Winst PTT 56 miljoen EEN OP NEGEN HUWELIJKEN IN RUSLAND MISLUKT Personeelsgebrek aanzienlijk Huisarts pleit voor vasolastine VOOR DE 38ste KEER MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD soneelstekort. Het aantal postinrich- tlngen met mogelijkheid tot zelfbe diening is toegenomen met 17 tot 67. De toeneming van het aantal re-, keninghouders van de postcheque- en girodienst (13 procent) is nog nooit zó groot geweest als in het ver slagjaar. Het aantal postrekeningen bedroeg aan het eind van het jaar 1.079.000 tegen 956.000 ultimo 1964. rELEFOON De vraag naar telefoonaansluitin gen handhaafde zich ongeveer op het peil van 1964. Dat is een niveau dat nog belangrijk boven de huidige produktiecapaciteit ligt. Hoewel het aantal in dienst gestelde aansluitin gen kon worden verhoogd tot ruim 190.000 kwam de netto-groei niet bo ven de 100.000 uit. Het aantal wach tenden op een telefoonaansluiting steeg in 1965 van 129.490 tot 153.424. Ofschoon in de eerstkomende jaren ook niet op een daling van dit aan tal mag worden gerekend, geeft de verruiming van de investeringsmidde len, waarover het bedrijf sinds 1964 kan beschikken, iets meer perspec tief op verbetering. De kabelbeschadigingen ten gevol ge van graafwerkzaamheden zijn in de loop der jaren een probleem gewor- De proef met het centraal anten nesysteem in het Bezuldenhout in Den Haag bleef, aldus de P.T.T.-di- rectie, zich gunstig ontwikkelen. Eind december waren er ruim 3000 aan geslotenen op dit net tegen 2400 eind 1964. Van de aangeslotenen maakten bijna 1900 uitsluitend gebruik van de ontvangstmogelijkheden van televi sie-programma's, bijna 110 van de en FM-radioprogramma's en een vijftigtal alleen van de ontvangst mogelijkheden van de FM-radiopro gramma's. (Van onze Haagse correspondent) (den. In 1965 kwamen 600 Interlokale kabelstoringen voor, waarvan 40- De P.T.T. heeft het jaar 1965 kunnen afsluiten met een positief i procent als gevolg van dergelijke be- bedrijfsresultaat van f 56,5 miljoen. Dit resultaat wordt gevormd j scheidingen, door het verschil tussen een positief saldo uit „overige baten en j lasten'* van f61,3 min. en een negatief exploitatieresultaat van j f 4,8 min. Het negatieve saldo van f 4,8 mln„ dat de exploitatie resultaten van de onderscheiden bedrijfsonderdelen te zien gaven, betekende niettemin ten opzichte van 1964 (f 19,4 min.) een ver betering van f 14,6 min. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1965. GIRODIENST Op ongeveer een ton na, Is de ze verbetering geheel toe te schrij ven aan de ontwikkeling bij de postcheque- en girodienst, waar het exploitatie-tekort ad f 1,2 min in 1964 kon worden omgebogen tot een overschot van f 13,3 min in 1965 De spanning op de arbeidsmarkt in de grote steden stelde de P.T.T. voor grote problemen. Het is bijzonder moeilijk, speciaal voor wat betreft de categorie waaruit het bestellend personeel moet worden gerekruteerd, hierin verbetering te brengen, aldus de P.T.T.-directie. Dat komt omdat voor velen uit deze categorie de ar beidsvoorwaarden elders aantrekke lijker zijn. Verplaatsing van personeel uit de len van het land waar de spanning op de arbeidsmarkt minder groot is, stuit, behalve op een geringe be reidheid daartoe, vooral op huisves tingsmogelijkheden. Door de moei lijkheden bij de werving van per soneel is hier en daar sprake van veroudering van het personeel. By de groep kantoorpersoneel was de toestand iets minder ongunstig. Weliswaar was er in het westen nog een tekort, maar landeiyk bezien was er in deze sector vrywel geen per- De 58-jarige Deventer huisarts M. Brouwer heeft in een open brief stel ling genomen tegen de afwijzing van het geneesmiddel Vasolastine door de commissie op de verpakte geneesmid delen. De commissie kwam hiertoe als ge volg van de nieuwe wet op de genees middelen, die bepaalt dat verpakte geneesmiddelen aan bepaalde eisen moeten voldoen. Alle medicamenten worden aan een nauwkeurig onder zoek naar geneeskundige waarde en eventuele byverschynselen onderwor pen. Het college kwam tot de conclu sie dat Vasolostine, een preparaat dat reeds 18 jaar in de handel is tegen hart- en vaatziekten, niet die wer king had die er aan werd toegeschre ven en keurde het af. De Deventer huisarts heeft zich nu opgeworpen als woordvoerder voor zeker 200 Nederlanders, die menen hun leven aan Vasolastine te dan ken te hebben en dart; stopzetting van de fabricage voor hen een ramp zou betekenen. Hoewel het middel nog wel ln de handel blyft zolang de mi nister geen uitspraak heeft gedaan in een door de fabrikant (Enzypharm in Soest) aangegaan beroep tegen het besluit van de commissie, zijn er reeds ziekenfondsen die het omstre den middel van hun medicijneniysten hebben geschrapt. Alleen op uitdruk kelijk verzoek van de behandelende erte wordt het preparaat nog ver strekt. Nieuwe De heer Brouwer schrijft ook: ,Jk ben in staat degenen ciie tenslotte toch tot een verbod van Vasolastine overgaan aan te klagen wegens het opzetteiyk toebrengen van zwaar lichameiyk letsel dan wel moord met voorbedachte rade. Als vele collega's de schouders ophalen over dit ge neesmiddel dat komt omdat zy door een gebrekkige zoal niet afwe zige kennis der biochemie niet in staat zijn de werking van dat genees middel te begrijpen". Een woordvoerder van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid wilde zioh vanochtend niet over de actie van de hartpatiënten uitlaten. Hij wees erop dat de fabri kant bij de minister van Sociale Za ken in beroep is gegaan tegen de uitspraak van het college, zodat de zaak van het departement, sub judice is. We lwllde de woordvoerder ver klaren dat het college van verpakte geneesmiddelen is samengesteld uit de beste mensen die men op dit ter rein kunt vinden. De voortdurende kostenstygingen worden een ernstige bedreiging van de rentabiliteit van het bedrijf, al dus de P.T.T.-directie. Met name het uitgaan van de loonkostenstyging bo ven de toeneming van de produktivi- teit moet op den duur tot ernstige consequenties leidden, althans de positie v gezond wil houden- Dit geldt in het bijzonder, aldus het verslag, voor de arbeidsintensieve postdienst. Een symptoom van de hieruit voortvloeiende consequenties is reeds te zien ln de opeenvolgen de tariefverhogingen, waartoe het bedrijf de laatste jaren moest over gaan. Weer CDU-premier in Noordrijnland Een coalitie van christen-democra ten (CDU) en vrije democraten (FDP) in de belangrykste Westduit- se deelstaat, Noordrijn/Westfalen, heeft gisteren de sociaal-democraten met één stem verslagen en Franz Meyers herkozen als minister-presi dent van de deelstaat. De sociaal-democraten (SDP) de grootste party in het staatsparle- ment hebben dit „een beslissing tegen de kiezers" genoemd. De socialisten hadden een winst van negen zetels geboekt by de verkie zingen die op 10 juli in de staat zyn gehouden. Daardoor kregen zy 99 ze tels in het uit 200 leden bestaande het bedryf parlement. Deze uitslag werd een verkiezings overwinning op de christen-democra ten genoemd die van 96 tot 86 zetels terugvielen en daarvoor de grootste party in het parlement waren weest. De vrije democraten hebben vyftien zetels (een winst van Door een coalitei tussen de CDU en de FKP konden de socialisten hun voorzitter, Heinz Kühn, niet tot nister-president kiezen. De uitslag was 100 tegen 99 met een onthou ding. Artikel in de Prawda: In de Sowjet-Unie komt op elke negen huwelijken één echt scheiding voor. De voornaamste reden voor scheiding is immoreel gedrag en met name drankmisbruik. Dit is meegedeeld in het Rus sische partijblad, de Prawda. Als goed communist wijt de socioloog Chartsjew de gezins moeilijkheden aan overblijfselen van de bourgeoisie. In een echte communistische maatschappij is onvrede theoretisch onmogelijk. Wel somt hy een aantal oorzaken i voor de gezinsmoeilykheden. De jongeren worden onvoldoende voor bereid op het gezinsleven. Het gezin tracht de taak van een juiste voor bereiding af te wentelen op de school de school verschuilt zich achter de openbare organisaties. Door de onvoldoende voorbereiding op het huweiyk komen er scheidin- voor binnen enkele maanden of slechte enkele weken. Vele huwelyke overleven de eerste drie jaar niet. De socioloog geeft geen nadere spe cificering van het getal van één scheiding op negen huwelyken en zegt ook niets over welke periode deze telling gaat. Volgens de jongste Ame rikaanse statistieken kwam er in de Ver. Staten in 1963 per vier huwe lyken een echtscheiding voor. Chartsjew zegt dat er meer moet worden gedaan om een Sowjet-ideaal het gezinsleven te scheppen. Hy klaagt dat in de Russische literatuur een luchthartige houding tegenover het huweiyk wordt aange- m. Hy maakt geen melding van het feit dat in de eerste tyd na de Russische revolutie de officiële theo- vas dat het gezin als instelling zou uitsterven als een overbodig overblyfsel van de Bourgeoisie. Echt scheidingen werden toen voltrokken door de simpele registratie van de scheiding. Zorgen In 1936 begon de regering zich zor gen te maken over de jeugd-misda- perspectieven In zyn open brief, die hy aan zowel patiënten als bevriende rela ties en medische instellingen heeft gezonden, schrijft de heer Brouwei- dat het besluit van de commissie verpakte geneesmiddelen de klok te rugdraait. „Ik heb ln de loop der Jaren verschillende erkende klinici in geheel Europo bezocht om ervaringen met het betreffende middel uit te wisselen. Ik ben daardoor op de hoogte van hun enthousiasme over de volkomen nieuwe perspectieven op therapeutisch gebied die zich dankzy dit middel openden. Hoger salaris voor kamerleden? (Van onze parlementaire redactie). In het ministerie van Binnenland se Zaken wordt een flinke verhoging van de schadeloosstelling voor de Tweede Kamerleden overwogen. Aangenomen wordt dat het bedrag thans f 20.000,per jaar, afgezien van de reis- en verbiyfkostenvergoe- ding zal worden verhoogd tot f 25.000,—. Zoals ook vroeger is gebeurd wor den na verhoging van de ambtena rensalarissen de politieke salarissen onder de loep genomen. Wethouders en gedeputeerden zyn daarin de volksvertegenwoordigers al voorge gaan. Vorig Jaar zyn de salarissen van de Tweede Kamerleden verhoogd van f 15.000,— tot f 20.000,—. Ook het wetsvoorstel daartoe is tydens het zo merreces voorbereid. De verhoging gold toen terugwerkend tot 1 januari. Verwacht wordt dat ook de verho- ging, die in voorbereiding is, op 1 januari zal moeten ingaan. Vermoedelyk komt er ook een wets- i voorstel tot verhoging van de vergoe- dingen voor de leden van de Eerste Kamer. digheid. Een van de gevolgen was dat echtscheidingen zeer moeiiyk werden gemaakt. Chartsjew toont zich hier een tegenstander van- Het oude standpunt is geleidelyk verzacht. Sedert de in december vorig jaar doorgevoerde hervormingen zyn scheidingen weer gemakkelijker, sneller en goedkoper dan in vele ja ren het geval is geweest. Het gezinsleven wordt bemoeilykt door het tekort aan openbare facili teiten. zoals wasseryen en kinderbe- waarplaatsen, aldus de socioloog. Vrouwen werken in het huishouden veel harder dan de mannen op hun werk en toch wordt van de vrouwen verwacht dat ze daarnaast ook nog buitenshuis werken. Dit leidt tot een daling van het geboortecyfer, vooral in de steden. Hy merkt op dat de vakantievèr- biyven in de Sowjet-Unie voorname- ïyk voor alleenstaanden zyn ontwor- Ruim 40 blanken geëvacueerd uit Stanleystad In de Kongolese hoofdstad Kins ja- sa zyn gisteren vierenveertig blan ken aangekomen voornamelijk missionarissen en zendelingen die geëvacueerd zyn uit Kisangani (het vroegere Stanleystad), waar muiten de Katangaanse militairen en blan ke huursoldaten zaterdag de macht in handen namen. Ónder de geëva- cueerden bevinden zich twee Neder- landers. Z« bevestigden de dood van "U Pieces up kolonel Joseph Tsjatsji, de plaatse- vliegveld aankomen. Door moeüi)k. lijke bevelhebber van het Kongolese pen. Er zijn te weinig faciliteiten voor een gezinsvakantie met de kin deren. Hierdoor worden de gezinnen tydelyk ontwricht. In Hongarye bereikte het aantal echtscheidingen vier jaar geleden hoogtepunt. Huweiyksontrouw de voornaamste oorzaak, de daarop volgende was tegenstrydige geaard heid en de derde habituele dronken schap. In 1965 bedroeg het aantal echt scheidingen in Hongarije 20.528. Dat was verhoudingsgewys na de VS en Roemenië het hoogste ter wereld. Bomaanslag op Braziliaanse kandidaat voor presidentschap Op het vliegveld van Recife, in de Braziliaanse staat Pernambuco, is gisteren een bom ontploft, kort voor dat maarschalk Costa e Silva, kan didaat voor de opvolging van presi dent Castelo Branco, daar aankwam. By de bomaanslag zijn drie doden en 25 gewonden gevallen. Behalve admiraal buiten dienst Nelson Fer- nandes kwamen om het leven de dichter Edson Regis, minister van Onderwijs van de staat Pernambuco en een niet met name genoemde po- lltie-agent. Op het moment van de bomaan slag ontploften elders in Recife twee tydbommen, één op het hoofdkwar tier van de nationale studentenunie, de ander in het gebouw waar de Amerikaanse missie tot economische hulpverlening aan Brazilië is gehuis vest. Hierbij vielen geen slachtoffers, aldus de Braziliaanse radio. De daders van de aanslag op maarschalk Costa e Silva hadden ge rekend op diens militaire stiptheid. precies half negen op het leger. Volgens de laatste berichten is het in Kisangani nu rustig. De Kongole se premier Moelamba, die er zondag heen is gevlogen, zou vandaag een nieuwe ontmoeting hebben met kolo nel Tsjipoela, de leider van de mui ters, die ontevreden zijn over het uit- blyven van hun soldy. heden aan de motor van het vlieg tuig, waarmee hy naar Fortaleza, in de staat Ceara, zou reizen, arriveerde de maarschalk echter na de ontplof fing. briefje", 18 Jr.," dagêlij] In de loop van de dag zyn 160 ar- 1 uur. Zondag 2.30 4.4! restaties verricht. Tot de gearres- j teerden behoren veel aangeslotenen Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng v. Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Molen De Valk: Excursie K en O. Pieterskerk: Avondgebed 7.30 uur Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. DONDERDAG Bospark Kikkerpolder: Vakantiebe zigheden. Opvoering van „Het geheim van het Kokos-eiland. 2 uur nam. (Bij slecht weer in Stadsgehoorzaal). Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng ihovah's gei W. de Zv spreksavond, VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Pieterskerk: K. en O. Orgelconcert Kamiel d'Hooghe. 8.15 uur nam. ZATERDAG Kon. Ned. Mij Rijn. Vertrek busstation (perron 15) 9.35 ZONDAG Dr Van Voorthuyzenschool: ray. 3 Hogewoerd 175: Wachttorenstudie m Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur im.; Openbare lezing: 2.30 en 5.15 Evang. v. d. Brugge. Steenschuur 6: Kerk van Jezus __iristus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. P. Diender. 10.30 uur Aquaria-tentoonstelling. Film „De schat 1 Vakantie-bezigheden. i 9.15 i 3.15 i er. 14 Jr., dagelijks 2.30, 7 dag 2.15. 4.30. 7 en CAMERA „Incident op Cyprus" 18 Jr., dagelijks 7 en 9.15 u. „Sneeuw witje en de 7 dwergen", a.l. Dagelijks TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Mansarde): Schilderij tentoonstelling Beatrice Jonk. Wo« dag t/m zondag, 5 uur nam.mldó< (t.e.m. 7 augustus). Galerie Walenkamp (Nieuwsteeg Expositie Kees Buurman. 11 voorm.6 ui Lakenhal Met.su Werkdagen 10 5 uur nam.; bovendien donderdag zondag 1—5 uuri Legermuseum (Pesthuislaan): -"--pderln^g van zaterdag zaten! (zondag 1-5 uur) Molenmuseum: Molen „de Vall 'e maandags gesloten, dinsdag dag, donderdag, vrijdag van 10 tot 5 uur: zondag Rijksmuseum voor VolkenkuaJ (Steenstraat 1): Dag. 10-17 i dage 13-17 uur Rijkemuseum Tentoonstelllni Volkenkuti zelling „De mens t bedryf van de prei mens in het verre en nabye Oosto Werkd. 10-17 uur; zond. 13-17 (tot 1 oktober). Ril kam use um van Oudheden- Di LIJ ka 10-5 uur: zond 1-5 uu Rllksm'aseum voor de geschiede der natuurwetenschappen: Dag Wassenaar: (Kunstzaal Heuff)Sd derijen van Tilla Terwlnd-t en bee! houwwerken van Wlm Rijvers. Dai lljks 10 u voorm.—6 u nam 71 dien dinsdag 810 u nam.; gesloten, (t/m 4 augustus). Avond- en nachtdienst der apotbtb Geopend voor spoedeisende gevatt oeza Apotheek. Doezastraat 31, 21313 en Haven Apotheek. Haven i apotheek R. te Leiderdorp de Haven Bh geeD genoot cola (1st (of dien: op dokterstelefooD 22222. 2.30 uur. zondag 2.30 en 4.45 i STUDIO „De Jacht op het boter briefje", 18 Jr., dagelijks_2.30, 7 dags: „Sjors en SJimmie". bij de illegale communistische bewe- j üj^^oT1 7",Ma-y-?opplns- I ging in noordoost-Brazilië. 1.45 7 9.15 BINNENLAND dane belofte dat hy een onafhanke- lyke commissie zal installeren voor Zeldzaam paard geboren In de j de vaststelling van de loonachterstand dierentuin Artis in Amsterdam is Przewalski paardje geboren. Deze die- rensoort is byzonder schaars en ver moedelyk in het wild volledig uitge storven. Over de gehele wereld in die rentuinen verspreid bestaan nog 140 exemplaren van deze paardensoort, die waarschyniyk het oer-paard van Europa is. Jongetje verdronken De 7-jari- ge Jan van den Berge uit Bruinisse is gisteren even buiten zyn woonplaats verdronken in de kolk van de „Nieu we sluis". De jongen zat op de sluis- rand en gleed van de rand af het water in. Het ventje dat niet kon zwemmen, kon niet meer aan de wal komen- Chaufferus telegraferen minister Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse vereniging van Werk nemers in het Personenvervoer (A.N.V.W.P.) heeft een telegram ge stuurd aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hierin vraagt het bestuur minister Veld kamp, zyn in de Tweede Kamer ge- De vijftigste Vierdaagse van Nij megen Is vandaag van start gegaan. Onder de ruim 15.000 deelnemers bevindt zich ook de heer Van Kin schot uit Wassenaar. Deze krasse zeventigeris geen onbekende in Nijmegen. Het is de 38ste maal dat hij aan dit wandelevenement deel neemt. Gisteren inspecteerde hij zijn wandelschoenen. i het streekvervoer, gestand te doen. Meningsverschil De 56-jarige Venlonaar P. Gijsen werd in zyn woonplaats door zijn -34-jarige stad genoot lelyk toegetakeld. Dit gebeur de na een meningsverschil in een café. De 34-jarige Venlonaar ging wel byzonder hardhandig tekeer, want achtereenvolgens bewerkte hy zyn slachtoffer met een barkruk, zijn vuisten, een bierglas en trapte hem tenslotte toen het slachtoffer op de grond lag. De heer Gysen moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De andere man belandde in de cel en zal terzake van mishandeling aan de officier van Justitie in Roermond worden voorgeleid. BUITENLAND Moord in de kerk Een 30-jari- ge man, Chester Hayes, sloop zondag in een baptistenkerk naar zyn 16- jarige bruid Jessie ze waren drie maanden getrouwd en schoot haar in het hoofd en in de rug. Op zyn vlucht naar de deur kwam hy tegen over de predikant te staan, die hy dodelijk door het hoofd schoot. Een 70-jarige gelovige probeerde hem de revolver te ontwringen, maar kreeg een kogel door zyn hand. De man gaf zich later by de politie aan. SHAPA De Belgische regering heeft besloten de NAVO-partners voor te stellen dat het gebied van ChievrèsCasteau, vijftig km ten zuiden van Brussel, als zetel zal dienen voor het NAVO-hoofdkwar- tier (SHAPE». Dit was tot dusver in Roquencourt by Makarios De zittingsperiode van het Cyprische parlement en de ambtsperiode van president Makarios zullen met een jaar worden verlengd. Het Cyprische parlement keur de gisteren een desbetreffend wets ontwerp goed. Aanwezig waren uit sluitend de 35 Grieks-Cyprische af gevaardigden. Beroving Vier gemaskerde man nen hebben gisteren in de omgeving van de Italiaanse stad Valenxa een juwelier beroofd van edelstenen ter waarde van ongeveer 725.000 gulden. De juwelier verklaarde dat de over vallers op een landweg hem dwon gen met zijn auto in een greppel te ryden. Terwyl twee mannen met re volvers hem bewaakten, maakten de andere twee zich meester van de ju welen. Ontslag Reischauer President Johnson heeft meege deeld met diepe spyt de ontslagaan vrage te moeten aankondigen van Edwin Reischauer als ambassadeur in Japan. Hy dal worden opgevolgd door Alexis Johnson. Reisauer is meer dan vyf jaar am bassadeur in Tokio geweest. Hy wil terugkeren naar zyn leerstoel aan de universiteit van Harvard. Staalproduktie gedaald De Amerikaanse staalproduktie is verleden week gedaald tot 2.424.000 ton, aldus heeft het Amerikaanse In stituut voor ijzer en staal bekend gemaakt. De voorlaatste week bedroeg de produktie 2.469.000 ton- Tot dusverre is in 1966 76.059.000 ton staal geprodureerd, dat ls 3,9 pet. minder dan in de overeenkom stige periode van 1965. HAAGS AGENDA DINSDAG 26 JU! Kurzaal, 20.15 uur: „1 a-aum", Hoofdstadoperette. Openluchttheater ..Zuiderpark" 11 aur: „Alleen op de wereld". WOENSDAG 27 JULI Kurzaal, 20.15 uur: „Eln Wal» Hoofdstadoperette. Openluchttheater „Zuiderpark". -ïur: „Het gehelr van de oude mo'' DAGELIJKS Dlligentda 20.15 uur: „Wie la Lurelel?" Cabaret met Wlm Kan Kurhaus Paviljoen, n Ka 31 augustus, vrij™ r: „He«4 WHF&o'VPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nar) Vlissingen licht bew Eelde licht bew De Bilt onbewolki Twente zwaar bew Eindhoven licht bew Z.-Limburg onbewolkt Londen Brussel Parijs bew 21 12 half bew 20 11 onbewolk 21 7 hall bew 25 10 half bew 21 onbewolk 31 24 onbewolki 26 n onbewolkt 34 15

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2