■ést*' Brazilië niet naar kwartfinale? 4 SPORT van vandaag 1 Willy's dagboek '■fSaftfr ENGELAND KLOPT MEXICO MET 2-0 W- Geen doelpunten in voetbalslag Rio de Janeiro: stad in rouw 11 MAANDAG 18 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 2 1 1 0 3 2—0 2 1 1 0 3 2—1 2 0 111 2—3 2 0 111 1—3 MexicoUruguay. Woensdag: Engeland—Frankrijk. Groep B: W.-Duitsland Argentinië Spanje Zwitserland 2 1 3 5—0 3 2—1 2 3—3 0 1—7 Dinsdag: Zwitserland—Argentinië. Woensdag: West DuitslandSpanje Groep C: Portugal 2 2 0 0 4 6— Hongarije 2 10 12 4- Erazilië 2 10 12 3— Bulgarije 2 0 0 2 0 0— Dinsdag: BraziliëPortugal. Woensdag: HongarijeBulgarije. Groep D: Rusland Italië Chili Noord-Korea 2 2 0 0 4 4—0 2 10 12 2—1 2 0 111 (Van een speciale verslaggever) I Er kunnen gevoegelijk zes namen van landen, die deelnemen aan Eet eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 wor den doorgestreept. Frankrijk. Mexico. Zwitserland. Bulgarije. Chili en Noord- Korea. Het zijn geen verrassingen. Zij behoren tot de zwaksten onder de laatste 16, die hier in Engeland zijn vertegenwoordigd. bond, zo gaarne hadden omzeild, zijn dan toch gekomen. De Argen tijn Jorge Albrecht kan bogen op het record de eerste speler te zijn, die in dit eindtoernooi van het veld werd gestuurd. Over zijn lot voor de verdere wedstrijden beslist van daag een commissie waarvan Mor- dy Maduro .voorzitter van de voet balbond in de Nederlandse Antil len, voorzitter is. De vier andere leden van deze strafcommissie ko men uit Spanje, Ghana, Columbia en Amerika. Russen al een ronde verder In groep 1 zullen Uruguay en Enge land overgaan naar de halve fina les. In groep 2 is het moeilijker, want West-Duitsland en Argenti nië mogen dan 3 punten hebben verzameld uit 2 wedstrijden, Spanje is met 2 punten uit 2 ont moetingen niet veel achtergeraakt- Groep 3 groeide plotseling uit tot de interessantste van alle: Hongarije, welhaast kansloos, liet de verbaas de Brazilianen met beschaamde kaken afdruipen naar de kleedka mers (31). En deze onverwachte zege van de voortreffelijk spelende Hongaren maakt de strijd in deze groep volkomen open. Portugal leidt met 4 punten uit 2 wed strijden en daarachter staan Hon garije en Brazilië, ieder met 2 uit 2. En één van dit drietal zal de i hi; kwartfinales dus niet bereiken. pj0Jn groep 4 kwam Rusland op 4 pun- )D r' ten uit 2 wedstrijden. De Russen ioloö a'in zeker van 66,1 P,aats bÜ de laatste acht. En zowaar zijn door de nederlaag die zij leden tegen deze Russen (01) de Italianen nog helemaal niet zeker van een plaats in de kwartfinales. Met 2 uit 2 worden zij direct gevolgd door Chili en Noord-Korea, al moet daaraan direct worden toegevoegd, dat de beide laatste teams niet de klasse bezitten van de Italianen. Wij houden het dus op Rusland en Italië. Moeilijkheden Jorge Albrecht was de eerste. De tijd bom, die de Argentijnen ruim zes tig minuten eerder hadden gelegd, ontplofte, toen Albrecht en de Westduitser Wolfgang Weber op el kaar instormden. Eigenlijk was niemand verwonderd. Hier en daar waren, voor de kenners, al trapjes en duwtjes uitgedeeld ,die deden vermoeden, dat de stemming tus sen beide elftallen niet zo plezierig - £*1 Cricketuitslagen lste klasse A: HCCBloemendaal: gew. door HCC met 2 wickets «Bloe mendaal 179. HCC 182 voor 8»: Quick H.Hermes DVS: gew. door Quick met 93 runs «Quick 147, Her- mes 54); RW—ACC: gew. door RW met 2 wickets (ACC 145. RW 146 voor 8»VOC—HBS: gew. door HBS met lste klasse B: ACC II—RW II; i gew. door RW II met. 1 run (RW 82. j ACC 81); Excelsior—VRAgew, door VRA met 99 runs 'VRA 181, Excel sior 82); Sparta—HCC II gew. door HCC II met 5 wickets Sparta 124, HCC 127 voor 5). 4de klasse C: Ajax III—VUC III gew. door Ajax met innings en 50 j runs «Ajax 137, VUC 53 en 34». De Argentijn Horacia Accavalla die naar de opvattingen van de World Boxing Association wereld kampioen lichtgewicht is. heeft deze titel in de Argentijnse hoofdstad met succes verdedigd tegen de Japanner Hiroyuki Ebihara. Accavallo won de bloedige strijd op punten. De Amsterdammer Jan Cijs is gisteren in Sliedrecht voor de tiende maal Nederlands kampioen snelwan delen op de 50 km geworden. Cijs legde de afstand af in 5 uur 1 min. en 26 sec. De Leidse atleet Co van der Kwaak eindigde als zevende in 5.48.38. De 31-jarige Duitse speedwayrij der Johann Ammer is zaterdag ern stig gewond geraakt toen hij tijdens een training met zijn 500 cc „Japp" met een snelheid van 100 km uit de bocht vloog. Ammer verloor zijn rechterarm en linkeroog en ls in le vensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Argentijn uit veld gestuurd Birmingham. Groep B. Argen- West-Duitsland 00. Scheids- Konstantin Decevic (Joego- lavië). Toeschouwers 55.000. Juan Carlos Lorenzo heeft erg veel n zijn pupillen. Toen Zubeldia eind april liet we- i dat hij er geen prijs meer op de Argentijnse ploeg langer r te bereiden op de strijd om de reldtitel. had Juan Carlos maar bedenktijd nodig voordat hij e functie van teammanager van het nse elftal opnieuw aan- Begin juli nog vertelde hij met veel overtuiging in Londen dat toch werkelijk uit zou zijn iet het sprookje dat zijn land slechts ingedisciplineerde voetballers kon fcfvaardigen. „Ik heb mijn spelers gezegd", zo de donkere Argentijn op een persconferentie nadrukkelijk vast, zich correct moeten gedra- i elke beslissing van de Scheidsrechter zonder meer dienen te ianvaarden. Werkelijk, mijn mannen weten wel degelijk wat discipline is". J In het tot de laatste plaats bezette tadion van Aston Villa in Birming- is zaterdagmiddag overduide lijk bewezen dat Juan Carlos Lorenzo 6 haastig heeft gesproken. Argenti ne ontketende er een voetbalslag die bnduit beschamend was. [Gezegd dient te worden dat tegen stander West-Duitsland, zij het op iets waardiger wijze, snel een af rende antwoord klaar had. Het werd een duel dat werd be-- door brute kracht en felle barges. De technici kregen geen actie op te zetten en voor 5 neutrale toeschouwers in het Vil- Ja-park werd het een verloren mid- IjPS- De zevenduizend „Schlachten- j|ummler", die uit de Bondsrepubliek reis naar Engeland hadden ge- paakt, konden al evenmin genieten, mochten de honderden zwart- S Portugal bijna jiii kwartfinale Manchester: Groep C: Portugal .-Bulgarije 3—0 (2—0). Vutzow Aeigen doel) 10, Eusebio 2—0, rust, forres 30, scheidsrechter Codesal Tgay), toeschouwers: 30.000. Portugal heeft zijn eerste doel in wereldkampioenschap bijna be- t: een plaats in de kwartfinales, de verrassende 3-1 overwinning op Hongarije werd zaterdag op een spelend Bulgarije de tweede 'erwinning geboekt. De Bulgaren ">esten een nederlaag (30) incas- 'en, die zich reeds in de zesde mi- flt* aftekende. Toen ni. bezorgde v, de verdediger van Levsky zijn toch al weinig zelfverze- srde team een bijna onoverkome lijke teleurstelling door in eigen doel schieten. st«.i 111 de tweede helft trad overigens •nlSÜi' gel>rek aan klasse en tempo van '0* beide teams duidelijk naar voren. m: feikt 25, Wa d rood-gele vlaggen zo geestdriftig zwaaien als ze wilden, doelpunten hebben ze in Birmingham niet ge zien. Wel het uit het veld sturen van de Argentijn Joye Albrecht, nadat hij Wolfgang Weber op ontstellend grove wijze tegen de grond had ge werkt. Albrecht wilde niet eens het veld af. Meer dan vier minuten duurde het, voordat hij gehoor gaf aan het be vel van scheidsrechter Konstantin Zetevic van Jocgo-Slavië. Het was het eind van een keten van onge regeldheden, die in de vijftiende minuut begon, toen Albrecht links binnen Helmut Haller tweemaal achtereen vloerde op een manier die beslist niet netjes was. Wel, er is nog steeds een kans voor Argen tinië door te dringen tot de laatste acht. Een goede kans zelfs. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan de Westduitsers die in de lin kervleugel Overath-Held een wing van wereldklasse bezitten. Zo goed zelfs, dat Lothar Emmerich, die in Rotterdam tegen het Nederlands elftal naast Held welhaast een le gendarische figuur werd, niet eens behoeft te worden opgesteld. Ove- rath en Held. Het is een duo, dat een ploeg het wereldkampioen schap kan bezorgen. Wolfgang Overath van FC Koln, 22 jaar oud, en Siegfried Held, 23 jaar. Ont houdt deze namen. Frankrijk en Mexico zijn toch wel duidelijk de zwaksten van de eerste groep. Engeland versloeg zaterdag avond in het Wembley-stadion de tegenstribbelende Mexicanen met 20, al waren die twee doelpunten dan zonder glorie. Maar goed, En geland speelde beter, constructiever voetbal en verdiende de Verrassing Hongarije is natuurlijk de grote verrassing. Om van Brazilië met 31 te winnen moet men wel eni ge capaciteiten meedragen in zijn ransel. Vergeet in deze groep ook Portugal niet. Eusebio scheurde met driftige passes zaterdag het ijzeren gordijn, dat Bulgarije pro beerde neer te laten. open. Het werd 30 voor de Portugezen. Het zal mij niet verwonderen als Bra zilië van Portugal verloor, waar door zij zich dus niet plaatsen voor de kwartfinales. Nog steeds ben ik niet zeker van de kracht van de Russen, de natuur lijk in rode shirts spelende ver tegenwoordigers van de Sowjet- Unie- Maar in ieder geval dit: De Russen braken door de verdediging van Italië. Zij deden dat vele ma len. En al heeft dr. Fabbri mij dan verteld, dat Italië beslist niet de fensief zal spelen, ik geloof er niet meer in. Italië trok verdedigings lijn na verdedigingslijn op in de buurt van de 16-meter lijn. Maar de Russen slaagden erin, die linies omver te lopen, al scoorden zjj maar éénmaal. Het was genoeg voor de overwinning (10). Wat zou het Nederlands elftal in dit toernooi hebben gepresteerd? Een vergelijking is altijd moeilijk, om dat een elftal zo sterk speelt als de tegenpartij toelaat. Ik zou het zo willen stellen; Nederland zou zich bevinden bij de vijf zwaksten van dit toernooi: de vijf, die de kwartfinales niet bereiken. Een gevaarlijk ogenblik voor het doel van Rusland in de strijd tegen Italië. Doelman Yashin brengt echter opluchting door de bal voor de voeten van een Ita liaanse aanvaller weg te pakken. Alleen een 3-0 overwinning... PELE IS HERSTELD Rusland bij laatste acht Sunderland: Groep D: Italië— Rusland 01 (00. Rust, Schislenko 01. Scheidsrechter: Kreitlein (W.- Dld.). Toeschouwers 30.000. Italië en Rusland hebben niet aan de hooggestemde verwachtingen vol daan. Alleen in de tweede helft was dit topduel van Groep D levendig en interessant, maar de Russische spelers zullen zioh hierom weinig hebben, bekommerd. Het enige doel punt werd namelijk door hun kleine rechtsbuiten Schislenko in de der tiende minuut van de tweede helft gescoord en omdat de Italiaanse aan val daarna niet in staat bleek hier iets tegenover te stellen, was de overgang van de Russen naar de kwartfinales een feit. (Van onze speciale verslaggever) Rio de Janeiro leek een stad "in rouw gedompeld. De verschrikkelijk ste ramp had de Brazilianen, die oud of jong, man of vrouw allen voetbalfanaten lijken te zijn, niet droever kunnen stemmen dan de ne derlaag van het voetbalelftal tegen Hongarije. De stemming hield eigenlijk het midden, tussen verdriet en woede. Verdriet om de nederlaag, woede om de beslissing van de ploegleiding om Pele niet op te stellen met de be doeling hem te sparen voor moeilij ker dagen en om de leiding van de scheidsrechter, die volgens de Bra ziliaanse radioreporters ..slecht", partijdig" en „oneerlijk" was. Vergissing O Op alle hoeken van straten en pleinen waren vrijdagavond luidspre kers opgesteld, waaromheen duizen den zich verdrongen om het verslag van de wedstrijd te volgen. Toen de Hongaar Bene in de derde minuut de score opende, verstond niemand wie had gescoord en in de overtui ging dat Brazilië de leiding had ge nomen begon en te dansen en te zingen terwijl confetti uit de ra men van de hoge gebouwen werd gegooid Dit feest-der-vergissing duurde tot de Braziliaanse gelijkma ker werd gescoord. In het volste ver- j trouwen dat na de rust de grote I slag zou vallen bleef men de zaak van de optimistische kant bekijken en beluisteren. Maar de stemming daalde en toen de verslaggever het einde had gefloten en dat Hongarije dus met 3—1 had gewonnen, ging men uiteen in de stilte van een be grafenis, de hoofden gebogen, velen huilend In het kamp van de Braziliaanse ploeg in Lymm (Cheshire) is de stemming eveneens gedrukt. De ne derlaag, de eerste sedert 1954, toen eveneens van Hongarije werd verlo ren. kwam geheel onverwacht. De grootste optimisten konden het niet verder brengen dan de uitspraak; ..We hebben een belangrijke veld slag verloren, maar daarmee nog niet de oorlog". Zorgelijk Voetbal zonder systeem Het eerste doelpunt van En geland in het toernooi om het we reldkampioenschap 1966 (na na tuurlijk tegen Mexico). Doelman i Ignancio Calderon val tevergeefs naar de door Bobbie Charlton 4t shirtingeschoten Londen: Groep A: Engeland Mexico 20 (10). Bobby Charlton 10, rust, Roger Hunt 20. Scheids rechter Lobello (Italië). Toeschou wers 85.000. Tweemaal braken de windhonden van Engeland door de verdediging van Mexico. Tweemaal: het was ge noeg voor een 20 overwinning. En wederom bleek, dat een ploeg die speelt zonder een systeem, waarin de spelers een strenge opdracht heb ben. in het huidige voetbal geen schijn van kans heeft. Zoals Mexico: elf wel pittige kerels, optimistisch dravend, maar zo on oordeelkundig. dat het voor iedereen in het Wembley-stadion duidelijk was. dat Engeland wel moest winnen. Als de Engelsen niet hadden gewon nen zouden zij aan hun naam ver plicht zijn geweest zich uit dit eind toernooi om de wereldbeker terug te trekken. Mexico: acht spelers in de buurt van de rand van het eigen straf schopgebied. is dit een systeem? Er waren zowaar 85.000 toeschouwers, een record. Zij waren gekomen om een goede wedstrijd te zien. Zij za gen deze niet. Wel zagen zij Enge land winnen. Maar hoe? Bobby Charlton schonk Engeland zijn eer ste doelpunt in dit wereldtoernooi. Na 127 minuten. Het was zijn 38ste doelpunt in de 70 interlands die hij voor Engeland speelde. De ongeor ganiseerd door elkaar heen dravende Mexicanen probeerden nog wel terug te komen, maar misten daarvoor de kunde. Roger Hunt bracht Engeland op 20. En wederom was het geen doel punt waarover lang zal worden na gepraat. Van niet meer dan vier me ter af. Het zal Hunt niet veel kun nen schelen. Engeland had gewon- Vincent Feoloas gelaat stond uiterst zorgelijk. Hoewel de zwaarge bouwde coach van het Braziliaanse team gisteren in het eenvoudige ho tel de toegestroomde journalisten kon mededelen dat Pele's veelbespro ken rechterknie werkelijk geheel ge nezen was, werd senor Feola nog steeds door vele zorgen geplaagd. De stemming in het kwartier van de tweevoudige wereldkampioen was trouwens duidelijk gedrukt. Kenne lijk hadden de Brazilianen goede hoop gehad dat de Bulgaren zater dag in Manchester het de ploeg van Portugal, leider in Groep C. uiterst moeilijk zouden maken. Eusebio en zijn mannen wonnen echter overtui gend met 30 en het is nu lang niet onwaarschijnlijk dat na de der de reeks wedstrijden voor de achtste finales, die dinsdag en woensdag worden gespeeld, de teams van Por tugal, Brazilië en Hongarije met vier punten in Groep C eindigen. Van elke poule komen echter slechts twee landen in de kwart-eindstrijden, zo dat het doelgemiddelde zal moeten uitmaken welke formatie ig uitge schakeld. Slechts op één wijze kan Brazi lië zich definitief veilig stellen. Dan moet het tenminste met 30 van Portugal winnen in de slotwedstrijd. Bij een ongunstiger score zou Hon garije, dat in de vorm van vrijdag jL spelend in de laatste wedstrijd de eerste ronde Bulgarije met -i verschil moet kunnen verslaan, de wereldkampioenen de weg naar de kwarteindstrijden wel eens kunnen afsnijden. De scouts van Inter Mi laan hebben een oogje laten vallen op de midvoor van Bulgarije, George Asparuhov, student aan de universiteit van Sofia. De Italianen bie den een miljoen voor hem. Maar Asparuhov zal nooit toestemming krijgen zijn land te verlaten. De Zwitserse scheids rechter Gottfried Dienst heeft gisteren 200 prentbrief kaarten weggestuurd, vertel de hij in de persclub in het Londense hotel Royal Gar den, Kensington. Zij waren bestemd voor zijn collega's vi Zwitserland. Tweehonderd keer schreef de heer Dienst achterop: groeten van Dienst en het wereldkampioenschap 1966. Het leek me een aardig idee, zei hij, Met als inzet enkele fles sen champagne is gisteren in Manchester een voetbalwed strijd gespeeld tussen een En gels journalistenelftal en de rest van de wereld", welke ploeg bestond uit journalisten van buiten Engeland, die het wereldtoernooi verslaan. De Engelsen wonnen met 31. In het hotel in Thorpe waar de Duitse ploeg logeert, heerste gisteren een gedruk te stemming. De teleurstel ling over de 0—0 tegen Ar gentinië waren de Duitsers nog niet te boven. Bovendien baren de blessures, die Briills. Haller en Höttges in deze icedstrijd hebben opgelopen, de nodige zorg. Vooral voor Brülls zijn de perspectieven, dat hij ivoensdag tegen Span je zal kunnen spelen, som ber. Bondstrainer Helmut Schön, gevraagd waarom hij na het uit het veld sturen van Albrecht de defensieve Beckenbauer en de offensieve Schnellinger niet had gewis seld, antiooordde hierop: „Ik heb verscheidene keren de aanwijzing gegeven, dat Bec kenbauer en Schnellinger van plaats moesten verwisse len. maar in de heksenketel hebben zij het niet begrepen Ik wilde niet naar de rand van het speelveld gaan. daar ik mij wil houden aan de in structies dienaangaande van de internationale voetbal bond". De uitslagen van vrijdag en zaterdag hebben in de we reld der bookmakers diepe sporen achtergelaten. Bra zilië heeft door zijn nederlaag (13) tegen Hongarije zijn leidende positie verspeeld en is zelfs gezakt naar de vijfde plaats, die het deelt met Ita lië. Favoriet no. 1 is bij de bookmakers thans Engeland met 91, op de tweede plaats gevolgd door West-Duitsland met 112. Daarna volgen Ar gentinië en Portugal met elk 61. De Brazilianen delen met Italië de vijfde plaats met elk 71. In de rij komen vervolgens Rusland (81), Hongarije (101) en Uru guay (161), De 30 overwinning, die Portugal zaterdag behaalde op Bulgarije, was voor de grote Portugese kolonie in Rio de Janeiro aanleiding tot een uitbundige feestvreugde Er werd vuurwerk ontstoken en uit de vensters van de huizen daalden confetti neer. De Brazilianen zagen het met lede ogen aan. De Hongaren hebben de hoop nog niet verloren, dat de in de wedstrijd tegen Bra zilië aan de schouder gebles seerd geraakte Sandor Matrai woensdag tegen Bulgarije zal kunnen meespelen. Lajos Ba- roti, de coach van het Hon gaarse elftal, zei er gisteren dit van: „Wij zullen niet eer der een beslissing kunnen ne men dan dinsdagavond. Ma trai, die 74 maal in het natio nale elftal uitkwam is een sterke kerel. Als er iemand op tijd weer fit kan zijn, dan is hij het wel". Meszoly, Var- ga en Istvan Nagy, die even eens in de wedstrijd tegen de Brazilianen blessures oplie pen, gaan goed vooruit en zullen ivoensdag zeker kun nen spelen. Liefde en haat staan soms heel dicht bij elkaar. De Italiaanse voetballers hebben dit zaterdag in het Roker Park in Sunderland onder vonden. Als helden werden zij bij hun aankomst bij het sta dion voor de wedstrijd tegen Rusland door hun landgeno ten gevierd en slechts onder politiegeleide konden zij de kleedkamer bereiken. Op de tribune werden de reserve spelers voortdurend belaagd door handtekening enjag er s. En na de Nederlaag? De re servespelers werden reeds voor het einde gedwongen de kleedkamer te gaan opzoe ken, omdat hun supporters, die hen eerst in alle toonaar den hadden bejubeld, een dreigende houding aannamen en hen op de meest grove wijze bejegenden. De suppor ters toonden zich wel heel slechte verliezers. Met gebogen hoofd verlaat de Argentijn Jorge Albrecht het veld. Hij is de eerste uit het veld ge stuurde speler van het World Cuptoernooi 1966.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5