Aandelenruil NEM-HCW Redelijke aanvoer op de Leidse veemarkt Prof. Sikkel aanvaardt leerstoel verloskunde usie van leidse bedrijven f: Werkende jeugd voetbalt Diploma- zwemineii LEIDSCH DAGBLAD ïcunemverking ivordt nu volledig Advertentie) De N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen en de N.V. flederlandsche Electrolasch Maatschappij in Leiden ondergaan glangrijke veranderingen in de bedrijfsstructuur. Hoewel er tus- tn de beide bedrijven al lange tijd een nauwe vorm Van samen werking bestond, was er nog geen sprake van een volledige fusie. )e bedrijven hebben nu besloten door ruiling van aandelen NEM en HCW te komen tot één beursnotering. De HCW hebben NEM een aanbod tot aandelenruil gedaan in de verhouding NEM-aandelen tegen 4 HCW-aandelen. Dit werd bekend ge laakt op de aandeelhoudersvergaderingen van de beide Leidse rijven, die gisteren werden gehouden. i De fusie tussen NEM en HCW vloeit l^t uit het streven om te komen Keen grotere bundeling van krach- in de HCW-groep, die op het tiental bedrijven om- wt, De NEM en de HCW zijn twee ¥an de belangrijkste bedrijven in deze troep, die vooral gebonden zijn door trvlechting van het aandelenkapi- ttóL Deze vervlechting komt bijvoor beeld tot uiting in een zekere invloed tan het moederbedrijf HCW in de indere bedrijven via de colleges van jommlxsarissen. Om de voorgenomen krachtenbundeling een duidelijk re- Uff ta geven werd al enige tijd gele den besloten tot het overnemen door de HCW van de Apparaten- en Ke- telfabriek Den Haag N.V. in Goes. De A.K.F. is een modern bedrijf, dat zioh hoofdzakelijk bezighoudt met wat men als „hoogwaardige appara tenbouw" kan omschrijven. De over neming van dit bedrijf (die contant geschiedde voor een bedrag van 6.8 miljoen gulden) heeft stimulerend gewerkt op het tempo waarin de samenwerking en coördinatie van moedermaatschappij en deelnemingen zich voltrekken. Samenwerking Een direct resultaat daarvan is de aandelenruil. Ruim 51% van de NEM-aandelen was al in handen van de HCW-groep. Tot het uitgeven van nieuwe aandelen HCW (dat is voor dit doel tot een maximum van f. 936.000 nominaal) is de directie ge machtigd, nadat directie en commis sarissen hierover overeenstemming hebben bereikt. Het is na het sla gen van de aandelenruil de bedoe ling de HCW om te zetten in een „holding-company", waaronder een aantal werkmaatschappijen samen werkt. Die samenwerking acht men van groot belang voor een betere on derlinge afstemming van het beleid, nu een aantal dochterondernemingen de kinderschoenen is ontwassen. Dr. J. M. Jansen, president-com missaris van de HCW, verzekerde de aandeelhouders ervan dat ook de sociale aspecten van de nieuwe struc tuur zijn overwogen. In dit belang rijke vlak zijn voordelen te verwach ten zonder dat er nadelen tegenover staan. Tijdens de besprekingen over deze veranderingen in de bedrijven werden ook mededelingen verstrekt over de dochteronderneming Awans- Frangois bij Luik. In dit bedrijf heb ben zich moeilijkheden voorgedaan, onder meer door een zeer langdurige ziekte van de vorige directeur. Een opeenstapeling van betalingen heeft de directie er zelfs toe gedwongen surséance van betaling aan te vra gen. De directeur van de HCW, ir. E. F. E. Bongaerts sprak de hoop uit, dat deze binnenkort kan worden op geheven. De heer Bongaerts vertrekt dinsdag naar Brussel voor bespre kingen over dit bedrijf. Expositie In het filiaal van de openbare lees taal en bibliotheek „Reuvens" onder de Louise de Coligny-h.b.s. in Leiden j, op het ogenblik een kleine expo se ingericht. Kunstenaars van de Wiabethof op de Oude Vest laten er pchilderijen en een plastiek zien. Er b onder meer werk te zien van Petra ib Groot, Henk Hollebeek en Egbert Torenlee. Rijnlands Lyceum Wassenaar j Geslaagd voor het diploma mid- elbare school voor meisjes, de dames: i Berghuis, R. J. J. Bischoff van eemskerck, F. J. Bromberg. J. M. lek, K. M. Heyning, P. Jaarsma, B. L de Jong, J. K. de Jonge, M. B. van Otterloo, H. Ch. van der Vlies, E. M. Vrlns, T. I. Wentges. Er is één kan didate afgewezen. Ulo-examen jijk, S. Chang, Voorschoten, H. v. Dam, Leimuiden, M. R. Griffioen, Winkel, H. M. C. A. Henzen. Leiden, M. v. Rijn, Katwijk a. Zee, H. Ihijnsburger, Valkenburg Z.-H., A. Schoneveld, Katwijk a. Zee, W. iöhlmann, Sassenheim, W. M. de ong, Katwijk a. Zee, M. K. Kreft, Katwijk, J. v. Rhijn, Katwijk a. Zee, Wouters, Katwijk, J. H. C. de Bruin, Noordwijk, M. A. C. Renoojj, aag, J. Bongers, Voorscho- j. v. Gaaien, Alphen aan den Rijn, E. J. Hoevenagel, Leiden. De heren: C. Varkevisser, Noordwijk, A. Ms, Voorschoten, O. D. A. v. Bar- neveld, G. D. van der Molen, Lei den, H. Anes, Oegstgeest, S. van der Heden, Rijpwetering, A. Dunnewind, Leiden, G. J. Russchenberg, Val kenburg Z.-H., H. Schaap, Katwijk Zee, C. v. Starkenburg, Rijns- burg, C. Houwaard, Katwijk aan B. de Jong, Katwijk aan Zee, 'W. v. Diggelen, Leiden, A. K. Groen Den Haag, W. v. Duijvenbode, Voor- ichoten en voorts de dames: G. Ouwe- hand, J. B. Poetezay, E. H. Zwaan Katwijk, C. Zandbergen, Valkenburg en de heren: A. H. Blonk, H. C. A. Kamerling, J. J. de Jong, M. T. A. ;r Voort, Leiden, M. C. Was- «naar, Warmond, C. J. v. Egmond, Valkenburg, J. W. Rollman, *L. C. *an der Plas, A. Kulk, J. H. Maanen, A. Messemaker, Katwijk, A. P. van Beekum, B. A. A. Jaasma. De kandidaten bij wier naam een Serretje staat, behaalden tevens de aantekening Middenstandsdiploma. Afgewezen 21 kandidaten. Eindexamen Chr. Lyceum N.E.M. votes' Briljanten sieraden Moderne diamant-collectie. Ringen met briljant. reeds vanaf f 75,- Juweller VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Aan het Christelyk Lyceum in Lei den zijn geslaagd voor het eindexa men hbs-b: Maarten Bakker. Voorschoten; Lou- ren9 Bordewijk, Leiden; Hans Dreerf, Leiden; Theo van Ees, Leiden; Ber nard Grootendorst, Voorschoten Willem Haitsma, Leiden; Kees Hak kenberg, Zoeterwoude; Hans de Hoog Leiden; Hille Huigens, Leiden; Rene Huigens, Leiden; Henk Jozlasse, Voor schoten; Eduard Klasen, Leiden Bram Kranenburg, Leidschendam; Paul van der Meij, Valkenburg; Her man Nievaart, Zoeteiwoude; Wim Stuiver, Katwijk-Rijn; Anneke Ver weij, Leiderdorp; Anne van 't Zelfde, Leiden; Lex Sjoerds, Leiden. Geslaagden van Kennis is Macht Aan de middelbare handelsavond school „Kennis is Macht" in Leiden zijn geslaagd voor de volgende exa- ens: Rijksdiploma 5-jarige cursus: N. G. H van Beek, F. R. Bendien. mej. A. Boelee, H. J. de Mooij, M. van Sta- den. D. D. van Vliet. J. C. Vooys, mej. W. Wielinga. Rijksdiploma 3-Jarige cursus: M. N. A. van den Berg, W. P. van Berkel, H. T Tuitenbos, mej. J. F. Deyn, mej. C. P. G. M. Dobben, mej. J. H. Dubbelaar, mej. J. van Hem ei* t. mej. A. Klinkenberg, mej. J. Klinkhamer, P. G. van Leeuwen, B. J. Limburg, J. dè Man, J. Meyer, mej. G. N. Noort, mej. H. S. van der Plas. P. J. A. v. d. Pol, J. K. van Polanen, mej. H. W. van der Reek. F. van der Riet, H. L. Roedoe. J. Schellingerhout, mej. T. J. Schipper, G. J. Stoeken, mej. E. J. Veerman. A. van Velden. N. W. I. M. Vos. Nederlandse handelscorresponden tie (5-jarige cursus): Mej. M. C. Ar- noldus, mej. C. van der Bent, mej. C. Fruman, mej. E. M. van de.n Hoon aard, mej. B. C. Korsman, mej. A. P. M. van der Linden, mej. H. Majolèe, mej. M. de Nijs, G. J. Philipsen, mej. J. C. M. Stijnman, mej. M. van Vliet. Franse handelscorrespondentie <5- jarige cursus): Mej. M. C. Amoldus, mej. E. W. Brandt, mej. H. Majolêe, mej. M. van dei* Mey. Duitse handelscorrespondentie '5- jarige cursus)Mej. M. C. Amoldus. mej. A. P. M. van der.Linden. mej. H. Majolêe, B. Stigter. Engelse handelscorrespondentie <5- jarige cursus)Mej. M. C. Amoldus. mej. C. van der Bent. mej. C. Fru man, mej. E. M. van den Hoonaard. W. J. Humphreys (met lof), mej. H. Majolêe, mej. M. vander Mey, mej. M. de Nijs, G. J. Philipsen, B. Stigter. mej. J. C. M. Stijnman, mej. M. van Vliet. Spaanse handelscorrespondentie (2-jarige cursus)Mej. C. A. Sloos. Handelswetenschappen (5-Jarige cursus)A. G. Lagendijk. Stenografie (130 lettergrepen per minuut): Dames E. Arends, W. M. Brusche, M. A. J. E. Dolmans. B. J. M. van Es, A. R. M. Q. van der Geest, I. O. Heijkoop, M. W. vom Mofe, M. L. Immink, J. M. C. Jurgens, R. A. Kuisen, P. S. Leget, S. M. L. van der Lelie, W. Middelkoop, M. J. Neute boom, M. de Nijs, C. W. M. Pot, M. J. C. van der Steen, P. C. Stikkelorum, W. C. M. Terveer, A. J. M. Waaijer. Machineschrijven: J. van Bakkum, mej. W. M. Brusche, mej. C. P. G. M. Dobben, P. E. A. Jongeleen, mevr. L. R. Th. Pols-Bergers, mej. C. W. M. Pot, mej. J. de Roode, mej. M. W. C. van Saarloos, mej. P SneUders, mej. L. Tiebosch, W. L. C. van Tongeren, mej. E. J. -Veerman, mej. A, M. van der Voort. Tijdens de aandeelhoudersvergade ring van de Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij deelde de directie mee, dat het bedrijf in het afgelopen jaar een beeld van grote activiteit te zien heeft gegeven. Hoewel de con currentie fel is. werden fraaie resul taten geboekt. Zoals bekend keert de NEM over 1965 een dividend uit van (vorig jaar 15%). In het afge lopen jaar was het bedrijf goed van werk voorzien en ook de vooruitzich ten voor dit jaar zijn gunstig. Een van de aandeelhouders van de NEM toonde zich gisteren ontevreden over het bod dat de HCW heeft uitge bracht op de NEM-aandelen (5 NEM tegen 4 HCW ruilen). Hij meende gezien de resultaten van beide be drijven de verhouding meer ten gunste van de NEM-aandeelhouders moet komen te liggen. Hem werd voorgerekend dat straks bij het nieu we HCW-aandeel minstens zo grote dividend-uitkering verzekerd is. zal een verdergaande efficiëntie in het bedrijf worden doorgevoerd. De HCW keert 21% (onveranderd» divi dend uit. Zowel in de aandeelhoudersverga dering van de NEM als in die van de HCW werd mr. H. J. M. Loeff com missaris in beide bedrijven her benoemd. In de vacature die ont stond door het wegens gezondheids redenen bedanken van commissaris L. Ch. J. Nemry werd voor beide N.V.'s voorzien door het benoemen van prof. mr. W. C. L. van der Grin ten, hoogleraar in het vennootschaps recht in Nijmegen. H.C.W. In de aandeelhoudersvergadering van de HCW, die direct na die van de NEM werd gehouden, bleek dat de resultaten zijn tegengevallen. De directie wijt dat aan het aflopen van enkele grote projecten, die door de loonexplosie niet meer winstgevend bleken te zijn. Men is nu wat opti mistischer, mede door de betere resultaten die men denkt te behalen uit de sterkere samenwerking in de verschillende ondernemingen van de HCW-groep. Over de vooruitzichten zei directeur ir. E. F. E. Bongaerts: ..We zijn tot nu toe niet ontevreden maar we moeten verder afwachten wat de regering doet. Het beperken van de bestedingen levert ons een In Leiden Op het sportterrein van „En- degeest" Is gisteravond een voetbal- j wedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de Stichting Vorming Werken- de Jeugd Leiden en van de Katholie- j ke Levensschool voor Leiden en om- geving. Na 'n spannende strijd boekten de withemden van de Stichting Vor ming Werkende Jeugd een 2-1 over- v/im ing en zo kwam men voor één jaar in het bezit van de fraaie wis selbeker, die door de gezamenlijke leiders van beide instituten is be schikbaar gesteld. Deze voetbalwedstrijd vormde het sluitstuk van een sport- en spelweek. die door bovengenoemde stichtingen voor hun deelnemers was georgani seerd- Tijdens de wekelijkse bijeenkom sten ontmoetten de jongens elkaar in een programma, waarin zij sa mengebracht in kleine sub-groepjes allerlei opdrachten kregen de vervullen. De winnende groepjes drie in totaal - kregen vrijdagavond in het gebouw aan de Jan Vossensteeg 17 hun prijzen uitgereikt: 'n beker voor de eerste-prijs-winnaars, 'n lauwer- takje voor de tweede-prijs-winnaar en 'n bronzen medaille voor de der- de-prijs-winnaars. Deze pr ijs-uitreiking geschiedde door de heer P. A. de Jong. voorzitter van de Katholieke Levensschool, die in zyn toespraakje hulde bracht aan alle jongens, voor de spor tieve wijze waarop zij aan deze bij zondere aktiviteit van beide vor mingsinstituten hebben deelgenomen- Tot slot werd vertoond, de spannen de oorlogsfilm „Kikvorsmannen". Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes NEDERLANDSCHE met de N.M.B. U voelt zich dan op slag thuis tussen MIDDENSTANDSBANK ponden, pesetas, kronen en drachmen. De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkftde 1 Handel williger dun vorige week Aandacht voor perinatale morbiditeit Met een oratie in het Groot Audi torium over „Optimale verloskunde" aanvaardde prof. dr. A. Sikkel gis termiddag het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de verloskunde en gynaecologie. Prof. Sikkel is op volger van prof. dr. A. J. M. Holmer, die omstreeks een half jaar geleden met emeritaat ging. Veelal wordt bij de beoordeling van de kwaliteit van de verloskun dige gebruik gemaakt van de sterfte cijfers van moeder en kind, aldus prof. Sikkel. Deze cijfers geven in derdaad een goede indruk. Voor wat betreft de moedersterfte staat Ne derland voor de jaren 1959-1961 op de achtste plaats, voor wat betreft de perinatale sterfte van het kind voor 1964 op de derde plaats. In een welvarend en medisch goed georganiseerd land als Nederland mag men echter geen genoegen ne men met gunstige sterftecijfers. Ver betering is zowel voor de moeder- sterfte als ook voor de perinatale sterfte mogelijk. Wil men de verlos kunde optimaal uitoefenen dan dient de arts meer aandacht te ge ven aan de perinatale morbiditeit, dat wil zeggen aan ziekelijke ver anderingen van het kind voor, tij dens en kort na de geboorte. Deze veranderingen worden in vele geval len veroorzaakt dooi tekort aan zuurstof. Soms zal dit zuurstofte kort aanleiding geven tot de dood van het kind, soms echter zullen er blijvende beschadigingen, vooral van het centrale zenuwstelsel, uit kun nen volgen. (Van een deskundige medewerker» i beeld op de afdeling slachtrunderen I en als gevolg van hel te ruime aan- Hoewel enkele iware regenbuien bod waren d> v,Ut koeien lel, de markthandel bemoeilijkten, ging drukt in prijs. 't er op de gisteren gehouden Leidse veemarkt loch aanmerkelijk beter toe De tot"' bedroeg 3153 dan verleden week. Voor de tijd van j dieren. het jaar was de veel ruimere aanvoer Gebruiksvee Bij een iets ruimere redelijk tot goed te noemen en het j doch normale aanvoer was de be- ontbrak ook niet aan belangstelling. langstelling in deze sector beter dan De regen bevorderde de grasgroei en verleden week. Stagnatie in de hool- braclit wat meer leven in de handel bouw en de betere grasgroei als ge- van weide-vee, terwijl het koelere 1 volg van de vele regenbuien hebben weer ook een gunstiger uitwerking I daar het hunne toe bijgedragen. De had op de vleeshandel, in het bij- handel in melk- en kalfkoelen kreeg zonder in de sectoren wolvee en var- daardoor een Iets williger verloop en kens. Matiger tot slepend was het de dieren werden goed prijshoudend tot zelfs iets duurder verhandeld. Voor de vare-koeien vormden de iets gedrukte prijzen op de vette koeien- afdeling een tegenhouder. De dieren werden echter niet voor minder los gelaten. waardoor de handel een lut- duur karakter kreeg. Er waren wei nig luxe dieren aangevoerd. Notering: melk- en kalfkoeien van f. 1000 tot f. 1275 en f. 1450, vare koeien van f. 690 tot f. 1000 en f. 1325. Vette koeien De grote aanvoer op deze afdeling was te ruim voor de vraag. BIJ de iets stijvere prijzen van vorige week kon de rundvlees- handel toch niet wild worden ge noemd. Met de vakanties van de slagers voor de deur zijn de grossiers huiverig met inkopen. Hoewel beste dieren altijd vlug en stijf aan de prijs te verkopen zijn. kreeg de han del toch een matig tot slepend ver loop met iets gedrukte prijzen. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f. 3.35 tot f. 4,20 en f. 4.55, extra kwaliteiten boven note ring tot f. 4.80.a f. 4.85. worstkoeien van f. 3 tot f. 3.25. Vette kalveren Bij een iets rui mere aanvoer van vette kalveren, was over het geheel genomen ook de aan gevoerde kwaliteit goed. Hoewel voor de binnenlandse consumptie de vraag niet groot is. was deze voor de export iets beter. De vraag was dan ook redelijk goed. maar men wilde de dieren niet voor lagere prijzen van de hand doen, waardoor de handel een stug en duurder verloop kreeg. Slechts enkele dieren behaalden de top van de noteringsprijzen. Notering per kg levend gewicht: van f. 2,75 tot f. 3 en f. 3.40. Nuchtere kalveren Een kleine aanvoer waaronder geen slacht- nuka's. De handel in mestkalveren verliep rustig bij onveranderde prij zen. Notering: mestkalveren van f. 75 tot f. 110 en f. 135. Wolvee Aangetrokken door de hogere prijzen en een iets betere handel, was de aanvoer op deze af deling aanmerkelijk groter dan ver leden week. Bij een goede belang stelling bestond er ook voor alli soorten wolvee een goede vraag, in het bijzonder wel voor de zuiglam- meren. voornamelijk voor de export, die een zeer vlugge handel te zien hebben gegeven. Ook de vette scha pen en overhouders konden in ver band met meer binnenlandse vraag goed worden geplaatst en alle prij zen wisten zich, ondanks de grote aanvoer, op het niveau van verleden week te handhaven. De betere gras groei had ook weer meer belang stelling voor de weiderij tot gevolg. De handel in weide- en Texelse lam meren verliep daardoor willig bij iets stijvere prijzen. De zwaardere lammeren werden meest voor de x». slacht verkocht, terwijl de lichtere cipleerde prof. Sikkel in de ont- dieren voor de weiderij werden ver- vangszaal van de Academie. handeld, hetgeen in de notering tot Prof. Sikkel (links) ivordt na de oratie geluk gewenst door zijn voor ganger. prof. Holmer. (Folo LD-Holvast) De laatste jaren is het mogelijk geworden om door onderzoek van het vruchtwater en door bloedonderzoek van het kind voor de geboorte een inzicht te krijgen in de toestand waarin het kind zich voor en tij dens de geboorte bevindt. Voor het uitoefenen van een op timale verloskunde is intensieve sa menwerking nodig tussen de ver schillende medische disciplines. Wanneer deze samenwerking een feit is geworden, zullen de vooruit zichten voor moeder en kind bedui dend beter worden dan zU nu r.eds zijn. Na de oratie, die met de gebruike lijke toespraken werd besloten, re uitdrukking komt. De markt was vroeg geruimd. Notering: vette schapen van f. 80 tot f. 90 en f. 100. vette lammeren (overhouders) van f. 90 tot f. 100 en f. 125, enkele beste dieren tot f. 130, zulglammeren van f. 90 tot f. 110 en f. 125, prima dieren tot f. 130. N.-K. weidelammeren van f. 65 tot f. 80 cn f. 87, Texelse lammeren van f 65 tot f. 80 en f. 90. Varkens voor fok- en mesterfj Een kleinere aanvoer dan verleden week. Door het koele weer ls de be langstelling voor de fok- en mesterU eer toegenomen, maar de slechte prijzen hebben voor slachtvarkens nog wel een prljsdrukkende invloed. Vanwege het krappe aanbod, vooral van biggen, had de handel een vlug en goed prijshoudend verloop. Notering: drachtige zeugen van f. 325 tot f. 375 en f. 450, schrammen f. 90 tot f. 100 en f. 115, biggen van f. 65 tot f. 72 en f. 75. Slachtvarkens (buiten de markt) De slechte prijzen by een matige vraag en een krap aanbod waren er de oorzaak van, dat de handel In slachtvarkens aanvankelijk nog moei lijk bleef. Als gevolg van het koelere weer en een betere vraag voor export, gaf de handel in het laatst van do week echter weer enig herstel te zien en de verwachting is. dat de komen de week weer een lichte prijsstijging zal inluiden. In verband met meer vraag voor export (België» was de handel ln slechtzeugen iets beter by stijvere prijzen. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f. 1,95 tot f. 2. slachtzeugen van plm. f. 1.65 tot f. 1,75. De volgende leden van de zwem vereniging ,De Zyi" hebben het di ploma A behaald: Aad Janson, Bram Scholten, Hans v.d. Brink. Rogier v.d. Brink Leny Lelyveld, Mieke Waayer, Petra v. Es, Henny de Kier, Tonny Zuidgeest, Gerda v.d. Linden, Jolanda v.d. Ma- rel, Tineke de l'Ecluse, Miera Gou- looze. Janneke Sloos. Wim Kooloos, Johan v.d. Laan. Moniek v. Dorp, Jan Stelma, Renée v. Zonneveld, Sil via Vendrig, Ineke Rullmann, Ria Korswagen. Jolanda Binnendijk, Marja v. Leeuwen, Irene v.d. Kooy. Piet v. Bohemen, Corry de Jong. Wim v.d. Haak, Kees v.d. Dop, Ma rianne v. DlJk, Marganda Overvliet. Alida Boomgaardt, Julia v.d Berg, Jeannet Dijkman. Het diploma B was voor: Coen Tjerks, Ton de Rooy, John Landkroon, Scarlett Haasnoot. Paul Belt, Marcel v.d. Mey, Lida Leupe. Eindexamen gymnasium Aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden slaagden alsnog voor het elnd- examen-beta Daan Samkalden (Oegstgeest). Re- né Wassenaar (Leiden) en Betty van Weizen (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3