Aqua Hortus'^ geopend door de burgemeester Nieuw centrum voor politici in Bonn Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus ver naast als we denken dat u Coopvaett rookt? J. Visser ere-lid Vakantiebezigheden voor Leidse jeugd Tour de Frats gaat maandag draaien coopvaett Familieberichten LEIDSE VEEMARKT Handel - vooral bij de schapen - vlot ZATERDAG 23 JULI 1966 llidsch dagblad pagina s Prachtig stukje natuur in stenen stad Kerkelijk Leven 95 pi.) J. H. Clrcel Kethel (2de pred. pl (JEREF. KERKEN Emmer-Erfscheldenveen F. WelJ. kand. voor Meerk Gendrlngen Amsterdam, die bedankt Meerkerk, Oudemlrdu fiEREF. GEMEENTEN' den zullen deze week in verrukking komen by het aanschouwen van dit stukje wondere wereld. Nadat ter gelegenheid van deze opening aan twaalf werkers, die zich tijdens de opbouw van de expositie bijzonder hebben ingespannen, een oorkonde was uitgereikt namens de tentoonstellingscommissie maakte het gezelschap een rondgang over het tentoonstellingsterrein. ,Inverdienregeling' afgeschaft Naast de reeds genomen maatre gelen die ten doel hebben om tot een meer verantwoorde vaststelling, van de rijksstudietoelagen te komen, heeft de minister van Onderwijs en Wetenschappen, in overleg met zijn ambtgenoot van Landbouw en Vis serij besloten met ingang van het schooljaar september 1967/1968 de zg. „inverdienregeling" af te schaf fen. Deze regeling maakt het thans mogelijk om in sommige gevallen voor terugbetaling van de gemaakte studieschuld wegens verstrekte ren teloze voorschotten te worden vrijge steld door vijf jaar beroepsuitoefe ning. De onderhavige regeling geldt momenteel voor alle functies bij het onderwijs en voor de functie van maatschappelijk werker. Levenslang voor Soekarisno De bijzondere militaire rechtbank in Djakarta heeft vannacht de vroe gere Indonesische luchtmachtcom- mandacht Gato Soekarisno tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in de staatsgreep van oktober jl. en zijn medeplichtigheid aan moord op ver scheidene generaals. De presi dent van de rechtbank deelde mee dat Soekarisno wegens zijn vlekke loos verleden niet tot de doodstraf is veroordeeld. De gewezen officier kan binnen een maand een verzoek om clementie bij president Soekamo in- dienen. De inverdienregeling blijft echter van kracht voor hen, die vóór 1 sep tember 1967 een renteloos voorschot van het rijk hebben ontvangen. De inverdienregeling is ontstaan in de eerste jaren na de tweede we reldoorlog. toen een zeer groot ge brek aan werkkrachten bestond en de overheid niet in staat was sommige functies financieel voldoende aan trekkelijk te maken. Thans heeft deze regeling echter in de vele ge vallen zyn bestaansrecht verloren, doordat de salarissen aanzienlijk zijn verbeterd en op vele terreinen het gebrek aan werkkrachten is opge heven. Onder grote en enthousiaste belangstelling heeft de burge meester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, gisteravond de tentoonstelling van vissen, planten en bloemen ,,Aqua/ Flora Hortus '66die ter ge legenheid van het zevende lus trum van de vereniging van aquarium- en terrariumhouders „De Natuurvriend" in samen werking met de Stichting Rijns- burgs Bloemencorso in de Oran jerie van de Hortus Botanicus óp touw is gezet, geopend. Het enthousiasme was daarom zo groot, omdat het evenement van „De Natuurvriend" zijn schaduw al maanden geleden vooruit had gewor pen. De Oranjerie bleek te zijn om getoverd in een fascinerende sprookjeswereld vol van licht en kleur, waar het bijzonder prettig toeven is. Behalve burgemeester Van der Willigen en enkele van zyn wet houders gaven op deze eerste exposi tieavond „Aque'Flora Hortus '66" is tot en met 7 augustus geopend Voor de heer J. Visser, be stuurslid van „De Natuur vriend", was het gisteren een zeer vreugdevolle dag. De heer Visser, die zich v de totstandkoming van de „Aqua Hortus '66" maandenlang heeft ingespannen, zag de expositie op het nippertje gereed komen, ter wijl hy voor al zijn moeite werd benoemd tot ere-lid van de i cniging. De voorzitter van „De Natuurvriend", de heer A. Ab- couwer, maakte het besluit van de benoeming gisteravond tij dens de opening van de „Aqua Hortus" bekend. De heer Visser mocht bovendien de bij deze be noeming behorende oorkonde in ontvangst nemen. Van de Ned. Bond Aquaterra kreeg de heer Visser een zilveren schepnet. Deze onderscheiding werd uit gereikt door de heer M. Bot. De heer J. Visser met de oor konde,, behorende bij zijn benoe ming tot ere-lid van „De Natuur vriend". (Foto LD/Hölvasb) ook de oud-burgemeester van Lel den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en echtgenote van hun belangstelling blijk. Men was verrukt over de zeld zame en kostbare collectie vissen en planten en over de aankleding van de tentoonstelling. Om de expositie nog kleuriger en sprookjesachtiger te maken heeft de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso de Hortus voorzien van een groot aantal bloemrijke kunstvoorwerpen, terwijl er boven dien voor een suggestieve belichting Kortom, „Aqua/Flora Uitgebreid ontspanningsprogramma Alle Leidse kinderen in de leeftijd van zes tot veertien jaar kun nen deze zomervakantie weer genieten van het aantrekkelijk pro gramma, dat de Commissie Jeugdvakantiebezigheden Leiden heeft ^gesteld Deze commissie, die zich onder meer ten doel stelt de taak, van de ouders in de vakantieperiode wat te verlichten door activi teiten voor de kinderen op touw te zetten, organiseert van maandag 25 juli tot vrijdag 12 augustus filmvoorstellingen en voorstellingen in het openluchttheater in de Kikkerpolder de Zalmrivier", aan- Burgemeester Van der Willigen tijdens de rondgang op de „Aqua Hortus". Links op de foto de he ren C. Leeuwenburg en A. Abcou- wer. (Foto LD/Holvaet) Hortus *66" is voortreffelijk „aange kleed". Burgemeester Van dpr Willigen kreeg tijdens de officiële opening van de tentoonstelling uit han den van de voorzitter van „De Na tuurvriend" een foto van de destijds door de Leidse aquariumvereniging aan Mies Bouwman toegezegde bak, bestemd voor het Dorp. Het was een symbolische aanbieding, die ten zeer ste op prijs werd gesteld. „Met een vereniging als deze kan Leiden zich als stenen stad bijzonder gelukkig pry zen", aldus de burgemeester. Het verheugde hem bovenal, dat zovele natuurvrienden enthousiast en met opoffering van heel wat vrye tyd aan de totstandkoming van deze unieke tentoonstelling belangeloos hebben willen meewerken. „U hebt hier een prachtig stukje natuur we ten te toveren". Wondere wereld Behalve de burgemeester stak ook de ere-voorzitter van „De Natuur vriend", de heer W. Zwart, de lof trompet over de organisatoren van deze expositie. „Hier is een tentoon stelling tot stand gekomen, die alle voorgaande exposities verre overtreft", aldus de ere-voorzitter. Hij had bovendien veel waardering voor de bloemrijke „aankleding" van de tentoonstelling. „Door deze bloe- menomlysting wordt het vooruitzicht op het naderende corso levend ge houden". De heer Zwart sprak ver der' nog van een allergelukkigste combinatie van (zee) fauna en flora. De voorzitter van de Stichting Rijns burgs Bloemencorso op zyn beurt urgs Bloemencorso op zyn beurt twijfelde er niet aan of vele duizen- De Tour der Verenigde Naties 1966 (Tour de Frats), de Jeugdronde van Nederland, gaat a.s. maandag weer van start van de Grote Markt in Arnhem. Op de eerste dag rijdt de karavaan van Arnhem naar Driebergen. De tweede dag is het eindpunt Amsterdam, waar een bezoek gebracht wordt aan het Anne Frankhuis en o.a. de Nachtwacht bezichtigd zal worden. Men gaat er ook sprinten op de wielerbaan in het Stadion. DONDERDAG IN LEIDEN mrnmmrr^mA rts r ié; De derde dag voert de tocht naar Sassenheim. De volgende dag wordt Leiden aangedaan, het eindpunt van deze „etappe" is Rotterdam. De vijf de „etappe" leidt van Rotterdam naar Waalwijk. Op de zesde en laatste dag van de Tom- de Frats wordt ge reden van Waalwijk naar Wychen waar de finish is. De tour wordt in z.g. wan deltempo gereden. Wel wordt hier en daar een sprintje gemaakt, voor de klassering in het algemeen klas sement. maar toch is dit niet de enige gelegenheid om punten te verzame len voor een hoge klassering. Dat blykt wel uit de betekenis van de verschillende truien: de gele trui is voor de leider in het algemeen punteklassement. Die leiding wordt verkregen door „hulpvaardigheid, sportiviteit en hard fietsen, maar bo venal door zich kameraad door dik en dun te tonen ten opzichte van de andere jongens. De oranje trui is voor hem die werklust toont en zichzelf niet op de eerste plaats stelt. Die als renner minder betekent dan als sportmakker". De andere truien zijn voor de grootste kankerpit, op timist, branieschopper. Men kent ook een Pech-prijs en een Grijze Ha ren-prijs, voor hem die de leiding de nodige hoofdbrekens bezorgt. Be halve fietsen staan er ook minder in spannende en zelfs ontspannende be zigheden op het programma. Een van de firma's die meerijdt in de Recla me Karavaan heeft voor draagbare televisietoestellen gezorgd, zodat elk gewenst moment naar uitzendin gen van het wereldkmapioenschap voetbal gekeken kan worden. (overgenomen uit andere bladen). Geboren: Caroline Sof ie, d. van hr. en mevr. Sasse—Van Griethuizen, Arnhem; Phileppine Isabella, d. van hr. en mevr. Wijsenbek van Veld- huyzenVan Saane, Amsterdam; Maurits Adriaan, z. van hr. en mevr. Swellengrebelle Roy, Breda; Wen- tiela Saskia Geertje en Tatiana Jutta Maartje, drs. van hr. en mevr. ScheltemaGutman, Amsterdam. Verloofd: D. van Dam en Ph. Allen. Amstelveen. Getrouwd: A. C. Botman en E. H. M. Welkers. Hoorn; H. Holst en J. van der Flier, Voorburg. Overleden: Dr. H. de Bruyn, 59 j., Den Haag; M. Taudin Chabot, 82 j. Wassenaar; Jhr. mr. O. E. W. Six, 86 J., Zeist; M. E. Windemuller— Warnaars, 73 j., Spoolde; H. A. J. M. van Koningsbruggen. Utrecht: J. Klaren. Amsterdam; P. Ingwersen, 72 j„ Heemstede. (Van een deskundige medewerker) Gelukkig bleef het gisteren de gehele dag droog, hetgeen het bezoek en de handel sterk ten goede kwam. Het weer was de afgelopen week bepaald slecht, voor de weiden- maar ook voor de vakantiegangers. En aangezien het gisteren wel droog maar nog geen zomer was, overstroomden de vakantiegangers de Leidse veemarkt en was er tusen 10 en 11 uur bijna geen doorkomen aan. Vakanties stimuleren bezoek aan markt Doch ook de boeren kwamen ter markt, want op het land kan men niet veel doen. Alles is veel en veel te nat en van hooien is geen sprake, hoewel de grasgroei goed en er eten In trein Uitdrukkelijk wil het comité vast stellen dat de activiteiten voor alle kinderen zijn bestemd. Hoewel het grootste deel de evenementen wordt bezocht in groepsverband (scholen, parochies en speeltuinverenigingen) is het steeds mogelijk om individuele kinderen of groepen toe te laten. Kinderen, die buiten verenigings verband aam c («ee willen doen moeten vergoeding betalen. kleine Programma O Het programma luidt als volgt; maandag 25, dinsdag 26 en woens- daS 27 juli: filmvoorstelling in het Luxor-theater aan de Stationsweg: „De propers vang 10 uur 's ochtends. maandag 1, dinsdag 2 en woensdag 3 augustus; zelfde plaats, zelfde tijd; „De schat van de abdij"; maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 augustus: zelfde plaats, zelfde tyd: „De gestolen straaljaerplamnen" De jeugdvoorstellingen worden ge houden in het openluchttheater in de Kikkerpolder in Leiden. Bij slecht weer verhuist men naar de Stadsge hoorzaal. Alle voorstellingen begin nen om 2 ur 's middags. Donderdag 28 juli: Harlekino To neelgroep met „Het geheim van Ko koseiland: donderdag 4 augustus: variété-programma „Zet 'm op ozo"; donderdag 11 augustus; toneel groep 's-Gravenhage: „De avonturen van kapitein Kid". LANDKAARTEN VAN HITLER-DLITSLAND Het raadslid, de heer E. R. Frans (PSP» heeft zich met de volgende vragen tot het. Leidse college van B. en W. gewend: Is het het College bekend, dat het sedert enkele jaren gebruikelijk ls, dat vooral in de zomermaanden, wa- j gons van de Deutsche Bundesbahn j het station van Leiden frequenteren? Is het het College eveneens be kend, dat het interieur van deze i treinstellen versierd is met een land- i kaart van het Derde Ryk anno 1937, en dat hieruit de conclusie kan wor- j den getrokken, dat de directie van I genoemde spoorwegen behept is met het zgn. Duitse revanchisme? Is het College ook bekend met het feit. dat het revanchisme een inte grerend deel uitmaakt van de door de Westduitse regering gevoerde po litiek? Is het voorts aan het College be kend, dat de Nederlandse reiziger ge woon izonder extra bijbetaling) van deze treinstellen gebruik kan maken? Is het College bereid te bevorde ren, dat Leiden en zo mogelijk de rest van Nederland gevrijwaard zal worden van deze provocerende re vanchistische propaganda, d.wz. wél Duitse treinstellen, maar dan zonder de reeds gesignaleerde landkaarten van Hitler-Duitsland? De Westduitse politici in Bonn zul len zich binnen enkele jaren hoog in de frisse lucht kunnen bewegen. Dan zal de hoofdstad van de Bondsrepubliek, als zetel regering, een royaal en parlementscentrum krijgen. Dit be sluit werd onlangs genomen door de Bondsdag, die daartoe een tot- nutoe als recreatie- en sportcen trum gebruikt terrein heeft aange kocht, in de buurt van het oude Bundeshaus aan de oever van de Rijn. !n een 26-verdiepingen tellende kan toorflat (zie foto-plaquette) komen de werkvertrekken van de afge vaardigden. In de laagbouw, in het midden waarvan de wolkenkrabber ongeveer honderd meter boven al les uitsteekt, zullen o.a. het restau rant en de grote vergaderzaal wor den ondergebracht. Ook de Bonds raad, die is samengesteld uit de vertegenwoordigingen a Westduitse deelstaten, zal eindelijk voldoende werkruimte krijgen- Voor dit college is het pyramide- vormige gebouw links van de kan toorflat bestemd. De plannen voor het nieuwe rege ringscentrum zyn ontworpen door de bekende Westduitse architect prof. Eiermann. Met de graafwerk zaamheden zal men nog dit jaar beginnen. EHBO-diploma In de Psychiatrische Inrichtingen Endegeest in Oegstgeest behaalden de volgende kandidaten het Een heidsdiploma EHBO: de dames J. L. C. Egberink, J. C. G. A. Hoesen, A. van Renssen, C. A. J. Smienk en de heren N. T. van Staalen en H. Ver genoeg voor de dieren is. Een drukke markt dus, een goede, ja zelfs grote Wolvee 2400 stuks, varkens bijna 800 en ruim 500 stuks rundvee, te- samen bijna 3700 dieren. De handel in melkkoeien was. bij een iets mindere opkomst, redelijk met staande prijzen. Hetzelfde kan worden gezegd van de afdeling varekoeien. Ook hier iets minder aanvoer, een kalme handel met dezelfde prijzen. Slachtrunderen bleven op het oude peil en hier werd weinig in de prijs veranderd. „Zeker niet duurder" was het algemeen oordeel. Alles werd wel verkocht en zoals te doen gebruike lijk: de allerbeste kwamen boven de notering uit. De aanvoer van vette kalveren was ook deze week weer op aüe markten, groot. De export is omvangrijk, de exporteurs vragen dus veel en dat hield de prijs op peil. Daarbij komt., dat de Italiaanse markt deze week goed prijshoudend verliep. Notering: slachtstieren: f4.-/ f 4,30/f 4,40 per kg gesl. gew. Slacht runderen: f 3,40/f 4,20/f 4,40 per kg gesl. gew. Melkkoeien: f1000,-/ f 1275,-/f 1450,-. Varekoeden: f700,-/ f 1000,-/f1325,- Vette kalveren! f 2.90/f 3,10/f 3.30 per kg levend gew. Varkens. Slachtvarkens. Er gaan veel geslachte varkens de grenzen over, vooral naar Frankrijk. Voor het binnenland is de vraag naar het fijne vlees, met name de karbonade groot. De vakantiegangers spelen hierin een grote rol. Een en ander heeft tot gevolg, dat de oude prijzen bleven gehandhaafd, met de tendens naar iets hogere prij zen. Op de beurzen werd de verwach ting uitgesproken, dat alles nog wel iets duurder zal worden. Biggen en lichte varkens, waren er gisteren iets meer (een honderd-tal Deze diersoorten blijven duur en ook gisteren was de handel van redelijk tot goed. Er werden verschillende biggen boven notering verkocht. Notering: Zeugen: f 350,-/f 400.-/ f450,-. Lichte varkens: f 90,-/f 110,-/ f120.-. Biggen: f65,-/f74,-f78,-. Wolvee. Aanvoer groot en gelijk aan die van vorige week. Er was veel kooplust. Reeds heel vroeg in de mor gen was de afvoer groot, zodat de markt spoedig was leeg gekocht. De prijzen lagen dan ook hoger dan vorige week. De export naar Frankrijk is groot. Notering: Vette schapen: f 85/f 90,/f 105,-. Vette lammeren: f 1000,-/f 115,-/f 155,-. Zuig lamineren: f 100,-/f 115,-/f 135,-. Weidelammerenf 70/f 80,-/f 90,-. Kaas. De handel op de kaasmdrkt verloopt maar matig; de prijzen brokkelen af. Notering; Goudse tot f3,68. 6 partijen. Leidse tot 13,90, 3 partijen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3