Gele trui verhuist naar ie schouders van Lebaube Vreugdedans van Santana TOUR IN CIJFERS DAG IN DE TOUR gehoorzaam kind Kleine Tour start vandaag „Van ballenjongen tot ERDAG 2 JULI 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 fan Janssen en Kees Haast handhaafden rich redelijk in de niet al te grote slag (door Fred Racké) ichon, Vrijdag In strak tempo marcheer de vedetten tegen de berg op. Er moest, had besloten, maar eens wat harder worden ge in en dan deed het er weinig toe op welke I dat nu wel was. Dat de heer Goddet de de Mente had betiteld als een berg van de ïde categorie, interesseerdde Anquetil en lidor dan ook maar heel weinig. Men vond hier smalle wegen en er was een brandende zon, een scherpe stijging en een zeer moeilijke afda ling. Als men nu, zonder zich te forceren, eens pittig tegen deze berg opging, zouden er wel slachtoffers vallen. Slechts enkele honderden me ters nadat het peloton zich rekte, verdween To- masso de Pra uit het peloton. EUM" vond in Luchon de brave Tomasso niet meer terug in het gewoel, in winnende en andere te huldigen wielrenners verblijven. Tomasso hoek^11 £ele trui afgestaan als een zeer gehoorzaam kind, dat een duur speelgoed aan een krachtiger gebouwd neefje kwyt raakt. Jean Claude lube, de enige renner van wie iets te verwachten viel in dat merk- dige samenraapsel van uitgebluste krachten, werd gehuld in geel en besloot een morrend publiek tot geringe hulde. In het klassement van etappe vond men weliswaar grote namen by de eerste tien, maar voor ritwinnaar als de volmaakt onbekende Italiaan Mugnaini brengt kryk nu eenmaal geen enthousiasme op. En wat de slachtoffers be- dat viel nogal mee. De Pra was weliswaar verdwenen en Rik van beëindigde als een zeer oud man de klimpartij, maar men trof Jan en in redelijk goede welstand aan en die kleine Hollander Haast net als zijn landgenoot ook al niet veel voorsprong prys behoeven te Nee, besloot men in Luchon, die gestrekte draf tegen die ene helling niet voldoende geweest. het kopgroepje alleen de zware klim mers overbleven (Galera, Giminez, San Miguel) en uit de achterhoede reeksen renners verdwenen, toen An quetil en Poulidor tot meer haast hadden besloten. Het veelbelovende Belgje Huysmans moest terug en Ga- bica en Bitossi en Diaz en na heftig verzet, ook Tomasso de Pra. De vier vooraan bleven buiten schot, maar verder mochten alleen Janssen, Kim de, Haast en een serie Spanjaarden aan de wielen van de grootmeesters aansluiten. Plus, uiteraard, Rudi Al- tig en Tom Simpson want ook zij mogen tot de elite worden gerekend. Wapenstilstand De slag leek verpletterend te zul len aankomen. Vooral ook omdat nog een berg en wel van de eerste cate gorie wachtte. In het dal echter werd alweer een wapenstilstand ge sloten en vrijwel iedereen mocht weer bijkomen. De Pra op de top zelfs nog vijf minuten achter kon zelfs weer aansluiten en met hem vele, vele anderen. Slechts de renners voor wie die kleine opleving echt teveel was geweest bleven, uitgeblust, in die 20 vlakke kilometers definitief ach ter en daarbij behoorden dan Van Looy, Karstens en uitgezonderd Nu dam en Haast de rest van de Televizierploeg. In de laatste 20 km, berg op, berg af, tot aan Luchon, rende de Italiaan Magnaini naar vo ren. Weer vielen er achter in de vol gende groep snel slachtoffers, De Pra, Bitossi, Huysmans, Van Springel. Al lemaal renners, voor wie de zon en dat tweede bergje teveel waren ge weest. Twee kilometer voor de top moesten ook Janssen „Ik was uitge put in die zon" en Haast „Ik had geen weerstand meer, het was te warm" uit de wielen. Te dicht bij Luchon was dat echter om van groot tijdverlies te spreken: ze raakten nauwelijks meer dan een minuut kwijt op de groep van de „groten", waarvan Altig een minuut na Mag naini de sprint had gewonnen. Het had allemaal veel erger kunnen zijn als Anquetil en Poulidor weer niet te vroeg de benen hadden gestrekt. Nu beleefde men in Luchon, aan de vooravond van de eerste rustdag, de hoogst merkwaardige situatie, dat Lebaube in een trui werd gehesen, die met eenzelfde recht door Kunde, dat kleine Duitse klimmertje, zou kunnen worden aangetrokken: de twee staan in tijd precies gelijk. Die merkwaardige drieenvijftigste Tour de France heeft nu zelfs twee lei ders Voor de zomercompetitie van de KNZB werden de volgende wedstrij den gespeeld: Hoofdklasse heren: AZPC—RZC 9—5; Neptunus Arnhem De Robben 34. Met nog drie wed strijden te spelen staan drie ploegen met elk 15 punten aan kop. Het zijn: DZV, HZ PC en De Robben. Het was gisteravond, de avond van Piet Kantebeen. Op de kampioensreceptie van UVS in de Kikkerpolder zwaaiden vele sprekers de blauwwitte oefenmeester lof toe. Mr. J. J. de Jongh, voor zitter van de Afdeling Leiden van de KNVB, stak zijn waar dering voor het technisch gave voetbal waarmee UVS de titel behaalde en voor de „leraar" Piet Kantebeen niet onder stoelen of banken en in gelijke zin spraken de heren Piet Biegstraaten, ver tegenwoordiger van de „gro te" KNVB en drs. J. P. van der Reijden, voorzitter van de Leidse Sportstichting. Spijtig was dat op deze zeer geanimeerde receptie verte genwoordigers van de toplei ding van de KNVB verstek lieten gaan „Den Haag" verzocht een uur voor de aanvang de Leidse heef Bieg straaten de groeten over te brengen maar aan de an dere kant was er de voldoe ning over de aanwezigheid van burgemeester Van der Willigen „de hele stad Lei den is trots op u" en wet houder S. Sannes. Ceremonie meester A. A. C. Dusée leidde verder de volgende sprekers naar de microfoon: Th. (Dirk) van der Klugt (scheidsrechters)J. Breede- veld (contactcommissie) en Bergsma oud-aanvoerder) Voor allen had UVS-voorzit- ter Wondergem een passend antwoord. Op de foto: de heer Piet Biegstraaten com plimenteert aanvoerder Her man Vermeer. (Foto L.D.-Holvast) De 39-jarige voetballer Ference Puskas heeft xrijdag een nieuw tract getekend voor nog een jaar bij. Real Madrid. rote mannen elen niet aan cr vertelde Jan Janssen dat ook: de grote mannen hebben niet jevallen. Zeker niet op de laat- berg. Ja, wel op de vorige. Ten- ste, toen gingen we redelijk hard boven en toen vielen er wel wat Achterin. Maar er zat ook teveel nte tussen die twee bergen. En op vlakke stuk is er niet hard ge- g gereden". Is dat wel was gebeurd, als de schillen op de Col de Monte, waar i renner als Gabica moest liegen, ook maar enigszins gehand- waren gebleven in die 20 kilo- lange aanloop naar de top van [etappe de Col Portillon, vlak Luchon ja dan had de Tom- ware gezicht gekregen. Dan had- Poulidor en Anquetil en nog wat leren die lastige knechten uit al- ei ploegen wel van zich afge- ud. Nu bleven de verschillen klein, Luchon, waar de renners regel- ht vanaf de laatste helling het is centrum binnenstoven. robeersel Ue elfde etappe was, zeiden de sgleiders later, een probeersel ge- de tst. Men had eens even gekeken, n" er nu eigenlyk mee kon, als het echt om ging. Rafael Geminiani g er uitermate vrolijk aan voorbij, Jacques Anquetil nog steeds zo 1 jeveer 6 minuten achterstand op ïssen en Haas en Kunde heeft. En er ymond Poulidor glimlachte slechts n serviel als altijd, zonder ogen- Jjnlijk te beseffen dat hij in de- f ,mJËÊ De zon brandde onbarmhartig op de renner shoo f den, gisteren in de Tour de France en menig cou reur ging even van de fiets om in fonteinen of waterreservoirs ivat verkoeling te zoeken. zelfde positie verkeert. De toekomst, zeggen die mannen, zal leren wie ge lijk heeft gehad. Er liggen in de Tour nog heel wat hellende wegen te wach ten. Plus twee tijdritten. De lange aanloop van Pau naar de eerste berg van de derde categorie nam het peloton massaal, want het was buitengewoon bang in de dalen van de „lage Pyreneeën", en er zou nog heel wat werk te verrichten zijn, verderop. De karavaan glimlachte dan ook, toen zich op de eerste hel lingen een kopgroepje afscheidde, waarin men ook de naam tegenkwam van Seis, de sprinter, het volmaakte voorbeeld van de niet-klimmer. Toen dat groepje, waarin overigens ook Giminez verbleef, het eerste bergje zonder slag of stoot had veroverd, geeuwde men in de volgwagens lang gerekt, want er zou waarschijnlijk deze dag niets gebeuren. Antlers Dat werd even anders op de Col de Mente, een berg van de 2de cate gorie, waarop men zich afvroeg hoe in hemelsnaam die categorieën wel worden ingedeeld, want de „Mente" was een zeer duidelyk struikelblok. Dat bleek dan ook wel op de smalle wegen vanaf Pau vol met steenslag, die in brandende zon moesten wor den genomen. Dat bleek ook, toen in Elfde etappe, PauLuchon, 188 km.: 1. Mugnaini (Italië-Bertolazzo) 5.54.42; 2. Rudi Altig (Dld-Albani) 5.55.30; 3. Anquetil (Frankrijk-Ge- miniani) z.t.; 4. Lebaube (Frankryk- Caput) 5.55.32; 5. Kunde (Dld-Plaud) z.t.; 6. Santamarina (Spanje-Ma- ehaini z.t.; 7. Poulidor (Frankryk- Magne) z.t.; 8. Zimmerman (Fr.- Plaud) 5.55.32; 9. Gabica (Spanje- Langarica) z.t.; 10. Bracke (Belg- Plaud) z.t.; 11. Van Denbosche (Belg-Driessens) 5.55.54; 12. Foucher (Fr.-De Muer) z.t.; 13. Simpson (G.-B.-Plaud) z.t.; 14. Desmet (Belg- Marien) z.t.; 15. Janssen (Ned.-De Muer) 5.56.49; 32. Haast (Ned-Pelle naars) 5.59.00; 37. Nydam (Ned- Pellenaars) 6.00.19; 55. Harings (Ned-Pellenaars) 6.03.36; 64. Wouters (Ned-Pellenaars) 6.06.37; 74. Den Hartog (Ned-Geminiani) z.t.; 80. Geldermans (Ned-Albani) 6.09.24; 92. De Roo (Ned-Pellenaars) 6.11.46; 94. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) 6.13.35; 108. Karstens (Ned-Pelle naars) 6.17.06; 115. Van Dongen (Ned-Pellenaars) 6.17.33; 119. Zilver berg (Ned-Pellenaars) 6.17.44. Opgegeven hebben Mathy (Belg- Driessens) en Velez (Spanje-Lan- garica). Klassementen 1. Lebaube (Fr.-Caput) 57.23.57; 2. Kunde (Dld-Plaud) z.t.; 3. Mug naini (It-Bertolazzo) op 17 sec.; 4. Janssen (Ned-De Muer) op 1.06; 5. Aimar (Fr-Geminiani) op 1.56; 6. Delisle (Fr-Plaud) op 2.24; 7. De Rosso (It-Albani) op 2.34; 8. Momene (Sp-Langarica) op 3.28; 9. De Pra (It-Albani) op 3.54; 10. Haast (Ned- Pellenaars) op 4.35; 11. Perurena (Sp-Machain) op 4.35; 12. Uriona (Sp-Langarica) op 5.54; 13. Rudi Altig (Dld-Albani) op 6.10; 14. Huys mans (Belg-Cools) op 7.09; 15. An quetil (Fr-Geminiani) op 7.13; 16. ex aequo Gabica (Sp-Langarica), Poulidor (Fr-Magne), Elorza (Sp- Langarica) 7.15; 46. Harings (Ned- Pellenaars) op 15.08; 65. Nydam Op deze vrijdag in de Tour zou zoveel hebben kunnen gebeuren in het rennersveld. Waarom het niet gebeurde is een open vraag: dat wat er wél gebeurde vindt U elders beschreven. Vast staat evenwél, dat het voor sommige lieden zo vlak voor de rustdag wél een uitermate vermoeiende dag is geworden. Voor zo ongeveer een 30 tot een 40 renners bijvoor beeld, die eenvoudig niet kunnen meekomen in de bergen. En voor een aantal volgers, die dat ook maar moeilijk kunnen. Het is in de Tour een bekend verschijnsel, dat de groep ingezetenen van de volgwagen de zaken gretig aan de chauffeur overlaat en de ogen maar liever sluit, als de auto over smalle wegen slippend met zo'n minimale snelheid van 90 km de berg af moet. Wel eigenlijk moet, want een wielrenner die men op de helling daarboven heeft gepas seerd, blijkt in de afdaling har der door de haarspeldbochten te schieten dan de logge auto. Ver rassend veel sneller zelfs. Is het dan een wonder dat, met links en rechts voorbijschietende renners en ravijnen langszij, vooral de mannen uit „de lage landen" in de volgwagen vaak te kampen hebben met een plotseling aan merkelijk verhoogde bloeddruk? Daar kan zo het een en ander gebeuren, aan de rand van de vaak zeer diepe ravijnen en de Tour heeft dan ook wel zijn slachtoffers geëist. Nee, een toed- strijd in de Tour, is voor een een voudig journalist van „boven Pa rijs" geen sinecure. Dat is op deze vrijdag weer eens gebleken, toen radio-reporter Theo Koomen en zijn mede-inge zetenen in een uitermate benarde positie kwamen te verkeren. Hun auto schoot uit een bocht en be landde vijf meter van de iveg op een helling. De wagen sloeg ge deeltelijk om en bleef liggen tegen wat verzamelde stenen. Enkele meters verder gaapte een diepe afgrond. De verslaggevers van de equipe- Koomen zijn uit de wagen gestapt en werden door bevriende colle ga's naar de finish gereden. Daar heeft Theo Koomen zijn reportage van de aankomst dan toch nog wel gemaakt. Zij het belangrijk veel nerveuzer dan op de andere dagen van deze Tour (Ned-Pellenaars) op 23.46; 74. Den Hartog (Ned) op 26.26; 78. Karstens Ned-Pellenaars) op 28.48; 80. De Roo (Ned-Pellenaars) op 29.36; 82. Zilverberg (Ned-Pellenaars) op 30.12; Geldermans (Ned-Albani) op 33.46; 91. Van der Vleuten (Ned- Pellenaars) op 34.26; 98. Wouters (Ned-Pellenaars) op 37.39; 118. Van Dongen (Ned-Pellenaars op 57.22. Bergklassement: 1. Mugnaini (It.) 19 punten; 2. De Pra (It.) 18 pun ten; 3. ex aequo Galera (Sp.) en Kunde (W.-Dld) beiden 15 punten. Ploegenklassement: 1. Langarica 174.38.59; 2. Albani 17.41.04; 3. De Muer 174.43.11; 4. Machain 17.45.29; 5. Plaud 174.48.16; 8. Pellenaars 175.02.27. Puntenklassement: 1. Planckaert (Belg) 145 pnt.; 2. Karstens (Ned.) 127 pnt.; 3. Van Looy (Belg) 115 pnt.; 4. Seis (Belg) 110 pnt.; 5. Jans sen (Ned.) 106 pnt. Wienese won Jan Wienese. de enige Nederlandse deelnemer bij de Royal Henley-Re gatta. bereikte vrijdag de finale van het skiffnummer. Hij versloeg zonder moeite de Erit Croome in een tyd van 8 min. 37 sec. Ook de Oostduitser Achim Hill plaatste zich voor de fi nale. Deze zilveren medaillewinnaar van Tokio won met een verschil van één en een kwart lengte van de Ar gentijn Alberto Demiddi in de halve finales van de Diamond Challenge Single Sculls. Hill's tijd was 8 min. 9 Jo Mears, één van de bekendste Engelse voetbalofficials, die een zeer groot aandeel had in de organisatie het wereldkampioenschap, is gis teren plotseling in Oslo overleden. Bennie Muller was zó verrukt van de Leidse Hutspot, welke on langs door het LFC-bestuur aan kampioen Ajax werd aangeboden de hutspot prijkte enkele we ken in Bennie's verzameling, maar moest worden teruggegeven dat de bestuurders van de geelzwarte Leidse tweedeklasser besloten er ook een voor de po pulaire international aan te schaffen. Muller kwam daarvoor gisteravond graag naar Leiden. Tijdens de LFC-bestuursvergade ring in café Ruimzicht werd hem de hutspot overhandigd. (Foto L.D.-Holvast) Vanaf vandaag hebben de profs in de Tour de France niet meer het ryk alleen. De „grote" tour krygt dan concurrentie van de zesde Tour de l'Avenir, die in het Zuid franse stadje Albi van start gaat met een ploegentijdrit en een rit op Rjn op de eerste dag. Op het traject van 1955 km tussen Albi en Parijs zuilen 95 maximaal 24 jaar oude amateurs, s taatsama teurs en onafhankelyken uit twaalf landen elf ploegen van acht en één, de Poolse, van ze ven coureurs stryden om de eindzege, de erfenis van dit sei zoen naar de profs overgestapte Spanjaard Marioana Diaz. Over het algemeen kan gesteld wor den, dat de Tour de l'Avenir dit jaar iets minder sterk bezet is dan by voorgaande gelegenheden. De overgang van vele vooraanstaande amateurs naar de profs is daar aan niet vreemd. Daarom lykt de veronderstelling gewettigd, dat juist die ploegen een kans hebben die over een aantal oud-gedienden beschikken. De Nederlandse formatie, na enig geharrewar toch weer onder lei ding van de zachtmoedige Lim burger Sjefke Janssen is er zo één. Harry Steevens, vorig jaar by zijn debuut zesde in de eind rangschikking en winnaar van het puntenklassement kan hoewel in deze ronde de pure klimmers wat meer zyn bevoordeeld nu nog verder komen. Eddy Beugels, de beste Nederlandse amateur van het voor-seizoen moet evenals Jan van der Horst, winnaar van Olympia's Tour en het Circuit des Mines, eveneeiys tot een goede eindklassering in staat worden ge acht. Tenslotte zyn Eef Dolman, Rint AVagtmans en de veel bekritiseer de, maar voor etappen-koersen toch wel geschikte Tiemen Groen altijd wel in staat om een inci- dentieel succes te behalen. De ploeg, die wordt gecompleteerd door Piet Tesselaar en Willy Ge- raerds moet in de vlakke etappes de strijd in belangryke mate kun nen beinvloeden en misschien wordt 1966 voor Nederland zelfs wel een glansjaar, zoals 1962, toen de formatie onder leiding van Jan Janssen, Henk Nydam en Jan Hugens de helft ritten won. het aantal, Santana morgen in Scheveningen De Amerikanen Ralston en Graeb- «er zullen morgen niet aan de jaar lijkse Wimbledom-exhibitie op de Mets in Scheveningen meedoen. De Amerikaanse ploegleider vond dat zijn spelers te zwaar belast werden. De Amerikanen worden nu vervan gen door de Spanjaard Arilla en de Indiër Mukerjea. Verder spelen San tana en de Nederlandse kampioen Tom Okker. (Van een speciale verslaggever) Het klassieke jongensboekenthema van „Krantenjongen tot miljonair" is vrijdagmiddag op Wimbledon in sportieve versie herschreven door de Spanjaard Manuel Santana. De nieuwe titel luidt: ,,Van ballenjongen tot wereldkampioen De 28-jarige Manuel versloeg de Amerikaan Dennis Ralston in drie straight seits: 6—4, 11—9, 6—4 na een strijd zonder sen sationele momenten, eigenlijk ook zonder veel spanning, maar vele ogenblikken van het allersterkste en meest gave tennis dat bestaat. genstand werd terecht beloond met een ovationeel applaus, toen hij naar voren mocht treden. Ralston heeft meer kansen gehad dan men bij een driesets nederlaag zou verwachten. Santana was vooral kwetsbaar en enige tyd in groot gevaar, nadat hij zich in de 8ste game van de tweede set, by de stand 4-3 in het voordeel van de Amerikaan verstapte in een poging een lob te halen en daarby een pijnlyke knik in de rug kreeg. Zeker 20 minuten heeft hy last van deze blessure gehad en wanneer Ral ston toen voldoende controle over zijn slagen zou hebben gehad om zijn spreiding te verscherpen, dan zou de vleugellamme Santana die tweede set ongetwijfeld verloren hebben. Prachtige sport jongen Na 1 uur en 44 min. kwam toreador Manuel naar voren om het eerste matchpunt te benutten en zijn te genstander met een onbereikbare stopvolley de ..coupe de grace" te geven. Hy zelf begroette dat moment met een vreugdedans als een paso doble. Trouwens, zelden zag Wimbledon een gelukkiger en gracieuzer titelwin- naar dan deze prachtige Spaanse sport jongen, die in 1954, toen de Tsjech Jaroslav Drobny als laatste Europeaan de finale won, nog ballen liep te rapen voor de upper ten van Barcelona. Hij zond een kushand naar zyn vrouw Maria op de deel nemerstribune en enkele minuten later bracht hy oP de over het gras uitgerolde loper zyn lippen buigend naar de hand van Prinses Marina, de hertogin van Kent, die hem als pre sidente van de All England Lawn- tennisclub de grote zilveren beker kwam overhandigen. Moeilijk Terzijde, buiten de kring van be langstellenden stond Dennis Ralston. Het was moeilijk voor deze wat „an gry young man" zyn verlies te accep teren, maar zyn voor tref felyke te- Geprobeerd Ralston heeft inderdaad gepro beerd deze kans uit te buiten, zoals een bokser zijn eenmaal aangeslagen tegenstander telkens weer probeert te treffen. Maar de lobs gingen uit en de schuiner geplaatste drives en vol leys belandden tussen de „rails", zo dat hy zyn tactiek wel moest veran deren. Bovendien heeft het oude Ralston- euvel: de dubbele fout, weer een groot aandeel gehad in zijn uiteinde- lyke nederlaag. Hij maakte negen dubbele fouten en drie ervan, één op 4-4 in de eerste set en twee op 9-9 in de tweede set, kostten zyn service- games en dus eigenlyk ook de set. Uitslagen Heren dubbelspel, halve finales: Ken Fletcher/John Newcombe (Aus tralië)Clark Graebner/Martin Rles sen (VS) 6-3 7-5 6-1, Bill Bowrey/ Owen Davidson (Austr.)Mark Cox/ Alan Mills (GB) 6-2 6-4 9-7. Gemengd dubbelspel, halve finales: Ken Fletcher/Margaret Smith (Aus tralië)Fred Stoile/ Francoise Duit (Austr./Fr.) 6-1 7-5; Dennis Ralston/ Santana met de Wimbledon- trofee. 6-4 6-4. Dames dubbelspel, halve finales: Margaret Smith Judy Teg art (Aus tralië)—Ann Jones/Virginia Wade (Eng.) 10-8 6-4; Maria Bueno/Nancy Ritchey (Braz./VS—Karen Krantcka /Kathy Mel villa (Austr.) 6-2 6-3.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7