LEIDSCH Égfe DAGBLAD MEER DAN 30 DODEN Italië wint Nederland in met Brussel JAMIN Bus van met Belgische kinderen stort viaduct nabij Frankfort Regen Alle foto's mislukt van ruimtewandeling President Soekarno geheel geïsoleerd W N.v.v.d. velde Citroën (§ud VUeuu» Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 JULI 1966 No. 31929 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Dtr«u. en Admrni5U.iI.: aedacue: WSOI Hoofdredacteur: J. Brouwei f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Wilsoil OVCl' de iAl in 1968 bemande Eenendertig Belgische schoolkinderen zijn vanochtend om het leven gekomen toen de bus waarmee zij van vakantie uit Oostenrijk terugkeerden op de grote autoweg Frankfort—Keulen verongelukte. Ook de chauffeur, een onderwijzer en een bij het «telschap behorende geestelijke vonden de dood. Twaalf kinderen werd zwaar gewond in ziekenhuizen opgenomen. De kinderen varieerden in leeftijd van twaalf tot negentien jaar. Na val van lien meter ondersteboven op de weg [et ongeluk gebeurde vanoch- :nd in alle vroegte (half zes), ie bus, uit Brussel afkomstig. (hoot ter hoogte van het iVestduitse gehucht Nieder- [rechen (ongeveer 40 km ten lordwesten van Frankfort) oor een omheining, stortte ver- jlgens van een viaduct en be- indde tien meter lager onder- teboven op het wegdek. Niemand heeft in die vroege och- Enduren precies gezien wat er daar die overkruising tussen de plaats- Werschau en Niederbrechen is ge leurd. Slechts een enkele ooggetuige leeft van zeer ver gezien hoe de bus nigszins leek te slippen en vervol- ens met donderend geweld door de rugleuning reed. De weg ter plaatse ertoont evenwel niets dat voor een rvaren chauffeur ook maar enige ïoeilijkheid zou kunnen opleveren. Hartverscheurend Politiemannen en leden van het tode Kruis die als eersten op de van de ramp aankwamen moesten onder buitengewoon drama tische omstandigheden de slachtof fertjes proberen te redden. Uit de rrakstukken klonk een hartverscheu- end gejammer op. Kinderstemmetjes meekten om hulp. Urenlang ijn brandweerlieden met snijbran- lers bezig geweest de kinderen te be rijden. Toegesnelde helpers, de naar ne personen verdronken n zee Dertien badgasten zijn het afgelo- i weekeinde in Scheveningen uit e Noordzee gered. Voor drie perso- to kwam de hulp van de Haagse rijwillige reddingsbrigade, van de' randpolitie en van anderen te laat. Vele badgasten kwamen in nood te «keren, doordat zij te ver in zee togen of te dicht bij de golfbre- ers kwamen, terwijl de zee gevaar- jke stromingen kende. Gisteren laakte de stevige wind het gevaar i? groter. Overal op het strand wer- ffl de badgasten op de gevaarlijke toatie geattendeerd. Op het water is extra personeel ingezet om waag- llzen en overmoedigen terug te stu ft of de helpende hand, boei en red- p toe te steken. Twee kinderen uit één gezin en tn 31-jarige man, allen uit Den aag verdronken in zee. De slachtoffers zijn het 9-jarige elsje L. D. Zijdebos en haar 7- rige broertje en de 31-jarige ver- Ïkeringsagent H. J. M. Meuris. De to kon niet zwemmen. de plaats van de ramp gedirigeerde mannen van de Westduitse medische troepen en de chirurgen aan de ope ratietafels van verscheidene, plotse ling overvol geraakte klinieken be gonnen hun verbeten strijd om het levein van zoveel mogelijk gewonden te redden. Een strijd die, zoals de medici al vlug moesten toegeven, voor velen vergeefs zou zijn. De verslagen heid in België is zeer groot. De zen der van radio-Brussel schakelde over op klassieke muziek. By het sluiten van deze editie ver namen wy nog dat de verongelukten kinderen van functionarissen van de ministeries van Buitenlandse Zaken, Economische Zaken en de Sabena waren. Volgens een politie-woordvoerder zou het ongeluk zijn veroorzaakt doordat de chauffeur door overver moeidheid in slaap is gevallen. Een andere woordvoerder verklaarde dat de kinderen vermoedelijk sliepen toen de ramp zich voltrok. PEFRBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenochtend: aan- .jr-ielijk opklaringen, later toene- k0° Qtode bewolking gevolgd door enige 00 tgen. Overwegend matige noordwes- -tüke wind, later krimpend naar Kwest tot zuid. Koude nacht, mor- iets hogere temperaturen dan indaag. het 26 JULI n op: 04.52 uur: onder: 20.40 uur. «aan op: 15.49 uur; onder uur. kagwater in Katwijk te 09.48 "19 uur. Laagwater te 05.22 en 17.52 nir. STRANDVERW ACHTING He Dö depressie die vanavond Enge- roori» zal bereiken stuwt morgen een Senfrontje over ons land. Later [tor enkele opklaringen. Vrij krach- zuidwesten wind. In de mid- olog^ lag ongeveer 17 graden, zeewater 17 rcden. Vooruitzichten: door de iets Mere depressieactiviteit wisselvalig k°el strandweer. Hit nummer bestaat olt 14 paglna'i Voervaartuig zaait paniek De in Abcoude wonende eigenaar van e, ;i z.g. „Anvphicar" heeft een 5lt-jarige bewoonster van de Josef Israëlhade in Amsterdam gister avond de stuipen op het lijf gejaagd en de brandweer en politie flink werk bezorgd. De man was met zijn voervaartuig vaar Amsterdam ge komen over land. en wilde de weg terug over het water maken. Bij de Josef Israëlkadewaar de walkant schuin afloopt, reed hij het water in. De vrouw belde de politie en meld de: auto te water. Het gehete red dingsapparaat politie, brandweer en G.G.D. kwam in actie. Pas in de omgeving van Abcoude kon het „slachtoffer" worden achterhaald, maar alles was in orde en de auto kan rustig doorvaren „Beatle-geest" Premier Wilson van Engeland heeft gepleit voor een „Beatle-geest" in de industrie ter oplossing van de j economische moeilijkheden van het land .„Engeland is uitsluitend aan de top van de populaire muziek geko men doordat de beat-groepen zich lieten gelden". De eerste-minister sprak bij de heropening van de „Cavern club" in Liverpool, waar de Beatles indertijd voor het eerst zijn opgetreden. In vlucht naar maan der een nieuwe leiding is de kelder nu gemoderniseerd. Tot de enthou siaste jongelui die de heropening bij woonden zei Wilson: „De Mersey- sound heeft rondom de wereld weer klank gevonden en heeft geholpen onze brandkasten met buitenlandse deviezen te vullen". Waarom sprongen (1000) schapen in afgrond? In de Franse Alpen breekt men zich het hoofd over de dood van meer dan duizend schapen, die massaal in een afgrond zijn gesprongen. Een van de theorieën is dat de scha pen door honden of andere dieren zijn opgejaagd, maar er zijn bij de dode schapen geen bijtwonden ge constateerd. Gendarmes brengen nu zakken ongebluste kalk naar de voet van de 150 meter hoge rots wand om gevaar voor de volksge zondheid te voorkomen. Bij het ontwikkelen van 240 meter film van 16 mm en 360 foto's die as- aut John Young by de vlucht van de Gemini-X heeft gebruikt om de ruimtewandeling van zijn collega Collins vast te leggen Is gebleken dat geen enkele opname Is gelukt. Intussen zijn in een Russisch blad i de geslaagde foto's gepubliceerd van de ruimtewandeling die de kosmo- naut Leonow op 18 maart van het vorige jaar heeft gemaakt, j Al enkele keren zijn uit welin gelichte Amerikaanse bron voorspel lingen gedaan over het reeds spoe dig plaatshebben van de eerste be- De 42-jarige schaapherder Simon Balma heeft meegedeeld, dat hy vrijdagavond zijn kudde van 2100 schapen had achtergelaten onder de hoede van zijn honden. Het was die nacht goed weer en er was vol doende gras voor de schapen. De volgende ochtend was de hele kud de verdwenen. De helft ervan werd een kilometer ver weg ge vonden, terwijl dt rest van de kudde in de tegenovergestelde richting moet zijn gevlucht waar de schapen schouder aan schouder in het ravijn moeten zijn ge sprongen. Nieuw kabinet mande vlucht naar de maan. Het tijdschrift Technology week wist on langs te melden dat NASA, het Ame rikaanse bureau voor de ruimtevaart, erop rekent het experiment reeds vol gend jaar te kunnen uitvoeren. Kon op dit bericht geen officiële bevesti ging worden gekregen, nu meldde het Brusselse dagblad „Le Soir" in zijn editie van zaterdag dat de Ame rikaanse deskundigen de uitvoering van hun programma hebben versneld en het op 1968 houden. Volgens de correspondent in Washington van het blad is men zeer optimistisch na het grote succes met de Gemini- X, dat vorige week is geboekt. „De voor het Amerikaanse ruimtepro gramma verantwoordelijke autoritei ten" zyn optimistisch, „zij menen reeds in 1968 te kunnen vertrekken voor de verovering van de maan en daarmee de Russen te verslaan", al dus Le Soir. 55 Het nieuwe Indonesische kabinet zal voor het grootste deel bestaan uit trouwe volgelingen van generaal Soe- harto, zo is van betrouwbare zyde uit Djakarta vernomen. President Soe karno zal hierdoor waarschijnlijk in nog meer geïsoleerde positie komen. De grootte van 't kabinet zou een der- Zaken en sultan Hamengkoe Boewo- no houdt de portefeuille van Econo mische Zaken. Vice-premier Leimena en minister voor Politieke Instellingen Abdoelga. ni hebben geen zitting meer in de nieuwe regering. Het actie-front van de studenten heeft hen onlangs op- de bedragen van het laatste onder portunisten en slaafse Soekarno-aan- Soekarno dat bijna honderd leden hangers genoemd. Een overzichtsfoto van het drama in de buurt van Frankfort. telde. Generaal Soeharto is eerste minis ter in het nieuwe kabinet, Adam Ma- lik blijft minister van Buitenlandse Biesheuvel: „Grote politieke risico's genomen (Van onze correspondent in Brussel) Italië heeft in het duel met Nederland over de vorming van een Europese marktorganisatie voor groenten en fruit op pun ten gewonnen. De kleine professor Amintore Fanfani, Italië's minister van Buitenlandse Zaken, had de produktie van de zui delijke boer nog steviger beschermd willen zien. maar hij was toch duidelijk een tevreden man, toen hij gisterochtend tegen vijf uur als eerste de grote conferentiezaal van het Brusselse congres- senpaleis verliet. COMPROMIS De ministerraad van de E.E.G. had daar sinds zaterdagochtend half twaalf getobd met de laatste proble men van het gemeenschappelij ke landbouwbeleid. Om half vyf gis terochtend hadden de zeer vermoei de bewindslieden ten slotte met ap plaus het laatste compromisvoorstel van de commissie, het uitvoeren de orgaan van de gemeenschap, ge accepteerd. Fanfani's forse tegenspeler Bies heuvel, ervan overtuigd de Neder landse belangen tot het bittere ein de te hebben verdedigd, zei na afloop het debat: „Het is geen ideaal akkoord. Dat geldt met name voor de Nederlandse en Italiaanse delega ties. Italië en Nederland hebben ge aarzeld wie het eerst „ja" zou moe ten zeggen. Beide hebben grote po litieke risico's genomen. Er zyn in onze landen groepen, die misschien hadden gewenst dat het akkoord niet tot stand was gekomen. Maar po litiek is een zaak van alternatieven; een betere oplossing was er niet". Belangrijkste De gisteren geëindigde mara thon is door commissie-voorzit ter Hallstein de belangrijkste uit de EJS.G.-geschiedenis genoemd. In de eerste plaats werd het gemeenschap pelijke landbouwbeleid er vrijwel door voltooid, terwijl hek voorts om rieven. Deze maand diende men het in Brussel eens te worden over het onderhandelingsmandaat voor de commissie wat het landbouwgesprek in die „ronde" betreft. Italië heeft het Nederlandse ver langen de Kennedy-ronde zo goed mogelijk te laten slagen, gebruikt om stevige bescherming en steun voor zijn landbouwprodukten na te streven. Een stimulering waar men in Den Haag alleen al niets voor voelde, omdat de Nedei'landse posi tie op de markt allerminst gebaat zou zijn met het aanbod van een over gemoederen bezig gehouden. Het uiterst gecompliceerde akkoord dat door gemeenschappelijke steun tot!°P dit punt werd bereikt, kent een BIESHEUVEL somber een zeer gecompliceerd pakket ging waarvan niet kon worden gezegd dat het voor alle partners een paar mee vallertjes bevatte. Met name Neder land heeft van het begin af, gewe ten dat het op geen van de pun ten interessante ontwikkelingen zou beleven. Als een niettemin tot snelle besluiten manende stok-ach- ter-de-deur was er echter de Kenne dy-ronde, de conferentie (in de eerste plaats met de Amerikanen) over het wederzijds verlagen van douaneta- derland en Italië, heelt vooral de door gemeenschappelijke stein tot zouden kunnen worden opgekweekt waarop serieuze concur rentie met de noordelijke produkten mogelijk zou worden. De regeling, die nu uit de bus is gekomen, bevat overheidssteun aan export, de opbouw van telersorga nisaties om een verbeterde markt structuur te bereiken en een gevarieerd stelsel voor het ingrijpen in de markt, wanneer de prijzen als gevolg van een te groot aanbod snel dalen. Andere agendapunten waren de vaststelling van melk- en suikerprij- /olgens de commissie voorstellen hoger zouden worden dan de Nederlandse regering aanvaard baar leek (maar blijkens het aan- compromis toch op die hoogte zijn gehandhaafd). Had mi nister Den Uyl tevoren duidelijk la ten weten dat een melkprijs van 38 pfennig per kilo 'ambtenaren rekenen met andere grootheden dan huisvrouwen) voor Nederland het uiterste zou zijn, de prijs is toch uiteindelijk één allerminst te ver- pfennig vastgesteld. Groenten en fruit De uitkomst van de groenten- en fruitregeling, strijdpunt tussen Ne- overgangsperiode van drie jaar, ge durende welke de regeringen export subsidies voor groenten en fruit zul len mogen verlenen ter hoogte van het gemeenschappelijke „buiten tarief" van de E.E.G.met eventueel nog extra importheffingen. Voor de voornaamste produkten is vastge steld wanneer in de groenten- en fruitmakrt mag worden ingegrepen: deze interventie varieert tussen een percentage van veertig en zeventig van een vastgestelde „basisprijs". De hoogste percentages gelden voor pro dukten die Italië wenst te bescher men, zoals sinaasappelen, citroenen en tafeldruiven. De kosten van de interventie zullen in de overgangs tijd worden bestreden uit het Euro pese orientatie-en garantiefonds, dat daarvoor maximaal 60 miljoen dol lar per jaar zal mogen uittrekken. Veertig miljoen daarvan kunnen voor Italië worden gebruikt. Uit het fonds zal ook de helft van de kosten voor de op te richten telersorgani satie komen. Van dezelfde zijde is vernomen dat het kabinet een eerste minister de naam premier is afgeschaft vier plaatsvervangende eerste ministers en twintig ministers telt. De plaatsver vangende eerse ministers zyn sultan Hamengkoe, Malik. Chalid (voorzitter van de mohammedaanse party Nah- datoel Oelama en Hardjadinata, die tot de nationalistische partij behoort. Vandaag nog wordt de officiële be kendmaking verwacht. In Djakarta hebben studenten een tentoonstelling ingericht van venijni ge spotprenten, waarvan president Soekarno het mikpunt is. De ten toonstelling is een ononderbroken campagne van de studenten om Soe karno en zijn prestige te vernietigen. De gehele teneur van de houding tegenover Soekarno schijnt thans spot te zijn, soms gemoedelijk soms bitter. De kritiek wordt thans inge beeld in termen die de president voorstellen als een vage. oude man die min of meer buiten de werkelijk heid staat. Een Indonesische krijgsraad heeft de voormalige majoor van de lucht macht Soekrisno, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van 30 september 1965. Soekrisno ls medeplichtig bevonden aan moord op zes generaals tijdens de staatsgreep. Verolme De Indonesische marine heeft alle maritieme projecten, met inbegrip van de bouw van een scheepswerf in Tandjong Priok (de haven van Dja karta), onder haar toezicht geplaatst om de veiligheid by deze projecten te garanderen, aldus een officiële be kendmaking. De bouw van de Carya Putra werf in Priok heeft plaats in nauwe sa menwerking tussen Indonesische be langhebbenden en het scheepsbouw- concern van Verolme. Tot dusverre stond het project onder toezicht van het Indonesische ministerie van Ma ritieme Zaken. Aan de samenstellin van het mandaat voor de Kennedy-ron de zijn de ministers gisterochtend niet meer toegekomen. Algemeen wordt echter aangenomen dat deze kwestie op een voor morgen vastge stelde bijeenkomst van de raad snel kan worden geregeld. f Advertentie) ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Twee echtparen in buitenland verongelukt De 61-jarige L. H. Dormans uit Geleen en zijn eveneens 61-jarigo echtgenote zijn gisterochtend op de Boudewijn-autoweg in Kuringen by Hasselt (België) om het leven geko men, toen hun auto frontaal in bot sing kwam met een Duitse auto, die op het verkeerde baanvak was geko men. De bestuurder van de Duitse auto kwam eveneéns om het leven. Nabij München is zaterdagmid dag op de autobaan SalzburgMün chen de 57-jarige brigadier van po litie uit Deventer J. W. J. van Gend met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtauto. De heer Van Gend overleed ter plaatse, zijn 55-ja- rige echtgenote werd naar een kli niek in de nabije omgeving gebracht, waar zy spoedig daarna aan haar verwondingen bezweek. Voortijdig einde aan kerkdienst De kerkdienst in de „Vrijgemaakte Noorderkerk" in Spakenburg vond gistermiddag een voortijdig einde toen buurtbewoners ontdekten dafc een hooiberg die minder dan drie meter van een der bijgebouwen van de kerk verwijderd is, in brand stond. Een regen van vonken en brandende plukken hooi, die op het dak van het bijgebouw neerkwam, noodzaakte de kerkeraad in allerijl de kerkdienst af te gelasten. Terwijl enkele vrouwen de kostbare poppen en schilderijen tentoonstelling die in het bijgebouw wordt gehouden in veüigheid brachten, klom de kosterp op 't dak. Hij slaagde erin de zaak nat te hou den totdat de brandweer de taak van hem overnam. Met een ne velspuit en enkele gewone spuiten wist men het vuur te beperken tot de hooiberg. Om 7 uur werd de uit gestelde kerkdienst weer voortgezet. (Advertentie) tijdens de vierdaagse niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 24 Juli 1866: f Door de schorsing der ker- ij mis is gedurende eenige da- gen gelegenheid bij P. van V Tol op de Beestenmarkt tot het aan huis gebruiken van f poffertjes. Bestellingen wor- den ook aan huis bezorgd. Tegen le Augustus eJc. wordt verlangd in het Caeci- f lea Gasthuis te Ley den, eene J- Moeder in de Vrouwen Zie- J kenzaal, ongehuwd of we- f duwe zonder kinderen ten haren laste, tegen eene bezol- diging van 170 's jaars, be- J halve kost en inwoning. Men J vervoege zich in persoon bij lien mnnem-Vnrlpr in nnnr- J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1