LEIDSCH DAGBLAD Vondeling zal zich matigen conclusie Gaat de omzetbelasting op fabrikaten omhoog? Gekift JAMIN „Waarschuwingen niet aan dovemansoren" Meisje uit auto gegooid Afluister-campagne van Tsjechen werd een groot fiasco Wobuteffe f399,- Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 JULI 1966 No. 31920 jirecteur: E. A. E. Tan DisHoeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (btf vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-Cals zal bij de samenstelling van de begroting 1967 ernstig rekening houden met e aandrang tot matiging. „De waarschuwingen zijn niet aan dovemansoren gezegd", aldus mi- ister Vondeling (Financiën) gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het bezuinigingsdebat. We zullen de plannen van het kabinet in een wat kalmer tempo moeten verwezenlijken. Ik ieb de overtuiging, dat we op de goede weg zijn". i 3cu vtv.. go'wv. 3 - ">-3J" De discussies over de financiële politiek zijn gisteren in de Tweede i/mer zond,er duidelijke conclusies geëindigd. Een scherpe afkeurende ótie van de liberalen en de christelijk-historischen werd weliswaar met jjme meerderheid, verworpen, maar een groot deel van de Kamer bleef ij zijn aanvankelijke oordeel, dat een definitief oordeel pas gegeven kon •ffden nadat op Prinsjesdag alle financiële gegevens zijn gepubliceerd. In de motie, ingediend door de li- raal Witteveen en mede onderte- id door leden van de CH-fractie, rd vastgesteld, dat de regering de jerking van de overheidsuitgaven laat heeft ingezien, dat er daar- nu onevenwichtig moet worden ninigd en dat derhalve de finan- le politiek heeft gefaald. Behalve CHU en de VVD stemden ook de ren. de SGP en het GPV voor de lie. Biiister Vondeling baseerde zich de verdediging van zijn beleid ral op de stelling, dat het kabi- heeft ingegrepen, zodra bleek dat een verkeerde ontwikkeling gaan- was. Dat was nog niet het geval, q de begroting 1966 werd inge- ïd. Er was toen sprake van een iwichtige situatie. Behalve deze teerde ontwikkeling, die in het In van dit jaar optrad kreeg het Inet ook nog te maken met een it aantal begrotingsoverschrijdin- In totaal ten bedrage van on- ier 910 miljoen. Daardoor zal het irt op de begroting 1966 ongeveer miljoen gaan bedragen tegen eveer 1500 miljoen op de begro- 1965. In een discussie met zijn rale voorganger prof. Witteveen die met zijn berekeningen op ho- e resp. lagere tekorten voor de be ting van 1966 resp. 1965 uitkwam ging de minister uitvoerig in op oorzaken van de tegenvallers. Hij die voor een deel in de snelle ei van de woningbouw tijdens de lagen van het kabinet-Marijnen [aan in verband met de komst het aardgas. Uitgesmeerd Sinister Vondeling wilde wel toe- iven, dat de verschillende bezuini- fj ngen niet gelijk zyn uitgesmeerd •er alle overheidssectoren. Dat was k niet goed mogelijk door de nog- 5.[grote verschillen tussen de onder- peldene departementen. Er is wel Wobeerd om zoveel mogelijk even- pht te houden tussen de bezuini gen in de verschillende beste- Bgscategorieën. Maar of deze po- l»g succes heeft gehad valt op dit (bment nog niet te zeggen, aldus de 'ster. jvallen van „hardheid" bij de be- jtoigingen waren de minister niet tend. Toen de AR-woordvoerder left bij de replieken met het spre- jode voorbeeld kwam van de Am- rdamse kunstnijverheidsschool, in augustus wèl een nieuw ge- iw heeft maar helemaal géén in- jtaris, beloofde de minister contact te nemen met de staatssecretaris i Onderwijs. listig Ook gisteren is er weer een debat totaan tussen minister Vondeling zijn voorganger prof. Witteveen er de vraag hoe slecht de finan- le toestand bij de portefeuille erdracht was. Het was een mistige CTssie die de AR-afgevaaxdigde eft dan ook tot de opmerking icht dat het „gekift" nu maar eens felopen moest zijn. „Het is niet erg WEERBERICHT Koel weer De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Wisselende bewolking «t plaatselijk enkele buien. Matige, de kust aanvankelijk nog vrij ■~'tige wind tussen noordwest en Weinig verandering in tempe- (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 JULI op: 04.37 uur; onder: 20.54 uur. mop: 01.31 uur, onder: 18.53uur. Pjmter in Katwijk te 00.25 en 12.58 uur. ■"Water ta 08.32 en 21.07 uur. Ut nomme, bestaat uit 18 pagina', verheffend en de Kamer kan toch niet over de werkelijkheid oordelen. Er zijn helemaal geen concrete stuk' ken". Minister Vondeling vond het kif ten geen plezierige bezigheid, maar voerde aan dat het was begonnen omdat prof. Witteveen zich een paar weken na de formatie in een inter view frontaal tegenover het kabinet had geplaatst onder de koptitel: „Vondeling voert ons naar de infla tie". De minister vond dat voorgan gers in de persoonlijke benadering van opvolgers terughoudend moeten zijn. „Men moet zijn opvolger op zijn minst het voordeel van de twijfel geven. Toen mr. Marijnen mij op volgde als minister van landbouw heb ik mij ook zeer lang onthouden van persoonlijke kritiek. Als men het vuur opent dan kan men verwach- POLITIE TAST NOG IN DUISTER (Van onze Arnhemse correspondent) Achtenveertig uur speuren en tal rijke tips hebben de Arnhemse re cherche nog niet op het spoor kunnen zetten van de juiste toe dracht van het drama, dat zich in de nacht van maandag op dinsdag heeft afgespeeld op de Zevenaarse- weg bij Arnhem. Daar werd om tien over twee het 16-jarige meisje Rikkie Grafen le vensgevaarlijk gewond op de weg aangetroffen. Zij werd met een schedelbasisfractuur en ernstige wonden aan het gezicht in het ge meentelijk ziekenhuis opgenomen. Vanochtend was zij nog steeds bui ten bewustzijn en de behandelende artsen achtten het levensgevaar nog niet geweken. Mocht zij weer bij kennis komen dan is de moge lijkheid, dat zij zich veel van de gebeurtenissen zou herinneren, evenwel niet groot. Bij de politie houdt men nu ook re kening met de mogelijkheid van een eventueel misdrijf. Het kind, dat geen beroep heeft, is afkomstig uit het Betuwse Lexmond. Sedert ..twee maanden woonde zij bij haar zuster in Arnhem. Voordat zij 's avonds tegen twaalven volgens haar zuster „om een frisse neus te happen" nog even de straat op ging, is zij nog door j verschillende personen gezien, toen zij met haar vriend was uitgeweest. Deze verklaart haar echter thuis gebracht te hebben en van wat zich daarna heeft afgespeeld niets af te weten. Eén van de tips, die gisteren by tien tallen bij de Arnhemse recherche binnenkwamen, was dat men het meisje had zien instappen in een kleine rode auto. Dat zou dan een bevestiging zijn van de met grote stelligheid uitgesproken mening van de familie van het slachtoffertje, dat zy of uit een auto is gegooid of naar de ver van de woning ver wijderde plaats is gebracht en daar neergeslagen. De vele bloeduitstor tingen die bij het mensje zyn aan- getroffen, zouden daarbij kunnen wijzen op een vechtpartij. B.B. getrouwd Brigitte Bardot (31) is vanoch tend vroeg op de Franse nationale feestdag, in Las Vegas in het huwe lijk getreden met de Duitse playboy Günther Sachs (33). De Amerikaanse zanger en filmster Frank Sinatra heeft zioh verloofd met de 21-jarige t.v.-actrice Mia Farrow. Zij zullen in het najaar trouwen, zo is de verwachting. (Zie pagina 5). Ven Wie precies gelijk had bleek ook gisteren niet. Volgens minister Von deling heeft professor Witteveen bij het formatie-overleg op geen enkele manier laten merken dat de begro ting 1965 zou worden overschreden. Een paar weken na de formatie kwam de „geweldige overschrijding" dan ook als een onaangename ver rassing. Minister Vondeling vond, dat hy indertijd eerder reden had om aan te nemen, dat de toestand voor uit ging: in februari 1965 had mi nister Witteveen in de Eerste Kamer een optimistische rede gehouden. In januari had het kabinet-Marijnen het woningbouwprogramma ver hoogd met 13.250 huizen en op 19 maart toen het kabinet al demis sionair was met nog eens 10.375. Deze beslissingen hebben de econo mie een geweldige stoot gegeven, al dus dr. Vondeling. De gevolgen zijn vooral nu, in 1966, te merken. De minister, die zijn betoog ondersteun de met citaten uit een brief van de demissionaire minister Witteveen aan formateur Cals, kwam tot de conclusie dat het „plan-Joekes" niet geholpen zou hebben, omdat het de particuliere consumptie ongemoeid liet. Via een lange reeks interrupties probeerde prof. Witteveen duidelijk te maken dat hij tijdens de forma tie wèl gewaarschuwd heeft. Toen de liberale woordvoerder by de replieken het woord kreeg vond ook hy, dat de discussies nu maar niet langer moes ten worden voortgezet. De scherpe kritiek handhaafde prof. Witteveen ook na de verdedi ging van de minister. „Onze econo mie is een zwaar beladen koelie. Bij al zijn lasten is er nog een bij ge komen en dat heeft de man niet meer kunnen dragen", besloot hy. Kabinet zoekt nog naar oplossing (Van onze parlementaire redactie) De regering overweegt de be groting voor 1967 te financieren door middel van nieuwe verhogin gen in de sector van de indirecte belastingen. Waarschijnlijk zal het kabinet besluiten tot verho ging van de omzetbelasting op fabrikaten en de accijns op olie en benzine. Ook is er sprake van een verdere verhoging van het weggeld. Om de druk op het prijsniveau be perkt te houden, bestaat het plan de huurverhoging, de belastingverlaging en de invoering van enige nieuwe sociale verzekeringen die op 1 januari zouden ingaan een half jaar op te schorten. Over dit uitstel is reeds enig overleg gevoerd met de fractie leiders van de drie regeringspartijen. Afspraken Het kabinet wil op deze manier voorkomen, dat er op 1 januari een nieuwe bestedingspiek ontstaat. Het zit evenwel vast aan de afspraken. Nog geen besluit over belasting op overwerk „Over de belasting op overwerk is nog geen beslissing genomen", aldus minister Vondeling (Financiën) gis teren in de Tweede Kamer. „We zijn volop aan het studeren, maar het is geen gemakkelijke zaak". De minister deelde voorts mee, dat er een wetsontwerp in voorbereiding is dat ten doel heeft de kapitaal markt doorzichtiger te maken. Het zal in de loop van dit jaar worden ingediend. die bij de kabinetsformatie zijn ge maakt. Vooral de betrokken ministers gevoelen zich aan die datum gebon den en het is de vraag of bijvoorbeeld een minister als drs. Bogaers zich bij uitstel van de huurverhoging zal neerleggen. Zonder goedkeuring en overleg met de fractieleiders van de regeringspartijen kan de regering in ieder geval niet tot uitstel besluiten. Het kabinet zal daarom de komende dagen waarschijnlijk nog opnieuw contact met de fracties opnemen. Beraad Popovilsj wordt plaatsvervanger van Tito De 58-jarige Koca Popovitsj, lid van het centrale comité van de Joe goslavische communistische party en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in Belgrado geko zen tot vice-president van zijn land. Hij volgt de in ongenade gevallen Rankovitsj op. Popovitsj, gewezen soldaat, surrea listisch dichter en zoon van een mil jonair, heeft als partizan naast Tito in de tweede wereldoorlog gevochten. Hij heeft het communistische Joego slavië mee opgebouwd en een groot aandeel gehad in het zelfstandig maken van dit land binnen het com munistisch blok. Na twaalf jaar mi nister van Buitenlandse Zaken te zijn geweest, trad hij in 1965 af toen hij bij de parlementsverkiezingen werd gekozen tot afgevaardigde in de Federale Kamer. VS wijzen ambassade-lid uit De V.S. hebben gisteren een lid van de Tsjechische ambassade tot persona non grata verklaard na de ontdekking van een komplot, waarbij men een luisterapparaat wilde plaat sen in het kantoor van de afd. „Oost- Europa" van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. De Tsjech moet binnen drie da gen het land verlaten. Een andere samenzwering betrokken Tsjech werkt op het ogenblik bij de V.N. in New York en de V.S. heb ben secretaris-genera al Oe Thant terstond over deze zaak ingelicht, al dus een mededeling van het „State Department". De twee diplomaten maakten ge bruik van een employé van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die meer dan vier jaar als dubbelspion blijkt te hebben gewerkt. Deze man, Frank J. Mrkva, had het luisterap paraat op 29 mei in het „State De partment" gebracht en het daar di rect overhandigd aan agenten van de FBI, de federale recherche. Een Tsjechische attaché had later bij Mrkva, geklaagd dat het apparaat niet werkte, maar deze slaagde er in de kwestie op de lange baan te schuiven. Mrkva. een Amerikaan die Tsjechisch spreekt, had op 6 juli voor het laatst een gesprek gehad met het Tsjechische ambassadelid Jiri Opa- trny. Deze had hem toen verzocht het apparaat t.e plaatsen in het kan toor van de onder-minister van Bui tenlandse Zaken, George Ball. De Tsjechen betaalden Mrvka in de periode van november-1961 tot heden in totaal ongeveer 12.500 gulden. Het ministerie zegt te beschikken over foto's van de ontmoetingen tussen Mrkva en de ambassadeleden. Zij ontmoeten elkaar in parken, voor theaters en in winkelcentra. Mrkva is voor zijn werk bevorderd en voor gedragen voor een onderscheiding, aldus het ministerie. Over het af- luisterapparaat zeiden deskundigen dat het zeer doelmatig was ontwor pen. Het kon op afstand worden in- en uitgeschakeld. groepen als in voltallige zitting. Nog steeds wordt getracht deze week de onderhandelingen over de rijksbegro ting af te ronden. Daartoe komt men morgen wederom in plenaire zitting bijeen. Minister Biesheuvel laat er de EEG-ministerraad, die hij deze keer presideert, voor schieten. In politieke kringen rekent men er op dat de ac cijns op sigaretten, alcohol en brom fietsen niet verder zal worden ver- hoofd. Verhoging van de omzetbelas ting op fabrikaten van 5 tot 6 pro cent brengt 400 miljoen extra in de schatkist. Mogelijk zullen ook de suc cessierechten nog worden verzwaard. Oma maakte zeereisje De 92-jarige mevrouw Emily Cole heeft er een zeereisje van een half jaar opzitten. Ze arriveerde gisteren met haar zoon, een voormalige Britse marine-officier, en diens ge boord van een twaalf me ter lang zeiljacht in de Australische havenstad Darwin na een overtocht over de Indische Oceaan vanuit Ke nia. George Cole bouwde het jacht zelf nadat hij had besloten naar Nieuw-Zeeland te emigreren. „Grootmoeder" heeft heel wat moeite moeten doen om de Coles ertoe te bewegen haar mee te ne men. Haar zoon bood haar een vlieg tocht naar Nieuw-Zeeland aan, maar daar wilde ze niets van weten. „Ik ben een goede zeeman en van zeeziekte heb ik nooit last gehad", zo verweerde ze zich. Op 8 januari vertrok ze met de anderen uit de ha ven van Mombassa. Britten verhogen hankdisconto Engeland heeft het officiële bank- disconto met een percent verhoogd van zes tot zeven percent met het doel het lenen van geld duurder te maken en het pond steun te ver lenen. De verhoging is een onderdeel van het programma van premier Wilson ter bestrijding van de inflatie en ter bevordering van vertrouwen in het mÊÈÊt Aantal vluchtelingen uit Oost-Europa verdubbeld In het eerste halfjaar van 1966 zijn in totaal 1401 vluchtelingen uit Oost-Europa in Oostenrijk aange komen. Ruim de helft van dit aan tal bestond uit Joegoslaviërs, zo heeft de Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken Herzenauer ver klaard. Welingelichte zegslieden leggen dat het totaal eens zo hoog is als in de overeenkomstige periode van verleden jaar. Dit is een gevolg van de grotere vlucht van het toerisme, waardoor mensen die willen vluchten een bekere kans krijgen zonder de risoco's verbonden aan een illegale passage van het ijzeren fordyn. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 314 Hongaren in Oosten rijk aangekomen, 186 Tsjechen, 98 Polen, 26 Bulgaren, 18 Russen, 19 Roemenen, 7 Albanezen en 738 Joe goslaviërs. Vijf vluchtelingen waren afkomstig uit „andere landen". Het grote aantal Joegoslaven een gevolg van de openstelling van de Oostenrijks-Joegoslavische grens, in tegenstelling tot die met de an dere landen. Twintig procent van de vluchte lingen voert moeilijkheden met ae wet als motief aan. Tien procent is ontevreden met de levensomstan digheden. Andere motieven zyn het niet willen betalen van alimentatie of gezinsmoeilijkheden. Slechts een minderheid is gevlucht als gevolg van politieke vervolging. Vier Hongaren hebben in Eisen- stadt politiek asiel gevraagd nadat zij met behulp van een touwladder naar Oostenrijk waren ontsnapt. In de nacht van dinsdag op woensdag wisten zij de touwladder met een lange stok over de top van een be tonnen paal, naast een onbezette uitkijkpost, te hangen. Het andere eind van de ladder zetten zij vast Zodoende diende de touwladder als pond sterling op de valutamarkten, brug over een mijnenveld. Advertentie De meest gekochte bromfiets NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f 133, GEBR. HEISMAK HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Felle brand in Utrecht Een felle brand heeft vanmorgen tussen 5 en 6 uur de produktie-af- deling van de Coöperatieve Stichitse Olie- en Lijnkoekenfabriek aan de Vaartse Rijnstraat in Utrecht vrij wel volledig vernield. De schade, inclusief de bedrijfs schade, wordt geschat op anderhalf a twee miljoen gulden. De brand werd vanmorgen gemeld door een Utrechtse bakker. Huizenhoge vlam men sloegen kort daarop door het dak van het gebouw. Na korte tijd konden 17 stralen op het vuur wor den gericht. Per minuut werd 8.000 liter water uit de Vaartse Rijn en leidingwater in het brandende ge bouw gespoten. Om tien minuten over zeven was de brandweer de brand meester. Voor de ongeveer 30 arbeiders, die in de produktie-afde- ling werkten zal binnen het bedryf ander werk worden gezocht. Een fabriek voor plastich liftkoe- staan nog overeind. De schade be draagt enkele tinnen. De oorzaak is onbekend. In Hardegarijp heeft een felle brand de boerderij van de heer Brunsting in een uur tijd volkomen verwoest. De schade hier wordt ge raamd op 120.000 gulden. De oorzaak is waarschijnlijk hooibroel Advertentie chocolade niet duur wel heerlijk (Sue/ ^ÏUeuwo AdvertentieWaarschu- wing tegen laster. Ik onder- geteekende berigt aan een ieder dat alles onwaar is, wat er gesproken is of wordt omtrent schijndood en dat ik in het doodenhok gelegen zou hebben, integendeel, de ver zorging en de oppassing in het choler a-hospitaal is daartoe veel te goed en ik blijf daar de Edelachtbare Heeren in voornoemd gesticht dankbaar voor. Jacobus de Blunje, Meutjessteeg bij de Celle- broersgracht. Zondag is Blondin, de I held van den Niagara, voor het eerst te Vincennis, en wel t op het stijve koord, opgetre- I f den. De Parijse bevolking was f opgetogen van bewondering. I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1