LEIDSCH DAGBLAD Boter, kaas en vlees mogelijk duurder i an der Lahn: Limburg een diepbedroefde stad Door akkoord van Brussel CHINEZEN NIET VERTROKKEN Scherpe koersdaling op Newyorkse beurs Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 26 JULI 1966 No. 219S0 Directeur: £- A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 111,» per kwartaal, f 8,75 per maand, f 0.88 per week, (b« voonritbetattoflosse nummers f 0^5 Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie: 31501 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67066 (Van onze Haagse correspondent) Boter, kaas en rundvlees zullen voor de Neder landse consument waarschijnlijk duurder worden als gevolg van het landbouwakkoord dat de minis ters uit de EEG-landen het afgelopen weekeinde in Irussel hebben bereikt. Een prijsverhoging over de jehele linie verwacht minister Biesheuvel, die gis- ermiddag in Den Haag een toelichting heeft gege- ren op de Brusselse overeenkomst, niet. Dat de richtprijs voor melk Is ver- oogd, behoeft geen invloed te heb en op de prijs die de huisvrouw be- jalt, maar wel zullen dus boter en ias daardoor duurder worden. Kaas zestig tot tachtig cent per kilo unnen stijgen en boter dertig cent pakje. Gedurende een aanloop zode van 1 april 1969 (wanneer de rijzen van kracht worden) tot en iet 31 december 1969 zal de regering rhter het recht hebben de boterprijs oor het verlenen van een consumen- msubsidie te drukken. Gunstig Minister Biesheuvel acht de over- ngekomen richtprijs voor melk (39 ènnig per kilo) gunstig voor de sderlandse melkveehouderij. Al had en Haag de prijs graag nog lager zien, het peil is niet ingrijpend stegen, hetgeen van belang is voor i Nederlandse veehouders, die er et mee gediend zijn wanneer al6 «volg van een hoog prijspeil de oduktie in landen als Frankrijk en 'est-Duitsland zou stijgen. De bewindsman, die zondag russel al had gewezen op het niet bevredigende karakter van het esloten akkoord, herhaalde gisteren lat h\j op een aantal punten graag ndere regelingen tot stand had zien omen, maar dat een geïsoleerd Ne- «rlands „nee" het gehele landbouw- ikket op losse schroeven had kun en zetten, waardoor onder meer de liefonderhandelingen met de Ame- kanen in de Kennedyronde in ge- lar zouden zijn gebracht. Groenten en fruit H,t name op het gebied van oenten en fruit, vertelde mr. Bies- uvel, heeft Nederland het van het gin af moeilijk gehad, omdat de ropese commissie voor deze sec- regelingen had voorgesteld zoals voor andere delen van de gemeen - ïappelijke landbouw zullen gelden, tderland heeft steunend op eigen faring gepleit voor een veel li- ralere opzet van het marktbeleid dit geval en heeft uiteindelijk ge- an gekregen dat in plaats van een iteem van straffe interventies een iteem is aanvaard, dat vooral Is richt op het voorkomen van ern- ge crisis-situaties voor belangrijke Ddukten. Van grote betekenis voor de Ne- rlandse tuinbouw noemde minister Bsheuvel het feit dat de door hem bestreden „vrijwaringsclausule" slotte is vervallen. Die clausule d in dat, het vrije verkeer in de eenschap ten spijt, een land op "Tend van ernstige verstoring van 'Mi a markt de grens toch voor pro- wap ikten uit partner landen zou kun- slulten. De bewindsman toonde Ingenomen met het feit dat het ««raai Bureau voor de Tuinbouw- Hingen reeds gisteren zijn instem- idd i'EERBERICHT Si iOEL WEER ff.® Bet KNMI in De Bilt venvacht van pen. tot morgenavond: Aanvanke- zwaar bewolkt met tijdelijk re- i en matige zuidwestelijke wind. fgen overdag van het westen uit flaringen, enkele verspreid voorko- ode buien en matige tot krachtige tussen west en noordwest. Aan zaten adend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) Jkï J£ STRANDVERW ACHTING regenfrontje van een kleine «ssie bij oost-Engeland zal in de id en nacht passeren. Morgen elende bewolking en overwegend "g weer Matige wind tussen zuid en west. Overdag 18-20 graden; 'a-ter 17 graden. Vooruitzichten: van hoge druk geeft geleidelijk k wat meer stabiliteit. 27 JULI 04.53 uur; onder: 20.39 uur 1111 op: 17.58 uur; onder: 00.18 uur J "fwater in Katwijk te 10.56 en 28 uur. Laagwater te 06.29 en 19.06 u it Brij *1 nummer bestaat uit 12 pagina's Voor rundvlees, tenslotte, is een gemeenschappelijke oriëntaiieprijii vastgesteld die achttien gulden per honderd kilo hoger ligt dan de Ne derlandse (222 gulden). AI kan men de Europese en de Nederlandse prij zen volgens de bewindsman niet zonder meer vergelijken, vrijwel ze ker is toch dat de vleesprijs zal stij gen. Nederland heeft er, nu deze zeer gecompliceerde regeling t-ot stand is gekomen, op aangedrongen dat de Europese commissie in de toekomst jaarlijks een rapport zal uitbrengen over de financiering en ook over de structurele ontwikkeling en de ren tabiliteit van de landbouw. De Ne derlandse motie hierover is door de ministerraad aanvaard. Douchecel afgesloten Kind dood door zuurstofgebrek (Van onze Bossche correspondent) In het Peelplaatsje Asten is het tweejarig dochtertje van het gezin JanssenVerbugt overleden in een douchecel, wegens gebrek aan zuur stof. De moeder had het raam van de min of meer geïmproviseerde douchecel gesloten, opdat er geen I vliegen naar binnen zouden komen. Het ongeval werd ontdekt door de oudste twee kinderen van het gezin, een jongen van 6 en een meisje van 5. Zij vonden dat hun moeder met de kleinste twee kinderen wat lang in bad bleven. Mevr. Janssen lag bewusteloos boven op haar 2-ja- rig kind, dat dood bleek te zijn. Een 3-jarig jongetje, dat ook in de dou checel lag, was bewusteloos, doch kon door mond-op-mond-beademing weer bij worden gebracht. Mevr. Janssen moest in het ziekenhuis van Deurne worden opgenomen. ming heeft betuigd met de voor groenten en fruit bereikte regeling, die dus ook niet tot stijging van de consumentenprijzen behoeft te lei den. De suiker, één van de andere pro- dukten waarover men het is Brussel eens is geworden, zal waarschijnlijk evenmin in prijs stijgen. Voor de Nederlandse kwaliteit suiker staat wel vast dat zij een uitloop heeft boven de vastgestelde interventieprijs van 76,85 gulden per honderd kilo. Het quotum dat Nederland, ter ver- j deling over de fabrieken, voor dit produkt heeft toegewezen gekregen, ligt hoger dan de produktie van de laatste jaren. De produktie van sui ker zal geheel vrij zijn, maar elk land zal slechts 135 procent van zijn basisquotum op de Europese markt mogen afzetten. Wat de overeenkomst voor oliën en vetten betreft, heeft Nederland belang bij het hoofdstuk „koolzaad", een produkt waarvoor de vastgestelde prijzen ongeveer overeenkomen met de Nederlandse. Voorts is voor de Surinaamse rijst een regeling getrof fen die in het verkoopjaar 1966/1967 een heffingsvrije invoer toestaat, een voorrecht waarover voor volgende perloden eerst in Brussel zal moe ten worden onderhandeld. Duitsland De busramp in Brandende kaarsen, een rode bloemenkrans. Op de linten staat: ..Boudewijn en ..Fabiola Bakken viooltjes aan weerszij den van de rijen bruingeverfde dennehouten kisten. Een groot kruis er voor. Zo nu en dan een zachte kreet: een moeder heeft een verminkt kind herkend als het hare. Dood, opgebaard in de geïmproviseerde kapel in het Thielemann gymnasium van Limburg, 40 kilometer van Frankfort. (Van onze speciale verslaggeefster) De brandende kaarsen in de aula tussen de anders zo lichtgeraakte Weer periode van afwachten (Van onze Haagse correspondent) Opnieuw heeft de Chinese affaire gisteren zowel Justitie als Buitenlandse Zaken onder hoogspanning gezet. In de verwach ting, dat de acht technici een poging zouden ondernemen met het KLM-toestel van half zes waarvoor zij vorige week plaatsen hadden besproken naar Karatsji te vliegen, waren de Haagse officier van Justitie, de rechter-commissaris en een commissaris van de Haagse politie in de middag naar Schiphol vertrokken, teneinde het eventuele vertrek te beletten en de Chinezen alsnog ter plaatse te horen over de dood van hun collega, ingenieur Hsoe Tzoe-tsjai. Het wachten was vergeefs, omdal de Chinezen hun voorlopige boeking annuleerden en niet uit de legatie in Den Haag vertrokken. Inmiddels heeft de kwestie premier Cals in een moeilijk parket gebracht. HU zou oorspronkelük afgelopen za terdag zijn gezin achterna reizen, dat reeds in Frankryk vertoeft. HU heeft zUn vertrek echter moeten uit stellen, omdat hU formeel plaatsver vanger is van minister Luns (Bui tenlandse Zaken). Deze is reeds vo rige week met vakantie gegaan. De uitwUzing van de Chinese zaakge lastigde werd behandeld door staats secretaris Van der Stoel, die voor de justitiële aspecten van de zaak werd bUgestaan door minister Samkalden. De minister van Justitie heeft bij het onderhoud met de zaakgelastig de de eis gesteld, dat de acht nog in de legatie verblijvende Chinezen ge hoord moesten worden Zowel staats secretaris Van der Stoel als minis ter Samkalden zUn zaterdag op va kantie gegaan, zodat mr. Cals voor de beslissing staat of hU zijn vertrek nog langer dient uit te stellen. De indruk bestaat, dat de Chine zen hun vertrek hebben uitgesteld, omdat de tUdelijk zaakgelastigde van Rood-China gisteren tijdens zijn be zoeken aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, niet de garantie heeft gekregen dat een officieel ver hoor door de Justitie achterwege zou blUven. Hoewel voor de Nederlandse autoriteiten voorlopig weer een pe riode is aangebroken van afwachten welke beslissing er in de kanselarU aan de Haagse Adriaan Goekoop- laan worden genomen gaat de acti viteit van de Justitie voort. De be waking aan de voor- en achterzyde van het legatiegebouw blUft gehand haafd. Tevens wordt een wakend oog gehouden op het Roodehinese vrachtschip „Li Ming-, dat reeds ge ruime tUd in de Rotterdamse Waal haven ligt. Volgens het officiële vaarplan zou het schip begin volgen de week vertrekken, maar uiter aard bestaat de mogelijkheid dat het het schoolgebouw kan men van buitenaf zien. Duitse en Belgische Rode-Kruis-verpleegsters helpen en troosten. Ongeveer 180 familieleden van de 31 Belgische kinderen en enige vol wassenen die zijn omgekomen bij de busramp bU Niederbrechen zijn ver dwaasd, versuft, gebroken. Sommigen hebben de wacht betrokken in een der drie ziekenhuizen, waarin zich nog twaalf kinderen bevinden. Sinds gisterochtend de autobus van een brug stortte, verandert het do dental steeds. Zes kinderen zUn ster vende, verklaarde men gisteravond. Tot diep in de nacht heeft de Lim burgse bevolking de wanhopige Bel gische ouders in particuliere auto's gereden van stadhuis naar de kapel en van hier naar hotels. Namen In Limburg an der Lahn, waar zowel voor de als rouwkapel inge richte school, als voor het stadhuis de Belgische en Duitse vlaggen half stok hingen, ontving de burgemees ter gisteravond de getroffen ouders. Nog steeds waren er toen geen na men van slachtoffers bekend. Tot de Belgische ambassadeur Walter Lori- dan de ouders één voor én ontving. Wie nog mocht hopen, dat zijn kind het halen zou, werd door een achter deur uitgelaten, waar de Limburger bevolking reeds met auto's gereed stond voor vertrek naar de drie zie kenhuizen. Hier vochten chirurgen verbeten om jonge levens, stonden soms acht uren aan de operatietafel om tenslotte machteloos te moeten toezien hoe weer een kind stierf. De ouders, die de afschuwelijke boodschap van de ambassadeur ont vingen, zagen hoe ook hij en zUn vrouw nauwelijks de tranen konden bedwingen. Het was inmiddels bU tienen. In kleine groepjes vertrokken on geveer honderd Belgen voor de iden tificatie in het Thielemann-gymna sium. Functionarissen van de Belgi- vertrek wordt toegestaan. Zolang het sche luchtmacht, van het Belgische schip de Nederlandse territoriale wa- i en Duitse Rode Kruis, enkele pries- teren niet heeft verlaten heeft de po- ters en dominees bewaakten het litie volledige bevoegdheid een on- schoolgebouw tegen belangstellenden, derzoek aan boord in te stellen. Nog nooit was de samenwerking eventueel met de acht Chinezen aan boord eerder vertrekt. De ri vierpolitie heeft echter maatregelen genomen, dat zonder toestemming van de Justitie in Den Haag geen geestelijkheid in het kleine bisschops stadje zo volkomen geweest. De 20-jarige Nederlander Geuje Winters uit Amsterdam, een van de leden van het actiecomité „Eten voor India", die thans werkt in een hotel in Limburg, trad op als tolk voor de Limburger predikant Bruckner. Hand „Een Rode-Kruis-helper vertelde mij, terwUl hU trachtte de kreunen de en huilende kinderen uit de plat gedrukte wrakstukken van de bus te bevrijden, dat een jongen van 13 jaar een half uur lang zUn hand had vast gehouden. HU kon er pas als laatste uitgehaald worden. HU stierf in zijn armen", aldus Geuje Winter. Om twee uur 's nachts werden de laatste ouders naar hun hotel ge bracht. Een speciale „dienst" had zich vrijwillig belast met Inkwartie ring van de Belgen in de enkele hotels die het 17.000 zielen tellende stadje rUk is. Er is geen kamer meer te krijgen. De Hessische Landesregie- rung betaalt de kosten. De Belgische luchtvaart zorgt van daag weer voor vervoer naar België. Ook de kisten zUn vandaag in mili taire vrachtauto's naar Brussel ver voerd, waar de meeste kinderen woonden. Inmiddels is nog steeds niet dui delijk wat de oorzaak van het onge luk kan zijn geweest. De buschauf feur, de 31-jarige Raphael Materne, moet in slaap zijn gevallen, zo ver onderstelt men. Sectie zal uitwUzen of hij wellicht ook aan een hartver lamming kan zijn overleden. Over de vraag of hij te lang achtereen ach ter het Stuur zou hebben gezeten, ondanks het feit, dat hij als bijrU- der de 38-jarige Omer Marot bij zich had, zal men geen antwoord kunnen vinden. Ook Marot vond de dood, evenals de 57-jarige Leopold Ceus- ters, die voor de twaalfde maal een dergehjke jeugdreis voor kinderen van politiefunctionarissen en van ambtenaren van Buitenlandse Zaken organiseerde. De zeer bewogen Belgische am-1 overlevenden van de busramp in bassadeur in West-Duitsland, Walter een ziekenhuis van Limburg on der Loridan, praat met één van de Lahn. Verlies zeven miljard dollar De Newyorkse effectenbeurs heeft gisteren de krachtigste koersdaling van dit jaar te zien gegeven. De totale koerswaarde verminderde met naar schatting zeven miljard dollar. De beurs sloot met een grote meerderheid van koersverliezen van meer dan twee punten, maar belangrijke fondsen in de verschillende groepen gingen nog verder omlaag. De handel had een tamelijk levendig verloop. De zwakke stemming werd toegeschreven aan een aantal zorg wekkende factoren van blijvende aard, zoals de oorlog in Viet nam, de economische moeilijkheden in Engeland alsmede de kredietschaarste en de staking bij de luchtvaartmaatschappijen in de V.S. Bovendien doorbrak het Dow Jonesgemiddelde voor de industriefondsen het tot nu toe laagste peil van dit jaar, n.L van 864,14 op 17 mei, hoewel makelaars en analisten in Wall Streel hadden verwacht dat de weerstand op dft punt zou toenemen. Het indexcijfer bleef echter dalen en sloot op 852.83, Onder deze omstandigheden werd vrijwel geen aandacht geschonken aan positieve berichten als de goede winstmeldingen van het Ame rikaanse bedrijfsleven, de voorspelde toeneming van de ataal- produktie in augustus en september en de grotere bestellingen van machinewerktuigen. Uitbundig vlaggende en juichende schoolkinderenzó is steeds de ont vangst van Prinses Beatrix en Prins Clans in de West, als zij scholen of kindertehuizen bezoeken. Nadat Prins Claus zondag ia de vroege ochtenduren was gaan speer- vissen en de middag samen met Prinses Beatrix waterskiënd had doorgebracht, vertrok het paar gis teren van Aruba naar de Boven windse eilanden. Bij de auukomsi op St. Maarten werden Prinses en Prins o.m. be groet door de gezaghebber van het eilandgebied, de heer JJ. Beau jon. Een band speelde het Wilhelmus en het Antilliaanse volksliedwaarna een lokale dansgroep een calypso danste en de Prinses bloemen aan bood. liet. prinselijk paar bezocht daarna enkele bedrijven en instel lingen. euwó f Uit het Leidsch Dagblad van 25 Juli 1866: Maandag heeft aan het J locaal van het provinciaalbe- stuur van Zuid-Holland de aanbesteding plaats gehad van het inrichten van de te- 4 gemcoordige kantoorlocalen 4 tot woon- en slaapkamers, en t twee kamers tot kantoren J van het koninklijk postkan- j r toor alhier. Minste inschrijver f was A. Carlier alhier, voor J 1284. J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1