Vier Europese elftallen in de halve finale? Willy's dagboek Argentijnse coacli* Juan Carlos Lorenzo zeker TRUDY GROENMAN IN EINDSTRIJD KRANTEN BEZORGER EngelandWest Duitsland, Portugal en Rusland van zege ROEIK AMPIOEN SCHAPPEN Geen verrassingen op tweede dag LZC KLOPT SABADELL LEroSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 JULI lfijj (Van onze speciale verslaggever) De vlaggen van de 16 landen, die dc eindronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal betreft, wapperen nog steeds vanaf het Royal Garden Hotel in Londen: hoofdkwar tier van het wereldkampioenschap voetbal 1966. Vlaggen van elftallen, die terug zRn In hun land. Teleurgesteld: zon der glorie. Mexico en Frankrijk, Brazilië en Bulgarije, Spanje en Zwitserland, Italië en Chili. 51 extra vliegtuigen met spelers, offi cials en supporters, maakten nog eenmaal vanaf het Londense vliegveld een ronde over de hoofd stad van Groot-Brittannië, om een weg te zoeken naar huis. Voor 8 landen is de „Coupe Jules Rimet", de gouden trofee voor het beste voetballand ter wereld, niet meer dan een illusie. Voor de eerste maal in de geschie denis van het wereldkampioen schap voetbal sedert 1934 vier Europese teams misschien in de halve finales: Engeland, Portu gal, West-Duitsland en Rusland. Het is een mogelijkheid. Maar En geland, dat misschien vandaag Stiles en Greaves mist, zal de ze venmansverdediging van Argenti nië omver moeten spelen: Duits land met de vleugelheid Em merich een gouden vleugel te proberen. Maar tegelijkertijd schuilt er een gevaar in. Is het niet mogelijk, dat een speler, in goede positie, een medespeler in betere positie, voorbij ziet? Vier spelers hebben alvast hun porte monnee op tafel gelegd. De En gelsman Hunt, Artime (Argentinië), Eusebio van Portugal en de Hon gaar Bene. Ieder drie doelpunten. Portugals manager Manuel Luz Al- fonzo zei mij dat de Koreaanse doelman Li Chang Myung moeilijk te passeren is, maar dat hjj reken de op Eusebio, de man die vooral uit een vrije schop iedere keeper nachtmerries kan bezorgen. De Russen zorgen altijd voor mysteries. Speelt Lev Yashin? Ik dacht van wel. Yashin, een van de beste doel- verdedigers ter wereld, zal spelen in deze kwartfinale. Yashin 37 jaar is geblesseerd zeggen de Russen. Ik geloof er nauwelijks in. Yasin zal spelen. En dan Enge land. De Argentijnen speelden tot nu toe hetzelfde systeem als de elf van Uruguay. Het betekende voor hen vooral als kijkspel moord. Ze ven of acht spelers in de achter hoede: er was geen enkele opening te vinden. Zal Engeland de laatste vier bereiken? De oude wereld, Engeland, smeekt om een plaats in de finale. Nog nooit hebben de Engelsen een plaats bij de laatste twee bereikt: misschien Iaat mana ger Alf Ramsey Nobby Stiles uit het elftal. Stiles, die een officiële waarschuwing kreeg, misschien ook het „wonder" Jimmy Greaves. Sti les stelde teleur, Greaves is gebles- Vandaag, in 90 minuten voetbal, wordt uitgemaakt welke vier lan- den-teams zich zullen plaatsen voor de halve finales. En de Britse minister van sportzaken kijkt nu al bedenkelijk, want hoe de uit slagen mogen zijn, hij moet in ieder geval de hand schudden van de manager en de spelers van Noord- Korea. En Noord-Korea is nog steeds niet als land erkend door Groot-Brittannië. Maar, zei hij, dit is sport. Wjj zullen voor één dag alle politieke zaken vergeten. De Italiaanse voetballers Sandro Mazzola (links in de auto) en San dro Salvadore worden uitgejouwd door opgewonden voetbal-fanaten, na hun aankomst uit Engeland. De verontwaardigde Italianen gooiden de spelers en trainer tomaten na* het hoofd en riepen: Moordenaar jullie hebben Italië onteerd Engelsen hebben geen verweer (Van onze speciale verslaggever) De eerste verliezers zijn al naar liuis. De Mexicanen en de Italianen ijn weg en vandaag vertrekt het ros van de Braziliaanse ploeg van ondon Airport voor de „warme" mtvangst in het vaderland. Na vanmiddag zullen we weten '.relke ploegen nog enkele dagen lan- :er in de running zullen zijn na de knock out-kwart finales. De voor naamste belangstelling van het Brit se vaderland gaat uiteraard uit naar de verrichtingen van Greaves en de zynen tegen de Argentijnen. Nu, voor de Argentijnse coach Juan Carlos I.orenzo levert die wedstrijd geen problemen op. Hij is een soort Cas- sius Clay van het moderne voetbal. F.en man die volkomen overtuigd lijkt van de superioriteit van zich zelf en zijn spelers. Het „ik ben de grootste", wordt af gewisseld met „ik ben de slimste". Gevraagd naar zijn taktiek, maakt de fors gebouwde coach een wijds armgebaar. Uit zijn snel uitgestoten viiftalige woordenschat valt op te maken, dat zijn taktiek een groot en groots mysterie zal blijven tot in Wembley zelf. (Lorenzo heeft een trainersloopbaan in Argentinië, En geland, Italië en Frankrijk achter de rug). Fijntjes herinnert Lorenzo aan zijn „truc" tegen de Westduitsers. Aanvaller Onega opereerde in ha achterste gelid en een van de ver dedigers ging mee naar voren. C«. volg: Duitslands hope Franz Becker, bauer, aangewezen als bewaker vo« Onega, kon niet stuwen omdat hij steeds in de buurt van het Argen tijnse doel moest blijven hangen bij Onega, volgens het straffe Duits» tot-man dekkingsplan. moet pogen de defensie van Uru guay te passeren: Portugal, nu op eens favoriet in Engeland, tornt op tegen de onberekenbare Noord-Ko- reanen en de ploeg van de Sowjet- Unie staat tegenover de Hongaren. Misschien dus alleen Europese ploegen in de halve finales. Een Engelse firma heeft 10.000 gul den beschikbaar gesteld voor de speler die in dit eindtournooi de meeste doelpunten maakt. Tiendui zend gulden: het is waard om het Brabham snelste tijdens training De tweevoudige Australische oud wereldkampioen der coureurs Jack Brabham, was gisteren op de eerste dag van de training voor de Grand Prix van Nederland, die morgen op het circuit van Zandvoort wordt ge houden, de snelste tijdens de trai ning. Met uitzondering van een vrij harde wind waren de weersomstan digheden vrijwel ideaal, vooral inde middaguren toen het droog en zon nig was. De snelste trainingsronden waren: 1. Jack Brabham (Austr.) Brabham Repco, 1.28.4 (gem. 170,755 km/u); 2. Dennis Hulme (Nw.-Zeeland) Brab ham Repco, 1.28.7; 3. Jim Clark (G.-B.) Lotus, z.t.; 4. Jochen Rindt (Oost.) Cooper Maserati, 1.29.2; 5. Dan Gurney (V.S.) Eagle, 1.29.4; 6. Lorenzo Surtees (G.-B.) Cooper Ma serati, 1.30.6; 8. Jacky Steart (Schot) BRM, 1.30.6; 9. Mike Parkes (G.-B.) Ferrari, 1.31.-; 10. Joceph Siffert (Zwits.) Cooper Maserati, 1.31.3. 1314 wandelaars hebben giste ren onder heel wat betere weersom standigheden dan zij de voorgaande drie dagen hadden, de Vierdaagse van Apeldoorn beëindigd. De „dapperen" werden op de laatste kilometers tra ditiegetrouw vergezeld door diverse muziekkorpsen. Van de wandelaars, die dinsdag welgemoed aan deze NWB vierdaagse waren begonnen haalden er 35 d eindstreep niet. Tennis in Hilversum Tijdens de wereldkampioen schappen schieten in Wiesbaden heb ben de Amerikaanse schutters op nieuw voor een overwinning gezorgd op het onderdeel skeet-schieten. (Door Frank Bonte). De planning van de wedstrjjdcom- missie Is althans voor wat betreft het damesenkelspel uitgekomen. In de finale zullen de kampioene van Zuid-Afrika, Annette van ZRI, en de kampioene van Nederland, Trudy Groenman elkaar ontmoeten. Van hen beiden moest de Zuid- Afrikaanse de zwaarste strijd leve ren om zich in de halve finale te handhaven tegen de Australische Jill Blackman. De laatste speelde in deze halve finale een bekeken par tij. Zoveel mogelijk vertraagde zij het tempo en daarbij zorgde zij er wel voor de bal steeds hoog en diep tegen de achterlijn te plaatsen. Met die speelwijze had Annette van zyi ae grootst mogelijke moeite. Het Zuid-Afrikaanse antwoord was aan vankelijk „meeprikken" en af en toe uitschieten met vooral de back hand. Jill Blackman, goede loopster met een dito kijk op de bal, had na tuurlijk enkele malen het nakijken, maar zij .werd niet van haar stuk gebracht. Met 64 won zij de eer ste set en de sensatie van een ne derlaag van Annette van Zijl zat in de lucht. De sterke Zuid-Afrikaanse farmersdochter vond echter een an dere weg om de finale te bereiken. Scherper sloeg zij haar drives naar doe zijlijnen, sterker ging zij de bal slicen. Met 63 won zij de tweede set, met dezelfde cijfers de beslis sende omdat Jill Blackman op die scherpe croos-drives de achterlijn niet meer kon vinden en fout op fout maakte in de kritieke fasen van het duel. Trudy Groenman had de Amerikaanse mej. Harter met grotere cijfers kunnen terugwijzen, als zij zich nog wat beter had geconcen treerd. Nu leek het herhaalde lijk of zij er niet helemaal met haar gedachten er bij was. Aangezien de ZIAN (Den Haag) en Het Gooi (Bussum) hebben gisteren de tweede waterpolowedstrijd gespeeld voor een plaats in de hoofdklasse heren. ZIAN won met 43. Aangezien de eerste wedstrijd, die donderdag werd ge speeld, met 54 werd gewonnen door Het Gooi, volgt er nog een beslis singswedstrijd. Roger Lancien, die Frankrijk vertegenwoordigde in de Ronde van de Toekomst, is gisteren in Le Havre Frans wegkampioen by de amateurs geworden. Hy legde de 196 km rond Le Havre af in 4 uur 42 min. 8 sec. Jean Claude Marcilleau werd tweede in dezelfde tyd. Amerikaanse werkeiyk wel een bal kan slaan, was die manier van spe len van Trudy niet zonder gevaar. Het pleit intussen voor onze natio nale kampioene dat zij desondanks toch won zonder in gevaar te zyn gekomen: 664. Tom Okker ging in het herendub- bel met zyn toch sterke partner McMillan exit tegen de Japanse Da- vis-Cupdubbel WatanabeIshiguro. Twee verbazend snelle en slimme gummipoppetjes, die de hardste smashes, tot wanhoop van Okker en McMillan met afgemeten lobs re tourneerden en dan af en toe ook nog verrassend uitschoten op de vol ley, als de returns van 't Nederlands/ Zuid-Afrikaanse duo op die diepe lobs niet af waren, 5-7, 6-2, 6-4 voor de Japanners. Tom Okker revancheerde zich la ter door de talentvolle Australische jeugdkampioen Crealy, die hem al wel eens geklopt heeft, overtuigend naar een nederlaag te spelen, 63. G4, en zich daarmee te verzekeren van een plaats in de halve finale tegen de Chileen Pinto Bravo. Met Trudy Groenman versloeg Tom Okker de Australiër Crealy nogmaals in het gemengd dubbel Crealy en partner mej. Gourlay, eveneens uit Australië, boden in de tweede set heftige tegenstand .maar konden het niet tot een derde set brengen: 62. 7—5. De Noordkoreaanse voetbal lers, die zo verrassend zijn door gedrongen tot de kwartfinales van het wereldkampioenschap voetbal, hebben een wat vreemde verblijf plaatsgevonden in Liverpool, waar zij vandaag in het veld komen te gen Portugal. De Noordkoreanen verblijven namelijk in het Jezui- tenklooster Rainhill. Een aantal spelers is in de tuin van het klooster in gesprek met pater Pe ter Blake. Op de tweede avond van de Neder landse roeikampioenschappen ben zich gisteren op de Bosbaan geen verrassingen voorgedaan. De kam pioensmedailles gingen naar de fa vorieten en de technische commissie van de Nederlandse Roeibond zal dan ook geen moeite hebben om afvaardiging naar de wereldkam pioenschappen, die begin september Het waterpolozevental van LZC heeft gisteravond in De Vliet een vriendschappeiyke wedstrijd gespeeld tegen het Spaanse Sabadell. De Leidenaars zegevierden na zes speel- tyden verdiend met 75. De Span jaarden kwamen zonder hun inter nationale doelman Rodriguez en Tor res in het verwarmde water. Hans Parrel (2), Cees Schoof (2), Dick Timmermans (2) en Roland Koedo- der namen de Leidse doelpunten voor hun rekening, terwyi Jou en Manou voor Sabadell scoorden. in Bied worden gehouden, aan wyzen. Triton probeerde met de Rouwe- Hartsuiker vier op twee paarden te wedden: in de gestuurde vier Triton met ruime voorsprong op Ne- reus en Laga. Later op de avond in het ongestuurde nummer nam reus echter wraak op de Utrechters, die hun concurrenten by na vier conden moesten toestaan. De dames-acht van Argo maakte in de wedstryd tegen De Vliet gedegen indruk. De Wageningse ploeg sloeg met 38—40 een behoor- ïyk tempo en by de Europese da meskampioenschappen, eind augustus op dezelfde baan, zit een redeiyke klassering er zeker in De uitslagen luiden: Vier met stuurman: 1. Triton 6.36.8; 2. Nereus 1 6.41.1; 3. Laga 6.44.0: 4. Nereus 2 6.50.0. Dames acht (1000 meter); 1. Argo 3.26.6; 2. De Vliet 3.32.8. Dames dubbel vier (1000 meter) 1. De Laak/DDS 3.42.4; 2. De Vliet 3.43.8. Dubbel twee (2000 meter): 1. Nau tilus/Proteus 6.44.6; 2 Willem 7 l 6.49.8; 3. Willem S 2 6.55.0; 4. Hans Parrel naar Rusland Als laatste voorbereiding voor he toernooi om de Europese titel, dat als onderdeel van de Europese zwemkampioenschappen eind augus tus in Utrecht wordt gehouden, gaat de Nederlandse waterpoloploeg en kele wedstrijden in Rusland spelen. In de periode 29 juli2 augustus speelt het team in Lvov vier wed- stry den. tegen de Russische nationale trainingsploeg. De volgende spelers maken de trip onder leiding vai L. Jansen en R. van Feggelen Feike de Vries, Lou Geutjes en Hans Hoogveld (Nep tun us Amersfoort), Joop Schmidt en Hans Wouda (De Meeuwen), Gerrit Wormgoor (Het Y), Fred van Dorp (AZPC), Hans Aalberts (DZV), Nico van der Voet (ZIAN), Hans Parrel (LZC) Hans van Ommen (PSV). Overtuigd Lorenzo is dus overtuigd inst van zijn landgenoten. Volgetu hem zullen ze iedereen ditmaal de zegekar binden. HU zegt Uzeren discipline onder zUn spelen te hebben. HR zegt verder dat hi heeft geleerd te „blRven explode 'et y „Toen ik, na in Italië gecoacht li hebben, terugkwam in Argentinii zag ik overduideiyk wat bailers misten. Ze waren verliefd oj de bal, maar het waren luie min naars. Ze liepen te weinig, ze combi neerden te weinig. Daarop heb ik gt hamerd. Nu kunnen ze anderhalei uur op snelheid werken. Eens was D*jj, Stefano een uitzonderïyke koning t cns voetbal. Waarom? Omdat hy 11 ijverig was. Nu is de hele national ploeg yverig". Woordtovenaar Lorenzo erkent di4'{ hy hierby de laatste jaren de i heeft gehad van de clubtrainerg li zijn land. Zij hebben de basis gtJM legd voor het nieuwe Argentyw R] voetbal. Hy heeft een groot rese voir van spelers waar hy uit putten. Maar hy zwijgt over het ver iei van zyn voorganger, coach Oswald Zubeldo, die enkele maanden voc het Engelse toernooi in ongenad viel. Volgens sommige Argentine: was hy verantwoordeiyk voor de op I* bouw van het snellere en gevaarl{ (Vl ker spelende Argentinië. In elk geval heeft de zegevlereniire Lorenzo de steun van het thulsfroc a] Er zyn meer dan duizend telegm men uit het moederland gearrlveei lij in zRn elegante en drukke hotel Birmingham, waar hy zyn tent« heeft opgeslagen. .'tl Artieste! Lorenzo gelooft dus dat de Britt geen verweer zullen hebben tegen geraffineerde passes en combinaties van zRn ploeg. „Mas Artime zyn zulke artiesten", zegt met de ogen hemelwaarts blikke „Dat is ongeloofiyk". Wij vragen naar Onega. „Ja, ga, ik weet nog niet waar hy opereren. Komt u maar kyken, valt wel wat te zien". Of het een harde wedstryd worden? Voor het eerst zwygt Ji Carlos Lorenzo. Dan haalt hy brede schouders op. ZRn antw( is voor het eerst nietszeggend: hangt er van af. Dat kan ik niet zeggen. WR zullen pogen het verhinderen". Bronstring niet in strijd om damtitels In de gisteren begonnen strRd a 1" de studententitel is de Leeuwar«*ai naar Anton Schotanus (studa sn Duits) de favoriet. De grote animators van de vork x i titelstryd: de Leidenaar Bronstriri |n Bus, Ivens en De Jong zRn deze k« trv niet van de party. iet De Amstelvener Pippel en de Gk ningen De Witt kunnen wellicht n ll J voor een verrassing zorgen. en. Van Leidse zRde nemen deel LDV-speler Ong (student Ooste: talen) en de Hagenaar Poorter (wil kunde). In een vlerlanden toernooi bat minton tussen Nederland, NoorwegS West-Duitsland en OostenrRk, d gisteren in Heemskerk werd geho1/ den, is Nederland, dat met twee gen uitkwam, als eerste geëlndil Ploeg een van Nederland behaalde punten voor West-Duitsland 6, gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel Leiden. Als er vandaag in de kwartfinales na een verlen ging van tweemaal vijftien minuten geen beslissing is ge vallen, zal op het veld door het lot een winnaar worden aangewezen. Pas zaterdagavond zal de FIFA bekendmaken welke landen in Londen en Liver pool de halve finales zullen spelen. Wanneer Engeland eventueel van Argentinië zou winnen, is het te hopen dat de Britten naar Liverpool moeten. Zou dit niet het ge val zijn, dan spelen de Engel sen al hun wedstrijden in het Londense Wembley stadion. Volgens het FIFA-regle ment mogen de elftallen slechts twintig minuten trai nen op het veld waar de wed strijden voor het wereldkam pioenschap worden gespeeld. Hongarije tekende echter te gen deze maatregel protest aan, omdat Rusland al twee wedstrijden op het Roker Park van Sunderland heeft gespeeld. De Hongaren kre gen gelijk. Zij mochten zo lang zij ivilden op het veld blijven. Voor Noord-Korea lagen de zaken anders. De Aziaten werd prompt na twintig minuten te kennen gegeven dat zij Goodison Park moesten verlaten. De Noord-Koreanen wendden echter voor dat zij niet be grepen wat bedoeld werd. dat er genoeg getraind was, verlieten de kleine oosterlin gen tussen de gebarenden terreinknechten door het speelveld. Het Hongaarse elftal heeft van de staatsoperette in Boedapest vanwege de prestaties in de strijd om het wereldkampioenschap. een gratis jaarabonnement ge kregen. Als de finale op 30 juli ook na verlenging in een ge lijkspel zou eindigen, dan wordt de wedstrijd op dins dag 2 augustus, eveneens in het Wembley stadion, overge speeld. Dat de zaken ook in de voetbalwereld maar ongelijk verdeeld zijn, blijkt in de pre mies voor de wedstrijd Portu galNoord-Korea. De Portu gezen krijgen bij een over winning vijfduizend gulden per speler, de Koreanen kun nen rekenen op een diploma, waarin de verdiensten voor hun land worden geprezen Op de luchthaven van Rio de Janeiro heeft men aanzienlijke veiligheidsmaat regelen getroffen wanneer daar morgen de Braziliaanse equipe aankomt. Men vreest namelijk dat fanatici voor ongelukken zullen zorgen. V ong ens de Daily Mail is er elke drie minuten tij dens de 24 wedstrijden voor de achtste finales een over treding begaan. In de 2160 speelminuten werden 693 vrije trappen uitgedeeld. Vol gens de Daily Mail heeft Rus land met 66 de meeste vrije trappen veroorzaakt. Het klassementziet er verder als volgt uit: Hongarije (48 Engeland (45), Argentinië (44), Uruguay (42), Portugal (47), Noord-Korea (34) en Duitsland (33). Bij de Westduitse ploeg zijn zoveel vragen om hand tekeningen binnengekomen, dat de ploegleiding gedwon gen was een stempel te ko pen ivaarin zowel in het En gels als Duits ivordt meege deeld, dat men aan de ver zoeken om handtekeningen niet meer kan voldoen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6