SPORT Billie Jean de minste King maakt fouten Wienese komt 10 lengte tekort Manuel Santana laat eer aan Tom Okker VERRASSINGEN IN DE VALKENKLASSE ROL VAN MARIA BUENO NA NEDERLAAG OP WIMBLEDON UITGESPEELD? TROOSTPRIJS VOOR MARGARET SMITH Nederlandse successen op Zaanregatta Spanjaard speelt beter Die Ley the-jeugd verovert titels FELLE INZET Gertie Doorenbos wint vier titels STRAF KWIJT Leidse roeiers in de weer op Triton-lustrum Zeilen op Westeinder OOSTDUITSE OVERWINNINGEN OP DE THEEMS PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 JULI 1968^ goedgemaakt. Fletcher en Newcom- be. eigenlijk een gelegenheidsdubbel door het uitvallen van Newcombes partner Roche, moeten weliswaar een set afstaan aan Davidson en Bowrey, maar waren toch duidelijk sterker: 6-3 6-4 3-6 en 6-3. Maria Bueno won met Nan cy Richey het damesdubbel van Margareth Smith en de blunderen de Judy Tegart (6-3 4-6 6-4) en kreeg dus nog een troostprijs. Ook Margaret ging niet met lege handen naar huis. Met Ken Fletcher behield zy de titel gemengd dubbel door in drie sets (4-6 6-3 6-3) van De- nis Ralston en Billie Jean King te winnen. De Zaanregatta. het internationaal vermaarde kano-evenement dat dit weekeinde voor de achtste keer op de Voorzaan in Zaandam werd gehou den, heeft veel successen opgeleverd voor de Nederlandse topvaarders. Uit België, Duitsland en Engeland kwa men de sterkste kanoërs aan de start maar op bijna alle wedstry donder - delen, moesten zij buigen voor het geweld dat de Nederlanders ontke tenden. vooral Geurts en Hoekstra waren enorm op dreef. Alleen op de kl 500 meter ging de eerste plaats naar het buitenland. De Duitser Zander won de sprint van Paul Hoekstra die in de voorgaande races te veel van zijn krachten had ge vergd. Op het Olvmpisch nummer kl 1.000 meter werd er op de laatste meters felle strijd geleverd tussen Anton Geurts en de Belg Mare Moens. Ze gingen wij wel gelijk on de finish af maar Geurts was toch 0.1 sec. sneller. Bij de dames won de Zaandamse Thea Duif alle drie de wedstrijden waaraan zy deelnam. Successen op de Bosbaan (Van een speciale verslaggever) Billie Jean King is Wimbledons koningin. De 22-jarige Califor- nische, die al jarenlang een belangrijke rol bij de favorieten speelde, heeft Maria Bueno uit Sao Paulo in de finale verslagen met 63, 36, 61. Zij was de snelste, zij was vooral de minst naakte de minste fouten. nerveuze e BiUie Jean KingMoffitt behoort niet tot de stijlvolle spectaculaire speelsters van de wereldtop, maar zij ts op en top een sportmeisje, met een felle inzet, een enorm incasse ringsvermogen en met een all round tennis, dat op goed atletische leest Jeugdkampioenschappen tennis in Leiderdorp (Van tennismedewerker i Bernard en Gertie Doorenbos heb ben de strijd om de Leidse tennis ti tels voor de Jeugd tromferend afge sloten. Zowel in het jongens enkel spel 1 en 2 als in het meisjes enkel spel 1 en 2. Gemakkelijk ging dat overigens niet. Bernard Doorenbos, die in over eenstemming met zijn concurrent in de genoemde enkelspelen en tevens zijn dubbelparüner in het JJD. 2 vreemd genoeg ontbrak deze combi natie in het J.D. 1, die eveneens winst voor hen had opgeleverd Unicum-belofte Loek Sanders twéé in één speelde moest de eerste set zelfs na harde strijd prijs geven. 86 voor Loek Sanders. Daarna echter wist hij zidh te handhaven, zij het dat hij daarbij steeds op zijn tellen diende te passen, 63, 6—4. Gertie Doorenbos stuitte op aan merkelijk meer tegenstand van Eve lien Kengen. dan de algemene ver wachting was. De eerste set wist zij weliswaar met duidelijk verschil in haar voordeel te beslissen, maar in de tweede set toonde Evelien Kengen dat zij niet de lange weg naar de finale had afgelegd om daar zonder meer de witte vlag uit te steken. Met dezelfde cijfers trok zij de setstand gelijk (6—2). Gewaarschuwd trok Gertie Doorenbos alle registers open en dat bleek voor Evelien Kengen ondanks moedig verzet een tikkeltje teveel van het goede, 6—4. In het MD. 2 won Gertie Doorenbos van de verrassend goed spelende Wil Bloot, 7—5, 7—5. Het J.E. 3 bracht een ongeplaatste speler. Eric Wilmink, een kranige 3 sets-zege op Mark Braakman, 0—6, 64. 61. Karin Braakman maakte het ver lies van haar broer weer wat goed door in het M E. 3 haar concurrente Ellen Sanders, in 3 sets terug: 6—2, 3—6, 6—3. Verdere uitslagen: J.D. 1 R. de Meijere/Frits Knottenbelt R. Ke- meling/J. R. Bloot, 62. 26, 62. GX>. 1: Ria v. d. Giessen/R. de Meijer Lidy Remmerswaal/R. Ke rn el ing, 16. 97, 63. J.D. 2: Ber nard Doorenbos/Loek Sanders Pe ter KwestrooFrans van der Zee, 6—2, 6—3. MX). 2: Gertie Doorenbos/ Ellen Sanders Wil Bloot/Lidy Remmerswaal. 61, 75. GX). 2: Gertie Doorenbos/Eric Diamant A. Eysink-Smeets/R. de Klaver, 6—1, 6—2. M.D.3: Ellen Sanders/Ka rin Braakman Dorothy Binnen dijk Anja de Beer, 6—1, 6—3. GX). 3: Karin/Mark Braakman Ellen Sanders/Av. d. Capelle, 6—2, 6—3. In 1963 zorgde Billie Jean ronde Margareth Smith te verslaan, voor de sensatie door al ln de eerste ronde Margareth Smith te verslaan, in 1964 en '65 werd zij in de halve finales door resp. Smifch en Bueno uitgeschakeld. Nu won zij. als vier de geplaatst na in de Italiaanse en 1 Franse kampioenschappen niet op het tapy't te zijn gekomen, de ti tel aller titels. En zy ls een waardige kampioene, de eerste Amerikaan se sedert Karen Susman, haar dub belspelpartner ln 1962 de finale won. Maria Bueno's rol lijkt uitge speeld. Na de leverziekte van enkele jaren geleden heeft zij last van nier stenen gekregen en in de herfst van 1965 heeft zij een knie-operatie on dergaan. Tegenslagen Zij leek niet fit genoeg om na de moeilijke partijen tegen Judy Te- gart en Ann Jones nog meer tegen- De Australische zwembond heeft slagen op te vangen. Z« speelde zon- saterdag de straf van de vrtjeslag der de vechtlust, waarschijnlijk ook zwemster Nancy Duncan kwijtge- zonder de conditie, om een crisis te scholden. Nancy Duncan was één boven te kunnen komen en zelden van de vier Australische zwemsters, heeft een tVimbledon-finaliste zoveel I die achttien maanden geleden wegens tactische fouten gemaakt als „La wangedrag tijdens de Olympische Bueno" op deze warme slotdag. De Amerikaanse Billie Jean King toont trots de prachtige schaal, die het tastbare bewijs is van haar overwinning in de fi nale van het dames enkelspel op Wimbledon. Zij versloeg daar Maria Bueno. lobs van Billie Jean steeds dieper en haar volleys vlogen de Braziliaanse als kogels om de bren. Tweemaal achtereen, de eerste keer op love, werd de service van Bueno doorbroken en welgeteld 67 minuten nadat zy de partij met een dub bele fout was begonnen kon zij de opvallend lauwe gelukwens van haar gedesillusioneerde rivale, die vast had gerekend op een vierde ti tel na die van 1959, '60 en '64 in ont vangst nemen. Het was een teleurstellende eind strijd geweest, die door de resteren de finales niet meer kon worden In de eerste en derde set, toen zij door serviceverlies achter kwam te staan, begon zy met kromme elle boog steeds voorzichtiger en wei- felender te spelen. Billie Jean zal ook last van zenuwen hebben gehad, maar zij is vrijwel nooit in de ver dediging gegaan en tegen deze in stelling waren Maria's fouten fa- Wanneer haar service gelukte voerde de Zuidamerikaanse de bo ventoon en scorend waren veelal ook haar schitterende returns, wanneer mevrouw King vergat te plaatsen. Hoe gering de weerstand van Ma ria Bueno was, werd duidelijk geïl- lusteerd door het feit dat van de acht dubbele fouten van Billie Jean's service er maar 1 door Bueno is uit gebuit. Op 5-2 voor de Amerikaanse in de tweede set maakte zij in de achtste game drie dubbele fouten maar ver loor de game niet. Na het verlies van de eerste set door een doorbraak in haar tweede servicebeurt, kwam er Ineens meer vaart en meer overtuiging in het spel van de Braziliaanse. Zij ging naar voren bij elke gelegenheid en haar diepe volleys waren ongrijpbaar. De vierde dubbele fout van Billie Jean King werd in de tweede game afge straft en tot 4-1 speelde Maria Bueno sterk tennis met grote netpressie. maar nu ook met scorende passeer- slagen vanaf de baseline. Even snel als de vlaag van superieur tennis was gekomen verdween zij weer al kwam de set met 6-3 aan Bueno. Spelen in Tokio voor drie jaren werden uitgesloten om deel te nemen aan internationale zwemwed strijden. De andere geschorste zwem sters waren: Mariene Dayman (drie jaar), Linda McGill (vier jaar) en Dawn Fraser (tien jaar). Hunze een verdienstelijke derde plaats. De meisjes-vier van Die Leythe gecoached door de heren Flim en Luyendijk veroverde de titel met ruim een lengte voorsprong op Corn. Tromp. De Leidse ploeg bestond uit de dames Kedde, Grobbe, Krol, Sille- vis (slag) en J. Willighagen (st.vr.). Naast de twee titels en de derde plaats van Rob Robbers waren er1 voor Die Leythe nog een tweede J plaats bij de meisjes stijlvier (17— 18 jaar) achter het Spaarne en een kleine voorsprong. De Die derde Plaate bi) de overnaadse skiff De Nederlandse jeugdkampioen schappen roeien die dit weekeinde op de Amsterdamse Bosbaan zyn gehou den hebben voor het Leidse Die Leythe, de enige burgervereniging in Leiden, een succesvol verloop gehad. Twee titels gingen naar de oranje- zwarten: Rob Robbers won by de 1416-jarige de overnaadse skiff en ook de meisjes vier toonde zich de sterkste. Nadat de strijd ln de overnaadse skiff bij de jongens aanvankelijk ge lijk was opgegaan nam Rob Robbers na 200 meter door een hoger baan- tempo Leythe-roeier behield sprong ondanks de verwoede tegen aanvallen van Poseidon en Willem III. Met bijna een volle seconde voor sprong greep hij de titel. Ook ln de gladde skiff kwam Rob Robbers aan de start. Ondanks zijn ongeoefendheid ln dit boottype be haalde hij achter De Hoop en De De lustrum wedstry den van Triton, die dit weekeinde op de Amsterdam se Bosbaan zyn gehouden, hebben enige Leidse roeisuccessen opge leverd. Njord, dat dit seizoen de moeiiykheden ondervindt van de opbouw van een nieuwe ploeg, boekte met haar Varsity-vler, die steeds beter gaat draaien een zege in het junior-vier. Tegen dit resultaat stak de vyfde plaats in het hoofdnummer vier zonder stuurman senioren wel af. Met ruim twintig seconden achterstand op winnaar Nereus (6.49.21) eindigden de Leidse studen ten als laatsten (7.1054). Beter deed Asopos het in de nieu welingen acht 2. Na een enerverend gevecht ging de Leidse ploeg geiyk met Proteus door de finish en moest genoegen nemen met een gedeelde eerste plaats. Beide achten lieten 6.40.86 voor zich afdrukken. Ook de overige ploegen van Asopos maken een woordje mee. De nieuwelingen gestuurde twee werd tweede en de lichte vier senioren bereikte achter RIC en Triton een derde plaats. De dubbel vier van De Vliet werd achter Thetis tweede. De Tsjechische CZ-ryder Peter Dobry heeft gisteren in Erfurt de Grote Prijs van Oost Duitsland mo torcross gewonnen, de elfde wedstrijd in de competitie om de wereldtitel in de 250 cc klasse. De Zweed Torsten Hallman voert nu met 55 punten de ranglyst voor het wereldkampioen schap aan. De Belg Joël Robert staat met 40 punten tweede, en Peter Do bry derde met 32 punten. Nog geen twintig uur na het tra ditionele slotfeest van Wimbledon, dat hij aan de zyde van Billie Jean King-Moffit met Spaanse gratie in leidde, heeft Manuel Santana giste- in Scheveningen gedemonsteerd, dat zyn spel op gravel nog een klasse sterker is dan op gras. Met onnavolgbare topspindrives van beide vleugels, lobs en dropshots overklaste hy in de beginfase Tom Okker, de man wiens naam in Ne- (Van onze zeilmedewerker Leen en Hein de Goederen hebben met een kleine voorsprong op John Hofland de hoofdprys van de West einder zeilwedstrijden in de Regen boogklasse in de wacht gesleept. Sinds beide jeugdige zeilers onder „de vleugels" van Hofland vandaan De junioren vier met stuurman van Njord (links) is als eerste door de finish gegaan tijdens de dit weekeinde op de Amsterdam se Bosbaan gehouden lustrum wedstrijden van Triton. Op de voorgrond Triton met daarach ter Nereus. T raag Het elleboogtennis keerde terug en Billie Jean bestormde het net op nieuw. Terwyi Maria Bueno traag over de baan ging, slecht volleerde en slecht smashte, werden destekende conditie zyn, hebben zy met hun eigen boot al veel knap zeilwerk laten zien. In de Flying Dutchmanklasse stelde het team Fred Imhoff—Si mon Korver in het vorige weekeinde aJ zyn kandidatuur voor de hoofd prijs. Na de zaterdag Imhoff werd voor de derde maal met groot machtsvertoon eerste was de hoofdprys al voor de Hagenaar. Laagwater legde op de tweede plaats beslag en Jan Schooneveldt plaatste zich als derde. In de Valkenklasse was het ditmaal niet een Rolf van der Baumen, een Ed Hoppe of Arie Klein, die de hoofdprys in ontvangst kwam nemen. Het was dit keer de Aalsmeerder Van der Smit, die by- zonder sterk zeilde in beide weekein den. De uitslag: 1. J. v. d. Smit (1-2-2-1); met 5590 pnt.; 2. Ed Hop pe (3-1-5-5) 4317 pnt.; 3. Egon Rolf v. d. Baumen (4-6-10-2) met 3511 pnt. De overige uitslagen luiden: Shar- pieklasse. 1. Vlek (1-2-5-3), 2. Van der Glas (2-1-7-5); Finjoiienklasse 1. Beek (1-3-2-7), 2. Ketelaar <2-9- 3-1) jOlympiajollen: 1. Visser (1-1- 3-3), 2. Jansen (0-3-2-1); Scha kelklasse: 1. Kruit (1-1-3-1), 2. Goe- degebuure (9-10-2-2); 16m2klasse: 1. de Ruyter (3-1-7-5), 2. Könst (0-5-1-2); Vryheidsklasse: l. Helle mans (1-5-1-4), 2. Molenaar (5-1-14 -1). Pampusklasse1. De Ruyter (1-1-1-1), 2. De Boer (2-4-5-4); Sternklasse: Kruyer (2-2-1-4), 2. Vroiyk 1-1-6-6); Vaurienklasse: 1. Van Toen (0-1-6-1), 2. In 't Veld (8-6-2-2). Manuel Santana, de winnaard van het Wimbledon-toernooi,™ feliciteert Tom Okker met zijn zege in de tennisexhibitiedit gisteren op de Mets-banen in Scheveningen werd gehouden, derland momenteel synoniem is met tennis. De Haarlemmer was boven dien niet bepaald op dreef. De ene keer was het de zon, dan weer de wind, die zyn smashes buiten de lij nen lieten neerkomen. Maar we j won er? Niet Santana maar Tom 01- ker met de cyfers 2-6, 7-5, 6-3. Zo-c j Iets kan alleen gebeuren in een par- lra ty, die het publiek wordt voorgescho- R( teld onder een duideiyk etiketiry „exhibitie-tennis". Dagje uitede Overigens legde Santana het ern by dit dagje uit naar Neder- land minder dik op dan de niin-;er der fynb esnaarde Australiërs enj. Amerikanen in het verleden. De Spanjaard demonstreerde heel zi|nn' fynzinnig slagenrepertoire, maar -pg en misschien stond dat wel in het,^ contract oplopen na de service, daar begon hy niet aan. uc Tegenstander Okker kreeg daar-' door alle kans het initiatief over te nemen. De Nederlander voerde het tempo hoog op en hoewel hy na 4-4 Vj in de tweede set zyn service verloorj en dus praktisch verloren stond, wis! r&] hy Santana onder druk te houden en by 4-3 in de derde set na grandioze' g rallies een servicedoorbraak te f°r- ceren. Op dat moment geloofde San-|er tana het wel. Driemaal achtereen vj gunde hy Okker een ace en op het,m eerste matchpoint offreerde hy ae^k Nederlander een gemakkeiyke volley, g die deze aanstonds benutte. Valne: Volledigheidshalve dient gezegd, dat Santana in het begin van de1* tweede set vrij ernstig kwam te val- len en, hoewel dat vanaf de tribune niet te zien was, waarschjjnlyk de tweede en derde set licht geblesseerd heeft moeten uitspelen. Het duel Okker Santana werd voorafgegaan door de weinig interes- santé ontmoeting Mukerjea Aril-ft la, een speler van het type Krishnan, maar zonder diens technische be- s heersing, won met 6-4, 7-5. pp In de dubbel, die deze middag be- oj sloot, zegevierde het gerenommeerde ip: dubbel Santana/Arilla met 7-5, 6-2;trl over Okker/'Mukerjea- lë. Niet de Nederlander Jan Wienese. maar de Oostduitser Achim Hill won zaterdag tijdens de Henley-regatta de finale in de Dia mond sculls. Achim Hill, winnaar van een zilveren medaille tijdens de Olympische Spelen van Tokio zegevierde met 10 lengten voor sprong in 8 min. 15.- sec. De blonde Amsterdammer, die ty- dens de laatste Europese kampioen schappen brons veroverde vocht wat hy kon, maar Hill was su perieur en won met ruim verschil De grote overwinnaar van de klas sieke wedstry den op de Theems was ongetwyfeld TSC Beriyn uit Oost- Duitsland. Niet alleen won de acht van TSC de finale om de Grand Challenge Cup, het hoofdnum mer van de Royal Henley-re gatta. Ook de silver Goblets voor Jan Wienese lag reeds na 600 meter een halve lengte achter 31 jarige Oostduitser, die een uit- techniek toonde. idaag 3 ongestuurde tweeën en Double Sculls Challenge Cup was voor de Oost- berlijnse vereniging. In totaal ble ken Oostduitse formaties goed voor vyf overwinningen. Lager tempo Felle stryd gaf het duel om de Grand Challenge Cup te zien. Hoe wel TSC in een lager tempo roeide dan de acht van de Britse Tideway Scullers Club, had de ploeg van start tot finish de leiding. By het 800 meter merkteken leidde TSC met ruim een lengte- Het tempo van Ti deway ging daarna omhoog tot 39 slagen per minuut. Wel liepen de Britten iets in maar meet dan een halve lengte konden ze niet terugne men. De Duitsers sloegen vervolgens elke aanval af en wonnen met een halve lengte voorsprong. Ondanks de lang niet gunstige weersomstandig heden kwamen zy tot de goede tyd van 6 min 35 sec. Jorke Lucke en HeinzJurgen Bothe bezorgden TSC een gemak keiyke overwinning by de ongestuur de tweeën. De Duitsers hadden voor de 2112 meter 8 min 31 sec nodig en bleven de twee van Poplar- Blackwall een kleine drie leng tes voor. Manfred Haake en Joachim Brückhandler gaven in de finale om de Double Sculls Challenge de dubbel twee van de Leander Club uit En- ■la< geland geen kans. Met 4 lengtes voor- sprong ging de TSC-equipe ns.U£ 7 min 20 sec door de finish- 2 De Prince Challenge Cup voor vie- Ni ren met stuurman was voor Dynamo- an potsdam. De Copenhagen Rowing- stil club was geen tegenstander voor de ra vier uit Oost Duitsland, die voor de jsj 2112 meter 7 min 19 sec nodig had rit Voor een Westeuropese overwin- ning zorgde KVIK Kopenhagen-144 Olympisch Kampioen 1964, by de on- gestuurde vieren. Weliswaar leverde de Derby Rowing Club goed party in de eindstrijd om de Stewards Chal- lenge Cup doch de routine van de sterke Denen gaf hier duidelijk de doorslag. Met één lengte werden de- Britten in 7 min 17 sec verslagen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8