West Duitsland in finale Stiles zal Eusebio tot staan brengen Willy's dagboek KRANTEN BEZORGER mt Engelands vijand no 1 De lijst wordt langer Seeler c.svoor tweede maal tegen negen spelers COACH ALF RAMSEY VAN DER WATER EN BEELEN IN ATLETIEKPLOEG De Yijfde speler is gister avond van het veld gestuurd Schislenko. Hij trapte na. Voor de derde maal kwam West-Duitsland met een nu merieke meerderheid te staan. Het resultaat was er dan ook naar. Rusland werd verslagen. Dit is de eerste „straf". De tweede zal bin nenkort wel volgen, wanneer Schislenko voor een aantal wedstrijden buitenspel wordt De lijst van gestrafte spe lers in dit wereldkampioen schap groeit. Cortes van Uru guay mag zes wedstrijden van het nationale elftal niet wor den opgesteld omdat hij de LfiJDSCH DAGBLAD Engelse scheidsrechter Fin ney, na afloop, in de gangen naar de kleedkamer, tegen zijn rechterbeen schopte. De twee grensrechters getuigden gisterochtend voor de straf- commissie. Troche en Silva, ook al van Uruguay, werden elk geschorst voor drie inter nationale ontmoetingen. Gis teravond, in Liverpool, kreeg de Westduitser Beckenbauer zijn tweede waarschuwing. Eerst een tegen Uruguay, en nu tegen Rusland. En, vol gens de regels van de FIFA, betekent dat, dat Becken bauer voor de strafcommissie in Londen moet verschijnen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Beckenbauer, Duitslands sterkste speler, in de finale aan de kant zal staan. Leo Goldstein, Amerika's beste scheidsrechter nu hier in Engeland niet gekozen vertelde „Ik ben vier jaar ge leden in Chili bij de wereld kampioenschappen geweest. Ik was daar tweemaal grens rechter. Vergeet niet dat, wat Argentinië en Uruguay hier hebben laten zien daar heel gewoon is. Alleen begrijp ik niet waar om de scheidsrechters in Zuid-Amerika andere maat staven aanleggen dan wij. Er zijn toch regels. En over het wegzenden van de Argentijn se aanvoerder Rattin zei hij Meneer Rattin kan me nog meer vertellen. Hij zegt dat hij alleen aan scheidsrechter Kreitlein wilde vragen om een tolk. Rattin had niets te DINSDAG 26 JULI 1968 vragen. Hij was daarvoor al zeker viermaal bij Kreitlein geweest. Taalverschil heeft hiermee niets te maken. Er is in voetbal maar een taal, de fluit van de scheidsrechter. „Sir Stanley Rous, de voor zitter van de FIFA, weigert elk commentaar op vragen over die kwestie. Maar hij heeft dit wel gedaan: „Aan de Engelse voetbalbond heeft hij gevraagd maatregelen te nemen tegen Ramsey, mana ger van het Engelse team, omdat hij de Argentijnen „wilde dieren" heeft ge noemd. Sir Stanley noemde Ramsey geen goede sport man", hetgeen tussen twee Engelsen grote woorden zijn. (Van onze speciale vedslaggever) West-Duitsland in de finale van het toernooi om de wereld beker voetbal. Een 2-1 overwinning op negen uitgeputte Russen was voldoende om een bres te slaan in de muur van bloedrode shirts, die de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie hadden opgetrokken in Goodison Park, het veld van Everton, in Beatle- stad Liverpool. Niet meer dan negen tegenstan ders hadden de Westduitsers tegen over zich. Iosif Sabo kreeg een fikse schop tegen zijn rechterbeen en was, driekwart van de strijd, op de Eusebio zoals maar weinigen hem kennen f 's Ochtends in bed aan het ontbijt. Vanavond speelt hij met Portugal tegen Engeland. Kunnen wij Eusebio stoppen"? Deze vraag stelde een groot Engels dagblad in een grote kop en bracht daarmee de bezorgdheid van vele Britten tot uitdrukking, dat. de tot dusver zo succesvolle Portugese aan val, van wie iedere speler goed is voor het beslissende doelpunt om Engeland vandaag uit de strijd om het wereldkampioenschap te „schie ten". De doelpunten van Eusebio tegen Brazilië en Noord Korea hebben de donkere aanvalsleider uit Lissabon tot „voetbalvijand van de Engelsen gemaakt. Het officiële voetbal-Engel and deelt de bezorgdheid van het publiek niet. Het is optimistisch. Nor bert Sti les zo heeft teamchef Alf Ramsey reeds medegedeeld, zal Eusebio be waken. Bij zulk een bericht denkt men onwillekeurig aan de voorspel ling van. Pele, toen hij krimpend van pijn de wedstrijd tegen Portugal had verlaten: „Ook voor jou, Euse bio, zal de dag komen, dat men je met ruw geweld tegen de grond zal werken". Stiles is een man, die daar toe in staat moet worden geacht. In de strijd om de bal kent hij geen en kel compromis en het is blijkbaar Ramsey's hoop dat deze genadeloze voetballer de geniale rushes van Eu sebio op welke manier dan ook zal stuiten. Trouwens, mocht Stiles daar in alleen niet slagen, dan staan er in de Britse achterhoede nog enkele fi guren, die niet bepaald zachtzinnig hun taak plegen uit te voeren. Na de eerste dag van de atle tiekontmoeting Rusland-Polen in Minsk hebben de Russen de leiding met 74-72. Bij de heren was de stand gelijk: 4242, terwijl de Russische dames een geringe voorsprong had den genomen: 3230, Daarentegen verwacht Engeland van Portugal blijkbaar dat het de Britse aanval ongehinderd zal laten voetballen. „Al onze tegenstanders, die wij tot dusverre ontmoetten", schrijft ex-internajtional Billy Wright ..waren er vooral op uit doelpunten te verhinderen. Door het defensieve spel kon ons op het 4-3-3 systeem ge baseerde elftal, dat ingesteld is op snelle tegenaanvallen, zich nooit ten volle ontplooien. Portugal, zo weten wij, zal echter op de aanval spelen. Daarbij zullen gaten vallen op het middenveld en in de achterhoede, zo dat wij eindelijk zullen kunnen door stoten." linksbuitenplaats niet meer dan een figurant. Geen minuut voordat de eerste helft was verstreken, stuur de de Italiaanse scheidsrechter Lobello abvu.pt Igor Schislenko van het veld. Helmut Schim, de opvolger 1 van de legendarische Sepp Her berger, als coach van het Duit se elftal, vertelde na afloop dat Uwe Seeler aan het been gewond was geraakt en dat Tilkowski een geblesseerde schouder had opgelopen. Overigens ontkende de bijzonder verheugde Duitse coach, dat zijn ploeg enige schuld droeg aan het feit dat er in de wedstrijden tegen Duits land tijdens het wereldkampi oenschap vier spelers van het veld zijn gestuurd. „Ik geloof dat de scheidsrechters groot gelijk hadden", was zijn commentaar. Nikolai Morosov, dé Russische teammanager van zijn kant ver klaarde In een televisie-inter view, dat zijn mannen, van wie er verschillende pijnlijke ver wondingen hadden opgelopen door het keiharde spel van de Duitsers, het onmogelijke pres teerden om de Duitsers te weer staan. „Met negen tegen elf was dat echter een onmogelijke taak. na de verwijdering van Chislen. ko en de blessure van Sabo", Gevraagd naar zijn commen taar over de beslissing van de scheidsrechter om Chislenko er uit te sturen zei Morosov: „Van onze kant zullen wij niet recla meren. Zodra een scheidsrechter een beslissing neemt., welke dat ook mag zijn, aanvaarden wjj dat." Piet Beelen van De Spartaan uit Lisse en René van der Water van Holland (Leiden) zullen in de Ne derlandse atletiekploeg uitkomen te gen België en Denemarken, zaterdag en zondag in Den Bosch. Beelen komt uit op de 10.000 meter en Van der Water op het verspringen. (Advertentie) gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DASBLAD, Witte Singel Leiden. Het was de vijfde speler, die in deze eindronden om de wereldtitel, werd weggestuurd. West-Duitsland, in de resterende 45 minuten pogend de 2 0 voorsprong die toen reeds was be reikt te consolideren, kreeg ondanks die overmacht van 11 tegen 9 toch nog een doelpunt tegen zich. 21 voor West-Duitsland, de ploeg die voor de tweede maal in dit toer nooi speelde tegen negen man. Eerst tegen Uruquay en nu tegen de Sow jet-Unie. Fulham-speler Johnny Hayes, enkele jaren terug aanvoer der van Engeland, zei vóór de wed strijd: „Let op de Duitsers. Ik heb in dit toernooi geen gevaarlijker team gezien. Let op Beckenbauer, let op Uwe Seeler, de manier waarop Bec kenbauer de passes door het midden geeft, waardoor een verdediging van wereldklasse niet meer wordt dan een aantal stuntelig spelende voetballers". West-Duitsland wilde, dat was duidelijk, winnen. Onstuimig aan vallend, gesteund door op de achter grond, het „Uwe Uwevan 10.000 supporters. De aanmoedigin gen waren bestemd voor Seeler. De Uwe Seeler die de doelpunten moest maken. Uwe doelpuntte ditmaal niet. Maar wel deed hij ditBij iedere aanraking met een Russische tegen stander, kronkelde hij zich neer op de grasmat, om daarna, nog geen minuut later, weer fris en frank op het Russische doel af te stormen. Uwe Seeler, natuurlijk een groot voetballer, speelde vanavond, in Li verpool, toneel. En slecht. West DuitslandRusland werd een keihard duel. De ploegen speel den hetzelfde systeem: 4-2-4. Met dit verschil, dat de Russen in korte ogenblikken het gordijn, dat verde diging werd genoemd, versterkten van 4 tot 7 of 8 man. Het zijn er, als de Duitsers een vrije schop kre gen toegewezen, zelfs soms 10 ge weest. Het was duidelijk, dat met een dergelijke speelwijze voetbal in dit wereldtoernooi wederom als kijk spel werd gedevalueerd. West-Duitsland, fel attaquerend, stuitte op Yashin. Yashin de oude, maar tegelijkertijd Yashin de gewel denaar. Hij ranselde, in ongelooflijke reacties, schoten van Seeler en Held uit zijn doel. Een vrije schop van Emmerich die een doelpunt scheen te worden. Maar weer was het Yashin die belette dat een 00 stand op het scorebord in het voordeel van West-Duitsland .werd gewijzigd. De heren gingen elkaar bepaald niet uit de weg. Met een, welhaast eentonige regelmaat, werden spelers, krimpend van pijn, tegen het gras gekwakt. Het wachten was alleen maar op een beslissing van scheidsrechter' Lobello. Schop Drie minuten waren er nog in de eerste helft te spelen toep Schnel- llnger de bal in „niemandsland" speelde. Halier was de enige die tij dig aanwezig was. Zijn lage, strakke schot, bracht West-Duitsland op 1—0. Sabo, stevig onder handen geno men door Beckenbauer, huppelde toen reeds lang moeizaam mee op de links buitenplaats. In de volgende minuut stond West-Duitsland glad gewonnen. Scheidsrechter Lobello stuurde Schis lenko weg. Hij had Held domweg een verschrikkelijke schop gegeven. Het gekortwiekte Russische team was in de tweede helft niet veel min der dan de, nu voorzichtige, West duitsers. Overath probeerde of Yas hin op zijn plaats was: Yashin was er. Emmerich glipte langs de Russi sche verdedigers, maar vond Yashin, vallend, tegenover zich. En Yashin, die steeds weer hoofdschuddend op stond alsof hij wilde zeggen: „Schiet de bal zo hard als jullie willen, maar Uwe Seeler in duel met de Rus sische verdediging. Doelman Yashin pakt de bal voordat de Duitse voerder gevaarlijk kan worden. Links de Russische Voronin. laat asjeblieft mijn hoofd op mUn lichaam zitten. Tweemaal werd de Russische doelverdediger geraakt, op zyn kin en in zijn nek". Hij nam het met een waarlijk stoïcijnse rust. Maar Yashin vergiste zich toch eenmaal. In de 67ste minuut stak hij geen hand uit naar een hoog schot van Beckenbauer, wat eerst tot stil stand kwam in de uiterste linkerbo venhoek van het Russische doe West-Duitsland stond met 20 West-Duitsland had de finale bereik' Maar de rode shirts van de Rus sen, al waren zij dan minder in tal, bleven aanvallen. Beckenbauei kreeg een officiële waarschuwing omdat hij de hinkende Sabo opnieuw hardhandig op zijn geblesseerde been raakte. West-Duitsland schrok. Twee minuten daarna schoof Valery Par- gujan Rusland iets dichter naar de Duitsers toe, toen doelman Tilkow ski het duwtje kreeg, waardoor hij opspringend de bal verloor. Het be tekende 21. De tijd was voor de Russen te kort. Méér stond Duitsland niet toe. Na de wedstrijd tegen Rusland was manager Baroti van Hongarije in zeer slechte stemming. Somber verklaarde hij: „Met deze laatste wed strijd is aan mijn taak als manager een eind gekomen. In 1957 heb ik de technische \eiding van de nationale ploeg op me genomen en in de loop van de afgelopen negen jaar ben ik aan zware beproevin gen blootgesteld. Op de grote voetbalevenementen zoals de wereldkampioenschappen in Chili en nu hier in Engeland konden we ons tot de beste acht rekenen. Maar omdat vrouwe Fortuna ons niet gun stig gezind was, slaagden we er niet in een stap verder te komen." De eigenaar van een plaatselijk hotel in Cheshire geraakte in ernstige verle genheid toen hij tot de ont dekking kwam dat hij niet in het bezit was van een West- duitse vlag, terwijl de West- duitse ploeg elk ogenblik kon arriveren. De eigenaar had maandagmorgen pas laat vernomen dat het team zijn gast zou zijn, voordat het 's avonds tegen Rusland zou spelen. Haastig belde hij naar een zaak, 16 km verder, en na een rit tegen het horloge slaagde hij erin de driekleur te bemachtigen. Vijf minuten later arriveerden de voetbal lers Voor de Argentijnse ploeg, die op Wembley door Engeland werd uitgeschakeld in de kwartfinales, hadden de Britse persvertegenwoordigers geen andere woorden dan: „wilde stieren van de Pam pa's" en: „Die slagers uit Buenos Aires". De Argentij nen en met hun de Uruguese ploeg, hadden evenwel een zeer originele kijk op de zaak. Ze zeiden„Wij werden niet uitgeschakeld door onze min dere kwaliteiten. Nee, wij zijn in een val gelopen. Een val, opgezet door Engeland. De z.g. onpartijdigheid van de scheidsrechters heeft ons ook parten gespeeld." De bekende Engelse sportjournalist Peter Wilson vindt het noodzakelijk dat de FIFA haar regels drastisch herziet. Dat dit heel ivat voe ten in de aarde heeft ziet hij wel in. „Maar", zegt hij, „er 's iets wat de FIFA dadelijk kan doen. Zij moet de Argen tijnen duidelijk maken, dat zij de komende vier jaar niet zullen mogen uitkomen in in ternationale wedstrijden, in dien zij zich niet aan het ge zag onderwerpen" Misschien gaat men bij de scheidsrechter opleiding eerstdaags ook aandacht be steden aan de talen. Het moet voor elke aanvoerder mogelijk zijn bij dubieuze be slissingen toelichting te vra gen of te protesteren. Maar wat komt hiervan terecht, wanneer de scheidsrechter zich niet of ternauwernood verstaanbaar kan maken. Hierdoor kan het ook gebeu ren dat hij in een vreedzame poging van een speler om te ageren bij een bepaalde be slissing een belediging tegen zijn beleid of persoon ziet. Vooral wanneer deze speler uit een der zuidelijke landen komt. Voor zijn vertrek naar Brazilië heeft Pele gezegd dat hij in Portugal de winnaar van de roereldbeker ziet. Hij zei verder: „Ik zou de Portu gezen graag willen waarschu wen, want het ligt er dui- mendik bovenop dat Enge land in de halve finales tegen Portugal zal worden bevoor deeld". Een Braziliaanse journa list zei van het spel der Por tugezen: „De Portugezen ko men mij voor als iemand die 's lointers onder een te korte deken slaapt. Als hij de de ken optrekt zijn zijn benen bloot. Laat hij de deken lig gen, dan heeft hij last van een verkleumd bovenlichaam. In voetbaljargon vertaald wil dat zeggen, dat de Portuge zen hun verdediging moeten verwaarlozen, als zij gaan aanvallen. De voorhoede wordt volkomen ongevaarlijk wanneer men zich op de ver dediging concentreert". De vraag is nu: hoe gaan de Portugezen hun deken c'e- bruiken? De film van de wedstrijd Woord-Korea—Portugal wordt steeds weer opnieuw door de Engelse ploeg bestudeerd. Tij dens deze film, die speciaal voor dat doel iverd vervaar digd, zijn vele conclusies ge trokken. Ramsey, die zith za terdagavond vol lof over Nobby Stiles uitliet, meende dat Stiles wel aan Eusebio ge waagd is. Gistermiddag be zocht de Engelse ploeg een bioscoop in Westend. Nie mand wist welke. Voor gister avond stond televisiekijken op het programma. Ditmaal de toedstrijd West-Duitsland tegen Rusland

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4