LEIDSCH DAGBLAD Ruim 300 aankomende medici te veel H. J. van der Molen legt zich neer bij ontslag JAMIN SAMEN !F= "WET FORMEEL NIET NODIG? Bonn en Berlijn ^zijjn het oneens PROVO'S WEER Soeharto bleef onbewogen GEARRESTEERD Boot in brand Soekarno trachtte prestige te redden ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 7 JULI 1966 No. 31914 HPirecteur: E. A. E. van Dlshoecl: tjlooldredflcteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bU vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Diepenhorst vecht voor verloren zaak in de Tweede Kamer Dj IV (Van parlementaire redacteur) i Het aantal medische eerste jaars-studenten is nu groter dan >erd verwacht. Het aantal aanvragen is nu opgelopen tot 1974. ii verband met niet slagen voor eind-examens en door verande- 3ng van studieplannen blijven hiervan ongeveer 1725 a 1750 tanvragen staan. Dat is 315 of 340 meer boven het maximum (anvaardbare aantal medische eerste jaars-studenten. Met deze mededelingen is minister Diepenhorst van Onderwijs n Wetenschappen vanmiddag zijn verdediging van de studenten- ltop in de Tweede Kamer begonnen. 8 Minister Diepenhorst toonde zich i zijn antwoord aan de Kamer dank- for voor de zakelijke benadering, !e4fe de Kamer gisteren heeft getoond, ijj zei vooral onder de indruk te zijn n het betoog van de katholieke af vaardigde mejuffrouw dr. Klompé. minister wees er op, dat de medi- he faculteiten al een paar jaar het irmsein hebben gehesen. Prof. Ipenhorst zei niet de indruk te Ijlen wekken zich achter zijn voor- hgers te willen verschuilen. Uit de mededelingen van de be stellen. De bevoegdheid daartoe had dan gelegen bij de colleges van cura toren van de universiteiten. De minister heeft echter besloten om van deze mogelijkheid geen ge bruik te maken: het leek hem ele gant om de Staten-Generaal te laten beslissen over de noodmaatregel in zake de beperking van de medische studenten. Ruimte en personeel te kort De minister wees een vergelijking met de ruimte die de universiteiten sinds 1946 hebben gewonnen van de hand. Er is wel bij de openbare uni- u indsman bleek, dat het aantal versiteiten 50 procent meer ruimte Ninvragen vooral groter is dan ver- gekomen, maar het aantal studenten icht werd doordat er veel minder I is met 190 procent toegenomen sinds Idexamenkandidaten zyn gezakt I het iaar 1946. b vorig jaar. Het percentage afval- J s is dus heel wat geringer. Volgens de minister was indiening het wetsontwerp formeel gespro- n niet nodig; ook op grond van artikel in de wet op het weten - lappelijk onderwijs was het moge- geweest een studentenstop in te Ook het argument dat het perso neel van de medische faculteiten snel is toegenomen is volgens de minister niet bruikbaar. „Er zijn wel veel meer wetenschappelijke assistenten gekomen, maar die zijn maar voor een klein deel bij het onderwijs in geschakeld". Het zijn krachten die zelf nog on derwijs moeten volgen en zijn dus eerder bezwaring voor het onderwijs dan een verlichting. De uitbreiding van de staven is bovendien het ge volg van de revolutie die de medische wetenschap in de afgelopen 20 jaar heeft doorgemaakt. Deze revolutie heeft het inschakelen van veel meer personeel nodig gemaakt, zonder dat daarbij de onderwijskundige moge lijkheden zijn uitgebreid. De minister voerde aan dat een achtste medische faculteit op dit moment alleen al wegens tekort aan wetenschappelijk personeel moeilijk te beginnen zou zijn. Voor Rotter dam heeft men al beroepen moeten doen voor de faculteiten elders in dit land om wetenschappelijk personeel af te staan, aldus de minister in het eerste deel van zijn betoog, dat hij bij het ter perse gaan van dit blad nog voortzette. Hedenmiddag na de duplieken zou over het wetsontwerp worden gestemd. 1 «Zie voor debat van gisteren pagina 2). Bakkers eisen prijsverhoging van 2,7 cent De Nederlandse Bakkerijstichting eist met onmiddellijke ingang een verhoging van de broodprijs met 2.7 cent. Het aanvankelijke verzoek aan de minister van Economische Zaken om de broodprijs met l1^ cent te mogen verhogen, heeft de Bakkerij- stichting moeten opschroeven, nu het College van Ryksbemiddelaars de nieuwe c.a.o. voor het bakkersbe drijf heeft goedgekeurd. Het contract voorziet namelijk in een loonsverhoging van 13 procent, waarvan 6 procent is bedoeld ter inhaling van een structurele achter stand in de beloning van het bak- kerspersoneel. Om de hogere loon kosten. die daarvan het gevolg zijn, te kunnen opvangen, willen de bak kers een deel van de loonsverhoging doorberekenen in de broodprijs. De eis van 2.7 cent is gisteren door een delegatie van de Nederland se Bakkerijstichting ten overstaan van de tweede Kamer toegelicht. In een onderzoek van de vaste kamer commissie voor Economische Zaken onder leiding van de socialist Roe mers en in aanwezigheid van de fractieleiders Schmelzer «KVPi en Roolvink (AR> hebben de bakkers de nodige argumenten voor hun eis aangevoerd. Verwacht wordt, dat de regering spoedig over de eisen van de bak kers zal beslissen. Waarschijnlijk zal daaraan op korte termijn eerst nog een prijsgesprek met minister Den Uyl (Economische Zaken) vooraf- Een gemoedelijk onderonsje tussen de Koningin, Prins Bern- hard ?n president Bourguiba. Deze foto illustreert het plezierige bezoek van het Tunesische staatshoofd, waarover men op bladzijde 15 meer kan lezen. bestaat een ongewoon heftige istelling tussen Bonn en West- jn over een nieuwe pasjesover- ikomst. die Westberlijners in de egenheid zou moeten stellen tot Snoeken aan het oostelijke stadsdeel dringende familieaangelegen- den. De Westberlijnse senaat (het dsbestuur) en burgemeester andt, tevens voorzitter van de stduitse sociaal-democratische rtij, hebben felle kritiek geleverd de weigering van de Westduitse [ering haar goedkeuring te hech- en nieuwe ontwerpovereen- mst. waarover West-Berlijn en Bt-Duitsland een akkoord hadden reikt 3e Westduitse regeringswoord- ïrder Von Hase zei gisteren op persconferentie, dat Bonn het Sotst mogelijke bezwaar maakt te- 1 deze kritiek. De regering kan de ireenkomst niet onderschrijven koste van een belangrijke politie- stelregel. Bon had dinsdag ist-Berlijn verzocht de onderhan- lingen met Oost-Duitsland te her tten omdat in de nieuwe overeen- mst niet de bepaling was opgeno- sn, dat over namen, plaatsen en als geen overeenstemming bestond, i bepaling die door de Westduitse Sering als essentieel wordt be bouwd om een statusverhoging van J6t-Duitsland te verhinderen. De pstberlijnse onderhandelaar had poegen genomen met de toevoe- Pg van een paragraaf waarin ver- lard wordt dat de overeenkomst is paseerd op het vorige akkoord, genoemde bepaling wel is op- n. West-Berlijn heeft ge- ibeerd Bonn ervan te overtuigen dit voldoende is. WEERBERICHT Cel bewolking Het KNMI verwacht van heden tot Jorgenavond: Over het algemeen gel bewolking met plaatselijk enige J&en Matige noordwestelijke wind. foei weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING De positie van het hoge drukgebied zuidwesten van Engeland blijft t ons ongunstig. Wolkenvelden en pihig of geen neerslag Matige en te pele noordwesten wind. Overdag 16 {17 graden. Vooruitzichten, weinig •eerslag, wisselend weer en iets te 8 JULI .Zon op: 04.30 uur; onder: 21.00 uur. paan op: 23.54 uur; onder: 10.14 uur. g^water in Katwijk te 06.38 en Laagwater te 02.32 en 14.46 auv. Bit nummer bestaat uit 24 pagina'. Burgemeester Van Hall leent liever zijn oor aan intriges (Van onze A'damse correspondent) ,Op alle mogelijke manieren heb ik getracht de burgemeester te doen inzien, dat ik het liefst met hem een hecht team wilde vormen. Maar al die pogingen mislukken dan bemerkt, dat een burge meester liever zjjn oor leent aan al lerlei intriges, is het dan een wonder, wel eens moedeloos van wordt?" Dat zegt de Amsterdamse hoofdcommissaris H. van der Molen vraaggesprek met Elseviers Weekblad. De hoofdcommissaris zegt voorts onder meer, dat hy tot op de dag, dat minister Smallenbroek in de Tweede Kamer zijn ontslag bekend maakte, nooit onder vier ogen met zijn chef, burgemeester Van Hall heeft gesproken. Elk onderhoud moest worden bijgewoond door een Hij vraagt zich af of de burgemeester niet geloofde in zijn vakmanschap en zijn allerbeste be doelingen. Hij wordt verder bezig ge houden hoe dit ontslag mogelijk is geweest „in een land, dat mij lief is. In Nederland, waarin men altijd zo trots is geweest op de betiteling rechtsstaat" Stomme verbazing Over de dag van de behandeling tn zijn ontslag zegt hij nog: „Op de morgen van die gedenkwaardige dag verzocht de burgemeester mij in zyn ambtswoning te komen. Ik vol deed aan dit verzoek. Tot mijn stom- verbazing mocht ik eerst toen ia tien jaren uit de mond mr. Van Hall vernemen, dat hij zo waardeerde en zoveel respect had voor mijn persoonlyke moed. Bij het scheiden van de markt leert men zijn vrienden kennen". De hoofdcommissaris vertelt voorts onder meer nog. dat hij tal van plannen heeft ingediend waarvan Hoofdcommissaris H. J. van der Molen gisteren bij aankomst van president Bourguiba van Tunesië. nooit meer iets is vernomen. Zo had hij een verkeersplan voor Amsterdam en een plan om de woningnood on der de politie-ambtenaren te lenigen door huizen te laten bouwen op pon tons. Geen commentaar Ook heeft hij sterke kritiek op het zijns inziens weinig consequente be leid van burgemeester Van Hall ten aanzien van de moeilijke jongeren in de hoofdstad. De hoofdcommissaris is overigens niet van plan om bij het ambtena rengerecht beroep aan te tekenen. Hij meent, dat er van nog meer ac tie een nog grotere publiciteit zal uitgaan, die gezagsondermijnend zal werken. In het Amsterdamse stadhuis wenst men geen commentaar te ge ven op het vraaggesprek. Burge meester Van Hall is inmiddels met vakantie gegaan. Nog in functie Overigens is de heer Van der Mo len nog steeds volledig in functie. Hoewel de minister van Binnenland se Zaken reeds meer dan een week geleden zijn ontslag heeft aangekon digd, is het besluit daartoe nog niet verschenen. Aangenomen wordt dat men zich op de departementen van Binnenlandse Zaken en Justitie, waar het besluit wordt voorbereid, nog het hoofd breekt over de zorg vuldige formulering van de ontslag brief. De Utrechtse hoofdcommissaris van politie H. W. Offers is niet be reid een benoeming te accepteren als hoofdcommissaris van politie in Am sterdam. Hij heeft zijn beslissing gisteren aan het departement van Binnenlandse Zaken meegedeeld. De heer Offers zegt, dat in hoofdzaak overwegingen van persoonlijke aard tot zijn beslissing hebben geleid. In verband met het neerhalen van de Nederlandse vlag op het Amster damse Stadionplein tijdens het be zoek van president Bourguiba aan ons land, heeft de politie vier arres taties verricht. Onder de arresatnten bevinden zich de provo's Hans Tuyn- man en K<x>sje Koster. Enige onbekend gebleven jongens hebben gisteravond brand gesticht in een aan de Rijnsburgersingel liggen de boot. Het interieur van de boot brandde geheel uit. Ook de boven kant van het schip werd door de vlammen aangetast. De brandweer bluste het vuur. De schade van de niet bewoonde boot is nog niet be kend. repen melk en puur van niet duur wel heerlijk Voor velen kwam de toespraak van een uur, die president Soekarno gis teren op de slotbijeenkomst van het voorlopige volkscongres hield, als een verrassing. De leiders van het congres hadden hem naar verluidt de vernedering willen besparen, per soonlijk kennis te komen nemen van de verwerping door het congres van vele van zyn vroegere leerstellingen, maar Soekarno zelf gaf de wens te kennen tot bijwoning van de slotbij eenkomst. In zijn emotionele rede probeerde hij wat van zijn geschokte prestige te redden, kennelijk zonder veel resultaat bij de aanwezigen. De „ster ke man" van het ogenblik in Indone sië, generaal Soeharto, luisterde on bewogen, terwijl minister van Buiten landse Zaken Adam Malik slechts even glimlachte toen Soekarno het congres toeschreeuwde dat Indonesië het imperialisme zou blijven bestrij den. De toespraak van de president werd rechtstreeks door radio en tele visie uitgezonden en kon dus ook door zfjn grote aanhang in midden- en oost-Java gevolgd worden. On middellijk na de sluiting van de bij eenkomst zond radio-Djakarta een gemeenschappelijke verklaring uit Advertentie De Deense iemkersbond heeft zijn honderdjarig bestaan in stijl gevierd: al de honderd beren in Deense dierentuinen kregen net zoveel honing als zij wilden. Enkele dieren verorberden zoveel, dazij vele uren lagen te doezelen voordat zij zich weer fit en waak zaam voelden. Zij beleefden zon der twijfel de dag van hun leven Ttlobu/effe f399,- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Leiden van de leiders van de strijdkrachten, die daarin uiting gaven aan hun vastbeslotenheid de uitvoering van de door het congres genomen besluiten te waarborgen. Deze verklaring wordt In Djakarta gezien als een duidelijke waarschuwing aan het adres van Soekamo's fanatieke aanhangers el ders in Java, zich te onthouden van enige vorm van verzet. Soekarno, die de laatste maanden bij diverse gelegenheden had ver klaard dat hij „zou zwijgen in dui zend talen" tot hij de tijd rijp achtte om zijn volk en de rest van de wereld te vertellen wat hü op het hart had, is er wel in geslaagd de tekst van de resolutie inzake de vorming van een nieuw kabinet te laten wijzigen. Het congres had aanvankelijk besloten „de president opdracht te geven, lui tenant-generaal Soeharto te belas ten met de vorming van een ampera- kabinet". Soekarno verzette zich fel tegen deze bewoordingen, waarop een spoedvergadering in zün paleis met het kabinetspresidium en de lei ders van de strüdkrachten werd be legd. Als resultaat daarvan werd de tekst afgezwakt tot „het congres ver zoekt de president, samen met luite nant-generaal Soeharto een kabinet te vormen". Advertentie NATUURLIJK - GEZELLIG I Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wü plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtüdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 (Sue/ 7C Lekker op de boterhamal of niet gebakken onder een spiegelei. neem ook eens doorregen varkenslapjes teuton Uit het Leidsch Dagblad van 1 6 juli 1866: Als een merkwaardigheid j wordt uit Oosterhout gemeld 1 dat aldaar een familie woont, uit 3 broeders en 4 zusters 1 bestaande, die op 28 Juni l.l. I gezamenlijk 500 jaren telden; i geen hunner is ooit gehuwd I geweest en zij hebben steeds i bij elkaar gewoond. De oud- I ste van de 7 is 78, en de jong- I ste 63 jaren oud. (Advertentie) De onderge- 1 teekende maakt bekend, dat 1 hij voornemens is zijn geheel g nieuw, tot Beijersch bier- en koffijhuis ingerigt lokaal, te openen op Zondag den 8sten Julij a.s. A. de Jong, Nieuwe Rijn bij de Vischbrug. 1 MB—WWiiiiwi—ui—mB^ni^|ii|iiiimi

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1