Mishandel koppeling niet Nog meer Japanners Holland-jeugd nog stevig bovenaan SP ÖRT van vandaag 2 Driemaal triomfeerde pikeur M. Bouwhuis DONDERDAG 7 JULI 1960 LEIDSCH DAGBLAD dl Van wegen9 wagens* wielen en wat - er - zo - bij - komt Ook onder geroutineerde automobilisten vindt men nog talloze pedaalridders Weer overleg over [Franse troepen in West-Duitsland (Advertentie) e i De koppeling is het schrikbeeld van vele leerling-automobilisten tijdens de eerste autoles. Het koppelingspedaal moet namelijk be speeld worden in combinatie met het gaspedaal. Laat men het ingetrapte koppelingspedaal opkomen me te weinig gas 'fl{ dan slaat de motor af. „Dat zal mij niet meer overkomen" denkt de leergierige adspirant-autobestuurder, en de volgende keer geeft hij een extra dot gas, als gevolg waarvan de auto niet wegrijdtmaar wegspringt. Later wordt de bediening van het koppelingspedaal een gewoonte- 12» handeling, waarbij men dus niet meer nadekt, maar toch zijn er legio zgn. pedaalridders, die ook jaren nadat ze in het bezit zijn van het rijbewijs het linker pedaal nog incorrect behandelen, waardoor onnodige slijtage en dus extra reparatiekosten ontstaan. M|" - ALLEEN GEBRUIKEN VOOR SCHAKELEN I De algemene fout van de begin neling, een onjuiste dosering van hei gas bij het laten opkomen van het koppelingspedaal, hebben zij wel on der de knie, maar er is een aantal I andere methoden om dit mecha- llttiisine te mishandelen. In het alge- 'ineen kan men stellen, dat het kop pelingspedaal alleen mag worden ge- )Rjbruikt voor het wegrijden en het overschakelen naar een andere ver snelling. Niets anders Elk ander gebruik van het koppe lingspedaal dient te worden afgera den. Tot de insluipsels in de rijge- woonten van gevorderde automobilis ten behoren het gebruik van het kop pelingspedaal als steun voor de lin kervoet tijdens de rit, het stationair laten lopen van de motor met in gedrukt koppelingspedaal voor een gesloten spoorboom, een opengedraai de brug. een rood verkeerslicht of tijdens 't filerijden, en daarenboven wordt nog maar al te vaak het kop pelingspedaal als remplacant van het rempedaal gebruikt om het tempo te vertragen. Zo is een veelverbreid euvel om bij het naderen van een kruispunt of het nemen van een bocht en ook wel bij het afdalen van een helling, de motorkracht uit te schakelen door het intrappen van het koppelingspedaal, j De koppeling is de verbindings schakel tussen de motor en het aan- drljfsmechanisme. Door het intrappen van het koppelingspedaal kan men deze verbinding onderbreken zonder dat de motor tot stilstand behoeft te komen. Droge plaat Verreweg het meest voorkomend Is de droge plaatkoppelng. Deze plaat bestaat uit een stalen schijf, die aan weerszijden met frictiemateriaal is bekleed, een bekleding waarvan de samenstelling ongeveer overeen komt met die van de remvoering. Deze frictieplaat zit ingeklemd tus sen de vlakke zijde van het vliegwiel aan de motorzijde en de zg. „druk plaat" aan de buitenzijde. Een aantal drukveren houdt de drukplaat tegen de frictieplaats ge klemd. Drukt men nu het koppelings pedaal in, dan wordt de drukplaat door middel van een hefboom tegen de druk van de veren in over een kleine afstand verschoven, waardoor de frictieplaat vrij komt te liggen. Tengevolge hiervan wordt de ver binding tussen motor en transmissie verbroken. Laten we het koppelingspedaal nu optomen dan wordt geleidelijk aan de frictieplaat freer tussen de twee andere platen ingeklemd, maar in deze overgangsperiode komt er een moment, dat de frictieplaat gaan wrijven zowel tegen het vlieg wiel als tegen de drukplaat. Gedurende deze periode van een slippende Koppeling staat 't frictie- materiaal aan slijtage bloot, waarbij veel warmte wordt ontwikkeld. Deze slljtageperiode dient dus zo kort mogelijk te zijn, temeer daar bij een langdurige wrijvingsperiode de hitte zo groot kan worden, dat het fric tiemateriaal verbrandt en gaat af brokkelen. Reparatie of vervanging wordt dan noodzakelijk. Niet te lang Gebruik daarom de koppeling nooit langer dan strikt noodzakelijk is. Het aantal keren dat een koppeling wordt gebruikt speelt een veel onderschik- tere rol dan de duur van zo'n han- (Advertentle) Paspoorten deze zomer afgeschaft? Voor de talloze vakantiegangers die naar het buitenland gaan, zou het een heel gemak zUn als zi) zonder paspoort de grens over konden. Misschien komt dat nog eens, maar nü is het nog niet het geval. Wél is er een gebied waar het voordeel geen grenzen kent en waar leder zonder forma liteiten naar toe kan, wat dan ook duizenden mensen juist in hun vakantie dóen. Wfl bedoelen de markt - het grootste en voordelig ste koopcentrum. Marktkooplie den zorgen daar met hun royale keus ln kwaliteitsartikelen voor honderden verrassingen en zU spreken een taal die iedereen ver staat: de taal van de laagste prij zen. Kopen op de markt Is een vakantie-plezier én een vakantie voordeel, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD km worden gesteld, maar pedaalrid ders sukkelen soms na 15.000 km. al met een versleten exemplaar. Ook auto's die voortdurend in de stad rijden en waarvan die bestuurders derhalve veel vaker moeten koppelen en ontkoppelen dan bij het rijden op de grote weg, halen dit gemiddelde veelal niet. Wie het koppelingspedaal doorlopend als steunpunt voor zijn voet gebruikt zal door het gecombineerd gewicht van dit lichaamsdeel en het schoeisel onwillekeurig af en toe een druk uitoefenen die de koppeling in suppo sitie kan brengen. Wie voor een rood verkeersUcht, geopende brug of gesloten spoorboom moet wachten dient met de schakel- handel in neutraal het tijdstip af te wachten, waarop hij zyn rit kan ver volgen. Voor een brug of spoorweg overgang kan het zelfs zin hebben de motor geheel af te zetten. Sommigen hebben de gewoonte om op een hellend gedeelte voor een rood stoplicht de wagen met sUppen de koppeling en enig gas geven in startpositie te houden, maar na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat deze methode absoluut uit den boze is. In dergelijke gevallen dient echter van de handrem gebruik te ZO VERBRUIKT U MINDER BEMZINE f 1 TIPS VOOREEN LAGER BENZINEVERBRUIK Rijdt niet te hard, hoge snelheden Het vap snelheid veranderen moet verdubbelen het benzineverbruik |altijd uiterst gelijkmatigjjebeuren Trek rustig op, een snelle start vraagt veel meer benzine dan een beheerst optrekki I Gebruik de choke alléén als het I werkelijk noodzakelijk is en dan nog zo kort mogelijk. Naar veiliger auto's in V.S. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aanvaard, waarin van de regering het opstellen van stren ge veiligheidsvoorschriften voor auto's wordt geëist. Deze maatrege len gaan aanmerkelijk verder dan president Johnson aanvankelijk had voorgesteld. De Senaat ver plicht het ministerie van Handel tussentijdse voorschriften in te voe ren per ljanuari 1967, en een jaar later permanente voorschriften. Deze zijn nog niet precies uitge werkt. maar aangenomen wordt dat veiligheidsgordels, gecapitonneerde dashboarden, schokbrekende sturen, e.d. daaronder vallen. Het wetsont werp stelt voor het uitwerken over de komende drie jaar 51 miljoen dol lar beschikbaar, de president had om 17 miljoen dollaar verzocht. Het mi nisterie van Handel kan bovendien voortaan een boete van 400.000 dol lar stellen op overtredingen door fa brikanten. Het wetsintwerp gaat nu het Huis van Afgevaardigden. M. BRINKS [Uw ■bekleder] lcBINNENVESTCRACHTl Samenwerking V.W. met Daimler Benz Volkswagen en Daimler-Benz heb ben besloten tot technische samen werking. Een groep deskundigen van beide bedrijven bestudeert al eniige maanden vraagstukken die verband houden met de veiUgheid van auto's. De produktie van Volkswagens be- dsoeg in het eerste kwartaal van diiit jaar 444.331 auto's vergeleken met 412.658 ln het eerste kwart-aal van 1965. Daimler-Benz heeft in het eer ste kwartaal 46.127 auto's geprodu ceerd. De omzet van Volkswagens in 1965 bedroeg 9.3 miljard mark, die van Daimler-Benz 4.474 miljard mark. ggepro Racewagen met Citroën-embleem Teneinde jonge coureurs in staat te stellen wedstrijdervaring op te doen, heeft de Franse Citroen-dea ler Pérous een racewagen gebouwd, een Citroënembleem draagt om dat de onderdelen hiervan afkomstig zijn van het merk van de dubbele chevron. De MEP X 2, zoals de wagen heet, is overgedragen aan de Franse auto mobielclubs. De motor is gebjk aan van de Panhard 24 CT en ver snellingsbak en stuurinrichting zijn afkomstig van de Ami 6. De MEP moet een snelheid van 200 km/u. kunnen halen. Een enor me prestatie voor een tweepitter. De wagen met een polyester carrosserie weegt 337 kg. Het aantal Japanse automerken in ons land neemt nog steeds toe. Deze week ontvingen wy bericht, dat Rosier's Automobielbedrijf N.V. Den Haag als importeur gaat op treden van de Japanse firma Prince Motors Ltd, welke ln 1950 in Tokio werd opgericht. Het leveringsprogramma van Prince Motors Ltd bestaat voorlopig uit vier modellen. Allereerst 'n vier- deurs personenwagen, de PMC A 150 Deluxe (Skyline 1500 Deluxe) met m vier cilinder motor (73 pk) en m vijfdeurs stationcar van hetzelf- 2 type, genaamd Skyline Estate. Daarnaast de grotere zes-cilinder PMC B 200 Deluxe (Gloria 6 Deluxe) met een motor van 106 pk en een vijfdeurs stationcar (Gloria 6 Esta te) van hetzelfde type. De modellen zullen in september aan de markt komen. Prince Motors Ltd haalde vorig jaar een produktie van 120 000 wa gens. Renault brengt nieuwe rallywagen De Franse automobielfalbrikant Re nault heeft een nieuwe rallywagen geïntroduceerd, de Renault 8 Gordl- ni '67, of wel een Renault Gordini 1300. De cilinderinhoud is vergroot tot 125cc teneinde deze rallywagen in de Toerwagen Groep n volgens de nieuwe F.I A.-normen te kunnen plaatsen. De viercilinder krachtbron met dubbele carburateurs levert een vermogen van 110 SAE-pk bij 6750 omwentelingen per minuut. Zijn topsnelheid ligt bij 175 km/u. De wagen, die uitsluitend in een blauwe kleur wordt geleverd en voorzien is van twee strepen over dak en vóór- en achterklep zal uit sluitend aan bekende rallyrijders worden verkocht. Advertentie Onjuist Het is ook onjuist een kruispunt met ingetrapte koppelingspedaal te naderen. Men mist in dat geval de remwerking van de motor en ln twee de instantie ls er het rempedaal om het tempo te vertragen. Pas op het laatste moment dient het koppelings pedaal er aan te pas te komen, maar dan alleen om in neutraal te scha kelen. Ook bochten dienen niet met ont koppelde motor te worden genomen. Ook hier moet de wagen voor de bocht tot een aanvaardbare snelheid terug worden gebracht door de rem werking van motor en rempedaal en daarna tot een lagere versnelling worden overgeschakeld. Als in de bocht desondanks toch een slip op treedt, moet echter wel worden ont koppeld om de slip te kunnen re dresseren, tenminste wanneer het een wagen met achterwielaan drijving betreft. Daar slijtage van de koppeling slechts optreedt by een slippende koppeling zou men hieruit kun nen concluderen, dat het volledig Intrappen van het koppelingspedaal dan toch niet zo bezwaarlijk is. Niettemin heeft ook dit schadelijke gevolgen, omdat de krukas met al les wat daaraan vast zit dan aan abnormale druk wordt blootge steld. Daarom blijft ons advies: het koppelingspedaal alleen gebruiken voor het doel waarvoor hy ge maakt is; nl. voor het wegrijden uit stilstand en voor het op- of terug schakelen naar een andere versnel ling. Tijdens een internationaal ten nistoernooi in Dusseldorp is gisteren de Nederlandse Elly Krocké in de tweede ronde van het dames-enkel spel uitgeschakeld. Zij verloor met 2—6, 3—6 van de Duitse Heide Orth- Schildknecht. Het Nederlands honkbalteam heeft gisteravond in het Haarlemse honkbalstadion met 4—1 verloren van de Arce Studs, een Amerikaans studententeam, dat onder leiding van oudbondscoach Bill Arce, enkele weken in Nederland verblijft. Titelhouder Brazilië heeft zijn voorbereiding op het wereldkam pioenschap voetbal, dat volgende week ln Engeland begint, gister avond in Malmoe afgesloten met een wedstrijd tegen de Zweedse kam pioen IFK Malmoe. De Brazilianen wonnen met 31. DUIVENSPORT. P.V. „De Reisduif" Wedvlucht vanaf Corbeil. In concours 75 dui ven. Aankomst eerste duif 12.20.39. Uitslag: 1. A. Pracht, 2, 3, 5, 10 P. Mooten; 4, 9 H. de Haas; 6, 7 S. Kos ter; 8 K. Passchier. De Frans-Westdultse besprekin gen over de status van de Franse troepen in de Bondsrepubliek zullen in de tweede helft van deze maand worden hervat, zo heeft de Franse staatssecretaris van Voorlichting Bourges bekendgemaakt. Frankrijk houdt vast aan zijn standpunt dat er geen nieuw ver drag nodig is om een juridische basis te scheppen voor de handhaving van de Franse troepen in West-Duits land. De Franse regering zegt in een vandaag gepubliceerde nota dat de overeenkomst van 1954 over de posi tie van de buitenlandse troepen in Duitsland nog steeds een voldoende basis vormt voor de legering van de Franse troepen in West-Duitsland. Zoals bekend zijn de Franse troe pen per 1 juli onttrokken aan het opperbevel van de NAVO. Bourges zei dat Frankrijk bereid is het Duitse verzoek tot handhaving van de Franse troepen in de Bonds republiek in te willigen. Frankrijk zou niet tegen de wil van de Duitsers in West-Duitsland blijven. De regering in Bonn heeft gister middag een gedelegeerde bij de Franse troepen in West-Duitsland benoemd. Het is de 60-jarige ge- neraal-majoor Kohier, plv. hoofd van de afd. personeelszaken by het ministerie van Denfensie. In de Franse nota geen bezwaar tegen de benoeming van een afgevaardigde zyn gemaakt. Wereldkampioen Cassius Clay zal zyn zwaargewichttitel boksen op 10 september verdedigen tegen de Europese kampioen Karl Mildenber- ger uit West-Duitsland. Het contract voor het gevecht, dat in Frankfort wordt gehouden, is gisteren in Lon den getekend. Op 6 augusts echter zal Clay reeds uitkomen tegen de Britse kampioen Brian London. In het contract van het gevecht tegen Mildenberger is dan ook de clausule opgenomen, dat Brian London, wanneer hij Clay op 6 augustus zou verslaan, de plaats van Clay in de stryd tegen Milden berger zal innemen. Atletiekcompetitie (Van onze atletiekmedewerker) Gisteravond was het uur van de waarheid voor de ploegen van de A.V. Holland en het Haagse „Vlug Le nig", die de bovenste plaatsen inne men van de ranglijst ln de Zuidhol landse jeugdcompetitie. Op de sintel- baan Leidse Hout zouden de sterdra gers uit de Residentie laten zien dat Voetbalstrijd in West-Duitsland De wereldkampioenschappen voet bal zullen in 1974 ln West-Duitsland worden gehouden. Dit heeft de FIFA gisteren in Londen besloten. In 1970 zullen de wereldkampioenschappen, zoals bekend, ln Mexico plaatsvin den. Koersen op Duindigt (Van onze medewerker) dries v. Dyk met Ferseus. Met klein verschil klopte Spirit Solpa voor de derde plaats. Ook de Ontarioprys werd een prooi voor Van Dyk, daar hy met Annie Rose de slotaanval van Flokarin en Wimborn Winnifred op afdoende wyze bedwong. Het succes van de familie Van Dyk werd compleet door de triomf van Eddy v. Dyk in de amateurskoers. Met Fair Quita klopte deze in een felle eindstryd de Belgische leerryder Voss, die met My Cale overigens een prima verrichting liet zien. Mej. Dek kers werd met Remus II derde. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden draveryen en ren nen lulden: Bussumprijs: 1. Femamdel (A. J. C. Haamsen), 1.32.1, 2. Fouquet, 3. Ply ing Hollandia, toto wl. 3.50. pl. 1.40, 1.30. 1.50, koppel 3.20, cov. 4.20. Met drie overwinningen was Bouw huis gisteren de „grote man" op Duindigt. In de internationale dra- very nam hy met Cherie Spencer na en halve onder de leiding van Cap tain Double K over, vergrootte ge makkelijk zijn voorsprong en boekte een verrassende prima 1.21.9 triomf (w. f9.50). Bastogne, die geklopt in de koers lag, klopte ten leste Taky Erebus nog voor de tweede plaats. Met Dorita Spencer, die dinsdag in Hilversum een zeer slechte verrich ting toonde, startte Bouwhuis als een jr. komeet achter de auto, had de kop UltSl32Cn en zegevierde verrassend in 1.26.5 km- tyd. Diamant Dear werd uitgescha keld en Cereal Spencer werd tweede vóór Charlie Chaplin, zodat het trio f 1277.40 voor f 1.— gaf. Diana Hanover bracht Bouwhuis de hattrick. Hy klopte Douglass Stern S overtuigend in 1.25.4, waarin Dione G met een derde plaats verraste. Harmsen bracht in de kortst mo- gehjke tyd in de koers voor 2-Jarigen Fernandel op kop en ging naar een vlotte derde achtereenvolgende 1.32.1 zege. Fedde B, die de leider steeds bedreigdde, fouteerde en viel terug, zodat Fouquet het tweede geld in casseerde vóór Flying Hollandia. De favoriet in de Bergenprys, Co- met Volann (S. J. v. Leeuwen)stelde zyn aanhang niet teleur en zege vierde overtuigend in 1.23.9 km-tyd, vóór Arnoldus en Chungo Beroona. Beautiful Star eindigde als goede vierde. In de leerlingenkoers zette v. d. Lubbe met Ellen Tinga zyn eind spurt wat te laat in. Op de eindstreep kwam hy iets te kort en moest de eer laten aan Crack Hollandia (W. Stort), die met 1.26.4 km-tyd een prima verrichting toonde. In de slotdravery bleef de door leerling De Boer gestuurde Canard S buiten de fouten, nam na een halve ronde de leiding en triomfeerde in 1.26.2. Benno Signal, die steeds tweede lag, moest deze plaats even voor de streep prijsgeven aan de door Smit gestuurde Corna M. I 8 Ontarioprys: 1. De hoog gedoteerde ren om hetw. Van Brienen's Memoriaal werd een zege voor de succesvolle Jockey An- I 23.8Ö. TotaliaatOTomaet 182.181 Bouwhuis) Stern S, Dou galis 2.50. 1.70, 4.30, koppel trio 1.277.40. Woestdulnprijs: 1. Di uls), 1.25.4, Dione G, wl. 2.60, pl. 1.30, i.au, a.iu, koppel 5.50. cov. 3.40. BergenpriJs: 1 Comet Volann (S J. van Leeuwen) 1.23-9, 2. Arnoldus, 3. Chungo Beroona, wl. 2.-, pl. 1.60, 3.50, 2.80. koppel 430. oov. 6^0, trio 135.50 Oud Roocenburgprijs 1.80, 1.50, koppel 530, Bredaprij81. Cherie Spencer (M. Bouwhuis). 1313. 2. Bastogne, 3. Ta ky Erebus, wl. 9.50. pl. 2.20, 1.60. 1.60, Rennen 3 Van Brienen's Memoriaal: 1. Per- (A. W. van Dyk). 132.3 2. Spirit 4.90. pl. 2.70, 2.-, koppel 13.8 TEMMING NAAR HVC De Amersfoortse tweede-divisieclub HVC heeft voor het nieuwe seizoen enkele nieuwe spelers aangetrokken. De voornaamste versterking ver wachten de Amersfoorters van Mos je Temming, die van DWS werd overgenomen. Van de Amster damse eredivisieclub kwam ook Joop de Jong, die het afgelopen Jaar aan Blauw Wit was uitgeleend. HVC contracteerde voorts Marcus (Wage- ningen) en de Hilversummers Akker man en Van Maaren. Dertienjarige sneller dan Gretta Kok Gretta Kok. de Amsterdamse schoolslagspecialiste, die kort na haar come-back in de wedstrijd sport by de landenwedstrijd West- Duitsland-Nederland in Delmen- horst, een ty'd maakte van 2.48.2, ls dezer dagen door een 13-Jarlg Rus sische zwemstertje van de tweede plaats van de wereldrangUjst 1966 verdreven. De piep-jonge, maar reeds 1.77 me ter lange Irina Prosdnjakova maakte namely k in Moskou een tyd van 2 min 46.1 seconden. Dat is na Galina Prozumenschikova's wereldrecord van 2.44.6 de op één na beste presta tie aller tyden. Tenniszege De tweedaagse tennis landenwed- stryd Zwitserland - Nederland (da mes) ln Vitznau ls gisteren in een 8-2 zege voor de Nederlandse da mes geëindigd, nadat zy op de eerste dag reeds een voorsprong van 6-1 hadden genomen. Per Ivar Moe stopt De 22-jarige Noorse ex-wereld kampioen (1965) schaatsen Per Ivar Moe heeft naar de Oslose krant „Af- tenposten" gisteren publiceerde, be-, sloten met de wedstrijdsport te stop pen. Moe verklaarde dat de Intensie ve training teveel van zyn tyd verg de. Noordwijk klopt Zweeds Norviken De vriendschappeiyke voetbalwed- stryd, die Noordwyk gisteravond op het gemeentelyke sportpark aan de Van Panhuysstraat tegen het Zweed se JFK Norviken (Stockholm) speel de, ls in een kleine maar verdiende 32 zege voor de Noordwykse rood- broeken geëindigd. By de rust stond Noordwyk door doelpunten vanBrö- ïing, Maryt en Van der Werff reeds met 30 voor. zij niet voor niets een aantal Neder landse jeugdkampioenen in hun mid den hebben. Maar het pakte anders uit. Want ondanks een 15,— sec. rond op de 110 meter horden van Nederlands kam pioen Frans Jutte, ondanks 135.5 op de 600 meter van kampioen Jan Wil helm, ondanks 1.57.5 op de 800 meter van de kersverse j eugdrecordhouder wynand Bladt en ondanks 363 op de 300 meter van crack Ron Mahieu, waren de Hagenaars niet opgewassen tegen de jonge Leidse oranjebroeken, die een zeer homogene ploeg bleken te zyn. Tegenover dit geweld stelde ook de Leidse ploeg enige goede prestaties: Maljaard v. d. Gugten en Errol Jes- surum noteerden op de 80 meter resp. 9.1 en 9.2 sec., John Bey liep op de 600 meter 136.-, Robert Strik op de 800 meter 2.02._ terwijl op dit num mer nieuweling W. Roekei reeds tot een tyd kwam van 2.04.4! Een schitterende race was de 600 meter jongens B. De Jeugdkampioen Wilhelm (V. L) nam ln hoog tem po d© leiding, gevolgd door Holland man John Bey en Rotterdammer Nieuwenhuizen. Deze laatste zag kans op de laatste 10 meter het leidende tweetal te passeren. Met 15.505 punten verstevigde de Hollandjeugd haar eerste plaats ruimschoots, Vlug Lenig werd tweede ln 14.169, het Rotterdamse DOS verzamelde 12.512 punten en de Spartaan uit Lisse 11.468. Als by nummer werd Ingelast een estafette 4 x 200 meter voor damee tussen de ploegen van ADA (Amster dam) en Bataven (Lelden). De ADA ploeg slaagde met Willy Wokke, Ria van Slooten, Wllly Bloothoofd en Lidy Vonk niet in haar opzet het Ne derlands record te verbeteren, zy kwamen tot 1.42.5. Hoewel de Leidse Batavenploeg bestaande uit Mimi van Wezel, Gerda Kraan, Diny van Beek en Truus Hennipman met bijna 3 se conden werden geklopt, stelde zy toch het Leidse record scherper en brach ten het op 1.45.4. Mary Rand, de Britse wereldkam pioene verspringen (6.76 m.) en Olympisch kampioene, gaat de atle- tiekwereld vaarwel zeggen. De 26- jarige huisvrouw heeft afgezien van deelneming aan de nationale en Europese kampioenschappen. Het IBM-schaaktoernooi ln Am sterdam ls gisteren voortgezet met de tweede ronde. De resultaten waren: grootmeestergroep: Botwlnnik (Rusl.) Szabo (Hong.) 1—0; Van Scheltin- ga (Ned.)Barendregt (Ned.) Robatsch (Oost.)Zuldema (Ned.) 1—0, Flohr (Rusl.)—Kuypers (Ned.) Szilagyi (Hong.)— Pomar (Sp.) 01. Stand: 1. Botwlnnik 2 pnt; 2/3. Pomar en Robatsch 1% pnt. Meestergroep, stand: 1. Scholl 2 pntj 2/3. Ghitescu en Enevoldsen 1% p. Het Deense voetbalelftal, dat de laatste weken een geliefd sparring - partner was voor de landen die zich voorbereiden op het wereldkampioen schap, heeft gisteren in Kopenhagen met 4—0 verloren van Italië. De Nederlandse kampioen Tom Okker is na de Wimbledonexhibltie in Scheveningen. waarin hy van San- tana won, weer teruggekeerd naar Engeland. Gisteren won hy in de eerste ronde van de kampioenschap pen van Wales met 5—7, 7—5, 63 van de Amerikaan Dick Moodey. In de tweede en derde ronde van het enkelspel ondervond Tom Okker nauwelyks enige tegenstand. In de tweede ronde versloeg hy de Welsh man Bennet met 6—0, 60 en in de derde ronde zegevierde hy met 6—1, 6—3 over de Engelsman Geoff Bluett.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13