DEN BURCHT IN LEIDEN Een monument uit een vaag verleden Kom er ACHT-er Opgravingen lom er ACHT-er Heuvel Kampeeraeformatiedienst Burchtheer Resiauratie -#• ttüÉïït jUDAO M JUNI 196« LEIDSCH DAGBLAD LD.-EXTBA Kunt u de acht af wij longen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De Juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. ogen schatten, staat daar ka Burcht. Omspoeld bijna ior de Oude- en Nieuwe ijn. Vroeger was er nog een rde water: de Burchtgracht. eze liep ten westen van de lizen aan de Hooglandse jerkgracht en zetten Den urcht hiermee op een eiland- Het is merkwaardig, zo als er van deze trots in de Sleutelstad bekend is onze speurtocht komt ons te hulp: Ada van Hol- Zij was de dochter van de graaf Dirk VII. Toen Ier Dirk stierf, mocht doch- Ada haar vader niet opvol- in het graafschap Holland, at vrouwen zonder meer de regering waren uitgeslo- Het graafschap zou nu ko- i aan haar oom Willem, af van Friesland. Ada was luwd met Hendrik van Loon met behulp van de Paus wist gedaan te krijgen dat zij toch win van Holland mocht wor- a, Oom Willem was hier ech- sterk tegen en er begon een allietwist, die in de geschie- nls bekend staat als de Loon- oorlog. Om aan haar achter - gers te ontkomen vluchtte tvln Ada naar Leiden en chtte in Den Burcht op de agen die gingen komen. Oom iUem veroverde Den Burcht, m zijn nicht gevangen en acht haar naar Texel. Het hele verhaal klinkt als roman, maar het is echt ge- iird en wel in het jaar 1204. aarmee dus is bewezen, dat in Burcht al in 1204 bestond, i dit weten wij dank zij de lacht van Ada van Holland Toch waren er in de achttien eeuw nog mensen, die geloof - fn dat Den Burcht een bouw- rk was dat rond 1600 was op bokken. Ook waren er in die id geschiedschrijvers die zei- in, dat Den Burcht een „nieuw stel met oude lappen omhan- n" was. Nu is het ook wel zo, thet uiterlijk van het gebouw erg gaaf is en dat er veel kuwe stukken zijn ingemet- 'd. Maar tenslotte is ons ge- ifd nooit iemand te beoorde laar zijn uiterlijk! Anderen meenden, dat Den ®cht een oud Romeins gebouw !°ct zijn geweest dat rond 20 !ar voor Christus werd ge- juwd. Dat is nu weer te veel ^het goede. In de loop van de ^hiedenis zijn er herhaalde- Ik historici geweest, die op het •rehtterrein opgravingen heb- verricht om iets meer over ■ouderdom te weten te komen, j? bekendste onderzoekingen 'in wel die van de Leidse archi ll Knuttel in 1889 en van Dr. m huis :V/I hhn op slee !en«etje links zijn muts. 'Netje rechts heeft tanc. ■«immer op paaltje weg man ]n verte naast jongetje 1W jongetje links !l« »an man die valt Howerda in 1923. Ook in later tijd heeft men opgravingen ge daan, maar de resultaten ver schilden nauwelijks. Het komt er op neer dat men aanneemt, dat Den Burcht aan het eind van de elfde of in het begin van de twaalfde eeuw moet zijn gesticht. Het is heel waarschijnlijk, dat op de plaats waar nu de stenen muur staat, in de eerste jaren een muur van houten palen heeft gestaan en dat beneden aan de voet van de heuvel zo'n zelfde pallissade te vinden was. De stenen muur is in elk geval gebouwd, toen Den Burcht werd herbouwd na het beleg door Willem van Friesland in 1204. In later tijd werd er te gen de binnenzijde van de poort een poorttoren gebouwd die de verdediging moest vergemakke lijken. Voor het vijfde jaar is de kam- peerinformatiedienst van deANWB van start gegaan. Deze dienst ver strekt Inlichtingen over de bezet ting van ongeveer zevenhonderd terreinen, die een capaciteit heb ben voor bijna 300.000 personen. De terreinen kunnen ruim 60.000 ten ten en 30.000 caravans herbergen. In de afgelopen jaren heeft de KID in de zomervakanties en voor al tijdens drukke weekeinden bewe zen in een behoefte te voorzien. Nu staat de kampeerinformatie- dienst van de ANWB, in samen werking met de ANVV, die vooral inlichtingen verstrekt aan Neder landers en buitenlanders, weer pa raat om de verwachte stroom kam peerders opnieuw van dienst te zijn. Om zeker te zijn van een plaats op een kampeerterrein bRjft het van belang zich van te voren even op de hoogte te stellen van de be zetting van het terrein, waar men naar toe wil gaan. Men kan zich daarvoor niet alleen via het tele foonnummer 070-814381 wenden tot de centrale post van de kampeer- informatiedienst ANWB/ANVV in Den Haagl maar ook kan men te recht by een aantal plaatselijke VVV-kantoren. De ingang burcht ligt in Brugsteeg en naar de voor de hoek van de de Nieuwstraat. Vandaag publiceren wij in „Promena de"' het eerste van een reeks artikelen over kastelen, burchten en ruïnes in ons verschijningsgebied. De Hagenaar E. M. Ch.-M. Janson heeft zich verdiept in hun geschiedenis en zijn bevindingen exclu sief voor ons dagblad op schrift gesteld. Zijn eerste bijdrage is gewijd aan een monument waarmee ieder Leidenaar ver trouwd is: Den Burcht in het hartje van de stad. Over twee weken vervolgen wij de serie met een verhaal over de ruïne Dever in Lisse. Ondanks alle onderzoekingen heeft men nooit een spoor kun nen vinden van een woongebouw dat in Den Burcht zou kunnen hebben gestaan. Zo erg verwon derlijk is dit nu ook weer niet, als u bedenkt dat deze sterkte eigenlijk bedoeld was als vlucht- burcht. In geval van nood kon den de omwonenden binnen de muren vluchten, terwijl er maar weinig mensen nodig waren om het bouwwerk te verdedigen. Den Burcht ligt immers op een heuvel en als de vijand de heu vel wilde beklimmen, stelde hij zich bloot aan de pijlen van de verdedigers. De Burchtheuvel was vroeger ongeveer twaalf meter hoog. La ter is het terrein bij de ingang wat opgehoogd, zodat het ver schil tussen voet en top nog maar negen meter was. Op dit voorterrein staat nu een aantal gebouwen, die vroeger als He renlogement in gebruik waren. De voorname gasten van de „vroede vaderen" konden hier overnachten en de maaltijd ge bruiken. Het is zeer waarschijn lijk, dat ook in de eerste jaren van het bestaan van Den Burcht op het voorplein gebouwen heb ben gestaan, die zo een soort Boven de toegangspoort vinden we een door Rombout Verhulst gebeeldhouwde leeuw en de wa pens van de stad Leiden en van de burgemeesters die in 1651 door koop Den Burcht tot ge meente-eigendom maakten. In de volgende jaren werd telkens één van de vroede vaderen door de raad aangewezen als „burchtgraaf". Het begrip „burchtgraaf" hoort tegenwoor dig tot de geschiedenis, maar Den Burcht is nog steeds le vend, al ondergaat hij nu een operatie! Ter geruststelling: de patiënt mag worden bezocht ED. JANSON voorburcht vormden. Hierdoor kreeg Den Burcht ook meer een verdedigbaar karakter en werd aan de mogelijke burchtwachter een woning geboden. De feitelijke Heer van Den Burcht was in vroeger tijden de Burchtgraaf, die veelal zetelde op het oude Gravensteen aan het Pieterskerkhof. De oudst be kende Burchtgraven waren de heren van Wassenaar, die ver moedelijk enige tijd op hun Wassenaarse burcht hebben ge woond en in 1258 in elk geval al op hun nieuwe kasteel Ter Horst hun intrek hadden genomen. In de geschiedenis van de Leidse Burcht is nog één bewijs van zijn militaire macht be- Een tekening van C.. Hagen uit plm. 1670. waard gebleven. In 1417 kwam graaf Jan van Beieren naar het graafschap Holland om zijn nicht Jacoba van Beieren voor goed het zwijgen op te leggen. De stad Leiden verzette zich te gen dit plan en Den Burcht toonde een dreigende bezetting. Twee jaar later beklaagde de graaf, die de bijnaam had van „Jan zonder genade", zich bij het stadsbestuur omdat het „de burcht jegen him bolwercte". Wie nu Den Burcht bezoekt, ziet van de oude vesting zo goed als niets meer. Bij vorige res- tauraties was al veel van het oude muurwerk verdwenen en waren delen op gebrekkige wij ze hersteld. De huidige restau ratie wordt uitgevoerd onder toezicht van Monumentenzorg. Grote stukken van de muur worden afgebroken en op de oorspronkelijke manier weer op getrokken. De speciaal voor dit doel gevormde stenen doen nog wel wat nieuw aan, maar over enkele jaren is ook dat euvel door ons „goed-Hollandse weer" wel weer verholpen. Het is aardig om te bedenken dat in het begin van de acht tiende eeuw boven op de Burchtheuvel een doolhof was aangelegd, waar de argeloze wandelaar even naar zich zelf kon lopen zoeken. Tussen de doolhof en de ommuring waren waterreservoirs aangelegd die het water leverden, dat via een speciaal ontworpen buizenstel sel naar de fontein op de Vis markt stroomde. In deze zelfde tijd was de poort boven op de heuvel alleen te bereiken via een trap van 64 treden, die tus sen een dubbele rij gesnoeide heesters doorliep. In de vorige eeuw werden de slingerpaden aangelegd en werd de glooiing van de heuvel enigermate ont daan van zijn wel wat te over dadige boomgroei. Het hek dat van af het voorplein toegang geeft tot de trap naar Den Burcht, hangt aan twee laat gotische zuilen die In 1653 van af de Visbrug hier naar toe zijn overgebracht. Over mensen en dingen licht bij huis

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13