Verdragen met buitenland beperken groei der K.L.M. Tunesië zoekt vriendschap Het nieuwe Premiespaarplan: .Grijp de kans! Geschiedenis vanaf 1845 AANPASSEND EXPANSIEBELEID Desondanks zeer gunstige uitkomsten Vrij kopen van Nederlanders eerste contact met Tunesië DONDERDAG 7 JULI 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA HnB GALADlINEH IIS HUIS TEN BOSCH „Het Is ons een ware vreugde 1 ontvangen omdat wij weten hoeveel energie, verbeeldingskracht en wisheid u over uw natie waakt". Dit zei Koningin Juliana gisteravond tot president Bourguiba van Tu nesië tijdens een gala diner in de Oranjezaal in Huis ten Bosch in Den Haag. De overgrote meerder heid van de 76 aanzittenden wa ren heren: behalve de Koningin, de twee prinsessen en dames van de hofhouding, zat verder als enigeda me mevrouw Bergaqui aan, de echtgenote van de Tunesische am bassadeur in ons land. President Bouguiba zei in zijn antwoord dat 'n doorslaggevende re den voor zijn bezoek aan Nederland het feit is, dat Nederlanders en Tu- nesiërs elkaar nog te weinig kennen, terwijl alles ervoor pleit elkaar be ter te leren kennen. Strijd tegen zee Een Zeeuws spreekwoord zegt te recht, aldus de heer Bourguiba: „Wie het water niet weert, is de aarde niet weerd". Het gevoel dat men de aar de moet verdienen, in plaats van als gift te ontvangen heeft de strijd van de Nederlanders geinspireerd en van de Nederlandse landbouwers in genieurs en van de Nederlandse in genieurs uitvinders maakt. De Tune- siërs kunnen de begrijpen welk een voorbeeld de strijd van de Nederlan ders inhoudt, want ook de Tunesiërs strijden tegen de zee, nl. de grote binnenzee: de woestijn. De uitdrukking „Hollandse school" overschrijdt het gebied van de schil derkunst, zo zei de Tunesische presi dent. Voor hem betekent Holland se school een voortdurende opvoeding die zich generaties, eeuwen lang voortzet en tenslotte leidt tot vor mingvan 'n gemeenschappelijke be kwaamheid om het leven te organi- seren, om het voortdurend waarde voller en boeiender te maken. Prestaties nodig i Democratie, stabiliteit en vooruit gang de drie zijden van Neder lands maatschappelijk bestel zijn voor de Tunesiërs nog min of meer 1 ver verwijderde doelstellingen, maar wel hebben zij de hoop ze te zullen benaderen. De landen van de der de wereld hebben geen ideologiën no dig, maar prestaties, technische ken nis en praktische successen, zo ze de president, die ook uiting gaf aan zijn overtuiging dat vrede het enige perspectief voor de toekomst is. Hij sprak ac wens uit dat Neder land en Tunesië op het gebied van handel en industrie vruchtbare ban den aanknopen. Nederland is verder gevorderd dan Tunesië en dat is voor de Tunesiërs een uitstekende reden om vriendschap, raad en gezelschap van de Nederlanders te zoeken. President Bourguiba bracht tem slotte neitt v~n ce ivomngiu en de Pruis, op de roem van het Huis van Oran je en op het geluk, het succes en de voorspoed van het Nederlandse volk. Vóór het diner, gistermiddag, had de president Bourguiba met het ko ninklijk paar een rijtoer door Am sterdam gemaakt. Het Tunesi sche staatshoofd legde een krans bij dronk uit op de gezond- het nationale monument op de Dam. President Bourguiba bracht van ochtend, in gezelschap van o.m. mi nister Luns, een bezoek aan het Phi- lipscomplex in Eindhoven. Hij had bijzondere belangstelling voor de fa- brikage van t.v.-beeldbuizen en schermen. Staatsexamen v.h.m.o. Voor de staatsexamens gymnasium en hogere burgerscholen A en B zijn enige wijzigingen voor wat betreft de eisen voor het vak geschiedenis aan gebracht. De periode, waarvan de kennis van de historische ontwikke ling van de kandidaten voor de ge noemde examens zich moet uitstrek ken, wordt enigszins verkort: m.i.v. de staatsexamens 1968 zal het examen lopen over de geschiedenis vanaf 1845 en in het bijzonder over die van de laatste halve eeuw. REM-eiland leeg (Van onze Haagse correspondent) Snds 1 juli is het R.E.M.-eiland verlaten. Tot die datum had het plat form, voor de kust van Noordwijk, een vaste bemanning van drie man, die er voor zorgde, dat de elektrische verlichting en de misthoorn in wer king bleven. Maar sinds kort is de apparatuur zodanig geautomatiseerd, dat er slechts van tijd tot tijd een controle noodzakelijk zal zijn. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Aiantseii'; Glenuens Joïmn Wilhelmus i den Berg; Andrea Prederdca, Langezaal de; Ai Burgh W. E. WJiggers; Yvonne d. v. G. H. M. Verbeek M. Jungenhams; Petrus v. A. J. de Krom en M. Perddmanda, d. W H. Oltm&ns; José, d v. D. Wer- Ilch en P. H. van Kleeff. OVERLEDEN L. de Haan. 71 jaar, man; B. de Beer, 69 jaar, man; J. M. Tit, 85 Jaar, ,,Het boekjaar 1965/66 is voor de KLM een voorspoedig jaar geweest. We hebben goed gevlogen en we hebben goed verdiend. Probleemloos zijn we in de luchtvaart nooit, maar relatief gezien is dit jaar zonder al te grote strubbelingen verlopen." Dit heeft de president-directeur van de KLM» dr. G. van der Wal, gistermiddag meegedeeld op een in het hoofdkantoor in Den Haag gehouden persconferentie naar aanleiding van het jaarverslag over de periode van 1 april '65 t/m 31 maart '66. De heer Van der Wal zei dat de winst van ruim f 52 miljoen een recordwinst is geworden die ruim tweemaal zo groot is als de tot nu toe hoogste winst (in 1956) uit de geschiedenis van het bedrijf. In een jaar tijd is de kapitaalspositie, de conversie mede daar onder begrepen, met f 125 miljoen verbeterd. Daarbij moet in aan merking worden genomen dat de opbrengsten per verkochte ton- kilometer weer lager waren dan in het voorafgaande jaar. r. A. H. van Gelder, directeur het Bureau Financiën van de maatschappij, deelde mee dat de ge middelde opbrengst per tonkilometer 1956 165 cent bedroeg, in 1964/65 120 cent en in 1965/66 116 cent. De kosten bedroegen in 1956 per tonkilo meter gemiddeld 92% cent en Zwaaien tijdens de rit door Amsterdam in de koninklijke calèche. 1965/66 59% cent. De produktle be droeg in 1956 met 80 vliegtuigen en 16.000 personeelsleden 400 min ton kilometer, in 1965/66 met 40 vlieg tuigen en 13.800 personeelsleden een miljard tonkilometer. Dr. Van der Wal herinnerde er aan dat het wereldluchtvervoer in het afgelopen jaar met 18% toenam en dat de toeneming voor de KLM als geheel 12% heeft bedragen. Op het r Nederland heeft de toe neming, evenals in het wereldlucht- vervoer, 18% bedragen, als gevolg mede van het feit dat Nederland geen restrictieve luchtvaartpolitiek voert. Het vervoer op verscheidene plaatsen en tussen plaatsen die in het buiten land in het KLM-net zijn opgeno men is aan beperkende bepalingen onderhevig die daardoor het percen tage van de toeneming van het luchtvervoer voor de KLM beperken. Reusachtige toestellen Spr. herinnerde eraan dat er 10 tweemotorige DC-9's van het verleng de type 30 zijn besteld die 23 passa giers meer kunnen vervoeren dan de 6 DC-9's van het type 10, die dit jaar in dienst zijn en worden gesteld. Die 10 van het nieuwe type zullen 11 Electra's en 4 DC-7/F's gaan ver vangen in 1968. In dat jaar komen ook twee Douglas DC-8'en van het verlengde type 63 in dienst. Ver wacht wordt dat in 1968 met 33 een heden ruim 25% meer kan worden geproduceerd dan nu met 40 een heden. De kosten per vlieguur met een DC-8/63 die 234 pasagiers kan ver voeren, zijn weinig hoger dan die van de thans in gebruik zijnde DC-8'en die minder passagiers kunnen mee nemen. Dr. Van der Wal herinnerde er voorts aan dat de KLM overweegt nog twee vliegtuigen van dit type te bestellen. Voorts deelde dr. Van der Wal mee dat het gehele bedrijfsbeleid voort durend rekening houdt met de tech nische ontwikkeling die in de jaren '70 te wachten staat. Enorme kosten Het gaat daarbij om de zeer grote straalverkeersvliegtuigen voor het vervoer van verscheidene honderden passagiers, toestellen ontworpen voor 400 tot 900 personen. Ir. F. Besan?on, plv. pres.-directeur, deelde mee dat de kostprijs van der gelijke vliegtuigen zullen variëren van 16 miljoen dollar tot 2D miljoen dollar per stuk. Ter vergelijking: een DC-8 kost 8 miljoen dollar. De „Jumbojets", zoals deze grote verkeersvliegtuigen worden aange duid, zullen lagere kosten moeten hebben dan de DC-8 van het type 63. „Als er zulke Jumbojets komen dan zal de KLM zeer waarschijnlijk ook deze grote vliegtuigen aanschaf fen, want met name op de Noord- atlantische route zal daar zeker in de jaren na 1970 behoefte aan zijn. Tot dat moment zullen we de DC- 8/63 op de Noordatlantische route inzetten", aldus de heer Van der Wal. Dr. Van der Wal bracht voorts in herinnering dat de KLM afleverings posities heeft gereserveerd voor drie Supersone transportvliegtuigen. De indienststelling van de in de V. S. ontworpen vliegtuigen van dit type Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken wordt daar in 1974 verwacht. Zij zul len 35 miljoen dollar per stuk kosten (de Brits-Franse Concorde zal, zo wordt verwacht, 16 miljoen dollar moeten kosten). Veelbelovende prognoses De budgetten die de verscheiden diensthoofden hebben gesteld, ambi tieuze budgetten, zijn in de praktijk van de laatste maanden overtroffen. Reeds 356 jaar vóór het staatsbezoek van presi dent Bourguiba aan Ne derland waren er betrek kingen tussen Nederland en Tunesië, zij heit dan dat die eerste contacten beperkt waren tot onder handelingen over het vrijkopen van Nederlan ders die in handen van Elf jaar na het eerste contact, lieten de schepen van een smaldeel onder admiraal Haultadn op de rede van Tunis het anker vallen om Nederlandse gevangenen vrij te krij gen, vreedzame betrek kingen aan te knopen en hulp te verkrijgen in de oorlog tegen Spanje. Het smaldeel vertrok met drie schepen die door de zee rovers waren buitge maakt.. Later had ook admiraal De Ruyter bemoeienis met Tunis. In 1662 maak te hij met zijn vloot op de Middellandse Zee een Tu- nesisch schip buit en be gon hij met onderhande lingen met de admiraal van Tunis over de vrijla ting van Nederlandse sla ven. Resultaten: de ruil van zestig Tunesiërs te gen zestig Nederlanders een bestand van zes maanden en tenslotte, op 29 augustus 1662, een overeenkomst tussen de Nederlanders en de Pasja van Tunis. Dat verdrag hield in dat de burgers van de twee landen vrijelijk handel mochten drijven en zon der vergunning eikaars landen mochten binnen komen en er verblijven, en ook dat oorlogssche pen van de twee landen op elkanders reden voor anker mochten gaan. Verder werd nog bepaald dat alleen de Bey van Tunis Nederlanders in zijn land mocht berech ten en dat Nederlanders bepaalde belastingvoorde len kregen. Toen admiraal De Ruy ter op 4 september 1662 zee koos, liet hij een con sul achter, Robert de Ronok. In de praktijk werden de afspraken dikwijls ge schonden. Tunis zond in 1700 een afgezant, Jerda Cohen, naar Nederland om een nieuw verdrag te sluiten. Bij het verdrag, dat in 1713 werd ondertekend en bekrachtigd, werden de voorrechten uit 't vo rige verdrag hersteld en kregen de Nederlanders volledige vrijheid van handel. In 1800 verzocht de Bey vain Tunis de Betaafse Republiek om een inge nieur voor de bouw van een haven. Die ingenieur Franckkwam en bleef tot 1806. In 1881 kwamen alle verdragen met het buitenland te vervallen, doordat Tunesië een Frans protectoraat werd. Op 20 maart 1956 heb ben Frankrijk en Tunesië het protocol ondertekend waarbij Tunesië een on afhankelijke staat werd. Op 12 april vormde Bour guiba de eerste regering van het onafhankelijke Tunesië. De gondwetge vende nationale vergade ring riep op 25 juli 1957 de republiek uit en koos toen Bourguiba als presi dent van de nieuwe repu bliek. De diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en republiek Tunesië da teren van 18 maart 1958. Op die dag heeft dr. H. N. Boon, toen ambassa deur in Rome, in Tunis zijn geloofsbrieven aange boden als eerste ambas sadeur in de republiek Tunesië. Later heeft Ne derland een ambassade in Tunis gevestigd. Vooral mei is een hele goede maand geweest. Wat het vervoer op de Noordat lantische route aangaat zei de heer Van der Wal nog dat nu reeds bijna dagelijks twee dubbeldiensten op New York moeten worden uitgevoerd. Verwacht wordt dat het volgende jaar de vervoersvraag nog niet ge heel zal kunnen worden opgevangen met de dan in dienst te stellen DC- 8/63-vliegtuigen zodat ook dan de diensten van deze toestellen op de zelfde vertrektijdstippen moeten wor den aangevuld met DC-8'en van het nu in gebruik zijnde type 50. De cijfers over de verstreken maan den en de aanwijzingen en progno ses voor de rest van het jaar houden de verwaehtlng in dat ook het boek jaar 1966/67 bevredigende resultaten zal opleveren. De KLM zal haar expansiebeleid weer meer aanpassen aan de ver- voersgroei. In 1963 en 1964 was de produktleuitbreidlng ongeveer 5 6% in 1965/66 10% en thans 11%. Demonstratie tegen Erhard Bondskanselier Erhard heeft gis teravond een verkiezingstoespraak in Gelsenkirchen in het Roergebied moeten afbreken omdat hij door hon derden verbolgen arbeiders voortdu rend werd onderbroken. Zichtbaar van zijn stuk gebracht reed Erhard snel weg, nadat hij vijf minuten lang getracht had zich verstaanbaar te maken voor de vierduizend aanwe zigen. Er waren mijnwerkers met spandoeken waaro pstond: „In onze stad zijn duizend mijnwerkers en staalarbeiders zonder werk" en „Wij zijn ook slachtoffers van de CDU- regering". De verkiezingen die op 10 juli in Noordrijn-Westfalen worden gehou den, staan in het teken van de on tevredenheid onder de arbeiders in het Roergebied, zy vrezen dat dit Jaar nog meer mijnen zullen worden gesloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15