Leidse school reikt vele diploma 's uit H. de Jong gaf Leidse geref. scholenbouw nieuw gezicht SUCCESSEN IN GEISWE1D JEUGDKAMERORKEST LEIDEN Ir. Adams dient klacht in tegen de N.R.C. Diploma s U.T.S. Pensioenregeling van militairen gewijzigd MejWessels krijgt koninklijk brons V.V.D. publiceert beginselprogramma DERDAG 7 JULI 1966 Ll/DSCH dagblad PAGINA 17 Gouden doctoraten Het was maandag vijftig jaar gele den, dat dr. W. Beyerman. geboren te Leiden en thans wonende te Holland se Rading aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. Vandaag herdacht prof. mr. P. M. van Asbeck, geboren te Nieuwendiep en thans wonende te Leiden, het feit dat hij vijftig jaar geleden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap. Eveneens is het vandaag vijftig jaar geleden, dat mr. S. H. Coldewey, geboren te Deventer en tihans wonende te Twello, promo veerde tot doctor in de Rechtsweten- Intrede Ds. A. G. Baayen zal zondagavond 10 juli om zeven uur afscheid nemen van de gereformeerde kerk van Zuidland en zes weken later, zondag 21 augustus, in de avonddienst in de Rapenburgkerk, na vooraf donder dagavond 18 augustus in datzelfde kerkgebouw te zijn bevestigd door ds. W. M. Ie Cointre, emeritus predikant in Amsterdam, intrede doen als pre dikant van de gereformeerde kerk van Rynsburg, waar hij beroepen is In de vacature van ds. H. Post, die op 13 december van het vorige jaar (1965) naar Leiden is vertrokken en die daar zes dagen later intrede heeft gedaan. Omtrent de succesvolle reis, welke het ..Jeugdkamerorkest Leiden" onder directie van Henk Briër maakte naar Geisweid in Duitsland, wordt ons door een der orkestleden gemeld, dat bij aankomst burgemeester Berner in zijn welkomstwoord meedeelde, dat van 1 juli af de gemeente Geisweid niet meer bestaat. Te zamen met een zevental andere plaatsen is Geisweid opgenomen in de gemeente Hiittental. Hij zelf was dan ook geen burgemeester meer. Nadat Han Kapaan, voorzitter en solo-hoboïst van het orkest, de (ex)-burgemeester een gravure van Leiden had aangeboden en de heer Steinbach. die als reisleider fungeerde, namens de burgemeester van Leiden een fotoboek had overhandigd, werd het gezelschap naar de hotels gebracht. Nieuwe contacten voor toekomst Voor zaterdag 2 Juli stond een re petitie en een concert in de Real- schule op het programma. Deze heer j. H. de Jong, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie van de Geref. Schoolvereniging, vooral na de e wereldoorlog, de Leidse gereformeerde scholenbouw ,,een gezicht" heeft gegeven, heeft deze werkzaamheden thans flegd. L.O., dr. H. Schilp, oud-directeur van de Leidse Chr. Kweekschool en oud inspecteur v. Chr. Nationaal School onderwijs, ir. T. K. J. Koch, met wie de heer De Jong vele bouwplannen besprak en voorts afgevaardigden van oudercommissies en schoolhoof- AFSCHEID NA 33 JAAR leer De Jong, die sinds 1933 n het bestuur van deze ver sa teas, waarvan vele jaren tenningmeester, heeft zich jaren ingespannen om de Eën gezond en het leerplan Krachtig te houden. flank voor al zyn arbeid bood Ituur van de Geref. Schoolver- I hem gistermiddag in restau- 'an der Heijden een afscheids- e aan. Was de heer De Jong lerder tijdens een ledenver- ng gehuldigd voor al zyn op dit terrein, waarbij hem hveloppe met inhoud werd Kiden voor het maken van een Istermiddag kwamen daar nog kchenken bij. „Zakgeld" jeer C. F. Meerpoel, voorzitter it in liquidatie zijnde Persgas- releveerde deze middag het 1, dat de heer De Jong in zijn tit van penningmeester van rsgasstation vele jaren heeft „Uw stipte nauwgezetheid ■j vrijwel accountantsonderzoek Jig", aldus de heer Meerpoel, verder aan herinnerde, dat de te Jong In veertien jaar nim- hkosten declareerde. Om dit goed te maken, bood spreker ff De Jong „een zakgeldje voor zijn te maken reis" te heer De Jong, die zich zeer i toonde over deze vriendelijke schonk evenals de heer Meer- andacht aan de nuttige wer- 'an het Persgasstation, waar- elen in moeilijke jaren gehol- Jnden worden. ïr de velen, die deze middag ïeptie kwamen, waren o.m. de fder van Onderwijs, de heer nes, mevr. mr. I. Geelkerken L secretaris van de Ver. voor ïnderwijs, een deputatie van .-K. Onderwijs, de heer A. Iffd, rijksinspecteur voor het Dr. H. Schilp rechtsneemt j afscheid. In het midden mevr. De Jong. (Foto L.D.-Holvast) den. De gereformeerde schooljeugd was deze middag vertegenwoordigd door enkele leerlingen, die bloemen aanboden. 's Avonds namen de leerlingen en het personeel, eveneens in restaurant Van der Heijden, afscheid van de heer De Jong. Ook nu werden en kele geschenken aangeboden. Ir. H. Adams, die gisteren door de Boerenpartij gekozen is als lid van de Eerste Kamer heeft bij de com missaris van politie in Velp een aan klacht ingediend naar aanleiding van het hoofdartikel in de Nieuwe Rotterdamse Courant van 27 juni. In dat artikel wordt ir. Adams beticht van een nationaal-socialistische ge zindheid in de oorlogsjaren. Met Gemeentelijke Bedrijf stechnische School Wethouder S. Sannes van onder wijs heeft gistermiddag in de Leidse Stadsgehoorzaal diploma's uitgereikt aan leerlingen van de GemeenteRjke Bedrüfstechnische School in de Medusastraat. De volgende leerlingen ontvingen het diploma: Afdeling Houtbewerken: J. v. d. Berg, P. P. M. F. v. d. Berg, P. J. G. v. d. Berkel, H. Brouwer, J. A. de Groot, K. de Groot, Ph. de Groot, M. Guërin, H. J. v. d. Hoeven, G. Hon- ders, T. P. M. v. Ingen, J. P. J. v. d. Laar, N. v. Loef, M. R. Moerland, H. Rodenburg. H. C. Starrenburg, W. J. Streppel, H. Tegelaar, W. G. M. Vink, H. W. v. Vliet, W. v. d. Voort, F. J. C. A. Weber, L. v. Westbroek, J. G. v. Wijk, W. v. 't Zand. Afgewezen: 4. Afdeling Metaalbewerken: A. G. C. A. v. d. Ameele, H. A. v. d. Berg, P. C. v. d. Berg, W. G. v. d. Born, A. v. d. Broek, G. M. Corel, H. Fakkel, B. J. Giezen, G. R. F. Gtinthardt, P. J. Halvemaan, P. W. v. d. Holst, J. Huisman, C. v. Ipenburg, J. v. d. Kaay, H. Th. M. Kooloos, J. Korbee, H. L. Larrewijn, H. v. Leeuwen, J. S. v. d. Lely, W. C. v. Luijk, H. v. d. Meel, T. G. den Neysel, J. Ie Nobel, L. den Os, J. C. J. Paardekooper, P. volgende leerlingen van de Uitgebreid Technische School et Kon. Genootschap M.S.G. den de verklaring U.T.S. (theo. i deel) 3ing Bouwkunde: G. H. Agter- Voorschoten; J. S. Bennekers; ickens, Heemstede; W. H. G. ma, NoordwJiout: R. G. Bijker, H. C. Bogaards, Rijnsburg: J. yt, Katwijk: W. J. van Duijn, |k; J. C. M. v. d. Brink, Oegst- A. J. A. Berk, Zoeterwoude; B. Denekamp, Oegstgeest; Th. G. jGijlswyk, De Zilk; J. L. A. v. is, Voorhout: D. J. Kras, Roe- ïen; H. H. van Klaveren, Sloten; G. J. Hoogervorst, Lan- w. A. Koren; P. E. .M. ie, LeidschendamH. W. A. v. 'en; J. Looren de Jong. Noord- "E. Molenaar; H. Noort; H. C. M. Paardekooper. Lisse; L. D. liet, Katwijk; W. Passchier, Iw.hout; J J. M. Handgraaf, sm: W. C. Houtzager, Hille- J. P. Kanbier; G. Kloos, Kat- B. de Leeuw, Rijnsburg A. A. ihman. Haarlem; W. S. v. d. t. Alphen a. d. Rijn; H. de Valkenburg (Z.H.); C. Ouwe- Katwijk; B. Scheltens, Voor in; H. W. Speelman, Bodegra- L Th. I. M. Spiegeler, Voorscho- M- P. Verdegaal, Noordw.hout; M. Walraven, Lisse. Afgewezen leling Elektrotechniek: C. C. kkee; A. Balvert, Bodegraven; audoin, Wassenaar: D. C. C. It; J. F. w. Bergfeld, Haarlem; H. Brouwer, Hillegom; W. L. v. as, Katwijk; P. C. Quakkelaar, jom; J. h. M. Kauffmann, Hil- j R. A. A. Devilee; T. van Duin, ■Jk; W. Filippo; J. P. Brimber- Lisse; J. v. d. Heiden, Voorhout: pleijne; M. v. d. Laan, Sassen- I R. J. Nievaart, Leiderdorp; W. M Rijnsburger. Alphen a. d. Rijn; C. Schouten. Ter Aar; W. P. Smit, Voor schoten; G. J. Vos. Sassenheim: H. Wendt: J. B. M. Brama Noordwyker- hout; F. Th. Dames, Lisse; R. Ph. Deys, Alphen a. d. Rijn; L. van Duijn, Noordwük; R. L. M. H. Hafema, Voorburg; M. C. van Holtz, Noord- wijk; P. C. M. Knijijnenburg; J. J. Kroon, Oegstgeest; J. Molenaar, Bo degraven; H. M. van Putten; D. van Raaij, Den Haag; G. Reudink, Voor schoten; J. J. M. Ruigrok, Hillegom; H. Schellingerhout, Aalsmeer; L. F. A. Slingerland, Warmond; W. F. M. Slobbe, Lisse; D. Taal, Scheveningen H. A. J. v. d. Wiel; G. H. N. Tiesema; W. J. v. d. Water; G. C A. Werk hoven. Afgewezen: 7. Afdeling Werktuigbouwkunde: J. C. F. M. Alkemade. Noordwijk; A. Alt; C. N. K. Boekwijt; R. ten Brink, Den Haag; W. D. Delfos. Zoeterwoude; C. E. M. Dierikx, Hillegom; Q. L. Th. M. Doeswijk, Noordwijkerhout; W. v. Egdom, Alphen a. d. Rijn; J. W. C. Heemskerk, Koudekerk J. Pijnaker, C. A. Remmelzwaal, L. v. Reyn, A. Steinebach, A. Verhaar. T. de Werker. Afgewezen: 3. Afdeling Metselen: K. Benning, P. v. d. Berg, J. Bronsgeest, J. v. Eek, P. v. Haasterecht, C. Halvemaan, R. T. Punselie, W. Zirkzee. Afgewezen: 2. Afdeling Schilderen: R. v. Beek, J. M. Dragt, B. J. W. Dros, L. v. Kee- kem, M. J. Keereweer, H. Kuyt, B. Leeuwis, A. J. v. d. Meer, J. Overdijk, Th. P. C. Roelofs, M. W. Sloos, J. A. Steenbergen, F. van het Veld. Afgewezen: 1. De volgende leerlingen van de avondschool (semi part-timecursus) ontvingen het diploma: Afdeling Houtbewerken: P. Th. Baak, W. M. Borsboom, P. C. Borst. C. Cornet, H. J. Eradus, E. Kruit, K. A. v. d. Linden, C. F. Lith, C. v. Mil, G. J. A. de Ridder, W. Roggeveen, J. Schrijver, A. Th. Segaar, Slagtveld, W. Teske, E. A. M. Wagemaker, J. Wagenaar, J. v. d. Wal, J. H. A. Wes- selman. Afgewezen: 4. Afdeling Metaalbewerken: L. J. Borst, J. L. v. Gils, H. v. 't Hof, N. de Jong, A. Kanbier, F. A. Kotte, H. J. Lepelaar, M. Lepelaar, C. J. Trouwee, H. v. Velzen, H. Vermeulen, F. J. Versteege, A. v. 't Zand. Afgewezen: geen. Afdeling Metselen: K. Beekman, B. J. J. M. Bloemberg, W. F. Fallaux, A. de Groot, A. Koppe, J. Laterveer, F. Ligtvoet, G. Monteba, J. Schouten, P. J. Schouten, C. Selier, J. Slinger land. W. P. Sloos, A. Swanen. J. J de Vries. Afgewezen: 2. Afdeling Schilderen: C. J. M. Jan sen, F. Kortekaas, J. Kramer, A. Lanser, R. W. I. M. v. Leeuwen, J. G. v. d. Mey, C. P. M. Weenink, F. Zuyderduyn. Afgewezen: 2. Prijzen. De schoolprijs ging naar K. Ben ning te Leiden. De groepsprijzen vielen ten deel aan: P. Pijnaken te Leiden, P. v. d. Holst te Leiden, K. Rodenburg te Leiderdorp, H. Brouwer te Leiden, J. v. Eek te Leiden, B. Leeuwis te Lei den. De prijs beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophandel, werd uitgereikt aan K. Beekman te Leiden. name wordt eraan herinnerd dat ir. Adams bij het zuiveringsbesluit van 24 april 1946 door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening ontslag werd verleend als rijkspluimveeconsulent en dat hij te vens uit alle door hem beklede open bare functies moest treden. Ook zou hij, aldus het hoofdartikel in de N.R.C., een brief aan de direc teur-generaal van de landbouw heb ben ondertekend met „Heil Hitier" en in een andere brief hebben geschre ven: „Wees ervan overtuigd dat ik thuishoor in de groep van raszuivere Nederlandse nationaal-socialisten". Tevens zou hij, zo meldt het artikel, lid zijn geweest van het nationaal - socialistisch genootschap Saxo Frisia. In zijn klacht stelt ir. Adams dat in bedoeld artikel gepoogd wordt om van zijn politiek verleden een mislei dend beeld te geven. Volgens hem is hij nimmer lid of sympatisant ge weest van de N.S.B. Of van N5.D-AP. „Mijn houding tijdens de bezettingsjaren en daarvoor was niet alleen uitgesproken antl-N.S3„ maar metterdaad ook gericht tegen de be kende dwangmaatregelen in het bij zonder op agrarisch gebied", aldus ir. Adams. „Naar mijn oordeel heeft men mijn instelling bij de zuivering verkeerd beoordeeld en zo dat al niet het geval mocht zijn geweest, dan acht ik het nog beledigend dat men nu op deze wijze een en ander weer in de open baarheid brengt", aldus ir. Adams. I school telt een groot aantal leerlin- gen van 9 tot 16 jaar. Voor hen werd een concert op een grasveld in de J open lucht gehouden. De leraar dr. Egbert Herold hield inleidingen voor elk werk en iedereen was muis stil Zo'n intense rust hebben wij nog nooit meegemaakt bij een zó jeugdig publiek. Het werd een leuk concert. De aanwezige pers was verrukt en schreef schitterende recensies, spe ciaal over Joke Martzheim en Han Kapaan, die solieerden in Bachs ho boconcert en over de Kühnauvariaties van Andriessen. De zondag werd op allergenoeglijk ste wijze doorgebracht en maandag 4 juli ging het orkest naar het Fürst Johann Moritz Gymnasium in Wei den au. Er moest héél goed gespeeld wor den, want deze school beschikt zelf over een orkest, dat er zyn mag. Deze school telt 1000 leerlingen. De hal vulde zich met 500 leerlingen van de hoogste klassen. Ook dit concert ver liep uitstekend en 's avonds werden de jeugdige musici uitgenodigd voor een gezamenlijk feest in de school. Dat feest begon met welkomstwoor den, daarop volgde de overhandiging van geschenken. Een voortreffelijk strijkkwartet speelde daarna twee delen uit het klarinetkwartet van Mozart, met een goede klarinettist als solist. De avond werd voorts zellig doorgebracht en tenslotte wens te de feestleider „die liebe Gfiste aus Holland" wel te rusten. Dinsdag 5 Juli werd op de Markt- verliep vlot. De heer en mevrouw Steinbach, dirigent Henk Briër en het J.K.L.-bestuur werden gehuldigd. Wy willen de gulle Gelsweidenaren danken voor hun warm onthaal en tot lichtend voorbeeld stellen op het gebied van culturele uitwisselingen. Want dank zü hen kan het J.K.L. enkele gulden bladzijden aan zijn an nalen toevoegen. Er zyn in en bui ten het orkest contacten gelegd, die voor de toekomst van groot belang zullen zyn. Thorbecke U.L.O. zwemt om diploma Ter afsluiting van het cursusjaar 1965/1966 hebben leerlingen van de Thorbecke ulo onder het toeziend de heren Leenheer (inspec teur van de lichamelijke opvoeding) en Hetdweiller (badmeester zwem bad De Vliet) bewezen, dat het zwemmen tijdens de gymnastiekles sen als deel van de lichamelijke op voeding zinvol is met betrekking tot het afleggen van een zwemproef (di ploma A) of het behalen van het diploma geoefend zwemmer (B>. Ook de beide gymnastiekleraren, de heren Dammer en Oort konden te vreden zyn. In totaal slaagden de 29 Jongens en 9 meisjes voor 24 A - en 23 B-diploma's. Voor A slaagden: meisjes: Marian Kloots, Joke Koolstra, Lidy Kuneken. Jongens: André Frankhuizen, Johan Hachmer, Hanne Boogert. Steph Schiebroek. Eddy van de Mark, Hans Sytsma,, Wim Kop, Ronald Ober. D. Kanbier. Piet Nieuwenburg. Rudi Knaap, Emile van der Bos, Lau de Jong, Jan Splinter, Hans den Haan, Reindert Meyer, Jan Harteveld, Martin Mulder, Hans Braggaar, Pe ter van Santé, Gé Devilée. Het B-diploma werd behaald door: meisjes: Marian Sannes, Annelies v. Leeuwen, Anneke Ligtvoet, All Smit, Carla van Vessem, Marian Stikke- lorum. Jongens: Flip Bavelaar, Han ne Boogert. Martin Vin court, Kees Mulder, Wim Kop. Arno de Bruin, Johnny Beekman, Lau de Jong, G. Dévilée, Theo van Hattum. Hans den Haan, Dirk Coster, Henk Arnol- dus, Don Kanbier. Martin Mulder, plate afscheid genomen. De terugreis ro^ ober, Rudi Knaap. Tweede Kamer akkoord De Tweede Kamer is gisteren zon der hoofdeiyke stemming akkoord gegaan met de door minister De Jong (Defensie) voorgestelde veranderin gen in de militaire pensioenwetge- Afscheid van Anna-kliniek PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is mej. N. Croin Michielsen in Leiden, we- tenschappeiyk ambtenaar le klasse by de algemene zoölogie, gepromo veerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld Intra- specific and interspecific competition in the shrews Sorex araneus L. and S. minutus L.". Promotor was prof, dr. D. J. Kuenen; idem tot doctor in de faculteit der Wiskunde en Natuur wetenschappen op proefschrift geti teld: „The action of a baiter's yeast supranatant on phospholipids" de heer R. Kokke te Leiden. Promotor was prof. dr. H. L. Booij; idem tot doctor in de faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen de heer M. R. M. Moussa in Leiden. De titel van zijn proefschrift luidde: ..On ther mometry between 63 and 274.15 K". Promotor was prof. dr. C. J. Gorter, i ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen Engelse taal: de heer F. H. Beukema ('s-Gravenhage). Hoogdalen, Voorburg: M. J. van gen, Den Haag; J. P. A. Koppert, Hil. (Van onze parlementaire redacteur) De V.V.D. heeft vandaag haar nieuwe beginselprogramma bekend gemaakt. Het telt dertig artikelen en omvat ook de universele verklaring van de rechten van de mens. Dit stuk is als een onverbrekeiyke bijlage aan het beginselprogramma toegevoegd. De partijraad van de In-1V-V-D- heeft op 25 juni zijn goed keuring aan het nieuwe beginselpro- legom; A. H. ten; L. M. Meyer; B. de Meyer, oas- senheim; J. C. Randsdorp, Lisse; G. J. Rol; C. F. Slingerland, Warmond; A. de Visser, Rynsburg; C. v. Welie, Wassenaar; K. Wielinga; P. R. C. Bominaar, Wassenaar; H. Bos, Kat wijk; M. Boonekamp, Katwyk; J. van Dam, Oude-Wetering; A. van Door nik, Katwyk/Zee; M. H. Grimbergen, Rijnsburg; T. J. Hendriks; E. T. C. Huisman, Noordwijk; C. L. J. Kers; J. Kloosterziel, Nieuw-Vennep: H. Korf, Heemstede; J B. M. Lammer - se. Bennebroek; B. Schaap, Lisse; P. Schraven, Roelof arendsveen; F. E Sint, Voorschoten: C. v. d. Velden, Katwijk: M. v. d. Voet, Oegstgeest J. v. d Zee, Sassenheim. Afgewezen: 7. Krogt. Voorscho- Eramma gfhecht De publikatie van het nieuwe pro gramma is het sluitstuk van een aantal langdurige en moeizame po gingen tot vernieuwing van de libe rale beginselen. Het nieuwe beginselprogramma vertoont geen wezeniyke verschillen met het oude. Wel valt op dat het veel overzichteiyker is en dat er een scheiding wordt gemaakt tussen alge mene beginselen, staatskundige be ginselen beginselen inzake het bui tenlandse beleid, ruimteiyke orde ning en woningbouw, onderwys cul tuur en ontspanning, maatschappe- Ujke beginselen, alsmede sociaal-eco nomische beginselen. Opmerkelyk is dat in het artikel destyds van hebben verwacht. van het nieuwe programma voor het eerst ook de verdraagzaamheid als een fundament voor het liberalisme wordt genoemd. In 't oude program ma bleef het b!1 de opsomming: vrij heid, verantwoordelykheid en sociale gerechtigheid. Nieuw is verder de introduktie van de zedeiyke beginse- leien van het humanisme als een van de grondslagen van de Neder landse samenleving. In het oude programma werd in dit verband alleen het christendom ge noemd. Verdere veranderingen: aparte artikelen over de ontwa pening, de ontwikkelingshulp en de vrijetydsbesteding., vervanging van het begrip „vrije concurrentie" door „gezonde concurrentie" als het beste mid del om het economische proces zo doelmatig mogeiyk te laten verlopen., uitdrukkeiyke verwerping van de „klassieke leer der staatsonthou ding". De toepassing daarvan kan, zo zegt het beginselprogramma, niet komst steevast moeten beant woorden is: hoe was het eten? Dat de voormalige patiënten van de Annakliniek voor orthopedie in Leiden die vraag positief kun nen beantwoorden is voor een niet gering deel te danken aan mej. J. Wessels. Bijna dertig jaar zwaaide zij de scepter over de huishoudelijke afdeling van de kliniek. Gistermiddag heeft zij in verband met haar pensionering officieel afscheid genomen van de Annakliniek en een van de mooi ste blijken van waardering die mej. Wessels ontving, was de ko ninklijke onderscheidingdie haar werd uitgereikt door de Leidse leiden tot de maatschappehjke wethouder van Sociale Zaken, de harmonie die haar aanhangers er heer S. Menken. Mej. Wessels •fr Een van de vragen die zie- horend bij de orde van Oranje kenhuispatiënten bij hun thuis-1 Nassau. Tijdens de afscheidsbij eenkomst werd gistermiddag het woord gevoerd door de directeur van de Annakliniek, dokter T. A. de Haan, het bestuurslid dokter D. C. den Haan en de administra teur, de heer J. H. J. Zwaart. Dokter Den Haan bood mej. Wes sels een televisie-toestel aan waarna de geneesheer-directeur zorgde voor een passend voetstuk voor dat apparaat. Na de vele waarderende woorden tijdens het officiële gedeelte van de af scheidsbijeenkomst bleek op wat meer informele wijze hoeveel vrienden en vriendinnen mej. Wessels in de Anna-kliniek ach terlaat. Op de foto: wethouder ving. De belangrijkste verandering is de verhoging van de pensioenleeftyd tot 65 Jaar. Volgens de bestaande regeling gaan militairen over het al gemeen op hun 60ste jaar met pen sioen of eerder na voltooiing van een bepaalde langdurige diensttyd. Ook ging de Kamer akkoord met een wU- ziglng in de ontslagregeling van be roepsofficieren. De twee liberale af gevaardigden Couzy en Toxopeus stemden als enigen tegen deze wyzl- glng:- Hoewel militairen binnenkort op hun 65ste met pensioen gaan zullen zy niet tot die leeftyd in actieve dienst biyven. Dat zou afbreuk doen aan de paraatheid van de krijgs macht, aldus de toelichting op de voorstellen. Daarom zullen volgens de Aieuwe regeling land- en lucht- machtmilitairen op hun 55ste jaar ontslag krygen (nu ligt deze leef- tydsgrens op omstreeks 58 Jaar). De algemene leeftydsgrens voor de Ko- ninkiyke Marine biyft op 50 jaar. De verlaging van de ontslagleeftyd zal niet plotseling worden uitgevoerd. Gedurende vyf jaren zullen de be trokkenen kunnen kiezen tussen de oude en nieuwe regeling. De daarop volgende vyf jaar zal de oude leef tijdsgrens jaarlyks een jaar worden teruggebracht zodat na vyf jaar de keuzemogelijkheid helemaal is ver dwenen. In de periode tussen het ontslag en de pensionering ontvangt de militair vyf Jaar lang een uitkering van 80 tot 85% van de laatstgenoten bezoldi ging afhankelyk van het aantal pensioengeldige dienstjaren boven de 30. Na vyf jaar wordt de uitkering 70%. De uitkeringen zyn welva&rts- vast. Aanvankeiyk stelde minister De Jong lagere percentages voor. De ver hoging (vyf procent) is het gevolg van sterke druk van de Tweede Ka mer. De periode tussen ontslag en pensioen zal voor de helft voor het pensioen meetellen. In de nieuwe pensioenwet komt geen anti-cumu latieregeling meer voor. Gepensio neerde militairen, die ook nog andere inkomsten hebben zullen dus niet, zoals nu wel het geval is, worden ge kort in hun pensioenuitkeringen. Tegenover deze meevaller staat de tegenvaller, dat de cumulatieregeling wel geldt voor de uitkeringen tussen het jaar van ontslag en de pensioen leeftijd van 65 jaar. De Kamer heeft gisteren vergeefs nog even haar best gedaan om daar verandering in te brengen. Familieberichten kreeg de bronzen eremedaille be- Ge boren: Weesing-Ocenések. zn, Amsterdam; Yff-Hinlopen, dr. Hum- melo; Lulofs-Du Mosch, dr. IJmui- den; Van Heijnsbergen-Schreurs, zn, Bussum, Bokma-Kl oosterman, dr. Leeuwarden* Overleden: W. G. Boon, rnn, 80 jr, Epe; A. Brandligt-Verkouteren, vr. 78 Jr. Rotterdam; J. de Vries, mn, 87 jr, Oldenzaal; W. Reijsenbach. vr 78 .ir. Menken speldt mej. Wessels de Eindhoven, T. Borghmans, vr, 70 jr, onderscheiding op Arnhem; A. van Erk, mn, 87 jr, Gou- (Foto L.D.-Holvast) da.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17