8 WïM mooier N.S. leed verlies van ruim 21 miljoen gulden Geboorteregeling nu in studie bij Paus Begrotingscommissie stuit op enig verzet Hoger beroep in TRES-zaak Senaat stemt in met pijpleiding Mobil Oil Argentinië MET EEN ENKEL WOORD Kleurenfoto'i nu dan ooit AGFACOLOR SPECIAL HAAGSE AGENDA PAGINA 3 LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 JUNI 1M De Nederlandse Spoorwegen heb ben vorig jaar een verlies geleden van 21.4 miljoen gulden, tegenover 9.1 miljoen gulden in het jaar daarvoor. Uit de jaarverslagen van de NS over de afgelopen elf jaar blijkt, dat het nationale spoorwegbedrijf slechts drie magere jaren heeft gehad. Dat waren 1962, 1964 en 1965 met ver liescijfers van resp. 28.9, 9.1 en 21.4 miljoen gulden. Tezamen een bedrag van maar liefst 59.4 miljoen gulden. De gunstige uitkomsten over de ove rige jaren sinds 1955 waren niet voldoende om de balans in even wicht te brengen. Deze acht jaren leverden tezamen slechts 47,8 mil joen gulden winst op. Minder personeel Bij een toegenomen vervoerspres- tatle Is de gemiddelde personeels sterkte van de Nederlandse Spoor wegen van 1955 tot 1965 met 5500 man (16 procent) gedaald tot 28.500. Deze cijfers acht de NS-directie il lustratief voor haar met goede resul taten gevoerde actie tot produktivi- telteverhoglng Ingrijpende reorganisaties, voort gezette mechaniseringen en automa tisering zullen het mogelijk maken dat bij een gelijkblijvende vervoers- cmvang in de komende jaren de per soneelssterkte blijft dalen met circa 500 man p^r jaar. Thans verlaten gemiddeld 2.000 personen per jaar het spoorwegbedrijf, waarvoor er ge middeld 1500 terugkeren. Hoewel de meeste teruggang in het reizigersvervoer voor een deel moet worden toegeschreven aan het kwartmiljoen auto's dat in 1965 meer op de weg kwam, is het toch reeds merkbaar dat vele automobilis ten naar een nieuw reispatroon toe groeien, waarin de trein weer een rol speelt. Dit constateert de NS-di- rectie in haar jaarverslag. Meer en meer gaat men geval voor gervol eerst kiezen tussen het eigen of het open bare vervoermiddel. Dat geldt voor het zaken- en voor het gewone werkverkeer. De spoorwegen streven ernaar hun diensten aan te passen aan een gemotoriseerde samenleving. Daarom is in 1965 in toenemende mate aandacht besteed aan parkeer- mogelijkheden bij de stations en werden nieuwe stations geopend om het verkeer in de stedelijke agglo meraties te vergemakkelijken. Nieuw reispatroon Hoewel het goederenvervooer van de Nederlandse Spoorwegen in het afgelopen jaar een ernstige terug slag ondervond door een daling van ongeveer tien procent, werden door uitbreiding van het aantal terrein- aansluitingen en opvoering van de doelmatigheid (vooral in de admini stratieve afhandeling)grondslagen gelegd voor een gezande ontwikke ling van het goederenvervoer in de toekomst. Oorzake van de minder gunsti ge gang van zaken in het goederen vervoer worden o.a. gevormd door De Tweede Kamer zou vandaag, „Het is de taak van de regering om op de verlaging ja of nee te zeg gen en de taak van de regering beslissen over de vraag of er een algemene begrotingscommissie moet komen die alle financiële wensen welke bjj de begrotingsbehandeling ter sprake komen tegen elkaar moet afwegen. Deze algemene begrotings commissie (A.B.C.) moet een eind snaken aan het verschijnsel, dat de financiële specialisten van de frac tie» voor uitgavenverlaging pleiten terwijl de andere specialisten daarna verhoging van bepaalde begrotings posten bepleiten. Door de verschillende wensen te gen elkaar at te wegen en te voor zien van commentaar hoopt men de wensen van de ultgavenverhogers te matigen. De liberale fractievoorzit ter mr. Dsxopeus wees in dit verband op de invloed van de vele pressie groepen: „het lijkt wel alsof men denkt, dat er op het Binnenhof een boom staat waaraan de guldens groeien", zei hij. „Men behoeft maar te schudden en ze vallen eraf. Men moet de bevolking toch duidelijk ma ken. dat dat niet het geval ls". Volgens de socialist drs. Peschar leidt de thans bestaande procedure te veel tot vrijblijvende pleidooien van de Kamer. De gang van zaken is in de kern van de zaak niet eer lijk, zed hij. De heer Westerterp (KVP) zag in de A.B.C. een moge lijkheid om het parlement een beter tegenwicht tegen het kabinet te ge- Hoewel er vandaag waarschijnlijk wel een meerderheid voor de A.B C. zal zijn, bleek gisteren de tegenstand toch groter dan werd verwacht. Mej. dr. Klompé (KVP) en de heren Kik kert (CHU), Kieft (ARP), Bakker (CPN) en Scheps (PvdA) vonden al len. dat de A.B C. het gevaar van functdevermindering inhoudt, omdat het parlement op de stoel van de re gering dreigt te gaan zitten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen C. J. (N.O J. d< ;e Rijperkerk (Fr.) (toez.) te Rijk; te Creil-Espel (toez.) en te Steenwijk (vac. Olde) J. M. de Meij te Varsse- te Eist (vac. A. van Ginkel) :emn te Holwlerde. Opperdoes (toez.) iwolde; 'ermaas) reBteyn, kand. te Utrecht, die bedankt voor Kethel (2de pred. pl.) Bedankt voor Harderwijk (vac. v. d. Boogert) A. van Brummelen te Gies- Bendam-Nederhardinxveld; voor Ouderkerk aan den IJssel S. P. van Assenbergh te Hedel. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldenzaal P. Wijbenga kand. te Dedemsvaart. Aangenomen naar Weesp (twee vac.) L. Herlaar te Rockanje en M. Hiensch te Nieuwkoop. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar IJsselmonde P. Plaatsman te Driebergen. Bedankt voor Groningen-Zuid (vac. A. v. d. Ziel) D. Deddens te Leeuwar den; voor Delft J. Verkade te Gro- nlngen-Noord. CHR. GEREF. KERKEN L. r Rid derkerk H. P. Barndsma te Hilversum- O.; voor Zwijndrecht J. H. Velema te Apeldoorn-C.; voor 's-Graven- hage-west G. Leendertse te Drogeham. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Arnhem H. Stukker te Stadskanaal. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen dan te wijken of de regering te laten wijken", aldus de heer Scheps. Met de stemming over de A .B.C. zal de Kamer beslissen over een van de belangrijkste onderdelen van het nieuwe reglement van de orde, dat sinds vorige week woensdag in be handeling is. een vermindering van het kolen en cokesvervoer met ongeveer een mil joen ton (aardgas en olie) en door het aflopen van enige Incidentele grote Advertenti* ;t een Daags Algemeen Abonnement f 60.- Ie klasse. Kinderen 3 t/m 9 jaar half geld. Ideaal voor uw vakantie. 8 Dagen onbeperkt reizen door heel Nederland. Het abonnement is bij alle stations en reis bureaus verkrijgbaar. Pas foto meebrengen. Theol. faculteit in Tilburg Curatoren van de r.-k. hogeschool ln Tilburg hebben in overleg met de bisschoppen van 's-Hertogenbosch en Breda en de in het gemeenschappe lijk instituut voor Theologie samen werkende orden en congregaties be sloten, de oprichting voor te berei den van een theologische facul teit. Deze faculteit zal onder meer de functie vervullen van weten schappelijke opleiding voor priester kandidaten. De nieuwe opleiding zal in september 1967 beginnen. Het Openbaar Ministerie heeft ho ger beroep aangetekend in de Très- zaak. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, is het niet eens met de uitspraak van de rechter. Hij is in alle zeven zaken Zoals gemeld sprak de rechtbank in Utrecht een van de verdachten vrij. Vijf van de Très-leden werden we gens mishandeling al dan niet de dood ten gevolge hebbende, veroor deeld tot geldboeten van elk f 2000.- of 100 dagen hechtenis. Het zesde lid kreeg de lichtste straf, een boete van f1000,- of 50 dagen. De officier van Justitie had tegen drie van de verdachten, naast geldboeten van f2000,. een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar geëist. Levensverzekering in aandelenfracties „De Eerste Nederlandsche" zal per 1 juli de gelegenheid openstellen, le vensverzekeringen in aandelenfrac ties te sluiten. De waarde der E.N.- fractie (ENF) zal gebaseerd zijn op een depot van aandelen en partici paties in beleggingsmaatschappijen en -fondsen, t.w. in de Nederlandse beleggingsmaatschappijen Inter-Unle, Robeco en Rolinco, in het beleggings fonds onroerende goederen en in een tweetal in het buitenland gevestigde maatschappijen, namelijk Valeurop Massachusetts Investors Trust. Ondanks enige bezorgdheid (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren goedkeuring gehecht aan staats deelneming in de pijpleiding die ten behoeve van de raffinaderij voor Mo bil Oil moet worden aangelegd tus sen het Waterweggebied en de Noordzeekanaalzone. Hoewel minister Den Uyl (Econo mische Zaken) er weinig moeite mee had de kamer de overtuigen van de noodzaak van de pijpleiding en van het nut van de raffinaderij, was er in de betogen van verscheidene afge vaardigden bezorgdheid en soms kri tiek te beluisteren. Vooral de omvang van de pijpleiding, die is berekend op twee raffinaderijen liet enkele sena toren niet met rust. Mr. J. C. Beuehrmann (CH.U.), J*d doelend op mogelijke vestiging van een tweede raffinaderij, dat een ont wikkeling op gang wordt gebracht waarvan de gevolgen niet kunnen worden overzien. Hij rekende voor dat een terrein van 1660 hectare is bestemd voor petrochemische in dustrie. „Een formidabele oppen-lak te", verzuchtte hij, „die eerder op zijn Amerikaans dan zijn Nederlands is geprojecteerd". Hij wees op de dichte bevolking van het Noordzeeka- naalgebied, op de mogelijkheid van luchtverontreiniging en pleitte voor Advertentie CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen, i MUGOLIN (reukloos) voorkoming van muggebeten. Vervolg van pag. 1 Het afgezette Argentijnse staats- hoofd Illia heeft gistermiddag zijn De Eerste Nederlandsche neemt I door militairen omsingeld paleis ver- zelf voorlopig met een bedrag van laten. In zijn gezelschap waren zijn f 1 mil.ioen in het depot deel. Ock de tot het E.N.-ccncern beho rende Algemeene Levensverzekerings bank (A.LJ3.) zal tot het sluiten van levensverzekeringen in aandelenfrac ties overgaan. De voor de A.L.B. gel dende fractiewaarde zal gelijk zijn aan die van de E.N. Paus Paulus heeft gisteren het lang verwachte rapport van zijn studiecommissie inzake de geboorteregeling ontvangen. Er is geen enkele aanduiding gegeven ten aanzien van de vraag, wanneer hij bekend zal maken of wijziging zal worden gebracht in de voor schriften van de kerk met betrekking tot voorkoming van zwan gerschap. Beslissing niet voor (le herfst Sommige zegslieden gaven als hun mening te kennen, dat de Paus de opvatting van de commissie over vele aspecten van het vraagstuk de gehe le zomer zal bestuderen en zijn be slissing niet voor de herfst zal be kend maken en dan waarschijnlijk in een grote pauselijke encycliek. Het rapport werd de Paus over handigd door kardinaal Döpfner, aartsbisscop van München en onder voorzitter van de twee jaar geleden door Paus Paulus voor bestudering De besprekingen van de commis sie, aldus werd van Vaticaanse zijde gezegd, betroffen niet alleen de kwes tie van geboorteregeling en de vraag of de kerk een soepeler houding zal aannemen inzake het gebruik van be paalde voorbehoedmiddelen, maar ook andere gezinsproblemen, zoals be treffende huwelijk en veelwijverij, de bevolkingsexplosie in de wereld en andere aspecten. De voorzitter van de geboorterege lingscommissie, kardinaal Ottaviani, was niet bij de overhandiging van het rapport, van de Paus aanwezig. Zijn afwezigheid gaf in Vaticaanse kringen aanleiding tot de veronder stelling, dat de conservatieve voor vechter van de kerkelijke wet wellicht bezwaar had tegen die gedeelten van het rapport, waarin een beperkt ge bruik van de geboorteregelingspil werd bepleit. De 52-jarige kardinaal Döpfner wordt in tegenstelling tot de 74-jarige Ottaviani beschouwd als een van de meest liberale kardinalen van de kerk. Hoe kardinaal Ottaviani precies denkt over wijziging van de regeling inzake voorkoming van zwangerschap is niet bekend, maar tijdens de de batten over het huwelijk en de ge zinsvorming in het concilie heeft hij betoogd, dat de echtparen zich moe ten verlaten op de goddelijke voor senigheid. Zegslieden, die in nauwe betrekking tot Ottaviani staan, wei gerden zich uit te laten over de ver onderstelling,-dat hij het rapport niet zelf aan de Paus heeft overhandigd, omdat hij tegen gedeelten ervan be zwaren heeft. Zij verklaarden, dat de audiëntie voor kardinaal Döpfner reeds was vastgesteld voor de ge boorteregelingscommissie haar werk had beë'ndigd. ech'genote en zoons. Gemeld werd dat hij aanvankelijk weigerde zijn func tie neer te leggen. Toen Illia, geës corteerd door militairen, het paleis verliet, doorbraken ongeveer 600 per sonen bet politiekordon en riepen „Lang leve de president". De politie verspreidde de betogers met traan gas. Illia zou zijn overgebracht naar het huis van zijn broer in het noor den van het land. Er zijn ook ge ruchten dat hij als gevangene zal worden overgebracht naar een eilapd in de monding van de Rio de la Plata. De mogelijkheid bestaat ook dat hij op asiel van de zijde van Uruguay wacht. President Illia (65) kreeg bij de presidentsverkiezingen van 1963 maar 2.4 miljoen van de negen miljoen stemmen. Dankzij een compromis in het kiescollege werd hij voor zes jaar aangewezen als staatshoofd. Oor- soronkelijk was hij plattelandsarts. Door een strikt democratisch beleid trachtte hij het land de rust te geven die het na de val van dictator Peron r«iW m®er h"d vekend. Hoewel poli tieke tegenstanders, zijn bewind on bekwaam en corrupt hebben ge noemd, is het een feit dat Argentinië onder riiTi leiding voor het eerst een voordelige handelsbalans heeft ge kregen. Een conflict regering-leger over een onderhoud van de minister van Oorlog met aanhangers van de vroe gere dictator Peron is de president noodlottig geworden. Mevr. kolonel J. G. Kerkhoven overleden In Den Haag is gisteren op 78-ja- rige leeftjjd overleden mevr. kolonel J. G. Kerkhoven-Baank, Zij heeft ruim zestig jaar Leger des Heils-ar- beid verricht. Vooral op maatschap pelijk gebied, o.m. op dat vam de reclassering. Zij was medeopricht ster van het Nederlandse Leger des Heils. De begrafenis geschiedt zaterdag om 11.45 uur op Nieuw Eyk en Duy- nen in Den Haag na een rouwdienst in de zaal van het Leger des Heils aan de Zuidwal. BINNENLAND briek in Sluiskil is de 54-jarige geerder Gustaaf Obrie gister avond verongelukt. Bij een poging de voorzijde van een loco motief een wagon te koppelen is de rangeerder vermoedelijk gestruikeld onder de slechts stapvoets rijden de locomotief zijn geraakt. Het slecht- offer laat een vrouw en twee kin deren na. Weduwe doodde winkelierster De rechtbank in Utrecht heeft een 50-jarige vrouw uit Utrecht wegens diefstal met geweldpleging veroor deeld tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek van voorar rest en een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring. Op de 27ste oktober van het vorig jaar overviel zij de 62-ja- rige winkelierster N. de Groot uit Utrecht. Zij bewerkte de alleen wonende vrouw zodanig met een be- tonbeitel dat zij overleed. Nog een arrestatie De Amster damse centrale recherche heeft gis teravond een 22-jarige student gearresteerd, die heeft bekend deel uit te hebben gemaakt van de greep jongeren waaronder enkele be kende provo's die zich sedert sep tember van het vorige Jaar in Am sterdam hebben schuldig maakt aan het „kreken" van maten en diefstal uit onafgesloten auto's. Van de 14 arrestanten, die nu in deze zaak zijn aangehouden, zijn er drie op vrije voeten gesteld. Militaire huis van de Koningin Met ingang van 1 juli is belast met de waarnemeing van de functie chef van het militaire huis van de Koningin, luitenant-generaal b/d C. F. Pahud de Mortanges, adjudant-ge neraal in buitengewone dienst. Helpster eerste klas Prinses Margriet heeft goed gevolg het examen helpster le klas van het Nederlandsche Roode Kruis afgelegd. Gistel-middag heeft zij in het prote stant christelijk ziekenhuis „De Lich tenberg" in Amersfoort, in tegen woordigheid van Koningin Juliana, haar diploma ontvangen uit handen autoriteiten van het Nederland sche Roode Kruis. Prinses Margriet begon op 18 ok tober 1965 haar werkzaamheden in „De Lichtenberg" in Amersfoort, zij praktische en theoretische Landbouw c.a.o.'s Het man telcontract van de collectieve ar beidsovereenkomsten voor de akker en weidebouw en de veehouderij en het daarbij behorende loonadvies voor het contractjaar 1966-1967 zijn door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De overeengekomen wijzigingen houden ln: een loonsver hoging van zeven procent plus twee en een half procent voor het gedeeltelijk inhalen van de bestaan de loonachterstand. Beroep „Delphi" ingetrokken De officier van Justitie bij de recht bank in Arnhem heeft het beroep Ingetrokken dat hij heeft ingesteld tegen de uitspraken der reohtbank, waarbij de dagvaardigingen in de za ken tegen de behendigheidsspelen Delphi en Jupiter nietig werden ver klaard. Het is de bedoeling van de officier van Justitie, mr. J. J. R. Bakker om nieuwe dagvaardingen uit te brengen. Hij verwacht, dat de zaken in september opnieuw door de rechtbank worden behandeld, naar hij verdachten heeft meegedeeld. Beroepenwedstrijden Nederland heeft tijdens de 15de internationale beroepenwedstrijden, die in Utrecht zijn gehouden op 5 gouden, 4 zilve ren en 5 bronzen medailles beslag weten te leggen. In de stadsschouwburg reikte gis teren de voorzitter van het interna tionale comité voor nationale- en in ternationale beroepenwedstrijden, de Spanjaard E. Lopez, de 85 medailles uit. Van maandag 20 tot en met don derdag 23 juni hebben 222 deelnemers uit elf landen, waaronder Japan, een sportieve ambachtelijke strijd ge voerd om de hoogste eer. Koninklijke reizen De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming zijn goedkeuring gegeven aan de kost»® die vorig jaar zijn gemaakt in verband met de reizen van het koninklijk paar en van Prinses Beatrix naar de West. De reis van het koninklijk paar heeft 505.000 gulden gekost. Die van Prinses Beatrix 58.000. ïn het bedrag van 505.000 gulden is een som van 80.000 opgenomen voor de produktie van twee filmdocumentaires van de koninklijke reis. BUITENLAND Amerikanen vertrekken Een ba taljon Amerikaanse parachutisten is gisteren begonnen zich in te schepen als begin van het terugtrekken van de achtduizend man sterke Inter- amerikaanse vredesmacht Uit de Do minicaanse republiek. Het batal jon van 1100 man zal twee dagen no dig hebben voor het inschepen. Kinderen gedood bij botsing Bij een botsing tussen een schoolbus en een autobus op rails (Micheline) zijn gistermiddag bij Nantes zes kinderen tussen vijf en acht jaar gedood en twaalf gewond. Skansen bestaat 75 jaar Het over de hele wereld vermaarde open luchtmuseum Sjansen in Stockholm gelegen op de heuvels van het eiland Djurgarden bestaat deze zomer 75 jaar. Sinds de stichting in 1891 neeft Skansen zich ontwikkeld tot een bijzonder veelzijdig en veel omvattend instituut. Op het terrein dat een oppervlakte heeft van ruim 30 hectare, zijn in de loop der jaren meer dan honderd boerderijen, stal len, werkplaatsen en andere bouw werken bijeengebracht, afkomstig uit een intensief overleg vóór er ooit wordt overgegaan tot vestiging van andere raffinaderijen. Ook de liberaal mr. D. A. Delprat drong aan op zorgvuldige afweging van economische en sociale belangen als vestiging van een volgende raf finaderij aan de orde komst. In Rotterdam Volgens prof. zyistra (AR) had de Mobil-raffinaderij net zo goed in Rotterdam kunnen staan. Dan was de investering voor de pijpleiding niet nodig geweest, zo redeneerde hij. Minister Den Uyl hielp de A.R. senator snel uit de droom. „De raf finaderij was niet naar Nederland ge komen, als ze niet in het Noord zeekanaal gevestigd kon worden", liet hij weten. Hij veegde eraan toe, dat het de regering in de eerste plaats was gegaan om verbetering van het industriële klimaat in het verouderde weinig expansieve industriegebied om Amsterdam. „Er is een doelbewust beleid nocüig om oude industriege bieden een Impuls te geven'", zo zei hij. Over de vestiging van een tweede raffinaderij kon hij weinig zeggen. De minister gaf toe dat vestiging van een raffinaderij het risico van luchtverontreiniging meebrengt. Hij vestigde evenwel de aandacht op de strenge voorwaarden die Mobil Oil op dit punt zijn opgelegd. GEVAERT-AGm '3.95 De dubbel-gemaskerde film voor maximale kleurzekerheid, Stadhuis (trouwkamer); Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. DONDERDAG Hoge woerd 175: Dlenstvergaderlng v. Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Schouwburg: Holland-Festival. Pan tomime-theater o.l.v. Marcel Merceau 8.15 uur nam. W. de Zwijgerlaan 106: Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia" 8 uur nam. Konlngskerk: Rullclub 7.30-10 uur RJC. Techn. school: Don Bosco. Di ploma-uitreiking 8 uur nam. ZATERDAG Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde: Excursie naar Reeuwijk. buss 15. Techn. school (Haagweg 4): Diplo- openbare lezing: 2.30 Woensdag 29 Juni Kon. Schouwburg 20.15 uur. Peter Leoneff. Kurzaal. 20.15 uur, Spaans dansge zelschap. DAGELIJKS Kurhaus Paviljoen, 20.15 uur, Am sterdams Volkstoneel. Rooie Sien. Mont d'Or, 21 00 uur. Adéle Bloe- mendaal. Chante Clalre (beh ma.) Odeon Theater. 20.15 uur. Heerlijk duurt het langst. Theater ln de Steeg 20.15 uur, Frans Oude Rijn 5: Baptistengem. Gem. Steenschuur 6Kerk van Christus van de heiligen der laatHi dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 dersverg. N.V. Leid 2.30, gelijks 2.30, ).15 n". 14 J. Zondig .30, 7 eii 9.15 uur. „Nachtelijk spel", 18 j. Da- 30, 7 en 9.15 uur. Zondig .30. 4.45. 7 Camera: „Zij die het licht schuwen', 18 J. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zee- dag T Lilo: „077 ln operatie Bloody Man", 18 J. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 n blondje" 9.15 uu: 273oT*4A5, "7* en 9.15 Studio: „De liefde 18 J. Dagelijks 2.3C Zondag 2.30. 4.45, 7 TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11): Tentoonstelling 10 x 10. 11 uur voorm 6 uur nam: zond. en maand, gesio- ten (tot 8 Juli). LakenhalTentoonstelling Gabriêl Metsu. Werkdagen 10 uur voorin - 5 uur nam.; bovendien donderdag 8- 10 uur nam.; zondag 1 5 uur nan- (tot 5 september). De Lakenhal: Dag. 10-6 uur: koA. 1-5 uur Legermuseum (Pesthulslaan)M" uitzondering van zaterdag van 10-4» fzondag 1-5 uur) Molenmuseum: Molen^ „de VaJri 'zaterdag 1 10 t 1-5 u ïr; zondag voor Volkenkunde: Dag 10-17 u: Gestandaardiseerde stadsbussen (Van onze Eindhovense corresp.) Op de DAF-terreinen in Eindhoven is gistermiddag aan de directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam, ir. W. Ybema, de eerste van 81 gestandaardiseerde stadsbus sen overgedragen, ontwikkeld door DAF en Werkspoor. De busse.i wor den vervaardigd in opdracht va.n de vervoerbedrijven der 4 grote steden van ons land. De bussen zijn 11-60 lang bij 2,40 breed en bieden plaats aan 91 personen (62 staan- en 32 zit plaatsen) ze hebben een lage instap en bezitten brede in- en opstapdeu- ren. De motor ligt achter de achter as. De bus is hoog verlicht door TL- buizen. Besteld zijn door Amsterdam 20 bussen, HTM twee maal 25 bus sen, RET 6 en door de Utrechtse GEVU 5 bussen. De verwachting is, dat de RET voor 1967 een bestelling van 30 bussen zal doen. Van de sterk geautomatiseerde bussen wordt de carrosserie vervaardigd door Werk spoor, en het chassis door DAF. De gestandaardiseerde bussen worden vervaardigd naar een ontwerp van de standaardisatie-commissie van de gemeente vervoerbedrijven uit Am sterdam, Rotterdam, Den Foag en Utrecht. De verwachting bestaat, dat de standaardisatie ook by andere vervoerbedrijven kan worden doorge voerd. Rijksmuseum 3teenstraat 1) nes 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: entoon6telling „De mens vM tW ven en bedrijf van de prehistorie» mens ln het verre en nabije Oosten- Werkd. 10-17 uur: zond. 13-17 uur - r). Oudheden Dsg»- (tot 1 oktober) Rijksmuseum zond 1 -5 de geschiede^ Avond en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedelsemle ge™» Centraal Apotheek, Breestraat 74, 20552. Apotheek R. van Breest Smallenburi te Leiderdorp is de gehele week 3* op dokt-erstelefdon 22222, alle delen van Zweden. Zo vindt men er een originele Lappenhut, een pottery, een glasblazerswerkplaats, een kaasmakerij, enz. benevens een heel oud kerkje, die nog steeds in ge bruik is. Skansen omvat verder een dierenpark, een kinderboerderij, een manége een dansvloer voor oude daAsen, een amusementspark met openluchttheater, kunsthandwerk winkeltjes, enz. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our). Stockholm geh Or»noble Nice B^riyn iViuncher Zürtcb Gt»néve onbewolk' hal bew motregen 6 S 14 13 I 15 IJ 15 IJ 22 15 J 22 15 J 19 15 15 15 14 8 01 19 11 J 16 10 5 15 9 J 19 10 0 20 10 25 14 25 18 0 15 11 17 12 21 10 J 20 10 J 27 18 J. 26 18 35 18 J 28 1'

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2