Colden Fiction -Mevrouw Alma toch in araad van Leidschendam Schilder Henk ontkwam Morsink aan de sleur Versuft na duikmarathon Schiep zich een eigen, kleine wereld Twee gewonden bij ongevallen in Leiden Medische studenten welkom in Brussel MAANDAG 18 JULI 1966 LEIDSCH DAGBLAD 1 Kring Leiden KVP grijpt in Het bestuur van de kring Leiden van ifl de KVP heeft de gemeentelijke Prfy centrale- van deze party meege- 8cV deeld dat mevrouw M. A. A. Alma- nieters in de nieuwe gemeenteraad *1 van Leidschendam een KVP-zetel j ter beschikking dient te worden ge- 11 T steld. Hoewel mevrouw Alma met r 301 voorkeurstemmen was gekozen, had de gemeenteiyke centrale deze wens van de kiezers genegeerd, on der het argument, dat de veelzijdig heid van de raadsfractie er niet mee gediend zou zyn. oals bekend wilde de KVP in Leid schendam graag een jurist in de dek raad hebben, in de persoon van mr. 1 p. j. I. M. de Waart, Ook op de oorspronkelijke kandidatenlijst had de centrale mevrouw Alma reeds een onverkiesbare plaats gegeven. Verbolgen De gemeenteiyke centrale is zeer ver volgen over de ingreep van het kringbestuur, omdat men deze ~iiet als een doorkruising van het ge- meenteiyke beleid. Men vraagt zich in Leidschendam af wat het nut van een centrale is als een kring- bestuur maatregelen ongedaan kan maken, die zo'n centrale heeft ge nomen met de vaste overtuiging, daar het belang van de plaatselijke partijpolitiek mee te dienen. De ge meentelijke centrale kan nu in be roep gaan by het partijbestuur van de KVP, maar een beslissing in deze is nog niet genomen. Technische Hogeschool Aan de Technische Hogeschool Delft zijn geslaagd voor de exami kandidaats civiel-ingenieur: J. P. G. J. Burgers (Wassenaar). IJ. Meyvogel Katwijk aan Zee) en J. H. van der Ploeg (Leiderdorp). Leeropdracht voor dr. N. Cramer Aan dr. N. Cramer is opdracht verleend om gedurende het tydvak van 1 september 1966 tot en met 31 augustus 1967 in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Uni versiteit onderwijs te geven in Ne derlandse staatsinstellingen. Plezierige verrassin Leidenaar breekt in Zal' 'Vet £t '>rS In het afgelopen weekeinde is in- ;ebroken in een huis aan de Kanaal straat in Leiden, waarvan de bewo- met vakantie de stad uit wa- vjen. In verband met deze inbraak heeft de politie een 19-jarige Leidse metselaar aangehouden, die ervan y'Verd verdacht de woning te zijn bin- Wrongen. Het bleek een broer y^van een van de bewoners te zijn. De >t* Politie heeft nog niet kunnen vast- tfpllen wat. rie innfpman nit het. huis Juwelen geroofd uit etalage in Amersfoort (Va correspondent) ae Bij de Amersfoortse juwelier G. v. Ige Duin is gisterochtend een tegel door r 1 We etalageruit geworpen. Uit de vi- tnne zijn voor f 1400,aan ringen, armbanden en dames- en herenpols- h torloges ontvreemd. Bovendien is ^woor enkele duizenden guldens scha- |fte ^angericht door glasscherven. jKroen de juwelier werd gewekt door ^■het alarmsysteem rende hij onmid- del lijk naar beneden. Toen hij op straat kwam waren de daders reeds verdwenen Op straat vond hy nog «en horloge die men in overhaaste vlucht had verloren. :enl|. Een voorbijganger heeft voor de juwelierszaak twee auto's zien staan, 'an de inzittenden volgens hem zich verdacht gedroegen. Toen de ge waarschuwde politie arriveerde, sprongen daders in de auto, die met *n andere auto eerder in de nacht in gjjjiBreda was gestolen.. Later op de dag Soesterberg één van de auto's gevonden. De andere auto werd in Hamersveld aangetroffen. Advertentie Henk Morsink, die in het Kunstenaarshuis van Anderlecht, de ge meente van de Brusselse agglomeratie, waar ééns Erasmus voor korte tijd onderdak vond, zijn figuurstukken en stillevens toont, is te Maas tricht in 1921 géboren. Tegen het einde van de oorlog had hij dus de leeftijd van de onderduikers en tot de bevrijding vond hij onderdak aan de andere zijde van de Nederlands-Belgische grens, ivaar hij in Belgisch-Limburg zijn vrouw leerde kennen. Na de oorlog trok hij naar Rotterdam, „de stad der mogelijkheden" Hy heeft er naar model getekend bij de schilder Van Swieten en on danks zyn werkzaamheden op een reclamebureau bleef hij schilderen en tekenen voor eigén genoegen. Totdat, enige jaren geleden, de ge legenheid zich voordeed tot vestigen in het vaderland van zijn vrouw, met name te Anderlecht. Bovendien betekende het de verlossing van het wel steeds met liefde gedane sleurwerk in de publiciteit. Dat is een mooi vak maar minder voor fi guren, die wat beschouweiyk van aard zijn. Thans kan de schilder zich een zeer groot deel van de dag aan zyn kunst wyden. Hy heeft een weg ge zocht en gevonden, die goede ver wachtingen rechtvaardigt. Ik vind hem het belangrijkst als schilder van figuurstukken, vaak vrouwelijk naakte of een combinatie, een soort conversatie-stuk van verhulde en onverhulde mensen. Hij heeft daar voor wat wonderlijke titels bedacht, zoals: „Het is tijd, Lucia Morena", „De dames Marie-Lou en Joyce d' Epina del Pre en „Haar broer Maxime", „Angry Adam's apple, een zaam maar niet alleen" en zo meer. Ze zeggen iets van de geest, van welke uit hy die figuurstukken heeft benaderd: met kritiek op de maat schappij en met zekere melancholie om hetgeen de huidige wereld niet meer biedt aan hem, die droomt van een Hof van Eden, vol geluk en schoonheid. Toch heeft Morsink zich schilderkunstig zo'n kleine we reld wel geschapen. Zijn figuurstuk ken hebben, ondanks nauw verholen allegorie en zinnebeeld, iets knus en gezelligs over zich. Zie een schilderij als de gang, waar een vrouwelijk naakt van een Zaterdagmiddag escapade schijnt thuis te komen en voorzichtig haar schoentjes in de hand heeft genomen. Zie ook „De brief" of „De kaartlegster". Ik geloof niet dat men veel sym boliek in het werk moet zoeken maar eerder de lust van de schilder om menselyke figuren te schilderen. Hij doet dat goed, met kennis van de anatomie en met plezier aan het overwinnen van technische moeilyk- heden als de plooien van een ge waad en dergelijke. In zijn stillevens, die vooral in de tonaliteit en de wat bredere toets, de voor ons, noord-Nederlanders zijn „zuidelijke" afkomst verraden, vindt men, méér dan in de figuurstukken, een warmte en volheid van kleur, die een winst betekenen. Mogelyk dat hij die verworven heid later ook in zijn grote schilde rden gaat opnemen zodat haar men selijkheid er warmeer door zal wor den. In ieder geval is Henk Morsink een schilder, wiens werk in een tijd perk dat als het onze tussen zo veel stylen en expressies staat, een belangrijke facet van de schilder kunstige continuïteit vertegenwoor digt. Men heeft eigenlijk niet zo vaak van die plezierige kleine ver rassingen bij het tentoonstellingen- kijken. Met of zonder mosterd... uiteindelijk maakt de verfijnde smaak van be-! roemde kaas van uw „hartig hapje" iets speciaals! Zo ook maken de kos-j telijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw, Voor f okers met een eigen stijl I Elf uur ouder water (Van Rotterdamse In Leiden hebben zich zaterdagmid dag twee verkeersongelukken met lichamelijk letsel voorgedaan. Belgische hoogleraar Adspirant-medici, die geen plaats kunnen vinden op een Nederlandse universiteit, zuilen hoogstwaarschijn lijk terecht kunnen in Brussel, waar men nog plaats heeft voor op rijn minst 100 extra studenten in de Medicijnen. Dit is de mening van prof. Jean Reuse, hoofd van de Brusselse medische faculteit. Op de vraag „hoeveel Nederlandse studenten zouden er bij u kunnen komen studeren?" wenste hy geen precies antwoord te geven. Maar hij meent dat een extra-toeloop van 100 eerstejaars wel te verwerken zou zijn. ■Wij hebben hier 450 Franstalige eerstejaars medici en maar 60 a 70 Nederlandstalige. De collegezalen worden door beide secties gebruikt, evenals de laboratoria en andere lo kalen voor praktisch werk. Het ligt dus voor de hand dat een aantal van 160 of 170 studenten aan de Neder landstalige kant geen onoverkome lijke problemen zou scheppen", zegt hij. Automatische horloges De beste en platste ter wereld, kunt U bij ons kopen. Eterna-Matic In staal vanaf f215,— tot in goud met gouden band van f 1470.—. Voor Leiden. JUWELIER-HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Bovendien zou een medicus met een Belgisch diploma zonder veel moeite ook in Nederland praktijk kunnen uitoefenen, en een Neder- gulden) per academisch jaar. De exa mengelden variëren tussen de 80 en 100 gulden. „Wij zijn op de hoogte van de mogelykheid dat er in Nederland een numerus clausus voor medische stu denten zai komen, maar tot dusver zijn wij door geen enkele Neder landse universitaire instantie bena derd", zegt prof. Reuse. „Dit is ook eigenlijk niet te verwachten want als zij komen zullen de studenten zich wel individueel aanmelden. Wy zul len trachten hen zo goed mogeiyk te ontvangen". landse student, die zou besluiten om zijn carrière in België te maken, zou onmiddellijk kunnen practiceren mits hij de Belgische nationaliteit aan neemt. Prof. Reuse wyst erop dat men bij de voorbereidingen van het nieuwe academische jaar rekening houdt met een aanwas van 15 tot 20 pro cent. Is die aanwas plotseling 100 procent, dan zou dat uiteraard pro blemen scheppen. (Er zouden bij voorbeeld méér assistenten moeten komen). Maar in principe zouden Ne derlandse studenten hier zeer wel kom zijn. Op een universiteit als Brussel, die samen met Leuven de enige tweetalige in België is, streeft men er naar om het evenwicht tus sen de twee zo goed mogelyk te be waren. Dit is een moeilijke taak in dien men, zoals hier, duizend Neder - landstaligen tegenover bijna acht duizend Frans-talige studenten heeft. Een versterking van de Nederlands talige sectie zou dus zeer welkom zyn. De Nederlandse gaststudent zou in Brussel bovendien weinig moeilijkhe den hebben met het vinden van een kamer (of „kot", zoals men hier zegt). Een kamer in een van de stu dentenhuizen kost 7000 franken (on geveer 500 gulden) per maand met volledig pension. Het collegegeld voor medici bedraagt 6000 franken (420 De duiker Jan Vos is zaterdag avond tegen een uur of zes ever voorbij de Brieneroordbrug bijna be wusteloos uit zijn stalen kooi ge- straat ter hoogte van de Eduard j haald, waarin hy elf uur tevoren in Beinumstraat. Een 17-jarige Lobith zijn onder-watertocht was be gonnen. Hiermee had de 29-jarige Haarlemmer, die in zijn woonplaats een kikvorsbedrijf heeft, het bewijs geleverd dat het mogelyk is om veel uur onder water te blijven. bromfietser uit Leiden botste daar in volle vaart tegen een personen auto, waarvan de bestuurder af remde. De botsing ontstond, door dat de bromfietser te dicht achter de auto reed. Een 16-jarige duo passagier liep by dit ongeluk een slagaderlijke bloeding aan de lin kerpols op. Omstreeks kwart over vier werd een 51-jarige inwoonster van Leiden met haar fiets op de Haagweg ter hoogte van de De Genestetstraat aangereden door een personenauto, bestuurd door een 37-jarige Hage naar. De wielrijdster brak haar rechtersleutelbeen en kreeg een snywond aan het achterhoofd. Het ongeluk zou zyn ontstaan, doordat de automobilist bij een inhaalma- niet voldoende oplette. Een rustiek plekje langs de Wijde Aa tussen Hoogmade en Leiderdorp oefent veel aantrek kingskracht uit. Dagjesmensen, vissers en fietsers, want het water ligt vlak bij de Braassemroute, kunnen hier verpozen. Wanneer het weer maar iets beter wil wor den (Foto Leidsch Dagblad) Ooggetuigen aan boord van de sleepboot Lina, konden dit beamen. De tocht was non-stop. Een uur na dat hij boven water was gehaald, zat hij met wankele benen en rood door lopen ogen achter zijn eerste maal tijd van die dag. Tot dan toe was zijn voedsel glucose-suiker geweest, afkomstig uit een tanfcje dat boven op zijn helm was geconstrueerd. „Ik was wat je noemt aan het eind van mijn latyn", bekende Jan Vos grif. „Het was enorm zwaar. Als ik het van tevoren allemaal had geweten, dan was ik er waarschijnlijk nooit aan begonnen. De ellende begon al om een uur of twee toen een inge bouwde urinaal losbrak. De gewat teerde overall die ik onder het dui kerpak droeg, werd natuurlijk nat, met alle gevolgen van dien. Door de grote afkoeling kreeg ik het ijskoud en naarmate ik het emdddoel na derde voelde ik me zieker en ver moeider. Toen ik dan ook boven me de schaduw van de Brieneroordbrug gedachte: eruit". Opdrachten Officieel zou de tocht van Jan Vos eindigen aan de Parkhaven. Gedu rende de hele reis stond hij in tele fonisch contaot met zyn assistent René Dech, aan boord van de Lina, die hem regelmatig opdrachten liet uitvoeren: enerzijds om de verveling te veraryven, anderzijds omdat du: kers nu eenmaal nooit onder de wa terspiegel worden gestuurd om met hun duimen te draaien. Waarom de ze hele stunt? Jan Vos geeft daar graag antwoord op. Het werk voor Nederlandse duikers is niet boeiend en belangrijk genoeg „Wij hebben hier geen erkenning. Grote karweien gaan altijd naar het buitenland. Voor de meesten zal deze tocht een stunt lijken, ik wil alleen maar het bewijs leveren dat het mogelyk is Jan Vos gaf op ter hoogte van de Brienenoordbrug. Hij werd geheel versuft en verstijfd door zijn assistent boven water ge haald en van zijn helm ontdaan. Voor zijn reis Lobith-Rotterdam was de aquanaut niet verzekerd. De heren van de maatschappijen vonden aan het geheel een te groot risico verbonden. redespaleis te klein Het Vredespaleis in Den Haag is ontoereikend geworden. Er zal een nieuw onderkomen gezocht moeten worden voor het Internationale Ge rechtshof, dat zyn zetel heeft in het monumentale bouwwerk in de rege- ringsstad. Dit deelde de ondersecretaris van de Verenigde Naties, de heer Nara- simhan, by zijn aankomst van och tend op Schiphol mee. Hy zal met de Nederlandse regering en met functionarissen van het Internatio nale Gerechtshof besprekingen voe ren over een nieuwe huisvesting voor de organisatie. De onder-secretaris, die op zyn reis vergezeld wordt door de architect Van Name. vertelde reeds uitgebreide plannen bij zich te hebben voor een nieuw gebouw maar hij wilde nog geen details bekend maken alvorens deze in Den Haag besproken te heb ben

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3