verliest Maliepaard lies gaf er tegen Okker na een set de brui aan w Kruiver naar DWS De generaal zelf TOEN ALLES 'OORBIJ WAS Stolle en Graebner uitgeschakeld Sporttoto Tour in cijfers I Dag in de Tour j ,ERDAG 23 JUNI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Nog ivacht duel Anquetil-Poulidormaar gisteren Aon Poupou zijn eeuwige glimlach niet meer opbrengen J iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii illlllllllllllllllllliiililiiiiiiillilllliiiiiiiiillilliliiiiliiillliliiiiimiiiiiiiiiiiiT De besturen van de eredivisieverenigingen DWS en Feijenoord hebben woensdag overeenstemming bereikt over de transfer van de 28-jarige Feijenoorder Piet Kruiver naar de Amsterdamse club. De grootte van de transfersom werd niet bekendgemaakt. (door Fred Racké) „Ik had 'Poupon' bijna te pak ken", vertelt Jacques Anquetil tegen zijn echtgenote, die als verslaggeefster van een Frans radiostation de Tour volgt. jrnik, woensdag In één miniem iderdeel van een seconde leek de jur de France 1966 beslist. Grijze )lle keien markeerden de plek faarop Raymond Poulidor het on- eil wachtte. Even ontglipte het lur aan de vermoeide handen van lieveling der halve Franse Natie, eertien kilometers verwijderd van tweede halte van de Tour, stortte lanval? De Ford-mannen, moegebeukt, kónden niet meer. De ge- rsal zelf trok ten strijde. Als dat gebeurt moeten ook zijn luite- ints wijken. Gerben Karstens, haastig profiterend van de ontwik- 'ingen, constateerde toen alles voorbij was eerbiedig: „ont- tend, wat heeft die Anquetil gereden". Raymond Poulidor onverwacht en midden in een langgerekt, zwoegend peloton pijnlijk op de grond. Renners achter hem slaakten een verbijsterde kreet. Maar zeven, acht courreurs in lichte truien reageerden anders. En met een verbeten grimas comman deerde Jacques Anquetil zijn troepen in de aanval. Toen alles voorbij was.toen de eede etappe van de Tour was uit woed, toen Raymond Poulidor tóch «r naast Jacques Anquetil was ge inen, toen Jan Janssens scherpste rint niet voldoende was geweest i Guido Reybroeck te bedwingen, en Rudi Altig voor de poorten van „hel van het Noorden" zijn gele ul nog had weggesleept. Toen was tweede etappe van de Tour een isationele vracht van alles-geven- beroepsrenners door het groezelige liden van België geweest. Toen was Tour toch weer echt „La grande wcle" geworden. Nog draagt Rudi Altig, vechtend i de voorste gelederen, het leiders- ewaad. Maar de Duitser wankelde ven, toen hij in Doornik van de fiets apte. Nog wacht het duel Anquetii- oulidor, maar „Poupou" kon zijn Buwige glimlach niet meer opbren- en, na de razende jacht om alle ihade van die kleine valpartij te epareren. Nog zijn de verschillen in et algemeen klassement gering, ïiniem, Maar de Tour leeft en de rjjdbanieren wapperen boven de olonne en niemand had dat nu al [èrwacht. Schouders de start nog, in het eerbied- ardig oude Charleville, had men schouders opgehaald. Ach, die 'gen, die onderling zo fanatiek jdende Belgen zouden wel hier "en, nu naar hun eigen land worden gereden. Het zou, zei in Charleville. op die brede evard in Doornik wel weer een itersfeest worden. [Tenslotte wat dat het ook eigen- De argeloze toeschouwer aan de eindstreep wachtte, zag gekromde ruggen van gerenom- erde pryssprinters, zoals Guido ybroeck, Jan Janssen en Ward naast elkaar. En hij ontwaarde ele meters verder rappe mannen Den Hartog, Walter Boucquet en anske Brands. Maar die zelfde eloze trok verbaasd de wenkbrou- juacques Anquetil eindigde, en Altig ,en Poulidor. Was er dan geen pelo- jton? Was er dan geen uitdrijvende grote groep? Nee, het logge peloton [bestond niet meer, in Doornik. De 'jneute was niet langer anoniem ge- Dleven nu al niet meer, op de tweede dag van de Tour. De finish van de tweede etap pe. Reijbroek passeert voor Jan Janssen (rechts) en Ward Seis de eindstreep. Onschuldig Het begon allemaal zo onschuldig. Nog vóór de Belgische grens was Willy in 't Ven, jonge veelbelovende Vlaming, de eerste aanvaller geweest. En toen de douane-beambten verre gaand vriendelijk naar de karavaan wuifden was er een ontsnapping gaande die zo vroeg geen suc ces kon hebben. Julien Stevens van de Van Looy-equipe voerde het veld aan, samen met de Fransman Jean- Claude Lefèvre en het nietige Italiaantje Tomasso de Pra, die ter gend aan de wielen bleef hangen omdat kopman Altig hem dat had bevolen. Tot 2 minuten liepen de drie niettemin weg van de jagende Beig Mathy kon, toen hij aansluiting kreeg, nog op fraaie perspectieven hopen. Zijn landgenoot Jos Boons deed dat evenzeer, toen hij, gedragen door de kreten van zijn feestende supporters, vooraan arriveerde. Dat, de fcuït NOORDZEE DUINKERKEN j j DO 0 RN I Ktournai 11e deel istijdrTTV over 21 km I;: dacht men, werd toch wel serieus, met die Belgen daar vooraan, en Doornik nog op minder dan 100 kilometers afstand. Figuranten In minder dan 10.000 meter echter werden de strijders van het eerste uur gedegradeerd tot figuranten. De volgerskaravaan begon zich luid- schreeuwend met de veeltonige hoorn een weg naar voren te zoeken toen wereldkampioen Tom Simpson aan viel en toen Rik van Looy, ge prikkeld door de smekende spandoe ken in de frontlinies opdook. Altig wenste zich persoonlijk met het strijdverloop te bemoeien en George van Coningsloo wilde eindelijk en voor eigen publiek een belofte in lossen. De positieveranderingen volg den razend snel op en met nog 75 km te rijden zagen de mijnwerkers gezinnen uit de ramen van hun groezelige woningen een kopgroep die sensationeel mocht heten: Altig, de gele trui-drager zélf, Van Looy, Simpson, Van Coningsloo, Lefèvre, Mahty, Boons en De Pra. Daarin zou het veld onmogelijk kunnen be rusten. Hoofd Toen de grote groep op bijna 2 minuten was gereden, verdween die berusting ook inderdaad. De Ford- ploeg zette zich aan het hoofd van het peloton, Rolf Wolshohl kwam met enkele ploeggenoten namens Poulidor assisteren en binnen 15 km van harde jacht moest het achttal zich overgeven. Weer was de etappe als het ware in gereedheid gebracht voor het sprintersgezelschap. Dertig kilometers voor het einde meldden de eersten zich: Boucquet en Seis. Ze werden gevolgd door andere pun- tenjagers, die de groene trui zagen schemeren: Janssen, Den Hartog, Reybroeck en zowaar ook een afge zant van de Pellenaarsgroep, Huub Harings. Elf man zwoegden zich ten slotte op. de keien van de mijnstreek naar voren om in alle rust de eind strijd te betwisten. Rust? Toen gebeurde het. Toen dook de kleurige trui van Raymond Poulidor opeens naar de grond. En toen viel Jacques Anquetil aan. De Franse nationale held gleed met het bedrie- gelijke gemak van de klasse renner over de kasseien. Nauwelijks s.tond hij veteraan-assistent Stablinski toe het tempo aan te geven. Hijgend klamp ten Altig, Van Looy. Huysmans, Groussard, Karstens, de Rosso vedetten toch allemaal zich aan zijn achterwiel vast. De elf vooraan verloren seconden per 10 meter op de jagers. En Raymond Poulidor krabbelde beduusd overeind. Toen evenwel heeft Poulidor bewezen, hoe jammer het eigenlijk is, dat hij altijd is gedoemd „eeuwige 2de" te blijven. Subliem Want zijn achtervolging, na luttele seconden oponthoud, was subliem. Tot in de straten van Doornik bleef Anquetil doorhameren. Maar Ray mond Poulidor brak niet. Slechts de elf voorop konden zich gehaast op maken voor het laatste gevecht. Na 2 minuten voorsprong, hadden ze tenslotte nog maar seconden over. Dèt groepje kon Anquetil, met assistentie van Altig nu ook, niet meer bereiken. Guido Reybroeck bleek de meeste pure snelheid te bezitten, meer nog dan Janssen. Den Hartog benaderde Seis, die 3de werd maar hield zich ook de verrassendê Harings van het lijf. Doornik had er nauwelijks aan dacht voor. Het zag 11 seconden later al Karstens de sprint van de ach tervolgers winnen. En het consta teerde dat de slag was losgebroken. Vele seconden later druppelden nog coureurs binnen. Zelfs, die 's mor gens nog hadden gehoopt om ten minste bij de bergen „in de buurt" te zijn. Het losbarsten van Anquetil kostte echter Cees Haast een kost bare minuut. De jacht wierp tiental len coureurs terug, onder wie vele Spanjaarden. En hij verwijderde een Hollandse renner uit de karavaan. Kramp Bas Maliepaard, al niet in glan zende vorm bij de Tour vertrokken, kreeg kramp na een val in een sloot en arriveerde te laat. Leo van Don gen en Rik Wouters, die op hem had den gewacht, konden zich nog maar net aan dit lot onttrekken. Met Gerben Karstens in 5 de positie in het puntenklassement kon Kees Pellenaars zich tenslotte, rustig gaan beraden over de vraag, of hij met het benoemen van Haast als kopman niet te hoog had gegrepen. Die rumoerige tweede etappe, waarin de groten onverwacht ten aanval togen, heeft de ploegleider in die richting een negatieve vingerwijzing gegeven, (Van een speciale verslaggever) De eerste slachtoffers onder de Wimbledontitelkandidaten zijn gevallen. Al vroeg in de middag van deze zonnige derde dag kwam het einde voor de als derde geplaatste Fred Stolle, even later kwa men op het centre-court de berichten binnen van een ander front, waar de onevenwichtige Clark Graebner, nummer acht op de lijst, onwillig» maar onontkoombaar in het gras had moeten bijten. DE HELDEN De helden, die dit presteerden? Fred Stolle, driemaal achtereen fi nalist in de laatste Jaren, werd ver slagen door zijn in Zuid-Afrika wo nende, nog enkele centimeters lan gere landgenoot Bob Hewitt, die de gevreesde maar nu niet erg zekere service van Stolle de baas bleef, en bovendien zo'n sterke volley in zijn arsenaal had dat de slecht lopende Stolle er als een kleine jongen mee kon worden gepasseerd: 62 63 4—6 6—2. Owen Davidson, de Australische overwinnaar van Tom Okker in de finale om de All England Plate van vorig jaar, was de koele beheerste rivaal, die Graebner in zijn verbe ten duel met wisselende kansen op de knieën bracht: 63 36 86 6—1. Bescheiden De beide Nederlandse partijen van deze dag kregen bescheiden plaats jes op de buitenbanen, die door een groep Nederlandse toeschouwers- schare werden omzoomd. Tom Ok ker bereikte de derde ronde op een schoen en een slof. Clay Hes, zijn 23-jarige tegenstander, liet na 61 2—0 voor Okker weten dat hij er verder de brui aan gaf. In het dub belspel, dat hij dinsdagavond met de jonge Stanley Matthews tegen Flet cher en Newcombe speelde, had hij een enkelblessure opgelopen, die hem, naar hij zei, het verder spelen onmogelijk maakte. De negen games tussen Okker en Hes waren zonder enige historie. Tom speelde voluit, nam alle risico's als was het een oefenpartij en sloeg ondanks die overigens terecht ge waagde acties op één keer na door de service van de vergeefs zwoegen de Britse leerling-journalist heen. FRED STOLLE uitgeschakeld Moeilijk Betty Stöve kreeg het tegen de veertien jaar oudere Belgische kam pioene Christiane Mercelis veel moeilijker. Door eigen schuld welis waar, maar aangezien coaching op Wimbledon niet wordt geduld en dus niemand haar met een enkel woord kon zeggen hoe gemakkelijk zij de zege kon behalen, werd het toch een dubbeltje op zyn kant: 86 62. Betty was duidelijk de sterkste, met een betere service en een voor treffelijke muurvaste forehand. Maar zij maakte de grote tactische fout door te gehaast te spelen, door elke slag een winnende te willen la ten zijn. Het gevolg van dit gebrek aan rust was, dat zij er bijna de eerste set door verloor en hoe zou het dan wel zijn afgelopen? Dertien maal sloeg zij een dub- belfout, twee setpoints gingen ver loren. Haar voorbereiding tot het punt was onvoldoende en pas toen zij in de tweede set voelde dat zij de partij technisch in haar macht had, kwam de nodige rust, nam zij de tijd voor de tweede opslag en speel de de slagenwisseling uit tot het mo ment dat het eindschot ook werke lijk was gekomen. Met het ter harte nemen van deze les en met het .vrije gevoel niets te verliezen te hebbn zal zij in de derde ronde tegen de als vierde geplaatste Billy Jean King- Moffitt en eervol resultaat kunnen boeken. De zes andere geplaatste hand haafden zich. Emerson tegen Bun- gert zo verrassend gemakkelijk (62 6—3, 61) dat zijn kansen op een derde titel werden onderstreept, Van de 277.097 deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen week einde, waarvan de bruto inleg 1378.829.30 en het voor prijzen be schikbare bedrag f 125.014.- bedroe gen, waren er vijf die voor de eerste prijs in aanmerking kwamen. Van de f 68.757.70 ontving ieder een bru to bedrag van f 13.751.40. 198 deelnemers hadden 12 uitsla gen goed ingevuld, een van hen had 3 kolommen op een na goed ingevuld en twee deelnemers 2 kolommen. Per kolom ontvangen de tweede prijswinnaars f 185.60. Voor de der de prijs f 18.752.10, kwamen 601 meldingen binnen, waaronder een met twee kolommen. Per kolom wordt f31.10 betaald. Santane tegen de Canadees Belkin <60 61 62) als het ware op één been, Newcombe tegen Koch ook in drie sets (75 55 64), Ralston tegen de Rus Metreveli met iets meer moeite (60 46 64 64), Drys- dale tegen de Indiër Lall met 86 8—6 6—3 en Tony Roche met nau welijks merkbare hinder van zijn enkelblessure toch pas na intensief werken tegen zijn snelle landgenoot Stone: 6—1 10—8 6—4. De vier geplaatste dames, die aan bod kwamen, Billie Jean King, An nette van Zyl, Nancy Richey en Ann Jones, hadden met uitzondering van de Zuidafrikaanse Annette, die de tweede set van de Russin Baksheva verloor, niet al teveel tijd nodig om de derde ronde te bereiken. L.P.V. „De Vriendenclub" Wed vlucht Tergnier 291.586 km). In concours 189 duiven. Los 7.45 uur. Eerste duif 10.45.28 uur. Uitslag: 1, 7. J. Veilbrief; 2. W. de Ridder: 3. A. Distelvelt; 4. H. Mooten; 5. J. van Duuren; 6. Chr. v. d. Voorn; 8, 9, 10. J. Beekman. De Leidse vierdeklasser ZLC raakt één van zijn eerste elftalspe lers kwijt. De 18-jarige Ruud de Groot, die het afgelopen seizoen op diverse plaatsen van de geelblauwen heeft gespeeld, gaat naar Holland Sport. De Leidenaar toegelaten tot Academie voor lichamelijke op voeding in Den Haag is opgeno men in de selectiegroep voor het jeugdelftal van de eerste divisieclub. De uitslag van de tweede etappe, CharlevilleDoornik (198 km) luidt: 1. Reybroeck (Belg/Driessens) 4 uur 46 min 21 sek. 2. Janssen 'Ned/ de Muer) zt.3. Seis (Belg/Marien) zt, 4. Den Hartog 'Ned-Geminiani) zt, 5. Haring (Ned'Pellenaars) zt, 6. De Pra (It/Albani) zt, 7. Boucquet Belg/Cools) 4.46.28, 8. Brands 'Belg/ Driessens) 4.46.29, 9. Plackaert (Belg/ Driessens) 4.46.32, 10. Gerben Kars tens (Nde 'Pellenaars) 4.46.32, 11. Mo- mene Sp/Langarica), 12. Van Springel (Belg/Cools), 13. Van Vlier- berghe Belg-Driessens)14. De Ros so (It/Albani), 15. Stablinski (Fr/Ge- miniani), 16. Rudi Altig 'Dld/Alba- ni), 17. Groussard (Fr/de Muer), 18. Van den Bosche (Belg/Driessens), 19. Huysmans (Belg/Cools), 20. Anquetil (Fr/Geminiani), allen dezelfde tijd 4.46.32 De klasseringen van de Nederlan ders waren verder: 42. Huub Zilver berg (Pellenaars) 4.47.17, 55. Kees Haast (Pellenaars) 4.47.39, 73. Henk Nijdam (Pellenaars) zt, 83. Jo de Roo (Pellenaars) zt, 84. Jos van der Vleu ten (Pellenaars) zt, 100. Ab Gelder mans (Albani) 4.50.54, 113. Rik Wou ters (Pellenaars) 4.57.54, 118. Leo van; Dongen (Pellenaars) zt. Bas Maliepaard (Pellenaars) kwam na het sluiten van de controle binnen. Hij zal niet mogen starten voor de derde etappe, evenals de Ita lianen Zanchi, Picchotti, Ambroggio Colombo en de Belgen Nolmans en Maes. Klassement 1. Altig (Dld/Albani) 9.39.28, 2. ex aequo: Reybroeck (Belg/Driessens)* Jan Janssen (Ned/De Muer), Sela (Belg/Marien), Arie den Hartog (Ned-Geminiani), Huub Harings (Ned-Pellenaars), De Pra (It/Alba ni), allen op 36 sec., 8. Boucques (Belg/Co.ols) op 43 sec., 9. Brands (Belg/Driessens) op 44 sec., 10. Planckaert (Belg/Driessens) op 47 sec., 11. ex aequo: o.a. Gerben Kars- ten (Ned/Pellenaars) op 47 sec. De klasseringen van de Nederlan ders zijn: 35. ea. Huub Zilverberg op 1.32, 45. ea. Jo de Roo op 1.54, Kees Haast zt, Jos van der Vleuten zt, 96. Henk Nijdam op 3.15, 99. ea Ab Geldermans op 5.09, 111. ea Rik Wou ters op 12.09, Leo van Dongen zt. Het ploegenklassement van de tweede etappe luidt: 1. Driessens (Reybroeck, Brands, Planckaert) 14.19.22, 2. Albani 14.19.25, 3. Gemi- niani zt, 8. Pellenaars 14.20.10. Het algemeen ploegenklassement: 1. Albani 28.59.47, 2. Driessens 29.00.31 3. Geminiani en de Muer 29.00.34, 8. Pellenaars 29.01.19. Na twee dagen ziet het punten klassement (groene trui) er als volgt uit: 1. Reybroeck 35 pnt, 2. ex aequo: Jan Janssen en Planckaert 27, 4. Altig 25, 5. Seis 21, 6. Vandenberghe 16, 7. Karstens, Van Looy en Den Hartog 14, 10. De Roo en Harings 12. De prijs voor de ongelukkigste renner ging naar de Belg Julien de Locht, die in de slotfase op een be langrijk moment door een lekke band de aansluiting miste. „Kijk", zei Gerben Kar stens, die op een stoeprand zat en zijn fiets naast zich had neergelegd. „Kijk, er is ivind. En er zijn heuvels. En in België heb je de kasseien. Er zou vandaag ivel eens wat kunnen gebeuren". „Dacht je dat nou echt", vroegen ivij. Want we hebben dat verhaaltje van zvind al zo vaak gehoord. Nog maar zo kort geleden klaagden de grote mannen" in die sim pele tour door Nederland over het gebrek aan wind. En dat er daarom maar steeds niets kon gebeuren. Kees Pellenaars kwam naar Karstens toe, daar op dat oude en, gezien de omgeving, ontluisterend-rumoerige plein in Charleville. „Je moest maar eens bij je ploeg maats gaan zitten", zei de Pel tegen Karstens en aange zien de discipline bij de Te- levizieren hoogtij viert, ver dween de man uit Leiden. Gebeurt er vandaag wat, Pel" vroegen wij. „Ik denk het niet;" zei Pellenaars en stak na enig nadenken nu g eens geen sigaar op. „Nee, ik denk het niet, want voorlopig g gelooft elke coureur dat hij g de Tour de France kan ivin- nen en rijden zich allemaal n leeg om vóór de bergen de boel bij elkaar te houden en op die manier valt er geen g eer te behalen". Vijf uren later dronk een 1 bestofte, intens vermoeide, g maar toch zvel blije Gerben Karstens een flesje mine- i raalwater tussen al even ver- moeide en bestofte wielren- m ners. „Ik ben, geioof ik 10de" j| zei Karstens. „Toch niet gek. Want mensen, wat is er ge- g reden. Onvoorstelbaar. Met die jvind en met die kasseien. j| En wat kan die meneer An- g quetil rijden. Ongelooflijk". g Kees Pellenaars maakte 1 zich op dat moment ergens m anders zorgen over het uit- g blijven van Van Dongen en g Wouters. En hij berekende, n dat Maliepaard het wel niet 1 meer zou halen. En bereken- g de dat Cees Haast, zijn „kop- g man" meer dan een minuut achterstand had opgelopen. M IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9