DE EERSTE LOGGER WAS EEN SUCCES kunst kaleiöoscoQP over de kernwapens" erbetoon aan r. van Eeden AVONDT- MUSYCKEN Asma opende serie orgelavonden Katwijk Merkwaardige promoties „Russen verhinderen opzettelijk akkoord iflpJSDAO 29 JUNI 196» LEIDSCH DAGBLAD PAOWA t» Haagse Akaclemie podiumvorming Is Den Haag Is thans de Akade- voor Podiumvorming opgericht, no wil gelijk bekend voorzien in de ioefte aan een algemene beroeps» amateuropleiding voor toneel, bret, oratorium, opera, operette, Hchte muziek, radio en televisie. Akademie bedoelt leerlingen na beëindigen van de t raining scur- werkelijk gereed te hebben voor podium, ook met betrekking tot diverse facetten van het podium, cursus, een dagschool, duurt [tn maanden. Toelating geschiedt jrond van een auditie. De school het komende najaar beginnen. De tiatiefnemers menen, dat voor het ite cursusjaar het aantal leerlin- beperkt moet bleven tot 40. ï&a$t de podiimtradningiscursufl rden aangepaste, z.g. vrije-seotor- imssen gegeven. Een derde brai- ■gsprogramma voorziet in de be- efte ilelijdinggevende functionaris- uit overheid en bedrijfsleven en organisaties en instellingen, die n1jls in het openbaar moeten op to, de nodige vaardigheid bij te aigen voor dit optreden, zowel televisie, radio als zaal. De artistieke directie wordt ge- rmd door de zangpedagoge Dany oewa en de voordrachtskunstenaar bert Vogel. De zakelijke leiding i sft Robert Dessauvagie. Zij licht- toe, dat van de moderne kluiste er meer wordt verwacht dan alleen presentatie van zijn eigen kunst- 'Ing: iedere acteur behoort te kuru ;n en iedere zanger behoort kunnen acteren. Ook reeds optredende artiesten in een aantal gevallen he eften t® voelen aan vergroting van artistieke mogelijkheden. B.v. 1 bben in het populaire genre gram- ifoonplatensterren vaak geen po- mervaring, wat nadelig is voor optreden. Leraren zijn vooraan- ande artiesten. Iiterdagmiddag om kwart voor zes de heer H. van Eeden, zoon van jlen de schrijver Frederik van den, in het Frederikspark in Haar- het beeld „De kleine Johannes" Ihullen, dat Mar» Andriessen opdracht van de gemeente Haar- heeft vervaardigd. Met dit astwerk wil men de schrijver eren 1jn geboortestad. "e gemeente Haarlem heeft een "tal kunstwerken aangekocht of vervaardigen, die bestemd zijn verfraaiing van het stadsbeeld terslering van scholen. Zaterdag, dag en maandag zullen deze wer- i worden tentoongesteld in de shal op de Grote Markt in Tlem. Na een toelichting door de ■iwuder van Onderwijs en Kunst en, de heer D. J. A. Geluk, wordt i wandtapijt „ruitertjes" omt- 1 spen door Friso ten Holt en gewe- door Kees Vis en Len de Wilde, geboden aan het hoofd van de Mschool. Vervolgens vindt in d« Sö Brandsma-school de over at plaats van een door Theo odder vervaardigde gevelplastiek %e!s tezamen' opvliegend". J" de sfeervolle Dorpskerk aan Plein in Wassenaar daterend de 12de eeuw wordt geduren- 5 bet zomerseizoen een aantal kerk- herten gegeven, waaraan beken- "fganisten en solisten medewer kt eerste concert zal zijn op dagavond 5 juli. Men kan dan de knist Gerard Akkerhuis en de ®st Koos Verheul beluisteren in volgende programma: Orgel - Praeludium en Fuga in t. J. S. Bach, 2. Fluit en Orgel to&te in G gr. t. G. Ph. Tele- lQni 3. Orgel - Concerto del Sigr. ftUi J. G. Walther, 4. Fluit en W - Sonate in F gr. t. P. Locatel- :5'Orgel - Praeludium in D gr. t. 1 Micheelsen, 6. Fluit en Orgel ktite Fantaisie Pastorale H. Stu- m. Orgel - a) Bicinium „Geluk- Is het Land" G. Akkerhuis, b) ^ties over: „Merck toch hoe W' Cor Kee. Grigory Sokolow -16 jaar- wint Tsjaikowsky- concours Dc 16-jarige Russische pianist Grigory Sokolow heeft in het internationale Tsjaikowski-con- cours in Moskou in de afdeling piano, de eerste prijs behaald. Hij ontvangt 2500 roebel. Er namen 60 pianisten aan het concours deel van wie er 14 in de finale kwamen. De jury, die uit 21 leden bestond, stond on der leiding van de Russische pianist Emil Gilels. De Amerikaanse pianist Misja Dichter kreeg de tweede prijs en de Rus Viktor Yeresko de derde. Grigory Sokolow is negende- jaars leerling van het conserva torium te Leningrad. Het was de eerste maal dat hij aan een in ternationaal concours deelnam. Vorig jaar won hij het muziek concours van de Russische Fe deratie en werd hij tweede in het concours van de Sowjet- Unie. De Haagse kunstschilder Mïjndert van den Berg hoopt, zoals wij gis> teren méldden, op 5 juli zijn 90ste verjaardag te vieren. Hierbij de schilder, die ereburger van Den Haag is, bij een van zijn doeken „Gezicht op de rivier bij het slot Loevestein" Grote belangstelling Monilriaanexpositie De grootste overzichtstentoonstel ling, die ooit van het werk van Piet Mondriaan werd georganiseerd en tot en met 7 augustus in het Haagse Gemeentemuseum is te zien, trekt veel belangstelling. De eerste tien dagen werden meer dan 4000 bezoe kers geteld. Het percentage buiten landers is opvallend groot. Ook uit de museum-wereld toont men veel interesse. Weduwe van Pasternak overleden Zenaida Nikolajwna Pasternak, weduwe van de omstreden schrijver an „Dr. Zjivago", is als gevolg van nierstoornissen in het schrijversdorp Peredelkino, nabij Moskou, overle den. Zij zal naast haar man worden begraven. Katwijk aan Zee raag zich gelukkig prijzen met Het werk van de commissie, die elk nieuw seizoen weer zorgt voer een serie orgelconcerten in de Nieuwe Kerk. Op de kille zomeravond gis teren, was het Feike Asma, die de harten van zijn bewonderaars wist te verwarmen met spel van niveau. Op zijn programma prijk ten verschillende belangrijke werken, waarvan Francks Derde Choral wel het hoogtepunt vormde. De aandacht van het gehoor was zeer gespannen. In Asma's deen bewerking van Psalm 72 leek het aanvankelijk of de concertgever zichzelf als het ware opjoeg. De wat uttgespannnen can tilene in Krebs' Aria, door Bram Bruins voor orgel bewerkt, getuigde echter van bezonkenheid, die alle verdere vertolkingen kenmerkte. Baehs Es dur uitvoerige Praelu dium en fuga is als luisterstuk geen gemakkelijke opgave ln tegenstelling tot de vriendelijke zij het wat En gels-zoete sonate van Fresting. Asma registreerde het werk dien overeenkomstig in pastorale tinten, diie het muisstille publiek kennelijk aanspraken. De Toccata und Fuga van Max Reger is een echt Regerioans harmo nisch pronkstuk; de fuga een staal van contrapuntiisoh meesterschap. Dit werk werd met verve gespeeld. Een verstilde vertolking kregen roorts Rogers „Choralvorspiele" Jesus, meine Zuversioht, O Welt, ich e dich lassen" en „Wer weiss, wie nahe mir mein Ende". Reger heeft deze gegevens met eenvoud, overeenkomstig de mystieke verbon denheid verwerkt. En zo voerde Asma zijn gehoor naar Francks geniaal werk Choral in. waarvan hij werke lijk een meesterlijke interpretatie gaf. César Francks bewogen taal, culminerend in het bevrijdende ma jeur aan het slot maakte merkbaar indruk. Zo was het eerste, door Feike Asma verzorgde concert van de reeks met een al een succes, dat voor de steeds talrijker wordende orgelvrienden wel een zeer verheugende belofte in houdt. Ad. Int. De Verenigde Staten hebben de Sow jet-Unie gisteren er van beschul digd opzettelijk het bereiken van een overeenkomst over het niet ver der verspreiden van kernwapens te verhinderen. De Amerikaanse afge vaardigde William C. Forster ver klaarde in Genève dat de Russen vo rig jaar september beweerden dat de voorgestelde multilaterale NAVO- kernmacht het enige voor een overeenkomst was. Maar nu heb ben de Russen twee nieuwe eisen ge steld, die volgens Foster onredelijk zijn. Rusland wil de NAVO-bondge- noten verbieden zich onderling te be raden over de verdediging tegen een eventuele atoomaanval, en keert zich bovendien tegen het opslaan van Amerikaanse atoomwapens op NAVO-grondgebied. Foster zei, te betwijfelen of het Warschau-pact zich aan deze regels houdt. „Geeft de Sowjet-Unie de bondgenoten geen inlichtingen over 't gebruik van atoomwapens, en heb ben zij geen stem in de beslis sing atoomwapens op hun grondgebi op te slaan?", vroeg de Amerikaan. Foster verwierp de Russische stel ling, dat de bondgenoten van Ame- Brecht „schokt" de Amerikanen Bij de voorstelling in Pittsburgh van Brechts „Die Massnahme" onder regie van Erik Vos, tot voor zijn ver- teek naar de VS artistiek directeur van De Nieuwe Komedie in Den Haag, zijn iedere avond 10 tot 20 mensen de zaal uitgelopen. Gast regisseur Vos wijdt dit aan de naar Amerikaans inzicht te communisti sche tendens van dit stuk. Het is dan ook tot dusver in Amerika ver boden geweest. Deze eerste serie voor stellingen was besloten. Critici wer den niet toegelaten. Alle avonden waren echter tevoren reeds uitver kocht. Erik Vos blijft voorlopig met zijn gezin in de VS. Hij zal als gast regisseur optreden en lezingen hou den. rika gemakkelijk het beheer over de Amerikaanse wapens kunnen krijgen. „Onze bondgenoten hebben niets te zeggen over onze atoombommen", zei hij. „Die blijven in Amerikaan se handen en de president van de Verenigde Staten is de enige die in staat is ze te laten afvuren". Foster liet zich misprijzend uit over voorstellen van neutrale landen om aan het verdrag beloften van de atoommachten te verbinden om al le proeven stop te zetten, en onmid- delijk hun wapenproduktie te vermin deren. „Laten we onze taak niet nog moeilijker maken", aldus de Ameri kaan. Studentenstop dinsdag in de Tweede Kamer Volgende week dinsdag 5 Juli zal door de Tweede Kamer het door mi nister Diepenhorst (O en W.) inge diende wetsontwerp tot tijdelijke be perking van het aantal medische stu denten worden behandeld. Op ver zoek van de Kamerleden Lankhorst (PSP) en Bakker (CPN) zal tevens de nota van minister Luns over de verplaatsing van NAVO-instellingen op de agenda worden geplaatst. Voorts zal de goedkeuring voor het huwelijk van Prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven aan de orde komen. Bij de beraadslagingen over de re geling van de werkzaamheden drong de heer Schmelzer (KVP) aan op de spoedige verschijning van de toege zegde nota over de uitwerking van de aangekondigde regeringsmaatre gelen in het kader van de loon- en prijspolitiek. Kamer-voorzitter Van Thiel zegde toe dit verzoek aan minister Vonde ling (Financiën) over te brengen. Grootvaders, overgrootvaders en bet-overgrootvaders, allemaal zeggen ze éénmaal "vroeger, toen ik nog jong was"... Maar geet ze een Gofd-Spur en ze zwijgen beschaamd want Gold-Spur doet hun de Ijdelheid van hun beweringen inzien Elke tijd heeft zijn goede kanten, déze tijd heeft Gold-Spui. onbegrijpelijk goed! De logger bestaat 100 jaar Met de netten zit het wel goed al moeten de vissers eraan wennen om dat katoen eerder scheurt dan hen nep. Maar Maas gaat verder. Hij heeft al veel eerder gezegd: „de hoe kers en bommen deugen niet. Het zijn de meest omslachtige en minst produktieve schepen die men zich maar kan denken. De bommen zijn onhandelbaar. De Engelse kotters doen drie reizen tegen de Nederlan ders een". Er komt een kentering als Maas door de regering wordt afge vaardigd naar de grote visserij-ten toonstelling in Boulogne. Het is een grote onderscheiding en erkenning maar wordt een nog grotere teleur stelling. Maas schaamt zich voor wat zijn bedrijfsgenoten hebben ingezon den. Slechts fust dat lekt en de kwaliteit van de vis is meer dan slecht. De prijzen gaan naar de andere landen. Niet de minste aandacht hebben de reders en exporteurs besteed aan de- belangrijke inzending. Het is teke- ncnd voor het diepe verval waarin j onze visserij zich bevindt. Liever dan bezoekers dit uitschot te tonen, zwerft Maas langs de ha ven van Boulogne. En daar ontdekt hij de vïskotters van de Fransen, I lougre genaamd later in het Neder lands vertaald als logger. Die snelle schepen moeten de op lossing brengen. Maar hij weet dat dan eerst in Sohevendnigen een haven moet komen. De logger kan niet als de bom op het strand aankomen. Hij koopt een logger en geeft die nood gedwongen Vlaardingen als thuisha ven. Op 1 juni 1866 komt het scheep je in Vlaardingen aan Het trekt veel bekijks en veel kritiek. Want 'n notedop vergeleken bij de zware hoe kers en bommen die 35 last kunnen hebben. De logger is bij 14 last vol. Maar Maas zet door. Die eerste logger heeft drie mas ten maar een bemaning kan hij er niet voor krijgen. Niet één schipper is bereid op dit ranke vaartuig uit te varen. Eindelijk vindt hij een „waaghals" die vertrouwen in de nieuwlichter heeft. Het is de 18-ja- rige visser Leendert Spaans. En al lesbehalve enthousiast melden zich nog enkelen aan om de bemanning te vormen. De hoekervloot gaat 9 juni naar zee. De logger van Maas vertrekt pas 30 juni. Drie weken later, als nog geen schip binnen is, meldt de fco- renkyker dat de logger van Maas de Waterweg binnenkomt. Het scheepje De eerste logger met drie masten ligt diep in het water en a.ls Leen dert Spaans de opstapt en naar de adat, eerst zijn reder groet en mede deelt wat zijn vangst is geweest, weet heel Vlaai-dingen in de volgende se conden dat de logger 15 last aan boord heeft. De prijs op de afslag is weliswaar lager maar de op brengst, is gezien de korte reis, for midabel. De hoekers vangen die teelt gemiddeld zes kantjes per dag; de loggers van Maas vangt per dag ge middeld 45 kantjes. Drieduizend gul den besomt de logger. Voor dat be drag moet een bom het hele seizoen vissen. Die teelt besomt le logger f 16.000, een bedrijfswinst van 37 procent opleverend. Maas laat direct in Vlaardingen twee loggers bouwen. Ze moeten 20 last kunnen bergen. De jongeren willen nu graag op het nieuwe schip varen. Het is goed zeebouwend, zeg gen ze. Maar als Maas zijn bedrijf naar Vlaardingen wil overplaatsen, wordt hem de nodige grond gewei gerd. Ongelooflijk maar waar. De Prinses Beatris) en Prins Claus hebben gisteravond de galar-uitvoe ring bijgewoond van de negende N.A.V.O.-taptoe, die ondanks he minder gunstige weer, toch duizen den toeschouwers trok. De deelne mende groepen werden, alvorens z< optraden, voorgesteld aan het prin selijk paar, dat bij aankomst doo. het publiek spontaan werd verwei korhd. De politie, versterkt met leder van de Koninklijke Marechaussee greep tijdens de uitvoering enkele ordeverstoorders in de kraag. Aan de Amsterdamse Universiteit zijn vnadaag twee zoölogen gepro moveerd. Op zichzelf zou dit niet een bijzonderheid zijn, ware het niet, dat de twee jonge doctoren echtge noten zyn. De heer W. L. van Utrecht en mevr. C. N. van Utrecht- Cock promoveerden beide op proef schriften die betrekking hadden op ■valvissen. Als promotor trad op prof. dr. E. J. Slijper. Een andere merkwaardige com binatie van promoties vond vandaag in Utrecht plaats. De heer C. de Deugd promoveerde nameiyk twee maal, eenmaal tot doctor in de wys- begeerte en eenmaal tot doctor in de letteren, en wel op twee verschil- 'ende proefschriften. Promotors wa- en prof. dr. mr. K. Kuypers en >rof. dr. H. P. H. Teesing. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat zulk een Utrechtse dubbel-pro- motie op één dag plaats vond. man die nieuw leven in vissery' en scheepsbouw brengt, wordt geboycot. Hij moet weg uit Vlaardingen. Maas gaatnaar Maassluis waar men de nieuwlichter met open armen ontvangt. Zijn loggers besommen de volgende teelt vier maal zoveel als de Vlaardingse hoekers. VOLGENDE KEER: „Grote visserij" Eigen woningen voor N.V.V.-leden De NVV-bestuurdersbond in Utrecht heeft een stichting opge richt, die uitsluitend leden van het NVV aan een eigen woning wil gaan helpen. De stichting die de noajn draagt „De eigen woning" heeft thans een project van 28 royale eensgezinswoningen gereed. ZU be vatten o.m. een grote Engelse woon kamer, vier slaapkamers, twee toi letten, een zolder, een douche en een terra» met «chuur. De bruto stichtingskoeten bedra gen 38000 gulden. In de vrije sec tor zouden de hulzen volgens het NVV zeker 60.000 gld. kosten. Oude man (82) bij brand omgekomen De 82-jarige kamerbewoner W. Aalders is gistermiddag om het leven gekomen bij een felle zolderbrand in het pand Rijnkade 60 in Arnhem. Van de vijftien kamerbewoners wa ren er op het moment dat de brand uitbrak vermoedelijk door het om vallen van een petroleumkacheltje zes thuis. Vijf konden zich allen in veiligheid stellen, eveneens de pen sionhouder en zijn vrouw. De heer Aalders kwam echter in de vlammen A m erikaa nse beschu ldiging

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15