In Yeenendaal spreken vrouwen een woordje mee Gevoel voor realiteit Voedingsleer in een notedop ALLES OVER ZEMEN SELECTIE TIPS IN HET KORT BATERDAG 29 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 3 „Zelfs In het landelijke Veenendaal zitten de kinderen vaak min of meer opgesloten in de flatgebouwen en zijn de moeders erg aan huisgebon den. Dat bleek me toen ik enige tijd geleden de gezinnen van enige werknemers be zocht". Directeur J. D. van der Velde van Hollantor N.V. in Veenendaal noemt dit als een van de factoren, die hebben geleid tot de oprichting van een vrouwenraad in zijn be drijf. Een raad, bestaande uit echtgenotes van personeelsle den. Deze factor speelt ook in andere industrie-plaatsen en vooral in de grote steden. In Veenendaal wordt er echter wat aan gedaan. Daar beraadslaag de de vrouwenraad over mogelijk heden om de kinderen en de moe ders wat meer ontspanning te ge ven. En dat niet alleen: de vrou wen krijgen het ook een beetje voor het zeggen in het bedrijf waar hun mannen werken, al ls het dan maar een adviserende stem. "De stem van de vrouwen meer te doen klinken". Zo begint het eerste artikel van het vrouwenraad- regelemenit. En die stem klinkt Voor de industriële werker van vandaag, zo redeneert men, bestaat het gevaar dat hij geen overzicht heeft van zijn aandeel in het pro- duktie-proces en ook het inzicht mist in het algemeen bedrijfsgebeu- ren. Daarom wordt het zogenaam- Hollamtor N.V. is een modern be drijf, dat in 1959 begon met met negen werknemers, terwijl er nu 180 mensen in dienst zijn. Er wor den vezelvliesprodukten gemaakt: tussenvoeringen, matrasbeschermers ondertapijt, dekens, schoenpoets- doekjes en halfabrikaten. De N.V. is opgericht door een groep Neder landse textielbedrijven en een Ang- lo-Amerikaanse groep. In dit nog vrij jonge bedrijf houdt men er nogal nieuwe ideeën op na wat betreft het personeelsbeleid. De heer Van der Velde de „multi-funcfcle-syateem" toege past, waardoor de werknemer de kans krijgt zich in verschillende functies te bekwamen. Er worden cursussen algemene vorming gegeven en er worden groepen ge vormd die bepaalde taken, verant- krijgen. Iedere werknemer krijgt dus de kans zijn materiële positie te verbeteren. Om nu terug te komen op de vrouwenraad, de aanleiding tot de oprichting moet eigenlijk nog iets verder terug worden gezocht dan de bezoeken van de directeur aan werknemersgezinnen. Een paar jaar geleden werd er een vrouwendag ge houden bij Hollanitor. De echtgeno tes konden het bedrijf bezichtigen en de toelichting werd verzorgd door hun eigen mannen. De dames waren bijzonder enthousiast en hun contact bleef bestaan. Dit jaar maakte men met elkaar een reisje naar Amsterdam. Er vielen die heer Van der Velde tijdens en na deze bedrijfsbezlchbi- ging twee dingen op: De vrouwen merkten in het bedrijf dingen op, die de mannen nooit waren opge vallen en de dames wisten na het bezoek wat er in het bedrijf omging en konden hun mannen beter be grijpen als die thuis over hun werk praatten. Dat vond hij een bijzon der belangrijke zaak. Er zijn zelfs in een modern industrieel bedrijf, altijd dingen, die vrouwen eerder zien of beter kunnen beoordelen dan mannen en het is voor een man altijd prettig als hij thuis over zijn dagelijkse arbeid kan praten, zonder dat hij daarbij wordt aangekeken alsof hij Chinees spreekt. Voeg by deze twee punten de al eerder genoemde factor van de re creatie voor moeders en kinderen en men komt evenals de heer Van der Velde en zUn chef alge mene zaken, de heer J. A. M. Ver beek tot de slotsom, dat er Iets gedaan moet worden. Het Idee om een vrouwenraad In te stellen was geboren. Er werden elf dames uit genodigd om te komen praten. Van elke afdeling had men de echtge note van een personeelslid uitgeko zen om zo een brede basis te krij gen. De dames kwamen, waren en thousiast cn vormen nu gezameiyb de vrouwenraad,. Het reglement is duidelijk genoeg: ,JDe stem van de vrouwen meer te doen klinken waardoor met hun mening rekening kan worden gehouden in allerlei vraagstukken, zoals arbeidstij- (W)ETENSWA ARD Om met de deur in huis te vallen: eiwit, vet en koolhydraten suiker en meelstoffen), water, zouten en vitamines horen thuis in wat wij eten en drinken, vandaar hun naam voe dingsstoffen. Iedereen heeft er wel eens iets over gelezen of gehoord, maar wat is hun be tekenis? De voedingsleer houdt zich bezig met de bestudering van alles wat met de voeding te maken heeft. Onderzoekers probeerden en probe ren nog steeds uit te zoeken welk uut de voedingsstoffen voor de ge zondheid hebben, want by de ge zondheid zijn ze nauw betrokken. Het is goed daar even by stil te staan. Nog niet zo heel lang gele den werd ontdekt, dat het lichaam Biet alleen bestaat uit cellen, sa mengevoegd in allerlei weefsels en ingewikkelde organen, b.v. nart, le ner, longen, nieren, maar dat in deze weefsels allerlei stoffen te vin den zijn, die de stofwisseling op gang brengen en aan de gang hou den. De gezondheid is daarvan in hoge mate afhankeiyk. Dus ook het weerstandsvermogen, de groei en het herstel van siytage, de uitschei ding van afgewex-kte stoffen, het uithoudingsvermogen en de presta tie. De eiwitten biyken onmisbaar te zijn by de opbouw van alle weef sels. Wat er ook onder de loep ge nomen wordt, het skelet, de spie ren of het bloed, steeds komt er eiwit in voor. Dat is ook het geval met de zouten en het water. Bij zouten moet u ln dit geval niet alleen aan keukenzout denken, maar ook aan kalk-, yzer- en jo- diumzouten. Soms zijn de zouten opgenomen in weefsel, dat zijn hardheid eraan te danken heeft, zoals de tanden en de botten. Soms komen zij opgelost voor in bloed of weefselvocht. Dit kan bv. met gewoon keukenzout het geval zyn. Zonder water is geen leven mo- geiyk, dat is bekend. Ons lichaam bestaat voor het grootste deel uit water. Het is, evenals eiwit en zou ten, een „bouwstof'. Wat is de taak van het vet en de koolhydraten? We zouden ze „brandstoffen" kunnen noemen, zy zorgen voor de warmte, die de lichaamstempera tuur op peil houdt èn voor arbeids kracht waar niemand buiten kan. den, recreatie, sparen, koopre geling". „De vrouwen meer te betrek ken bij het wel en wee van het bedrijf en daardoor meer be langstelling en begrip te kweken voor het werk van hun man nen". „De vrouwen in te schakelen bij het werk op sociaal en/of recreatief terrein". De vrouwenraad kreeg de beschik king over een eigen fonds. Het geld wordt verstrekt door het bedrijf. Het is de bedoeling dat de raad minstens vijf maal per jaar bijeen komt. Eveneens vyf maal per jaar zal er overleg plaats vinden tussen het bestuur van de vrouwenraad en de directie en het hoofd sociale- en economische beleidszaken. En voor al dat laatste is dan „om de stem van de vrouwen meer te doen klin ken Zei oom Janus: „De moder ne jongeren hebben geen ge voel voor realiteit. Ze leven met hun hoofd in de wolken. Ze verwijten ons ouderen dat we van de wereld 'n potje heb ben gemaakt, maar begrijpen ze niet hoe moeilijk het is om problemen op te lossen? We kunnen heus geen knopje omdraaien waaronder een bordje zit geschroefd: wereldvrede, en zie daar, lampje gaat branden, wereld vrede verzekerd! Of een ander knopje: vryheid voor alle volkeren, ongeacht kleur, ras, politieke ge zindheid. Knopje omdraaien, ziezo, weer een probleem uitgeschakeld. Tsj, als het zo eenvoudig was.. Maar hoe ingewikkeld het allemaal ls dat zien de jongeren niet, en daarom zeg ik: ze hebben geen be sef vanx de realiteit". Zo'iï uitspraak geeft je te den ken en je vraagt je af of oom Ja nus geiyk heeft. Wellicht ziet de moderne opstandige jeugd onze problemen te simplistisch en eist zy daarom dat we de hele zaak in een handomdraai genezen. Want het gaat niet alléén om de goede gezindheid, daar ontbreekt het de oudere generatie in feite niet aan. Het oplossen van wereldproblemen moet ook technisch mogeiyk zyn. Hoewel., technisch zyn we héél ver, kyk maar naar de ruimte vaart, De Russen zetten zomaar als eerste een onbemande raket op de maan.„Vind je dat nu niet iets reusachtigs?" vraag ik aan Adriaan' die als jong mens toch wel belangstelling zal hebben voor zoiets opwindends als ruimtevaart. Hy ls verzet op sciencepfiotion, dit zal hem zeker aanspreken. ,,'t Is knap hoor", zegt hy lauw. „Straks stoppen ze ménsen in zo'n raket, stel je dat eens voor mensen op de maan", roep ik biy. „Ja, en?" „Maar dat is tooh geweldig!" Adriaan zwy@t even en bromt dan ongeduldig: „Heeft dat maanonderzoek eigen lek wel zo'n haast? Me dunkt: hier beneden is tooh ook nog wel een en ander te doen. Als ze dezelfde miljarden die ze nu naar de maan schieten eens in de achtergebleven gebieden gingen beleggen, zou dat geen beter rendement geven?" Met zo'n' jongen valt natuuriyk niet te praten en daarom zocht ik myn troost by zyn jongeren broer. „Ben jy niet gelukkig met die maanlanding?" „Neen," gromt Henk. „Interes seert me geen klap". „Zulke vorderingen als de tech niek tegenwoordig maakt," droom ik hardop, „dat is nooit eerder in de geschiedenis vertoont". „Ze doen maar". „Ben je niet onder de indruk?" mompel ik teleurgesteld. „Ik zal wel eens onder de indruk komen als ze de Sahara kunnen bevloeien en de Kalaihari-woestijn vruchtbaar hebben gemaakt", snauwt Henk. Mijn laatste poging is gericht op Marian, die haar poes stuk jes worst zit te voeren. „Heb je dat gehoord over die onbemande maanlanding?" vraag ik. „En ze hebben ook een Hy stelt ons in staat ons dagehjks werk te verrichten, maar doet ook ons hart kloppen, onze longen ade men. Het bloed moet rondgepompt worden en voorzien van zuurstof uit de lucht, die weer nodig is om vet en koolhydraten te „verbran den". Een verbranding overigens zonder vuur. By deze verbranding zyn ook de vitamines betrokken, evenals by de weefselbouw. zy worden „bescher mende stoffen" genoemd. Alle voedingsstoffen zyn dus be- langryk. Hoeveel hebben wij nodig van al deze voedingsstoffen? Hoeveel wij van de verschil lende voedingsstoffen nodig hebben, hangt onder meer af van leeftijd en werk, terwijl ook de persoonlijke aanleg invloed heeft. Een volwassen man, die matige arbeid verricht, heeft 70 g eiwit, 85 g vet en 450 g kool hydraten nodig. Verricht hij zware arbeid, dan moet hij meer eten van de koolhydraat- en vetrijke levensmiddelen; doet hij licht werk, dan kan hij met minder toe. De benodigde vetten, koolhydra ten en eiwitten kan men in gram men meten, maar de onmisbare vi tamines en voedingszouten komen in soms uiterst kleine hoeveelheden in onze voedingsmiddelen voor. We hebben er ook maar heel weinig van nodig. Van vitamine C b.v. is 50 mg per dag al voldoende, van andere vitamines nog minder. Van sommige vitamines en ook van bepaalde voedingszouten kan het lichaam een voori-aadje vormen, b.v. van vitamine D en van yzer- zouten. Van andere woidt een te veel uitgescheiden, vitamine C b.v. Van de grootste betekenis is, dat de voeding evenwichtig is, dat wil zeggen, dat de verschillende voe dingsstoffen in de juiste onderlinge verhouding worden gebruikt. Hoe komt u nu te weten wat de meest ideale voeding is? By de mo- geiykheden, die Nederland biedt, is hy te vinden in de schyf van vijf. Deze leert u zonder veel rekenen en ingewikkelde theorieën, dat de beste voeding samengesteld is uit de volgende vyf groepen voedings middelen: raket op Venus laten veronge lukken. Knap hè?" „Dat zal wel." „Zou jij niet naar de maan willen reizen, later als je gro ter bent?" Mariaal en haar poesje kijken el kaar diepzinnig in de ogen. „Lijkt het J0 niet spannend om met een raket tussen de sterren te vliegen?" ga ik door, wanhopig het gebrek aan reactie negérend. Marian haalt de schouders op. „Waarom? De aarde is mooier.' Ze wordt eindehjk weer levendig en terwyi ze de poes in haar ar men knelt, fantaseert ze: „Ik wil later veel en lang zwer ven, over héél de wereld. Weet je, mams, dat zeker een vyfde deel van de aardbol nog helemaal on- toegankeiyk is, van het vasteland dan. Een vyfde deel is enkel oer woud en woestyn en gebergte, nie mand kan er wonen Niet omdat die streken echt onvruchtbaar zyn, maar de mensen weten er nog niet goed raad mee. Déar wil ik later wel eens gaan kyken, dat ïykt me echt avontuuriyk". Daar zat ik dan met myn maanprojecten op schoot en haal de bakzeü by de jeugd. De ruim tevaart interesseerde hun niet. De wereld vonden zy belangrijker., de wereld waarin zy léven en waarin nog zoveel te doen valt en waar mede de mensheid nog in geen eeu wen klaar zou komen. Wat zei ooms Janus ook weer over gebrek aan werkeiy kheidszin by de Jeugd? THEA BECKMAN De begeleider van deze vrolijke jongedame is mijnheer A. Dalek, een Engelse televisiester. De heer Dalek is een pratende robot, die de jongedame vergezelde bij haar bezoek aan New York. melk, karnemelk en yoghurt, de belangrijkste bron van dierhjk ei wit, kalk en vitamine B2, groenten en vruchten, de belang- rykste bron van vitamine C, even als aardappelen, die ook rijk zyn aan koolhydraten, vlees, vis, ei, kaas of peulvruch ten, de voornaamste eiwitbronnen, boter of margarine, vetten, die bovendien de belangrijkste bron van vitamines A en D zyn, brulnbrood, roggebrood, grove graanprodukten, koolhydraten-leve ranciers en daarenboven de belang- rykste bron van vitamine BI. Wanneer de voedilngsmiddelenschyf steeds uw leidsman is by de sa menstelling van uw voeding en die van uw gezin, zit u stevig in het Er worden hele pagina's gewijd aan „de problemen van de korte rok" want iedereen maakt zich zeer bezorgd over onwelvoegelijke inkijkjes. Nou dat hoeft echt niet. Panty nylon, een kousenbroekje met dunnen nylons, maakt dat U net zoveel met uw benen kunt zwaaien als U passend lijkt, zonder iemand ongewild te choqueren. We hebben ze gezien in wit, geelgroen, blauw, roze, lila, beige en in de internationale kousenkleuren. Ze zijn niet veel duurder dan gewone nylons. En ook als U niet geestdriftig alle rokken korter maakt kunt U veel plezier hebben van een panty-nylon. Een dagelijkse hulp in de huishouding is de zeemlap. Er schuilt heel wat meer achter dit eenvoudige gebruiksvoor werp dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Zeemleer is eigenlijk een wonder der natuur, want een lap van goede kwaliteit ab sorbeert 5 a 6 maal zijn eigen gewicht aan water. Geen enkel materiaal heeft zo'n natuurlijk absorbtievermogen en daarom gaat er ook niets boven een echte zeem: een werkbespaar- der die sneller het water van de ruit opneemt, maar niet gauw aan verzadiging toe is, zodat men veel minder hoeft te wringen. Er wordt heel wat zorg besteed aan dit produkt, voordat het ulteinde- ïyk in de handel komst. Zeemleer wordt gemaakt van zorgvuldig ge selecteerde huidein van vleesscha pen (die speciaal gefokt worden voor de vleesconsumptie). Na het looien worden de huiden met de hand geschuurd en daarna gesor teerd. Vaklieden knippen nu met grote deskundigheid de huid tot een zeem, waarby ze de zwakke plek ken vermyden en voor een egale dikte zorgen. Zo ontstaat niet al leen een grote variëteit ln maten, maar ook in kwaliteitsgradaties. De grootste en moeiste zyn uiteraard het duurst. Men is er zelfs toe over gegaan er een verpakt merkarti kel van te maken met kwaliteits garantie, hetgeen overigens niet inhoudt dat een onverpakte zeem niet goed zou zyn. By aankoop er op letten, dat de lap mooi egaal van dikte is en zacht en soepel aanvoelt. Een goe de zeem mag niet te dik en niet te dun zyn. Een te dunne siyt snel en neemt niet voldoende water op. Een te dikke kan niet voldoende water loslaten en is moeiiyk uit te wringe Een nieuwe zeem eerst in koud water zetten om de stof, die ty- dens het schuren in de poriën is gedrongen, te verwy deren. Zo nu en dan de zeem in een lauw-zwarm zeepsopje uitwassen en in de open lucht uithangen om te laten drogen. Laat de zeem nooit by kachel of verwarming drogen! De zeem mag ook nooit ln voch tige toestand worden weggelegd, want dan ontstaat er broeiing en gaat het leer verteren. Dit voor schrift geldt speciaal voor meneer als hy met zyn auto bezig is ge weest. Maar al te vaak laat hy de zeem na gebruik in een prop lig gen. Hy beseft ook niet altyd de juiste functie van de zeem: deze is niet bestemd (zoals de spons) om er vuil van de voorruit mee te verwy deren, maar om de ruiten te drogen. Als het glasservies met een zeem wordt afgedroogd, krijgt 't glas een kristalheldere glans. Vanzelf sprekend moet dit niet gebeuren met dezelfde lap die voor de ramen is bestemd. Wie zich wil spiegelen ln zyn schoenen kan na het uitborstelen het leer opwrijven met een zeem, die natuuriyk niet nat is gemaakt. Het afnemen van stof met een zeem is ook ideaal, terwyi meubels met hoogglans door het opwryven met een zeem het Interieur weer glanzend zullen maken. Van zeemleer vervaardigd men ook andere artikelen: o.a. brille- lapjes, inktlappen, zitvlakken in broeken van wielrenners, auto handschoenen, zooltjes voor kinder- pantoffeltje®.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11