om mgeveer 11 uur al de actie stop te zetten. Dit omdat het stakingsparool niet landelijk werd uitgevoerd. Hoewel vanochtend aanvankelijk hier en daar aan de oproep van het dié-comité gehoor werd gegevenverliep de actie al spoedig. In de drie oordelijke provincies kreeg de stakingsoproep in het geheel geen effect werd vanochtend normaal gereden. Hetzelfde was het geval in Over- stel, Gelderland, Utrecht en de kop van Noord-Holland. Nederlandse Vereniging van Werk nemers in het Personenvervoer f cir ca 1700 leden), de heer V. F. J. Christophe, het stakingsparool gege ven. Tegelijkertijd deed hij afstand van zijn hoofdbestuursfunctie, om dat de vereniging, zoals voorzitter A. W. A. Gordijn tevoren had uitgelegd, geen staking kan proclameren. Het bestuur zou volgens de voorzitter on middellijk voor de rechter gedaagd worden. Direct begaven snel gevorm de plaatselijke actiecomité's zich naar hun bedrijven om het stakings parool uit te dragen. Viets gemerkt het L e i d s e vervoersgebied van e N.Z.H., waar in de vroege och- tnduren korte tijd werd gestaakt, heeft het reizigerspubliek vrijwel niets van deze staking gemerkt. Kormaal reden de eerste diensten, waaronder ook het personeelsver- vier uur in de och tend uit. Toen om half v(jf de chauffeurs terugkwamen, die in Hilversum de nachtvergadering hadden bijgewoond, werd het bus- personeel opgewekt om aan de lan delijke staking deel te nemen, het- jeen tot gevolg had, dat het ver één uur „plat" lag. Inmiddels door de Leidse politie in de omgeving van het busstation een amenseholingsverbod afgekondigd, teneinde de werkwilligen in de ge- jenheid te stellen hun diensten normaal te beginnen. Het bleek al ipoedig, dat vrijwel het gehele per- eel terugkwam op zijn aanvan- m in staking te taan. Om circa zes uur reden vrij wel alle diensten weer normaal uit. de Westlandse Stoomtramweg maatschappij in Den Haag werd Tanochtend vroeg gestaakt, evenals bij de NZH in Voorburg. enkele uren bleek dat de bij de Noord-Zuidhol- hun werkwillige collega's b niet konden overtuigen van het nut iin hun actie, werd voor het groot- tó deel weer normaal uitgereden. Ook bij de WSM deden de leden r, de erkende vakbonden niet aan staking mee en staakte van de «genaamde categorale chauffeurs laar een deel. de Rotterdamse busonderneming Twee Provinciën had de stakings oproep aanvankelijk enig succes. Chauffeurs die om zes uur had- moeten uitrijden begonnen de dienst pas om acht uur, omdat 4 bleek dat de stakingsoproep niet al geheel werd opgevolgd. de streekvervoersbedrijven Citosa it Waddinxveen en Maarse Kroon uit Aalsmeer is het werk lormaal doorgegaan. De buschauf feurs hebben zich niet met de sta- solidair verklaard. Er is zelfs (een seconde aan gedacht het werk te leggen. rotestvergaderi ng Vannacht om half vier werd op landelijke protestvergadering In ongev. 400 buschauffeurs in de !?ersumse Expohal door de secre- 1 de (categorale) Algemene J ipoedi f toneel lelijk en na enk [takenden A landse hui WEERBERICHT Aanhoudend koel Het KJï.M.1. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Opkla- !en en slechts enkele verspreid „i irkomende buien. Meest matige ad, aanvankelijk noordelijk, later apend naar west tot zuidwest, wdere nacht. Overdag dezelfde nperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING De rug van hoge druk die via En- BI «nd nadert geeft morgen vele uren a zon. De nog krachtige noord sten wind neemt af en wordt wes- tot zuidwesten wind. Er blijft !)ter een te koele lucht stromen 17 18 graden. Zeewater 17 gra- Vooruitzichten: nog wisselvallig -, maar door het afnemen van het u wen hogedrukgebied over enkele ?en wellicht enige verbetering. 28 JULI. Zon op: 04.55 uur; onder: 20.37 u. Maan op: 18.22 u.; onder: 00.47 u. Hoogwater in Katwijk te 12.12 uur Uagwater te 07.44 en 20.22 uur. nummer bestaat uit 1» pagina'* Door het „gebaar" van de heer Christophe kreeg de nachtvergade ring, die om drie uur rustig was be gonnen, plotseling een emotionele wending. Verschillende sprekers die na de rede van voorzitter Gordijn, het woord „platleggen" hadden la ten vallen, verdrongen zich opnieuw om de microfoon, om hun collega's, die niet in zo grote getale waren op gekomen, aan te sporen de thuisblij vers op de hoogte te brengen. De heer Christophe drukte de buschauffeurs op het hart vandaag geen geweld te gebruiken, wanneer er collega's zou den zijn, die toch wilden uitrijden. De vergadering was belegd als pro test tegen, zoals de heer Gordijn het noemde, de veel te lage beloning, die de werknemers in de streekvervoers bedrijven ontvangen, terwijl er dik wijls zeer hoge prestaties tegenover staan. „Ons beroep is moeilijk te verge lijken met dat van een gemiddelde industrie-arbeider. Toch presteerde een commissie het, bestaande uit ver tegenwoordigers van werkgevers en de drie zogenaamde erkende werk nemersbonden, om hiermee een ver gelijk te maken. De achterstand zou volgens deze commissie niet meer dan ongeveer f 12,50 bruto per week bedragen". Volgens de heer Gordijn is de achterstand van het oude sa- laris f150 per maand netto. VERHOGING ABONNEMENTSPRIJZEN j Aanhoudende kostenstijgingen noodzaken nagenoeg alle Nederlandse j dagbladen tot een bescheiden prijsverhoging. I Met ingang van 1 augustus a.s. zijn de abonnementsprijzen van ons blad als volgt vastgesteld f 0,93 per week. f 3,97 per maand, f 11,90 per kwartaal. Voor deze verhoging is de ingevolge de „Pr ij zenbeschikking Goederen en Diensten 1966" vereiste toestemming van de Minister van Economische Zaken verkregen. I Voor abonnees, die ons een machtiging hebben verstrekt tot automa- tische afschrijving van hun girorekening zullen wij, zonder tegenbericht, aannemen dat zij er mee akkoord gaan, dat de nieuwe prijs met ingang van de eerstvolgende afschrijving wordt toegepast. Abonnees, die zelf gireren, verzoeken wij bij het uitschrijven van hun giro voor abonnementsgeld bovenstaande prijzen toe te passen. Abonnees, die per automatische giro of per bankgiro betalen, verzoeken wij de girodienst of hun bank opdracht te geven de periodieke over schrijving in overeenstemming met de nieuwe prijzen te brengen. KABINET: Bij de Tioeede Kamer is een i In de memorie van toelichting ontwerp van de wet ingediend tot wordt berekend, dat ten laste van verhoging van de inkomens van het grondwettelijk inkomen van de de leden van het Koninklijk Huis. j Koningin in de eerstkomende jaren Het inkomen van de Koningin zal een bedrag van f 4.100.000 aan per- worden verhoogd van f 2.500.000soneelslasten en een bedrag van tot f 5.200.000. f 1.900.000 aan overige uitgaven zal i komen. Tezamen f 6.000.000. Het in- Het voor onderhoud van de palei- komen uit het droondomein is voor zen vastgestelde bedrag komt van 1966 geraamd op f 800.000. op grond f 500.000 op f 825.000. Het inkomen hiervan wordt een inkomen van van Prins Bernhard zal van f 300.000 f 5.200.000 voorgesteld, tot f 475.000 worden verhoogd. De i De personeelskosten hebben betrek- grondwettelijke inkomens van de ove- king op 13 hoffunctionarissen en 260 rige leden van het Koninklijke Huis i man overig personeel. (Van onze Brusselse correspondent) Onder leiding van de Nederlandse staatssecretaris De Block heeft de EEG vanochtend vroeg in Brussel één van de belang rijkste hoofdstukken uit haar geschiedenis afgesloten. Nadat men het afgelopen weekeinde het compromis over de laatste grote landbouwproblemen had bereikt, werd nu het sluitstuk van jaren lange onderhandelingen over het gemeenschappelijke landbouw beleid gevormd door een akkoord over het onderhandelingsman daat voor de Europese Commissie in de Kennedy-ronde (verruiming van het internationale handelsverkeer). AANBIEDINGEN Het mandaat, waarmee de Euro pese Commissie nu naar Genève kan gaan om het gesprek met de Ame rikanen over de tariefsverlaging te hervatten, omvat EEG-aanbiedin- gen voor een aantal sectoren van landbouwprodukten, zoals rundvlees, eieren en gevogelte, visserij-produk- ten. wijn en ethylalcohol, tabak, kurk, produkten waarvoor de EEG geen landbouwverordeningen in het leven heeft geroepen en produkten die speciaal voor de Kennedy-ronde als landbouwprodukten gelden (bv. bier). Tevens zal de EEG-commissie in Genève voorstellen op tafel leg gen voor wereldakkoorden voor rundvlees en zuivel. Geen applaus In tegenstelling tot eerdere „étappe-zeges" was er ditmaal geen gejuich en applaus van de kleine groep journalisten die het de moeite waard had gevonden tot het bittere einde te blijven. Toch was het ak koord van vanochtend het enige dat werkelijk telde omdat het met één slag alle andere besluiten en over eenkomsten. welke de raad sedert januari heeft genomen, rechtsgeldig maakte. Want alle sinds januari met veel hoera's begroete besluiten wa ren afhankelijk gesteld van het be reiken van de overeenkomst over het Kennedy-ronde-mandaat. Die overeenkomst is er tenslotte na veel passen en meten uitgekomen, hoewel de raad er wel opnieuw een nachtzitting aan heeft moeten wij den. Reeds bij de aanvang van de vergadering bleek dat de raad scherp verdeeld was in de twee, zo langza merhand traditionele kanten, name lijk Frankrijk aan de ene en de ove rige vijf aan de andere kant. In het middelpunt van de discussie lag een lijvig, geheim document, waarin de commissie al haar voorstellen inzake het landbouw-gedeelte van de Ken nedy-ronde had gevat. Vervolg pag. 2 zullen niet worden verhoogd. Voorge steld wordt de verhogingen te doen ingaan op 1 januari 1966. In de memorie van toelichting, die is ondertekend door minister-presi dent Cals, minister van Binnenlandse Zaken Smallenbroek en de minister van Financiën Vondeling, wordt op gemerkt, dat de ontwikkelingen in de afgelopen vijf jaren sinds de inko mens van de Kroon het laatst werden aangepast, aanleiding hebben gege ven na te gaan in hoeverre deze be- dragen aanpassing behoeven. Zij zijn er daarbij van uitgegaan dat het in komen van de Kroon een bijzonder, van andere inkomens afwijkend ka rakter heeft, omdat het de Koningin in staat moet stellen haar openbare functie te vervullen. „De geldelijke verplichtingen die voor de Koningin uit haar taakvervulling voortvloeien, dienen door het ten laste van's Rijks kas komende inkomen te worden goedgemaakt", zo schrijven zij. De regering heeft de vraag in stu die of de huidige grondwettelijke op zet moet worden gewijzigd zodat aan passingen meer geleidelijk kunnen geschieden, wat zowel voor de leden van het Koninklijk Huis als uit oog punt van aanpassingsbeleid wenselijk wordt geacht. Nu reeds enige tijd de noodzakelijkheid van een verdere aanpassing van de betreffende bedra gen is gebleken, kan op de uitslag van deze studie niet worden gewacht, zo schrijven zij. De r.-k. bisschoppen van Zuid-Afrika verklaren in een herder lijk schrijven, dat het christelijk geweten herziening eist van de betrekkingen tussen de rassen in Zuid-Afrika. Ernstige schending menselijke waardigheid „Het natuurlijke recht van vrije vereniging onder mensen kan niet worden tenietgedaan op grond van ras onder voorwendsel, dat zulk een vereniging het gemeenschappelijk goed zou schaden". De bisschoppen beschouwen rassendiscriminatie als een ernstige schending van de men selijke waardigheid en dringen aan op een rechtvaardige oplossing van het probleem van de betrekkingen tussen de rassen door de samenwer king van alle christenen. De verklaring is goedgekeurd op een conferentie van alle r.k. bisschop pen van Zuid-Afrika in Pretoria. Er waren ook bisschoppen aanwezig uit Zuidwest-Afrika, Basoetoland, Beet- sjoenaland en Swaziland. De bisschoppen zeggen te zullen handelen in overeenstemming met het decreet over de kerk in de mo derne wereld, zoals dat op het Va ticaanse concilie is aangenomen. Niet verantwoord Britten annuleren groot congres in Rotterdam (Van onze Rotterdamse correspondent) De Association of British Travel Agents (ABTA) waarin bijna alle Britse reisbureaus zijn verenigd, heeft haar jaarvergadering en congres, die van 5 tot en met 11 november in Rotterdam zouden worden gehouden, geannuleerd. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de jongste maat regelen die de Britse regering ter be scherming van de betalingsbalanj heeft uitgevaardigd. Gezien de pre caire monetaire positie van Engeland, heeft de ABTA het niet verantwoord geacht dit congres buiten het eigen land te houden. Daarbij is speciaal gelet op de bepaling, dat het voor Britse onderdanen niet mogelijk zal zijn op hun buitenlandse reizen meer dan 500 gulden te besteden. Het zou voor de eerste maal zijn, dat dit con gres buiten het Verenigd Koninkrijk wordt gehouden. Het aantal inschrij vingen voor het congres, waarvoor de Doelen was uitgekozen, was groter dan ooit tevoren. Enkele dagen gele den werd de 1.500ste deelnemer ge boekt. De ANW en de Rotterdamse WV, die zich met de organisatie hadden belast, hebben met grote te leurstelling van het besluit kennie genomen. Anderzijds hebben zij be grip voor het standpunt van de ABTA, zo deelde gisteren de voor zitter van de VVV-Rotterdam, mr. H. Vlug, mee. (Advertentie) eis ijs heerlijk veel en niet duur Spoed bij adoptie De Centrale Adoptieraad is bezig versnelling i tiezaken. E Samkalden Het is Eusebio allemaal teveel ge worden. De „zwarte parel van Mo zambique", topscorer van het toer nooi om de wereldbeker, gaat nadat Portugal is verslagent huilend af antwoordt minister Justitie op vragen van het eerste kamerlid Niers (K.V.P.) over de lange duur van het voorbereidende onderzoek in adoptie zaken. De bewindsman constateerde, dat zowel bij de raden voor de kinder bescherming als ook bij de Centrale Adoptieraad het aantal afgedane re- questen een stijgende lijn vertoont, vooral in 1965. Niettemin acht hij de situatie over de gehele linie bepaald nog niet bevredigend. Bij een be- Voor het verdere nieuws- van dei perkt aantal raden voor de kinder- strijd om het wereldkampioenschap I bescherming bestaat een beduidende voetbal verwijzen wij naar onze achterstanda De minister zal bij sportpagina pag. I/J. alle raden op het betrachten van 'spoed aandringen. vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit soepballetjes, rund vlees, varkensvlees, ballen gehakt, vacuum verpakte Homburgers, de beroemde rookworst en... heerlijke leverpastei Voor goed auto-onderhoud eumo i Uit het Leidsch Dagblad van J 26 Juli 1866: J Z.M. heeft den titel van i hoogleeraar verleend aan Dr. Pde Jong, interpres legati Warneriani aan de Leidsche 4 Hoogeschool. I Het handelsblad" meldt dat het denkbeeld, om een onderzoek naar den invloed var goed drinkwater op de gezondheid der ingezetenen 1 uit te lokken, van ZM. den 1 Koning persoonlijk afkomstig 1

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1