zonder filter kiest Instituut voor Reuma Onderzoek geopend Verrijkt met royale giften en uitgebreid Rijnland neemt de zuivering van afvahvater ter hand DONDERDAG 30 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ongeveer tweeeneenhalf jaar heeft het personeel van het Insti tuut voor Reuma Onderzoek op het terrein van het Leids Acade misch Ziekenhuis moeten lijden onder een verbouwing, uitbrei dingswerkzaamheden en herinrichting van het instituut. Gistermid dag kwam aan die moeilijke periode een eind door de feestelijke heropening van het instituut, dat niet alleen aanzienlijk is vergroot en gemoderniseerd maar tevens verrijkt met een elektronenmicro scoop, een bibliotheek en een mobiele eenheid voor bevolkings onderzoek. Deze aanwinsten waren te danken aan de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding, die al tientallen jaren nauwe relaties met .Leiden" heeft en waarvan de voorziter mr. W. J. Geertsema gisteren het Kamerdebat over de Amsterdamse politie- affaire moest verlaten om deze giften symbolisch aan het instituut ov<»r te drëgen. Een kijkje in de nieuwe biblio theek, ingericht in de ruimte die ook als bescheiden kantine dienst doet. (Foto L.D.-Holvast) ventiefonds) en de Leidse reumabe strijding die op poten werd gezet door thans wijlen prof. Kuepen. De eerste belangrijke gift van het fonds was de aanschaf van een zusterhuis bij het Noordwijkse verpleegoord So le Mio. In totaal schonk de vereni ging in de laatste jaren bijna een half miljoen aan de Leidse reuma- tiekbestrijding. Dit was de vrucht van een heilzame wisselwerking tus sen voortreffelijke wetenschappelijke arbeid, begrip voor de waarde van deze arbeid en offervaardigheid van zeer velen. Belangstelling Namens het bestuur van het Prae- ventiefonds voerde mr. J. Kramer het woord. Hij wees op de grote be langstelling die ook buiten de gren zen voor het Leidse onderzoek be staat, welk werk niet alleen berust op het enthousiasme van de onder zoekers doch ook op het begrip en de medewerking van curatoren en directie van het Academisch Zieken huis. Er is thans ongeveer een mil joen in het instituut geïnvesteerd, en het Praeventiefonds draagt jaar lijks ongeveer acht Ion aan de kos ten bij. Het fonds hoopt ook in de toekomst dezelfde belangstelling voor de Leidse arbeid te kunnen tonen. Als voorzitter van de Ned. Vereni ging van Rheumatologen wees de ïeumatoloog H. Colenbrander er op, dat men tot voor. kort eigenlijk nog met te weinig wetenschappelijke kennis de reumapatiënten moest behandelen, en dat juist daarom het werk van het instituut van zo emi nent belang is. Hij pleitte voor een steeds kleinere afstand tussen re search en praktijk tot heil van beide. Als laatste spreker vertelde dr. Szirmai een en ander over het werk. dat zich in het instituut heeft ontplooid. HU wees er riaarby op. dat er nog onvervulde wensen be staan, zoals een betere uitrusting \an het proef dierenverblijf, «och was uitermate dankbaar voor het geen door de medewerking van zo welen tot stand was gekomen. De genodigden maakten vervol gens een rondgang door het in stituut. yijfvood van het begin De heropening van het instituut en de aanbieding van de giften von den in kleine kring plaats in de bi bliotheek van het barakkencomplex, dat thans geheel door het instituut in beslag is genomen. Tot voor een jaar waren in dit complex ook nog de polikliniek voor reumatologie en de afdeling fysische therapie van de stichting Leidse Rheumatologische Kliniek gehuisvest, doch die zijn thans elders ondergebracht. Het in stituut, dat in 1956 in een der vleu gels van het barakkencomplex zyn werkzaamheden begon met 12 mede werkers op 250 vierkante meter werkoppervlak, en dat in 1959 groei de tot 24 medewerkers op 500 vier kante meter, heeft thans de beschik king over 1280 vierkante meter waarop vier afdelingen met 45 mede werkers zijn gehuisvest. Dit zijn de afdelingen voor bindweefselonder- zoek onder leiding van dr. J. A. Szirmai, biochemie onder dr. F. Klein, epidemiologie onder dr. H. A. Valkenburg en immunologie en mi crobiologie onder leiding van dr. W. Hijmans. „Wij zijn zeer gelukkig met deze behoorlijke huisvesting", aldus de directeur dr. Szirmai gis- Het elektronenmicroscoopJat door de Ned. Vereniging tot Rheumatiekbestrijding aan het instituut 'werd geschonken. (Foto L.D.-Holvast) Geschenken Na een welkomstwoord van de heer J. Landman, voorzitter van het be stuur van de stichting Leidse Rheu matologische Kliniek bood mr. Geertsema de geschenken van de Ned- Vereniging tot Rheumatiekbe strijding aan, namelijk de elektro nenmicroscoop ter waarde van 133.000 gulden die reeds enige tijd in bedrijf was, de bijdrage van 80.000 gulden voor de inrichting van een nieuwe bibliotheek en een subsidie van 115.000 gulden ter bekostiging van een mobiele eenheid en een diepvriesinstallatie ten behoeve van bevolkingsonderzoek door de epide miologische werkgroep onder leiding van dr. Valkenburg. HU releveerde ook de subsidie van 60.000 gulden van ZWO ten behoeve van het ex perimenteel immunologisch onder zoek onder leiding van dr. Hymans. Mr. Geertsema sprak over de groei van de relaties tussen de vereniging, het Prophylaxe Fonds (later Prae- Academische Raad Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend aan prof. dr. C. J. Gorter, oudvoorzitter van de afdeling voor de wis en natuurkundige wetenschap pen van de Koninklyke Nederland se Akademie van Wetenschappen, als kroonlid van de Academische Raad. Benoemd is tot kroonlid van de Academische Raad tot 1 september 1969 prof. dr. P. J. Gaillard, voor zitter van de afdeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen van de Koninklyke Nederlandse Aka demie van Wetenschappen. 9 Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het kand. examen geneeskunde (eerste gedeel te mej. Z. M. Kepel in Leiden. ZOEKT l) EEN GOUDEN RING voor dame ol heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit *Un geslaagd voor de volgende examens: doctoraal geneeskunde: mej. A. A. H. Smits (Hazerswoude) en de heren G. Ch. J. M. M. Legein (Bergen op Zoom), G. J. Nolst Trenité (Velsen), B. Th. W. M. van Oosten (Rotter dam) en S. L. Roddy (U.S.A.)semi- artsexamen: mej. J. E. Dekker (Nieuw-Leusen) en de heren G. Broere (Leiden), W. C. A. M. Fortuin (Leiden), A. M. H. van Leeuwen (Schiedam) en J. A. Vioen (Voor schoten): artsexamen: de heren P. F. Bruning en J. H. J. Plasmeyer (beiden in Leiden) en P. G. A. M. Froeling ('s-Gravenhage)doctoraal Ned. recht: de heer R. van Poelje ('s-Gravenhage)propaedeutisch god geleerdheid: de heren M. de Heer (Vlaardingen) en W. B. Harleman (Schiedam); doctoraal godgeleerd heid: de heer J. Brinkerink (Benne- kom); doctoraal geschiedenis: de heer M. Roos (Voorburg)kandidaats geschiedenis: mej. L. C. Grützner ('s-Gravenhage) en de heren F. F. Coenen (Rotterdam) en J. Verhoef (Leiden); doctoraal psychologie: de heren T. Evers ('s-Gravenhage) en M. J. Koornstra (Leiden)kandidaats sociologie: de heren J. de Feyter (Terneuzen), W. G. Verhoeven (Voorburg), J. L. M. van Velzen (Zoetermeer) en P. L. Hofman (Vlaardingen): doctoraal Frans: de heer L. L. van Maris (Haarlem); kandidaats Frans: mej. P. C. A. van Tets ('s-Gravenhage) en de heer C. H. M. Doove (Leiden)doctoraal wis kunde de heer E. Meelis (Leiden) doctoraal scheikunde de heer J. F. M. Aarts (Leiden), H. J. Vledder cum laude (Hillegom) en C. van der Hei den (Leiden)doctoraal geologie de heer R. W. Lanting (Voorschoten); doctoraal biologie de heer P. Brede- roo (Leiden), mej. C. I. M. Wijf fel - man (Leiden) en de heren A. W. de Bruyne (Leiden) en J. A. van Haas teren (Leiden); doctoraal sterrekun- de de heren B. van Leer (Den Haag) en F. G. Terhoeve (Delft) en mej. J. K. Merkelijn (Leiden): doctoraal farmacie de heren P. H. M. van Tetering (Rijswijk) en H. H. J. Allart (Alphen aan den Rün); docto raal notariële studierichting de heren D. van DUk (Rotterdam). F. A. M. Hoevenaars (Den Haag», J. G. Geene (Schoonhoven), B. C. Punt (Leiden) en J. M. de Jonge (Den Haag)kan didaats Westerse sociologie de heren R. F. van Oostrum (Den Haag). A. P. van Diggele (Leiden), J. Th. J. M. van der Linden (Rotterdam) en H. Spong (Oegstgeest,)kandidaats Franse taal- en letterkunde de heer H. J. Jansen (Den Haag) en de dames P. A. van Wyk (Haarlem), C. W. Burger (Den Haag) en M. M. E. van Duikeren (Amsterdam); kandi daats Duitse taal- en letterkunde de heren N. Schuttel (Amsterdam) en D. F. Koldyk (Amstelveen): kandi daats wis- en natuurkunde de heren J. E. Toornvliet (Leiden), A. Verweij (Leiderdorp) en P. M. M. Schuffelen (Leiden), mei. J. L. Breslau (Lelden), mei. C. G. Kloots (Leiden), de heren A. Polderman (Leiden). J. B. J. Geise (Leiden). D. J. Pruissen (Leiden) en M. M. Springer (Leiden), mej. M. Muns (Leiden), de heer F. A. de Wolff (Leiden), mej. A. E. Lodder (Oegstgeest), de heer J. Th. B. Eg- gink (Rotterdam), mej. M. W. Bies- sel (Wassenaar) en de heren D. van der Heide (Leiden). A. F. Hengeveld (Leiden), H. Dienske (Leiden), G. J. Baaiiens (Leiden). B. A. Regensburg (Leiderdorp). A. J. Vijverberg (Lei den). C. D. N. Barel (Voorburg), O. M. H. de Vries (Leiden). H. P. Neu- man (Leiden) en L. A. Ph. de Kind (Leiden). LEIDERDORPER in Leiden verdronken Personeel van de Leidse Reinigings dienst trof gistermiddag in de Nieuwe Rijn, tussen Watersteeg en Kraaier- straat, het stoffelyk overschot aan van de sinds zaterdag in Leiderdorp vermiste 38-jarige heer P. Siera. De Leiderdorper, die zaterdagmid dag omstreeks half zes per bromfiets zyn woning had verlaten, keerde daarin 's avonds niet terug. Zyn bromfiets werd later gevonden voor een perceel aan de Janvossensteeg. Vermoedelyk is de man te voet naar huis gegaan en door de duisternis misleid te water geraakt. MET VRACHTAUTO OP DIEFSTAL UIT In de afgelopen nacht heeft de Leidse politie op de Kennedylaan drie bewoners uit een woonwagen kamp Tn Purmerend aangehouden. In een vrachtauto, die zij by zich hadden, trof de politie tientallen me ters kabel, verbindingsstukken, las- stangen en stekkers aan. Een inge steld onderzoek wees uit, dat de ka bels afkomstig waren van twee hys- kranen van een bouwwerk aan de Aaltje Noordewierlaan. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Rudolph Joha R. J. M. Zonneveld en P. M. van der Linden; Elisabeth Margaretha, dr van J. Dethmers en M. M. Anema; Martl- nus Lambert, zn van M. G. Prins en J. I. M. Badoux; Margaretha Clazina Maria, dr van H. J. Veldt en M. C. Bartels; Adrians Johanna Geertrulda Maria, dr van T. B. Berg en A. M. van Benten; Ivonne, dr van A. N. Gordijn en M. C. Boons; Ingrid Elisabeth Ma ria. dr van W. Verhoeven en J. W. Mosseveld: Maarten, zn van N. J. van der Plas C. BerkheiJ; Tjerk Daniël; zn W. D. Ouwerkerk E. van der Laan. OVETLEDEN 90 M. J. Herruer, 40 jaar. vrouw; E. Dransveld, 69 Jaar, echtgenote van H. In 1936 bracht Rothmans of Pall Mall Ltd als eerste ter wereld de 'King Size' sigaret uit. De kwaliteit eisende roker van nu verwerpt de „ouderwetse korte sigaret" en kiest meer en meer echte wereldmerken in King Size King Size' Pall Mall Export is ook in Nederland het snelst stijgende merk. De reden ligt voor de hand: Pali Mail Export is 'King Size'... én boordevol met de allerbeste, zongerijpte amerikaanse tabakken Geniet ook U van het wereldbekende aroma van Pall Mall Export en rook met Plezier 20 King Size sigaretten f 1.50 Pall Mall Export - Wereldbekend aroma Tijdens een buitengewone vergadering van de Verenigde ver gadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland is uitvoerig gesproken over een voorstel van het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden inzake het door Rijnland te voeren beleid op het punt van de afvalwaterzuivering. Gezinsverzorgster Aan de Interkerkelyke opleidings school voor Gezinsverzorgsters in Leiden behaalden het getuigschrift: J. A. Braber, Stad aan 't Haringvliet, G. J. Drost, Sassenheim, N. van Duyn, KatwUk, T. Groot, Abbekerk, G. Haasnoot. Noordwykerhout, W. Hayes Wassenaar, M. Holt, Voorschoten, T. Koopman, Den Burg (Texel), F. M. v. d. Krans, Waddinxveen, N. Loo- man, Leiden, N. C. Pals, Lisse, G. Roodenburg, Lisse, G. v. Rijn, Kat- wyk, F. C. B. Smit, Aalsmeer, M. Snijder, Mydrecht, P. Teiwes, Am sterdam, Tit. S. Veenbaas, Den Burg (Texel), M. A. Verkerke, Den Bom mel. DaarbU was o.m. gevoegd een ont- werp-verordening, welke voorziet in het heffen van gelden ter bestrijding van de kosten van de voorgestelde Rynlandse activiteiten op dit terrein. Aan de indiening van het voorstel was breed commissoriaal overleg voorafgegaan. Het college-voorstel was in eerste instantie om advies gezonden aan de commissie waterkwaliteit, waarin naast vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap vertegenwoordi gers zitting hebben uit de gemeente- lyke sfeer en uit het bedrijfsleven. Voor de gemeenten hebben in de commissie zitting mr. Van der Wil ligen, burgemeester van Leiden als mede de heren Arts, Spek en drs. De Wit, wethouders van onderscheiden- lyk Gouda, Haarlem en Amsterdam, terwijl het bedrijfsleven daarin ver tegenwoordigd is door dr. Derksen, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gou da en Omstreken en mr. De Blécourt, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, terwUl de Rynlandse Kamer van Koophandel door ir. Van Hoek als toegevoegd lid vertegen woordigd is. Nadat het College de stukken op een aantal, in hoofdzaak redactionele punten aan suggesties uit de boezem der commissie had aangepast, bleek de commissie zich volledig met het voorstel te kunnen verenigen. Het voorstel ondervond evenmin kritiek van de zijde van de financiële en juridische commissie uit de Ver enigde vergadering. Tydens het debat over de aangele genheid werd waardering geuit voor de gedegen en voortvarende wijze waarop deze voor het Hoogheemraad schap zeer belangrijke aangelegen heid ter tafel was gebracht. De voor stellen zelf, die impliceren, dat Rijn land naast zyn bestaande taken ook die van actieve zuivering van afval water ter hand zal gaan nemen, von den volledige instemming, gezien de grote urgentie van gecoördineerde afdoende maatregelen op dit terrein. Of de nieuwe heffingsverordening, zoals voorzien, per 1 januari 1967 in werking zal kunnen treden, zal er Leidsche Postduiven Club Wed vlucht vanaf Chatauroux. Aantal duiven 116. Gelost om 8.30 uur. Af stand 628,952 km. 1 H. J. Abrahams, 2 en 7 L. v. d. Nieuwendyk, 3 Jo Al phen Sr., 4 H. v. Alphen, 5 F. de Zeeuw, 6 P. Langhout, 8 H van Riet 9 G. van Stein, 10 Bink v d. IJssel. Aankomst 1ste duif 17-07-17 laatste prijswinnende duif 17.46.29. Wedvlucht vanaf St. Chislain ïïor- nu. Aantal duiven 123. Gelost om 11.30 uur, afstand 196.819 km: 1 H. J. Abrahams, 2 en 5 W. v. d. Nieu- wendijk, 3 Bink v. d. IJssel, 4-8-9 J. van Alphen Sr., 6 J. Knynenburg, 7 A. Flippo, 10 B. Geenjaar. Aan komst 1ste duif 14.27.29, laatste prijswinnende duif 14.48.15. van afhangen of de vereiste goed keuring van Ged. Staten van Zuid- Holland en Noord-Holland zal wor den verkregen. Als waarnemend Hoogheemraad werd aangewezen mr. A. J. o. Baron van Wassenaer van Catwyck te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3