LEIDSCH DAGBLAD Pont overvaren in Utrecht: 4 doden Zware nederlaag voor Erhards CDU Ie ngstige juwelier ^chiet dood man Drie maanden uitstel belastingverlaging én huurverhoging? AUTO ONGELUK VIER DODEN Anquetil geeft op n.v. v. d. Velde Citroën Operatie Fabiola: geen baby (9uc/ (£)£te euwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 JULI 1966 No. 31917 iteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 p«r kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse i Telefoon Dlrecüe en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 VC Van vijf passagiers één overlevende (Van onze Utrechtse correspondent) I K De schipper en drie passagiers van de gemeentepont over het Amsterdam-Rijnkanaal bij het industrieterrein Lage Weide in Jltrecht, zijn vanochtend verdronken, toen de pont overvaren iverd door een motorvrachtschip. i Bij het uitkomen van deze editie raren nog geen namen van slacht- ffers bekend. De stoffelijke over- jjhotten van twee passagiers, een on- eveer 55-jarlge vrouw en een jonge- ,,ian van ongeveer 25 jaar, zijn in- y|iiddels geborgen. Naar de schipper gn de pont en de overige passagiers iordt gedreigd. n ■an onze Utrechtse correspondent) Sen 29-jarige ongehuwde Utrechts telier die een zaak drijft aan de i terdamse Straatweg 270, heeft in j nacht van vrijdag op zaterdag 25-jarige Utrechter neerge- 1 in de tuin van zijn huis. ^Om tien minuten voor half vier f de politie een telefonische mé- teling; van de juwelier. Bij aan- ast vertelde hij, dat hy „iemand I neergeschoten". lij verder verhoor bleek dat de 'elier even voor drie uur een on- fende man in zijn tuin achter zijn ':el had zien scharrelen. Hij in paniek en loste uit zijn ipkamerraam op de eerste etage (veer tien waarschuwingsscho- zowel aan de voorkant als aan :hterkant van de kamer, om de idacht van eventuele voorbijgan- te trekken. Toen niemand hem ihulp kwam. schoot hij de man, vermoedelijk wilde inbreken, neer. werd daarbij in zijn rechter- tuder getroffen. Op weg naar het lemisch ziekenhuis is hij aan zijn 'ïwond overleden, juwelier is in verzekering ge- Hem zal zwaar lichamelijk )1, de dood ten gevolge hebbend, laste worden gelegd. De juwelier in het bezit van een vuurwa- i-vergunning. iterdagmiddag heeft dr. B. Mak sectie verricht op het stoffe- overschot van het 25-jarige itoffer. De voorlopige conclusie dr. Makkink was dat de man in door een kogel in de rech- ïhouder is geraakt, waardoor een inslagader werd getroffen, die dood heeft veroorzaakt. Hij werd ;eschoten toen hij zich in een :ende houding bevond. Aangeno- wordt, dat de man via de muur een plat dak in de tuin is te- _-itgekomen. Bovendien wordt de togelijkheid verondersteld, dat het achtoffer ook nog in de keuken van R5 e woning is geweest De politie neemt in dat de man voornemens is ge- 'lHest een inbraak te plegen, want er erden op hem inbrekerswerktuigan, Hl een beitel gevonden. De enige overlevende van het over varen motorbootje, dat op het druk ke Amsterdam-Rij nkaal voor voet gangers, fietsers en bromfietsers de verbinding onderhoudt met het in dustrieterrein Lage Weide, is de 45- jarige opzichter H. van Oostveen, uit Utrecht. „Ik kwam als laatste aan boord," vertelde hij na zijn redding. „De pont kwam zelfs even terug om me op te halen. Terwijl mijn brom mer neerzette, gebeurde het. De pont schipper draaide uit alle macht aan zijn stuurwiel, maar we konden niet meer voor het motorvrachtschip langs komen. Het pontje werd opzij geraakt. Ik sloeg over boord en ik heb rondgezwommen tot de schipper van het vrachtschip me een red dingsboei toegooide." Ondersteboven „De pont werd totaal overvaren en kwam ondersteboven terecht. Behalve de schipper en ik waren er nog drie passagiers aan boord. Zeker weet ik het niet. M'n bril was nat door de regen en ik heb ze maar in een flits gezien, toen ik haastig mijn brom fiets aan boord zette". Het motorvrachtschip dat de pont overvaren heeft, is de „Vertrouwen" uit Vreeswijk, dat met grind op weg was naar Amsterdam. Van der Molen toeh in beroep? Het ziet er naar uit, dat. de benoe ming van een nieuwe hoofdcommis saris van de gemeentepolitie in Am sterdam in plaats van de heer H. J. van der Molen, die op 16 juli ver trekt, nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Hogere politie-officie- ren die voor het hoofdcommissariaat in Amsterdam in aanmerking zouden kunnen komen, hebben in verband met de gang van zaken rond het ont slag van de huidige hoofdcommissa ris weinig animo zijn taak over te nemen. Het laatste woord over het ontslag zelf van hoofdcommissaris Van der Molen is overigens nog niet gespro ken. De heer Van der Molen heeft la ten weten, dat het niet onmogelijk is dat hij toch beroep tegen zijn ontslag aan zal tekenen bij het ambtenaren gerecht. Dit moet binnen dertig da gen nadat het ontslag is aangezegd gebeuren. Dit zou dan tegenstrijdig zijn aan opmerkingen gemaakt tijdens het ge sprek met Elseviers Weekblad, waar in hij zei zich bij zijn ontslag te zul len neerleggen. Kabinet in druk beraad (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-Cals zet vandaag het beraad over de begroting 1967 voort. Zaterdag hebben de ministers zich ook al uren lang gebogen over alle plussen en minnen van de Ne derlandse economie voor de nabye toekomst. Men neemt in Den Haag aan, dat de komende week vrijwel voortdurend kabinetberaad te zien zal geven over de begrotingen. Wel licht met uitzondering van morgen, als minister Vondeling zijn bezuini gingsnota in de Tweede Kamer moet verdedigen, wat wel veel tyd zal ver gen. Premier Cals heeft na de vergade ring van de regering van zaterdag verk'-"vd. dat de problemen op het aWEERBERICHT Iets hogere Iet KNMI verwacht van heden- tot aanvankelijk perioden orl^net zonneschijn, later mogelijk enige «gen. Iets hogere temperaturen yjuverdag. Overwegend matige noord westelijke wind, later krimpend naar 2,£uid-west. (Opgemaakt om 11.15 u.) ■1 STRAND VERWACHTING I Morgen eerste flinke opklaringen, ;ta de middag meer bewolking, ge volg door een regenfront. Matige tot ^krachtige wind van z.w. naar w. In de middag 16 tot 17 graden, zeewa- ^.jter 16 graden. Vooruitzichten: een ïj|verhoogde depressieactiviteit geeft de eerste helft van de week koel en on bestendig strandweer. MAANDAG 12 JULI 1966 ie, £°r- op: 4.34 uur, onder: 20.57 uur ^laan op: 0.30 uur, onder: 14.57 uur. Hoogwater In Katwijk aan Zee "f?-51 en 22.16 uur, laagwater 5.18 en uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ogenblik bijzonder ingewikkeld zijn, maar dat de leden van de regering gezamenlijk naar een oplossing zoe ken. Hij zag niet in, waarom men niet zou slagen. De regeringsleider meende, dat men er wel uit zou ko men en zei verder nog dat de sfeer van het beraad goed was. Problemen De problemen concentreren zich vooral rond de begrotingen van De fensie. Onderwys, Verkeer en Volks huisvesting. Minister De Jong (de fensie) weet zich gesteund door gro te groepen in de KVP, die tegen verlaging van het defensieplafond zijn gekant en dat al duidelijk heb ben laten weten aan de minister van Financiën, dr. Vondeling. Deze is koortsachtig op zoek naar mogelijk heden tot bezuiniging. Verkeer en Onderwijs hebben het vorig jaar ho ge prioriteit gekregen en het ziet er naar uit, dat deze departementen nu enige veren moeten laten. Maar het staat wel vast, dat de minis ters Suurhoff (Verkeer) en Diepen horst (Onderwijs) zich tot het uiter ste tegen vergaande beknotting zul len verzeten. En dan duikt opnieuw de kwestie van de huurverhoging op. Minister Bogaers heeft zich steeds verzet tegen het uitstel van de voorziene huurverhoging per 1 januari 1967.. Hij acht deze verhoging van eminet- belang voor een uiteindelijke oplos sing van het woningprobleem. De Fransman Jacques Anquetil, die de Ronde van Frankryk reeds vyf keer heft gewonnen en ook het jaar als de grote favoriet gold. heeft vandaag wegens ziekte opgegeven. Hy staakte de strijd in de 264 km lange etappe van Chamonix naar St. Etienne, de langste rit in de Tour. Voordat de Fransman de strijd staakte, had hij herhaaldelyk medische hulp van de Tourdokter gehad. Anquetil is verkouden en heeft last van zijn lever. Advertentie Verschuiven Volgens sommige politieke krin gen in Den Haag zou nu in het ka binet zijn voorgesteld om zowel de belastingverlaging (tweede deel) als de huurverhoging uit te stellen tot 1 april 1967. m.a.w een verschuiving van een kwartaal. Het is nog de vraag of dit compromis voor de mi nisters Vondeling en Bogaers aan vaardbaar is. Drs. Bogaers heeft tot- nutoe niets willen weten van enige verschuiving van de huurverhoging en dr. Vondeling zou eigenlijk het tweede deel van de belastingverla ging willen opschuiven tot 1 juli 1967. Maar dit laatste lijkt politiek onhoudbaar gezien het standpunt van de KVP. die de belastingverlaging per 1 januari 1967 wil zien ingaan. Al met al zyn er nog tal van voet angels en klemmen, die het kabinet deze week moet zien op te lossen, voordat men op 15 juli met vakantie kan gaan. Geen ziekengeld voor 5 gewonde bouwvakkers (Van onze correspondent) Vijf bouwvakarbeiders, die tijdens de ernstige ongeregeldheden van dinsdag 14 juni gewond zijn geraakt, hebben van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid bericht ontvangen, dat zy geen ziekengelduitkering krijgen. Zij hebben, volgens het fonds, door naar één van de plaatsen te gaan waar zij konden verwachten dat er zich schermutselingen zouden voor doen, het risico genomen bij een vecht- of kloppartij betrokken te ra ken. Aritkel 44 van de Ziektewet schrijft voor. dat in dergelijke ge vallen geen uitkering plaats heeft. Twee van de vijf bouwvakkers zijn tegen de beslissing van het fonds in beroep gegaan. Her, zijn de heren F. Schaper en P. Spaaks. De eerste kreeg op 14 juni een schot in de buik en ligt nog in het ziekenhuis, de tweede liep tijdens de ongeregeldhe den een schot in de arm op en heeft drie weken niet kunnen werken. Er zijn nog meer aanvragen voor zie kengelduitkering van bouwvakarbei ders. die op de „zwarte dinsdag" ge wond raakten. Hun aanvragen wor den morgen behandeld. Wanneer de betrokkenen zich volgens de commis- j sie die zich hiermee bezighoudt, vrij willig in gevaar hebben begeven, zal ook aan hen geen ziekengeld worden I uitgekeerd. Advertentie-) Minister-president mr. Cals bij aankomst op het Binnenhof voor het kabinetsberaad. je dat in het Amsterdam-Rijn kanaal werd overvaren. Twee slachtoffers waarvan de lijken zijn geborgen, zijn geïdentifi ceerd. Het zijn de 56-jarige veer man Albert Visser en de 54-jarige mej. G. M. van Bruinhorst, beiden uit Utrecht. Een verkeersongeluk op de Amers- foortseweg in Huis ter Heide (ge meente Zeist) heeft vanochtend vroeg het leven gekost aan vier in zittenden van een personenauto. Twee overige inzittenden werden ern. stig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de personenauto, rij dend in de richting Utrecht, bij het passeren van een vrachtauto met aanhangwagen 'n tegenligger zag. De personenauto zwenkte naar rechts voor de vrachtauto langs en botste met grote snelheid tegen een boom Vier personen waren op slag dood: de 31-jarige O. Geerink uit Amers foort die de auto bestuurde, de 25- jarige W. van Elk uit Utrecht en twee Duitsers. De echtgenotes van de hren Van Elk en Geerink zijl ernstig gewond. Dit weekeinde kwamen, voorzo- er bekend, zestien personen bij ver- i keersongelukken om het leven. Zo j ond zaterdagnacht, mevrouw E. K. Beltman (46) uit Zwammerdam de dood bij een ongeluk op Rjjks- (Den Bosch-Utrecht). De per- sonenauto waarin ?j zat, slipte en botste op de vluchtstrook tegen een geparkeerde vrachtauto. Geen rijbewijs Het vijfjarig jongetje M. Koe ken, dat dicht by de ouderlijke wo ning in de Varenstraat in Eindhoven op het trottoir stond, werd gistermid dag door een personenauto overre den. Het jongetje was vrijwel op slag dood. De 19-jarige bestuurder van de auto. eveneens uit de Varenstraat, was niet in het bezit van een rijbe wijs. Hij wilde een door hem gekochte oude auto proberen, doch kwam daar bij niet verder dan 25 meter Gisterochtend vroeg vond een surveillerende politieman op de Soes- terbergsestraat in Soest het stoffe lijk overschot van de 35-jarige A. R. te Reele uit Baarn. De overleden man, vader van vijf kinderen bleek met zijn auto tegen een boom te zijn gereden. Dit moet met grote snel heid gebeurd zijn, want de wagen brak volkomen in tweeën. Het ach terste stuk van de wagen bevond i zich aan de rechterkant van de weg, het voorste deel lag 40 meter verder aan de linkerzijde. Een bestelwagen botste vanoch tend om zes uur op een kruising in Hilversum tegen een auto waarin ze ven personen zaten, die op weg wa ren naar een vakantieadres. De be stuurder van deze wagen verleende aan de bestelwagen geen voorrang. De personenauto sloeg om en klapte tegen een boom. In deze auto zaten vier volwassenen en drie kinderen. Vier personen werden uit de wagen geslingerd. Een van de kinderen is inmiddels overleden. De officiële woordvoerder van het Belgische hof heeft vanochtend ver klaard dat Koningin Fabiola giste ren een spoedoperatie heeft moeten ondergaan als gevolg waarvan een einde is gemaakt aan haar zwanger schap. De geneesheren van de 38- jarige Belgische vorstin hebben hier aan toegevoegd dat de gezondheids toestand van de koningin „bevredi gend" is. Koningin Fabiola heeft eerder twee miskramen gehad, in 1962 en 1963. Uit bevoegde kringen werd vernomen dat het feit dat de hoop op een baby andermaal is teleurgesteld niet bete kent dat de koningin in de toekomst geen moeder meer kan wordii. Vrijdag was officieel meegedeeld dat de koningin een tr.by verwachtte. Met het oog op de vroegere miskra men wekte het algemeen verbazing in België dat de bekendmaking in een zo vroeg stadium werd gedaan. Het schijnt echter dat er al iets was uitgelekt, zodat de koning het beter vond het nieuws aan zijn volk mee te delen. Enkele jaren geledein maak te Paus Johannes bekend dat de Belgische vorstin in verwachting was, wat in sommige kringen kwaad bloed zette. Socialisten winnen verkiezingen in Noordrijnland- Westfalen ZOETEHWOUDSEWEG 23 TELEFOON 21156 (Van onze correspond, in Bonn) De met zoveel spanning tege moet geziene verkiezingen in de Westduise deelstaat Noordrijn- land-Westfalen eindigde zondag met een onverwacht grote over winning van de sociaaldemocra tische partij (SPD), hoewel zij niet de absolute meerderheid kon verwerven. Van de 200 zetels in de landdag verwierf zij er 99. De christen-demo craten (CDU) van premier Erhard kregen 86 zetels, de liberale vrije de mocraten (FDP) kregen er 15. In de nu teneinde gelopen zittings periode vormden de christen-demo craten en liberalen een coalitierege ling. De CDU bezette in de landdag 96 zetels, de SPD 90 en de FDP 14 zetels. De sociaaldemocratische stemmen kwamen in de eerste plaats uit het Roergebied, waar de crisis in de ko len- en staalindustrie een grote on rust onder de bevolking heeft te weeg gebracht. Opzienbarend was echter dat de SPD ook grote winst boekte op het platteland, met name onder het katholieke bevolkingsdeel. Deze winst was echter ook voor een gedeelte te verklaren uit het feit dat vele traditionele CDU-stemmers gis teren niet naar de stembus zijn ge gaan. In de Bondsrepubliek bestaat geen stemplicht. Ook de zoon van oud-kanselier Adenauer, die in een kieskring in Keulen kandideerde en die door zyn vader in zijn verkie zingsstrijd was gesteund, kon niet meer dan 40 procent van de stem men op zich verenigen. Het belang van de uitslag van de ze landdagverkiezingen ligt niet al leen op het gebied van de interne po litiek in de deelstaat Noordrijnland- Westfalen. Met zijn 16 miljoen inwo ners in het land het dichtsbevolkte van alle Westduitse deelstaten. Bo vendien ligt hier het zwaarte punt van Westduitslands industrie en is het financieel het belangrijkste land. Grote coalitie? Gisteravond gingen de speculaties ln het gebouw van de landdag in Düsseldorf ln de richting van een zogenaamde „grote coalitie", waarin de SPD en de CDU zouden samen werken. Deze coalitie zou ongetwij feld van grote invloed worden op de verhoudingen in de bondsregering, die wordt gevormd door een coalitie tussen CDU en FDP. Aan het hoofd van de Bondsregering staat kanse lier Erhard, die herhaaldelijk heeft verklaard dat een eventuele „grote coalitie" in Bonn het zonder hem zou moeten doen. De voorzitter van de SPD. West- berlijns burgemeester Brandt, gaf gisteravond als zijn mening dat een nederlaag van de CDU in Noordrijn land-Westfalen te wijten was aan het optreden van kanselier Erhard tij dens zijn verkiezingstoernee en dat deze CDU-nederlaag een persoonlij ke nederlaag voor Erhard betekende. Hiermee probeert de SPD-leider de consequenties van de overwinning van zijn partij in de belangrijkste deelstaat al meteen over te brengen op het terrein van de bondspolitiek in Bonn. Ongelukkig Een feit is dat de kanselier, met name in het roergebied, tijdens zijn verkiezingstoernee tengunste van de CDU -kandidaat en huidige pre mier Meyers, uiterst ongelukkig rea geerde, ondermeer op ordeverstorin gen door jongelui tijdens zijn toe spraken. Erhard noemde deze groep jes onvoorzichtiger wijze „gespuis". Erhard ging toen voort: „Wanneer ik er niet was geweest om met de vrije markteconomie ons land er boven op te helpen, waren jullie al lang in je luiers gestikt". De sociaal-democraten zeiden daar op, dat zich onder dit „gespuis" ook mijnwerkers hadden bevonden. Dit zette een groot deel van de bevolking tegen de kanselier op. Een gevolg van deze omgeslagen stemming tegenover Erhard is geweest, dat premier Mey ers verder van de „morele steun" van Erhard af zag. Consequentie Een ernstige consequentie voor de bondsregering van Erhard is de uit- in Noordrijnland-Westfalen ook in de samenstelling van de Bondsraad, de Westduitse eerste kamer. In deze Bondsraad, die is samen gesteld uit afgevaardigden van de 10 lander en West-Berlijn, is de SPD tegenover de CDU en FDP nog slechts met 1 stem ln de minderheid. Wanneer de vier (SPD) stemmen van West-Berlijn in alle aangelegenhe den mochten meestemmen (wat haar indertijd door de geallieerde bezet ters in verband met de bijzondere positie van de vroegere Duitse hoofd stad verboden werd), zou de SPD be schikken over een meerderheid van stemmen in de Bondsraad. Maar ook nu al zal het de Bondsregering onmogelijk zyn buiten de wil van de SPD om wetsvoorstellen aangeno men te krijgen. Niet alleen omdat de SPD -meerderheid in het belang rijkste Bondsland niet over het hoofd gezien kan worden. Maar ook omdat er altyd nog de zo genaamde „bemiddelingscommissie" is, die in geval van tegenstrydi- ge opvattingen tussen Bondsraad en Bondsdag het laatste woord heeft. In deze commissie zijn de stemmen van de vier Westberlijnse socialisten wel onder alle omstandigheden geldig. In deze commissie heeft de SPD dus in de toekomst de absolute meerderheid. Welke consequenties de regering- Erhard uit deze voor haar uiterst onaangename toestand zal trekken, ia nog niet bekend. Zondag is te Vlaardingen de eerste haringjager aange- 1 komen, aanbrengende 38 ton jg volle en 42 ton maatjes ha- 1 ring, die per ton voor f 750 1 zijn verkocht. Omstreeks 5 uren werden in de residentie geschenken voor de leden der 3 Koninklijke familie aange- 1 bracht. Aan het stationsgebouw te Apolda Saksen-Weimar) is 1 de Koning van Hanover, op 3 zijnen doortocht naar Frank- I fort, door de volksmenigte g uitgejouwd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1