LEIDSCH lllfe DAGBLAD Gruwelijke moord op l acht verpleegsters Wilson kondigt harde noodmaatregelen aan VOGELKOOIEN OPRUIMING JAMIN BESTUURDER RODE AUTO GEVONDEN? Ter redding van liet wankelende pond alles Vlieland Grote drukte verwacht Vandaag vakantie voor bouwvakkers Hotel De Stad Rome te Warmond dansen 10FNAR li de ochtend j)pgerlcht 1 maart 1860 VRIJDAG IS JULI 1966 No. 31921 jrecteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 oofdredaeteur: J. Brouwer f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, fO,8S per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Tientallen agenten zijn bij de op sporing ingeschakeld. In de desbe treffende kamer waar boeken, kle ren, tafels en stoelen dooreen- gesmeten waren en overal bloed lag, heeft men weinig opsporingsma teriaal van betekenis kunnen vinden. In een laboratorium worden haren onderzocht die onder de nagels van Hetgewonde meisje De Rijkspolitie in De Bilt heeft mogelijk een spoor gevonden in de zaak van het 16-jarige Arnhemse meisje Hendrika Graefen uit Lex- mond, dat maandagnacht zwaar ge wond werd aangetroffen op de Zeve- naarseweg bij Arnhem. Dinsdagochtend namelijk trof een patrouille van de Rijkspolitie in Leus den om tien voor vijf een 45-jarige Amsterdammer in beschonken toe stand aan in een beschadigd rode Goliath 1100. De man, die een vol komen versufte indruk maakte, kon zich slechts herinneren dat hij van Amsterdam naar Utrecht en Gelder land was gereden en ook in Arnhem was geweest. Over de beschadigingen van zijn wagen kon hij geen ophelde ring verschaffen. Zoals men weet hebben buren van de familie waar het meisje inwoonde, verklaard haar tegen twaalf uur in een rode auto te hebben zien stappen. De toestand van het slachtoffertje is ondertussen nog ongewijzigd. Nog steeds is zij buiten bewustzijn en de artsen kunnen niets zeggen over haar kansen er weer bovenop te komen. Ook een nauwkeurig onderzoek aan de hand van verschillende getuigen verklaringen heeft niet naders opge leverd. Naaldenplaag aan Riviera-kust Ontelbare in zee drijvende witte naaldjes vormen een ware plaag voor de badgasten aan de stranden bij La Spezia aan de Italiaanse Rivièra, De naaldjes zetten zich vast in de badpakken en prikken hevig. Waar ze vandaan komen is nog niet duide lijk. Sommigen menen dat het hier materiaal betreft dat bij militaire oefeningen wordt gebruikt om de ra dar te misleiden. de meisjes zyn gevonden. Alle ver pleegsters van het ziekenhuis die in opleiding waren met de acht ver moorden, zijn ogenblikkelijk naar huis gestuurd. De Philippijnse am bassade heeft een federaal onderzoek Amerika is geschokt, totaal ver bijsterd dat een dergelijke gruwelij ke moord „in een zo goede buurt'" zoals de bewoners zeggen, kon wor den gepleegd en niemand heeft kun nen ingrijpen. TWEESNIJDEND ZWAARD? i nen worden verhinderd. Minister I van Economische Zaken George I Brown noemde het voorstel echter een moedige stap en hij verweet de oppositie dat deze zich niet op een alternatief bezint. (Van onze Londense correspondent) De wolken van de vooral door de zojuist geëindigde zeelieden staking verscherpte financieel-economische crisis hebben gisteren in Engeland een nieuwe zware bui losgelaten. De noodmaatregelen die werden bekendgemaakt ter redding van het wankele pond (ver hoging van de rentevoet tot 7% en verdere kredietbeperkingen, waarop volgende week nog andere maatregelen zullen volgen), zouden wel eens de betekenis van een tweesnijdend zwaard kunnen krijgen. Want de zo noodzakelijke industriële expansie en de eco nomische groei vastgelegd in een nationaal economisch plan dat toch al moeilijk te verwezenlijken is worden misschien wel voor een periode van twee jaar op de lange baan geschoven. sche politiek, die daardoor nauwe lijks speelruimte bezit. In het Britse kabinet is het de laatste dagen verhit toegegaan, om dat Wilson tenslotte is teruggevallen op de orthodoxe deflatie-politiek der conservatieven, die toen Labour nog in de oppositie was, altijd fel werd aangevallen. De regering wordt vooral iu het buitenland verweten dat, sinds zij is oktober 1964 aan de macht kwam, zij niet alleen de dingen door één onpsychologische aanpak verergerd heeft, maar tevens het betalingsba lans-probleem veel te lang op zijn beloop heeft gelaten. Daardoor wekte Wilson de indruk dat hij voor harde economische maatregelen terugdeins de. Heeft hij thans, nu het al héél Iaat is, het tegendeel willen bewy- 900 miljoen pond De kanselier van de schatkist Callaghan, heeft reeds toegegeven dat het herstel van het evenwicht in de uit zijn voegen geslagen be- talings-balans niet voor het midden van volgend jaar kan worden ver wacht. Engeland staat voor 900 mil joen pond bij de buitenlandse ban ken in het krijt en deze schuld eisers, die het volgend jaar hun eerste terug-betaling moeten ontvan gen, dicteren op het ogenblik indi rect de Britse financieel-economi- Scherpe kritiek De tot nu toe door de regering ondernomen halfslachtige pogingen, om prijzen en inkomens te coördi neren met. de produktiviteit, lokken aan alle kanten scherpe kritiek uit. Het Lagerhuis-debat van gisteravond hierover werd overschaduwd door de rede van de uit protest tegen de maatregelen afgetreden minister van technologie, de machtige vakbonds leider Prank Cousins. Grimmig luis terden Wilson en zijn collega's naar diens speech. Cousins beschouwt de geleide loonsverhoging volkomen als een paskwil. Volgens hem zullen juist hoge lonen de produktiviteit stimuleren. In de praktijk is dit ech ter allerminst gebleken. Terwijl de lonen het afgelopen jaar met 9% stegen nam de produktie slechts met 2% toe De conservatieven hadden scher pe kritiek op de aangekondigde maatregelen. Hun woordvoerder, Ian Macloed, die herinnerde aan de gestadig stijgende pryzen, hoopte dat deze „miserabele, nutteloze en har teloze" maatregelen nog zouden kun- I De politie draagt een van de slachtoffers van de moordpartij in Chicago in de ziekenauto. Grote KAMERVOLIfcRE van 32.50, NU 24,75 KOOI met plastic schuiflade, van 29,50 NU 19,75 KOOISTANDAARD 13,95 Stenen NESTBAKJES voor kanaries, van 0,75 NU 0,34 Ook voor Uw tuin leuke koopjes' Diverse GRASMACHINES en MOTORMAAIERS met korting. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) De vakantie van de bouwvakar beiders begint vandaag. Samen met andere toeristen zullen de bouwvak kers dit weekeinde een leger vormen van naar schatting een kwart mil joen tot 300.000 personen, die zich naar vakantieverblijf spoeden. De Rijkspolitie heeft maatregelen getroffen om de drukte op de we gen op te vangen. Politie in twintig snelle witte Porsches, zullen op de spitsuren het verkeer in goede banen trachten te houden. Meestal heeft de Rijkspolitie op drukke dagen een vliegtuig in de lucht, maar gezien Van Hall: „vol vertrouwen (Van onze A'damse correspondent) Mr. G. van Hall ziet in het geheel geen aanleiding om uit zichzelf te rug te treden als burgemeester van de hoofdstad. Hij heeft dit vanoch tend telefonisch meegedeeld vanuit Aalsmeer, waar het vakantiewoon schip van de familie van Hall ligt. De burgemeester heeft de stellige indruk, dat de regering het volste vertrouwen in hem heeft. Als dat niet zo was, zou hij zich wel bezin nen op een eventueel aftreden. Het onderzoek van een door de minis ter van Binnenlandse Zaken samen te stellen commissie naar de achter gronden van het ontslag van hoofd commissaris Van der Molen ziet bur gemeester Van Hall met vertrou wen tegemoet, zo zei hij nog. Zaterdag en zondag met het ZUID-AMERIKAANS TORNWOOD KWARTET. ALS SPECIALE ATTRAKTIE ZATERDAGAVOND 16 JULI: ILONKA BELUSKA ZONDAGAVOND 17 JULI: Trio Hellenique. de te verwachten .volksverhuizing* heeft men vandaag en morgen een extra vliegtuig ter beschikking. De verkeerscentrale in Den Haag heeft een extra bezetting en verder is de medewerking ingeroepen van het Rode Kruis. De reden hiervan is dat de ervaring heeft geleerd, dat het vervoer van gewonden bij ver keersongelukken soms grote proble men oplevert. Kostbare tijd gaat vaak verloren, voordat een ambulan ce ter plaatse is. Als proef zal dit weekeinde en over veertien dagen, als de bouwvakar beiders en anderen van vakantie te rugkeren, het Rode Kruis een am bulance stationeren bij de rijkspoli tiepost Linschoten, by het sames- komen van de grote autosnelwegen Den Haag-Utrecht en Rotterdam- Utrecht. De ambulance is uitgerust met Mobilofoon en bezet met vrij willige helpers van het Rode Kruis- krops. Als deze proef slaagt, zal worden bekeken of de nieuwe taak voor het Rode Kruis kan worden uitgebreid. Het is echtdr niet de bedoeling am bulances van het Rode Kruis in te zetten als er particuliere ziekenauto's beschikbaar zijn. (Sue/ teuwo Uit het Leidsch Dagblad van ^1 14 Juli 1S66: J Naar gemeld wordt heeft ij het Fransche gouvernement dezer dagen hevel gegeven X om, ter proefneming, 15000 geweren te vervaardigen naar het maaksel der Pruisi- ij sche naaldgeweren, die bij de i* jongste krijgsbedrijven zoo ij goede diensten hebben ge- i daan. f Aan Burgemeester en f Wethouders van Leiden is vergunning gevraagd door J. f van der Plas, wonende alhier, i om zijne rookerij van paling i te mogen verplaatsen van het i Pieterskerkhof naar de Lange i Bouwer-Lomven-steeg, in het i perceel geteekend Wijk VI, i No. 800—804. t i IManiak dringt door in een meisje redt zich door zusterhuis in Chicago onder een bed te kruipen jen elf uur 's avonds was een van ongeveer 25 jaar, kort ge- haar, donker kostuum, de flat :de verpleegsters binnengedron- ia een keukenraam. Hij had een een pistool in zijn handen >eg de meisjes geld om naar New i te kunnen reizen. La- ïeurde hij repen laken af, ;rst vier, daarna twee en ten- nog twee andere verpleegsters, allen van 'n wandeling terugkwa- Hij liet alle meisjes in een ka- - - en nam er telkens een mee naar Gander vertrek. Daar vermoordde v. 'hen, nadat hij sommigen eerst ''aangerand. Het vreemde is ech- ian de Philipynse verpleegster uit Ifiamer waar de man de moorden gde geen geschreeuw heeft ge- vrd. moordenaar heeft met ver meisjes hard gevochten 'dat hij in staat was haar te wur- 'idem 'dat 1 ITSLU1TEND TABAK jj'EERBERICHT Lïnkele buien J'M KNMI verwacht, van heden- J .morgenavond: Veranderlijke be- king met plaatselijk enkele buien, ikke tot matige wind tussen zuid- it en noordwest. Weinig verande- in temperatuur. Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING tastreeks morgenochtend passeert I een zwak oceaanfrontje, gevolgd »r wat stabielere lucht. Daarbij ^wegend droog met opklaringen, akke tot matige westenwind, in middag circa 18 graden, zeewater m 16 graden. Vooruitzichten: iets gt hogedruk-invloed en opklarin- l maar nog wel eens zwakke tot pge zeewind. 16 JULI op: 04.38 uur; onder: 20.53 uur. i&n op: 02.09 uur; onder: 20.05 uur. !<*water in Katwijk te 01.17 en 46 uur. a&water te 09.28 en 22.01 uur. De 23-jarige Corazon Amurao, die als enige van de verpleegsters aan de moordenaar ontkwam. gen. Het is de politie een raadsel dat niemand iets gehoord heeft en dat de meisjes zelf zich niet samen heb ben verweerd. Vandaag wil men de enige overlevendige opnieuw verhoren Gisteren was dat niet langer mo gelijk door de shocktoestand waarin zij verkeerde. Corazon Anurao was een van de drie Philipynse verpleegster die in het zusterhuis woonden. Zij maakte deel uit van een z.g. uitwisselings- 1 programma. De politiecommandant van Chicago heeft verklaard dat de moordpartij was begonnen als een roof overval, maar dat zij ontaardde in een barbaarse sexuele daad. „Ik heb meer mensen vermoord gezien, maar nog nooit heb ik zoiets verschrik kelijks gezien als dit", zo zei hij. Tot nu toe zijn vier personen ge arresteerd, één met bloed aan zijn hemd vlak voor hij een vlieg tuig zou nemen naar New Orleans, maar de politie gelooft niet dat men met deze eerste vier de moordenaar heeft gevonden. Maandag a.s. zal, zo als bekend, van Kaap Kennedy in Florida (V.S.) de Gemini-X worden gelanceerd met twee 1 astronauten aan boord: Johji W. Young en Michael Collins. Het doel van het lanceren van de Gemini-X is een ruimtewandeling en twee enteringen uit te voeren. Eerst zal een Atlas-Agenaraket wor den gelanceerd, die de Agena-doelsatélliet in een baan om de aarde moet brengen; daarna volgt de lancering van de Titan-2, die de Ge mini-X ongeveer twee uur later in een baan moet brengen. De vlucht zal drie dagen duren en in die tijd moet een dubbel ren dezvous tot stand ko men: van de Gemini-X met de Agena-satelliet èn van de Gemini-X met de Gemini-VIII- satelliet, die op zestien maart werd gelanceerd. De Amerikaanse teke naar Carr vervaardigde deze tekening van de a.s. gebeurtenissen in de ruimte. Dit nummer bestaat alt 20 pagina's. De politie in Chicago heeft een grootscheepse speurjacht ont- itend op een lange, blonde, ongeveer 25-jarige man, die, zoals sferen in een deel van onze oplage reeds gemeld, gisternacht in ielen bloede acht jonge verpleegsters heeft vermoord in een sterhuis in één van de rustige buitenwijken van de stad. ibe meisjes, variërend in leeftijd van 21 tot 23 jaar, zijn om het lien gebracht door messteken en wurging. Eén der verpleegsters, g Philippijns meisje, slaagde er in aan de maniak te ontkomen br zich onder een bed te rollen en daar enkele uren te blijven gen. De officiële lijkschouwer in Chicago heeft de moordpartij gruwelijkste genoemd die hem ooit onder ogen is gekomen. fct Philippijnse meisje kwam pas *fvijf uur in de ochtend onder het T vandaan toen de wekker in de ier afliep en het stil bleef in j. Op de trap en in de hal vond zij jlode lichamen van haar vrien- jen, op afschuwwekkende wijze loord door wurging of messteken, ligen ook door beide. De 23- jje Corazon Anurao rende de lat op en vertelde haar verhaal een agent. Nadat haar kalme- middelen waren toegediend, het meisje op het po- tureau verslag gedaan van wat de V.S. al „de moord van iuw" noemt. Pistool

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1