Whisky produceren: langdurig proces een Nieuw bedrijf in Leiden geopend IONINGBOUWVERENIGINGEN [ORDEN GECENTRALISEERD LA. Brey benoemd tot administrateur Ophalen van extra huisvuil in Leiden n Leiden ITELSTRIJD reclame m t.v. In Schotland 2000 distilleerderijen fERDAG 25 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ;es van de zeven Leidse woningbouwverenigingen met een 3al bezit van plm. 6.500 woningen, hebben besloten hun ad oraties te gaan centraliseren. Hiertoe is opgericht de stichting intrale boekhouding van woningbouwcorporaties". Het kan- wordt ondergebracht in het pand Oude Singel 116, dat voor wordt verbouwd. Op 1 september hoopt men met het fei- jke werk te beginnen. Deze centralisatie is in nauwe samen- Icing met het gemeentebestuur tot stand gekomen. Volgende zal waarschijnlijk zijn de centralisatie van het onderhoud. administrateur is benoemd jeer A. A. Brey te Tilburg, die thans soortgelijk werk ver bij de gemeentelijke woning- [ting, waaronder 7.000 woningen srteren. Hij zal in Lelden wor- bjjgestaan door enkele admini- üeve krachten. Op deze manier willen de deelnemende woning bouwverenigingen tot een uniforme en overzichtelijke boekhouding ko men. Mogelijk zal in de verdere toe komst ook de inning van de huur gelden worden gecentraliseerd. Het bestuur van de stichting is DISTRICT LEIDEN )p de voorlaatste dag van de dis-1 ts-kampioenschappen begint er ;e tekening in de strijd te komen, het H.E.B. bereikte Jean Monod Froideville de halve finale via gemakkelijke zege op Otto Koen- die geen verweer had op de har- opdrives van Monod 60 62. lick Bouman toonde eveneens zijn ie kwaliteiten in zijn partij tegen igenoot Kees Koole. Hoewel de een groot nadeel voor ole was, de Roomburgerman moet immers van zijn snelle lopen heb- was hij toch niet bij machte de pe aanvallende slagen van Bou- afdoende te pareren 6—2 6—3. irreweg de spannendste partij van dag leverden Har Meyer (Unicum) Zuuren (Leidse Hout). In eerste set had de Unicumspeler veel moeite met de trage baan de felle wind, wat dan ook prompt setverlies leidde 3—6. Hierna even- zette hij v. Zuuren met zijn har- forehanddrives zeer onder druk. na hij de partij gemakkelijk in voordeel kon beslechten 62 de halve finale spelen de Mo de Froideville tegen de winnaar De Groot (Katwijk) en Mulder mburg) terwijl Dick Bouman de aar van de partij MeyerKal- irg moet bestrijden, het H.E.C. kon de Noordwijker i. d. Berg de Roomburger De er eerst na zware inspanningen Singen, terwijl Jan Vreeburg zich aeens veel moeite moest getroos- om Gerard Bakker met 62 16 te bedwingen. Hier moeten nog 'partijen gespeeld worden, maar finale tussen Vreeburg en Jaap .Nat ligt toch wel in de lijn der saehtingen. ZAALBERG WEER RENDABEL BEDRIJF De aandeelhouders van de NV Kon. i Fabriek van Wollen Dekens v.h. C, Zaalberg en Zoon te Leiden aken er tijdens de ten kantore vennootschap gehouden jaar- igadering hun vreugde over uit, dat alberg gezien de jaarstukken weer rendabel bedrijf begint te wor- Tegenover een verlies van ruim i kwart miljoen in 1964 stond i verlies van ruim een halve l in het afgelopen jaar, dat m gecompenseerd wordt door winst van de NV Van Beurden Moll, waarvan het aandelenkapi- 1 is overgenomen. Het concern (ft daarmee een jaarwinst van on- :eer 8000 gulden geboekt. Van directiezijde werd ter vergade- jedeeld, dat de eerste node van 1966 weer een aanzien de verbetering te zien geeft met orderportefeuille die 38 procent ter gevuld is dan in de overeen- ®istige periode van het afgelopen tekjaar. Aangezien de winstmarge Voorlijk schijnt te zijn, is er alle ten voor om aan te nemen, dat bedrijf weer op een zeer renda- basis is gekomen, aldus de di- ctie. Prof. mr. L. G. A. Schlichting herkozen als commissaris. De Kidentcommissaris de heer H. M. orghard bracht tot slot van de ver- "kring dank aan de onderdirec- "r van het bedrijf de heer D. de die na meer dan een dertig- 'o arbeid voor het bedrijf bin- >rt met pensioen gaat, en daar voor het laatst deze aandeelhou- 'ergadering bijwoonde. Staalgrit en metallisering Op het terrein van de kettingfabriek van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij in Leiden is gistermiddag een nieuw staal grit- en metalliseerbedrijf in gebruik genomen. Onder de naam ,,NV Grofstaal gaat dit bedrijf zich toeleggen op de vooral voor de moderne staalconstructies zo belangrijke oppervlaktebehan deling. Omdat de onderhoudskosten voor stalen constructie sterk stijgen, wordt er van de .fabrikanten steeds betere kwaliteit verlangd. Door me taal grondig te reinigen met staal grit, metalliseren of verven wordt een zeer lange bestedigheid tegen weers omstandigheden en corrosie verkre gen. Tot nu toe moest de Grofsme derij deze werkzaamheden door der den laten verrichten. De nieuw op gerichte NV (met financiële steun van de Grofsmederij) gaat voor het bedrijf in een belangrijke behoefte voorzien, terwijl aanzienlijk bespaard kan worden op de transportkosten. WARMOND Scholieren uit als volgt samengesteld: W. C. Nag- tegaal, voorzitter, A. Stikkelorum, Franchimontlaan 53, secretaris, W. Mentink .penningmeester, H- van Weizen. 2de voorzitter, C. Krom hout 2de secretaris, G. Berveling, 2de penningmeester. Aangesloten zijn de woningbouw verenigingen „Eensgezindheid", „De Eendracht", „De Goede Wonning", „Ons Belang", „Ons Doel" en de Prot. Chr. Woningbouwvereniging. Groei Gezien de enorme groei van het huizenbezit is het begrijpelijk, dat de gedachte aan een centrale ad ministratie steeds vastere vormen heeft gekregen. Tot nu toe werd het werk immers door bestuursleden en andere medewerkers gedaan als een soort vrije-tijdsbesteding tegen een vergoeding, die zo langzamerhand in geen enkele redelijke verhou ding meer bestond ten opzichte van het werk. Samenzwering Adviezen in Boeroendi j In Boejoemboera, de hoofdstad van Boeroendi, is onlangs een samenzwe ring ontdekt, zo heeft een woordvoer der van de ambassade van Boeroendi in Kongo gezegd. De samenzweerders j wilden verscheidene regeringsfunc- tionarissen vermoorden. Volgens de mededeling speelde de Amerikaanse inlichtingendienst, C.I.A., een be langrijke rol in de samenzwering die buiten Boeroendi was voorbereid met medewerking van persoonlijkheden uit Boeroendi. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. „Zodra alle deelnemers bekend zijn, zullen zij door een bijzondere rechtbank worden berecht". Van ge zaghebbende zijde werd vernomen dat in Leopoldstad „documenten waren ontdekt die het bestaan van een samenwerking onthulden". Het zou in de bedoeling hebben gelegen een militair bewind in Boeroendi in te stellen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend iets met de samenzwering uitstaande te hebben gehad. De Amerikaanse ambassadeur is echter op grond van de spanning tussen Boeroendi en de V.S. teruggeroepen. Volleybalclub SUES uiaakt propaganda De op 23 september 1965 opgerichte volleybalvereniging S.U.E.S., met het doel de wijk zuid-west met haar ac tiviteiten te bestrijken, hield gister avond haar eerste leden/propaganda- avond. Tijdens een geanimeerde brood maaltijd reikte voorzitter H. J. Hebly aan de aanvoerder van het eerste team. de heer v. d. Horst, een medaille uit voor het behalen van het kampioenschap van de 5de klasse Nevobo, afd. Leiden. Tevens werd een beker aan de prijzenkast toegevoegd, behaald tijdens het Nevobo-jubileum- toernooi, afd. Leiden. Trainer-coach A. W. Lankhout drukte een ieder op het hart vooral de trainingsavonden te bezoeken. Een jonge vereniging moet goede prestaties leveren om in de belangstelling te komen. SUES heeft, wat dat betreft, een grote taak in zuid-west. Tenslotte werd uit de vergadering het navolgende bestuur gekozen: voorzitter A. v. d. Horst; secretaresse mej. H. de Vos: penningmeester W. Vink; materiaalcommissaris mej. A. Beenhakker en de leden mevr. Bou- ter, mevr. Beenhakker en mevr. De Keyzer. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met mej. H. de Vos, de Sitterlaan 6a te Lelden, tel. 30493. Gevonden voorwerpen In de maand mei zijn de volgen de voorwerpen in Leiden gevonden: badtassen, badhanddoek, bad- broekje, herenbril, sleutels, heren- portemonnaie, damesportemonnaie, leesboek, autocrick, herenregenjas, kinderportmonnaie, tasje ing. auto gereedschap, vulpen, vestje, badpak, halsketting, stenoschriften, trouw ring. dameszegelring, kinderjumper, linoleum, rubber hamer, aktetas, re genbroek, herenpolshorloge, rijwiel tas met inhoud, damesrok, heren pantalon, kunstgebit, damespolshor loge, bankbiljet, studieboek, bruids jurk, schooltas, boodschappentas, pa- rapluie, herenhandschoenen, kinder- bril, ballpoint, passer, skelter, schets boek, zonnebril, sigarettenaansteker, kettinkje met kruisje, kindervest, jack, herenzegelring, hamertje, le- gertas. transistorradio, stencils, grammofoonplaat, etui inh. tekenge rei, armband, auto of scooterhoes, bromfietsgereedschap, woordenboek, motorhandschoenen, pakje met inh-, dozen margarine, dameshandtas, plastic ballen, postzegels, autostep, kinderring, verpleegstersembleem, bussen inh. verdelgingsmiddel, film- 1 °Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag middag tussen 2 en 5 uur. Telefo nische inlichtingen kunnen niet ?/orden verstrekt. De installaties voor het nieuwe be drijf zijn ondergebracht in een golf- pla&tenloods met een vloeroppervlak van 11 bij 50 meter. De hal is ver deeld in drie compartimenteneen voor de behandeling van de metalen voorwerpen met staalgrit, een voor het metalliseren en een voor het me- nieën en verven. In het bedrijf dat een voortzetting is van een be staand bedrijf in Alphen aan den Rijn komen voorlopig zes man te werken. Tijdens de officiële ope ningsplechtigheid werd gistermiddag het woord gevoerd door de directeur van de Grofsmederij, ir. M. C. de Jong. Hij wenste de directeur van de NV Grofstaal de heer M. de Jongh veel succes met zijn nieu we bedrijf. Als blijkt, dat een staal- gritbedrijf in deze vorm rendabel is overweegt de Grofsmederij mee te werken aan de totstandkoming een bedrijf dat vier maal zo groot is en dat op dezelfde plaats als de loods in steen gaat verrijzen. De NV Grofstaal behandelt overi gens niet alleen de orders van de Grofsmederij. Ook van buitenaf kunnen opdrachten worden ge plaatst. VOORSCHOTEN Dependance A.N.W.B. in Voorschoten De A.N.W.B. gaat een dependance vestigen in Voorschoten. Voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprank- huizen zei vandaag tijdens de alge mene ledenvergadering In het Haagse hoofdkantoor, dat men in Voorscho ten een gunstig gelegen stuk grond heeft kunnen aankopen. In deze dependance zal in eerste instantie worden ondergebracht de huisdrukkerij, de papieropslag, het centraal magazijn en in een later stadium de tekenkamer en de kar- De Reclameraad heeft minister Vrolijk naar aanleiding van het rapport televisie-reclame van de stichting tot uitzending van reclame de volgende adviezen gegeven: Geen reclame uitzenden midden in het avondprogramma, maar aan het eind van dit programma. In het eerste jaar van reclame in televisie is 99 minuten reclame per week voldoende. (63 minuten op Ne derland I en 36 minuten op het tweede net). De Reclameraad, die als leden heeft vertegenwoordigers van ver schillende organisaties op het terrein van maatschappelijk, geestelijk leven, wijkt ln haar advies af van wat de stichting tot uitzenden van reclame heeft voorgesteld, n.l. 135 minuten reclame (81 minuten op 1 en 54 mi nuten op 2). De Reclameraad gaat akkoord mee de plaatsing van reclameblokken bij bepaalde programma's. Hij wil de reclame alleen bij het nieuws aan het eind van de avond. De begin datum van 1 oktober acht de raad niet haalbaar. Wat betreft de tarieven, aanvaardt de raad de voorgestelde basisprijs van f 13.per 60 sec. per 1000 toestellen. tografische afdeling. De A.N.W.B. hoopt de nieuwbouw in Voorschoten in de loop van 1967 van de grond te krijgen. Bij dit plan heeft voorop gestaan een grondig onderzoek naar de verdere uitbreidingsmogelijkheden van dit hoofdkantoor op dit terrein. Aan de architect werd verzocht een plan te ontwikkelen, waarin de maxi male uitbreiding is verwerkt op een zodanige manier, dat daarin al naar de behoeften in de komende jaren in fasen kan worden voor zien. Verwacht wordt, dat de eerste fase in 1971 voltooid zal zijn. Maandag: Haarlemmerweg. Stads- polderweg, Broekweg. Gebr. Metsu- straat, Frans van Mierisstraat, Jan Lievenstraat, Bakkerkorstraat, Lucas van Leydenstraat, Mussenbroekstraat Groenoordsplein, Groenoordstraat, Raampoort, Leeuwenhoekstraat, Han senstraat, Korte Hansenstraat, Raam straat, Pasteurstraat, Maresingel (van Haarlemmerweg tot Zwarte Pad), Zwarte Pad, Prins Frederik- straat. Koningstraat, Van Hogen- dorpstraat, v. d. Duinstraat, Van Limburg Stirumstraat, Marnixstraat (van v. d. Duinstraat tot W. de Zwij gerlaan), Falckstraat. Willem de Zwijgerlaan (van Haarlemmervaart tot Zwarte Pad). Maandag: Nieuwe Rijn (van He rengracht tot Kaarsemakersstraat), Kaarsemakerstraat, Looierstraat. We verstraat, Waardgracht-, Oranjegracht Langest-raat, Groenestegen (4e. 5e en 6e), Waardkerkplein. Waardkerk- steeg, Oosterkerkstr., Nieuwe Waard- straat. Korte en Lange Langestraat, Zuidsingel, Minnebroersgracht, Kijf- gracht. Havenkade, Haven. Oude He rengracht, Ververstraat, Ververshof. West Havenstraat, Oost Havenstraat. Dwars Havenstraat, Zijlstraat. Dinsdag: Kanaalweg (van spoor-' lijn tot sportpark), Suringarstraat, Temminckstraat, Beyerincklaan, v. d. San de Bakhuyzenlaan, Lorentzkade (van Kanaalweg tot de Sitterbrug), Oppenheimstraat, Moddermanstraat, Scholtenstraat, Asserstraat, De Sit terlaan v.v. (van Franchimontlaan tot de Sitterbrug), Van yollenhoven- kade, Park Roomburg. Dinsdag: Galgewater, Kort Rapen burg, Valkensteeg, Weddesteeg, Noordeinde, Rembrandtstraat, Slik- steeg, Oude Varkenmarkt. Groenha- zengracht, Rapenburg (beide zijden), Doelengracht, Doelensteeg, Pater straatje. Nonnensteeg, Kolfmaker- steeg, Zegersteeg, Vijfde Binnenvest gracht, Sterrewacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Boisotkade, Kamper- steeg, Ruime Consciëntieplein en -straat, Molensteeg, Vliet (beide zij den), Doezastraat. Donderdag: Maresingel (van Zw. Pad tot Julianastraat), Herensingel (van Julianastraat tot Prinsenstraat) Alexandersraat, Anna Paulownastr., Julianastraat en Julianakade (on even nummers), Waldeck Pyrmont- straat, Sophiastraat (van Maresingel tot Prinsenstraat), Louise de Colig- nystraat, Anna van Saksenstraat. Marfnixstraat (van Maresingel tot v. d. Duinstraat!Prins Hendrikplein, Prins Hendrikstraat, Willemstraat, Bronkhorststraat, Molenstraat, Mau- ritsstraat. Joh. Willem Frisostraat, Amaliasraat, Kemperstraat. Donderdag: Oude Rijn N.Z., Haar lemmerstraat (van Mare tot Haven plein)Donkersteeg, Kuipersteeg, Dul- lebakkersteeg, Hooglandsekerksteeg, Pelikaanstraat, Koestraat. Maria Gij - zensteeg. Klimmende Leeuwsteeg, Duizenddraadsteeg, v. d. Werfstraat, Bouwelouwensteeg, Lombardsteeg, Paradijssteeg. Druckerstraat, Mare- dorpse Dwarsstraat, Grevenstraat, Voldersgracht, Noord Rundersteeg, Zuid Rundersteeg, Janvossensteeg. Mirakelsteeg, Koddesteeg, Clarasteeg. Vrijdag: Langebrug, Papengracht, Schoolsteeg. Pieterskerkgracht, Pie terskerkstraat, Mooi Japiksteeg, Hout straat, Gerecht, Lokhorststraat, Dief- steeg, Muskadelsteeg, Gravensteen, Pieterskerkhof, Pieterskerkkoorsteeg, Kloksteeg, Berkendaelstraat, Wol- steeg, Salomonsteeg. Nieuwsteeg, Zon neveldstraat, Ketelboetersteeg, He- rensteeg, Scheepmakersteeg, Steen- schuur (beide zijden) Korte Raam- steeg, Raamsteeg. Vrijdag: Lammenschansweg (van Zeemanlaan O.Z. tot Zoeterwoudse- singel), Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg), tot Fruinlaan) Lorentzkade (van Sitterbrug tot Lammenschansweg), v. d. Brandeler- kade. Du Rieustraat. Tiboel Siegen- beekstraat, Roodenburgerstraat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobet- straatvan Wasstraat tot Fruinlaan) De Ridderstraat, Thorbeckestraat, Wasstraat. de Laat de Kanterstraat, Cronesteink'ade, Zeemanlaan, Kap- teynstraat (van Van 't Hofstraat tot Lorentzkade), Hugo de Vriesstraat (van Van 't Hofstraat tot Lorentz kade), van 't Hofstraat, Bakhuys Rozeboomstraat. Van Bemmelen- straat. Aajn de technische hogeschool in Delft is de heer' H. Meijer udt Voor schoten met lof geslaagd voor het eimdiiginiu rite[Rk/r-yiy pSCSHMHMSC ingeirj'eursexamen werktuigkundig in genieur. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar» AVie Schotland zegt, zegt whisky. Maar wie whiskey zegt, heeft het nog niet over scotch. Daar heeft men het in Perth pas na ruim drie jaar over, aan het eind van de lopende band waar dagelijks 2800 flessen met 't goudgele vocht worden verpakt en onder de naam „white label" naar alle werelddelen verscheept. Tegen die tijd zijn er boeren, stokers, krui pers, laboranten, accijns-inspecteurs, Op Berlinale Bijeenkomst Veel lange films val1 Die Kogge in West-Berlijn Burgemeester Brandt van West- Berlijn heeft gisteren het 16de inter nationale filmfestival geopend. Het speet hem dat de Oosteuropese lan den niet deelnemen. Ondanks alle ge schillen tussen Oost en West moet de culturele uitwisseling, film inbegre pen, worden uitgebreid, meende hij. De Oosteuropese landen hebben al tijd. geweigerd aan het filmfestival in West-Berlijn deel te nemen, omdat de uitnodigingen door de Westduitse regering worden verzonden. De plechtigheden ter opening van het twaalf dagen durende festival, waarin 35 landen strijden om de „gouden beer", werden in de congres hal en in een van de festivalbiosco pen, het zoo-paleis, gehouden. Er zullen 48 films worden getoond waarvan slechts 11 van normale lengte. Industriële academieprijzen uitgereikt Tijdens de diploma-uitreiking aan de geslaagde leerlingen van de Aca demie voor industriële vormgeving te Eindhoven, gistermiddag in de Glo bezaal van de stadsschouwburg al daar, werden de Academieprijzen 1966, elk bestaande uit een bedrag van 'duizend gulden, als volgt toege kend: voor de afd. produktdesign ging de ir. F. J. Phillps-prijs naar de heer Clemens Claessen (Posterholt) de Mosa-prijs naar de heer Th. Bax (Sneek)voor de afd. produktpresen- tatie werd de Lecturis-prijs toege kend aan de heer Wagd Theunissen (Roermond)voor de afd. textiel- ontwerpen werd de Hatéma-prijs uit gereikt aan mej. Riek Sanders (Ven- lo) en de Ploeg-prijs aan mej. An- nechris de Vries (Riethoven). In de Westduitse stad Duisburg is gisteravond wegens het 250-jarige bestaan van de haven een buitenge wone bijeenkomst van de Westeuro- pese schrijversvereniging ,Die Kogge' begonnen. De schrijvers Albe (Brus sel). Willem Brandt, voorzitter van de Nederlandse Pen-club (Bussum), Willem Enzinck Oostburg)Alexan der Bauer (Hamburg), Hans Peter Keiler (Büttgen bij Neuss), houder van de Kogge -1 i teratuurpr ij s -1965en Willy Kramp (Schwerte/Ruhr) lazen uit hun werk voor. Uit België, Nederland, Luxem burg en West-Duitsland zullen vijf tien leden van de Kogge in de mid delbare scholen van Duisburg lezin gen houden. De bijeenkomst wordt zondag be sloten met een voordracht van dr. Hugo Dyserinck, professor in de ver gelijkende literatuur-wetenschap aan de universiteiten van Groningen en Erlangen, over „Die Deutsch-Hollan- disch-Flamischen Literatuur- und Geistesbeziehungen Record-prijs voor een Van Gogli Een particuliere Amerikaanse ver zamelaar heeft gisteren de record- prijs van 441.000 dollar betaald voor een schilderij van Vincent van Gogh. „De verzamelaar staat erop anoniem te blijven", aldus een woordvoerder van Christie's, de kunstveiling in Londen, waar het schilderij is ver kocht. De hoogste prijs die tot nu toe voor een Van Gogh was betaald was 388.000 dollar voor eer van zijn land schappen. Deze verkoop had ln 1958 plaats. Het schilderij, dat gisteren is ver kocht was een portret van een jong meisje in de Franse herberg waar Van Gogh zich in juli 1890 van het leven heeft beroofd. proevers, en de vliegensvlugge han den van honderden meisjes aan te pas gekomen- Het begint in de stilte van een pas torale distilleerderij, bijvoorbeeld De- war's, in het slaperige plaatsje Aber- feldy ten noorden van Perth ln de ruige Schotse hooglanden. De daar onder de rokende schoorsteen gra zende schapen accentueren het voor naamste bestanddeel van de werk zaamheden: geduld. Het personeel van de distilleerderij draagt het stempel van geduld kalme, stugge mannen, zonder haast, zonder een teveel aan gebaren. Elke 60 uur wordt er een lading gerst van de droogzolder in een vier kante bak met water gestort. Nog drie waterverversingen en 2% dag la ter wordt de aanzienlijk uitgedelde gerst 'n verdieping lager op een „bed" gevleid om een dag te rusten en een broeitemperatuur van 60 graden te bereiken. Een van de geduldige man nen keert dan de gezwollen korrels met lome, regelmatige schep-gebaren. Hij werkt van het ene eind van de loods en bereikt na zeven dagen het andere eind, voortdurend onder het toeziend oog van een kat, een van de zes muizen-verschrikkers. Geen rust Kalmeren Tot die dag moet de vloeistof (die dan nog steeds de kleur van water heeft) kalmeren en verjaren, want ook bij whisky is een minderjarig huwelijk ongewenst. In eiken vaten (de groten heten „stompjes", de klei ne „varkenskoppen") beidt het vocht zijn tijd in de donkerte van een schuur. Hoe chauvinistisch de Schotten ook zijn, de distilleerders hebben ontdekt dat gebruikte Spaanse sherry-vaten een benijdens waardige kleur en geur aan hun vloeistof geven. (De vaten worden speciaal in Spanje aangekocht). Na drie jaar rijpen, waarbij twee procent van het vocht verdampt (het percentage wordt door de accijns- dienst nauwkeurig gecontroleerd beschonken distilleerders ziet men ook nooit), gaan de vaten op trans port naar het mengbedrijf waar het langverbeide huwelijk zal plaats hebben. De keuze van de partner is een kwestie, letterlijk, van een goede neus. Dewar's in Perth legt enige ge- j lasten met accijns, heimzinnigheid aan de dag over deze partner-selectie, en volstaat met de I mededeling dat men slechts één neus I vertrouwt die van een der dlrecteu- Kosten In elk van Schotla.nds 2000 distil leerderijen, en in elk bedrijf waar de whisky wordt „uitgehuwelijkt", verpakt en verzonden, hebben verte genwoordigers van de accijnzen hun eigen kantoor. Voordat zij eraan te pas komen kost de whisky 6 gulden per fles. De Britse schatkist legt daar 17 gulden bovenop. De Scotch in Schotland is niet goed koper dan in Nederland reden te meer voor de Schotten om te knar- sestanden over hun „onderdrukking" door de Engelsen. Sommige Schotten hebben daar iets op gevonden. Zij exporteren wa ter, Schots water, om in het buiten land bij een Schotse whisky te drin- i ken. In het kleine plaatsje Forfar legt de firma Strathmore Springs zich sinds 1964 toe op water-export (in de cember gingen er 500 flessen naar Nederland). Maar defaitisten zijn er zeker van dat de schatkist kans zal zien ook het Schotse water te be- MARKTBERICHTEN Op de zevende dag rust men niet. De gesproten gerst wordt gedroogd in een kiln, hoog boven een egaal koolvuur waar op gezette tijden geu rige turfblokken aan worden toege voegd een van de geuren die men later in het eindprodukt zal herken nen. Na het breken van de korrel be gint een proces dat tot dronkenschap leidt, zo niet van spanning en het leken-ongeduld om de hoog-alcoholi- sche vloeistof (150 procent) te zien, dan wel om de verbijsterende hoe veelheid te verwerken details voordat bet zover is. Er gaat opnieuw water bij de gedroogde gerst, ditmaal om de suiker eruit te trekken. Bij het suikerwater wordt gist gevoegd. De brij in vier gigantische vaten van ruim 16.000 li ter, heeft iets gewelddadigs een ruwe zee waarvan men niet opaan kan. Na 50 uur fermenteren wordt ae gist gekookt en verdampt, en de condensatie is het waar het om be gonnen is. De dampen worden door spiraalvormige koperen buizen in een vat met water naar een tweede verdampingsproces geleid. Wat er dan uit komt aan vocht, staat over eind als een man met vurige adem. Deze vurige adem Is de helft van hetgeen de whisky-drinker in Rio de Janeiro of Den Haag in zijn glas vindt. Het „huwelijk" met de andere helft, zoals de beroepsterm luidt, m moet nog plaatshebben, over drie jaar in de weinig intieme omstandig heden van een laboratorium. Partner AALSMEER, 24 juni Bloemenvei ling: Gerbera per stuk 32-46, Vlolieren 10-14, chrysanthen tros per bos 170- 330, Ornlthogalum 90-115, Fresia 100- i 150, Iris 80-100. SnljgToen 140-170, La- De partner voor gerst-alcohol is I thyrus 40-62, Gladiolen 200-275, Colvil- malt alcohol De verhnnriin* lel 19°-240- Anjers: Rood 17-25, Roze 17 „malt aiconoi. De vernouamg _21 Wlt 15_18 0rchid Beauty 34-42. van elk in het resulterende mengsel Gemengd 21-26, Tangerine 22-27. Fa- is, evenals de plaats van de distil- rah Dlba 18-23^ Arthur 12-17, Keefer leerderij, bepalend voor smaak geur. Zoals twee kanten van een heu vel in Frankrijk twee verschillende kwaliteiten druiven van eenzelfde soort kunnen opleveren, en een aanzienlijk verschillende wijn, zo kent men in Schotland het mysterie van de rivier Findhorn. Het water aan de ene kant van de Findhorn geeft een smaak aan de gedistilleer de alcohol, die volgens kenners dag en nacht verschilt van het produkt aan de andere oever. Na de romantiek van de lande lijke distilleerderij en het „huwelijk", waarbij grote hoeveelheden gerst en „malt"-alcohol plus wat caramel (voor de gouden kleur) worden sa mengevoegd, is als na sommige hu welijken de rest hier ook routine en sleur. De flessen worden auto matisch gespoeld, gevuld gekurkt voorzien van een etiket, en verpakt. Honderden witge jaste vrouwen staan en zitten aan de lopende band waarop de flessen als stramme en sobere soldaten voorbij marcheren. Kneusjes worden eruit gehaald, een etiket wordt overgeplakt, een ac cijns-strookje bevestigd en dan gaat het in verzegelde wagons naar de scheepsruimen, op weg naar Para maribo, Göteborg, Benghazi, Da kar, Santo Domingo. 18-23, Rozen: Roselandla 15-21, Parel van Aalsmeer 10-14, Geh. Duisburg 20- 25. Towny Gold 8-12, Baccarat 40-47, New-Yorker 10-15. Carol 12-17, Garnet 12-18, Pink Sensation 15-20. Super Star 37-48. Nymph per tak 40-53, Valeta 18 -25. ALKMAAR. 24 juni Kaasmarkt: Aanvoer 14.500 kg fabrleksedammer, 15.500 Goudse volvette. Comlsslenote ring: Fabrieksedammer 2.75, middel bare 2.80 .Goudse volvette 2.93, han del goed. RIJNSBURG, 24 juni Bloemen veiling Flora: Wlrrald Supreme 580- 820, Ésteread 320-510, Mimi 170-220 Gladiolen 2000-2700. Colvillel Nvmph' 2000-2500, Spitfire 1300-1600, Aman da 1400-1700 The Brlde 620-840, Charm 1000-1200 alles per 100 Am. Anjers Sim rood 13-17, Sim roze 14-16 Sim wit 12-16, Dusty 13-17, Gemengd 18- 21. Max Arthur 13-16, Shocking Pink 14-17, Harvest Moon 20-22, Princess Ann 16-19 per stuk. Ahtemus 60-95 Goudsbloemen 45-62, Segetum 64-90, Orion 65-100, Duizendschoon 67-115' Fresia's 85-135 per bos. BOSKOOP, 24 Juni Bloemenvei ling Newyorker 400-340-260. White Butterfly 420 Butterfly 180-170 Vler- landen 190-150, Duisburg 240-180, Fi re King 440-330, Sweetheart 110-95-41 Anne Wheatcroft 280-100. Valeta 200- 100, Nymph 210-140. Carol 50 Else Poulsen 110-57. Pollantha 410-260-150 Begonia ln pot 24-22, Spirea wit 35' rood 32-47, gemengd 35. Clematis Du- randi 420-360-230. Blauwe distel 32. Am anjers rood 12, wit 13, roze 13-12.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15