LEIDSCH DAGBLAD Niet in wilde weg gesnoeid |Trap op de rem Commissie in de maak REVOLUTIONAIRE VLUCHT JAMIN Minister Vondeling over bezuiniging Amerika zet strijd vooi% hoe koppig communisten zijn Amerikaans officier spion voor Russen Vragen in Kamer Dode bij brand ©ud §)fre, euwo Opg«rfcbl maart 1860 WOENSDAG IS JULI 1968 No. 31919 plrecteur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nnmmers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze parlementaire redacteur» Minister Vondeling (Financiën) heeft vandaag in dc Tweede Kamer ontkend, dat er bij de bezuiniging in het wilde weg met het snoeimes is toegeslagen. In zijn antwoord aan de Kamer wees de minister er op, dat er uitzonderingen zijn toegestaan op de bezuinigingsmaatregel, zo bijvoorbeeld als er technische en juridische verplichtingen zijn aangegaan. Dr. Vondeling noemde de begrotingsoverschrijdingen ten bedrage van 3 ongeveer 910 miljoeneen zeer ernstige zaak. De maatregelen zijn er t de eerste plaats op gericht om de overbesteding terug te dringen, Bovendien wordt er nu niet alleen maar wat gas terug genomen, maar iiwordt er ook op de economische rem getrapt. ■my IJ in novemt)€r '65 niet meer dan f 70 ..\u nar der miljoen kon bezuinigen en deze zo- mer in staat is te bezuinigen ten be- drage van f 159 miljoen zei de mi- aanpaivKen nister: „We moesten nu harder aan- pakken dan in november. Toen was er nog geen reden". yerklaring van Johnson: r s vaihet c j President Johnson heeft gis- Ipj teravond in White Sulphur ftiSprings Noord-Vietnam ge- Bwaarschuwd, dat het niet op een militaire overwinning mag ho- ilpen. Hoe lang de strijd ook ljjduurt, Amerika blijft vechten wtot de communistische leiders (de strijd staken of bereid zijn conflict op vreedzame wijze regelen. Johnson nodigde de Ihinese leiders uit hun isolement verlaten en bij te gaan dra gen aan de economische ont wikkeling op lang termijn van fleheel Azië, zodra de vrede zal jtijn hersteld. Er kan geen echte Vrede in Azië tot stand komen, 'zolang de 700 miljoen Chinezen door hun leiders van de rest van de wereld gescheiden worden behouden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft giste ren op een persconferentie gewaar- tchuwd tegen overmatig optimisme Intake de militaire toestand in Viet nam, „Wü zün nog niet over de frootste moeilijkheden heen om rrede in Vietnam te bereiken niet tegenstaande de recente militaire overwinningen", aldus Rusk. Wtf zien het nog niet, omdat wü nog geen enkele bereidheid bü de andere par- -/ ty hebben ontdekt om dit einde tot itand te brengen". Rusk onder- itreepte, dat de vrije Aziatische re geringen (die hij zojuist heeft be kocht) zich grote zorgen maken over „«.de veiligheid, nu hun landen onder de bedreiging staan van Peking en Hanoi. Maar deze landen ontwikke- Iw rich economisch en sociaal snel. Het Aziatisch communisme heeft voor het grootste deel zjjn aantrekkings- WEERBERICHT Ei Opklaringen Het KNMI in De Bilt verwacht ln heden- tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook hier «n daar een bui. Matige tot krach tige wind in hoofdzaak tussen west oi noordwest. Iets lagere temperatu ren. Opgemaakt om 11.15 uur). 14 JULI Zon op: 04.36 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 01.04 uur; onder: 17.34 uur. «oogwater in Katwfjk te 12.03 uur. Uagwater te 07.30 en 20.09 uur. STRAND VERWACHTING De depressie bij Schotland blaast worgen weer iets koelere lucht naar rnniÏÏ,1^0 met op buien afgewis- viyieid met opklaringen. Over het alge- meen oen nog te 6terke westelijke In de middag temperaturen omstreeks 17° C; zeewater ruim 16' O-Vooruitzichten: Boven de Oceaan «Ugt de luchtdruk, hetgeen over en- niitl rïe dagen bü ons wat stabieler weer lm gevolg zal hebben. r bestaat tüft 22 pagina's kracht verloren, die het had en het wordt op het ogenblik beschouwd als een reactionaire macht, maar één waarmee rekening moet worden ge houden wegens haar militante leer stellingen, aldus de Amerikaanse mi nister. De premier van India, mevr. In dira Gandhi, is voor een officieel be zoek van vijf dagen in Moskou aan gekomen. Zij werd bij haar aan komst begroet door premier Kosigin en talrijke leden van de regering. Men meent, dat vooral de kwestie Vietnam en de onderlinge betrekkin gen ter sprake zullen komen. Een vredesinitiatief in Vietnam maakt geen enkele kans als de Ame rikanen niet eerst hun bombarde menten op Noord-Vietnam stopzet ten en er in beginsel in toestemmen om hun troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken, aldus de Franse diplomaat Jean Sainteny tegenover Indiase regeringsfunctionarissen Sainteny verblijft twee dagen in In dia na zijn bezoeken aan Peking en Hanoi als speciaal gezant van pre sident De Gaulle. Hij noemde de vre desvoorstellen van premier Gandhi van India redelijk. Het standpunt van de Franse regering wordt pas bekend gemaakt als Saintery, terug gaven-overschrijdingen gekomen". Ouderwijs De minister gaf een uiteenzetting over deze uitgaven-overschrijdingen, waaruit bleek dat zij voor een bedrag van ongeveer f 60 miljoen voortkomen uit beleidsbeslissingen van het kabi- net-Cals. Deze beslissingen hebben betrekking op maatregelen voor de mijnen, herziening van de buitenge wone pensioenen, de bestrijding van toeslag. Een grote overschrijding had de veeziekte en de onregelmatigheids toeslag. Een grote overschrijding had plaats bij de uitgaven voor het on derwijs. Dr. Vondeling herhaalde nog eens zijn oude stelling, dat deze uit gaven-overschrijding vorig jaar bij het ministerie van Financiën niet be kend was. Men wist niet, dat de be groting zou worden overschreden. De minister beantwoordde hiermee de opmerking van de liberale fractielei- ver zou worden overschreden wel de gelijk bekend was. Andere forse over schrijdingen hebben zich voorgedaan in de landbouw-financiering, de wo ningwet-financiering en de salaris maatregelen. De begrotingsoverschrij ding ten gevolge van de woningwet- bouw is weliswaar incidenteel, maar zal de begroting voor 1967 wel be- invloeden, aldus de minister. (De zitting duurt voort. Voor ver slag Kamerdebat van gisteren zie men bladzijde 17). Op borgtocht vrijgelaten De Amerikaanse inlichtingendienstzou geschied zfjn toen Whalen ver- (FBI) heeft gisteren een gewezen luitenant-kolonel vai. 't Amerikaan se leger gearresteerd, verdacht van deelneming aan een spionagekomplot. Als samenzweerders in het komplot werden twee Russen genoemd, die vroeger op de Russische ambassade in Washington werkzaam zijn ge- De gewezen officier heet William Henry Wahlen. Hij is 51 jaar. Minister Vondeling niet in het wilde weg uitgaven ge snoeid Minister Vondeling waarschuwde de Kamer de maatregelen niet te on derschatten. Zo komt bijvoorbeeld de personeelsstop hard aan. De bewindsman was zijn verdedi ging begonnen met er op te wijzen, dat de begroting 1966 vorig jaar hele maal paste in het beeld dat het Cen traal Planbureau toen had ontwor pen. Er is geen beter kompas dan het Centraal Planbureau, aldus de minis ter. „We hadden een evenwichtige begroting ingediend in een evenwich tige situatie. Zodra vast stond, dat het aan het begin van dit jaar ver keerd ging met de betalingsbalans heeft de regering de nodige maatre- GRATIE voor generaal Zeiler President De Gaulle heeft aan ex- generaal André Zeiler amnestie ver leend. Zeiler die één van de leiders was in de generaalsopstand van 22 april 1961 was tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Sinds zijn veroordeling op 31 mei 1961 heeft hij in de gevangenis van Tulle gezeten. Een woordvoerder van de gevange nis heeft verklaard d?Jt de 80-jarige Zeiler vandaag op de hoogte is ge steld van zijn amnestie, die is ver leend in verband met de Franse na tionale feestdag (14 juli). Drie van de betrokkenen in de op stand blijven nog in de gevangenis. Eén van hen is ex-generaal Maurice Challe, die zich, evenals Zeiler, heeft overgegeven kort na het mislukken van de opstand. Challe is. evenals Zeiler, wegens hoogverraad tot 15 jaar veroordeeld. De andere gevangen generaals zijn Salan en Jouhaud, die beiden levens lang hebben. Massale optocht »an Noord-Ieren in Belfast Honderdduizend Noordierse pro testanten hebben gisteren in de hoofdstad Belfast in een mars hun trouw betuigd aan Koningin Eliza beth en gedemonstreerd tegen con tacten van protestantse kerken met de R.-K. Kerk. De optocht van de Orde van trouwe Oranjemannen was naar schatting zeven k acht km lang. Het voorbijtrekken duurde drie uur. De honderd orkesten, die meeliepen, zaten zo dicht op elkaar, dat het een kakofonie werd van doedelzakken, fluiten, accordeons, trompetten en trommels. Leden van de orde met oranje kra gen escorteerden met getrokken zwaard de banieren met leuzen als „Vergeet nooit 1670" (de overwin ning van de protestanten onder Wil lem III van Oranje bij de rivier de Boyne), „Ik zal handhaven" en „Voor Koningin en grondwet". Het was waarschijnlijk het groot ste machtsvertoon van protestanten dat Noord-Ierland in vele jaren te zien heeft gegeven. Gistermiddag werd op alle bijeenkomsten van oranjemannen een petitie ter teke ning gelegd, waarin stelling wordt genomen tegen de oecumenische be weging en een terugkeer wordt ge- eist naar de beginselen van de refor matie. bonden was aan het comité chefs van staven. De inlichtingen zouden betrekking hebben gehad op de Amerikaanse defensie. Zij zou den zijn overhandigd aan de Rus sische functionarissen kolonel Edems- Sjoenaew, destijds resp. assis tent militair attaché en eerste-secre- taris op de ambassade in Washing ton. Edemski keerde in 1960 naar de Sowjet-Unie terug. Sjoenaew in 1963. Na te zijn verhoord is Whalen op borgtocht vrijgelaten. Volgens de aanklacht ontving hij bij verschil lende gelegenheden bedragen van ongeveer 1700 tot 3000 gulden. Sur veyor heeft kapotte ruit De Surveyor I Is gisterochtend .'roeg weer begonnen met het zen den van scherpe foto's van het op pervlak rondom het maanvaartuig. De batterijen blijken echter zo on betrouwbaar te zijn geworden, dat geen vaste plannen meer kan maken. De 257 foto's die gisteren zijn ont vangen, zyn in hoofdzaak duplica- van foto's, die reeds de eerste dagen na de zachte landing op de tl, op 1 juni zijn overgeseind» Voorts heeft de Surveyor zichzelf ge fotografeerd, waarbij bleek, dat heft apparaat een kapotte ruit heeft. Het zou door de zeer lage temperatu- tijdens de maannacht gespron gen zijn. Vanochtend vroeg is de Surveyor zijn tweede maannacht van bijna twee weken ingegaan, die hij verwachting niet zal overleven. Smallenbroek over Amsterdamse politie WILLIAM H. WHALEN. De twee Russen zijn niet in staat van beschuldiging gesteld omdat zij zich niet meer in de VS bevinden, al dus een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Justitie. De FBI deelde mee dat Whalen er van wordt beschuldigd inlichtin gen aan de twee Russen te hebben verstrekt waardoor de veiligheid van de VS in gevaar was gekomen. Dit (Van onze parlementaire redacteur) De ministers Samkalden (Justitie) en Smallenbroek (Binnenlandse Za- in ParijsT De Gaulle"zijn bevindingen j ken) zijn „met voortvarendheid" be. heeft meegedeeld. »»n de instelling van de commis- «v I (- sie, die het beleid van de Amsterdam. Vei'VOlg Op se politie moet onderzoeken. Minister Smallenbroek heeft van middag in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van mr. Geertsema (V.V.D.) meegedeeld, dat de commis sie zyn onderzoek speciaal moet rich ten op de organisatie van het Am sterdamse korps en op de onderlinge verhouding van de leidende functio- Daarbij zullen niet alleen de feiten en omstandigheden moeten worden onderzocht, die ten grondslag lagen aan het beleid van de plaatselijke autoriteiten. De minister beloofde dat, zodra de commissie is ingesteld er gestreefd zal worden naar het uit- Een oemande metalen capsule zon der vleugels die van onder een vleugel van een bommenwerper naar beneden werd gegooid, heeft bij de val naar de aarde manoeu vres uitgevoerd en daarna een landing gemaakt. Het gebeurde gisteren op de luchtmachtbasis Edwards in Califomië. De Amerikaanse NAS A-piloot Mil ton Thompson (foto) opende zyn plastic schuifdak en stapte glim lachend naar buiten na zyn re volutionaire vlucht die van het grootste belang is voor de toekom- stige ontwikkelingen in de ruimte- vaart Het 2% ton wegende toestel lykt op I een m de lengte doorgesneden ko- gel. Volgens waarnemers op grond viel het ln het begin als een steen. val van 13.690 meter viel het toestel nog steeds snel maar ge bruikte een stuurinrichting voor manoeuvres. Thompson was in staat om twee bochten van ne gentig graden te maken met een snelheid van 722 km/u. Toen hij de grond naderde, trok hij de neus van de capsule op en land de met een snelheid van 330 km/u. brengen van interim-rapporten. Het moment, waarop het eerste rapport kan worden verwacht, kan de be windsman niet garanderen. De commissie krijgt de bevoegdheid om alle betrokkenen en eventueel ook andere deskundigen te horen. Dege nen, die worden aangezocht om in de commissie zitting te nemen, moe ten een zo duidelijk mogelijk beeld van de toestand krijgen, zodra de samenstelling en de opdracht van de commissie helemaal vaststaat, zal dit aan de Kamer worden meegedeeld. Op verdere vragen van mr. Geert sema antwoordde minister Smallen broek dat hjj op 5 juli een „ambte lijk. oriënterend gesprek" heeft gehad met een eventuele kandidaat voor het hoofdcommissariaat van Amster dam. De minister ontkende, dat dit „ambtelijk oriënterende gesprek" op 5 juli minder juist zou zijn, omdat de heer Van der Molen pas op 7 juli ontslag was verleend. De bedoeling is immers om de vacature in Amster dam zo kort mogelijk te laten voort duren De minister zag er geen bezwaar in dat burgemeester Van Hall inmid dels met vakantie is gegaan. „Hij verkeert in de naaste omgeving van de hoofdstad", zei de minister, „en werkt bovendien op gezette tijden in Amsterdam. Verder is hij voortdu rend telefonisch bereikbaar". Giste ren heeft mr. Van Hall een gesprek Tan twee en half uur met minister Smallenbroek gevoerd. Interim rapport Na de antwoorden van de minister ging de kamer zonder hoofdelijke stemming akkoord met een voorstel van de katholieke fractieleider drs. Schmelzer om de vaste commissies van Binnenl. Z. en Justitie van de Kamer in de gelegenheid te stellen na te gaan of een vergadering van de Tweede Kamer nodig is. zodra het eerste interim-rapport van de on derzoek-commissie is ontvangen. Dit is nodig, omdat de Tweede Kamer vandaag met reces gaat. Zonodig zal er een bijzondere commissie worden ingesteld om het interim-rapport een voorbehandeling te geven. De communistische fractieleider Bakker had ernstige bezwaren tegen dit voorstel. Hij vond het een manier om het ontslag aan hoofdcommissa ris Van der Molen levend te houden „Het. is bijzonder gevaarlijk hierop in te gaan", zei hy. „Het geeft pres siegroepen de kans de zaak aan de gang te houden". Zijn fractie liet weten tegen het voorstel te zyn. In Amsterdam Bij een korte, maar felle brand, die vanochtend vroeg woedde in een benedenwoning Prinsengracht 343 in het centrum van Amsterdam is een alleenwonende Invalide vrouw, de 65-jarige J. Botter, in de vlam men omgekomen. De twee kamerwo ning brandde geheel uit. De brandweer, die tegen half zes werd gelarmeerd, bestreed het vuur met vyf stralen en kon om tien voor zes het sein brand meester geven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De moge- ïykheid bestaat, dat het slachtoffer in bed heeft liggen roken. Nieuwe voor zitter van Eerste Kamer Prof. ir. J. P. Mazure is be noemd tot voorzitter van de Eer ste Kamer voor de zitting die zal aanvangen op 20 september 1966. De heer Mazure is sedert 1950 hoogleraar in de toegepaste me chanica aan de Technische Hoge school in Delft. In 1958 kreeg hij voor de P.v.d.A. zitting in de Eer ste Kamer. Advertentie Sikkens autolokken Uit het Leidsch Dagblad van f 12 Juli 1866: 1 Mocht Brielle tot 28 juni a 1 bevrijd blijven van het be- f 1 zoek der alom gevreesde f 1 ziekte, van dien dag af j 1 heerscht zij aldaar met dub- j bele woede; tot Zondag wer- den 31 personen aangetast, j t waarvan 17 zijn overleden. AdvertentieCholera- a 1 droppels, bereid volgens voor- a 1 schrift van Dr. v. Lohe, door a en verkrijgbaar bij den Apo- a theker A. A. Schilt, Korte Singel te Amsterdam, d fl,— f per fleschje. Bij het ontstaan j van diarrheeën, de voorboden j der cholerazijn de cholera- droppels van onbetwistbaar groot nut. i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1