OMYL Leiden betaalt brandschade aan gemeente-eigendommen R. K. kerk kan haar vermogen wellicht beter besteden 130 liter voor 228,- Met uitzondering van brand in S.L.F. UITVERKOOP KOELKASTEN aA\o P lets De patiënten ivorden 's nachts behandeld 's Werelds grootste aandeelhoudster MATRASSEN LEDIKANTEN DINSDAG 19 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Assuradeuren komen er niet meer aan te pas EEN TECHNISCHE ZITTING. Met deze woorden is de gis termiddag gehouden zitting van de Leidse raad het best gety peerd. De meeste stof daartoe droegen de heren Elsgeest (Prot. Chr.) en Zitman (VVD) bij toen zij in tal van verzekeringstech nische details aandacht schonken aan het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de instelling van een gemeentelijk brand schadefonds. Daarvoor was reeds gesproken over cultuurtech nische en civiel-technische procedures bij de onderhandse aanbe steding van de aanleg van sportterreinen aan de Voorschoterweg. Eb fonds thans de beschikking over enkele mensen, oie voldoende kennis heb ben van het verzekeringswezen. Na re- en dupliek werd het voor stel z.h.s. aangenomen. De heer Zit man vroeg aantekening tegen te heb ben gestemd. Er zijn z.i. voorbeelden, dat een brand ook in een modern in betonconstructie uitgevoerd gebouw grote schade oplevert- Veel waardering Van vrijwel alle fracties oogstte deze middag het voorstel van B. W. om over te gaan tot de op- j richting van een Stichting Maat schappelijk Contactorgaan Leiden, j grote waardering. De heer Lamers (Prot. Chr.) in gelijke geest spraken ook mej. Van Op grond van financiële overwe- Buel (KVP) en de heren Van der gingen een in de verzekerings- Horst (PvdA) en Frans (PSP Financiële aspecten ontvouw den de heren Ham (KVP) en Duyvennan (VVD) bij het Colle ge-voorstel om aan de Stichting Leidse Muziekschool een aanvul lend krediet te verstrekken. Ten slotte kwamen bij het voorstel tot oprichting van een Stichting Maatschappelijk Contactorgaan Leiden nog enkele facetten van het benoemingsrecht om de hoek kijken. Zoals gezegd waren het voornamelijk ingewikkelde proce dures. die gistermiddag de boven toon bij de discussies voerden. branche algemeen sterk toegenomen tariefstyging stelden B. en W. voor om het risico van brandschade aan gemeente-eigendommen voor reke ning van de gemeente te nemen. Hiervan uitgezonderd blijven de ge bouwen en installaties van de SLF. Uit een ingesteld onderzoek is het college gebleken, dat de verzekerde waarde momenteel ruim 162 miljoen gulden bedraagt. In de afgelopen vijf jaar is hierover aan premies en bij komende kosten f 153.355 betaald, ter wijl de door de assuradeuren uitge keerde schadepenningen gedurende deze jaren slechts circa f34.000 heb ben bedragen. Als de gemeente, zo redeneerden B. en W.. over een eigen risicofonds had beschikt, zou zij in deze vijf jaren circa f 120.000 hebben kunnen reserveren, afgezien nog van de dan bespaarde rente. Op grond van deze overwegingen stelden B. en W. voor een gemeentelijk brandscha defonds in te stellen en daartoe uit de gemeentekas een basiskapitaal van f250.000 te verlenen. Stadhuisbrand De heer Elsgeest, de verzekerings- i specialist van de Prot. Chr. raads- j fractie, achtte een statistisch over- zicht van vijf jaren tekort om zulk een belangrijk en ook risicodragend 1 besluit te nemen. Vijf jaren waarin met een gunstig schadeverloop reke ning dient te worden gehouden. Stelt men deze termijn op veertig jaar, dan was daar b.v. ook de Stadhuis brand Ingevallen. Een brand, welke de assuradeuren op grote bijdragen kwam te staan. Is de gemeente, zo wilde de heer Els geest verder weten, wel voldoende van onderlegde krachten op dit ter rein voorzien. Met nadruk stelde spreker, dat de gemeente, vooral in de aanlooptijd, geen enkel industrieel risico mag nemen. De heer Zitman, die uit risico-dra gende overwegingen beslist tegen dit voorstel was, voerde eveneens enkele argumenten tegen dit voorstel aan. Een huidige premie van twintig cent per duizend gulden verzekerd bedrag achtte hij niet aan de hoge kant. Er van uitgaande, dat het nieuwe Stadhuis voor circa 25 miljoen gul den verzekerd is, zou dit bij een brandschade van slechts 2 de ge meente op reeds f 500.000 komen te staan. „Met het in te stellen fonds zouden wij dan nergens meer zijn. Ri iieo niel groot Wethouder Harmsen, die het voor stel van B. en W. verdedigde, zei, dat de commandant van de brandweer bij de voorbereiding van dit voorstel een belangrijke stem heeft gehad. In industrieel opzicht neemt de gemeen te geen enkel risico; de SLF blijven buiten de aansprakelijkheid van het fonds, waarvan het basiskapitaal ad f250.000 wordt genomen uit het ge meentelijk Ongevallenfonds. Aange zien de gemeente-bezittingen ver spreid liggen, is het risico niet zo groot. B. en W., aldus de wethouder, zien in dit voorstel een mogelijkheid om de besteding van de gemeente-gelden een beetje in eigen hand te houden. Op lange termijn zal hier een winst voor de gemeente in kunnen zitten. Teneinde het risico voor de gemeente niet te groot te maken, zal elk object afzonderlijk worden beoordeeld. Indien Leiden nog *ad beschikt over een Stadhuis „in oude vorm" hadden B. en W. zich nog wel twee maal bedacht om dit gebouw in het gemeentelijk brandschadefonds op te nemen. By een brand in het huidige Stadhuis, dat thans voor f 11.800.000 is verzekerd, blijft de schade vermoe delijk beperkt tot één kamer. De uit rusting en de beweeglijkheid van de brandweer zijn thans perfect. In ad ministratief en deskundig opzicht maakte de wethouder zich geen zor gen, „Wjj hebben in het Stadhuis dankte het college voor de uitvoerige nota, waarin een voorstel was ver vat, dat voor ziet in een door de raad reeds lang gekoesterde wens. Noodzakelijk zal het z.i. zijn, dat er nu ook een goed samenspel tussen gemeente en particuliere instanties ontstaat. Via een goede voorlichting zal het orgaan in de stad een intro ductie moeten ontvangen. Amendement De heer Van der Horst diende op het voorstel een amendement in, waarbij het benoemingsrecht van de bestuursleden van de Stichting in handen van de raad wordt gelegd- Uit het voorstel bleek, dat de meer derheid van de Commissie voor So ciale Zaken kon instemmen met de overweging van B, en W. om de be stuursleden door dit College te laten benoemen. De heer Frans (PSP) kon zich met de strekking van dit amen dement verenigen. Ook een deel van de Prot. Chr. fractie wenste volgens de heer Lamers. dat de raad zeg- gingsschap krijgt bij de benoemin gen. Wethouder Menken had, bij zoveel instemming van de raad, weinig moeite om het voorstel te verdedi gen, zulks temeer „daar het college van B. en W. van het benoemings recht geen halszaak wenste te ma ken". Het amendement in stemming ge bracht werd aangenomen met- 14 tegen 13 stemmen. Voor stemden de heren Woudstra, Van der Vliet, La mers en mevr. Geelkerken (Prot. Chr.), Frans (PSP), mevr. v. d. Blom (CPN), Fakkel, Van Baaren. Som- meling, Van Aken. Kuyt. Versnel, Van der Horst en mej. Van Nienes (PvdA). Stilleven Metsu Bij de behandeling van het voor stel om een bijdrage van f 13.750 te verlenen in de aankoop van een stil leven van Gabriël Metsu, wenste de heer Ham (KVP) in het openbaar zijn dank uit te spreken voor het fi nancieel belangrijke aandeel, dat de Vereniging van belangstellenden in de Lakenhal en een aantal Leidse bedrijven in deze aankoop hebben ge had. Mevr. Geelkerken (Prot. Chr.) en de heer Kuyt (PvdA) sloten zich hierbij aan. Een aan de agenda toegevoegd voorstel: het met de Bank van Ned- Gemeenten aangaan van een geld lening van 2.022.000, werd z.h.s. aan genomen. Eveneens was dit het geval met alle door ons reeds gepubliceer de voorstellen. Tot lerares in de Engelse taal en letterkunde aan de Louise de Colig- ny-h.b.s. werd deze middag mevr. Heyting benoemd, idem tot leraar in de Duitse taal en letterkunde aan het Rembrandt-lyceum de heer J. Remmers. (Advertentie) Motten? OMYL f 3.65 - f4.95 EEN ORGANON PROOUKT Overgangsregeling rijkssludietoelagen Het departement van Onderwijs en Wetenschappen heeft een overgangs regeling vastgesteld voor het verle nen van Ryksstudietoelagen voor het studiejaar 1966-1967. Reeds genomen beschikkingen zullen, voor zover noodzakelijk, aan de hand van de nieuwe regeling worden herzien. De getroffen overgangsmaatregel heeft betrekking op een herziening van het schaalbedrag voor het eigen levensonderhoud dei' ouders. Bij een belastbaar inkomen van f 16.000 en hoger worden de oorspronkelijke schaalbedragen enigszins verhoogd. In de overgangssohaal blijven de be dragen voor het eigen levensonder houd der ouders bij inkomens tot f 16.000 gelijk of nagenoeg gelijk. De voor het studiejaar 1965-1966 geldende schaal zal voor studenten, die in 1965-1966 een rykssubsidietoe- lage ontvangen hebben, ook voor het studiejaar 1966-1967 gehandhaafd blijven voor zover, en in de gevallen waar deze gunstiger is dan de schaal voor 1966-1967. (eventueel met groot diepvriesvak) VIJF MEIPLEIN 16 LEIDEN TELEFOON 25100 Vijf Meiplein 16 - Leiden - Telefoon 25100 Ds. Visser krijgt zijn auto niet terug De directeur van de „Europese christelijke zending" en oud-baptis- tenpredikant, ds. J. Visser uit Am sterdam, wiens auto vrijdag 1 juli aan de Russische grens in beslag werd genomen omdat hij bijbels ver voerde, heeft van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de mededeling ontvangen dat een beroep tegen deze inbeslagneming in Moskou is afgewezen. Ds. Visser had bij de inbeslagne ming van zijn auto van de Russi sche autoriteiten een document ge kregen, waarin stond vermeld dat de mogelijkheid van beroep open stond. De Nederlandse ambassade in Moskou heeft dit beroep aanhangig gemaakt, doch het blijkt afgewezen te zijn. Het is nog niet bekend om welke redenen. Or. Klompé tot internationale r.k. Medisch experiment in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Binnengasthuis in Amsterdam is op het ogenblik het toneel van een medisch experiment, dat voor zie ken en ziekenhuizen in de gehele wereld van betekenis kan zijn. In de kliniek voor huidziekten ziekenhuis is op initiatief van prof. dr. J. R. Prakken een nachtafde- ling ingericht voor patiënten met huidziekten, in het bijzonder ver schillende soorten van eczeem en psoriasis. >e "oorlopige indruk is zeer gunstig", zegt prof. Prakken. ..Het ziet er naar uit, dat de be handeling 's nachts even lang duurt als een volledige behande ling. Dat komt omdat wy sterkere middelen kunnen gebruiken", het j Het experiment in het Binnengast huis is nu ruim een maand aan de gang. Begonnen is op de mannen- afdeling. Hier zyn acht bedden vry gemaakt voor patiënten met 's nachts te behandelen huidziek ten. In alle gevallen betreft het aandoeningen, waarvan de behan deling ongeveer zes weken vergt. worden de patiënten op- Aanleiding van het experiment was acht i|H gjenomen. Na behandeld te zijn kunnen zij t.v. kijken, 's Ochtends gaan zij, na ontbeten te hebben, met een lunchpakket naar hun werk. Daarna kunnen zij, alvorens weer naar het ziekenhuis te gaan, in huiselijke kring de warme maal tijd gebruiken. Het experiment wordt door beoefe naars van de medische wetenschap in de gehele wereld met spanning (Van onze parlementaire redactie) Mej. dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van Maatschappelijk Werk. heeft de leiders van veertig internationale r.-katholieke or ganisaties opgeroepen om er in Rome op aan te dringen het be heer over het duizelingwekkend grote vermogen van de R.K..- Kerk te herzien en te onderzoeken of het niet beter kan worden besteed. „Schandalige kloof" Op een congres, dat de wereld omspannende r.k.-organisaties in Londen houdenheeft dr. Klompé^ gewezen op de „schandalige" kloof die gaapt tussen de rijke volken en de ontwikkelingslan- den. ,.De wereld snakt naar vrede, eenheid en deugd", zei ze, „maar is daar nog steeds niet aan toe". „Onze eerste opdracht als christe nen is onze naaste lief te hebben als onszelf", aldus het r.-katholieke Tweede-Kamer-lid, „en die naaste is door de huidige communicatiemidde len iedereen. De liefde moet verder gaan dan we gewend waren. Solida riteit dient de plaats van medelijden in te nemen en liefdadigheid moet sociale rechtvaardigheid worden". „Hoe kunnen we rustig slapen", zo riep dr. Klompé uit, „als we weten hoe slecht onze medemensen eraan toe zijn en maar zo weinig doen om te helpen". Zy wees op de grote taak, die er voor de internationale r.-katholieke organisaties kan zijn weggelegd by Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Den Helder (wijkgem. Oost) R. Oort te Brouwershaven. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (vac. W. A. B. Hagen) (toez.) J. C. van Hurunik te Renkum. Bedankt voor Zevenhulzen (Z.H.) (toez.) SJ. v. d. Zee, kand. te Utrecht. Benoemd tot ziekenhuispredikant te Leiden H. W. Hemmes te Schiedam. GEREF. KERKEN Beroepen te Kamerlk en te Waarder J. Stolk. kand. te Utrecht. Aangenomen naar Rotterdam-Char- lois (vac. H. M. Dercksen) J. v. d. Klaauw te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Boskoop A. Elshout te Schevenlngen. MEJ. DR. MARGA KLOMPÉ Twintig miljard Zij citeerde een artikel in „The Economist", waarin de R.-K. Kerk veruit 's werelds grootste aandeel houdster wordt genoemd met een effectenbezit dat voorzichtig geschat, de twintig miljard gulden te boven gaat. De kostbaarste collectie van kunstschatten ter wereld, de roe rende en onroerende goederen die de kerk overal op aarde bezit, zijn daarbij buiten beschouwing gelaten, terwyl evenmin de eigendommen van kerkelijke organen en instituten, die los staan van het Vaticaan, zyn mee geteld. Het gigantische vermogen, zo ont hulde mej. dr. Klompé. wordt in drie centra beheerd door grote financiële experts. „Niemand weet precies wat er met al dat geld gebeurt. Ik vraag me zelfs af of de Paus het weet", zei ze. Ze vond het vanzelfsprekend dat de kerk veel geld nodig heeft („het concilie moet een dure onderneming zijn geweest"), maar, voegde ze eraan toe, „als er ooit een tijd is geweest waarin de hele opzet opnieuw be zien en gereorganiseerd moet worden dan is het nu na datzelfde con cilie". Te Europees De organisaties dienden volgens dr. Klompé ook de hand in eigen boezem te steken. Ze was er door gefrap peerd, dat bijna alle in Londen congresserende r.-katholieke organi- i saties hun hoofdkwartieren in Euro pa hebben en dat ze ook haast alle maal Europese voorzitters hebben. Bovendien was ze er onaangenaam door getroffen dat alle organisaties zo angstvallig waakten voor hun zelfstandigheid. De oud-minister bezwoer de afge vaardigden him passieve houding ten aanzien van de grote problemen in de wereld te laten varen. Ze con stateerde beschaamd, dat anderen zich vaak meer bezorgd maken om de toekomst dan de r.-katholieken. Toen Paus Johannes zijn „Pacem in Ten-is" naar de wereld zond kreeg Gemis aan visie Dalzelfde gebrek aan r.-katholieke interesse bespeurde zij ten aanzien van de atoombom, die het einde der mensheid kan betekenen, en van het rassenprobleem. Zy miste een chris telijke visie op en een bijdrage aan tal van maatschappelijke problemen, zoals de positie van de arbeider in het bedrijf, de aanpassing van de buitenlandse arbeiders bij onze sa menleving en de eenzaamheid van velen in onze drukke maatschappij. Studie theologie in Heerlen In Heerlen zal een hogeschool voor theologie en pastoraat worden ge- j vestigd. Daartoe hebben vier insti- j tuten voor de opleiding van r.-k. j priesters in het bisdom Roermond besloten. De colleges, door een team j van 16 docenten, zullen begin sep tember aanvangen. In het curato- j rium van deze faculteit voor pries teropleiding op academisch niveav ook voor niet-priesterstudenter staat inschrijving open is een ruime plaats ingeruimd voor leken. Het oude systeem van 2 jaar filo sofie en 6 jaar theologie heeft men geheel laten varen, in de plaats daarvan volgen de toekomstige priesters nu een propaedeutische op leiding van 1 jaar, waarna een 4-ja- rige wijsgerige theologische opleiding. Daarna wordt de student nog een aantal jaren voor iedere student verschillend opgeleid voor de specifieke taak waarvoor hij wordt bestemd. Grote keuze - Lage prijzen. Denkbeeldige fabriek in de Sowjet-Unie In de Sowjet-Unie heeft drie jaar lang een „denkbeeldige fabriek" be staan, die volgens de rapporten mil joenen zou hebben opgebracht terwijl zij alleen maar op papier bestond, al dus de Prawda. De zaak dateert Van 1962. Toen werd aan het orgaan voor openbare werken „Dalroeba" in het gebied Nachodka in het Verre Oosten van de Sowjet-Unie opdracht gegeven tot de bouw van de grootste fabriek van agar-agar, een gelei die uit zee-algen wordt vervaardigd en o.m. in de ban ketbakkerij wordt gebruikt. Volgens de rapporten was het gebouw in 1963 voltooid, evenals een pompstation en zou in 1964 562 miljoen roebel worden verdiend. Het bedrog werd tot 1966 volgehou den. Op het jaarplan van de visserij- een artikel van prof. Prakken, dat enkele jaren geleden werd gepubli ceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Prof. Prakken acht de behandeling 's nachts voor al van belang uit psychologisch oogpunt. Door deze behandeling verliezen de patiënten niet het j contact met hun werk en hun om geving. Vooral voor kleine zelfstan digen kan het van betekenis zijn. zegt hy. Volgens prof. Prakken is men ook in Oost-Berlijn een der gelijk experiment begonnen. Op weg naar Rusland Trektocht onderbroken De vijf Utrechtse studenten, die voor een 3.500 kilometer lange reis van Vriezenveen naar Leningrad zyn vertrokken, zijn in Brunswyk gestrand. De studenten reizen met een 'huifkar met tractor, voor de zekerheid rijdt daarachter een Volks wagenbusje. De tractor heeft zich evenals de huifkar goed gehouden, juist het busje kreeg op weg naar Helmstedt aan de grens met Oost- Duitsland panne. Het verloor het rechterachterwiel en sloeg over de kop. De studenten blijven nu voor lopig in Brunswyk, ze weten nog niet combinatie „Tafoinsk". waaronder wanneer ze weer verder kunnen, de fabriek viel, kwam deze in het ge- j °e reis zou gaan over Berlijn, Wer- heel niet meer voor. De Prawda wijt schau, Smolensk en Moskou naar de falsificatie niet alleen aan de la- gere organen en de leiders van de combinatie, maar stelt de minister en vice-minister voor Visserij. Isjkow en Soechoroetsjenko, mede verantwoor delijk omdat zij zich niet voldoende op de hoogte hebben gesteld. R.K. en methodisten De R.-K. Kerk en de Methodisti sche Wereldraad hebben de instelling bekend gemaakt van een gemengde commissie om wegen te zoeken voor gemeenschappelijke christelijke stu die en actie. Advertentie f365- f4.95 EEN ORGANON PROOUKT Vliegen? In Den Haag, slaagde onze stad genoot Boudewijn D. H. Köllmann voor het HTS-diploma afd. elektro techniek. Geslaagd voor het diploma di rectie-secretaresse, Jolanka H. B. A. Köllmann alhier. In Amsterdam is geslaagd voor het examen m.o. lichamelijke oefe ning de heer B. H. Gerritsen in Lei den. HAARLEMMERSTRAAT 111 Leningrad. Tussen Vriezenveen Leningrad, het voormalige St- Petersburg, werden van de 17de eeuw- tot aan de val van de tsaar in 1918 nauwe handelsbetrekkingen onder houden, die door tsaar Peter de Gro tvaren aangeknoopt. De Neder landers vormden in Petersburg ten- I slotte een eigen kolonie met een ge- Schepen te water Het eerste reformeerde kerk. van twee snelvarende vrachtschepen i De vyf studenten zullen door het van 12.000 ton. besteld door de Kon. i stadsbestuur van Leningrad worden -totterdamse Lloyd is gisteren op de i ontvangen, waarbij zy een spinne- scheepswerven van de Nippon Ko- wiel zullen overhandigen als symbool kan Company Ltd in Japan van sta- van de textielindustrie in het oosten pel gelopen. van Nederland. Oranjereizen niet in gelijk gesteld De president van de rechtbank in 's-Hertogenbosch, mr. W. Wissmann, heeft gisteren vonnis gewezen in de korte gedingen die door het reisbu reau „Oranjereizen" in Valkenburg waren aangespannen tegen het Eind- hovens Dagblad en het Bra- bantsch Dagblad in Den Bosch en waarbij van beide bladen op een dwangsom van f 25.000 werd geëist verdere publikaties over de wankele toestand van dit bedrijf stop te zet ten. De president heeft de directrice van dit bedrijf, mevr. F. Galliard-Hoving, echtgenote van de heer P. Galliard, als eiseres aanvaard, hoewel zy had verzuimd zich in het handelsregister te doen inschrijven. Hij heeft echter de eisen van de eiseres afgewezen en haar veroordeeld in de kosten van het geding. De president wees erop. dat abso luut vast stond, dat de directeur-be drijfsleider, P. Galliard. een zeer du bieus zakenleven achter de rug heeft en dat voor insiders te vrezen was, dat ook voor dit bedrijf financiële moeilijkheden te verwachten waren. Als BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 ct. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon I ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post VAKANTIEADRES P-a. Straat: Te: doorhalen wat niet van toepassing is. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3