LEIDSCH DAGBLAD AANKLACHT TEGEN DR. WILH. HARSTER VS breken met Argentinië Bankoverval buit f30.000 Stilleven van Gabriel Metsu OMEGA voor De Lakenhal ONTSLAG VOOR VAN DER MOLEN JAMIN Surveyor antwoordt niet meer ternvo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 JUNI 1966 No. 31907 Directeur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Medeschuld aan moord in bijna 84.000 gevallen (Van onze correspondent in Bonn) Het openbaar ministerie in München heeft thans een aan klacht ingediend tegen de 61- jarige „Oberregierungsrat", dr. Wilhelm Harster, de vroegere leider van de SD in het bezette Nederland, en zijn beide mede werkers Zöpf en Slottke. Harster wordt wegens mede- ichuld aan gemeenschappelijke moord in 82.856 gevallen, de 58- jarige jurist Zöpf in 55.382 ge vallen en de 63-jarige secreta resse Gertrud Slottke in 54.982 gevallen, aangeklaagd. Of deze aanklacht van het openbaar mi nisterie door de rechtbank zal worden toegelaten, is nu nog niet te zeggen. Diit moeten de rechters beslissen, die echter eerst weer de akten van het „Oberlandesgericht" in Mün chen moeten doorgeven. Deze gerechtelijke Instantie moet eerst vaststellen of de sinds 12 ja nuari van dit jaar ingesloten Harster Zöpf en Slottke verder kunnen wor den vastgehouden. Deze vertraging b onvermijdelijk, omdat volgens het lirafproces een tussentijds onder- ioek steeds moet plaats hebben wan neer de voorlopige hechtenis langer dan 6 maanden duurt. Of het ver der tot een proces komt, is nog niet te voorspellen. Dat hangt ervan af, hoelang het duurt voor de rechters met het onderzoek bezig zijn. Maar het kan ook zijn, dat een van de ver dachten een gerechtelijk vooronder- wek verlangt. In dat geval zal het proces eventueel pas volgend jaar kunnen plaatsvinden. In de aanklacht tegen Harster iet te lezen, dat deze als SS-bri- gadeführer en politiegeneraal tot zijn overplaatsing naar Italië in au gustus 1943 de gehele operatie („Ein- satz") der „voorbereiding en uitvoe ring van de eindoplossing" heeft ge leld. Tot zijn overplaatsing leidde Harster ook het met het eerste mas satransport begonnen „overbrengen volgens plan van de joden naar de door het Reioh vastgestelde plaatsen". Wat dit in werkelijkheid betekende behoeft geen nadere om schrijving. Over Zöpf wordt gezegd: „Hij werkte in zaken betreffende joden als assistent van de leiding van de toenmalige bevelhebber van de Sicherheitspolizei in Den Haag. Van begin 1942 tot de herfst 1944 leidde hij het zogenaamde Juden- referat. Hij handelde enerzijds vol gens de bevelen van dit bureau en aan de andere kant in de routi nekwesties over de „eindoplos sing" volgens de richtlijnen en aanwijzing van het door Eich- mann geleide Reichssicherheits- hauptamt in Berlijn". Getrud Slottke tenslotte „werkte als assistente van de toenmalige „Judenreferent" van de opperbevel hebber der SD in Den Haag. Zij handelde daar geheel zelfstandig in het raam van de door het Reichs- sicherheithauptamt gegeven richtlij nen, of volgens speciale opdrachten van haar chef". Zowel Zöpf als Slotke werkten zo gaat de aanklacht verder - „na het vertrek van Harster onder leiding van opvolgers Naumann en Schön- garth verder aan het tot september 1944 voortgezete „ontjoden" van Nederland. Deze actie richtte zich tegen de rond 140.000 personen om vattende joodse minderheid in Ne derland. De opdracht luidde de mas sa der joden naar de „Arbeitsein- satz in het oosten" te leiden. Dat betekende in het algemeen naar het concentratiekamp Auschwitz! In het raam van deze verplaatsing vooi de „Arbeidseinsatz im Osten" werden, in 86 transporten, 94.398 joodse man nen, vrouwen en kinderen gedepor teerd, van wie er slechts 1070 het leven behielden". 0 Omega-Constellatlon. Chrono meter, automatisch, waterproof, met datumaanwijzing, vanaf f 370, JUWELIERS DEN HAAG LANGE POTEN 11 ROTTERDAM STADHUISPLEIN 24-26 COOLSINGEL 50 AMSTERDAM KALVERSTRAAT 123 WEERBERICHT Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met opkla- ringen, koudere nacht, maar iets ho gere mlddagtemperaturen. Overwe gend matige noordwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Morgen droog met flinke opklarin gen. Tot matig afnemende noord westen wind. Kleine temperatuur- %ing tot 16 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten t Hoge drukgebied nadert van de Britse eilanden met *«n belangrijke weerverbetering. 30 JUNI Zon op: 4.23 uur; onde? 21.04 uur. Maan op: 19.19 uur; onder: 2.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.03 en 13.34 Uur. laagwater te 9.07 en 21.45 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt dat de diplomatieke betrek kingen met Argentinië zyn geschorst „uit protest tegen de afzetting van de grondwettige president van het land" door de opperbevelhebbers van leger, marine en luchtmacht. De Amerikaanse diplomaten in Buenos Aires mogen tot nader order geen of- flcieële contacten hebben met de nieuwe militaire junta. De VS zou den ook ovenvegen hun hulp land in te trekken. Ook Venezuela heeft het contact met Argentinië om deze reden verbroken. De Argentijnse ambassadeurs in Washington, Moskou, bij de Organi- s van Amerikaanse Staten, in Ro me en Vaticaanstad hebben gister avond hun ontslag ingediend. Brazi lië zal de nieuwe Argentijnse rege ring erkennen zodra deze is geïnstal leerd. Generaal Juan Carlos Ongania, de 52-jarige nieuwe, voorlopige presi dent van Argentinië zal vandaag voor leden van de militaire junta de eed afleggen. Ongania staat bekend als aniti-peronistisch en anti-commu nistisch. Hij heeft een actieve rol ge speeld bij de verdrijving destijds van president Frondizi. Na het vertrek van Frondizi werd Ongania opperbe velhebber van de strijdkrachten, een functie die hij eind vorig jaar neer legde na een verschil van mening met de nu afgezette president Illia. De laatste toonde toen geen waarde ring voor uitlatingen die Ongania in Brazilië had gedaan en waarin hij pleitte voor de oprichting van een Inrteramerlkaanse strijdmacht om het opdringen van het communisme in Zuid-Amerika tegen te gaan. De uit drie man bestaande militai re Junta heeft bekendgemaakt dat de regering Illia het land „in staat van anarchie" had gebracht, waarbij ver schillende groeperingen elkaar be streden. Daardoor was de econo mische toestand slechter geworden „De revolutionaire daad is de eniec manier om de republiek te redden van de afwezigheid van gezag". De junta heeft opdracht gegeven banken en beurzen te sluiten. Het parlement is bezet door een compagnie infan terie die de parlementariërs niet bin nenlaat. De nieuwe regering maakte bekend dat zij het parlement, het hoogge rechtshof en de politieke partijen zal ontbinden. Er zal een „nationaal re- \olutionalr plan" worden uitgevoerd. Men zou slechts enkele partijen wil len toestaan in plaats van de vele die er nu zijn. Voorts is het ontslag bevolen van de vice-president, de gouverneurs en vlce-gouverneurs. 9 Slot pag. 2 Naar wj uit goede bron vernemen bestaat er een redelijke kans, dat ons Ste delijk Museum „de Lakeu- hall" binnenkort in het. bezit zal komen van een schilderij van Gabriel Metsu, van wiens oeuvre momenteel in genoemd museum een ten toonstelling wordt gehouden. Dit doek zal dan het eer ste zijn dat „de Lakenhal" van deze meester verwerft. Het initiatief tot deze aan koop is uitgegaan van de Ver. van belangstellenden in de Lakenhal, die een be roep deed op een aantal in dustriëlen, terwijl ter afron ding nog enkele instanties werden benaderd. Deze oproep heeft een zo danig resultaat opgeleverd, dat in alle redelijkheid de hoop mag worden gekoes terd, dat binnen afzienbare tijd tot aankoop kan worden overgegaan. Het stuk hangt nu reeds op deze tentoonstelling en is in het bezit van de kunst handel Nystad Antiquairs N.V. te Den Haag. Het schilderij stelt de lin- kerpunt van een tafelblad voor waarop enige voorwer pen zijn uitgestald: rondom een meesterlijk geschilderde roemer ziet men een houten bord met enkele haringen, een mes en wat uitjes. Daar achter is diagonaalsgewijs een boek opgesteld waarop wederom een bord met een vis. Naast de roemer nog een kleiner glas. Het werk is geschilderd op doek, 59.5 x 53 cm. en is links op het tafelblad gemo- nogrammeerd: M. Qua kleur en compositie vertoont het grote overeenkomst met een stilleven uit het Louvre, dat aanwezig is. In 1872 was het schilderij in de verzameling van Henry Rochefort te Parijs, later in die ran Henri Du- faux-Rochefort. De tegen woordige eigenaar, Nystad Antiquairs N.V. te Den Haag kocht het van de kunsthan del Schultess in Bazel. Gewapende mannen hebben vanochtend om negen uur een overval gepleegd op de Boeren leenbank in St. Anthonis (gem. Oploo) in 't oosten van Noord- Brabant. Zij maakten ruim 30.000 gulden buit. De overval werd gepleegd door twee met pistolen gewapende man nen, die aankondigde dat dit een „Überfall" was. De kassier van de bank had een zwart-lederen tas met 29 bankbiljetten van 1000 gulden, Engelse ponden ter waarde van onge veer 1.700 gulden en een hoeveelheid Duits, Frans en Belgisch geld ter verzending gereed staan. De overval lers namen de tas mee en verdwenen in de auto, waarmee zjj waren ge komen. Dit was een zwarte Opel Re- De nieuwe president van Argen tinië, generaal Ongania. Voor goed auto-onderhoud De hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, de heer Van der Molen, wordt eervol ontslag verleend. Dit heeft minister Smallenbroek van middag in de Tweede Kamer meege deeld. Uit gesprekken tussen de minister van Binnenlandse Zaken en respectievelijk burgemeester Van Hall en hoofdcommissaris Van der Molen is komen vast te staan dat onder de huidige omstandigheden de vereiste homogeniteit in de leiding van het Amsterdamse politiekorps niet te ver wezenlijken is, zo lichtte de bewinds man toe. De Amsterdamse burge meester, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland en de minister van Justitie onderschrijven deze conclusie. Minister Smallenbroek zei dit in zijn antwoord op vragen van de heer Bruggeman (PSP). Het ontslag zal worden gebaseerd op art. 122 van het ambtenarenregle ment der gemeentepolitie, waarin gesproken wordt van „incompatibilité d'humeur" als mogelijke ontslag reden. Het gaat er dus om dat de persoonlijke verhoudingen tussen de hoofdcommissaris en zijn superieuren en minderen te slecht waren. In de vacature zal zo spoedig mo gelijk worden voorzien. Daarbij zal er voor gezorgd worden dat nauwe samenwerking tussen de nieuwe hoofdcommissaris en burgemeester Van Hall verzekerd is. Intussen zal de waarnemend-hoofdcommissaris, de heer De Jong, belast zijn met de dagelijkse leiding van de Amster damse politie. Minister Smallenbroek legde er de nadruk op dat het ontslag niet moet worden gezien als kritiek op de Amsterdamse politie. „ZiJ verdienen, integendeel onze dank en steun". De beslissing viel ons moeilijk, al dus minister Smallenbroek. De hoofdcommissaris heeft zijn taak met ijver vervuld. Zijn positie is echter onhoudbaar geworden. De minister heeft vanmiddag be vestigd, dat burgemeester Van Hall zich nimmer mondeling of schrifte lijk tot de vorige minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft gewend over de relatie met de hoofdcommissaris. Nog dicht De bank gaat om half negen open, maar om kwart over acht zag kas sier M. Verstegen (38) een zwarte Opel met kenteken 3362 AP voor het bankgebouw stoppen. De heer Verstegen was al op kantoor, omdat hij nog geld gereed moest maken ter verzending naar het hoofdkantoor. Hij woont boven de bank. Uit de auto stapte een ongeveer 28-jarige man, die weer vertrok, na dat hem was gebleken, dat de bank nog dicht was. Om vijf voor negen kwam de Opel opnieuw voorrijden. Ditmaal stapte er twee ongemaskerde mannen uit. Toen zij de bank bin- nenkwamken droegen zij echter bruine en witte doeken voor het ge zicht. Op dat moment waren behalve de heer Verstegen drie personeels leden in het bankkantoor aanwezig. Er waren nog geen bezoekers. Een van de mannen zwaaide met zijn pistool en hulp-kassier H. Weert (21) hoorde een patroon in het magazijn rollen. De overvaller, gekleed in grijze regenjas, zei duidelijk spre kend: „überfall, Hande hoch". Even was het stil. Toen voegde hy eraan toe: „Geld, bitte". De andere gemaskerde man in een overall gekleed, zei zachtjes en ge jaagd: „Vite, vite". „Ik nam geen enkel risico", zegt assistent-kassier Weert. „Ik greep de zwarte tas, die klaar stond met geld om verzonden te worden". De rovers dwongen de twee kas siers en de personeelsleden mej. W. Arts (21) en mej. A. Jansen (18) om naar achteren te gaan. Onmiddellyk daarop verlieten de twee mannen het gebouw. Via de bijkeuken is de heer Verstegen naar boven gehold naar zyn huis. Hy heeft zyn vrouw op gedragen om de politie te waarschu wen en is naar buiten gesneld. Een automobilist heeft hy aangehouden en hem gevraagd om de vervolging van de zwarte auto in te zetten. Tenslotte heeft hy zelf nog by de buren de politie van Grave opgebeld. De zuidelyke en oostelyke grens posten zyn zo snel mogelyk telefo nisch gewaarschuwd. bij ieder feest niet duur wel heerlijk vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep balletjes, varkensvlees, rundvlees, ballen gehakt, en die beroemde rookworst of vacuum verpakte Homburgers Amerika's camera op de maan, do Surveyor I, heeft gistermiddag niet gereageerd op bevelen om na de In tens koude maannacht twee we ken met temperaturen van 260 gra den onder nul weer te gaan zenden. Een woordvoerder van het labora torium voor straalvoortstuwing te Pasadena dat deze commando's heeft gegeven zei: „Dit werd niet helemaal verwacht. Wy hadden ge hoopt, dat hy zou werken". Het ruimteschip, dat op 2 Juni na een zachte landing op de maan begon te zenden, heeft ruim 10.000 foto's naar de aarde gezonden alvo rens op 14 juni de maannacht in te gaan. Gisteren is 3^6 uur lang gepro beerd de Surveyor I tot leven te doen komen. Vandaag en morgenavond zullen nieuwe pogingen worden gedaan en indien deze mislukken zal op 7 jul nogmaals geprobeerd worden contact met de Surveyor te krijgen. Op die dag staan de zonnepanelen van de Surveyor I nameiyk op het hoogte punt van de maan-dag op de zon ge richt. ©uc/ ©ïte. Uit het Leidsch Dagblad van 1 28 Juni 1866: De „Unita Italiana" meldt dat Garibaldi, zich onlangs te Sali bevindende, tot zijn g vrienden zeide: „Zeg als 't u eë belieft aan de dames van Ge il nua, dat mijne vrijwilligers geen hemden hébben, en dat ik op haar reken om ze voor H hen te maken. Bij den landman Koele- wijn onder de gemeente H Naaldwijk Is een broedsel kuikens uitgekomen ten ge- tale van 42, een getal, waar- i schijnlijk nooit te voren voor- gekomen. iiiiiuiiiiiiiiiuiiiiuiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1